«^'traffic Raad Stavenisse unaniem voor uitvoering beveiligingsplan TRAFFIC i WENNEKER &2.tuin lijfje luidt eest nieuw tijdperk in! 'jeebte**, NATUURSCHOON VIEL TEN OFFER AAN HET VERKEER GOEDE START VAN PR0T. CHR. BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE Oude Proever Agenda I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 IN SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING Doortrekken en verhogen bestaande dijken en aanleg nieuwe haven De gemeenteraad van Stavenisse heeft Woensdagmiddag met algemene stemmen en vrijwel zonder enige voorafgaande discussie besloten de minis, ter van Verkeer en Waterstaat te verzoeken op de kortst-mogelijke termijn van Rijkswege de bestaande haven der gemeente Stavenisse te doen dem pen, nadat in do N.-Westeljjke hoek van de Margarethapolder een nieuwe haven zal zjjn aangelegd. Aan Ged. St aten zal worden verzocht de inwilli ging van dit verzoek te willen bevorderen. Wanneer de bewindsman inder daad het door het gemeentebestuur voor te leggen plan goedkeurt, bete kent dit een ingrijpende wijziging in d e thans bestaande toestand. Het houdt voorts o.m. in, dat de bestaande zeedijk wordt doorgetrokken, zodat de haven wordt afgesloten, en de dijken op de gewenste hoogte en breedte worden gebracht. De thans om de gemeente liggende dijken vertonen een hoogteverschil van 2.55 meter en bij de laatste storih van 23 December jl. is gebleken, dat de hoogte van de Oostelijke havendijk absoluut onvoldoende is (4.30 meter plus A.N.P.) en zij werd hier dan ook op verschillende plaatsen overspoeld De nieuw aan te leggen haven is geprojecteerd met afmetingen van 160x80 meter. Hiervoor zal een opper vlakte incluis haventerreinen e. d. nodig zijn van ongeveer 4.20 ha. De demping van de bestaande en de aanleg van de nieuwe zal een beperk te aanwinst van landbouwgrond ge ven. Er zal plm. 1480 meter nieuwe wegen moeten worden aangelegd en 1690 meter te verbeteren wegen in het herverkavelingsplan kan komen te vervallen. Voorts zullen de geprojec teerde wégen een belangrijke verbete ring der verbindingen betekenen. De nieuwe haven zou, in vergelij king met de bestaande, een gun stige ligging krijgen voor de scheepvaart en ook by de uitvoe ring van het Delta-plan in stand kunnen blijven. Hij zou een uitne mende vluchtltaven zijn tussen die van Bruinisse, Wemeldinge en Zie- rikzee. Tegen eventuele demping van de be staande haven zonder meer. bestaan naar het inzicht van het gemeentebe stuur onoverkomelijke bezwaren. De haven heeft niet alleen na de ramp van 1 Februari 1953 goede diensten bewezen, maar is ook uit het oogpunt van de maatschappelijke samenleving onmisbaar. Industrie Stavenisse is volgens het rapport van de Commissie voor Bestudering van het Industrievraagstuk één der drie gemeenten op het eiland Tholen, wel ke in aanmerking komen voor indu strievestiging. Ook hiervoor kan de haven van groot nut zijn en men wil het afsnijden van deze verbindings ader tot iedere prijs voorkomen. Rest tenslotte nog de dienstbaarheid van de haven bij de afvoer van landbouw producten. De raad, welke vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester L. A. Verburg, was unaniem van me ning, dat de realisering van het bevei ligingsplan de thans heersende drei ging voor de gemeente Stavenisse sterk zal verminderen en anderzijds voor de toekomst van groot belang zal zijn. Wethouder C. J. Moerland zag in de uitvoering van het plan een zij het tijdelijke uitbreiding van de werkgelegenheid en daarom een voordeel voor de middenstand. Hy maakte de veronderstelling, dat de nieuwe haven wegens grotere bereikbaarheid ook drukker zal worden. In zijn openingswoord bracht de voor zitter dank aan allen, die tijdens de laatste storm hebben