f klankbord') Nederlandse onderwijzers zijn somber gestemd P.T.T. in Zeeland kan drukte op topdagen bijna niet aan Een BOEK voor GEDEELTELIJK COMPROMIS IN BELGISCHE SCHOOLSTRIJD DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Het Wereldgebeuren Bogor In de maand April van het komend jaar zal in Buitenzorg (op Java), dat thans Bogor heet. een interna, tionale conferentie bijeenkomen. Dat geschiedt op Initiatief van de Indone sische premier mr. Ali Sastroamid- jojo. Er waren aanvankeiyk voor het bij eenroepen van deze conferentie enige moeilijKheden. Men wist namelijk niet precies waarover deze conferentie zou gaan en wie daaraan zouden deelne men. Mr. Ali had zich in het hoofd gezet, dat deze conferentie zou handelen over de strijd tegen het kolonialisme. Hij meende, dat een nieuwe wereld oorlog dreigde en dat dan het prille bestaan van een aantal jonge onaf hankelijke landen in gevaar zou ko men te verkeren. Toen hij het initia tief voor het bijeenroepen van deze conferentie nam, was er in zijn eigen land (Indonesië) een grote campagne gaande tegen de Nederlanders. Men Erobeerde daar de innerlijke politie- e verdeeldheid te overwinnen door de schijn te wekken, dat Indonesië nog altijd een vrijheidsstrijd tegen de Nederlanders te voeren had. Het is vooral premier Nehroe van India geweest, die in het alge meen tegen deze hernieuwde „koloniale vrijheidsstrijd" geoppo neerd heeft door direct te verklaren, dat op een conferentie van de Aziati sche (en enkele Afrikaanse) landen niet het anti-kolonialisme een hoofd rol moest spelen, maar het verminde, ren van de politieke spanningen tus sen de Oostelijke en de Westelijke landen. Deze week zijn de premiers van de vijf zogenaamde Colombo-landen te Euitenzorg bijeen gekomen om voor Aziatisch-Afrikaanse conferentie van April a.s. te praten. Vastgesteld is, dat tol de vijf en twintig landen, die voor deze conferentie uitgenodigd worden ook China en Japan zullen behoren. Daarnaast is een agenda opgesteld, die zo vaag is, dat men van de confe rentie eigenlijk weinig kan verwach ten, Men zal namelijk praten over de economische relaties tussen de uitge nodigde staten en over de politieke spanningen, welke de wereld verdeeld houden in een communistisch en een anti-communistisch blok. Over dergelijke onderwerpen valt wel iets te zeggen, wanneer de vergaderde staten „macht" heb ben op economisch of politiek gebied. Dat hebben echter die staten niet... xaet uitzondering wellicht van China ei daarom juist is het zo belangrijk, dat China uitgenodigd zal worden. We mogen wel zeggen, dat het zó is, cat de Indonesische premier, mr. Sas- tioamidjojo, straks een conferentie zal bijenroepen, waarop tal van kleinere mogendheden vertegenwoordigd zijn naast de wordende grote mogendhe den en de werkelijk grote mogendheid China. Wanneer er dus in Buitenzorg wordt geconfereerd, dan zullen de beslissin gen niet genomen worden door de 25 landen, maar door India of China. Daarbij doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat de 25 vergade rende landen China voor het eerst er kennen als grote mogendhied, terwijl men in Washington alles doet om die erkenning te verhinderen. Dus komt de Aziatisch-Afrikaanse conferentie al direct in een anti-Amerikaans en anti- Westers licht te staan... Deze conferentie kan een parade conferentie worden voor communis tisch China en het is zelfs waar schijnlijk, dat dé Indonesische pre mier mr. Sastroamidjojo met dat pa- radedoel deze conferentie heeft opge zet. Zijn regering drijft voor een be langrijk deel op de steun van de In donesische