LEZERS SCHRIJVEN iwimnvF /Mcci meet een anbez Nieuwjaarsduel in Vlissingen van gelijkwaardige ploegen AFLUKIN JIMMY OP HET SLAPPE KOORD Amsterdamse Beurs DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Reeds op de eerste Zondag van het nieuwe jaar valt een bijzonder tref fen te beleven in Vlissingen, waar de hoofdstedelijke tweede klasser Mid delburg zijn Nieuwjaarsvisite komt afsteken. Dat beide rivalen precies gelijk staan op de ranglijst, geeft dit voetbalgerecht een extra pikant smaakje. De spanning rond de rode lantaarn zou zich verder toespitsen, als Goes er in slaagt nummer voorlaatst, RAC, te verslaan. Voor Zierikzee betekent iedere volgende nederlaag, vooral als dat tegen medegegadigden voor de laatste plaats gaat, stijging van het degradatiegevaar en dat geldt dus ook voor de uitwedstrijd tegen VES. Twee belangrijke wedstrijden, zij het op verschil lend niveau, trekken de aandacht in de derde klasse D, t.w. BiervlietDe Zeeuwen en Axel—Terneuzen. In de vierde klasse komen zowel Burgh te gen SC Gastel als Aardenburg tegen Luctor voor hete vuren te staan. TSC zal er weinig voor voelen zijn fraaie positie in de waagschaal te stel len en we verwachten dat Rood-Wit de Oosterhoutse ploeg niet vg.n de winst zal afhouden. RoosendaalMOC zal wel niet ver van een puntenver deling blijven, een resultaat, dat bei den niet vreemd is gezien het groot aantal gelijke spelen die ze reeds be haalden. Alliance moet in staat zijn Internos met lege handen te laten ver trekken. Een voorspelling te doen bij een derby als VlissingenMiddelburg is vrijwel onmogelijk en vooral, wan neer twee gelijkwaardige ploegen te gen elkaar uitkomen. We wagen ons er dus ook maar niet aanOp papier krijgt Baronie het gemakkelijker dan in werkelijkheid het geval zal blijken tegen Dosko, vermoeden we. De uit slag bij RACGoes is van groot be lang en we kunnen slechts hopen, dat de Goesenaren over de schrik van hun nederlaag van jl. Zondag heen zijn en ditmaal beter voor de dag zullen komen. DERDE KLASSE C. Virtus-DHV lijkt ons niet ver van een puntenverdeling te blijven. BSC zal leider Voab handen vol werk ge ven. Zoals gezegd, moet Zierikzee op passen niet nog dieppr in de put te ra ken en dat kon ditmaal wel eens ge beuren als van VES verloren zou wor den. Baardwijk mag RWB niet onder schatten en Dongen krijgt het tegen Rero minstens even moeilijk als zijn concurrent Voab. WVO is favoriet in de strijd tegen Odio. DERDE KLASSE D. RKFC zal tegen Zeelandia flink aan moeten pakken om de volle winst mee naar Bergen te kunnen nemen. Hulst moet eveneens oppassen tegen het stugge Meto om niet voor onaange naamheden te worden geplaatst. Voor de uiteindelijke bezetting van de laat ste plaats is de uitslag van Biervliet De Zeeuwen van veel betekenis. Een nederlaag zou de thuisclub in ernstige moeilijkheden brengen. Hoewel Ter- neuzen dit seizoen zwaar is tegenge vallen, achten we de rood-zwarten toch in staat Axel flink partij te ge ven. Hontenisse zal voor RCS ook geen gemakkelijke kluif worden, al hebben de bezoekers wel de beste papieren. Nieuw Borgvliet zal, met de mogelijk heid van positieverbetering in het vooruitzicht, wel baas blijven over Corn Boys. VIERDE KLASSE F. De Schutters zal zich door RKVVU niet van de troon laten stoten. Grens wachters is niet bij voorbaat geslagen door Halsteren, evenmin als RSV door NSV. SC Gastel lijkt ons een te las tige tegenstander voor Burgh. Zun- dert zal tegen Steenbergen zeker alle zeilen moeten bijzetten om erger te voorkomen, terwijl Kaaische Boys in staat is HSC nog verder in de ver drukking te brengen. VIERDE KLASSE G. Sluiskil, dat Zondag EMM aan twee punten hielp, moet voor een herhaling tegen Ria op zijn hoede zijn. Luctor is er juist de ploeg naar om Aarden burg de das om te doen. Steen