PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse Kamer afwijzend tegenover Westduitse herbewapening HI''" Binnen een jaar leidingwater voor geheel Noord-Beveland BILT KERSTBOODSCHAPPEN OVER DE GEHELE WERELD KONINGIN JULIANA SPRAK KERSTBOODSCHAP UIT V a nda*a*g VERWACHT... 197e Jaargang-No. 304 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalHntjjn; PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 Dec. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie i (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P2T„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304):Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststx. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Tinlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerfjstr. 2: Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 PARTIJEN ZIJN STERK VERDEELD Maandag (heden) worden de beslissende stemmingen gehouden De Franse Nationale Vergadering heeft zich Vrijdagochtend in eerste aanleg uitgesproken tegen de herbewapening van West-Duitsland. Met 280 tegen 259 stemmen verwierp de vergadering de herbewapening van West Duitsland en de toelating van dit land tot het uitgebreide ver drag van Brussel (de Westerse Unie). Premier Mendès-France kondigde aan, dat Maandag opnieuw en defini tief over de beide onderwerpen gestemd zal worden en dat dan aan de stemming de vertrouwenskwestie wordt verbonden. De Franse Nationale Vergadering aanvaardde met 372 tegen 154 stem men de toekenning van souvereini- teit aan West Duitsland. De regeling van de status der geallieerde troepen in West Duitsland werd aanvaard met 517 tegen 100 stemmen (alleen de communisten tegen). Goedgekeurd'werd ook de Frans- Duitse Saar-overeenkomst met 368 tegen 145 stemmen. Bij handopsteken werd een motie aangenomen, waarin wordt vastge steld, dat de ratificatie van de Paryse accoorden in elk geval afhankelijk is van het aanvaarden der Saar-over eenkomst door Duitsland. Bij de stemming over de Westduit se herbewapening stemden tegen: 21 socialisten, 25 Gaullisten, 26 radica len (de partij van Mèndes-France), 63 volks-republikeinen (katholieken) en 35 conservatieven, plus 100 com munisten. Ongeveer 70 afgevaardig den onthielden zich van stemming. Het besluit van de volksrepublikei- nen om tegen te stemmen kwam vrij onverwacht. Zij sleepten ook een aan tal socialisten en Gaullisten mee. Maandagmiddag om drie uur zal definitief worden gestemd, eerst over de toelating van West-Duitsland tot de Navo, daarna over de souvereini- teit en Saarkwestie en tenslotte over de Duitse herbewapening en de toe lating tot het uitgebreide verdrag van Brussel. De Franse regering heeft inmiddels een motie overgenomen, waarin wordt vastgesteld, dat voor het geval de Westerse Unielanden besluiten tot uitbreiding van het Duitse leger bo ven twaalf divisies eerst de goedkeu ring nodig is van een Franse parle mentaire commissie. Eisenhower confereert met Dulles President Eisenhower zal, indien de Franse Nationale Vergadering bewa pening van West-Duitsland van de hand wijst, overwegen zijn Kerstva- cantie te Augusta in Georgia af te breken om naar Washington terug te keren. Ook is het mogelijk, dat mi nister Dulles en andere hoge ambte naren naar Augusta komen voor be- President Eisenhower had Zondag een bespreking per telefoon met mi nister Dulles over de politieke toe stand in Frankrijk. Ook had de presi dent de vorige dagen al verscheidene malen met zijn minister van buiten landse zaken overleg gepleegd over Frankrijk. Een recente foto van koningin Elisabeth en haar kinderen. De premier wees een Gaullistische motie af, waarin gevraagd werd de accoorden van Parijs wel te ratifice ren, maar de uitvoering uit te stel len tot 1 December 1955 om in de tussentijd te onderhandelen met Sow- jet Rusland. Gemeend wordt, dat niet al deze pun ten in de middagvergadering van Maandag afgedaan kunnen worden en dat wellicht eerst Dinsdagochtend de laatste stemming zal worden gehou den. In Londen was men geschokt door de aanvankelijke verwerping der Duitse herbewapening in de Franse Nationale Vergadering. Het Britse ministerie van buiten landse zaken wees er echter op, dat het aanbod om Britse troepen gele- f erd te houden op het Europese vas- eland, niet afhankelijk is van de ra tificatie der Parijse accoorden. De Duitse herbewapening zal door gaan, het