HET WAPENGEWELD VERMINDERDE Over gehele wereld toenemende stabiliteit in het jaar 1954 De internationale spanningen namen merkbaar af 96 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 nog een ander doel: de Aziatische wereld riep het afgelopen jaar voort durend om vrede en was niet bereid, zoals het Westen, eerst een flinke economische en militaire macht op te bouwen om „van kracht uit" met de communisten te spreken. De oorlog in Korea had de Chinese communis ten als aanvallers in het schandblok gebracht, de strijd in Indo-China hield de Aziatische vrees warm. Het kon de communisten alleen maar dienstig zijn, nu in het Oosten een vredespolitiek in te luiden. De toe stand in Indo-China, waar zy op winst stonden, bood hun daartoe eer goede gelegenheid. Uitdaging aangenomen De conferentie van Genève toonde' de wereld, zo zei men in Moskou en Peking, en ook in sommige Westeu- ropese kringen, dat ieder geschil door onderhandelen kon worden opgelost. In werkelijkheid namen de commu nisten een uitdaging van het Westen aanZij beperkten zich tot een wapenstilstand, waarbij de Noordelij ke helft van Vietnam communistisch gebied werd en de Zuidelijke helft voor twee jaar onder de regering van Bao Dai werd gesteld. Zuid-Vietnam was niet klaar, de Fransen waren niet op deze situatie ingeschoten en de Amerikanen evenmin. Het was geen bij voorbaat verloren spel, maar zoals de zaken op het ogenblik staan, gaat Zuid-Vietnam voor de vrije we reld verloren. Iets anders ligt het met Laos en Cambodja, die op het ogen blik staan onder de hoede van het dit jaar tot stand gekomen Zuid- Oost-Aziatischo defensieverdrag, maar tevens onder de schutse van In dia en Burma. Deze laatste landen hebben blijkbaar Vietnam reeds afge schreven. Het is merkwaardig te zien, hoe eeuwenoude scheidingslijnen hier weer hun rol spelen: de Indiase en Burmese belangstelling- voor Laos en Cambodja vloeit voor een groot deel voort uit het feit, dat de oude cultuur van deze koninkrijkjes meer Indiaas; de oude cultuur van Vietnam meer Chinees is. De val van de Franse vesting Dien Bien Phoe, waar Franse keurtroepen door Indochinese divisies werden overweldigd, had in geheel Azië een effect, dat de vernietiging van de Russische vloot door de Japanners in 1905 nabjj kwam. Achter die Indo chinese divisies stond communistisch China, zoals het ook achter do confe rentietafel in Genève zat, China werd in één klap een wereldmacht: het belangrijkste feit van het afgelopen jaar. Reis naar Peking. De Indiase premier Nehroe en de Burmese premier Oe Noe togen dit jaar naar Peking om de bedoelingen van de Chinese leiders te peilen. Veel is er niet over hun bevindingen uit gelekt. behalve dat men de indruk krügt, dat beiden niet bijzonder ent housiast zijn teruggekeerd. Nehroe heeft zeer duidelijk gesteld, dat er thans een competitie aan de gang is tussen India en het communistische China, om het land on te bouwen, te ontwikkelen en te Industrialiseren. Men vraagt zich af, wat de uitslag zal z\jn. Indiërs en Chinezen zijn Azi aten, met expansionistische perioden in hun geschiedenis, waar beide vol keren nog altijd danig trots op zijn. En dan spelen daar nog andere rfl- Iti Marokko voeren de Franse troe pen actie tegen de opstandelingen. Foto: Een sectie van het vreemdelin genlegioen onderzoekt de straten en huizen op de aanwezigheid van mijneri ken hun rol; de Sovjet-Unie, waarmee China nu nog enthousiast samengaat, maar dat uiteindelijk 'n „blanke" mo gendheid blijft, en Japan dat er al eens in is geslaagd, zij het voor een betrekkelijk korte periode, een groot deel van Azië te beheersen. Landen als Thailand, Burma en Indonesië zul len tussen deze groten wel 'n onderge schikte rol blijven spelen. Pakistan en in het bijzonder het door India's gebied van dc rest afgescheiden Oost- Pakistan, voelde het afgelopen jaar reeds de zuigkracht van New