Talrijke schepen in nood door de zware storm BEVOLKINGSONDERZOEK VOOR ZEELAND VOORLOPIG GESTAAKT SPORT EN WEDSTRIJDEN INGEBRUIKNEMING NED. HERV. KERK VAN OOSTERLAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 24 DECEMBER 1054 „ORANJE" LIEP SOUTHAMPTON BINNEN „Koningin Emmakeerde terug Schip verlaten Ten Noorden van Schiermonnikoog verkeert het Deense stoomschip „Gerva Toft" in nood. Een der luiken van het schip is ingeslagen. Twee schepen, namelijk het Duitse schip „Duburg" en het Duitse tankschip „Esso Baltic", seinden geen hulp te kunnen bieden. De „Duburg" drijft met een noodstuurinrichting rond en van de „Esso Baltic" is een der luiken ingeslagen. De bemanning van de „Gerva Toft" is kort daarop in de reddingboot gegaan. Het Zweedse stoomschip „Karmas" bevindt zich op 16 mijl afstand van de in nood ver kerende Deen. Het Duitse motorschip „Frida Ma- richen" (76 ton), dat 18 December uit Kopenhagen is vertrokken, wordt sindsdien vermist. Van het Engelse schip „Cambray" is een man overboord geslagen. Reddingboot omgeslagen Het Britse schip „Herian Coast" seinde Donderdagavond dat het, toen het op de positie 54 graden 17 minuten 5 seconden Noorder breedte en 6 graden 27 minuten Oosterlengte was, rode fakkels waarnam van een reddingboot, waarin zich ongeveer 15 20 personen bevonden. Spoedig daarop is de reddingboot omge slagen. De „Herian Coast" poog de daarop overlevenden te vin den, maar meldde later, dat het niemand had ontdekt en de reis voortzette. Het Zweedse schip „Rolf Biller", dat omstreeks half acht Donderdag avond ter plaatse kwam, kon evenmin iets vinden. Het seinde dat er twee schepen in de nabijheid waren, maar dat er niets van overlevenden viel waar te nemen. Het m.s. „Oranje" is in South ampton binnengelopen ter ontsche ping van de voor die haven bestemde passagiers. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het schip toch nog heden te Amsterdam aankomt, doch dit zal dan zeker niet zijn vóór 's mid dags circa 4 uur, wellicht zelfs later. Stemmen uit de kerken (Slot van pag. 3) voorlopige Synode gevormd, om voor te bereiden de zelfstandigwording van de Evangelische Christelijke Kerk in Nieuw-Guinea. In totaal omvatten de ze gemeenten 130.000 christenen. Vooral drie dingen zijn het waar mee deze voorlopige Synode zich heeft bezig gehoudenle. Met de belijdenis van de te stichten kerk. Na veel sa- menspreking is als grondslag aan vaard: „De Ev. Chr. Kerk in N.-G- be lijdt te zijn de gemeenschap van alle Christelijke gemeenten, die door roe ping Gods gebouwd zijn op het fun dament van Apostelen en Profeten en waarvan Christus Jezus zelf de hoek steen is. Jezus Christus is haar Hoofd en Heer, die haar regeert door Zijn V/oord en Geest. Zij aanvaardt de Bij bel als enig getuigenis der openba ring Gods en richtsnoer voor het le ven en handelen. Als deel van de Hei lige Algemene Christelijke Kerk heeft zij als belijdenis de 12 artikelen van het Chr. geloof"; 2e. Zij heeft zich ook bezig gehouden met de opdracht van de Kerk in .deze wereld. Als zodanig werd aanvaard„Het Woord Gods te midden van Kerk en Wereld te ver kondigen, omdat zij het zout der aar de en het licht der wereld is; de H. Doop en het H. Avondmaal te be dienen; haar leden met het Woord Gods te hoeden, opdat de gemeenten opgebouwd worden in geloof, hoop en liefde en opdat geweerd worde alles wat niet in overeenstemming is met haar belijdenis; de dienst der barmhar tigheid uit te oefenen, in navolging van haar Heer". 