PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEELAND PARAAT BIJ WATERGEWELD Nieuwe dijkgedeelten kregen het zwaar te verduren BILT Bevolking van Noord-Beveland verwachting m gespannen Snel en doortastend optreden tegen dreigende calamiteiten STAVENISSE RIEP HULP IN VAN KON. LANDMACHT DE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 303 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 Dec. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f LIedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adrea Bureau v. d- Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304):Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Tinlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogcrds'-r. C 160. telef. 26 GISTEREN HAD ZEELAND opnieuw een felle aan val te doorstaan van wilde zeeën, die op gezweept door een hevige storm op ver schillende plaatsen ernstige beschadigingen aan de zeeweringen veroorzaakten. Maar men bleek paraat: het dijkleger stond gereed en overal in de provincie werden ijlings voorzieningen getroffen, waardoor ge lukkig ernstige calamiteiten uitbleven. Toen wij laat in de nacht nog een onderhoud hadden met enkele waterstaatinstanties, bleek dat het algemene beeld van de situatie tenslotte niet ongunstig was. Bescha digingen waren met name ontstaan op diverse plaat sen in de nieuwe dijken, die nog vers zijn en daardoor ook kwetsbaarder. Zowel op Tholen, Noord- en Zuid- Beveland, Schouwen en Zeeuwsch-Vlaanderen moest snel worden ingegrepen, doordat juist de zeewerin gen, die na de ramp waren aangelegd, boven de steenglooiingen rake klappen hadden gekregen. Met riet, rijsbeslag, zandzakken en op Schouwen bij de ringdijk van Schelphoek zelfs met asfalt werd in koortsachtige haast gewerkt om wind en water voor te blijven. En dat lukte Overigens heeft het er danig om gespannen en de Windkracht nam gisteravond af Omstreeks half twee Donderdagmiddag de situatie begon toen critiek te worden had de wind een snelheid van 19 meter per seconde, hetgeen neerkomt op zware storm. In de loop van de middag en avond verminderde deze snelheid tot 15 meter, terwijl de daling geleidelijk verder ging. De hoogwaterstand was gemiddeld 1.80 meter hoger dan normaal, maar deze „opzet" was 's nachts reeds teruggelopen tot ca. 80 cm. Tot evacuatie be hoefde nergens te worden besloten, al werden wel op diverse plaatsen, vooral in de polders, ouden van dagen en kinderen naar de bebouwde kom men gebracht. Bij het bekend worden van de eerste meldingen van verwachte hoogwaterstanden op Schouwen-Dui- veland troffen de daartoe ingestelde instanties maatregelen. Eerste zorg waren de havens, die zich altijd zwakke plekken in de wa terkering hebben betoond. Overal kwam het dijkleger in actie. Besturen van waterschappen, polderbesturen en personeel van de verschillende diensten zijn de gehele dag actief be- zig geweest om onheil te voorkomen. De voorzitter en de griffier van het Waterschap Schouwen hielden voort durend inspecties op de bedreigde ponten. Bij de Prommelsluis werden zak ken met klei ter versteviging gelegd. De omgeving van het Dijlewater liep geen direct gevaar; de toestand was Uit Burgh werd geringe schade aan de dijk gemeld. Voornamelijk vindt Paraat De zee en de Noord-Westerstormen hebben deze week hun krachten geprobeerd op de Nederlandse zeeweringen. Hoewel niet overal het water weerstaan kon worden was Donderdagnacht de toestand toch zó, dat de aanval van de erfvijand met succes was afgeslagen In Zeeland waren alle organisaties, die voor het afweren van calamiteiten in het leven zijn geroepen, ten volle paraat. Zonder ook maar