PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westduitse herbewapening in Koninklijke onderscheiding voor mej. dr. Ghijsen te Domburg BILT VANVAAG MENDÈS-FRANCE KREEG HET ER DOOR 11 UUvillIJlvy V ClClJLJ V ClCl L I Met ingang van 1 Januari Mei 281 siemmen vóór, 260 iegen en 70 onthoudingen NEHROE: NIET SCHREEUWEN MAAR HARD WERKEN 32 Pagina's 197e Jaargang-No. 308 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 31 Dec. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie i (max. 8 regels) van 15 regelr t 1-— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adrea Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304)'.Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Tlnlandstr. 2, telef. 16; Temcuzen. BrouwerUstr. 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. J COPITI h I AA OQT1T7QQ i»r| Margarine 1 cent duurder Met 287 stemmen vóór en 260 tegen en 70 onthoudingen heeft de Franse nationale vergadering gisteren de bewapening van West-Duits- land goedgekeurd. Met deze stemming werd het laatste van de Parijse verdragen aan vaard namelijk dat welk de vorming van de Westeuropese Unie en de instelling van een wapenbureau betreft. Het komt er dus op neer, dat de regering gemachtigd is alle accoorden te bekrachtigen onder dit voorbehoud, dat de Senaat er zich nog over moet uitspreken. Dit ge schiedt waarschijnlijk begin Februari. In regeringskringen o.m. te Bonn, Washington en Londen is het besluit van de Franse Kamer met vreugde ontvangen. Minister Dulles ging onmiddellijk na het horen van het nieuws In con ferentie met zijn voornaamste adviseurs. Te Londen erkent men, dat het besluit voor Frankrijk nog niet het einde ig van het ratificatieproces, maar een ommekeer in dit stadium acht men onwaarschijnlijk. Men verwacht daar, dat alle betrokken landen de accoor den op korte termijn, zullen bekrachtigen, zodat zij in of omstreeks April van kracht lcunnen worden. 3 Nov.: de assemblée stelt met 402 tegen 218 stemmen de tijd van het de bat vast op 1417 Dec. 2 Dec.: door druk uit het parlement wordt het debat uitgesteld tot 20 Dec. 10 Dec.: de commissie voor buiten landse zaken spreekt zich met 16 te gen 15 stemmen bij 11 onthoudingen voor ratificatie uit. 16 Dec.: de commissie voor econo mische zaken is ook voor ratificatie 10 tegen 7 stemmen), maar de commissie voor landsverdediging spreekt zich er tegen uit met 21 tegen 11 stemmen. 17 Dec.: de assemblée verwerpt het voorstel van de commissie voor lands verdediging om het debat voor onbe paalde tijd uit te stellen. Ook de fi nanciële commissie verklaart zich te gen ratificatie (18 tegen 10 stemmen, ben 11 onthoudingen). Minister Dulles zei dat de Franse goedkeuring van de verdragen de noop rechtvaardigt, dat de verdere ratificatie-procedure in Frankrijk en elders nu spoedig voltooid zal zijn. Van alle partijen hebben alleen de communisten en bloc tegengestemd, aldus de Amerikaanse minister. Brj de andere partijen waren de meningen verdeeld, maar dit zijn meningsver schillen over de kwestie hoe men het best de Westeuropese eenheid kan bereiken onder omstandigheden, die een grotere kracht waarborgen om de nationale en individuele vrijheid te beschermen. Het is begrijpelijk dat die meningsverschillen bestaan. De kwesties zq'n ingewikkeld en gewich tig. Overzicht. De gang van zaken in dit langzamer hand berucht geworden parlementaire debat was als volgt: Bij de jaarwisseling In haar Kerstboodschap heeft Konin gin Juliana er op gewezen, dat aan het einde van het jaar 1954 nergens ter wereld meer een echte oorlog gaande was. Er heerste overal vrede, maar zo zeide de Koningin wij kunnen ons de aarde niet zonder strijd denken. Dit koninklijke woord krijgt diepere betekenis, wanneer men op de Oude jaarsdag terugblikt en zich afvraagt wat 1954 heeft gebracht. Het bracht weliswaar de vrede, maar tegelijk een intense voorberei ding tot een nieuwe oorlog, die men vreest. Niet minder dan 56 milliard dollar heeft het Westen in dit jaar moeten uitgeven voor het verbeteren van zijn bewapening en we mogen rustig aan nemen, dat de landen achter het ijze