PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stemming over bewapening van West-Duitsland uitgesteld Schutsluis of keersluis voor afsluiting Zierikzeese haven? BILT 00K COMMUNISTISCH CHINA EN JAPAN UITGENODIGD HULP AAN „ONZE MENSEN" IN NOOD IN INDONESIË 197e Jaargang-No. 307 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballint(jn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 Dec. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie t (max. 8 regels) van 1—5 regelr f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Tinlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef DEBAT IN FRANSE NATIONALE VERGADERING. Mendès-France ivint stemming over de tweede vertrouwenskwestie Op voorstel van de agenda-commissie heeft de Franse nationale vergade ring; gisteravond laat besloten de stemming over de bewapening van West- Duitsland uit te stellen tot hedenmiddag vijf uur. De agenda-commissie had namelijk beslist dat het wetsontwerp door intrekking van een artikel is gewijzigd en daarom opnieuw een uitstel van 24= uur noodzakelijk maakt. Mendès-France verklaarde dat hij zich bij de beslissing van de agenda commissie neerlegde, maar hij stond er op, dat de nationale vergadering \yel over de tweede ver trouwens-motie zou stemmen. Omstreeks één uur in de afgelopen nacht werd medegedeeld, dat Men dès-France de stemming over de tweede vertrouwens-motie toelating van West-Duitsland tot de N.A.V.O. heeft gewonnen. Behalve toelating van West-Duitsland tot de N.A.V.O. betreft de stem ming over de tweede vertrouwens-motie een instructie van de nationale vergadering aan de regering tot geljjk tijdige deponering van de ratificatie oorkonden van de Parijse accoorden en de Saarovereenkomst. De Franse nationale vergadering kwam gistermiddag te vier uur bij een onder voorzitterschap van André le Toquer om zich uit te spreken over de twee vertrouwens-kwesties, die door premier Mendès-France werden gesteld. Doordat de Gaullistische af gevaardigde Leon Noel een eerder in gediend voorstel introk, werd op het laatste ogenblik het wetsontwerp waarover gestemd moest worden, ge wijzigd. Het ontwerp bestond nl. uit drie de len; 7 Het eerste deel keurde Westduits- lands toetreding tot de West-Euro- pese Unie goed; 2. Het tweede be noemde een commissie van de natio nale vergadering en de Senaat, die Is h: Koninklijke familie in Sankt Anton H.M. de Koningin en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet hebben Dinsdagmorgen hun intrek genomen in hotel „Post" te Sankt Anton. De Koningin en haar dochters ge nieten er thans van het prachtige weer. De sneeuw is weliswaar wat hard, maar er is reeds intensief op ski's geoefend. Ook heeft de Konin gin verscheidene afdalingen gemaakt o.a. van Galzig en van St. Christof uit. De Koningin en de prinsessen hebben dezelfde gidsen die zij twee aar geleden hadden. Zij vergezellen laar op de skitochten. Honderden Japanners zijn nog in Nieuw-Guinea In Tokio zijn plannen in voorberei ding om pamfletten uit te werpen bo ven de ontoegankelijke gebiéden in Nieuw-Guinea om honderden Japan se militairen, die naar men aanneemt zich daar nog steeds verbergen, mede te delen, dat de oorlog 10 jaar gele den is geëindigd en een beroep op hen te doen zich over te geven. Naar schatting bevinden zich nog tussen één en tweeduizend „achter blijvers" in de binnenlanden van Nw.- Guinea. Van de 14.000 Japanners, die destijds in het gebied tussen Hollan- dia en Aitape (in Australisch Nw.