3e Zij heeft zich tenslotte bezig ge houden met het stellen van regelen voor de ambtsdragers, tot de taak en verantwoordelijkheid van de Generale Synode toe. Kerkbesef en gemeentebesef is bezig al meer te verdwijnen, zo horen we tegenwoordig steeds weer profeteren. We zullen het niet helemaal ontken nen. Maar dan is het des te merk waardiger dat wij vanuit Nieuw-Gui- nea in'klare en duidelijke taal weer mogen horen hoe iedere kerk in deze wereld een belijdenis heeft die zij moet verkondigen en een opdracht die zij moet vervullen. Zo heeft de derde, dc donkere wij ze, van uit Nieuw-Guinea ook dit jaar zijn kerstgeschenk gebracht ter ere van het Kindckc van Bethlehem en dit geschenk zal Hem des te meer waard zijn. omdat het zo oecumenisch is. zo samenbundelen'', H. Aanvaring Door de zware storm zijn verscheidene schepen in nood komen te ver keren. De positie van het 1371 ton grote Zweedse schip „Petra", dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag op 80 mijl ten Noordwesten van Ter schelling in nood kwam te verkeren, doordat het oen lek kreeg, en dat Ia- ter op de dag assistentie kreeg van het Britse schip „Ardglen", is thans onbekend. De Ardglen" seinde Donderdagochtend, dat het in de nacht van Woensdag op Donderdag do voeling met de „Petra" heeft verloren. Een vliegtuig van de Marineluchtvaartdienst speurt de zee af naar het ver miste Zweedse schip. Ten Noordwesten van Den Helder verkeert het Britse schip „Woodcock" in nood. Het schip had machlneschade opgelopen en vroeg dringend om sleep boothulp, omdat het schip naar de kust dreef. De sleepboot „Zuidzee" van de fa. Doeksen op Terschelling voer ter assistentie uit, evenals het zich in de buurt bevindende Zweedse motortankschip „Tankland", dat la ter contact met de .„Woodcock" maakte. Inmiddels kwam bericht van het Britse schip, dat de machinescha- de provisorisch was hersteld en dat het langzaam vaart maakte. Het 7241 ton metende Nederlandse s.s. „Laurenskerk" heeft in het Kie- lerkanaal een aanvaring met een Noorse tankboot gehad, waardoor de reling aan stuurboord midscheeps zwaar beschadigd werd. De tankboot werd licht beschadigd en kon haar reis voortzetten. Vertraging Naar men- ons van de zijde van de directie der maatschappij „Zeeland" mededeelt, heeft de gezagvoerder van de „Koningin Emma;' bericht het niet langer verantwoord te achten met het schip van Harwich naar Hoek van Holland door te varen. Hij heeft het schip laten keren en bescherming ge zocht onder de Engelse kust. Er bestaat geen enkele aanleiding tot ongerustheid. Aan boord is alles weL Verwacht wordt, dat de „Konin- fin Emma" hedenmorgen omstreeks 1 uur in Hoek van Holland zal aan komen. Aan boord bevinden zich circa 350 passagiers. Een dergelijke vertraging heeft zich in de geschiedenis van de maatschappij „Zeeland" nog niet voorgedaan. Voor de bemanningen van de licht schepen „Noordhinder" en „Terschel- lingerbank" brengt de huidige storm een bijzondere teleurstelling met zich mede. Zy zouden namelijk reeds Dins dag j.l. worden afgelost, zodat zy de Kerstdagen thuis konden doorbren gen. Deze aflossing is uiteraard nog steeds niet mogelijk geweest, waar door het er naar uitziet, dat de man nen niet voor de Kerst thuis kunnen zjjn. De bemanning van de andere Nederlandse lichtschepen waren nog niet aan de beurt voor aflossing. Van het Zweedse schip „Petra" en van het Deense 2878 ton metende schip „Gerva Toft" heeft men niets meer vernomen. Men neemt aan, dat de vaartuigen zijn gezonken. Aan schepen, welke het gebied waar de schepen zijn verdwenen onge veer 100 mijl