zal wei nig moeite mogen hebben met Bres- kens, evenmin als Yerseke met EMM. Voor Oostburg is er niet veel uitzicht op enige winst tegen Clinge. Koewacht daarentegen, mag wel een weinig hoop koesteren nu Hoofdplaat op visite komt. RES. TWEEDE KLASSE C. Zeelandia II zal o.i. niet in staat zijn om Corn Boys II van de winst te houden. Goes II zal zich tegen Hon tenisse II wel revancheren voor de Zondag in Breskens geleden nederlaag. RCS II is sterker dan De Zeeuwen II. Of Axel II in Terneuzen aan zijn trek zal komen, staat nog te bezien. Vlis singen II gaat weliswaar gewaar schuwd naar Breskens, maar het is nog aan twijfel onderhevig of de rood- witten de winst mee zullen krijgen. Concentratie der waterschappen Met belangstelling las ik uw ver slag van de rede van jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, gehouden voor de leden van het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen, over het actuele onderwerp: „Concentratie der waterschappen". Meer dan ooit is na de rampzalige vloed van 1 Februa ri 1953 het waterschapswezen in ons land in de algehele belangstelling ko men te staan. Uit de vele verhandelin gen, welko sedertdien over dit onder werp zyn gehouden en verschenen valt duidelijk af te leiden, dat zy, die dienaangaande tot 'oordelen bevoegd zyn, de uit de traditie ontstane ver snippering, speciaal ten aanzien van het dyksbeheer, voor de toekomst on aanvaardbaar achten. Er zullen weinigen zijn, die op over tuigende wijze de argumenten, welke voor concentratie der waterschappen worden aangevoerd, om der wille van het behoud der huidige toestand, kun nen weerleggen. Maar ten aanzien van het door jhr Rutgers van Rozen burg genoemde „tweede argument" voor concentratie der waterschappen moet toch worden opgemerkt, dat het beter ware, zich brj welke beoordeling der waterschappen dan ook, te ont houden van uitlatingen, als zou een juiste vervulling van de primaire taak der waterschappen dan pas mogelijk zijn, wanneer men de beschikking heeft over voldoend onderlegd tech nisch personeel. Dit houdt m.i. in, dat het personeel van de waterschappen in de huidige omvang thans niet ge noegzaam technisch onderlegd zou zijn. met terzijde-stelling van de vraag of het administratief personeel dei- waterschappen deskundig genoeg is. Het technische personeel der water schappen in klein verband, bestaat, indien de waterschappen zich althans deze „weelde" kunnen veroorloven, uit één of meer ambtenaren, die over het algemeen wel degelijk voor him taak berekend zijn en die, naar ik aanneem, er niet veel voor voelen, in het vermeende „slyk" der wa terschappen te worden „meege sleurd". Het zal de geachte spre ker toch zeer zeker bekend zijn dat de kennis van de dijksbouw, het dijksbeheer en -onderhoud, als onder deel van de waterbouwkunde, niet be hoort tot die exacte technische weten, schappen, die een bij uitstek theore- tisch-technische opleiding vereisen. De practische ervaring, gepaard aan Laat de jaarwisseling niet bederven. Gebruikt daarom tijdig tegon verkoudheid en griep een voldoende theoretische kennis, juist inzicht en begrip in en voor het wezen der zeeweringkunde zijn nodig, om de taak, die zo zeer beïnvloed wordt door de onzekere factor der natuur, naar behoren te kunnen ver vullen. Vele der Zeeuwse waterbouwkundi gen, die ambtelijk in betrekking staan tot de ten ondergang gedoemde klei nere waterschappen hebben door de iaren heen blijk gegeven van hun des- uindigheid en juiste inzichten, ten aanzien van problemen, welke de ken nis der zeeweringen in al zijn facet ten met zich brengt. Dat hun zienswijze niet altijd door de waterschapsbestuurders, veelal om fi nanciële of andere redenen, kon wor den gevolgd, is niet hun schuld. Dat vele ouderen onder hen technisch en vooral