HET JAAR 1954 WAS BEVREDIGEND Bisschoppelijk mandement bracht vrij heftige beroering Nederland, een bloeiende roos, met een drietal doornen 18 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 NEDERLAND wat 1954 er bracht en wat er ln 1955 wacht Stijgende volkswelvaart en krachtige expansie der economie (Van een onzer redacteuren) De generatie, die de vijf bezettingsjaren bewust heeft meegemaakt, is al spoedig geneigd, een periode „rustig" te noemen. In die zin zou men 1954 tot de rustige jaren kunnen rekenen een jaar, waarin de maat schappelijke orde in Nederland niet ernstig werd verstoord. Onbewogen was dit jaar intussen niet. Wanneer men ons zou vragen, door welke gebeurtenissen de openbare mening in ons land het meest is beroerd, dan zouden wij zeggen, dat het jaar 1954 is gekenmerkt door de volgende feiten: 1. Het bisschoppelijk mandement van 30 Mei, en zijn maatschappelijke en politieke gevolgen. 2. De doorvoering van twee loonrondes, van onderscheidenlijk 5 en 6 procent en de problemen welke de voortschrijdende inflatoire ontwikke ling oproept bij overigens stijgende volkswelvaart. 3. De ondertekening van het Statuut van het Koninkrijk-nieuwe-stijl, m.a.w. de betere verstandhouding tot de rijksdelen in het Westen, in te genstelling tot de verslechtering van de verhouding tot Indonesië. 4. Het afwijzen door de U.N.O. van de Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea. 5. Zware slagen voor het Nederlandse verkeerswezen: de K.L.M. ver loor, behalve zijn president Plesman (enkele uren voor Nieuwjaar) de „Bontekoe" eij de „Triton", de koopvaardij verloor drie coasters. 6. De invoering van het beroeps- en semi-beroepsvoetbal. 7. De eerste practische uitvoering van een Europees televisienet tjjdens de wereldkampioenschappen voetbal in Zwitserland. Toch is er nog één onderwerp, waarover in Nederland in het jaar 1954 méér gesproken is dan over elk van de hier gememoreerde gebeurte nissen. Dat is het weer (of zouden wjj ■misschien moeten zeggen: de kli maatsverandering Ons land bleef in December op het nippertje gespaard voor een herha ling van de stormramp van 1953. Maar voor het overige is het afgelo pen jaar toch een mismoedig jaar ge weest, met slechts driekwart van de gebruikelijke zon-uren en met een kwart, in de zomermaanden zelfs de helft, meer regen dan normaal. Men mag 1954 dan ook gerust ken schetsen als het jaar van de verre gende vacanties. Storm en regen over Nederland dus, maar gelukkig alleen in de na tuurlijke, niet in de overdrachtelijke betekenis. Internationale en binnen landse situatie waren gunstig voor 't verrichten van opbouwende arbeid. Een belangrijk deel van die arbeid, althans het scheppen van de moge- lykheid daartoe, is door regering en volksvertegenwoordiging verricht. Dit kon, omdat de aandacht niet werd afgeleid door schokken van welke aard ook. De productie. Zo is de Nederlandse bevolking in 1954 dan ook aan het werk geweest met een intensiteit als zelden of nooit tevoren. Het indexcijfer van de pro ductie per werknemer steeg in een jaar met 4% procent en ligt nu 8 pro cent hoger dan in 1938. De productie was in de eerste tien maanden 7,7 procent hoger dan in de overeenkom stige periode van 1953. De consump tie, zowel totaal als per hoofd dei- bevolking gezien, steeg, en wel met onderscheidenlijk 5 en 3 procent. De uitvoer nam in de eerste drie kwar talen toe met 26, 23 en 10 procent vergeleken bij verleden jaar. De werkloosheid nam af tot het onbete kenende aantal van.57.800 in Novem ber (nog weer 33.000 minder dan vo rig jaar), het laat zich aanzien dat de investeringen nog weer iets ho ger zullen zijn dan het reeds zeer ho ge niveau van 1953, toen zy 1,7 mil liard bedroegen. En deze krachtige expansie van de Nederlandse economie heeft zich kunnen voltrekken zonder ernstige verstoring van prysniveau, arbeids- of kapitaalmarkt. De ruilvoet van Nederland bleef ongewijzigd op het peil van 1953. Noodlijdenden. Deze voorspoed zou ons volk in de verleiding kunnen brengen, zich terug te trekken in een ge- zaplge gerustheid, als een wel vaartseiland temidden van een barnende wereld, welks