communisten. Hg moet dus wel aan Rood-China steun verlenen. Er is geen sprake van, dat de Tsjang Kai Sjek-regering van For mosa zal worden uitgenodigd, want geen der Colombo-landen heeft deze regering erkend. Dat geeft te denkenEr wordt in Buitenzorg een uiterst bedenkelijk communistisch spelletje gespeeld HET LITEK ATüURONDERWIJS. \V. L. JL E. van Leeuwen en F. G. A. Stemvers: Poëzie en Proza I en Hulpboek hierby, J. B. Woiters, Groningen Djakarta 1954. Van Leeuwen en Stemvers zgn geen nieuwelingen op het gebied van het literatuuronderwijs: hun ervaring strekt zich over veel jaren uit. Dat ia te merken nu z£ met een nieuwe bloemlezing komen voor het onderwgs op de middelbare scholen: het is een boek dat diep respect afdwingt door de brede opzet en de goede keuze, een opzet die overal de /ergelgking met de buitenlandse stromingen en met buitenlandse teksten ..ïogelijk maakt. Het werk is moderner en beter van keuze dan de anlere schoolboeken die we kennen, en de werkmethode met deze boeken lijkt ons zeer aange naam. Zij vormen een goed hulpmid del voor de docent om de leerlingen tot ..culturele mensen met smaak, gevoel en denkkracht" te vormen. Hoewel een eindoordeel pas zal kun nen worden uitgesproken wanneer ook deel n voltooid zal zijn (deel I loopt tot en met Gezelle en Multatu- li) kunnen we nu reeds deze bloem lezing: met warmte ter overweging aanbevelen. Ieder docent moet dan zelf zijn houding maar bepalen tot het eeuwig-netelige spellingprobleem dat de samenstellers radicaal hebben opgelost door alles te moderniseren, natuurlijk zonder de klankwaarde aan te tasten. (Watweer al verouderd is!) Wg persoonlijk vinden dit be slist jammer. Vanzelfsprekend leest het veel gemakkelijker, maar de be zwaren lgken ons toch groter dan de voordelen, daar thans alle teksten, uiterlijk althans. a.h.w. los zgn ge maakt uit hun eigen tijd, wat compli caties meebrengt zoara men Van Leeuwen-Stemvers loslaat. Het Hulp boek is niet zo zeer een werkboek in de gebruikeelijke zin als wel een aan- vullingsboek met allerlei notities be treffende de in de bloemlezing opge nomen teksten. Het boek is geilll- streerd en bevat ook melodiën van middeleeuwse liederen in eenvoudige zetting. H. W. N.O.V. TE ARNHEM BIJEEN Groot tekort aan leerkrachten Tijdens de dezer dagen te Arnhem gehouden vergadering van de Ned. Onderwijzers Vereniging heeft de voorzitter, de heer Jac. Lootsma, ver klaard, dat de situatie in het onderwijs nog nimmer zo slecht is geweest als thans. Deze toestand zou v olgens spreker niet zo zijn geworden, indien het Nederlandse volk meer belangstelling aan de dag had gelegd voor de ondervvgs-problemen. Het gevaar bestaat thans, dat Nederland op onder wijsgebied tot de onontwikkelde gebieden zal gaan behoren. beste krachten worden beroofd. In deze kwestie zullen stappen bg de overheid worden ondernomen. Een woord van protest liet spreker ook horen tegen het zo lang uitblij ven van de wettelijke regeling voor het kleuteronderwijs. De situatie bij het voortgezet on derwijs is eveneens verre van roos kleurig, aldus spreker. Het percen tage leerkrachten, dat in het bezit is van één of meer akten, is gestadig aan het afnemen. Ook hier zal iets gedaan moeten worden om een cata strofe te voorkomen. Tegenover de sombere punten staan evenwel ook hoopgevende, aldus spre ker, zoals de afbraak van de gemeen te-classificatie, de verbetering van de verlofregeling voor onderwijzers en de toenemende belangstelling voor de openbare school. Het is echter onmogelijk om op korte termijn op normale wijze in het dreigende grote tekort