Streven Westelijke en Oostelijke blokken tot elkaar te brengen Millioenste kubieke meter olie van dit jaar uit Drentse bodem KLANKBORD ZUSTERLIJKE BEZORGDHEID VOOR PREMIER VAN INDIA DINSDAG 28 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nog 15 jaar werk in Schoonebeek Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse olie-industrie is de zer dagen de millioenste m3 olie binnen een jaar aan de oppervlakte ge pompt. Een belangrijke gebeurtenis, die aanleiding mag zijn, een ogenblik te verwijlen tussen de jukpompen („ja-knikkers") van het" 93.000 ha grote Schoonebeeker veld. Men ondergaat steeds weer een eigenaardige sensatie, wanneer men, in- zonderheidin de vroeg invallende wint erschemering, door het zwijgende landschap rijdt. Om ons heen branden de gele en witte lampen van de 17 meetstations, de rijdende boortorens, van het hoofdmeetstation en het ver- ladingsemplacement. Onverstoorbaar knikken de ja-knikkers van ja, in een tempo dat onwezenlijk aandoet. scheiden van dit zout te grote moei lijkheden opleveren. Vandaar dus, dat niet nog meer boorputten worden aangebracht en men zich bepaalt tot het huidige aantal van 302. Meestal worden een twaalf ja-knikkers in een ring geplaatst, die dan tezamen uit monden in een meetstation. Het zou te water wordt uit de drabbige, don- kei-bruine oliebrij gehaald, waardoor het zoutgehalte van de olie wordt ge reduceerd tot 40 Met het meege komen aardgas worden de ovens in de meetstations gestookt, waarmee de olie weer wordt verwarmd tot 40 graden Celsius. De temperatuur van ae olie, die ondergronds 37 graden bedraagt, is namelijk aan de opper vlakte gedaald tot 20 graden, en tQch is 40 graden noodzakelijk omdat de ze zware olie anders niet „door de bocht" komt, zoals het in vakjargon heet. Langs electrische en chemische weg wordt het zoute water dan bij het verlaadstation uit de olie gehaald, tot er minder dan 1 water en min der dan 100 gram zout per m3 in zit. Dit is namelijk de minimum-eis, die door de raffinaderij gesteld wordt. Het is, alsof zij er op wijzen, dat de aarde niet bereid is, haar schatten af te staan in een door de mens gedic teerd jachtig tempo. De ja-knikkers spreken in ae stilte op hun indruk wekkende manier de taal der natuur. Toch is die rust slechts schijnbaar. Daarvan wordt men zich bewust wan neer men overlegt, dat de mens over al ter wereld bezig is, in hooguit drie eeuwen uit te putten wat de aarde in drie milliard jaren aan vloeibare ener gie voor de mens heeft opgetast. Kansen 1 op 13 Vraagt men de technici van de Ne derlandse Aardolie Maatschappij naar de kans op het aantreffen van verde re vindplaatsen in ons land, dan wor den zij voorzichtig in hun uitlatingen. Zg wijzen er op, dat men langs gravi- metrische en seismische weg eerst een anticlinaal moet opzoeken, al staat het dan nog niet vast dat er in zulk een anticlinaal olie en/of gas voorkomt. Men kan niet dieper gaan dan tot een 800 a 950 meter, de geolo gische periode van het Onder Krijt. Daaronder bevindt zich carboon en het heeft geen zin, in die lagen naar olie te zoeken. Men heeft tot dusver kunnen vast stellen, dat in Nederland 1 op 13 bo ringen succes heeft, tegen in Noord- Amerika 1 op 10 en in overig West- Europa 1 op 20 k 40. Daarbij is het interessant, te bedenken dat met de bouw van een boortoren een millioen gulden gemoeid is voordat men zelfs maar kan beginnen. De Ned. Aardolie Maanschappij ge bruikte transportabele boortorens, die na gebruik weer worden afgebro ken en naar elders vervoerd. Van daar, dat het landschap er in Zuid- Oost-Drenthe ook anders uitziet dan in de aangrenzende olievelden van Duitsland. In Nederland ziet men slechts enkele boortorens staan, in Duitsland vele honderden. Nog 15 millioen ton Eerst in 1943 ontstonden er defini tieve aanwijzingen, dat er in Twente en Drenthe oliezandlagen van eco nomisch exploitecrbare afmetingen werden aangetroffen. Dat was toen een ontdekking, die met gemengde gevoelens werd begroet, want het was de grote vraag, hoe, men deze olie uit handen van de Duitsers zou houden. Met veel gebureaucratiseer en gecamoufleer