- Guinea) waren gelegerd, zijn er slechts 2000 teruggekeerd. De rest is „spoorloos". Melkmachine voor Mendès-France. Een machine voor het melken van koeien is Dinsdag door de bond van Amerikaanse melkboeren per vlieg tuig naar de Franse premier, Pierre Menidès-France, verstuurd. Zij zal hem worden overgedragen door Elea- nore Maloney, „Prinses van de Melk weg", die dè premier tevens 48 liter melk van iedere Amerikaanse staat een liter ten geschenke zal geven. De laatste storm is aan de Bieschbos niet onopgemerkt voorbijgegaan. De lage dijken konden de opkomende vloed niet tegenhoudenpolders liepen onder, gebouwen kwamen onder wa ter te staan; de schade beloopt enige millioenen. door de regering zou moeten worden geraadpleegd vóór de Duitse herbe wapening verhoogd zou kunnen wor den tot meer dan 12 divisies. Het der de voorzag in gelijktijdige deponering van de ratificatie-oorkonden van de Parijse overeenkomsten en het Fran- -Duitse Saar-accoord. Aangezien het tweede deel door Noel was ingelast, kwam dit nu te vervallen. Vóór de stemming spraken nog een aantal afgevaardigden, o.w. Herriot, die meende dat het Frans-Russische verdrag aansluiting van Frankrijk bij een coalitie tegen de Sowjet-Unie verbood en dat dit verdrag geëerbie digd moet worden. Guy Mollet verklaarde namens de socialistische fractie, dat bewapening van Duitsland nodig is. „De enige ma nier, waarop Sowjet-agressie kan worden afgeschrikt is handhaving van de Amerikaanse troepen in Eu ropa", zo zeide Mollet. Hij sprakde hoop uit, dat Frankrijk elke gelegenheid zal aangrijpen om met de Sowjet-Unie te onderhande len en het Oosten er van te overtui gen, dat het Westen slechts in vrede en vrijheid leven wil. Motie. Een twintigtal afgevaardigden heeft kort voordatde vergadering tot half kort voordat de vergadering tot half diend, waarover na de beide vertrou- wensmoties gestemd zou moeten wor den. Hierin wordt de „onverbrekelijke verbondenheid" van de nationale ver gadering" met de fundamentele en ondeelbare beginselen van de Franse politiek" bevestigd. Als beginsel worden genoemd „handhaving van de Atlantische eensgezindheid, versterking van de samenhang in Europa en onvermoeid streven naar begrip tussen de sta ten". De 20 afgevaardigden behoor den tot alle fracties behalve de com munistische. Onmiddellijk na de hervatting van het debat zeide de rechtse afgevaar digde Francois Quilici, tegenstander van de bewapening van West-Duits land, dat het verslag van de vorige vergadering onjuist was. De algeme ne vergadering sprak zich echter te gen deze bedenkingen uit. Bloemenhulde voor Prinses Willielmina Door dankbaar Suriname. H.K.H. Prinses Wilhelmina is giste ren op Paleis Het Loo verrast met een bloemenhulde, door dankbaar Suriname aangeboden wegens het feit dat de Prinses destijds Koningin in het Koninklijke rede van 7 Decem ber 1942 de autonomie der rijksdelen in het vooruitzicht stelde, waardoor gisteren het statuut voor het Konink rijk in Suriname en de Ned, Antillen kon worden afgekondigd. De bloemen werden door het „Wil- helmina-comité" per vliegtuig naar Nederland gezonden, waar er een fraai bloemstuk van werd gemaakt. Het stuk was samengesteld uit in heemse bloemen, namelijk vuurrode ixora's, die in Suriname bekend staan als „vurige liefde' 'en zacht-rose pha- comeria's. Het geheel werd gecomple teerd door een bladertak van crotton, die een ryke kleurschakering toont. Linten in de nationale kleuren, afge zet met goud sierden de enorme mand, waarvan het rietwerk speciaal vervaardigd moest worden. De heer G. W. IJsselstein van een bloemenmagazijn uit Amsterdam ver zorgde de opdracht en leverde de mand aan paleis Het Loo af. CONFERENTIE TE BOGOR. Voor de besprekingen in Bandoeng. De vyf Aziatische premiers, die te Bogor confereren hebben besloten 25 landen uit te nodigen voor het bijwo nen van de Afrikaans-Aziatische con ferentie, die volgend jaar in April in Bandoeng zal worden gehouden. Tot die landen behoren o.m. communis tisch China en Japan. Tot de onderwerpen, welke op deze conferentie zullen worden behandeld behoren: economische samenwerking, algemene stappen om de wereldspan ning te verminderen en de atoombom. De uit te nodigen landen zijn: Af ghanistan, Cambodja, de Federatie van Centraal Afrika, de Chinese volksrepubliek, Egypte, Ethiopië, de Goudkust, Iran, Irak, Japan, Jorda nië, Laos, Libanon, Liberia, Lybië, Nepal, de Philippijnen, Saudi-Arabië, de Soedan, Syrië, Thailand, Turkije, Noord-Vietnam, Zuid-Vietnam en Ye men. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat aan de landen, die uitge nodigd worden, verzocht zal worden de minister-president, of de minister van buitenlandse zaken te zenden. NIEUW-GUINEA Het communiqué bevat ook een pa ragraaf, gewijd aan West-Nieuw-Gui- IfiWMfll 1 t A :f J L K.V .Hi-: "V T f, t nea. Deze pax-agraaf, de twaalfde van zeventien paragrafen, luidt als volgt: In verband met hun genoegzaam bekende houding jegens het kolonia lisme, hebben de eerste ministers aan dacht gewijd aan de kwestie-West Irian. De eerste ministers van Birma, Ceylon, India en Pakistan hebben zich gesteld op het standpunt, door Indo nesië in deze aangelegenheid ingeno men. Zij hebben de ernstige hoop uit gesproken, dat de Nederlandse rege ring bereid zal zijn, de onderhande lingen terzake te heropenen, „ter uit voering van de verplichtingen die op haar rust uit hoofde van de plechtige overeenkomst, die tussen haar en In donesië is gesloten". „Zeeland in 1954" De lezers van.de P.Z.C. ontvan gen vandaag als bijlage van ons blad een extra nummer „Zee land in 1954". Deze ryk geïllus treerde uitgave, waarin circa 100 Zeeuwse foto's zijn opgeno men. wordt aan onze abonné's gratis ter beschikking gesteld. Aan onze bureaux té Middel burg, Vii.sslngen en Goes is een aantal losse exemplaren te ver krijgen ad 0,25 per stuk. Voor de vluchtelingen Bij het comité vluchtelingenhulp 1954 is opnieuw 58.000 gulden bin nengekomen. De stand van de actie is daardoor geworden: 2.653.000 gul den. Nieuwe helicopters voor de Sabena. De Sabena heeft in de Verenigde Staten twee helicopters van het type Sikorsky S 55 besteld, die in de loop van 1955 zullen worden afgeleverd en het aantal toestellen van dit soort op zes zullen brengen. Infanteristen van het zevende Alge rijnse tirailleur-regiment staan ge reed om zich in te schepen aan boord van een schip, dat hen naar Algiers en dusnaar huis zal voeren. Se dert het uitbreken van de vijande lijkheden in 19j7 namen enkele batal jons aan de strijd deel, in I95S echter werd het hele regiment ingezet, gro tendeels in Centraal-Vietnam, met uitzondering van één bataljon, dat een belangrijk aandeel had in de held haftige slag om Dien-Bien-Phu. Groninger dijken hebben storm goed doorstaan De Groninger dyken hebben de ver schillende stormen uitstekend door staan. De schade is beperkt geble ven tot enkele oppervlakkige gaten in het buitenbeloop. De schade is ge ring te noemen. Een onverhoopte volgende storm in dit seizoen zal voor de Groninger dijken geen extra risico's veroorzaken, zo vernamen wy van de directeur-hoofdingenieur van de provinciale waterstaat in Gro ningen, ir P. Stelling. Een nauwkeuriger onderzoek van de dijken heeft uitgewezen dat enige schade is aangericht aan de dijken voor d" Emmapolder, een nog be- trekkCv-i: nieuwe polder ten Noor den van Uithuizermeeden, waar vier faten in het buitenbeloop tot een iepte van ongeveer een meter zijn geslagen. Het grootste gat heeft een lengte van dertig meter. Ook is een oppervlakkig gat ontstaan in de pro vinciale dijk bij Zoutkamp en werd enige schade aangericht aan de dijk bij Delfzijl en aan de dijk voor de Linthorst Homanpolder. Voorlopige voorzieningen zijn gedurende de storm en vlak na de storm reeds ge troffen. Thans wordt gewerkt aan definitief herstel. Uitbarstingen van de Stromboli en Etna. De Stromboli en de Etna, twee Ita liaanse vulkanen, werken weer. Uit drie kratermonden van de Stromboli, die op de Liparische eilanden tegen over de Noordoostkust van Sicilië ligt, daalt een enorme lavastroom langs de berghellingen naar beneden. Uit de Etna, ten Noorden van Ca tania op Sicilië gelegen, stijgt een dikke rookwolk vermengde met as ap. Er bestaat geen ongerustheid onder de bevolking. De directeur van het vulkanologisch instituut van Catanië heeft zich naar de Etna begeven om een onderzoek naar de uitbarsting in te stellen. Mr. KORTENHORST