Delhi: de democratie werd in de ijskast ge daan en een militair bewind werd in het geheel land ingesteld. Consolidatie in West-Azië. Bljjven zich in Oost-Azië grote spanningen voordoen, waarvan niemand weet hoe zij zich het volgende jaar zullen aftekenen; de toestand in het Westen van dat werelddeel heeft zich gunstig ontwikkeld en laat alle ruimte voor de hoop, dat het volgende jaar nog meer consolidatie te zien zal geven. Het Suez-kanaal- conflict is uit de wereld, er kwam een regeling voor de winning en distributie van de Iraanse olie, 'n nieuw Brits-Irakees en 'n Brit- Jordaans verdrag zijn in de maak. Engeland heeft het er alweer zo ver gebracht, dat het Irak kon ad viseren niet deel te nemen aan de al liantie tussen Pakistan en Turkije, maar het meer te zoeken in een de fensieverdrag tussen de Arabische landen, waarvan de Verenigde Staten de wapenleverancier en Groot-Brit- tannië, als vanouds, de adviseur zou zijn. Er zijn twee bedreigingen van de stabiliteit, waar dit gebied op het ogenblik naar koerst: de haat jegens Israël, die ieder ogenblik en zeker zolang de kwestie der Arabische vluchtelingen niet is opgelost, tot een nieuwe pathologische uitbarsting kan leiden, en de ondermijnende in vloed van bewegingen alB de Mo hammedaanse Broederschap. Egypte maakte met deze laatste beweging korte metten en de militaire junta in dat land ontdeed zich bij die ge legenheid ook van genei-aal Naguib, de oudere en bedachtzame officier, die niet de drift van de jongere ge neratie kon opbrengen. Vrijheidsbeweging in Afrika. In Afrika nam de vrijheidsbewe ging in het Noorden in heftigheid toe; beloften van de regering-Mendès- France misten hun uitwerking niet, maar wanneer het komende jaar geen verwezenlijking van die beloften brengt, zal de strijd ongetwijfeld op nieuw oplaaien. De Soedan zag ae Britse invloed verder verminderen en de Egyptische toenemenin 1956 zal de Soedan over zijn toekomst moeten beslissen. Minder spectaculair, maar dreigen, der nog was de ontwikkeling verder naar het Zuiden. De vraag Is: zal Afrika, het zwarte Afrika, de weg naar de vrijheid ten einde kunnen bewandelen of zal het in een grote chaos terugvallen, zoals dat in Ke nya dreigde, waar ook dit jaar nog de beestachtige riten van de Mau Mau werden bedreven? In Zuid-Afrika volgde de fanatieke Strijdom de bij hem vergeleken be zonnen dr. Malan op. Zuid-Afrika maakte ook het afgelopen jaar weer de indruk van een stoomketel, die on der hoge spanning staat. „Men kan er hier niet over oordelen", zei oiih een emigrant, die voor een Kersthe- zoek oven thuis was. „Er gebeurt die zwarten niets, maar ze worden goed kort gehouden. Het zyn trouwens net beesten." Er staat tegenover deze nogal primitieve opvatting, dat de Goudkust en Nigeria verder vorder den op de weg naar zelfbestuur, waarmee de Britten de mensheid wel eens een zeer grote dienst zouden kunnen bewijzen. Zuid-Amerika. Zuid-Amerika stond een lange tijd in het nieuws door de revolte in Guatemala en het einde van het communistische bewind van president Arbenz. De ontwikkeling verliep er ook dit jaar weer vrij traag; de indu strialisatie wil er nog niet goed op gang komen, en het is eigenlijk een groot wonder, dat het communisme Generaal De astries leverde in Indo China een heroisch gevecht bij ae verdediging van Dien Bien Phoe door de Franse en Vietnamese troepen. Foto: Een hevig aangedane generaal De Castries na z'jn ontslag uit de krijgsgevangenschap. er nog niet meer vat op de massa's heeft. De Zuidamerikaanse landen hebben ook dit jaar weer dringende vertogen tot Washington gericht, maar de Amerikaanse belangstelling blyft vooralsnog geconcentreerd op Azië, ook al is het afgelopen jaar aan de economische steun voor Azië niet het bedrag- uitgegeven, dat sommige Amerikanen vöor het ko mende jaar in het hoofd hebben. Zuid-Amerika schijnt men in Wash ington