medegewerkt aan de beveiliging van de gemeente, in het bijzonder het 432ste bataljon Limburgse Jagers. De opkomst van het dykleger was evenwel allerminst bevredigend en de voorzitter zag hierin aanleiding tot het opstellen van een verordening, welke het mogelijk zal maken in een volgend voorkomend geval de nodige maatregelen te nemen, zodat een vol doend aantal personen wordtgemobi- liseerd. Daar dit de laatste vergadering van het jaar was, besloot de voorzitter met een overzicht te geven van de toestand in het afgelopen jaar, zowel op internationaal, nationaal als locaal niveau. Vooral uit het laatste bleek, dat er veel werk is verzet, maar dat ook nog veel moet worden gedaan; o.a. de riolering, de straatverlichting, het aanbrengen van de zuiveringsin stallatie en de bouw van een wbkge- bouw voor het „Groene Kruis". De fi nanciële positie van de gemeente noemde hij beter, dan in lange tjjd het geval is geweest. Hjj hoopte op een blijvende goede verstandhouding in de raad en in de gemeente en wenste de raadsleden een gezegend 1955 toe. De ze laatste wens werd namens de raadsleden beantwoord door de heer L. Hage, die tevens zijn bijzondere waardering uitsprak voor de doortas tende wjjze, waarop het beveiligings plan wordt behandeld. Reorganisatie van de Bevelandse V.V.V. Vergadering te Goes In een Donderdag 13 Januari a.s. te Goes te houden vergadering van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer in Zuid- en Noord-Beveland, zal een plan tot reorganisatie in be spreking komen. Het is de bedoeling de organisatie van de Bevelandse V.V.V. zo op te bouwen, dat zij een streek-V.V.V. wordt, gevormd en gedragen door on derafdelingen in de verschillende daar voor in aanmerking komende gemeen ten. die elk voor zich de belangen van hun eigen gemeenten kunnen be hartigen. Het streekbestuur zal dan gevormd moeten worden uit de be sturen van de diverse afdelingen. Een en ander is in overeenstemming met de organisatie van het V.V.V .-wezen, elders in Zeeland. In verband met deze plannen zal dan ook voor de stad Goes een commissie moeten worden benoemd. Advertentie. INGRIJPENDE VOORZIENINGEN Ingrijpende voorzieningen om en bij de „entree" van Zeeland Dc automobilist, die bij Rilland Zeeland komt binnenrijden, krijgt nu niet b'ëpaald een voorproefje meer van het natuurschoon, waaraan Zee land (nog) ryk is. Van Rilland tot langs het dorp Krabbendijke is een groot deel van de bomen en de strui ken, welke de wegbermen sierden en het landschap een zo aantrekkelijk en afwisselend beeld gaven, verdwe nen. Ten offer gevallen aan het ver keer Er zal geen enkel weldenkend mens zijn, ook de liefhebbers niet van natuurschoon, die niet de noodzaak erkennen, dat het steeds uitbreiden de verkeer de wegbeheerders nopen tot het treffen van ingrijpende voor zieningen. Zo werd op de rijksweg tussen Rilland en Krabbendijke reeds VAN TOT Het was een heel late Tante Pos, die dezer dagen aanklopte bij een familie aan de Julianalaan te Vlissingen. Zij leverde daar een brief af, die maar liefst twaalf jaar geleden in Dordrecht op de bus was gedaan en vermoedelijk bij de naja3rsschoonmaak van 't post kantoor weer te voorschijn was ge komen. Hoe het ook zij, de familie heeft het epistel eindelijk in haar be zit. Alleen de nieuwswaarde is een beetje gedaald 't VEER De boot ivas nog slechts enkele ogenblikken van Katseveer naar Zie rikzee onderweg, toen een der passa giers belangstellend informeerde hoe lang die reis wel duurde. „Een uur", antwoordde een ander welwillendwaarop de eerste er zijn verbazing over uitsprak, dat de reis over zulk een smal strookje water zo lang moest duren. De verbazing van de man was be grijpelijk. Hij verkeerde in de veron derstelling aan boord te zijn van een boot, die onderweg was naar Kats op Noord-Beveland Aangezien oen overstapjetot de onmogelijkheden behoortwas litj ge noodzaakt de tocht naar Zierikzee. mee te maken, per boot weer terug te keren en toen van Wolphaartsdyk naar Kort gene te varen. Vandaar kon hij de reis naar Kats per auto voort zetten.... 