bevol king nog voor twee-derde hon ger lijdt, althans chronisch on dervoed is. Dat de Nederlanders aan deze verleiding weerstand weten te bieden en zich verbon den weten met de medemens, waar ook ter wereld, is in 1954 treffend gedemonstreerd door het feit, dat de gehele bevolking de opbrengst van een uur arbeid af stond ten bate van hen, die door de wisselvalligheid van het poli tieke lot van huis en haard ver dreven zijn. Die lotsverbondenheid met de rest van de wereld is echter niet slechts de uiting van een gevoel, dat in het binnenste leeft, zy is een realiteit en voor Nederland een noodzaak. Europese politiek. De realiteit: Nederland maakt deel uit van de Noord-Atlantische Ver- drags Gemeenschap, en nam in 1954 deel aan geallieerde manoeuvres in Duitsland, hield er ook herhalings oefeningen. Nederland is lid van de jaar zijn gemeenschappelijke buiten landse handelspolitiek met België en Luxemburg verder te ontwikkelen. Nederland is lid van de K.S.G., de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, hetgeen iedere Nederlander aan de gestegen kolenpryzén heeft kunnen merken. Nederland is lid van Benelux, en wist in het afgelopen de O.E.E.S., de organisatie voor Eu ropese economische samenwerking, die dit jaar heeft gestreefd naar ver dere liberalisatie van het intra-Euro- pese handelsverkeer, alsook naar her stel van de convertibiliteit der valu ta. Nederland is lid van de Europese Betalings Unie, van de G.A.T.T. (Al gemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel), waarin ons land streeft naar een algemene verlaging van de tarieven der invoerrechten. Nederland is lid van de zojuist her leefde Westelijke Unie, het vormt met Suriname, de Antillen en Nieuw-Gui nea een koninkrijk, dat zich uitstrekt over drie werelddelen, en welks po sitie dit jaar ten dele verstevigd, ten dele aangevochten is. Niet alleen Wat Nederland in 1954 bereikt heeft, kan het niet alleen doen. Op militair, economisch, sociaal, cultu reel gebied tendeert de ontwikkeling in ons werelddeel naar gestadige groeiende internationale samenwer king, al is aan de uitbouw naar su- pra-nationale samenwerking dit jaar een ernstige slag toegebracht door de verwerping van de E.D.G. door Frankryk. Doch ondanks deze tegen slag heeft de Nederlandse regering dit jaar op tal van conferenties on dubbelzinnig doen blyken, dat Neder land voorstander is en blijft van toe nemende Europese integratie. Die integratie-verlangens zijn geen hersenschim, doch vloeien voort uit een zucht tot zelfbehoud. Wil Neder land op de duur niet vervallen tot de positie van een armlastige boerderij aan de Noordzee, dan- moet het zich zelf opwerken tot exportbastion aan de Noordzee. Maar die positie is ho peloos kwetsbaar, al doet de regering wat zij kan om de export verder te spreiden. Zo gaf in 1954 de handel met Midden- en Zuid-Amerika een stijging te zien van 5,7 tot 6,5 pro cent, terwijl de uitvoer naar Azië daalde van 11,2 procent naar 9,6 pro cent van het totaal (w.o. Indonesië 3 tot 2,5 procent). Uit Indonesië daalde de Nederlandse import van 5,8 tot 4,9 procent. Deze laatste cijfers illustreren de steeds losser wordende band met In donesië, dat eigenlijk het afgelopen jaar de enige doorn in het Neder landse vlees was. Of neen een t\yeede doorn mag niet ongenoemd blijven: de woningnood, die ook in het jaar dat achter ons ligt niet werd verminderd. En de derde doorn is cti icimc \/aKi nc iwnricroici c ooomirTiP ongetwijfeld de aanhoudende emigra tie, die generaties uiteenscheurt en energieke landgenoten naar den vreemde roept, terwijl ons eigen land reeds voor 8 procent bevolkt is door personen boven de 65 jaar, die dus niet meer aan het productie-proces deelnemen. Bloeiende roos. Het beeld, dat Nederland bij de jaarwisseling 1954/1955 te zien geeft, is dus dat van een bloeiende roos met een drietal doornen. Een welvarend, hardwerkend volk, dat bezig is, zich een nieuwe plaats in een zich gron dig wijzigende maatschappij te ver overen door zijn natuurlijke hulpbron nen, hoe schamel ook, tot het uiter ste te gebruiken en voorts zijn ver nuft, zijn verbeeldingskracht, zijn on