minder dringend te vinden. Laten de Zuidamerikaanse landen om te beginnen hun legertjes maar eens naar huis sturen, zo kan men wel eens uit Noordamerikaanse bron ho ren; die legertjes veroorzaken een hoop kosten en ellende. Overigens bleven in Zuid-Amerika dit jaar gro te grensconflicten achterwege. Australië en Nieuw-Zeeland en daarmee z^jn we de wereld rond beleefden geen grote veranderingen. De ongerustheid, waarmee men in dat werelddeel de gebeurtenissen en ont wikkelingen in het nabije Azië volgt, bleef bestaan. De Amerikaanse democratische lei der, Stevenson, zei in een voorspel ling voor 1955: ,J2r zit voor ons niets anders op, dan naast onze meedogen loze, eerzuchtige, onverzoenlijke com munistische buren te leven." Daarmee is de Atlantische wereld er niet. Het afgelopen jaar lieeft de Atlantische wereld opnieu w steunpunten, gebieden en invloedssferen moeten prijsgeven. De gekleurde wereld is weer wat zelfbewuster geworden. Voor het ko mende jaar zien wij ons opnieuw voor de vraag gesteld, of z\j de geestelijke erfenis van de Atlantische wereld ac cepteert en haar enten wil op haar eigen culturen of nat daarvan rest of dat zij het materialistische ni hilisme van de Sovjet-wereld ver kiest. Aan die keuze zal ook het vol. gende jaar weer hier en daar de roes van een benard nationalisme vooraf kunnen gaan: Indonesië staat daar voor al enige tijd op de nominatie. Een koude oorlog met als hoogtepunten een aantal conferenties, ver dient zeker de voorkeur boven de gehele serie van onvoorstelbare ver schrikkingen, welke een gewone oorlog zou brengen, verklaarde Chur chill op 25 Februari j.l. in het Engelse Lagerhuis. Hij deed dat toen hij sprak over de conferentie van de Grote Vier te Berlijn. Die conferentie is bijzonder teleurstellend verlopen in die zin, dat geen oplossing kon worden gevonden voor de Duitse en de Oostenrijkse kwestie. Toch werd er enige winst geboekt. Plannen werden gemaakt voor een conferentie te Genève, waar men er tenslotte in slaagde de bloedige strijd in Indo- China te doen beëindigen. De conferentie van de Grote Vier te Berlijn moet gezien worden als een poging van Amerika en Engeland om de Sovpjet-Unie te dwingen haar kaarten op tafel te leggen. Naar de mening van de Amerikaanse minister John Foster Dulles, zouden de verbonden mogendheden daarin zijn geslaagd. De Sowjet-Unie heeft duidelijk laten weten, dat zij niet bereid is ook maar een enkele concessie in Europa te doen, wanneer daar niet van Engels-Amerikaanse zijde concessies tegenover staan. Rusland wil houden wat het heeft. Na afloop van de conferentie verklaarde Eden, dat door deze confe rentie de internationale spanning niet was verhoogd al was het verloop van de conferentie teleurstellend en soms bijna tragisch geweest. In de loop van het jaar 1954 is gebleken, dat Eden met deze uit spraak volkomen gelijk had. De internationale spanning in Europa is zelfs beduidend afgenomen en met groter gerustheid dan eind 1953 kan de wereld thans een nieuw jaar tegemoetzien. West-Europa moest evenwel voortgaan met defensie-versterking. Die grotere gerustheid heeft er niet toe geleid, dat de Westerse mogend heden hun activiteiten voor de verbe tering va'n de West-Europese defen sie konden staken. Helaas bleek het voor het Franse fiarlement onmogelijk het verdrag be- reffende de Europese Defensie Ge meenschap te aanvaarden, omdat het Franse volk nog te weinig vertrou wen heeft in het nieuwe Duitsland. Als hoofdbezwaar tegen de E.D.G. brachten de Fransen naar voren, dat zij geen supra-nationale organen wen sten, die zeggenschap zouden hebben over de Franse strijdkrachten. De Westerse mogendheden hebben daarna het E.D.G.