't Was niet bepaald de kort ste weg! Overigens tobde ook een Belgisch echtpaar, dat in Goes naar ,,'t veer informeerde nog met veerbootmoei lijkheden. ,,'t Veer1" herhaalden eni ge omstanders: „Dan moet u die bus hebben De Belg verdween onder het debi teren van uitvoerige dankbetuigin gen in de bus nai.r 't veer. Eerst aan boord kwam hij tot de bijzonder on plezierige conclusie, dat het schip hem naar Zierikzee vervoerde. 't Had de boot Hoedekenskerke— Terneuzen moeten zijn.... 't Is die avond voor de brave Belgen héél laat geworden, alvorens ze thuis aan de patatten zaten! BIETEN Onder het motto „Mij éen biet" heb ben de weegbrugambtenaren in Wol-* phaartsdijk niet minder dan pegentien millioen kilogram bieten gewogen. Een zwaar vrachtje! FEEST TE WATER De binnenvaartschepen, die aan de Rouaanse Kaai in Middelburg liggen, waren Woensdag gepavoiseerd, het geen een uitermate feestelijke aan blik opleverde. Van de versiering was veel werk gemaakt en vrolijk wapper den vlaggetjes en wimpels in de wind. Aanleiding tot deze feestviering was hel „overstapje", dat een dochter uit de bekende schippersfamilie Woens dag ondernam. Zij trad namelijk in het huwelijk, derhalve van de ene boot in de andere en de hele gemeenschap-te- water vierde het grote gebeuren mee. OP REIS De reisvereniging Prins Hendrik" te Accel is een ondernemend gezel schapDezer dagen bracht men met een grote menigte muziekliefhebbers ujt Axel, Terneuzen en Sas van Gent een bezoek aan Antwerpen, waar een gala-uitvoering van Aïdavan Verdi werd bijgewoond. Er zijn echter nog meer grootse plannen. Het program ma voor 1955 vermeldt namelijk rei zen naar Zwitserland, Oostenrijk, de Rijn, Parijs en nog een aantal andere verleidelijke tochten. JUBILEA Drie feestelingen zullen omstreeks de jaarwisseling in Sas van Gent hun zilveren jubileum vieren. Zij zijn allen wi dienst van de N.V. Stijfsel- en Glu- cosefabriek. De heer R. Raes uit Zei- zate viert morgen de grote dag, de directeur, de heer M. A. Tittelboom jubileert op 1 Januari en de heer E. Verhoosel is op 2 Januari het „feest varken". Beide laatste heren Sas van Gent. geruime tijd de dringende behoefte aan een rijwielpad gevoeld. De situa tie was. zowel voor de wielrijders en voetgangers als voor de automobi listen levensgevaarlijk. Bij Krabbendijke trof men een noodmaatregel door het langzame verkeer door het dorp om te leiden, doch het euvel was hiermee niet af doende verholpen. Herhaaldelijk kwa men er bijvoorbeeld op het gemeen tehuis boze telefoontjes van automo bilisten, die op de rondweg buiten het dorp slechts door krachtig rem men of uitwijken een aanrijding met een voetganger of wielrijder hadden weten te voorkomen. Er worden thans rijwielpaden ge legd, zodat ter plaatse de verkeers situatie aanzienlijk zal worden ver beterd. Onder Rilland kwamen deze rijwielpaden reeds eerder gereed. Voor het weggedeelte tussen Krab bendijke en Óostdijk schijnt naast de grote verkeersweg een weg voor het locale en langzame verkeer te wor den gelegd. Wat by deze verbeteringen door de natuurliefhebbers wordt betreurd is, zoals gezegd, dat hiervoor vele bo- Eindelijk heeft de critische Virginia-roker zijn zin. TRAFFIC is er, de echte, de pure. Rook TRAFFIC; en jaar uit, jaar in zegt U: men en struiken moesten sneuvelen. De inundaties in 1944 en de storm ramp van 1953 hebben reeds zo'n zware slag aan de Zeeuwse boom opstand toegebracht, dat met de res terende