is ait gelukt en toen direct na de bevrijding de winning ter hand werd genomen, bedroeg de jaar productie nog slechts 5800 ton. De drie jaren 1950-'53 steeg de pro ductie geleidelijk van 704.000 naar 715.000 ton en de sprong naar 1954 met zyn 1.000.000 ton is dus aanzien lijk. Maar deze stijgende lijn zal, naar het zich laat aanzien, niet ver der kunnen worden voortgezet. Men hoopt nog een jaar of vgftien rond een jaarproductie in deze orde van grootte te kunnen blijven. Zout water: 55 De reden hiervan moet men zoeken in het zout. Met de olie wordt gas en zout water omhooggepompt. Het zou te water komt deels vrij mee, deels geëmulgeerd. Op het ogenblik is dit zoutwatergehalte opgelopen tot rond 55% en men neemt aan, dat hiermee wel ongeveer de grens bereikt is. Bij een hoger zoutgehalte zou het af- HAAN. Het is volkomen mis in het vrijgezellendorp Grevenbricht (Lim burg). Tijdens de jongste stormen is daar de vrijgezellen-haan van de to ren gewaaiden laat hij nu te rechtgekomen zijn vlak naast een kippenhok DURE HANDEN. Het is natuurlijk weer in Amerika, maar desondanks kan het toch wel waar zijn. In het land van Uncle Sam loopt de mari- onnetten-speler Sid Krofft rond. Hij heeft zijn handen verzekerd voor 200.000 gulden KLASSIEK. De Franse minister van financiën Edgar Fa-ure heeft ver- teld, waarom hij alleen maar van amusementsmuziek houdt en een af grijzen heeft van klassieke muziek: „Het komt door myn zuster Hen- riëtte. Die heeft een eerste prijs ge haald op het Parijse conservatorium... Ik heb al te veel klassieke muziek uit haar piano horen opwellen". IJZIG. De dag voor Kerstmis is in de Weense ambtelijke bureaux ijzig verlopen.... De ambtenaren zaten zwijgend achter hun schrijftafels. Op Oudejaarsdag zal het precies zo zijn., als maar vastgeplakt zullen ze zitten op de bureaukruk en het zal geen handjesschudden, praatje maken, goe de wensen, hartelijk gelach enz. zijn... De alleropperste kanselier van de Oostenrijkse republiek heeft namelijk een bevel laten uitgaan dat geluk wensen onder kantoortijd „taboe" zijn.... Nu hullen de Weense ambte naren zich in ijzig zwijgen tot na Nieuwjaar!!! De olie, die men dan overhoudt, wordt verwarmd tot 70 graden en vervolgens in de trein ge pompt. Gedurende de treinreis koelt zij weer af en bfl aankomst in Pernis is zg opnieuw 40 gra den, De temperatuur zou nog la ger zgn wanneer de parafine zich niet afzette op de wanden van de ketelwagons en zo een bescher mende laag vormde. Maar deze zelfde paraffine is er mede oor zaak van dat men nooit een pijp leiding van Schoonebeek naar Pernis zou kunnen leggen, daar er dan wel om de 500 meter een pompstation met verwarmingsin stallatie zou moeten staan. Machinesgeen mensen Het valt steeds weer op, wanneer men door de Schoonbeeker dreven rijdt, dat men zo weinig mensen ziet. Zo'n ja-knikker wordt slechts enkele malen per dag bezocht door een man op een motorfiets, die even een paar (Vervolg op pag. 4) Herschoolde agrariërs naar Australië. Op 4 Jan. vertrekt met de „Water man" uit Rotterdam een groep van 22 emigranten naar Australië, die allen aan daarvoor bestemde cen tra een scholingscursus in de landar beid hebben gevolgd. Deze emigran ten waren oorspronkelijk afkomstig uit beroepsklassen, die weinig moge lijkheden tot emigratie naar Austra lië bieden. Zoals bekend is, bestaan voor de uitoefening van het agrarisch be roep in Australië goede mogelijkhe den. Het is de eerste keer, dat een groep in de landbouw herschoolde emigranten naar Australië vertrekt. NEHROE GEEN CAESAR. Bewordering voor Engeland. Mevrouw Krisjna Nehroe Hoethee- sing, jongere zuster van de Indische premier, heeft in een artikel van het Amerikaanse maandblad „Ladies Ho me Journal" Nehroe beschreven als een man met alle voorwaarden en eigenschappen voor een dictator, nl. grote populariteit, een sterke wil, be kwaamheid, hardheid, onverdraag zaamheid jegens anderen en een ze kere minachting voor de zwakke en onbekwame. Mannen als Nehroe met al hun ca paciteiten voor groot en goed werk zijn niet veilig in een democratie. Hij noemt zichzelf een democraat en so