PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse vloot voor Verre Oosten in Januari naar Haiphong Initiatief van IJzendijke tot een „bejaarden- onderzoek" BILT EEN AFRIKAANS-AZIATISCHE CONFERENTIE IN APRIL 1955 DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND HET PERMANENT NATIONAAL MONUMENT IN AMSTERDAM DE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 306 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W, de Pagter. Hoofdred.: G. BalllntUn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 Dec. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie t (max. 8 regels) van 1—5 regel» f 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adrea Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-50, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. «3. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Tinlandstr. 2, telef. 16; Temeuren. Brouwerljstr 2: 7.lenkzee. N Bogerdstr C :6'J. telel 28 SABOTAGE VAN V IET MIN H Bescherming van burgers bij de evacuatie De Franse vloot voor het Verre Oosten, het vliegdekschip Bois Belleau, de kruisers Gloire en Montcalm en verscheidene torpedobootjagers en mij nenvegers, zullen in de eerste week van Januari van Saigon naar het Noor den varen om Franse burgers en militairen in Haiphong te beschermen in een critieke fase der evacuatie uit de Delta van de Rode Rivier, aldus is Dinsdag uit gezaghebbende bron te Saigon vernomen. Op Franse firma's, die fabrieken in de Delta bezitten, heeft het aanbod van de Vietminh hun bezigheden voort te zetten na de machtsoverneming, weinig indruk gemaakt. Zy zijn tegen de wens der Vietminh bezig hun ei gendom weg te voeren. Franse functionarissen vrezen, dat de Vietminh stakingen en relletjes zal organiseren om te verhinderen dat waardevolle uitrusting, o.a. af komstig van het Amerikaans hulp programma, uit Haiphong wordt weg gevoerd. Er is reeds gestaakt door de ar beiders die uitrusting naar de dokken vervoeren. Men verwacht, dat Franse troepen het grootste deel van het werk in de havens zullen moeten doen in de periode van eind Januari' tot negen tien Mei, wanneer volgens de be standsovereenkomst de Vietminh het bestuur van Haiphong overneemt. Onlangs hebben Amerikaanse ma- Na val uit de trein overleden Verloofde kon niet redden. In de trein van Oss naar Den Bosch is Maandagavond een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 28-jarige opzich ter G. van Hooydonk uit Ülvenhout het leven heeft gekost. Met zijn verloofde was de heer Van Hooydonk in Oss op het laatste nip pertje in de trein gestapt. Door de haast kwam het paar met een derde klaskaartje in de tweede klas terecht. Op zoek naar de derde klas kwamen zij in een hokje, waarschijnlijk een conducteursverblyf. Toen zij daar in waren viel de deur achter hen in het slot, waardoor zij er niet meer uit konden. De heer Van Hooydonk heeft toen tegen de wand van ae trein leu nend waarschijnlijk met zijn hand een knip aangeraakt, waardoor er een deur open vloog en hij naar buiten stortte. Hij trachtte zich nog vast te klampen aan een leren riem. Zijn ver loofde probeerde hem naar binnen te trekken. Het lukte niet. De leren riem scheurde af. Pas in Den Bosch kon het meisje het ongeluk melden. Onmiddellijk rukte de GGD uit en vond de man ernstig gewond langs de spoordijk, ter hoogte van Rosmalen. In het Groot Ziekenhuis in Den Bosch is hy overleden. Papoea's demonstreren in Hollandia en Biak. Uiting van vertrouwen in Nederland. Meer dan 1000 Papoea's uit Hol landia en omgeving hebben op 27 December voor de woning van de f-ouverneur in een demonstratie uit drukking gegeven van hun vreugd» ;r de verwerping der Nieuw-Gui- i-resolutie in de Verenigde Naties. Op 23 December werd te Biak een soortgelijke betoging gehouden. In beide gevallen werd uitdruk king gegeven aan het vertrouwen dat Nederland met Nieuw-Guinea tot een soortgelijke verhouding zal ko men als met de West. Op verzoek van afgevaardigden uit de demonstratie werden door de gouverneur onderstaande telegram men aan H.M. de Koningin toege zonden „Wij. volk van Nieuw-Guinea, voe len ons bij de viering van deze dag in verschillende steden verheugd en gelukkig en roepen de bescherming van de Allerhoogste in voor het Huis van Oranje, de verheven leider van Nederland, Suriname, de Nederland se Antillen en Nieuw-Guinea". „Eenheisbeweging Nieuw-Guinea, centrale afdeling Biak, houdt een de