dernemingslust, zijn ervaring, zijn geestkracht, zyn technische en we tenschappelijke kennis in het kort: zijn diensten aan te bieden aan al le naties ter wereld, die daarvan maar gebruik willen maken. Dat dit in 1955 op dezelfde wyze moge gelukken als in het zojuist af gesloten kalenderjaar, is, wat men Nederland mag toewensen. HET PARLEMENT IN 1954 Nauwe samenwerking met de West (Van onze parlementaire redacteur). Het jaar 1954 heeft zich gekenmerkt door een merkwaardige tegen stelling. Op parlementair gebied verliep het rustig. De beide Kamers der Staten-Generaal hebben hergen werk verzet. Midden in een parlementaire periode de eerstvolgende verkiezing voor de Tweede Kamer wordt pas in 1956 gehouden heeft de volksvertegenwoordiging zich ongestoord kunnen wyden aan haar wetgevende arbeid. De omstandigheid, dat we leven in een tijd van hoogconjunctuur, die ons land veroorloofde zijn krachten aan de verdere opbouw van zijn economie en van zyn cultuur te wijden, heeft daar ongetwijfeld toe bijgedragen. De Kamers werden niet geplaagd door de noodzaak allerlei moeilijkheden, begeleidingsverschyn- selen van een dalende conjunctuur, op te lossen. Daar tegenover kenmerkte 1954 tholieken en hield waarschuwingen in zich op politiek gebied door heftige beroering. Op 30 Mei lieten de R.K. bisschoppen hun mandement „De Katholieken in het openbare leven van deze tijd" het licht zien. Het riep op tot politieke eenheid van alle Ka- LOON-EN PRIJSPEIL IN NEDERLAND tegen enkele andere politieke party en. De PvdA zag er een rechtstreekse aanval op de doorbraak in; zy heeft zich dan ook in haar reacties niet on betuigd gelaten. De verbreking door het N.V.V. van de samenwerking in de Raad van Vakcentralen, hoewel niet liggend in het politieke vlak. heeft niettemin de partijverhoudingen er niet gemakkelijker op gemaakt. Opvallend was, dat de Tweede Kit mer lang over het mandement ge zwegen heeft. Pas by de politlcKC beschouwingen over de Rijksbegro ting voor 1955, in October gehouden, is er op een stevige manier over van gedachten gewisseld. Dit debat liep op weinig of niets uit. De gemoederen zyn intussen wat bedaard. De politieke eenheid van alle Ka tholieken is niet bereikt. Reeds op 7 Januari kwamen op uitnodiging van de KVP vertegenwoordigers van de KVP, de KNP dat is de organisa tie van de heer Welter en van de Katholieke Werkgemeenschap uit de PvdA samen, om over het herstel van die eenheid te onderhandelen. Het ge sprek is later voortgezet. Tot resul taten heeft het niet geleid. Na de wijzigingen in 1952 is een ze kere consolidatie in het politieke krachtenveld ingetreden. Verschuiving Op 21 April werden verkiezingen voor de Provinciale Staten gehouden. De verschuiving, die enkele iaren ge leden begon, zette zich ook in de Staten door. Het aantal zetels van de P.v.d.A. steeg van 156 op 180. De K. V.P. herstelde zich. Hoewel haar ze telaantal terugliep van 189 tot 186 werd zij met 31,5 pet. van het totaal aantal uitgebrachte stemmen weer de grootste partij. De VVD klom van 49 op 50 zetels; de A.R. daalde van 76 op 69 zetels, de CHU van 70 op 64 zetels en de CPN brokkelde verder af van 31 op 24 zetels. De West en Indonesië De belangrijkste gebeurtenis ten aanzien van onze Overzeese Ryksde- len was wel de plechtige bevestiging van het nieuwe statuut voor het Ko ninkrijk op 15 December in de Ridder zaal in Den Haag door H.M. de Ko ningin. In dit statuut is de verhouding tus. ;cn Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen geregeld. Tussen de drie zelfstandige Rijksdelen is een hechte samenwerking tot stand ge- Komen. Op 22 Juni werden in Den Haag be sprekingen gevoerd met vertegen woordigers van Indonesië over de op heffing van het Unie-statuut en de herziening van de R.T.C.-overeenkom- sten. Nieuwe onderhandelingen volg den van 29 Juli tot 10 Augustus. Zy eindigden met de opheffing van de in 1949 tot stand gekomen Nederlands- Indonesische Unie. De arrestatie van Nederlanders in In donesië in October zijn daarover nota's gewisseld bewees, dat ge voelens van haat helaas nog al te vaak het richtsnoer zyn voor het han delen in Indonesië. De kwestie-Nieuw. Guinea moest zelfs in de Veiligheids raad uitgevochten worden. Nederland vond daar tenslotte erkenning van de rechtvaardigheid van zyn stand punt. Het E.D.G.