ren gordijn een bedrag van dezelfde grootte of misschien nog meer heb ben besteed aan hun oorlogsvoorbe reiding. Tezamen is dat een bedrag van meer dan 110 milliard dollardat improductief werd uitgegeven in een wereld waar een derde deel van de mensheid nog leeft in bittere armoe de en vaak in honger. Mendès-France vestigde in zijn Kerstboodschap voor het Fran se volk nog eens de aandacht op deze grote nood, waaronder zove- len gebukt gaan. „Wij zouden", zo betoogde hij, „ge zamenlijk moeten optreden om de mensen te bevrijden van honger, kou de en vrees De leidende staatslieden konden he laas in 1954 dit ideaal van Mendès- France geen stap nader tot de ver werkelijking brengen. En toch blijven millioenen mensen naar de verwerke lijking uitzien, die alleen maar tot stand kan komen wanneer het moge lijk zal zijn de ontzaggelijke bewape ningsuitgaven te beperken en de daar door vrijkomende kapitalen te beste den voor het reusachtige opbouw werk, dat thans ongedaan moet blij ven. Wj mogen de hoop niet laten va ren, dat in het jaar 1955 nieu we perspectieven geopend zul len worden voor het verminderen van de bewapening en voor het bestrijden van de nood en de ellende. Over enkele weken zullen een aan tal leden van de ontwapeningscom missie der Verenigde Naties bijeen ko men te Londen om na te gaan öf en in welke mate een vergelijk tussen Oost en West mogelijk is. Zij staan voor een ontzaggelijke moeilijkheid: het doorbreken van het wederzijds wantrouwen. Zij zullen niet direct daarin slagen, maar er moet aan gearbeid worden en wan neer in het jaar 1955 ook maar een klein stapje gedaan zou worden op de weg naar het doorbreken van dat wantrouwen dan zou de wereld zich gelukkig mogen prijzen 1 20 Dec.: het grote debat begint. De commissie voor overzeese gebiedsde len is voor ratificatie. 24 Dec.: de eerste grote aanval. De assemblée vergadert de gehele nacht en verwerpt tenslotte een bewapening van West-Duitsland met 280 tegen 259 stemmen. 27 Dec.: bij een stemming waaraan de vertrouwenskwestie is verbonden, wordt West-Duitslands toelating tot de Navo goedgekeurd met 289 tegen 251 stemmen. 29 Dec.: West-Duitslands toelating tot de Navo en gelijktijdige bekrach tiging van de Parijse verdragen en de Saarovereenkomst wordt bevestigd met 287 tegen 256 stemmen (vertrou wenskwestie). 30 Dec.: met 287 tegen 260 stemmen (en 70 onthoudingen) wordt tenslotte de bewapening van West-Duitsland binnen de Westeuropese Unie goed gekeurd. Uit Praag. Leden van het Poolse, het Oost- Duitse en het Tsjechoslowaakse parle ment kwamen Woensdag te Praag bij een teneinde als vertegenwoordigers van „de drie volkeren, die het meest door de West-Duitse bewapening wor den bedreigd", een laatste beroep op Frankrijk te doen om niet de Parijse overeenkomsten te bekrachtigen, al dus meldt radio-Praag. De bijeenkomst werd gehouden om „te getuigen van de wil der drie vol keren om de vrede te verdedigen én de herleving van een Duits militairis me niet toe te staan, waardoor de vei ligheid en de onafhankelijkheid der Europese volkeren worden bedreigd" Een boodschap van deze strekking, werd naar de Franse nationale ver gadering gezonden. Naar \vy van de Kind van Neder landse margarinefabrikanten verne men brengt de verhoging van de om zetbelasting op vergrondstoffen mee, dat met ingang van 1 Januari as., de margarineprüs verhoogd zal worden met 1 cent per pakje van 250 gram. Hoewel over het algemeen de nieu we regeling inzake de omzetbelasting geen prijsverhogende werking voor de consument tengevolge heeft in het algemeen kan gesteld worden, dat de nieuwe regeling het heffen van de omzetbelasting verplaatst van de de taillist naar de fabrikant maken margarine en vet hierop een uitzon dering. De wijzigingen in de omzetbelasting betekenen voor de margarine-indus trie een tariefverhoging ten aanzien van voor deze industrie noodzakelijke grondstoffen, welke doorwerkt op de kostprijs van margarine. Zoals hierboven uiteengezet, houdt de thans noodzakelijk geachte prijs verhoging geen verband met de stij ging van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. Deze