administratief niet zo goed meer mee kunnen is een euvel, dat men in onze huidige maatschappij ook in andere beroepen veelvuldig tegen komt. Maar wanneer de waterschappen nog enig recht van bestaan zouden hebben en zou zouden voortgaan op de door verschillende van deze instanties reeds ingeslagen weg, door bij een va cature ernstig uitte zien naav de juis te man op de juiste plaats, met vol doende moderne, technische en admi nistratieve ontwikkeling, maar bo venal met de zonodige feeling voor di' specifiek Nederlandse beroep, dan kan dit zeker niet gelden als argu ment voor Concentratie van water schappen. Het ware wenselijk, dat allen, die vroeg of laat over de waterschappen hebben te oordelen, bovenstaande goed voor ogen houden en zich niet laten leiden aoor de gedachte, dat een theoretisch-technische onwikkeling op hoger niveau voldoende is, om zonder de nodige practische ervaring en fee ling, de elementaire strijd tegen de erfvijand van onze lage landen te kunnen aanbinden. De inzet, tydens en na de ramp, van onze Zeeuwse wa terbouwkundigen, die weliswaar door de komst van de Rijkswaterstaat een bescheiden rol hebben moeten spelen, heeft een en ander op overtuigende wijze aangetoond. Een belangstellende Het oude jaar wijkt voor het sprankelend nieuwe 1955. Ook in het komende jaar zullen vele kleine dingen het leven aangenaam kunnen maken. Eén van die dingen is een goede sigaretKing's Cross altijd nieuw iedere dag opnieuw een prettige verrassing. wk %r KING S CROSS IS AL JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS 20 stuks 80 ct. Amsterdamse wisselmarkt AMSTERDAM, 29 Dec. Contante prijzen. Londen 10.58%10.59%, New York 3.79A—3.79%, Montreal 3.92A—3.92ft, Parijs 1.0820—1.8040, Brussel 758%7.59%, Frankfurt 90.00—90.10, Zürich 86.44—86.54, ZÜ- rich (vrije francs) 88.48—88.58, Stockholm 72.86—72.96. Kopenhagen 54.59—54.69, Oslo 5284—52.94, Braz. dollar 3.79%3.80%, Argentijnse verrekeningsdollar 3.82%—3.83%, Japanse verrekeningsdollar 382% 3.83%, Turkse verrekeningsdollar 3.80%—3.81%, Nederland 1951 (3%) 102% 102% Nederland 1948 (3%) 100% 100% Nederland 1947 3%) 3 100% 100% Nederland 1937 3 99 98% Dollarlening 1947 .3 pet. 99% 99% Investerlngscertificaten 3 101% 10(1% Nederland 1962-64 3 102% 102% Nederland N.W.S. 2% 81% 81% Ned. Indië 1937 A 3 99% 98% Grootboek 1948 3 99% 99% Nat. Handelsbank 154% 153% Ned. Handelmtj. 204% 205 AI.K.U. 309% 315% Eergb's en Jurgens 314 Calvé-Delft 258 265 Kon. Ned. Hoogovens 281 285% 54. Jimmy had met zijn plan om over een stalen draad te lopen die van de spits van de Domkerktoren naar de spits van de toren van de Oranjekerk zou gespannen worden, half Wilgenwolde op stelten gezet. De hotelhouders en de winkeliers sponnen er zijde bij, want van alle kanten stroomden de nieuwsgierigen toe, Er kwamen er veel meer dan men had gedacht, zodat er tallozen bij particulieren moesten worden onder gebracht. Uit heel Nederland kwamen de mensen toe gesneld, maar niet alleen uit Nederland, want het aan tal buitenlanders dat ervan gehoord had en dat nieuwsgierig was geworden, was ook niet gering. De tribunes, op het Domplein opgetrokken, waren binnen twee dagen volgeboekt en zelfs werden er duizenden staanplaatsen in de voorverkoop gekocht. De mensen roken sensatie en daar kwamen zij op af als motten op een kaarsvlam, 't Was je ook wat. Die man, die kort geleden uit de nok van een circus was gevallen, ging nu nog iets véél gevaarlijkere doen! Jimmy vond 't leuk dat er zoveel geld in het Rampenfonds zou vloeien, maar hij had nog een héél andere bedoeling met de stunt die hij ging uithalen. Een paar dagen van tevoren zocht hij signor Pietro Paravani op, die nog steeds in het ziekenhuis was, maar nu toch al wat mocht opzit ten en met hem had hij een vrij lang gesprek. De