cialist en doet dat ongetwijfeld in al le oprechtheid, maar iedere psycho loog weet dat de geest uiteindelijk het hart gehoorzaam is, aldus zijn zuster. Er lag een gevaar voor India en Nehroe in de mogelijkheid, dat Nehroe in zichzelf een Caesar zou zien. Mevrouw Hoetheesing wijdde uit over de bewondering van haar broer voor Engeland. Gandhi had eens bij wijze van grapje gezegd, dat Nehroe, als hij in zijn slaap praatte. Engels sprak. Sinds de onafhankelijkheid van India had hij gepoogd Hindoestani te spreken. Thuis werd echter meer En gels dan Hindoestani gesproken. Lord en lady Mountbatten (lord Mountbat- ten was de laatste onderkoning van India) blijven zijn beste vrienden. In de haven van Singapore wordt op liet ogenblik verwoed gevochten om het behoud van het Deense schip Leixa Maerslc", dat, na in deze ha ven geladen te zijn, tijdens het vertrek brand aan boord kreeg en-één laaien de vuurzee werd. Het schip was o.m. geladen met carbid, zodat het blussen met alleen zeer moeilijk, maar ook buitengewoon gevaarlijk wordt ge- gemaakt. Foto: De Leixa Maerslc" brandend in de haven van Singapore, waar de hemel door zware rookwol ken wordt verduisterd. Radiografisch over ge brachte telefoto). Nehroe was zich zeer bewust van zijn plaats in de geschiedenis als de eerste leider van een onafhankelijk India. Hij koesterde eerzucht voor In dia. In de ogen van de wereld is hij ongetwijfeld de enige man in India die het land kon leiden in deze moei lijke tg'den. Toch lag er gevaar in zo wel voor hemzelf als voor India hem te veel te bewieroken. Om in zijn ei gen woorden te spreken: „Dit moet Koninklijke familie naar Sankt Anton Uitgeleide gedaan door Prins Bern- hard en Prinses Marijke zijn de Ko ningin en de oudste drie prinsessen gisteren per trein uit Baarn vertrok ken naar Sankt Anton in Oostenrijk. Prins Bernhard zal over enkele da gen vertrekken en wordt met Oude jaar in Sankt Anton verwacht. Prinses Marijke zal haar zusjes dit maal niet vergezellen maar gaat twee weken logeren in het zeer zonnige Zwitserse dorpje Villars. Zij zal verbhjven in een „Home d'Enfants" met een twintigtal jon gens en meisjes van verschillende na tionaliteiten en aldaar met kinderen van haar eigen leeftijd de sledesport en het schaatsenrijden kunnen beoe fenen, waartoe in St. Anton weinig gelegenheid bestaat. In het gezelschap dat de winter sportreis van de Koningin meemaakt bevinden zich gen.-majoor Pahud de Mortanges, mevrouw Pahud de Mor- tanges en hun oudste dochter, kapt. lt. ter zee Stegeman en mevrouw Stegeman, eveneens vergezeld van hun oudste dochter. Meer en langer licht op de wegen gewenst. De K.N.A.C. heeft zich tot de di recteur-generaal van de rijkswater staat gewend met het verzoek te be vorderen dat de lantaarns op de van een verlichting voorziene rijkswegen 's nachts langer blyven branden. De intensiteit van het verkeer wel ke ook na middernacht nog groot is, rechtvaardigt naar de mening van de K.N.A.C. dit verzoek, de verlichting niet om 12 uur 's avonds uit te scha kelen of op halve kracht te laten branden zoals thans geschiedt. Ook bg zware mist verdient het beteugeld worden, we willen geen I naar het oordeel van de automobiel- Caesars", aldus mevrouw Hoethee- club aanbeveling de verlichting volle- sing in de „Ladies Home Journal". I dig te laten branden. De Nederlandse Televisie-Stichting heeft Maandagavond haar eerste di- ■tecte uitzending gegeven uit de ge heel nieuwe studio te Bussum. Óp. gevoerd werd ,,De Dynastie der Zand lopers", waarin onder andere optrad het Nieuwe Nationale Ballet onder leiding van Sonja Gaskell. De decors waren van Peter Zwart en het geheel stond onder leiding van Peter Koen van de N.C.R.V. Foto: Het Nieuwe Nationale Ballet in de nieuwe tele- visie-studio voor de camera tijdens de generale repetitie. Rumoer rond Joris Diels Kerstspel ging niet door. Joris Diels, de vroegere directeur van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg te Antwerpen was door het gemeentebestuur van Antwerpen aangezocht gedurende de feestdagen het kerstspel van Henry Gheon „Zwer vers om de kribbe" te regisseren. Van