Het Amerikaanse „football" is een vrij hard spel Ons fCezsloczkaal KERSTBOOM-PUZZLE PQPENT°qod' RAL! 9q^ JIMMY OP HET SLAPPE KOORD VAL DA 14 PROVINCIALE ZEETJWBE COURANT VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 Voor de Kerstdagen hebben wij een interessante Kerstboom-puzzle, die niet van de gemakkelijkste is. Ongetwijfeld zullen de puzzelaars zich extra hard inspannen om ons een goede oplossing te kunnen sturen. En die ver wachten wy er vele! De oplossingen moeten geadresseerd zijn: REDACTIE P.Z.C., VLISSIN- GEN, met in de linkerbovenhoek van de briefkaart of de enveloppe het woord PUZZLE-RUBREEK. De oplossingen kunnen door abonné's worden ingezonden en moeten uiterlijk Woensdag 29 December a.s. in het bezit van de redactie zijn. Vermeldt U er ook bij of dame of heer bent Voorts zouden wij onze puzzelaars willen verzoeken niet de ingevulde puzzle uit de krant op te sturen, maar de oplossing op een vel papier te schryven. Verticaal: 1 persoonlyk voornaam woord (mv), 2 stenen bouwwerk, 3 myt, 6 De letter N tussen de kaarsjes, 8 bijwoord, 9 voorzetsel, 10 onvriendelijk, 11 Europeaan, 12 meisjesnaam, 13 hoeveelheid (van dieren), 18 vrouwelijke dieren, 19 ge meente in prov. Utrecht, 21 soort zwijn, 23 hulp (Frans), 26 uitroep van pyn, 27 dichtzang, 29 100 gram, 31 reeds, 32 deel van een bloem, 33 Scandinavische mannennaam, 34 let wel (afk.), 35 voertuig, 36 braad- plaats, 38 lastdier (vrouwelijk), 40 achten, 41 stapel, 43 zangnoot, 44 Horizontaal: 2 Hoop hooi of stro, 5 zeer dun baksel, 7 turntoestel, 10 met versplinterende werking; 14 rekenkundig getal, 15 gelofte, 16 edel metaal (Frans), 17 hevige orkaan, 20 buitenlands geldstuk, 22 voor naam, 24 volkomen ontwikkeld insect, 25 vlaktemaat, 28 soort hond, 30 wat men drinkt, 33 geld ontvangen, 35 rund, 37 oneven getal, 39 deel van een balspel, 42 als volgt, 44 deel van Frankrijk, 47 zonnegod, 48 54 thans, 55 voorzetsel. Geveltoerist sloeg een goede slag Dinsdagnacht is een geveltourist in Parijs langs een regenpijp de slaapkamer van de voorzitter van de Franse kamer van koophandel, Emile Oh al as, binengeklommen en heeft het huis door de voordeur weer verlaten met een buit van 250.000 gulden aan juwelen. De heer en mevrouw Chalas aten beneden, terwijl de dief de juwelen uit een niet-gesloten kistje in de slaapkamer wegnam. landbouwgereedschap, 45 stopper- spil (afk.), 46 klaar, 48 klein visje, 49 lopend touw, 50 persoonlijk voor naamwoord (ev), 51 voorzetsel, 52 vordering, 53 insect. Wat wij „doen" kimt U lezen on der Verticaal 1 en 6, de laatste letter van Verticaal 6 en achter 37 en 48 horizontaal. Wy wensen U een prettig Kerstfeest. PRIJSWINNAARS EN OPLOSSING. De prijswinnaars van de vorige puzzle zijn: mej. Moelaart, Oude Ha ven 42, OOSTBURG; mevrouw M. P. Theune-de Visser, Kanaalweg 8, MIDDELBURG; mej. A. Prevoost, Oostkappelseweg 169, SEROOS- KERKE (W.); J. v. d. Vlist, M. D. de Grootstraat 31, GOES; mevr. P. L. Regoort-Roks, Vissersdyk D 510, ZIERIKZEE; P. Cornelissen, Park laan 13, OOSTVOORNE. De oplossing luidde: Horizontaal: 1 zog, 4 ver., 7. vee stapel, 10 kerf, 11 eden, 13 U.L.O., 14 are, 15 e.e.a., 16 Co, 19 ra, 20 gron dig, 24 daar, 25 elan, 27 lakmoes, 30 op, 32 M.O., 33 lus, 35 das, 36 Rio, 37 slop, 39 wals, 40 potentaat, 43 sta. 44 olm. Verticaal: 1 zero, 2 oef, 3 G.S., 4 va, 5 Epe, 6 rede, 7 velo, 8 turen, 9 leer, 10 kuch, 12 naaf, 17 braam, 18 filet, 20 gal. 21 ork, 22 deo, 23 gas, 26 pols. 28 Maarn, 29 loos, 31 pulp, 32 milt,' 34 soos, 36 raam, 38 P.T.T., 39 wal, 41 e.a., 42 To. Advertentie. J BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND zei Bram hef- Bram dezelfde gevoelens heeft als ikoh, wat zouden we dan samen een heerlijke Kerstavond hebben. Bram, je moest eens weten hoe ik er naar verlang om samen te gaan. Toe doe het dan voor mij!!" „Ach watgrom de Bram. Ga nu maar- ik zal er nog wel eens over denkenIk hoef toch zeker geen gat ln de lucht te springen, om. dat jij naar