aan leer krachten te voorzien. Er zullen dus wel noodoplossingen moeten worden gekozen, maar dat zal niet met onze instemming gebeuren, zolang men weigert bevoegde leerkrachten, die nog aanwezig zijn. zoals gehuwde on derwijzeressen en jonge onderwijzers, die in militaire dienst zijn, op norma le wijze in de school in te schakelen. Het tewerkstellen van kleuteron- derwijzeressen op de lagere school oordeelde spreker niet alleen schade lijk voor de toestanden op deze school, maar het zou volgens hem ook enor me schade met zich brengen voor het kleuteronderwijs. Deze belangrijke tak van onderwijs mag niet van zijn Acht maanden voor oplichting met puzzles. Soldaat met watervrees kreeg één maand. Het Hoog Militair Gerechtshof hei .l de sergeant bg de Nationale Re serve A. R. veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met af trek van voorarrest. Hij was er van beschuldigd, als uitgever van twee puzzlckrantjes het „Nieuwsblad voor Friesland" te hebben opgelicht. De krijgsraad had hem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest en ontslag uit de dienst. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof had negen maanden gevangenisstraf en ontslag geëist. Het Hoog Militair Gerechtshof be vestigde het vonnis van de krijgsraad: een maand militaire detentie, tegen de soldaat van het bewakingscorps N. van R.. die op grond van water vrees geweigerd had mee te doen aan zweminstructie. De advocaat-fiscaal had twee maanden militaire detentie tegen hem geëist, Rijkslandbouwwinterschool te Berkum uitgebrand. Door onbekende oorzaak is Dins dagavond dé Rijkslandbouwwinter school te Berkum in de gemeente Zwollerkerspel geheel uitgebrand. Ht vuur ontstond naar men ver moedt op de zolder van het gebouw, en was pas Woensdagochtend tegen half acht volledig geblust. Van de inboedel kon practisch niets worden gered. Toen de brand door voorbij gangers werd ontdekt, was juist een koor in de school bezig met een re petitie. De brandweren van Zwolle en Zwollerkerspel waren - spoedig op het terrein van de brand aanwezig. Men ondervond aanvankelijk moeilijkhe den bij het blussen, aangezien de druk op de waterleiding te laag was. Een andere complicatie was, dat de brandpijpen van de Zwolse brandweer niet pasten op de brand putten van Zwollekerspel. Toen de druk op de waterleiding werd verhoogd, kon de brandweer uit Zwole gebruik maken van de ne- velblusapparaten. Een belendend per ceel liep veel waterschade op, maar is vrijwel niet door het vuur aange tast. Vorig jaar is de rijkslandbouw winterschool pas grondig verbouwd PROOST! Eerst thans weten wij dank zij het blad „La Libre Belgique" dat in het jaar 1948 in de Belgi sche staat 133 liter bier per inwoner is gedronken en dat er op iedere 102 inwoners een café isWat dat laatste betreft houdt België geenszins het record. Dat record heeft het land van Mendès-France met een café per 86 Franse zielen!!! GEEN SPAARZAAMHEID. Dit zei onlangs een bekende Zwitser: „Het enige, dat de mensen op zij leggen voor donkere dagen iseen para- pluie". VERDWENEN VERMOGEN. Suf peinzen sommige mannen zich in het grote gebouw van de „Bank of Eng land" totaal suf, omdat ze iets niet. begrijpen. In 1943 trok de bank de bankbiljetten van 1000 en van 100 pond in, omdat ze te groot en te on- praetisch waren. Thanself jaren later moet nog altijd voor een waarde van 1,5 millioen pond van deze bank biljetten worden ingeleverd, maar niemand komt er mee opdagen. Slor digheid Vergeetachtigheid De mannen van de bank begrypen het niet! OP OUDEJAAR. Een taxi-onderne ming in Cleveland (Verenigde Sta ten) heeft voor oudejaarsavond een speciale dienst georganiseerd om autobezitters, die zich achter het stuur niet meer al te zeker gevoelen, in him eigen auto veilig thuis te brengen. De ,,Bat Galim" vrijgegeven. De „Bat Galim", het Israëlische vaartuig dat door de Egyptenaren in beslag was genomen omdat het in het Suezkanaal op Egyptische vissers zou hebben geschoten, is thans bij gerech telijke beslissing vrijgegeven, op voor waarde dat het niet door het Suez kanaal vaart. De „Bat Galim" zal van Woensdag of Donderdag af, met de gehele be manning aan boord, het anker kun nen lichten. Zeven Japanse vlsserè, overlevenden van de H-bom proef op Bikini op 1 Maart j.l. hebben thans het hospi taal in Tokio als genezen mogen ver laten voor een eerste bezoek aan hun familie sinds negen maanden. Deze foto werd even voor het vertrek van de trein gemaakt. Hisakichi Tsutsui (tweede van rechts), de kapitein van het schip „Gelukkige Draak" schudt de hand van dr. Toshiyki Kuratori om hem nogmaals voor zijn goede zorgen te danken enzijn beste wensen NA LANGDURIG ONDERHANDELEN Maar katholieken stellen nog hogere eisen. De socialistische-liberale regering en de katholieke oppositie hebben Dinsdagavond een gedeeltelijk com promis bereikt in België's bittere schoolstrijd. In een communiqué, dat na langdu rige besprekingen tussen premier Van Acker en een katholieke delegatie on der leiding van partij-voorzitter Theo Lefèvre, werd uitgegeven, wordt ver. klaard, dat de leken-onderwijzers van de confessionele scholen wat de be taling betreft worden gelijk gesteld met de leerkrachten van de openbare scholen. Tot nog toe had de regering gewei gerd het leken-onderwijspersoneel het volledige salaris uit te betalen, omdat de katholieken er op stonden, dat de betaling zou geschieden in de vorm van "subsidies aan de confessionele scholen. De regering stond op het standpunt, dat de salarissen direct aan de leerkrachten betaald dienden te worden. De katholieken hebben thans deze voorwaarde aanvaard, aldus het com muniqué, dat er echter aan toevoegt, dat de katholieke afgevaardigden hun oppositie tegenover de algemene schoolpolitiek van de regering hand haven, daar zij deze als „onver draagzaam en onrechtvaardig" be schouwen. Katholieke vakbondleiders, die Van Acker eveneens had uitgenodigd, gaven hun eigen communiqué uit, waarin wordt gezegd, dat het vraag stuk van de salarissen van het onder wijzend personeel slechts één der ka tholieke eisen vormt. Een woordvoer der zeide, dat de oproep tot een ka tholieke massa-opmars naar Brussel, op 13 Januari, van kracht blijft, in afwachting van een vergadering van het bestuur van de katholieke vak bond op 4 Januari. Rangaanduiding bij Kon. Marine Het op 1 Jan. as. in werking tre den van de wetbevordering en ontslag van beroepscffficieren en van de wet voor het reserve-personeel der krijgs macht brengt o.a. voor de marine-offi cieren de volgende veranderingen. De rang van commandeur, tot nog toe de hoogste hoofdofficiersrang, wordt de laagste vlagofficiersrang. Als gevolg hiervan krijgt de commandeur een dubbele krans van eikenloof op de petklep; boven de krul op de mouw komt een zilveren ster. Ook het rang onderscheidingsteken op de schouder bedekking wordt voorzien van een zil veren ster. De adelborsten eerste klasse en de officieren-marva vierde klasse worden voortaan aangeduid als luitenants-ter- zee derde klasse en officieren-marva derde klasse. De tegenwoordige rangen van luite nants-ter-zee derde klasse en officie ren-marva derde klasse worden voort aan aangeduid als