ten Noord-Oosten van Terschelling passeren is verzocht uit te zien naar eventuele overleven den of wrakstukken. Vertegenwoordiger stal 75.000 aan contanten Inbreken als hobby De Hilversumse recherche blijkt met de arrestatie van de 36-jarige vertegenwoordiger, die er in zijn ei gen auto op uittrok om in te breken, een goede vangst te hebben gedaan. De man heeft inmiddels bekend dat hij in veertien verschillende gemeen ten in een jaar tyds aan het roven is geweest. Hij was steeds uitsluitend op geld uit en wist op deze wijze een be drag bijeen te stelen, dat hij op 75.000 gulden schat. Er is overigens niet veel meer van over: hij heeft zich een auto en diverse luxueuse artike len gekocht en leefde een prettig le ventje. Zijn baan als vertegenwoordi ger hield hij als dekmantel aan. Hij was destijds tot inbreken gekomen, omdat hij met werken naar zijn smaak niet genoeg verdiende en „in breken was zijn hobby". Later werd het zijn hoofdberoep. In verband met het omvangrijk onderzoek blijft de re cherche verder gereserveerd met me dedelingen. 9 De commissie van overleg der midden- siandsvakcentralen heeft tot de bij deze drie organisaties aangesloten bedrijven het verzoek gericht, indien dit geen al te grote bezwaren ontmoet, geen gebruik te maken van de mogelijkheid om op 26 December a.s. de winkels langer dan tot 18 uur open te houden. Dit verzoek is gedaan mede om de voor bereiding van de viering van het Kerst feest voor het personeel te vergemakke lijken. MEDISCH GESPROKEN NOG GEEN 3e RONDE NODIG Tot eerlang nieuwe ronde begint, wordt intensieve t.b.c.-bewaking gehandhaafd door „gericht onderzoek". Het bevolkingsonderzoek op t,b.c. in Zeeland zal voorlopig worden ge staakt. Uiteraard ontstaat daardoor een zekere „vacuum", dat echter zal worden gevuld door het handhaven van een intensieve bewaking in de vorm van een z.g. gericht onderzoek. Het ligt wel in de bedoeling eerlang weer een bevolkingsonderzoek te doen instellen. Wanneer is echter nog niet bekend, evnemin als de wijze waarop een en ander zal geschieden. Deze mededelingen werden gedaan, tijdens een dezer dagen in Middelburg- ge houden persconferentie van het bestuur der Provinciale Zeeuwse Vereni ging tot Bestryding der Tuberculose, de vereniging, die zich met de orga nisatie van het bevolkingsonderzoek bezig houdt. Reeds jaren geleden werd de t.b.c.- bestrijding aangepakt door middel van het oprichten van consultatietau- reau's. Na de oorlog is het bevolkings onderzoek er gekomen. Dit maakte de bestrijding- nog intensiever. Binnen een tijdsverloop van vier jaren wer den in Zeeland twee ronden van het bevolkingsonderzoek gehouden. Dit getal is groter dan in welke andere provincie ook. Er zijn zelfs streken, waar het bevolkingsonderzoek nog niet eens is gehouden. Onze provin cie is er dus wat dit betreft bijzon der gunstig aan toe. Het onderzoek in Zeeland is uiter mate goed verlopen. Gemiddeld kwam 70 van de opgeroepenen zich aan het onderzoek onderwerpen, terwijl 30 om redenen van allerlei aard verstek liet gaan. Thans zou dus de 3e ronde aan de beurt zijn. Medisch gesproken is er echter voor lopig geen 3e ronde nodig. Men ver wacht namelijk tijdens een nieuw onderzoek binnen korte termijn geen nieuwe gevallen te ontdekken, daar de gehele provincie thans is „uitge kamd." Om die reden werd besloten het onderzoek voorlopig te staken. Wegens spionnage veroordeeld Londens klerk krijgt vijf jaar gevangenisstraf Een 27-jarige Londense Merk. John Clarence, is Woensdag wegens het verzamelen en optekenen