gaat slechts om de vraag Hoe. In Washington was men over de houding van de Franse Nationale Vergadering „verontrust". Herdenking niet in de Nieuwe Kerk Conflict met Veteranen- legioen Het Veteranenlegioen Nederland zal de traditie getrouw op 27 Decem ber zijn gevallen strijdmakkers uit de jaren 1945'50 in Indonesië ge vallen, te Amsterdam herdenken. In tegenstelling tot vorige jaren zullen de bijeenkomsten en de toe spraken niet worden gehouden in de Nieuwe Kerk op de Dam doch in de Lutherse kerk. Het moderamen van de kerkeraad van de Ned. Hervorm de Gemeente heeft dit jaar het Vete ranenlegioen Nederland de kerk niet ter beschikking gesteld. Het Vetera nenlegioen heeft toen zijn aanvrage ingetrokken. Het Veteranenlegioen Nederland is voornemens ernstig te protesteren te gen deze, wat het noemt politieke houding van de Ned. Hervormde kerk te Amsterdam. Vorig jaar hebben zich moeilijkhe den voorgedaan i.v.m. het officieel aanwezig zyn van ir. Manusama als minister der republiek der Zuid-Mo- lukken. Het kerkbestuur had dit jaar als voorwaarde gesteld, dat er geen politiek karakter aan zou worden ge geven door de officiële uitnodiging van de minister der republiek der Zuid-Molukken. De voorzitter van de Kerkeraad deelde nog mede, dat er vanzelfsprekend geen bezwaar te gen zou zijn, als Ambonezen of groe pen Ambonezen aanwezig zouden zijn. ROME, PARIJS EN LONDEN Ook het Oosten viert weer Kerstfeest Paus Pius de Twaalfde heeft Vrij dag de 400 millioen Rooms-katholie- ken in de wereld zijn pontificale zegen gegeven, die door de radio werd uit gezonden. De Paus sprak zyn zegen uit in zijn slaapvertrek op de hoogste étage van het Vaticaan. De korte Kerstgroet, die aan de ze gen voorafging, was tevoren reeds opgenomen, doch de zegen werd di rect uitgezonden. Zaterdag heeft de Paus de pelgrims op het plein voor de Sint-Pieter de zegen gegeven. Premier Mendès-France van Frank rijk herinnerde er in zijn Kerstbood schap tot het Franse volk aan, dat er dit jaar voor de eerste maal sinds twintig jaar nergens gevochten werd. „Ik spreek de wens uit", aldus de premier, „dat Frankrijk meer dan ooit te voren een gelukkig land zal zijn. Ik zou ook graag willen dat deze Kerstmis een teken zal zijn van ons verbond om gezamenlijk zodanig op te treden, dat wy een wereld vinden, waarin geen mensen meer zijn, die hongerig, koud en bevreesd zijn een wereld waarin allen in vrede kun- Vliegongeluk eiste 28 doden Op Vliegveld Prestwick Een Brits lijnvliegtuig, de strato- cruiser „Cathay" van de „British Overseas Airways Corporation" (B.O. A.C.), is Zaterdagochtend bij de lan ding op het vliegveld Prestwick in Schotland in brand gevlogen, ontploft en omgeslagen. 28 personen vonden de dood: 24 van de 25 passagiers, voor het grootste deel Schotten, die thuis Kerstmis wilden vieren, en vier van de elf bemanningsleden. Vier personen werden gewond, van wie twee zwaar. Het ongeluk gebeur de bij slecht weer, het regende en de wolken hingen zeer laag. Het toestel was op weg van Londen naar New York. Het was wegens de weersom standigheden vier uur later uit Lon den vertrokken. De brandweer slaagde er na twee uur in de brand meester te worden. De wrakstukken lagen over een af stand van zestig meter verspreid. Er zal een openbaar onderzoek naar de ramp worden gehouden, op last van de minister voor vervoer en bur- burgerluchtvaart. De gezagvoerder Geordie Stewart, is nen leven rondom de haard, waarop' oon der meest ervaren bestuurders 1. .1.1. TTQ T-I Ha R n A r zy recht hebben' Koningin Elizabeth heeft zich Za terdag in een Kersttoespraak gewend tot de „onbekende millioenen" van het Britse ryk: „de gewone man en vrouw, wier namen nooit bekend zul len worden". „Van de gezondheid van hart van de gewone man en vrouw hangt op de lange duur de opwaartse ontwikke ling van de geschiedenis van een na tie af", zelfs al lykt him leven door oninteressant, dagelijks hetzelfde werk monotoon, aldus de koningin. Het woord „Kerstmis", dat jn com munistische landen vele jaren in on bruik is geweest, werd dit jaar vrije lijk gebruikt in Oost-Europa en com munistisch China, aldus Reuter. Een persbericht uit Peking zegt, dat studenten van het theologische semi narium deelnemen aan Kerstspelen en dat groepen langs de huizen trokken en Kerstliederen zongen. Er werd ook een nachtmis gehouden en de kerk klokken luidden. Door de