bra ve man knikte een paar maal met zijn hoofd en toen zij afscheid namen, zei hij: ,,'t les dan goed afge- sprook, Jimmy. lek zal al main mens op die hoogte breng van jouw idee en iek zal zorg draag dat alles gaat zoals jai dat wiel". Unilever 381% 388% Ned. Kabelfabriek 254 255 Philips 323% 330 Wilton-Fejjenoord 212 214 Bllliton 372 Kon. Petroleum Mij. 532 539% Amsterdam Rubber 99% 99% Holland Amerika Lijn 179% 180% Kon. Paketvaart 147 149% Rotterdamse Lloyd 150% 153% Ned. Scheepvaart Unie 156% 159 Stv. Mij. Nederland 167% 170% H.VA. 135% 135% Deli Mij. 125% 125% Eank v. Ned. Gem. 4% 109% 109 Centrale Suiker 204% 206 Kon. Mij. De Schelde N.B. 167 Baltimore-Ohio 39% 40% New York Central 32%- 33% Pennsylvania 23% 24% Anaconda 43% 49% Fethlehem Steel 103% 103 General Motore 93% 94% Intern. Nickel 59% 59% Kennecott 103% 104% Republic Stee! 74% 75% UB. Steel 38 33% North American Cy. 26% 26% Mldcontinental 99% 99% Shell Oil Cy. 59% 60 Tide Water 24% 24% AKU 4% 231 239 A'dam premielening 128% 128% 's-Gravenhage 1952 I 128% 128% 's-Gravenhage 1952 II 128 Rotterdam 1952 I 132% 132% Rrtterdam 1952 II 130 130 Breda 108% 108% Utrecht 126% 126% Eindhoven 1954 108% 108% Enschede 108% 108% ■FMre£ï.Eweet fcUli.Lt ION. „Jakhalzen? Wat wil hij daarmee zeggen?" „Ze lijken op heel leijke honden en zwerven 's nachts rond", lichtte Brian, blijkbaar verwonderd over haar onwetendheid, nader toe. „O, échte jakhalzen dus! Die zijn er niet in Engeland". „Jawel. We hebben ze gezien", hield Billy angstig vol. „Hij bedoelt in de dierentuin, maar jakhalzen lopen niet los, wel?" „Heus niet, kindlief en hier zijn ze zeker niet". „En als ze er waren, zou Bertha togen ze vechten en ze allemaal op eten, nietwaar? Bertha is heel dap- f;r. Bertha is voor niets bang", zei rian trots. In de trein had Sharon zich afge vraagd, hoe iemand kans zou zien, de tweelingen van elkaar te onder scheiden. Nu echter ontdekte ze, dat de jongens, ofschoon gelijk van uiterlijk, zeer veel in karakter ver schilden. Ongetwijfeld was Brian de gene die de toon aajigaf; hij was le- vendiger en flinker. Hij had een soort kalme superioriteit over zich, een nogal grappige afspiegeling van Monk's meerderwaardigheidsbesef. „Er is een leuning. Ik kan van de leuning glijden", zei Brian verlan gend, toen ze de trap hadden be reikt. „Nee, beste jongen, nu niet. Deze leuning is te steil", kwam Sharon sgel tussenbeide. „Maar ik glijd graag van trapleu ningen". „Mooi, maar nu gaat dat niet. Loop nu als een lieve jongen zoet naar beneden". „Vrouwen hébben altijd wat", merkte Brian gelaten op, terwijl hij, tot Sharon's grote opluchting, kalm de trappen begon af te dalen. Dat zinnetje had hij natuurlijk van Monk gehoord, dacht ze, haar lippen opeendrukkend. Op wie sloeg het eigenlijk, wat voor vrouwen hadden in Monk's leven een rol gespeeld? Alleen maai' hospita's of juffertjes van minder allooi of ook een vrouw die meer betekende door JAN TEMPEST „Ik dacht, dat u een tante was", zei Billy eensklaps. „Geen vrouw. We hebben geen vróuwen nodig, maar tantes is wat anders, zegt onile". „Heus?" „Ja, hij zei, dat hij in de trein ging met een lief tantetje". „O, ja? Nu, dan hoop ik maar dat ik een lief tantetje ben". Geen vrouwen nodig? Meende Monk dat? Had hy haar niet zo achterna gezeten, omdat hij een vrouw behoefde, die voor de twee lingen kon zorgen, maar wel omdat hij iets bijzonders in haar zag: een vrouw, op wie hij verliefd was ge raakt? Wist ze het maar! O, het zou, zo bracht ze haastig zichzelf aan het verstand, voor haar absoluut geen verschil maken. Monk was helemaal haar „type" niet en ze kibbelden al tijd met elkander. Bovendien kon ze nooit een andere man dan Clifford liefhebben. Tegelijkertijd evenwel had Monk's stormachtige tactiek haar vrouwelijke nieuwsgierigheid