van geheime inlichtingen over de Britse defensie, die nuttig zouden zyn voor een vijand, veroordeeld tot vyf jaar gevangenisstraf. De openbare aanklager had Vrij-- dag bij de opening van het proces gezegd, dat Clarence tegeno-ver de politie had bekend „te hebben ge werkt en gespionneerd voor de Sow- jet-Unie". In een actentas van Cla rence was volgens de aanklager een vel papier gevonden met een geheim codewoord met betrekking tot mobi lisatie in geval van oorlog en met in lichtingen over de luchtverdediging. Bovenaan dit vel papier stond „am bassade va nde Sow jet-Unie". Volgens het O.M. had Clarence de politie meegedeeld, dat hem bij een bezoek aan de Russische ambassade te Londen was verzocht gegevens in te winnen over Russische vluchtelin gen in Engeland. Voor de uitpraak verklaarde Cla rence: „Ik ben onschuldig en ik zal mq'n onschuld volhouden tot mijn sterfdag". Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de twee gehouden onderzoeken van zeer grote waarde zijn geweest bij de t.b.c.-bestrijding in Zeeland. Ook de financiële resul taten zyn bevredigend geweest. Het publiek betaalt het gehele onderzoek, dat zodoende zichzelf bedruipt. Het z.g. gerichte onderzoek, dat dus de volgende jaren gehouden wordt, bestaat uit een onderzoek van de omgeving, waarin een besmet tingshaard wordt gemeld. Dit kan dus zyn byv. het doorlichten van en kele straten, een geheel dorp e.d., w aar t.b.c.-gevallen werden geconsta teerd. Men verwacht, dat de opkomst in zulke gevallen groter zal zijn dan 70 omdat de bevolking dan geal armeerd is. By het gericht onderzoek zal men de hulp genieten van het Centraal Bureau voor Keuringen uit Den Haag. Het voordeel daarvan is, dat dan het Centraal Bureau en het Bevolkings onderzoek elkaar in hun werk niet meer doorkruisen, zoals tot dusver wel het geval was. Een tweede voordeel is, dat de ge hele bevolking doorlopend onder toe zicht staat van de t.b.e.-artsen der verschillende consultatiebureau's. Voorts zal gepoogd worden om voort aan ook het personeel van grote be drijven te doen vallen onder de dienst van deze artsen. Door deze maatrgelen uit te voe ren hoopt men de in Zeeland reeds zeer gunstige t.b.c.-cyfers i.og gunsti ger te maken. Voetbalprogramma voor a.s. Zondag. EERSTE KLASSE A. LongaExcelsior; Den Haag/Rot terdamVeendam; Stormvogels Amsterdam; Zwolse BoysEmma; LeeuwardenGo Ahead; NACMV V; DOSRoda Sport. EERSTE KLASSE B. Fortuna '54Sparta; Rigtersbleek -Elinkwijk; BrabantiaDWS; Hera clesHeerenveen; WageningenE DO; Willem H—ADO; SW—Sittar- dia. EERSTE KLASSE C. Rapid J.C.Alkmaar '54; Vitesse Hermes DVS; HaarlemPSV; Feijenoord—Ensch. Boys; GVAV NOAD; Blauw Wit—NEC; EBOH Limburgia. EERSTE KLASSE D. RBCHVC; DFC-VW; AGOW -De Volewyekers; XerxesBe Quick; BWSW; AjaxDe Graaf schap; EnschedeEindhoven. ZUID L TWEEDE KLASSE B. Rood-WitMiddelburg; Vlissingen —Alliance; GoesRoosendaal. Zuid-Moluks leger op Ambon geland Indonesische autoriteiten in paniek gevlucht Eenheden van het leger der Repu bliek Zuid-Molukken zijn op zes plaatsen op het eiland Ambon aan land gegaan en hebben een groot aan tal kustplaatsen bezet, aldus meldt de „Telegraaf". De Indonesische gou verneur, dr. Latoehahary en de com- Tnandant van de T.N.I.-troepen zrjn in een vliegtuig van de Indonesische luchtmacht naar Djakarta gevlucht. De plaats Lateri Is na bloedige ge vechten geheel door de R.M.S.-strijd krachten hezet en hier heeft het le ger thans zijn hoofdkwartier. T.N.I.