-verdrag losgela ten en een nieuwe vorm van samen werking geschapen, die belichaamd werd in de zogenaamde Parijse ac- coorden. Na een heftige parlementaire strijd is het aan de Franse premier Men- dès-Franse gelukt, deze accoorden aanvaard te krijgen in de Franse Na tionale Vergadering. Wanneer de betrokken landen de accoorden geratificeerd hebben, zal West-Duitsland een leger van twaalf divisies mogen opbouwen in samen werking met de andere West-Euro pese landen, de Verenigde Staten en Canada. Het is te betreuren, dat Frankrrjk in politiek en economisch opzicht het minst stabiele land van West-Europa is. Voor het overige heeft West-Euro pa zich dit jaar een bijzonder stabiel gebied getoond. Revolutionnaïre wij zigingen deden zich nergens voor. Franco zit nog altijd stevig in het za del en veroorlooft zich enige toena dering tot de monarchie te tonen. Ti to, de andere uiterste, vond zijn land stabiel genoeg om een lange trip naar het verre India en Burma te maken om daar met Nehroe en Oe Noe te spreken. Italië voerde enkele maan den ccn pers. en partij-politiek, die men bijna scandaleus zou kunnen noe men en de wereldpers ploos de affai re van het meisje Wilma Montesi haarfijn en verlekkerd uit. Het feit, De leider van de U.S.S.R.-delegatie bij de Verenigde Naties, A. Wysjins- ky, stierf aan de gevolgen van een hartaanval. dat de communistische zuiveraar Sotgiu even later ook in een zeden- proces verwikkeld raakte, bracht de balans weer een weinig in evenwicht. De Italiaanse regering begon tegen het eind van het jaar de communis ten wat strenger aan te pakken, maar zij kampt nog steeds met het pro bleem van het totaal verarmde Zui den, voor zover men het kampen kan noemen. Trouw aan Adenauer. West-Duitsland bleef trouw aan Adenauer, ook al slonk diens invloed. De financiële en economische toestand van dit halve land bleef sterk. De vooruitzichten op een nieuwe Wehr- macht werden niet overal evenzeer toegejuicht, speciaal niet onder de jongeren, die straks het uniform moe ten aantrekken. Of deze „ohne mlch"- beweging wel zo principeel is als zy zich voordoet, staat te bezien. De opwinding over de gang van de chef van de West-Duitse inlichtingen dienst dr John, naar de Oostzöne, bloedde na een korte tijd van hevige opwinding dood en John werd afge- rangeerd naar een onbeduidend amb telijk baantje in het Oosten, Engeland droeg ook dit jaar weer ten volle het stempel van de tachtig jaar geworden sir Winston Churchill. De conservatieven kunnen op een vruchtbaar jaar terugzien ge steund als zij ongetwijfeld zijn door de gunstige wind, die er het afgelo pen jaar in de wereld waaide er de Labourpartij verlangt op het ogen blik niet bijster naar nieuwe verkie zingen. In het raam van het Britse Geme nebest, dat nog altijd zo uiteenlopen de landen als India en Zuid-Afrika omvat, gebeurden geen schokkend* dingen, een bewijs dat dit Gemene best, wat de taeokmst er ook van mo ge wezen, op het ogenblik nog eei stabiliserende en bundelende factor in de wereld is. Tienjarige Benelux. De Benelux vierde haar tienjarig bestaan in September, en stond voor één dag even in de schijn werpers. Er is in Beneluxverband veel bereikt, maar toch niet zo veel dat men kan zeggen: de Be nelux is er. Het Belgische verzet werd minder. Kern van de moei lijkheden blijft het landbouw vraagstuk. De Belgische boeren blijven beschermd en de Belgi- In het teken van McCarthy De Verenigde Staten stonden het afgelopen jaar in het teken van Se nator McCarthy. Er is wel eens ge zegd, dat diens betekenis werd over schat en dat kan ook gemakkelijk, maar dat is niet het geval met zyn betekenis als nieuwsbron. Een en quête van U.P. wees uit, dat de ver horen in de zaak-McCarthy het voor naamste nieuws van 1954 voor de Amerikaanse bladen hebben gevormd. De Senator is nu weer een beetje uit het nieuws. Hij wend door de senaat met twee-derde meerderheid be rispt en door Eisenhower eindelijk gedesavoueerd, waarop hij de onvoor zichtigheid beging, met Eisenhower te breken. Daarmee kon hij wel eéns zelf zyn politieke doodvonnis hebben