bomen en struiken zuinig moet worden omgesprongen. Het Zeeuwse landschap heeft toch reeds zoveel aan schoonheid moeten inboe ten. Buitenlandse onderscheiding Bij Koninklijk besluit is aan de heer S. P. Buijs te Goes verlof ver leend tot het aannemen van de on derscheiding van ridder in de Orde van Leopold II met de palm van Bel gië. GROTE TOELOOP VERWACHT Meer dan 100 onderzoeken afgewerkt. De Prot. Chr. Stichting voor School- en Beroepskeuze in Zeeland, die thans ongeveer negen maanden met haar bureau te Goes werkt, is tevreden over de tot dusver getoonde belangstelling. Tot op henen konden reeds totaal 106 onderzoeken volledig worden af gewerkt, zo werd van de zijde van deze stichting aan de pers medege deeld. Daar men voor het komende jaar een nog grotere toeloop ver wacht, zal naast de psychologe, mevr. A. M. de Kam-Bouma, een tweede wetenschappelijke kracht worden aangetrokken. Hoewel het bureau nog slechts be trekkelijk korte tijd bestaat was aan mevr. de Kam, zoals zy tegenover de pers verklaarde, toch reeds geble ken, dat er in brede kring waarde ring voor dit werk bestaat. Er zijn byv. gevallen van gezin nen, waarvan reeds drie of vier kin deren zich aan een „test" hebben on derworpen. Tot op heden kwamen de meeste aanmeldingen uit Walcheren, n.l. 61, waarvan 27 uit Vlissingen en 23 uit Middelburg. Hierna volgde Zuid-Be veland met 22, w.o. 9 uit Goes, Zeeuwsch-Vlaanderen met 15 en de overige uit Tholen, Schouwen-Duive- land, Noord-Beveland en West Noord Brabant. Hoofdzakelijk waren het ge vallen waarin een onderzoek werd verlangd in verband met de school keuze (75), terwijl in 31 gevallen sprake was van een onderzoek voor beroepskeuze. Voor het merendeel betrof het jongens (89), terwijl de leeftijd varieerde van 1218 jaar. De kinderen, die voor het onder zoek een gehele dag naar het bureau te Goes komen, waren uit allerlei maatschappelijke milieu's afkomstig, terwijl zij tevens van verschillende gezindten waren. Hoewel de stich ting op prot. chr. grondslag is geba seerd, wordt zo verzekerde men b(j de adviezen voor de schoolkeuze slechts aangegeven welk type onder wijs, bijv. middelbaar, ulo of nijver heidsonderwijs voor het betrokken kind wenselyk is. De keuze van chr. of openbare onderwijsinrichting wordt daarbij nadrukkelijk aan de ou ders overgelaten. De financiële regeling van een en ander gebaseerd op bychagen naar gelang van de inkomsten van de ou ders/verzorgers heeft gunstig ge werkt. Voor ongeveer een derde deel van de onderzochte kinderen werd door de ouders een bijdrage betaald welke het minimumbedrag van f 10.- niet te boven ging, terwyl de gemid delde werkelijke kosten ongeveer f 40.per geval hebben bedragen. Het verschil werd voornamelijk be- qfiuitlo BINNENVERING BEO wjim Advertentie, j De beste bedden ooit gemaakt! 1/Oinlwill SCHUIMRUBBER BED NAZEI BEODEN. EN MA18ASSE N.f Al R I E K E N TE ZEVENBERGEN TELEFOON Na 1 KUNST Expositie „Coloriet" Middelburg. Kunstmuseum. Onder de leden van de amateur- schildersclub „Coloriet", die nog tot 2 Januari a.s. exposeren in het Kunstmuseum te Middelburg, zijn er twee, die in hun werk een opvallend harmonische toon hebben gevonden. In de eerste plaats dient dan ge noemd mevrouw; De Bree, die met twee werkjes een stilleven en een doekje, getiteld „Wajangpop" is vertegenwoordigd. Twee byzondere gave werkjes, in een voorname, zeer verzorgde stijl en uitgevoerd in ui terst behoedzaam gekozen, verant woorde tinten. Sober van compositie en juist daardoor zo treffend. Een geheel ander, modern en „luchtiger" genre brengt C. A. Va der, die met een vijftal doeken verte genwoordigd is. Het zijn de beide stillevens, de nummers 9 en 10, welke in het bijzonder getuigen van de kwa- Advertentie.) ZEER OUDE GENEVER