het een of andere Kerstfeest wilt!!" Bram bleef lang in het vuur zitten staren. De vlammen dansten op en neer als golven in de zee. Hoge, woeste, spattende golven. Schuimend kwa men ze aangerold en pat sten ze kapot op de boeg van een schip. Het schip, waarop zijn vader stoker was. De zware machines bonkten reeelmatig, de grote schroef wentelde en wentelde. Keer op keer drong de stem van de eerste stuurman tot „Nee! tig. „Ik ga niet met je mee...! Ga jij je alleen maar warmen! Bram greep een blok je hout en smeet dat met zo'n kracht in het vuur, dat de vonken rondspat- ten. Joris haalde zijn schou. ders op. Hij trok zyn ar moedige winterjas dicht om zich heen en liep op de deur toe. „Je moet niet kwaad worden Bram!" zei hij. „Dat was d'e bedoeling nietik meende dat deedHet zou voor mij ook fijn zijn. wanneer je mee ging. Vorig jaar was ik ook alleen... het dééd me wat, daarik voelde me niet alleen warm van buiten, maar vooral van binnen. Ik voelde behoefte om ie mand te zeggen hoe mooi en fijn ik alles vond, maarik was alleen. En daarom dacht ik nu: „Misschien gaat Bram wel mee? Misschien dat in het hart van het schip, de machinekamer, door en Bram zag zijn vader voor de ketel staan. Bram hunkerde n de dag, dat de vracht boot weer thuis zou ko men. Zeven maanden was hö nu alleen bij zijn oude tante. Och tante was wel goed voor hem. Maar alles was zo pover tjes. Bram kende geen pretjes, geen verrasingen of geschenken, geen Sint Nicolaas, geen Kerstmis. Neevoor hem was alleen maar narigheid en verdriet weggelegd voor alle andere kinde ren was het Kerstmis, maar niet voor hem. Ze ker weer de hele dag bij tante zitten net als alle andere dagensinds moeder niet meer leefde. Er kwamen grote tra nen in Bram zyn ogen, maar hij wilde niet hui len. Hij greep weer een stuk hout en gooide het met kracht in het vuur... „Hé... hé... jongetje... moet het huis in brand vliegen??Dat zou er pree nog bij kun nenhet is nogal ple zierig, hierkatte. kwaad uithalen en vuur tjes stoken, d&t kan je... andiers nieten voor de rest maak je het je oude tante moerijk... je oude tante die zoveel voor je doet... verdwijn... ga naar bed... dan weet ik tenminste zeker dat ik rust heb... Ik zal blij zijn als je vader weer terug is... die houdt je beter onder de duim... nog een maandje hoor, half Janu ari komt de schuit bin nen en dan zal ik wel eens een boekje over je open doen!!" Ja, juist toen Bram het blok hout in het vuur wierp, was tante binnen gekomen. Hij stond op, mompelde ieti van „g^e- de nacht" en klom langs het trapje naar zijn slaapplaats onder het dak. Het was Kerstmis. Het dorpje van Joris en Bram lag onder een dik pak sneeuw. Door haast alle ramen scheen een warm licht. De klokken van de toren riepen Bimmmm- bammm-bimm-bamm- bimmm en op het dorps plein werden Kerstliede ren gespeeld. Bram stond voor de ra- Juist twee dagen voor [liet Kerstfeest stapte iemand vlug naar [Twis met een mooievolle [kerstboom. Het wasonze Mies [de Muis. En de grote doos met [ballen, slingerspieken en zo [meer, kwam met spoed uit [Mies haar schuurtje. Ja, het grote feest [kwam weer. Toen de Kerstboom [opgetuigd was en Mies in de r~~" [keek, Riep ze: ,Ja, mijn boom [is mooi zeg. Maar wat zie ik kaal [en bleek!" ,J?oéh, ik vind, die hoge [Kerstboom heeft teveel van 't [goede hoor.' Ik pak iets terug daar [wit de takken, hang ook ballen aan [m\jn oor!" Hang wat slingers om [mijn nekje!" Ja, zo dacht de kleine [guit. Nu, hoe vind je ons [klein muis jet Ziet ze er niet prachtig Cuitf men. Het was koud in huis. De haard was de vorige avond uitgegaan en mocht niet worden aangemaakt voor tante thuis kwam. Bram huiverde en keek naar de zwarte figuur tjes op de dijk. Ze schui felden achter elkaar naar het grote Kerstfeest toe. Het Kerstfeest dat ge geven werd voor al de genen die arm waren... „Ik ben niet arm!!" riep Bram half luid. „Ik heb een vader die sterk is en op zee vaarten ik heb een foto van moe derde liefste