VOORZITTER Stichting in oprichting In oprichting is een nationale stich ting tot hulp aan „onze mensen" voor zover zij in Indonesië in nood ver keren. Op korte termijn zal deze stich ting voor het voetlicht treden en de samenstelling en doelstelling bekend worden gemaakt. Zij zal staan onder leiding van mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. De stichting gaat bij de totstand brenging daarvan uit van de volgende overwegingen „De groeiende bezorgdheid over de Don Juan Carlos naar Madrid Officiële verblijfplaats Generaal Franco en de Spaanse kroonpetendent, Don Juan, zijn het er over eens geworden dst Madrid na zes Januari, het traditionele feest der „Koningen", de officiële verblijf plaats zal worden van de zestienjari- ge zoon van Don Juan, Don Juan arlos. De generaal en Don Juan begonnen hun besprekingen Woensdagmorgen om 11 uur in het landhuis van een Spaanse edelman, het „Palacio de Las Cabezas", te Casatejada. Zij spraken over de opvoeding van de jeugdige prins Juan Carlos, die Fran co als opvolger wenst, zoals bekend is. De historische bijeenkomst droeg een strikt geheim karakter. De vori- Efe ontmoeting van Don Juan en het nse staatshoofd had in 1948 s op het jacht van generaal co. Zij spraken toen over het zelfde onderwerp. Overstromingen in Columbia. Bij overstromingen in Carmen del Atrato aan de Columbiaanse Oce- aankust zijn 47 personen om het le ven gekomen. Er werden 28 lijken geborgen. De oorzaak van de overstroming was een aardverschuiving, waardoor twee rivieren werden afgedamd. KEUZE UIT ACHT ONTWERPEN De kosten zullen wellicht de doorslag geven. Dinsdagavond is aan de raadsleden van Zierikzee een dossier overhan digd, bevattende verschillende plannen voor de bouw van een sluis in de haven tussen Zierikzee en de Oosterschelde. Deze samenvatting hebben de ontwerpers ir. G. S. Bos uit Deventer en de heer A. J. Argelo uit Zierikzee gecompleteerd met de begrotingen en een tiental tekeningen. Uitgangspunt van het sluisvraagstuk ligt in de beveiliging van de stad en haar achterland; de studie opende tevens de mogelijkheid het haven- en scheepvaartbelang van Zierikzee in de beschouwingen te betrekken. Het bleek dat de enige en afdoende manier om beide belangen te behartigen, is gelegen in de uitvoering van een schutsluis. Toch raden de samenstellers niet te streven naar de bouw van een schutsluis indien het rijk zich op liet standpunt zou stellen, dat de volle meerkosten door de stad Zierikzee moe ten worden gedragen. Alvorens een keuze te bepalen wordt het gemeente bestuur geadviseerd zich tot de minister van Waterstaat te wenden en te trachten deze hogere kosten van een schutsluis als subsidie te ontvangen. De invloed van het Deltaproject op het ontwerp is zeer groot geweest. Tot aan het tijdstip van gereedkomen van de Delta-dijken ligt ae sluis in de eerste waterkering. Verder werd er van uitgegaan dat ook na het leggen van de Delta-dijken de sluis als onder deel van de tweede waterkering zal blijven bestaan. De sluis dient dus niet als een semi-permanent kunstwerk te worden geconstrueerd. De waterke- rende hoogte is bepaald op vijf meter- N.A.P. Het gemeentebestuur zal in de ko mende zittingen een keuze moeten doen uit acht ontwerpen, welke, als wy goed zijn ingelicht, variëren van 2.950.000 tot 4.700.000. De een voudigste oplossing is een keersluis met pimtdeuren, de kostbaarste een schutsluis, waarvan de betonkosten al bijna een millioen zullen bedra gen. Uit veiligheidsoogpunt zijn twee gelijkwaardige beweegbare waterke ringen achter elkaar vereist. De plaatselijke vertegenwoordigers van de Rijks- en Provinciale Waterstaat zijn var. oordeel, dat voor het dienen van de veiligheid de keersluis met puntdeuren achterin als minimum oplossing voldoende is. Allen zyn het er over eens, dat een schutsluis voor in grotere veiligheid biedt en voor de scheepvaart de beste oplossing is. Eenstemmig is men van oordeel, dat met het werk ten spoedigste moet