een schijn van vrees of paniek werden in ijltempo alle maatregelen genomen om het hoofd te kunnen bieden aan dreigen de gevaren. Dat wekte groot vertrouwen en daarom is hier een woord van warme waardering op zijn plaats voor alle mannen en vrouwen, die ogenblikkelijk bereid waren zich ge heel in tc zetten voor het vervullen van hun plicht. Wij denken hierbij aan het dijkle ger, aan Bescherming Bevolking, aan het Rode Kruis, aan de Rijks- en pro vinciale waterstaten, aan de gemeen tebesturen in de bedreigde gemeen ten, de polder- en waterschapsbestu ren, de provinciale griffie, het eva cuatie-commissariaat en de mannen van de landmacht, de luchtmacht en de marine. Al deze diensten hebben tezamen een voortreffelijk gecoördineerde activiteit ontplooid, waarbij dui delijk bleek, dat men tot grote dingen in staat is, wanneer dat onverhoopt r.odig zou zijn. Gelukkig kwam men ditmaal niet aan grote dingen toe. Waarvoor ieder uit de grond van het hart dankbaar zal zijn 11 deze zijn oorzaak in de aanwezigheid van de bunkers, waar verse klei op gebracht is zonder grasmat. De be woners van Burghsluis werden door de burgemeester en wethouders van Burgh in de gelegenheid gesteld voor de nacht gastvrij onderdak te vinden in een cantine van het kamp Dijkher stel, gelegen op een terrein, dat door opspuiting veilig is. Zierikzee beleefde Donderdag enke le ang3tige uren. Om 11 uur bereikte het water de kademuur, zodat het be vel tot plaatsen van de vloedplanken gegeven werd. De bewoners van de lager gelegen delen van de stad brachten hun inboedel op zolder in veiligheid. Het Havenplein was wel dra eén groot parkeerterrein, daar eigenaars van auto's hier hun voer tuigen een veilige plaats gaven. Om half twee bereikte het water, opge zweept door windstoten en regen buien, een hoogtepunt. Op sommige plaatsen hadden vloedplanken een watermassa van een halve meter te weerstaan. Van verschillende huizen liepen de kelders vol, terwijl in som mige percelen, o.m. het bureau van de Centrale Dienst het water binnen spoelde. Hef gemeentebestuur achtte het raadzaam een deel van de bevol king mede te delen zich gereed te houden om bij het eerste alarm naar het daartoe vastgestelde eva cuatie-adres te vertrekken. Bij het z.g. „Gat van W. van der Weele" onder de gemeente Oosterland versterkte de Ned. Heide Maatschap- pg de dijken. De dijk bjj Viane liep groot ge vaar door een losgeslagen zolder schuit, die tegen de dijk sloeg. Er was om de dijk te behouden geen andere, oplossmg dan het schip te laten zinken. Het dijkleger, ver sterkt door 100 man van de Ned. waterstaatsmensen waren dan ook uiterst verheugd, dat de wind gisteravond in kracht afnam. Bij de ramp van 1953 was er sprake van een samengaan van drie factoren, namelijk opstuwing van water, storm en springtij. Opnieuw had men dit keer met opstuwing en storm te maken, maar gelukkig was er ditmaal geen springtij. Zo werd in Vlissingen tijdens het hoog water van Donderdagmiddag een waterstand van plus 3.55 meter genoteerd, terwijl dat in de rampnacht precies één meter hoger was. Bovendien was er één grote factor, die er mede toe bijdroeg, dat ditmaal de cala miteiten tot het uiterste werden beperkt: sinds de ramp is immers een doeltreffende organisatie opge bouwd met betrekking tot de dijkbewaking, terwijl ook gebruik kon worden gemaakt van de verbindings diensten der B.B. De mobilofoon-installaties van deze dienst hebben ^uitmuntend werk verricht. Zo achtte de burgemeester van Stavenisse het gisteravond noodza kelijk om militaire hulp in te roepen, welk verzoek tfa de B.B. de Commissaris der Koningin bereikte. In de loop