-troepen worden in allerijl door schepen van de (Nederlandse) Koninklijke Paketvaart Maatschappij naar Ambon vervoerd. De operaties, die onder leiding staan van mr. dr. Chr. Soumokil, wn. president van de T.M.S., zyn begon nen, nadat twee onderhandelaars der R.M.S. door de Indonesische troepen waren mishandeld en gevangen ge zet. Bestuursoverdracht aan Australië Van Salomonseilanden en nieuwe Hebriden Australië overweegt het bestuur van twee eilandengroepen in de Stille Oceaan, het Protectoraatsgebied de Salamonseilanden en de Nieuwe Hebriden, van Groot-Brittannië over te nemen, aldus meldde de „Melbour ne Herald". Groot-Brittannië be stuurt de Nieuwe Hebriden tezamen met Frankryk. Beide eilandengroepen liggen ten Zuid-Oosten van Nieuw-Gumea. DERDE KLASSE C. Zierikzee—VES '35; DHV—Virtus; OdioBaardwijk. DERDE KLASSE D. Corn BoysNw. Borgvliet; RCS RKFC; ZeelandiaTerneuzen; Axel Biervliet; HontenisseMeto. VIERDE KLASSE F. SC GastelNSVSteenbergen Grenswachters; Kaaise BoysDe Schutters; BurghHalsteren; RSV— HSC '28. VIERDE KLASSE G. Terseke—Steen; Koewacht—Ria; HoofdplaatAardenburg; Clinge Breskens; SluiskilEMM. RESERVE EERSTE KLASSE. Middelburg IIDe Valk TT- RESERVE TWEEDE KLASSE C. Vlissingen nDe Zeeuwen 31; Breskens nGoes H. Cor v. d. Hart mag voor „Fortuna" spelen. Naar wij vernemen zouden de on derhandelingen over de transferson inzake het overgaan van Cor van der Hart van de Franse club Lille naar „Fortuna", Geleen, waarvoor de K.N. V.B. zijn bemiddeling heeft verleend, zijn geslaagd. Van der Hart wordt Zondag 26 December door Fortuna op gesteld in de competitiewedstrijd te gen Sparta (Rotterdam). Nu de onderhandelingen tussen de Franse club Lille en „Fortuna", Ge leen, waarby de K.N.V.B. een louter bemiddelende taak vervuld heeft, de finitief zyn geslaagd is Cor van der Hart met ingang van heden vrij om voor „Fortuna" uit te komen. Hij zal dan ook vandaag in de wedstrijd tegen Austria van de party zijn. Deze foto werd gemaakt bij IJmui- den: het geeft een goede indruk van de geweldige kracht van het woelende water. Tito en Nehroe tegen derde macht Dc Joego-SIavische president, Tito, en de Indische eerste minister, Neh roe, hebben Donderdag te Niemv- Delhi een gemeenschappelijke verkla- ririg uitgegeven, waarin de idee van een derde blok van landen, die niet verbonden zyn aan het Westelijke of communistische blok, wordt verwor pen. Na de besprekingen, die gevoerd wer den tijdens Tito s bezoek aan India, verklaarden beide staatslieden te ge loven in „een positieve, actieve en constructieve politiek, die streeft naar collectieve vrede" om aan het verschrikkelijke alternatief van een atoomoorlog te ontkomen. Minder nieuwe sigarettenmerken Er zullen minder nieuwe nierken sigaretten op de markt komen. De si garetten-industrie heeft onder auspi ciën van het departement van econo mische zaken een regeling getroffen, waarbij na 1 Januari niet meer dan twee nieuwe merken per fabrikant per jaar worden toegestaan. Reeds acht van de tien fabrikanten hebben deze regeling met hun handte kening bekrachtigd en verwacht mag worden, dat de overige twee eenzelf de gedragslijn als wordt voorgesteld zullen volgen. De bedoeling zit voor, met deze maatregel rust op de sigarettenmarkt te brengen. In het verleden kwam het voor dat een enkele fabrikant wel vijf nieuwe merken in één jaar lanceerde. De sigarettengrossiers kregen voor de nieuwe merken introductiekortin gen. Zoals gemeld, zijn de grossiers ontevreden over hun winstmarges. EEN DER OUDSTE KERKEN VAN SCHOUWEN Woensdag aanstaande. Woensdag; 29 December zal tydens een byzondere dienst het