de zijde der Antwerpse verzetsbewe ging was hevig geageerd tegen dit we- deroptreden van Joris Diels, die men verwijt gecollaboreerd te hebben met de Duitsers. Dagenlang stonden voor de ingang van de schouwburg gewezen leden van het verzet met hun vaandels opge steld. Om wanordelijkheden te vermij den, heeft burgemeester Craeybeckx thans besloten dit Kerstspel af te las ten. De „Gazet van Antwerpen" schrijft, dat het een slechte indruk heeft gemaakt dat hetzelfde gemeen tebestuur dat Joris Diels opdracht gaf op te treden als gastregisseur, nu te rugkrabbelt. omdat het relletjes vreest. Het blad .Het Volk" is van cordeel, dat burgemeester Craeybeckx blijk heeft gegeven van zeer weinig moed. Het blad wijst er op, dat Joris Diels reeds vele jaren geleden door de krijgsraad is vrijgsproken. CONFERENTIE DER COLOMBO-LANDEN Ook voorbereiding van Afrikaans- Aziatische conferentie. De conferentie van de vijf Aziatische premiers in Bogor ter opstelling van een lijst van uit te nodigen landen voor de volgend jaar in Bandoeng te honden Afrikaans-Aziatische conferentie en het vaststellen van de agenda van die conferentie, wordt in Djakarta van het grootste belang geacht. Hoewel de agenda van de tweede bijeenkomst der vijf premiers (de eer ste is in April in Colombo gehouden) beperkt is, zijn waarnemers van me ning, dat zij het mogelijk wellicht informeel een reeks actuele proble men in de gesprekken tussen de vijf staatslieden de revue zal passeren. De voornaamste taak zien waarnemers in het pogen de twee wereldblokken na der tot elkaar te brengen. Zij menen, dat de samenkomst vanl goeddeels zal zijn gewijd, naast de be de premiers van Ceylon, India, Paki- spreking van de officiële agenda: de stan, Birma en Indonesië daaraan voorbereiding van de Afrikaans-Azia tische conferentie. Het opstellen van de lijst van de daartoe uit te nodigen landen is een aangelegenheid, die naar men aanneemt, niet zonder moeilijk heden zal kunnen verlopen. Blijkens persberichten uit de betrokken hoofd steden, wisselen de meningen over de wenselijke omvang van de uïtnodi- gingslijst van de Afrikaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties tot zo veel mogelijk Aziatische en Afrikaan se landen als mogelijk is, met inbe grip van de Chinese volksrepubliek en Japan. Een ander vraagstuk vormen de nog niet onafhankelijke gebieden, zoals de Noordafrikaanse. Ook het opstellen van de agenda zal minder eenvoudig zijn dan velen verwachten. Een voor aanstaand Indonesisch diplomaat ver klaarde aan P.IA., dat de agenda tot grondslag moet hebben het streven om de Westelijke en Oostelijke blok ken tot elkaar te brengen. Aan de hand van de agenda zullen dan defini tief de landen moeten worden uitge nodigd, die geacht kunnen worden hetzelfde standpunt in te nemen voor de verwezenlijking van deze taak. Ongenode gasten. Drie ongenode gasten zijn gisteren in Djakarta aangekomen om de eer ste ministers van de Colombolanden te bewegen de Arabische zaak in Noord-Afrika en Israël te verdedigen Twee vertegenwoordigers van de vereniging voor nationale vrijheid voor Noord-Afrika, Houssain Ait Ah med en Mohammed Yazid, verklaar den tegenover journalisten bij hun aankomst in Djakarta, dat zij hoop ten aan dezelfde tafel te zitten als de mmister-presiJenten. Maar indien dit niet kon, hoopten zij tenminste, dat de kwestie van „bevrijding van de Franse overheersing in Marokko, Al- gerië en Tunesië" door de Colombo landen op de ontwerp-agenda zou worden geplaatst. De derde niet-uitgenodigde gast is Ramadhan, een leidend lid van de Is lamitische broederschap, die secreta ris-generaal is van de Islamitische conferentie in Jeruzalem Hij zei. dal hij de Aziatische premiers een memo randum zou overhandigen waarin hen gevraagd wordt aandacht te besteden aan de behandeling van Mohamme danen in Israël. WERELD VAN SCHIJNBARE RUST Het Wereldgebeuren Tierelantijnen Op 21 December is in Rusland de geboortedag van Stalin her dacht. Voorzover het de kran ten en tijdschriften betreft was de herdenking sober. Er was geen ver heerlijking van Stalin als de grootste veldheer aller