luitenants-ter-zee tweede klasse, jongste categorie en of- ficieren-marva tweede klasse jongste categorie. De tegenwoordige rangen van luite- nunt-ter-zee tweede klasse en officier marva tweede klasse worden voortaan aangeduid als luitenant-ter-zee tweede klasse oudste categorie en officieren marva tweede klasse oudste catego rie Fabrikanten „Stalinon" in staat van beschuldiging Middel kostte het leven aan 102 personen. De twee fabrikanten van ..Stali non" het medicament dat in Frank rijk aan 102 personen het leven heeft gekost, zijn wegens „doodslag door onvoorzichtigheid" in staat van be schuldiging gesteld. De beschuldig den, Georges Feullet en Leon de Coi- sy, zijn directeur van een laborato rium te Parijs. In Juni van dit jaar deden zich in verscheidene streken van Frankrijk onverklaarbare sterfgevallen voor. Bij een uitgebreid onderzoek kwam aan het licht, dat in alle gevallen het gebruik van „Stalinon" dat als middel tegen steenpuisten e.d. werd verkocht de oorzaak was geweest van de hersengezwellen. waaraan de patiënten waren overleden. Zoals bekend, heeft de Chr. lagere school in Domburg (hoofd, de heer M. C'. Jellemahet m.s. „Sibajak" van de Rotterdamse Lloyd Geadopteerd. Dezer dagen ontving ae school van kapitein Frits de Jonge, die zijn laat ste reis op de ,J5ibajak" maakt, om dat hem het commando van de „Wil lem Ruys" werd opgedrageneen af scheidsgeschenk. Het is een bijzonder fraai model van een uit Ceylon af- komstige vlerkprauw. Het geschenk was mede bedoeld uit erkentelijkheid voor de vele bewijzen van medeleven, die de leerlingen tijdens de ziekte van de gezagvoerder betoonden. De heer Jellema en zgn leerlingen waren ze ingenomen met het geschenk. Een vlerkprauw is een zeer rank in lands vaartuigje, dat op Ceylon ge bruikt wordt voor de kustvisserij. Het wordt in evenwicht gehouden door ticee langscheepse balken, die als drijver fungeren, élk op ongeveer 2 meter afstand aan weerszijden van het scheepje. (Foto: P.Z.C.) Nederlandse werknemers in België. Bij besluit van Z. M. de Koning der Belgen gepubliceerd in het Bel gisch staatsblad van 17 Dec. 1954 is o.m. bepaald, d in Nederland wo nende en in B werkende perso nen die verpik:,. verzekerd zijn te gen ziekte en invaliditeit, zich niet meer bg een Belgisch verzekerings orgaan naar keuze kunnen aansluiten, maar verplicht zijn zulks te doen bg de gewestelijke dienst van het rijks fonds voor verzekering tegen ziekte en invaliditeit, van de provincie waai de werkgever is gevestigd. Om administratieve redenen is de overgang van de reeds verzekerde arbeiders bepaald op 1 Jan. 1955. Het betreft hier ongeveer 5 6000 personen, voornamelijk wonende in de grensstreek, met name in Zuid- Limburg. Grote jeugdcriminaliteit in Ver. Staten. Edgar Hoover, directeur van de fe derale recherche (F.B.I.) schrijft in het geïllustreerde maandblad „Ameri can Magazine", dat het aantal misda den van alle categorieën in 1954 in de Verenigde Staten met ongeveer acht procent is toegenomen in vergelijking met 1953. Om de misdadigheid onder de jeugd te beteugelen beveelt Hoover een te rugkeer naar de godsdienst en ver sterking der gezinsbanden aan. GEBREK AAN TIJDELIJK PERSONEEL Postaal verkeer neemt nog steeds toe De Decembermaand is voor de P.T.T. eenbijzonder drukke periode „Wg kunnen de „pieken" in onze belasting bijna niet meer verwerken", zo zei ons de heer \V. A. L. G. M. Jeurgens, inspecteur van dit bedrijf voor Zeeland en West-Noord-Brabant. „Een van de voornaamste oorzaken is wel het gebrek aan personeel, waarmee ons bedrijf te kampen heeft". Gebrek aan personeel wil hier zeggen: gebrek aan tijdelijke krachten, die in de drukke dagen bijstand verlenen. Tengevolge van de gunstige situ atie op de arbeidsmarkt is er echter practisch geen arbeidsoverschot, waar uit de P.T.T. kan putten. Dit brengt met zich mee, dat de P.T.T.