radiostations zyn Kerstge zangen en Kerstmuziek uitgezonden. Zo had de Oostduitse radio een pro gram „Onze Duitse Kerstliederen". Radio-Warschau gebruikte het oude Poolse woord voor Kerstliederen, na melijk „geboorteliederen". Op „Heiligen abend", aldus de Oost- Duitse radio, zou men geschenken on der de Kerstboom uitwisselen en zor geloze uren beleven. van de B.O.A.C. Stratocruisers kunnen normaal ongeveer 81 passagiers, in twee ver diepingen, vervoeren. De enige overlevende passagier zat brj het gat waar het toestel door de explosie brak en hij kon hierdoor ont snappen. Foto: het wrak van de Carthay Man vermoordt zijn vrouw De 33-jarige textielarbeider N. G. te Hengelo heeft vennoedelyk in een vlaag van godsdienstwaanzin in de Kerstnacht zyn 26-jarige vrouw die zwanger was, door messteken van het leven beroofd. Vrijwel op hetzelfde moment is 'n kindje geboren, dat ongedeerd is ge bleven. De man werd op de Eerste Kerstdag met twee zoontjes en het pasgeboren kind, dat in een deken was gewikkeld, op straat aangetrof fen. Zijn gedragingen waren van die aard, dat een agent van politie het noodzakelijk vond met behulp van burgers de man te beletten de kinde ren leed te berokkenen. Het lijk van de vrouw, dat nadien ontdekt werd in de woning, werd in beslag geno men. De man is gearresteerd. Het pasgeboren kind is in een ziekenhuis opgenomen. VREDE POSITIEVE GERECHTIGHEID Prinses Wilhelmina was op Soestdijk In haar voor de radio uitgesproken Kerstrede heeft Koningin Juliana er o.m. gewag van gemaakt, dat er dit jaar met Kerstmis nergens ter wereld oorlog was. „Wy kunnen", zo zeide de vorstin, „ons de aarde niet zonder stryd denken. Stryd tegen de natuur en helaas stryd van mensen onderling, omdat wij nooit anders gezien hebben, daar deze steeds weer ging om eigen belang en kortzichtig machtsbegeren. Het hele leven is een stryd en die ln onszelf is de allerzwaarste". Prinses Wilhelmina heeft de Kerst dagen op Soestdijk doorgebracht. On officieel hebben Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina aan de vooravond van Kerstmis een groot Kerstvuur bij gewoond tezamen met de Baarnse be volking. Op Eerste Kerstdag waren Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet in de Bergkerk te Amersfoort om er de Kerstdienst bij te wonen. Voorganger was ds. A. Braakman, die tot tekst van zijn preek had gekozen Johannes 3, vers 16. Voor de militairen Voor de soldaten, die'hlet naar huis konden, is in de Willem George Fre- derikskazerne te Harderwyk op Eer ste Kerstdag des middags een diner gegeven. Ook familieleden, verloofden en vrienden waren tegenwoordig, te zamen ongeveer 700 oersonen. De Harderwnkse bevolking heeft zich by dit feestelijk samenzyn niet on betuigd gelaten. Ook dit jaar hebben schoolkinderen van Nunspeet, Elspeet en Vierhouten de militairen in de legerplaats Nun speet een aardige Kerstverrassing be reid. Vrijdagavond boden honderd kin deren evenzovele taarten aan. Koningin Juliana sprak vervolgens over de betekenis van het begrip vre de: „de positieve gerechtigheid voor mens en mensheid". „Men vergeet zo licht in eigen leven en ook in de wereld, dat de genade aan te roepen is en komt wanneer men zijn onmacht voelt in de nood. Omdat wij dat vergeten, zien wij vrede als vreemd, soms zelfs hinderlijk, iets, wat niet past in deze tijd, waarin de zelfhandhaving van mens en mensheid wordt gegrond op strijd tegen elkan der". „De vredesvorst heeft üéArin bewe zen wie hij is, dat hij het wederstaan van de boze niet heeft gewild en dat hij desondanks volbracht heeft omdat het de wil des Vaders was en hiermee heeft hij de grondslag on der de mensen gelegd, waarop een maal vrede op aarde tot stand komen kan en zal". Koningin Juliana besloot: „Vrede op aarde betekent zijn aanwezigheid zonder enig compromis, of bevesti ging, of ontkenning, maar onoverwin. nelijk als overwinnaar van de dood zodat alle strijdtonelen 't zij klein, of afzichtelijk groot moeten dood lopen op zyn overwinning". ff ..is het vijf jaar geleden, dat m H.M. Koningin Juliana in de burgerzaal van het Koninklijk paleis te Amsterdam de acte ff van souvereiniteitsoverdracht §jj en erkenning van de republiek der verenigde staten van Indo- nesië ondertekende. minimin: AANLEG IN SNELTREIN-TEMPO Na 1 Januari „bedrijfstoestand" In Wissekerke stroomt sinds enkele dagen leidingwater van de Ossen- drechtse