tijden of als de groot ste staatsman aller tgden, zoals men Stalin reeds eerder herdacht. Er wa ren alleen maar artikelen over Stalin als de grootste theoriticus van het communisme, de man, die naast Marx en Lenin is bijgezet in het pantheon der grote leraren. Betekent dit. dat men de herin nering aan Stalin zachtkens laat weg zakken in het Sowjet Unie? Naar de mening van verscheidene scribenten buiten de Sowjet Unie moet die vraag bevestigend beantwoord wor den. Het trof wel, dat enkele dagen te voren Kroestsjef, de secretaris generaal van de communistische partij banbliksems had geslingerd naar de Russische architecten, die nog altijd probeerden in de Stalin- stgl te bouwen. Dat is de stijl van de versierde pi laren, de torentjes met byzantijnse slaapmutsjes en de vele tierelalhtijn- nen. Kroesjtsjef is over dat suiker- goed-gedoe weinig te spreken. Het moet nu alles hypermodern worden. Recht-toe, recht-aan en sober Het moderne Rusland denkt in be ton en staal. Met als versiering wat marmer omdat marmer toevallig in Rusland ruimschoots beschikbaar is tegen billgke prijs De Sowjet-regering zelve heeft reeds de half-Oosterse weelde van het Kremlin veriaten. Al leen Molotow hulst er nog, maar hij zal binnenkort ook wel overstappen naar een van de hypermoderne ge bouwen, die elders in Moskou verre zen zijn. Dan wordt het Kremlin een museumeen overblijfsel uit het Tsaristische verleden, dat slechts aan zo weinigen van het Russische volk welvaart en weelde bracht. Een enkel overblijfsel uit de Stalin- tijd is echter nog gebleven en daarvan kreeg de wereld juist een dag voor Kerstmis een nieuw bewijs: dat is het verschijnsel van de execu ties. Men maakte in Moskou bekend, dat de vroegere minister van staatsveilig heid Abakoemof met drie van zjjn ambtenaren was veroordeeld. Dit maal was niet het koord, maar de kogel het middel, waarmee een einde werd gemaakt aan het leven van een oud-minister. De oud-minister zelve was overigens al bij de vorming van het kabinet Malenkow buiten de rege ring gehouden. Daarna heeft men blijkbaar ontdekt dat hij een partijganger van L. Be- ria was, die vorig jaar kort voor Kerstmis werd doodgeschoten. Wanneer men weet, dat Abakoemof een tijd lang particulier secretaris was van Malenkow toen nog geen minister-president dan krggt men toch wel een trieste indruk van het leven daar aan de top in Moskou. Men vindt het daar nog altijd heel gewoon, dat men na het ontslag van zijn naaste medewerkers even het vuurpeleton te hulp roept om het laatste getuigschrift uit te reiken. In verband met deze jongste execu tie probeert de New York Times de vraag te beantwoorden of er nog altijd een strijd om de macht gaande is in de hoogste Sowjet-krin- gen. Het blad slaagde er in enkele uiterst zwakke maar desondanks veelzeg- fende aanwijzingen te vinden. Zo ijvoorbeeld publiceerde het orgaan van de communistische partij (de Prawda) het artikel van Kroestsjef over de tierelantijnen-architecten, maar het blad van de Russische re gering (de Izwestja) zweeg er totaal over. Opvallend was ook. dat alleen Kroestsjef de nieuwe uitspraak van het Centraal Comité der partij over de godsdienst alleen ondertekende. En evenzeer opvallend was het, dat een plaatselijk blad in Tasjkent een grote speech van Kroestsjef over de verho ging van de katoenproductie publi ceerde, terwijl de grote Russische bla den er totaal geen aandacht aan schonken. Deze reeks verschijnselen geeft te denkenStuit Kroestsjef op tegenwerkende krachten En ont wikkelt zich een nieuwe controverse in Moskou? N. KROESTSJEF... weg met de tierelantijnenarchitecten. Kolendampvergiftiging te Uddel. Bij de weduwe Stegeman te Uddel (Gld.) heeft zich in de Kerstnacht 'n ernstig geval van kolendampvergif tiging voorgedaan. Een bg haar in wonende zoon vond 's morgens zijn moeder en zuster bewegingloos in bed. Bij onderzoek bleek de moeder overleden te zijn. De dochter werd buiten kennis naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar zij twee dagen bewusteloos heeft gelegen. Zij it gisteren weer bijgekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5