-mensen vele overuren moeten maken. „Maar gelukkig verleent het personeel in al zijn geledingen de grootst mogelijke medewerking", aldus de heer Jeur gens. „Het vindt het vanzelfsprekend, dat er harder en langer gewerkt dient te worden". Het publiek ziet meestal slechts de buitenkant van het grote raderwerk. Maar voor Zeeland, met zgn ongun- tige geografische ligging en kwets bare verbindingen wordt intern be langrijk en tijdrovend werk verzet. De P.T.T. heeft rekening te houden met boot, met bus en met trein voor de verzending van de aangeboden post. Strakke vervoersschema's moe ten worden opgesteld en herhaalde lijk worden veranderd of aangepast aan de gewijzigde behoefte. Elke vertraging van een bepaald vervoermiddel vindt onmiddellijk haar terugslag in het P.T.T.-ap- paraat. Ook voor deze dienst be tekent dit tijdverlies, wachten en langere werkuren. Een vertra ging op topdagen ontstaat spoe dig, mede omdat deze dagen b.v. voor de Nederlandse Spoorwe gen eveneens „pieken" beteke nen. Om dan nog maar niet te spreken van vertraging door storm, zoals die van ae afgelo pen week. Een treffend beeld van de grote hoe veelheid post, die de P.T.T. gedurende deze dagen te verwerken heeft. Twee beambten in het Middelburgse post kantoor bezig met het sorteren van een partij binnengekomen postpak ketten. Op de achtergrond een stapel sakken, die nog behandeld moeten worden. De heer Jeurgens gaf een voor beeld van een andere moeilijkheid, veroorzaakt door verbrokkeling van onze provincie: de Kanaalzone in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een zeer groot aanbod van pakketpost. Deze hoeveelheden kunnen niet per trein worden vervoerd en daarom moeten zij naar Roosendaal worden getransporteerd in P.T.T.-auto's. „Toch behoeven de verzenders ui teraard slechts het normale tarief te betalen", aldus de inspecteur. „Maar ons kost het geld extra". „VEEL TE GOEDKOOP". Roosendaal is voor West-Brabant en Zeeland de „uitvalspoort" naar de „Randstad Holland" en in omgekeer de richting natuurlijk de invalspoort. Door de geweldige toeneming van de hoeveelheden post, die men daar te verwerken krijgt, moest onlangs overgegaan worden tot uitbreiding van het aantal vervoermiddelen, zo dat men thans weer aan de eisen vol doet. Het postaal verkeer neemt over het algemeen nog sterk toe, vooral de pakketpost. De heer Jeurgens achtte dit begrijpelijk: „Wij zgn immers goedkoop, veel te goedkoop zelfs en geen wonder dus, dat het publiek hoe langer hoe meer pakketten verzendt. En bovendien is „P.T.T. snel!". Over het algemeen is de St. Ni- colaastijd de drukste periode. Een kantoor als dat in Middelburg bijv. puilt dan als het ware uit van de pakketten, zodat extra ruimte moei worden gehuurd. En precies zo is het in de andere grotere kantoren van Zeeland. Men heeft wel geconsta teerd, dat in zo'n periode de hoeveel heid pakketten zeker dertig maal zo groot als normaal is! De vraag tenslotte, of er veel klach ten binnenkomen, beantwoordde de inspecteur ontkennend. „Het pu bliek en de verschillende instanties tonen een groot begrip voor de moei lijkheden en mogelijkheden. Wij heb ben ook niet te klagen over gebrek aan medewerking en dat alles maakt het ons gemakkelijker de opgedragen taak naar behoren te vervullen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5