opgewekt en ze zou geen normaal mens zijn geweest, als ze niet had willen weten, hoe zijn verleden was geweest. HOOFDSTUK VU „Wel, wel!!" riep Clifford, terwijl hij de deur met een slag achter zich dichtgooide en verbaasd naai' de groep rondom de keukentafel staar de: Julie schijnt je het hier gemak, kelijk gemaakt te hebben". „Wat op te merken?" vroeg Monk kalm. „Ja, dat wel. Ik wil maar zeggen, dat het niet aangaat, hier zo binnen te dringen en onze voorraad op te maken. Als Sharon u een kamer voor nachtverblijf wil geven, is dat haar zaak, maar de ham en de eie ren zijn van mij". „Waren van u", verbeterde Monk grinnikend. „We hebben nog genoeg overgelaten voor het ontbijt, maat niet meer. De ham is uitstekend; ik maak u mijn compliment voor de manier van roken". „En ik moet u zeker een compli ment maken voor uw brutaliteit", hernam Clifford somber. „Waarom niet? Brutaliteit is dik wijls heel nuttig. Alleen de stout- moedigen dient net geluk, zegt een spreekwoord. En dat is immers ook zo!" „Ga zitten, Cliff, jij zult ook wel honger hebben", kwam Sharon vlug tussenbeide. „We hébben wat voor je in de oven bewaard". „Erg vriendelijk; weet je zeker, dat je het kimt missen?" vroeg Clif ford sarcastisch. Meteen liep hij naar het fornuis en viel daarbij haast over Bertha, die lang uitgestrekt op het hambeen lag te kluiven. Plotse ling stilstaande, riep hij verontwaar digd: „Dat is toch al te kras! Elsie maakt altijd heerlijke soep van het hambeen... en u hebt het aan uw hond gegeven!" ,,'t Spijt me, maar ik ben bang, dat Elsie ditmaal achter het net zal vissen", zei Monk opgewekt. „Apro pos, hoe staat het met Elsie? Is ze van plan, zich vanavond nog bij ons te voegen. Ik verlang erg, haar te ontmoeten". „Doet u mij 't genoegen, niet zo familiaar over mijn vrouw te spre ken", hernam Clifford knorrig. „We kennen u niet en wensen zeker niet1 u te kennen". „O, alsjeblieft, Cliff", riep Sha ron, hem smekend aanziende, „maak de situatie niet nog moeilijker dan 'ze al is. Het spijt me, dat we wat van je voorraad moesten gebruiken, maar we hadden niets by ons. Boven dien hebben we jullie rantsoenen niet opgegeten. Julie houden immers varkens en kippen, hebben dus zelf eieren en ham" „Dat heeft er niets mee te maken. Het gaat om het beginsel. Ik voor mg zou er niet over dromen, het hiiis van iemand binnen te dringen en zijn provisiekast te plunderen", protesteerde Clifford. „Ik ben bang, dat u in mijn pro visiekast niet veel zou vinden", ver zekerde Monk spijtig, „maar", ging hy opgewekt voort, „ik wil u iets be loven. De eerste keer, dat u hierna in Londen komt, zullen we u een tip-top-diner in het Ritz of 't Dor chester-restaurant voorzetten. En natuurlyk zullen we voor de ham en de eieren betalen. Noem maar een getal en zelfs als het zwartemarkt- pryzen zyn, zal ik me erby neerleg gen". „Ik handel niet op de zwarte markt", antwoordde Clifford styf- jes, waarna hy zijn bord uit de oven haalde en met een strakke, onver- zoenlyke uitdrukking op zijn knap gezicht naar de tafel liep. „En ben je er in geslaagd, nieuws van Elsie te krijgen?" vroeg Sharon zo gewoon als ze in de gegeven om standigheden maar kon. „Ja. het is al heel raar gelopen", zei Clifford, terwijl hij zich stevig op een stoel neerliet en zyn donkere wenkbrauwen samentrok. „We moe ten elkaar verkeerd hebben begre pen. Haar vrienden in Keswick heb ben me verteld, dat ze by haar ver trek dadelyk naar ons huis is ge gaan. Ze was onmiddellyk na de thee afgereisd en had gezegd, dat we morgenochtend vroeg hierheen zou den vertrekken. Naar het schynt heeft ze verwacht, dat ik met de laatste bus zou terugkomen". - (Wordt vervolgd) BIERVLIET—DE ZEEUWEN EN AXEL—TERNEUZEN BELANGRIJK Advertentie.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7