heide in een reinwaterkelder. Voor het moment nog maar een klei ne straal en niet voor gebruik geschikt, omdat het vermengd is met chloor om de bnizen te ontsmetten, doch dat alles wordt spoedig anders en beter. Het feit echter, dat het werk om Noord-Beveland aan leidingwater te helpen, in een paar maanden zover is gevorderd, stemt alleen reeds tot gro te voldoening. En niet in het minst de eilandbewoners zelf, steken hun vreug de over zoveel activiteit van de Waterleiding Mij. „Zuid-Bevcland" niet on der stoelen of banken. Met de directeur van deze maat schappij, ir. M. J. Stoel Feuerstein en zijn even enthousiaste werktuigkun dige, de heer A. Parmentier, bracht de pers een bezoek aan dit nieuwe werk gebied. Direct valt de voortvarend heid en vindingrijkheid op waarmee ditrkarwei wordt aangepakt. Ir. Stoel Feuerstein en zijn mannen, die met name na de Februariramp, o.a. met hun strijd in de Kruiningse polder, sterk de aandacht hebben getrokken, leveren ook nu weer een prestatie, welke terecht waardering geniet. Zoals bekend, werd in September de eternite buisleiding door de Zand- kreek gelegd, als eerste stap om Noord-Beveland definitief aan water leiding te helpen. In November werd deze leiding echter door een vissers vaartuig gedeeltelijk vernield. Na veel moeite is dit hersteld kunnen wor den. Voordat op het eiland zelf tot het „offensief" werd overgegaan, werd eerst te Kortgene een magazijn aan gelegd, dat uitgroeide tot een „arse naal", om het de mensen tijdens het werk zelf aan geen stukje materiaal te doen ontbreken. Nu men eenmaal bezig is, gaat het daarom met zo'n sneltreinvaart, dat men op het eiland er van staat te kijken. Wanneer de aanleg :ran het buizennet in hetzelf-i de tempo blijft voortgaan, zal het ze ker geen jaar meer duren, voordat het gehele eiland van leidingwater zal zijn voorzien. Nieuwe toepassing Ir. Stoel Feuerstein, de waterlei- dingdirecteur, die in zijn hart ook de werktuigkundig ingenieur blijft, heeft bij dit nieuwe project weer verschil lende nieuwe mogelijkheden benut, welke de steeds voortschrijdende tech niek biedt. Bovendien heeft hij daar bij enkele door hem zelf uitgedachte systemen toegepast. Tot aan de Zandkreek volgt het wa ter in Zuid-Beveland nog de oude lei ding, waardoor slechts 5 m3 per uur kan worden getransporteerd, met een opjaagstationnetje onder Wolfaarts- dijk. Van het viaduct bij 's-Heer Arendskerke af zal echter een nieuwe leiding naar de Zandkreek worden ge legd, waardoor straks 25 m3 per uur aan Noord-Beveland kan worden ge leverd. Voor het transport over het ei land heeft ir. Stoel een systeem uitgedacht, dat bij zelf met de naam „cafetaria"-systeem betiteld. Er worden n.l. buizen van een be trekkelijk geringe diameter ge bruikt, welke echter dan ook steeds ten volle benut worden en door het onder flinke druk houden van het water, een behoorlijke hoeveelheid kunnen transporteren. Uiteraard .(Vervolg op pag. 5) Nog een kinderroof opgehelderd Vierjarig meisje bleek ook ontvoerd Detectives uit Dublin en Belfast hebben in het huis van de veertig-ja rige mevrouw McGeeham te Belfast, die Woensdag in hechtenis is geno men na een mislukt» van negen maanden voeren, een vierjarig meisje gevon den, dat vier jaar geleden uit Dublin is ontvoerd. In het huis der McGeehams was al les voor de Kerstviering gereedge maakt. Het meisje, dat te Belfast onder de naam „Bernadette McGee ham" leefde, is de dochter van John en Julia Browne, krantenverkopers te Dublin. Zij werd door haar ouders herkend. De politie zet de speurtocht voort naar een andere vermiste baby uit Dublin, een meisje van zes maanden, dat op negentien October jl. ontvoerd werd. Buitenlandse concurrentie voor onze scheepsbouw groter Volgens de heer H. H. van Daalen, directeur van de werf Wilton-Fey- enoord te Schiedam, zjjn op lange termijn gezien de vooruitzichten voor de Nederlandse scheepsbouw (nieuwbouw), althans wat deze werf betreft, minder gunstig. De concur rentie vooral van Duitse zijde, wordt scherper. Een ander probleem is het gebrek aan vaklieden. DE VRIJ ZACHT. Veranderlijke bewolking met enke le buien. Krachtige tot harde langs storm ig ver- de Waddenkust tydelijk nog achtige westelijke wind. Wei andering in temperatuur. ZON EN MAAN'. 28 December Zon op 8.48 onder 16.35 Maan op 10.24 onder 20.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1