worden begonnen, zeker niet later dan de eerste nelft van 1955. VERSCHIL Waar ligt nu het verschil tussen beide sluis typen Vooropgesteld moet worden de noodzakelijkheid van een sluis voorin de haven. Wanneer men de sluis zou projecteren, zou men de lengte van de zcewaterkerende dijken op Schouwen en Duiveland met 2300 meter vergroten. Eenvoudig voorge steld is het zo, dat by vloed de keer sluis zich automatisch sluit. Bij nor maal tij is dan de waterstand van de haven en van de Schelde op hetzelfde peil. In de tegenwoordige toestand van het by laag water gedeeltelijk be vaarbaar zijn van de haven zou dus op deze wijze geen waardering ko men. Vissersboten kunnen bij iedere waterstand in- en uitvaren, doch gro tere schepen hebben gedurende elk tjj een bepaalde periode, waarin zij im mobiel zijn. Uiteraard is het voor het Iaden en lossen van schepen hinder- (Vervolg op pag. 7) omstandigheden waaronder tal van ,,onze mensen" in Indonesië zijn ko n-en te verkeren, leeft niet alleen bij de regering en de léden der volksver tegenwoordiging. Ook uit het Nederlandse volk zelf gaan steeds meer stemmen op, die bij óe toenemende sociale nood blijk ge ven van medeleven met de onzen over zee. Uit deze drang ontstaat de stichting tot hulp aan „onze mensen" in Indo nesië. Zij zal geestelijke en psychische steun moeten verlenen. „Onze men sen" zullen het moeten ondervinden, dat het Nederlandse volk zich één met hen voelt. Zij moeten weten, dat zij niet alleen staan, dat ze bij voortgezet verblijf in Indonesië op hulp kunnen rekenen en dat diegenen, die naar Nederland ko men, hier als volkomen gelijken in ons midden zullen worden opgenomen. Ook materieel is veel hulp nodig. Zeker, de overheid zorgt voor so ciale uitkeringen, med'sche verzorging en anderszins, maar overheidsvoorzie ningen scheppen alleen beperkte be staansvoorwaarden. Er kan en moet meer worden gedaan. Vooral na alles wat men sinds 1942 al heeft meegemaakt, vraagt oprechte naastenliefde, de barmhartigheid, de charitas daarnaast een daad van het Nederlandse volk". In het bestuur zullen zitting nemen vertegenwoordigers van kerkelijke en levensbeschouwelijke organen, bene vens maatschappelijke organisaties en groeperingen en organisaties van werkgevers en werknemers, terwijl pers en radio eveneens vertegenwoor digd zullen zijn. Enigj deskundigen zullen het bestuur completeren. Het voorlopig adres der stichting is: Koninginnegracht 47, 's-Gravenhage, tel. 182667. Statuut voor het Koninkrijk in Suriname afgekondigd Grootscheepse feestelijkheden In een plechtige buitengewone ver gadering van de staten van Surina me is Woensdag het statuut voor het Koninkrijk, dat op 15 December door Koningin Juliana werd bevestigd, in Suriname afgekondigd. Gouverneur Klaassesz. de waarne mend voorzitter der staten, Kolader, en minister Juglall (onderwijs) spra ken daarbij redevoeringen uit. Vervolgens was er een militaire parade, een receptie bij de gouver neur en een défilé van versierde voer tuigen. Des avonds werd er o.m. een gon delvaart gehouden. De regeringsraad stelde voor het feest 28.000 gulden beschikbaar. REDE GOUVERNEUR. De gouverneur verklaarde in een rede, aat nimmer tevoren in de ge schiedenis van het Koninkrijk een staatsstuk van deze betekenis tot stand was gekomen. Het statuut is meer een stuk men selijke geschiedenis dan een staats stuk. Terecht heeft de Koningin het stuk gezien als een levend organis me. Het zal verschillende voedings bodems moeten trekken, die een schutse in de verschillende landen zal moeten vinden tegen koude en wind, tropenregens en tropenzon. Het zal geen kasplant moeten zijn, die met kunstmiddelen een tijdlang in leven wordt gehouden. DE VERWACHT... IETS MINDER ZACHT. Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en overwegend droog. Hier en daar mist. Weinig wind. Iets min der zacht. ZON EN MAAN. 31 December Zon op 8.49 onder 16.38 Maan op 11.17 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1