geschreven. Binnen de republikeinse partij had McCarthy nog altijd een wonderlijke speelruimte; nu hij door Eisenhower aan te vallen, het partij verband heeft geloochend, is het plot seling stil om hem geworden. Een be wijs overigens van het aanzien en het vertrouwen, dat Eisenhower nog al tijd in de Verenigde Staten geniet. Men kan wellicht ook uit de uit slag van de jongste Amerikaanse ver kiezingen die gevolgtrekking maken. De democraten wonnen weliswaar, maar men kon de laatste maanden de republikeinse politiek nauwelijks meer dc politiek an Eisenhower noe men. Tweemaal in het afgelopen jaar heeft Amerika aan de rand van een nieuwe oorlog gestaan en tweemaal heeft Eisenhower, tegen de verklaar de opvattingen van een sterke groep in de republikeinse partij en tegen de meerderheid van zijn chefs van sta ven in, een beslissing genomen, die ©en nieuw Korea en daarmee wel licht een nieuwe wereldoorlog voor kwam. De Amerikaanse kiezers heb ben de regering feitelijk weer eens „midden op de weg" gedrukt. Het toe nemende initiatief dat Eisenhower de laatste maanden aan den dag legt, hoeft ook in West-Europa een gun stig onthaal gevonden. Er is vaak de veronderstelling ge uit, dat de ontwikkelingen op het ge bied van de kernenergie en vooral de pas in het afgelopen jaar gebleken vernietigende werking van de nieuw ste waterstofbom, tot dit gegroeide gevoel van verantwoordelijkheid van Eisenhower heeft bijgedragen en dat het vooral Churchill is geweest, die zijn invloed in dit opzicht by de Ame rikaanse president heeft aangewend. sche politieke partijen durven de mtitatieve beperkingen invoer uit Nederland nog niet op i op de te heffen. Een Benelux, die een werkelijke eenheid vormt, staat sterk in de we reld; een onderling verdeelde Bene lux schaadt ook de belangen der le den afzonderlijk. Het instellen van een Benelux-parlement zou een heil zame aandrang kunnen uitoefenen op do regeringen. De eenwording der Scandinavische landen, stap voor stap en zonder op zienbarende feiten, ging verder. In het parlement van Europa, in Straats burg, werd zeer veel gepraat en niet altijd even reëel. De verwerping van de Europese Verdedigings Gemeen- ïap leit Hing. stelling. De Europese Kolen- en Staal-Ge- meenschap functlonneerde wonder wel, zo goed zelfs dat Engeland het tQd vond worden, zich dnnr een ver drag van associatie met de K.S.G. te verbinden. keuring van de andere kant 1 Atlantische Oceaan naar h Professor A. Schioeitzer ontving de Nobelprijs voor de Vrede. Remise stelling. Zeer sterk is het algelopen jaar de veronderstelling geworden, dat er een strategische remise-stelling tussen de communistische wereld en de Atlan tische wereld is bereikt, en dat ook de machthebbers in Moskou van de waanzin van een atoomoorlog over tuigd zijn geraakt. Daarin, zo luidt deze hypothese Verder, moet men de oorsprong zoeken van het Russische „vredes-offensief". De Britse Labour, missie, die onder luide kreten van af- van de Moskou toog, heeft de Russische bedoelingen nauwgezet onderzocht. Na hun terug komst togen de deelnemers aan ae tocht vrywel allen aan het publice ren. De conclusie was telkens weer, dat Moskou dc vrede, wenst, maai dat het „vreedzaam naast elkander leven" alleen betekent, dat men thans geen oorlog meer wil voeren. Het Sovjet blok dacht er niet aan, zijn propagan da stop te zetten; de droom van een communistische planeet heeft men in Moskou nog niet opgegeven. Toch is er ook in de Sovjetwereld enige ontspanning opgetreden. Dat bleek vooral uit de verschillende voorvallen in de Oosteuropese satel- lietlanden, waar de druk wat minder sterk werd en de politiek wat soepe ler. Deels diende dit de vredesbeto- gen uit Moskou, deels waren er dui delijke economische en politieke aan leidingen voor. De vredelievendheid van het Sovjetblok diende echter ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 22