monstratie ten overstaan van het Nederlands bestuur in Kota Baroe Biak met de bedoeling, te doen uit komen, dat West Irian steeds onder de Nederlandse vlag blijft. De een heidsbeweging Nieuw-Guinea ver werpt de republiek Indonesië". rineschepen, die Vietnamese vluchte lingen uit het gebied bij Haiphong evacueren, kikkermannen laten on derzoeken, of de communisten niet pogen mijnen te leggen. Vervanging. Uit gezaghebbende bron te Saigon is vernomen, dat Frankrijk spoedig zijn commissaris-generaal in Indo- China, generaal Paul Ely, zal terug roepen. Zijn huidige plaatsvervanger, gene raal Pierre Jacquet, zal het militaire opperbevel op zich nemen, terwijl zijn politieke functies verdeeld zullen worden tussen de Franse ambassa deurs van elk van de drie verbonden staten van Indochina, Laos, Cambod ja en Vietnam. Nieuwe garantieprijs voor melk vastgesteld Minister Mansholt heeft besloten, voor het melkprijsjaar November 1954 November 1955 een algemene garan tieprijs voor de door de veehouders af geleverde melk vast te stellen van 22 cent per kilogram melk met een vet gehalte van 3,7 procent. Daarnaast zal voor nog nader aan te wijzen gebie den men denkt aan de zandgronden een toeslag op deze prijs worden verleend van 1,7 cent per kilogram. Deze toeslag zal alleen dan worden uitgekeerd, indien en voorzover de lan delijke gemiddelde opbrengst over de gehele periode lager is dan 23,7 cent per kilogram. De zogenaamde verre- kenprijs voor de afgeleverde con- sumptiemelk zal dan in het nieuwe melkprijsjaar 25 cent per kilogram be dragen. De regering zal binnenkort bppalen tot welke gevolgen de ver hoging van de kostprijs van de melk voor de melkprijs voor de consument zal leiden. Een vierde reeks van werken ter be strijding van de ontzanding van het Oos telijk deel van de Belgische kust is toe gewezen aan een Nederlandse firma uit Papendrecht. Het gaat om het herstel van golfbrekers, waarmee een totaalbedrag van ongeveer fr. 58 millloen is gemoeid. COLOMBO-LANDEN BIJEEN Nog geen eenstemmigheid over rood China en Japan De vjjf Aziatische eerste ministers, die te Bogor bijeen zijn, zullen van daag: het moeilijkste punt van de agenda hunner conferentie bespreken. Het samenstellen van de lyst der uit te nodigen landen voor de Afrikaans-Azia tische conferentie. Deze bijeenkomst van Aziatische en Afrikaanse landen, die door de In donesische minister-president Ali Sastroamidjojo, tydens de eerste bijeen komst der vyf premiers te Colombo, werd voorgesteld, zal worden gehou den in de laatste week van April 1955. Dit besluit namen de premiers tydens hun eerste vergadering te Bogor op Dinsdagmiddag. In diplomatieke kringen is men van mening, dat er in elk geval eensgezind heid bestaat voor wat betreft de uit nodigingen aan de z.g. Afrikaans-Azia tische landengroep in de Verenigde Naties. Men meende in die kringen, dat er moeilijkheden zouden kunnen rij- De bekende Nederlandse schaatsen- r.ider Wim van der Voort trad Dins dagmorgen te 's-Gravezande in het huwelijk met Riek de Jong. Het ge lukkige bruidspaar op de stoep van het stadhuis. Arbeiders eisen loonsverhoging Het 24 leden tellende bestuur van de Britse nationale spoorwegarbei dersbond, die 400.000 leden telt, heeft Dinsdag een beroep van de regering om de oproep voor een staking op 9 Januari a.s. ter ondersteuning van looneisen in te trekken, van de hand werking te verlenen aan een rege ringshof van onderzoek, dat door de minister van arbeid, sir Walter Monckton, is ingesteld. Het hof, dat noch de arbeiders noch de Britse transportcommissie kan dwingen een oplossing te aanvaarden zal ae regering verslag uitbrengen, welk verslag naar alle zekerheid van grote invloed op beide partijen zal zijn. De kwestie gaat om een eis van vijftien procent loonsverhoging, voor alle spoorarbeiders (behalve machi nisten, stokers en kantoorpersoneel) welke eis de vakbondsleiders vorig jaar aan de commissie hebben ge steld. Dit zou een loonsverhoging van acht tot tien shilling per week bete kenen en de commissie ongeveer tachtig millioen gulden per jaar kos ten. zen over de vraag, of b.v. communis tisch China, dan wel Japan dient te worden uitgenodigd. Daarnevens blijft het uiteraard een open vraag, of deze twee landen een eventuele uitnodiging zullen aanvaarden. Blijkens recente verklaringen van hooggeplaatste autoriteiten der te Bo gor vertegenwoordigende landen be staat er geen