van de avond werden 150 man militairen uit Oorschot ter beschikking gesteld. Onder Duivendgke kwam het water 2.20 m boven de verwachte stand. Buiten Zierikzee, voorbij de gasfa briek, verzakte de Scheepstimmerdijk een halve meter. Werkploegen trof fen hier een noodvoorziening. EST BROUWERSHAVEN. De situatie in Brouwershaven was kritiek te noemen. Door tijdig ingrij pen van de bevolking en een groep militairen kon de dam aan de haven tijdens de vloed van Donderdagmid dag behouden blijven. Het was de hoogste waterstand sinds 1 Februari 1953, namelijk 3.10 meter boven N.A. P. De havendijk werd beschadigd. Dijkwachters patrouilleerden de he le dag en nacht; de bedreigde punten werden met zandzakken versterkt door de mannelijke bewoners, die door de burgemeester waren opgeroe pen. In verscheidene huizen aan de haven is het water binnengedrongen tengevolge van lekkage in de funde ringen en in de vloedplanken. Redacteuren vieren Kerstfeest. Teneinde onze redacteuren en me dewerkers in staat te stellen het Kerstfeest in de huiselijke kring te vieren, zullen er gedurende de Kerstdagen door hen geen versla gen worden gemaakt van verga deringen, bijeenkomsten enz. Mochten er verenigingsbesturen zijn, die toch een verslag van een bijeenkomst gepubliceerd willen zien, dan verzoeken wjj hun. zelf een verslag te maken en dat aan ons toe te zenden. Redactie P. Z. C. Donderdagavond werden na een daartoe door de burgemeester van Sta venisse gedaan verzoek 150 militairen van de Kon. Landmacht uit de le gerplaats Oirschot (N.B.) naar Stavenisse gedirigeerd. De Scheldsedijk was ernstig beschadigd op de na de Februariramp herstelde gedeelten en men vreesde met de eigen mensen er stond honderd man uit Stavenisse ter beschikking de situatie niet meester te kunnen blijven. De Commis saris der Koningin in Zeeland, jfir. mr. A. F. C. de Casembroot, gaf toe stemming de hulp van de landmacht in te roepen. Omstreeks 2 uur heden morgen arriveerden de militairen. Donderdagmiddag werd in Stave nisse een waterstand van 3.80 m bo ven N.A.P. gemeten en de hoogste stand werd in de afgelopen nacht tussen twee en vier uur verwacht. In de avonduren was het water gezakt tot 2 meter plus N.A.P. Grote bezorgdheid heerste Donder dag op geheel Tholen en St. Philips- land. Voor de Margarethapolder on der Stavenisse was de situatie om streeks half drie uiterst kritiek en het gemeentebestuur adviseerde degenen, die buiten de bebouwde kom woon achtig zijn, dan ook zich naar de be bouwde kom van Stavenisse te bege ven. Reeds om een uur in de middag was een waarschuwing uitgegaan om meubilair e.d. naar de hoger gelegen verdiepingen van de woonhuizen te brengen en het daar te laten tot he denmorgen. Ook landbouwmachines en auto's werden naar hooggelegen punten gebracht. In de namiddag nam de waterstand bij Stavenisse vrij snel af. doch ook hier bleef waakzaamheid voor de nacht geboden. Na drie uur gistermiddag was in Tholen, waar het alarmsysteem in gereedheid was gebracht, de situatie vrijwel ongevaarlijk. In St. Philipsland rukten de dijk- wachten ook op volledige sterkte uit en voor menigeen waren het angstige uren. Er werden verscheidene voor zorgsmaatregelen genomen en zelfs vertrokken sommige inwoners van deze gemeente naar elders. Voorts werden ook degenen, die op bedreig de punten woonachtig waren, overge bracht naar de kom van de gemeente. OVER VLOEDPLANKEN. In Scherpenïsse sloeg het water Donderdagmiddag hoog over de vloedplanken heen en ook hier achtte men op dat tijdstip de toestand kri tiek. Men ging er toe over uit de om liggende polders ouden van dagen en invaliden te evacueren. In