-verdrag De Eerste Kamer besloot op 20 Januari met 36 tegen 4 stemmen tot deelneming van Nederland aan het Europese leger. Nederland had zich daarmede definitief by de E.d.G. aan gesloten. Door de verwerping van het E.D.G.-vérdrag door Frankryk ver loor dit later zijn betekenis. Op 9 Februari diende de onder voor zitterschap van mr. Van Schalk staande commissie tot herziening der Grondwet haar voorstellen in tot wyziging van onze hoogste staatswet. Behalve over velerlei andere onder werpen adviseerde de commissie over wijziging in de bepalingen betreffen de de troonopvolging, ae Eerste Ka mer, de stemoverdracht en het pro cessieverbod. Op 1 October werd een nieuwe Grondwetscommissie geïnstalleerd, nu staande onder presidium van prof. Kranenburg, om ae regering te advi seren over de wijziging van de bepa lingen onzer Grondwet, die betrek king hebben op de buitenlandse be trekkingen. In het begin van het jaar viel de goedkeuring door de Tweede Kamer van de derde serie wijzigingen van de Kieswet (2 Februari) en van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot bescherming van de rech ten van de mens, waarbij het indivi duele klachtrecht werd afgewezen (4 Maart). Kernreactor De regering diende in die tyd bh' de Tweede Kamer in een plan tot bouw van een kernreactor in ons land (5 Maart) en het zogenaamde sodaproject (13 April). Laatstge noemd plan, waarbij de staat zich ga rant verklaarde voor 21 millioen gul den voor de inrichting en de exploi tatie van een sodafabriek in Delfzijl, werd, nadat de Tweede Kamer er haar góedkeuring aan gehecht had, op 4 Augustus door de Eerste Kamer aanvaard. In deze periode bleek ook, dat de nieuwe Zondagswet tot ongewenste gevolgen heeft geleid. Voorzieningen waren nodig; pas op 19 October be reikte het parlement een voorstel tot wyziging. De departementen waren dit jaar zeer productief: In April legden zij aan de Staten-Generaal ter behande ling voor een wetsontwerp tot be perking van het cadeaustelsel en een wetsontwerp tot verhoging met een bijslag van de pensioenen, krachtens de Wet buitengewoon pensioen 1940- 1945. Begin Mei verscheen het eerste deel van het ontwerp voor een nieuw Bur- gerlyk Wetboek, in December gevolgd door het tweede deel. Op 4 Mei dien de de regering een wetsontwerp in tot verhoging van de pensioenen, met een byzondere toeslag en op 5 Mei een wetsontwerp tot regeling van de stichtingen. De Kamers keurden een wetsont werp goed tot verbod van bedryfsar- beid voor veertienjarige meisjes, een wetsontwerp betreffende de dierge- neeskunst en een over de tandheel kundige inrichtingen. Omzetbelasting De Tweede Kamer aanvaardde op 8 Juli het belangryke wetsontwerp op de omzetbelasting. De Eerste Kamer volgde dezer dagen dit voorbeeld. In gediend werden begin Juli een ont werp politiewet en een ontwerp adop. tiewet, die beide nog behandeld moe ten worden en een wetsontwerp be treffende het gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer, dat even eens nog op behandeling wacht. Goedgekeurd zyn een wetsontwerp, dat de landarbeiders onder de wer king van de Arbeidswet 1919 brengt en een wetsontwerp over het ge bruik van het Fries op de lagere school. Óp het eind van het jaar besprak de Tweede Kamer ook nog de wet tot afschaffing van schoolgelden voor kinderen in de leerplichtige leeftijd. Er zouden uit het drukke parlemen taire jaar 1954 nog veel meer feiten te vermelden zijn. Wij be sluiten onze opsomming met de ver melding van het voornemen van de regering tot afsluiting van de zeega ten op 16 Maart bracht de Delta commissie haar eerste advies nit van de goedkeuring door de regering op 29 September van de loonsverho ging van 6 pet., van de indiening van een rijksbegroting, die voor het eerst na de oorlog sluitend was, en van de verschijning van een rapport van de commissie-Prinsen over de herziening van de Gemeentewet. DALENDE WERKLOOSHEID IN NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 18