staging rechtvaar digt volgens de hiervoor genoemde bond, in feite een verdere verhoging van de prijs van het pakje margarine, doch de margarine-industrie wil de algemene ontwikkeling van het we reldmarktprijsniveau voorlopig aan zien. Minister Beel heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat het ontwerp van wet, houdende voorschriften be treffende het vertonen van films en het houden van bioscopen (film- en bioscoopwet), dat is ingediend in de zitting 1949-1950, is ingetrokken. WIJZE WOORDEN IN DJAKARTA Pakistan wil bemiddelen in geschil over Nieuw-Guinea Op een persconferentie te Djakarta verklaarde de minister-president van Pakistan, dat zijn land bereid is zijn goede diensten aan te bieden inzake het geschil over Nieuw-Guinea. Minister-president Nehroe verklaarde slechts, dat India zich in deze kwestie volledig achter de Indonesische eisen stelt. Nehroe richtte een dringende waarschuwing tot de wereld in verband met de gevaren, die haar bedreigen do or proef-ontploffingen van atoom- en waterstofbommen. Op een massa-vergadering zeide de Indiase prémier voorts, dat slechts „een Azië, dat sterk is, haar taak goed zal kunnen verrichten. De kracht, die wij nodig hebben, schuilt echter niet in „schreeuwen", maar in „werken". Samenwerking is nodig om onze onafhankelijkheid inhoud te geven en. ons ideaal van wereldvrede verwezenlijkt te zien". De minister-president van Indonesië, Ali Sastroamldjojo, zei het volledig met Nehroe eens te zijn, dat hard werken de aangewezen weg is om het gestelde doel te bereiken. „Het feit, dat over enkele maanden in Indonesië dertig Afrikaanse en Aziatische lan den besprekingen zullen voeren over hun gezamenlijke belangen, bewijst, dat deze landen de wereld willen to nen, dat zij niet langer als speelbal gebruikt wensen te worden. Pagina 3: Interview inr. Van Klef fens. Pagina 4: Films in Zeeland. Pagina 9: Cultuur en kunst. Pagina 11: Voor de Vrouw. Pagina 12: Oude en nieuwe gebruiken bij de jaarwisseling. Pagina 17: Wim Komman schreef het Nieuwjaarsverhaal. Pagina 18 en 19: Nederland in 1954 woord en beeld. Pagina 20: Kerken in '54; toneelover zicht. Pagin3 25 en 26: Wereldgebeuren in 1954. Pagina 27: Sportjaar vol verrassingen. Bovendien ontvingen onze lezers gisteren reeds als extra nummer Zeeland in 1954, een oudejaarsoverziclit in 2Jf pagi na's, in foto's en tekst. Aartshertog Eugen van Habsburg overleden Aartshertog Eugen van Habsburg is Donderdag in een rusthuis te Me- rano in de ouderdom van 91 jaar overleden. Hij was enige dagen gele den naar Merano gekomen om te her stellen van een longontsteking. De aartshertog is indertijd veld maarschalk in het Oostenrijks-Hon- gaarse leger geweest. Nederlandse Gereformeerde Jeugdraad gesticht De stichtingsactie is gepasseerd van de Nederlands Gereformeerde Jeugd raad. Deze jeugdraad komt te staan naast de eerder opgerichte Katholieke jeugdraad en de moderne jeugdraad. De betekenis van het studie-aspect achten de stichters zo belangrijk, dat z:j besloten een studie-sector onder wetenschappelijke leiding te vormen. Tot directeur van deze afdeling is be noemd prof. dr. ir. H. van Riessen, buitengewoon hoogleraar in de Wijs begeerte aan de technische hogeschool te Delft. Hij zal zijn directeursar- beid vervullen naast de hoogleraars- „BIJZONDER GROTE VERRASSING" Wegens literaire verdiensten Voor haar verdiensten op literair gebied is mej. dr. H. C. M. Ghijsen te Domburg, die onlangs zeventig jaar is geworden, door H. M. de Koningin benoemd tot Ridder m de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester van Domburg, mr W. J. E. Crommelin hee ft mej. Ghijsen Donderdagmiddag de hoge onderscheiding uitgereikt, tijdens een eenvoudige plechtigheid ten huize van de onderscheidene, welke werd bijgewoond door o.a. de wethou ders van de gemeente Domburg. „Het was voor mij een bijzonder grote verrassing", zo vertelde mej. Ghij sen tijdens een kort interview, dat zij ons gisteravond toestond en waarbij eens temeer duidelijk werd, dat deze nu zeventigjarige Zeeuwse met hart en ziel nog dagelijks met grote ïnte resse