eensgezindheid voor wat betreft de wenselijkheid, deze twee belangrijke Aziatische landen uit te nodigen. Naar men meent, zullen In dia, Birma en Indonesië een uitnodi ging aan China aanbevelen en zouden Pakistan en Ceylon geporteerd zijn voor een invitatie aan Japan. In Tholen is men thans bezig met de opbouw van een nieuwe industrie, waar visschubben verwerkt zullen worden, o.atot parelmoer. Naar alle waarschijnlijkheid zal het bedrijf op 12 Januari officieel worden geopend. Daartoe zal een vertegenwoordiger van het Amerikaanse bedrijf, dat de ze kleine fabriek exploiteert, uit de V.8. overkomen. (Foto: P.Z.C.) Minister Cals moet weer rust nemen Minister Cals zal niet, zoals werd venvacht, bij de aanvang van het nieuwe jaar zyn werkzaamheden kun nen hervatten. Na zijn terugkeer uit Zivitserlapd, waar hy voor herstel zijner gezond heid enige tijd verbleef, had hy reeds het contact met het ministerie weer opgenomen, toen hij tydens de Kerst dagen tengevolge van een longontste king werd gedwongen wederom rust te nemen. Soldaten eens per 3 weken gratis naar huis. De minister van Oorlog en van Ma rine heeft bepaald, dat aan ongehuw de militairen van land- cn luchtmacht ingaande 3 Januari 1955 eenmaal per drie weken vrij vervoer kan worden verleend, uitsluitend naar en van de woonplatas van het gezin, waartoe de betrokkene behoort. Bij bewegingsvrijheid of verlof ter gelegenheid van Kerstmis cq Nieuw jaar, moet eenmaal extra vrij vervoer als vorenbedoeld worden verleend, met dien verstande dat voor gezins- bezoek in totaal ten hoogste 18 maal per jaar vry vervoer kan worden ver leend. ONTHULLING 5 MEI 1956. Ruim kwart millioen nodig voor fundering Het ligt in het voornemen om op Zaterdag 5 Mei 1956 elf jaar na de bevrijding het nationaal monu ment te onthullen, dat zal verryzen op een terrasvormig plateau, op de plaats waar thans het voorlopig na tionaal monument in het Damplant- soen in Amsterdam staat. Uiterlijk in de eerste helft van'Mei 1955 moet worden begonnen met de uitvoering der werkzaamheden voor de bouw van dit monument. B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor een bedrag van 263.000 gld beschikbaar te stellen voor fundering van monument, terras en bestrating Meer zelfbestuur voor Britse Westindische eilanden Een half millioen bewoners van de kleine Britse Westindische eilanden Antigua, St. Christopher-Xervis, An- guilla, Grenada, St. Lucia en St. Vin cent grotendeels negers en afstam melingen van slaven zullen zo spoedig als doenlijk is een grotere mate van zelfbestuur krygen, aldus heeft de Britse regering in de nacht van Dinsdag op Woensdag bekendge maakt. Zij zullen een regeringsstelsel met ministers krijgen, zoals thans reeds het geval is op de grotere eilanden Barbados, Trinidad en Jamaica. EERSTE GEMEENTE IN ZEELAND In overleg met Stichting Zeeland voor Maatschappelijk Werk Als eerste gemeente in Zeeland heeft IJzendyke het initiatief genomen tot het treffen van voorbereidingen voor een onderzoek naar de levensom standigheden der bejaarden in de eigen gemeente. Het gemeentebestuur heeft hiertoe, nadat op de begroting een post voor dit doel was geraamd, contact opgenomen met de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelyk Werk en thans wordt overleg gepleegd over de wyze, waarop het bedoelde onderzoek zal kunnen geschieden. Het zali ongeveer drie maanden in beslag nemen en aan de hand van de resultaten zal men in IJzendijke kunnen beslissen of en zo ja welke maatregelen er eventueel ten behoeve van de bejaardenzorg genomen moeten worden. In IJzendijke telt men ongeveer 315 ouden van dagen op een zielental van in totaal circa 2900, hetgeen belang rijk meer is dan het landsgemiddelde. Zoals dit overigens in geheel Zeeland het geval is. Het gemeentebestuur van IJzendy ke wil zich thans op de hoogte stellen van de omstandigheden, waar de be jaarden onder leven. De burgemeester, jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen, zette uiteen, dat men gaarne meer wil weten over ge zondheidstoestand, huisvesting, vrije tijdsbesteding, financiële omstandig heden e.d. Maar ook andere, minder voor de hand liggende zaken zou men gaarne zien toegelicht, zoals bijvoor beeld de oorzaak van de weigeringen, welke men soms krijgt wanneer een bejaarde wordt aangeboden een reisje voor ouden van dagen mee te maken, zoals deze de laatste jaren regelmatig in vele Zeeuwse gemeenten