moeder die ooit heeft bestaan.... ik ben niet arm Ook Joris ging naar het Kerstfeest. Toen htJ het lage, huisje van Bram passeerde, blec' hy even staan. Bram deed snel een "aar passen terug. Hij wilde niet dat Joris hem zag, nu hij het zo koud had. Joris liep door en toentoen kon Bram zich niet langer bedwin gen. Hij za'g zijn vriend daar lopenverder, steeds verder weg... Nu voelde hy zich meer al leen dan ooit... „Joris!" rien hij, „Joris, komt toch bij mij,straks mag de haard aan straks is het ook warm in ons huisjekom dan gaan we samen Kerstliederen zingen JorisJoris hoor dan toch Joris hoorde Bram niet... De scherpe wind sneed hem in het gezicht, hy liep voorovergebogen over de dijkzijn ge dachten waren niet zoals hy die met Kerstmis ge wend wassombere gedachten waren het hij wist heus wel dat Bram anders was dan hy zich voordeed. SPORTERVARINGEN IN DE STATES (III) Soccer (voetbalwordt in overdekte sporthallen gespeeld In myn beide vorige verslagen heb ik In hoofdzaak gesproken over base ball, maar deze keer zal ik de aandacht van de lezers van dit blad vragen voor het Amerikaanse „football". Het Amerikaanse „football" is wat men bjj ons in Nederland rugby noemt. Het voetbal, zoals wy dat in ons land kennen, noemt men in Amerika „soccer". Het Amerikaanse „football"-sei- zoen begint in September en eindigt omstreeks de jaarwisseling. De belang stelling is niet zo groot als by baseball en de beste footballspelers verdienen niet die sommen geld, welke een „gevraagde" baseballspelers per seizoen ontvangt. Niettemin verdienen de beste footballspelers en dat zyn uiter aard de profs toch nog een slordige 10.000 dollar per seizoen! De competitie van de profs is ver deeld in twee afdelingen, nl. de „Eas tern Conference" en de „Western Conference". In de Eastern" bezet Cleveland, bygenaamd „The Browns" momenteel de eerste plaats, terwijl in de andere afdeling Detroit beslag legde op de titel. Het team uit Cle veland heeft uit zijn twee nog reste rende wedstrijden aan één punt ge noeg om zich kampioen te noemen. Voor zijn er amateurs-afdelingen, waarin de High-Schools (onze HBS) en de Universiteiten uitkomen. Zij hebben ieder een aparte afdeling. De Universiteiten hebben evenals de profs een „Eastern" en een „Western League". De traditie wil, dat op Nieuwjaarsdag de kampioenen van de beide Leagues één wedstrijd spelen om het kampioenschap van Amerika. Deze wedstryd wordt steeds gehouden in het fraaie stadion van Pasadena Californië), dat de naam heeft ge kregen van „Rose Bowl". Deze naam is zo ingeburgerd, dat men de wed strijd „Rose Bowl" noemt. Tijdens dit sportfeest worden grote optochten gehouden en wordt feest gevierd. Dit jaar gaan de universiteiten van Ohio (Columbus) en Southern Cali- fornië (Los Angeles) naar de „Rose Bowl". Het spel. De wedstrijd wordt gespeeld op een grasveld van circa 110 meter lang en 60 meter breed. Op de doellijn is aan elke zijde een doel geplaatst. Tussen de staande buizen is op een hoogte van ongeveer 3% meter een horizon tale buis bevestigd. Punten kunnen al leen worden gescoord, wanneer de bal over de horizontale buis gaat, tussen de staande buizen. Een team bestaat uit 30 tot 35 spe lers, waarvan er 11 in het veld mogen zijn. Als de bal uit het speelveld is, mogen de spelers worden vervangen. Een limiet is hiervoor niet gesteld. Er wordt viermaal een kwartier (werkelijk) gespeeld, zodat de wed stryd meestal twee twee en een half uur duurt. Na elk kwartier wordt van speelhelft verwisseld en na twee maal een kwartier werkelijke speel tijd breekt de rust aan. Het Amerikaanse football Is een hard spel, waarbij de leiding in han den is van vier of vyf scheidsrechters. Soccer. Thans wil ik de lezers van dit blad nog het een en ander vertellen over soccer, voetbal dus. Voetbal wordt in Amerika niet in de openlucht ge speeld, maar in een grote sporthal. In het centrum van Cleveland ligt zo'n sporthal, die in hoofdzaak wordt gebruikt voor