de Oudelandploder te St. Maar tensdijk sloeg een gat van omstreeks tien meter breed. Het dijkleger kwam onmiddellijk in actie en met behulp van zandzakken werd tot gisteravond laat aan het herstel gewerkt. In de coupure aan de Kooistraat te Maartensdijk ontstond enige schade. In St. Maartensdijk bleef men de ge hele nacht waakzaam. EILAND IN DE KOKENDE ZEE Geen paniekstemming, maar toch.... Donderdag tegen het middaguur werden de mannen van het dykleger op Noord-Beveland in het geweer geroepen en hoewel met de vloed van gistermiddag gelukkig geen grote calamiteiten optraden, toch moesten de mannen met name aan de Noordkust van het eiland in actie komen om enkele ontstane beschadigingen tijdig te herstellen. Noord-Beveland bood Donderdagmiddag een ongewoon beeld. Geen pa niekstemming, maar tochvan het gewone, dagelijkse werk kwam er niet veeL Tegen de middag waren op alle dorpen de mannen van het dijk leger opgeroepen. Met spaden gewapend trokken zij naar de coupures en de dijken, waar de tijd veelal met wachten werd bekort. Ook de wouwen en kinderen hielden het moeilijk in huis uit. Vooral daar, waar men in Februari 1953 de verschrikkingen van de stormvloed aan de lijve had on dervonden. Men trok naar de zeekant en men schoolde er samenNa twaalven was het eiland geïsoleerd. De veerdammen werden overstroomd, zodat de veerboten onbereikbaar wer den. In Kortgene spoelde het water geleidelijk over het havenplateau, tot dat de loodsen en kantoren van de landbouwcoöperatie geheel werden omspoeld. Rond twee uur was het vloed en tegen die tijd kreeg vooral de Noordzijde van het eiland het zeer zwaar te verduren. Met tomeloos geweld beukten de woedende golven tegen de dijken Vooral tussen Colijnsplaat en Wisse- kerke had de schuimende watermassa reeds bedenkelijk hoog de kruin vail de dijk bereikt, terwijl af en toe, bij zware windstoten uit het Noord- Westen, grote watergordijnen over de dijken sloegen. Om half drie werd te Colijnsplaat een peil van 3.60 nieter plus N.A.P. geregistreerd. In de haven van Colgnsplaat wgs er van de kade weinig meer te be speuren. Als drijvende eilandjes in een onstuimige zee lagen daar de binnenschepen aan de meerpalen ver ankerd, terwijl de bevolking van Co lijnsplaat achter de befaamd gewor den coupure aan de haven en langs de dijk, het soms wat beangstigende doch ook machtige schouwspel van de aanstormende golven gadesloeg. Tamelijk goed „Tamelijk goed", zo schetste de dijkgraaf van de Oud- en NieuW N.- Bevelandpolder, de heer M. W. van Arenthals, de situatie in deze om geving. Er werd wat schade aan stromatten van nieuw rijswerk aan gericht, vooral bij de eerste inlaag van de Oud Noord-Bevelandpolder. Verder werden hier en daar een paar kleine gaatjes in de dijkwand ge slagen, doch toen het water was ge zakt, is men direct begonnen met het aanbrengen van rijsbeslag. In de Thoornpolder onder Wissekerke is echter, op dezelfde plaats waar in Februari 1953 de bovengrond weg gewerkt, om met behulp van zand zakken het gevaar te keren. Minder prettig was het ook voor de bewoners langs de Spuidijk tc Kamperland, het water, dat reeds be. zit van het gehele havenplateau had genomen en een grote hoop suiker bieten en een klamp stro op de kade omstroomde, was hier en daar in de langs de dijk staande huisjes reeds tot in de keukens doorgedrongen. En zoals ook in de rampnacht was men weer begonnen met het in veiligheid brengen van het huisraad. In de haven van Veere lag het be- tonningsvaartuig „Veregat" schip per Van Beveren gereed om op het eerste sein uit te varen, wanneer dit nodig is, naar Noord-Beveland, voor zieken