worden georganiseerd. Kortom; een totaal beeld van de levenswyze der „bejaarden"; een woord, dat evenmin als de uitdruk king „ouden van dagen" de in stemming heeft van de heer Von Bönninghausen. Naar zyn mening moet er een minder „denigrerende" term gevonden worden! Plannen. Los van het binnenkort, eventueel door de Stichting Zeeland te verrich ten onderzoek, koestert men in IJzen dyke reeds geruime tijd plannen tot het stichten van een woningcomplex voor „ouden van dagen", met eventu eel een verzorgingscentrum. Hiertoe is reeds bouwgrond gereserveerd, doch alvorens tot verwezenlijking der plannen over te gaan wil men thans eerst de resultaten van het op handen zijnde onderzoek afwachten. Volgens een destyds opgesteld plan zouden daartoe in aanmerking ko mende bejaarden ondergebracht moe ten worden in een reekg afzonderlij ke woninkjes, met een centraal gele gen verzorgingshuis, waarin eventueel ook ouden van dagen opgenomen zou den kunnen worden. De burgemeester van LJzendyke is van mening, dat zulk een bejaarden centrum rendabel zou zyn, indien er een zestigtal belangstellenden gevon den zou kunnen worden. Het zou in opzet een katholieke inrichting moe ten zijn, die echter ook voor anders denkenden toegankelijk zou zijn. Overigens heeft de heer Von Bön ninghausen zelf reeds enkele persoon- lyke gedachten ontwikkeld over de aard der eventuele toekomstige ver zorging der bejaarden. Men zou na moeten gaan waartoe zy nog in staat zijn, wat hun wensen zijn en dan zou het wellicht mogelijk blijken de „ou den van dagen" zelf in te schakelen bij administratieve bezigheden, met tuinwerk e.d. en wellicht zo meent de burgemeester van IJzendijke zou men hen zelfs des zomers het toe zicht kunnen toevertrouwen op een speeltuin, welke in de omgering van het voor het bejaardencentrum gere serveerde bouwterrein is geprojec teerd. Hetgeen uiteraard „toekomstmu ziek" is, zo lang nog geen definitieve plannen gereed zyn, maar waaruit In ieder geval de warme belangstelling blijkt., welke men In IJzendyke voor deze aangelegenheid heeft. daarvan. Aan de openbare verlichting rondom het monument (ontworpen door de Rotterdamse architect J. J P. Oud met beelden van de Amsterdamse beeldhouwer Johy Radecker dient naar de mening van B. en W. een bij zonder karakter te worden gegeven. Dit onderdeel van het werk is nog in studie. Schaderegeling in studie. Voor slachtoffers van de jongste storm. Naar „Trouw" verneemt, zou er in Den Haag een vergadering zyn gehouden tussen hoge ambtenaren van het ministerie van Financiën en de directie van het Nationaal Ram penfonds teneinde een regeling te treffen voor uitkering aan de slacht offers van de hoge waterstanden \an de vorige week. Is het blad goed in gelicht dan gaan de gedachten uit naar continuering van de wet op de watersnoodschade 1953. piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Dat kan in Baarn j Een roetzwarte Baarnse ko- lenhandelaar stond met zyn au- to te tanken in één der Baarn- se winkelstraten. Twee dames, die de étalages hekeken, werd de weg versperd door de slang, die van de wagen naar de pomp liep en zy wilden om de wagen heen lopen. De kolenbaas bood echter zijn diensten aan en zei: ij „TJ behoeft niet om te lopen, damesik wil u er wel over heen beuren hoor". Wat zouden we dan lekker j=j zwart worden": merkte één der dames op en de enigszins ont stelde kolenman keek hierbij in het lachende gezicht van H.M. de Koningin. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllll Nederlandse straaljager verongelukt Oefenvlucht boven Duits gebied Een straaljager van het type F 84 Thunderjet van de Koninklijke lucht macht, gestationneerd op de vliegba sis Volkel, is gistermiddag op een oefenvlucht boven Duits grondgebied, 3 kilometer ten Oosten van Breiten- burg, verongelukt. De bestuurder, de gehuwde sergeant-vlieger P. J. Oost- dijk uit Nijmegen is daarby om het leven gekomen. De verongelukte vlieger was 21 jaar. Zijn familie is gewaarschuwd. Sergeant-vlieger Oostdijk was op een navigatievlucht en had te kampen met slecht weer. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. AANHOUDEND ZACHT. Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en overwegend droog weer. Matige tot zwakke zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN. 30 December Zon op 8 49 onder 16.37 Maan op 11.00 onder 22.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1