taald uit subsidies. Verwacht werd dat 1954, kon worden afgesloten met een fonds van f 5000.aan uitga ven, waar tegenover ongeveer f 4500 aan inkomsten staan. Voor het eer ste jaar dus geen onverdienstelijk re sultaat. Een mening welke, met name wat het aantal aanmeldingen betreft, ook door de landelijke Centrale Stich ting werd onderschreven. Met goede moed gaat de stichting daarom het nieuwe jaar in. Hoewel er assistentie zal komen van een tweede kracht, zal het de nieuwe aan meldingen toch gaarne geleidelijk en zeker vóór April willen ontvangen, om tijdig voor het nieuwe schoolsei- zoen rapport te kunnen uitbrengen over het betrokken kind. De laatste tijd is de Stichting, o.a. by de behandeling van de subsidie aanvrage in dc Statenvergadering, vaak ter sprake gekomen. Van de zyde van het bestuur werd in dit ver band nog opgemerkt, dat men gaarne tot een zekere vorm van samenwer king met de Algemene Stichting wil komen, zoals dit reeds landelijk schicdt ten aanzien van subsidie-; vragen, propaganda e.d. Voor het ex ploiteren van één bureau zag men echter onoverkomelijke bezwaren, daar de PiCfit, Chr. Stichting erop blyft staan, dat het onderzoek te al len tyde door deskundigen met een positief christelijke levensovertui ging zal worden geleid. liteiten, welke de schilder Vader be zit ten aanzien van compositie en Ëenseelbeheersing. Evenals mevrouw >e Bree kiest ooit hij zorgvuldig zijn kleuren, zij het dan op een „wereld ser" niveau, minder ingetogen, maar altijd passend bij de gekozen onder werpen. In de genoemde stillevens valt ook de juiste vlakverdeling op. Uit de overige van de in totaal 35 werken spreekt in het algemeen nog een zekere onevenwichtigheid, een moeizaam speuren naar een eigen, juiste vormgeving, waai-bij evenwel ook reeds alleszins redelijke resulta ten zyn op te merken. Zo is bijvoor beeld „Het Sloe" van H. Kuiper, on danks een zekere gedwongenheid, goed getroffen en klaarblijkelijk met overgave gewrocht. F. Meyer be schikt over een contrastrijk palet, hetgeen echter gevaren voor over drijving met zich brengt, welke hij nog niet geheel en al heeft overwon nen. Zijn „Scheepje" een uiterst beeldend werk zou bij een ietwat ingetogener behandeling van het on derwerp ongetwijfeld aan waarde hebben gewonnen. L. Provoost werkt in veelal forse lijnen, waarbij dan echter in zijn vrouwengelaten, zoals in „Interieur" en „Madonna" de tere effecten bijzonder verrassen. Deze schilder bezigt gedurfde kleuren, welke boeien. Stoere, niet altijd geheel beteugel de kracht spreekt uit sommige wer ken van H. Reynhout en met name ook uit diens „Interieur". Evenals andere leden van ..Coloriet" zou ook Reynhout met een zekere be hoedzaamheid wellicht meer verant woorde resultaten bereiken. De Benjamins van deze „schil dersbent", een 12- en een 15-jarige knaap, zonden enkele oprechte, onge compliceerde stukjes en uiteraard geldt meer nog voor hen dan voor de anderen de opgave zich toch vooral te houden aan die aloude stelregel, waarin de eenvoud als kenmerkend voor het ware wordt aanbevolen. Deze expositie is, resumerend ge zegd, de moeite van het aanschou wen waard; er zijn gave, zuivere werken te zien, met daarnaast van zelfsprekend doeken, waarin de wor steling met de materie duidelijk valt te onderkennen. Maar dit laatste mag voor niemand een bezwaar zyn om ook van deze te waarderen wor stelingen kennis te nemen! VANDAAG. Vlissingen Alhambra: „Opstand der Khyberhorden". (14 jr.). (cinemasco pe), 19 en 21 uur; Luxor. „De zwarte desperado", (14 jr.20 uur. Middelburg Electro: „Moulin Rouge" (18 jr.), 19 en 21.15 uur; „Kunstmu seum"; Expositie schilderijen „Colo riet", 1517 en 1921 uur. „Noodlot", (18 jr.), 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2