e.d. Verder zal, indien nodig, de Zandkreek overgestoken kunnen worden met een bootje van de Noordhoek. Zuid-Beveland Ook op Zuid-Beveland zijn de dijk- wachten in actie geweest om onmid dellijk bg te kunnen springen indien er iets met de dijken verkeerd zou kunnen gaan. De dijk van de West- veerpolder te Waarde kreeg het meest te verduren. Tengevolge van de zwa re golfslag ontstond er een klein gat in de dijk, dat echter met behulp van zandzakken werd gedicht om doorsij peling te voorkomen. /Vervolg op pag. 2) Dreigend beukten de hoge golven Vlissingem Boulevardmuur. Zeeland wachtte gisteren in angstige span ning af. Overal in de provincie wer den de zeeweringen bedreigd, maar gelukkig was men paraat. Op pagina 9 brengen wij een uitvoerige foto reportage. KORTE PREDICATIE En het geschiedde Luc. 2 1, 6, 15. Tot driemaal keren deze simpele ivoorden in Lucas' kroniek der ge beurtenissen in en om Bethlehem te rug. Ze hebben zo ongeveer de kracht van het „en toen", waar wij onze ver halen mee plegen te doorspekken. Of zou er méér met deze drievoudige herhaling gemeend zijn? Eén ding is zeker: vooralsnog gaat het (in vs. 1om de doodgewone geschiedenis van elke dag: de ge schiedenis van mensendie elkaar overlast aandoen, die „van hoger- hand" bevelen ontvangen en doorge ven en uitvoerenNaar last of vreug de, moeite of gemak wordt niet ge vraagd: Augustus heeft gesproken, daarmee uit. Er klinkt een vermoeide toon in dat eerste „en het geschiedde"! voor de zoveelste maal vond weer eens iemand het nodig zijn macht te demonstreren„en deze dingen worden zo moede, dat geen mens ze vermag uit te spreken"! In vs. 0 komen we de typische kroniek-uitdrukking ,jen het geschied de" wéér tegen: en het geschiedde dat de dagen vervuld werden, dat zij baren zouGing het in het eerste vers van Lucas 2 over de Wereldge schiedenis met haar eindeloze ver moeienis, hier gaat het over de heils geschiedenis! Is dit een andere ge schiedenis? Ja en neen. Het is de eeuwigheid indelend in de tiid, het is Gods bemoeiing in nederdalende er- barming met de xccrcld en haar „ge schiedenis." In vs. 6 hebben we het (diepe) niveau van vs. 1niet verla ten: integendeel, daar is het, dat God zijn geschiedenis beginnen laat, mid den in de grijze werkelijkheid van een wereld, die van zin en doel van het geschieden nauwelijks nog weet heeft. Dit tweede „en het geschied de" heeft iets vrolijks: het zingt van bevrijding en van thuiskomst: God heeft tiaar ons omgezien In vs. 15 komt het nog eens terug: „en 't geschiedde, dat de herders tot elkander sprakenLaten wij dan naar Bethlehem gaan...misschien mo gen wc zeggen, dat met dit ,jen het geschieddede kerkgeschiedenis is ingeluid, ménsen, doodgewone men sen worden er bij betrokken, ja, om hen is het zelfs begonnen.' Als déze „geschiedenis", waarvan in vs. 15 sprake is, zou mislukken, dan zou Al les mislukt zijn. Want het gaat God om de voltooiing van Zijn Schepping, om „nieuwe" lemelen en een „nieu we" aarde, en het gaat God daarin om de méns: dddrom werd het Woord idees! En de herders zijn de eersten, die in Bethlehem de „nieuwheid" des levens vindenin aanbidding en ju bel deel krijgen aan het nieuwe leven, dat uit God en daarom eeuwig is, be stemd voor elk die met hen mee voor dit Eind klein wü worden. Middelburg. E. Snéller. AFNEMENDE WIND. Harde tot krachtige wind tussen Noord-West en Noord. Guur weer met regen-, hagel- of sneeuwbuien. ZON* EN* MAAN. 25 December 8.48 8.58 8.48 9.34 26 December Zon op Maan op 27 December Zon op 8.48 Maan op 10.02 onder 16.32 onder 16.44 onder 16.34 onder 19.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1