kerkje van de Nederlands Hervormde gemeente van Oosterland weer in gebruik wor den genomen. Aan het herstel en de restauratie van een der oudste kerken op het eiland zal dan een einde zijn gekomen. In Oosterland herinnert men zich nog de rampdagen met twee meter water in de kerk, drijvende banken en kapotte muren. Veel stormen heeft het gebouw in de loop der eeuwen over zich horen gaan. De restauratie van. dit jaar heeft veel interessants uit de geschiedenis van de kerk naar voren gebracht. Kansel en zerken vertellen een ver haal dat in 1400 begonnen is. Als men op een donkere wintermiddag in de kerk staat is er weinig verbeelding nódig om oude Oosterlanders te zien, die onder het zingen van '.atynse hym nen hun pastoor in de kerk een laat ste rustplaats gaven. Twee eeuwen later begroef hun nageslacht in de zelfde kerk een predikant. Naast de zerk met het kloosterteken werd een steen met een kruis geplaatst; zo wachten beider resten naast elkaar op de laatste dag. Namen die nog voortleven in de ge. schiedenis van Duiveland kunnen op de zerken rondom de kansel worden ontcyferd. Achter in de kerk staat een prachtig uitgesneden bank waar eeuwen lang 'n ambachtsheer Schim- melpenninck van der Oye Zondags plechtig inschoof. Zyn wapen siert nog de eiken luifel van de bank. Vreemde ontdekking Onder de kansel deden werklieden een vreemde ontdekking: by het ver schuiven van een steen bleek deze geen graf, maar een trapje van drie treden te bedekken, uitkomend in een nauwe vochtige gang. Dan weer een trapje en in een donker booggewelf, In verband met de storm en het ge vaar voor dykbreuk is het bureau Rampen-organisatie 1954—1955 vöoi Zuid-Holland uit voorzorgsmaatregel bezet. Foto: in de telefoonzaal staat men in voortdurend contact met de diverse posten van het mobilofoonnet Geheel rechts de gewestelijke com mandant van de Bescherming Bur gerbevolking, de heer L. La geveld. waar tamelijk helder water de bodem van bedekt, liggen enkele doden. Wie het zijn is niet bekend. De kelder werd weer op dezelfde wijze toege maakt (dat is voorschrift) maar met medewerking van de Friese beeldhou wer-restaurateur Ferre Jacobs werd de steen met behulp van ijzeren sta ven weggetrokken en kan men in de gewelven onder de kerk zien, waar vele vermolmde kisten avenzovele feheimen bevatten. Bij werkzaamhe- en in het midden van de kerk trof fen werklieden een ongeveer vier eeuwen oude schedel aan met nog niet vergaan, golvend blond haar De oorspronkelijke vloer van de kerk, uitgevoerd in wit marmer, ligt 80 cm lager dan de tegenwoordige. Waar dit noodzakelijk was is gegra ven en het blijkt dat vroeger de kerk bezoekers slordig met hun collecte geld omgingen! Tientallen penningen zyn ge vonden. Waar vroeger het offer blok heeft gestaan, bracht elke schep grond gemiddeld vier geld stukken uit 1700 boven. Of de col lectebus Iiier gevallen is, óf een dief niet alles mee heeft kunnen nemen, weet men niet. Een ver klaring voor zoveel geld op een zelfde plaats kan niet gegeven worden. Nu wordt hard gewerkt om voor het einde van 1954 de kerk op te leveren aan de kerkvoogdij van de Hervormde Kerk. De banken worden antiek gekleurd, de preekstoel •envoudig' maar mooi wordt op geknapt, terwijl het gtebouv. zelf ge heel opnieuw in de verf wordt gezet. De zerken, welke nog veel onbe kends bedekt houden, worden weer op hun plaatsen geschoven: tot over eeuwen andere Oosterlanders weer zullen spreken en schrijven over de restauratie vad. 1954.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4