en ijver haar literaire arbeid verricht. Met nog dezelfde, zjj het verdiepte belangstelling, waarmede zij eens, als jong meisje, tezamen met een vriendin en haar moeder „Sara Burgerhart" las Het was haar eerste confrontatie met het werk van de schrijfsters Bet- je Wolff en Aagje Deken. „Een ken nismaking, die de grondslag is ge weest voor mijn latere studies over het leven en werken van deze beide Nederlandse vrouwen", zo vertelde dr. Ghijsen, die in 1913 te Leiden cum laude promoveerde op het proefschrift „Be.tje Wolffjeugd en huwelijks jaren". Zoals bekend had mej. Ghijsen een groot aandeel in de dit jaar gehouden herdenkingen van Bet je Wolff en MEJ. DR. H. C. M. GHIJSEN ..Ridder in de Orde van Oranje Nassau.. Aagje Deken. Burgemeester Crom melin had des middags in zijn toe spraak dan ook twee voorbeelden ge noemd van de literaire verdiensten van dr. Ghijsen; haar bijdrage tot een beter begrip van de beide schrijfsters en haar werkzaamheid om te komen tot de samenstelling van een woor denboek voor de Zeeuwse dialecten. „Maar zonder de medewerking, welke ik van velen mocht krijgen, zou het werk aan het Zeeuws woorden boek niet mogelijk zijn geweest", zo wil mej. Ghijsen nadrukkelijk vastge steld zien! Haar in een stemmige ja pon geklede, rijzige gestalte zet aan deze woorden onwillekeurig kracht bij ^Vervolg op pag, 2). Uw toil geschiede, gelijk in de hemel, alzo ook op aarde. Mattheus 6 Hoe dikwijls hebben we deze bede niet gebeden in het jaar dat al weer ten einde isf Ze is een deel van het Onze Vader, waarmee in zo menig ge zin de maaltijd begonnen of besloten wordt. Die S65 dagen van dit jaar zijn niet gelijkmatig geweest. Daar waren hoogten ,en diepten. Daar waren effe- ne wegen en eenzame vlakten. Daar was blijdschap en smart. Daar was gezondheid en ziekte. Daar was leven en dood. Daar waren dagen, dat wij konden dragen wat w\j moesten dra gen, maar er waren ook dagen dat wij het helemaal niet konden. Moeten we nu het jaar besluiten met een soort doffe berustinger zit niet anders op? De wil des Heren geschiede! De „lijdelijkheid" en „berusting" die zo dïktoijls als een kenmerk van het Nederlands Calvinisme is beschre ven, komt in de Bijbel niet voor en zij staat tn die zin ook niet in de bo ven aangehaalde bede. Natuurlijk is het waar: ,jDe wü des Heren kent geen waaroms". Zo zal vandaag menigeen, als hij in gedach ten dit jaar nog eens nagaat, vieder- om zitten met zijn vragen: waarom toch o God f Uio wü geschiedeDeze bede is niet passief maar actief. De Franse vertaling heeft: Uw wil worde ge daan. In de hemel „schikt" men zich niet onder de wil des Heren, maar daar wordt zij met vreugde gedaan en zo bidden we dus om een eenheid die er weer moet komen tussen hemel en aarde. Maar nu de vraag aan het eind van het jaar: heb ik de wü des Heren ge daan Laten we dit maar zo persoon lijk mogelijk vragen. Is soms bij al ons bidden, onze eigen wil toch be langrijker geweest dan de wü des Heren Dat gebeurt nog al eens. Laten we ons wachten voor alle goedkope oudejaarsavond-sentimen- taliteit. Laten we nuchter bedenken dat wij ons zullen te hebben te ver ootmoedigen voor het aangezicht des Heren, want hoe is onze houding ge weest tegenover Hem en tegenover onze naaste? Als we denken aan en danken voor de trouw Gods, dan zul len we tegelijk weten van onze on trouw. Wij zijn kleine, nietige, zondi ge mensen. Uw wü geschiede gelijk in de hemel, alzo op de aarde. Hóe dikwijls hebben toe dit jaar deze bede gedaan? Laten we het een keer doen en zo de toe komst van het nieuwe jaar ingaan: Dat niet mijne wü geschied', maar de Uwe slechts, o Heer. B. DE VERWACHT... KOUDER Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer. Zwakke tot mati- ~e en langs de waddenkust vrij krach- ige wind tussen Oost en Zuidoost Temperatuur ook in het Zuiden van het land dalend tot om het vriespunt 1 Januari Zon op Maan op 2 Januari Zon op Maan op 3 Januari Zon op Maan op ZON EN MAAN. 8.48 onder 16.39 11.34 onder 0.08 8.48 onder 16.40 11.54 onder 1.28 8.48 onder 16.41 12.18 onder 2.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1