yshockeywedstrijden. ok worden er boks- en worstel- basketball en soccerwedstryden in ge speeld. De sporthal in Cleveland, de „Arena" genaamd, heeft een lengte van 65 meter en een breedte van 30 meter. Zy biedt plaats aan ongeveer 10.000 toeschouwers. Bij een voetbal wedstrijd worden- planken gelegd op het ijs en het veld wordt omgeven met een één meter hoge schuttlnj De bal is out, wanneer hij over c schutting in de toeschouwers terecht komt. De schutting wordt veel ge bruikt als een soort „biljart", want de spelers benutten om haar een te genstander te passeren. Elk team be staat uit 13 of 14 spelers; er mogen er slechts 7 van elke party in het veld zijn. Er wordt tweemaal 'n kwartier gespeeld. Voetballers spelen op gym nastiekschoenen. De meeste spelers zyn afkomstig uit Europa, zodat men dan'ook verschillende Europese talen hoort spreken, als Duits, Italiaans en Tjechiseh. De namen van clubs duiden meestal op de plaats van herkomst, zoals Ukraine. Austria, Akron Ma gyars, Internationale (Italië!) en St. Stephens Hungarians. Deze teams spelen echter ook openlucht voetbal, maar de meeste velden zyn in de voet balperiode met sneeuw en ys bedekt, zodat er uiteraard weinig buiten kan worden gespeeld. Het volgend jaar hoop ik het een en ander te vertellen over yshockey, boksen en worstelen. VOETBAL Uitbreiding centrale training Het ligt in de bedoeling van de keuze commissie van de KNVB het aantal spelers van de centrale trai ning uit te breiden tot 24, dit mede in verband met het feit, dat in het voorjaar niet alleen een wedstryd te gen het Belgische B-elftal op het programma staat, maar zeer waar schijnlijk ook een ontmoeting tegen Zwitserland-B. Mocht de wedstrijd tegen Zwitserland-B doorgaan, dan komt hiervoor als datum 1 Mei in aanmerking, dezelfde dag, waarop Nederland te Dublin tegen Ierland speelt. Inmiddels zullen Ferry Mesman (Amsterdam), Kees Kuys (Haarlem) en Bertus de Harder (Den Haag) worden uitgenodigd Dinsdag 28 De cember zich te voegen bij de andere spelers van de Nederlands elftalclub. Tijdens zwemwedstrijden te Boedapest heeft de Hongaar Gyorgi Tumpek het wereld- en Europees record 100 meter vlinderslag verbeterd. Hij Het een tijd van 1 minuut en 2 seconden voor zich afdrukken. Het officiële wereldrecord staat op zijn naam met 1 minuut 2,3 se conde, op 1 Augustus van dit jaar te Boedapest gemaakt. 50. Het was de middag van de persconferentie heel druk in de sociëteit „De Harmonie". De redacteuren en verslaggevers waren van alle kanten toegestroomd, want men was toch wel nieuwsgierig naar hetgeen Jim my Brown te vertellen had. Zijn val uit de nok van het circus was uitvoerig in alle dagbladen beschreven en ook over de geheimzinnige verdwijning van Koriander en van Korina had men de lezers uitgebeld ingelicht. Nu Jimmy had aangekondigd iets gewichtigs te willen mededelen, begreep iedereen, dat dit over de kwestie van het verdwenen koorddanserpaar moest gaan. De persconferentie zou om twee uur beginnen, maar tot ieders verbazing was Jimmy Brown op dat ogenblik nog niet in „De Harmonie" aanwezig. Piet Potlood, die zo'n beetje de honneurs waarnam, maakte zich hierover nog al ongerust. En toen Jimmy er om tien voor half drie nóg niet was en de heren journalisten tekenen van on geduld begonnen te vertonen, beklom hij het spreekge stoelte en zei: „Mijne heren, ik verzoek u nog even geduld te hebben. Er is blijkbaar iets onverwachts je- beurd, waardoor het Jimmy Brown niet mogelijk is op tijd hier aanwezig te zijn. Sta u mij toe, dat ik tele fonisch enige inlichtingen ga inwinnen. Ik zal u daarna onmiddellijk van mijn bevindingen op te hoogte stellen." Piet Potlood verdween naar de telefoon en de redac teuren dronken intussen hun kopje koffie. Maar zij hadden nog geen drie slokken genomen of' daar zwaai de de deur open. Jimmy kwam met grote stappen naar binnen gestevend. Hij zag er boos en verstoord uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 10