HOFNAR 1 Kanonnier Dillen voerde Bondsteam naar 4-0 zege op Austria Super Bolknak „BEROEPSVOETBAL IN ZEELAND IS AANSLAG OP WELZIJN JEUGD" Amsterdamse Beurs PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 VERRASSEND GOED SPEL VAN NEDERL ANDERS Voorhoede met „motor" Abe Lenstra groeide naar een grootse vorm „Er wordt weer gevoetbald in Nederland" De ,25.000 toeschouwers, die de slechte weersomstandigheden Woensdag middag in het Olympisch Stadion te Amsterdam hebben getrotseerd om de oefenwedstrijd van het Bondselftal tegen Austria by te wonen, zullen geen spijt van hun voornemen hebben gehad. In een in sommige perioden aantrekkelyke wedstrijd hebben de in rood hemd en zwarte broek spelen de „mogelijkheden" met niet minder dan 40 van Austria gewonnen, na dat de rust reeds met een 10 voorsprong was ingegaan. Austria demon streerde het spel van de bekende Weense school. Fantastisch positiespel, prachtige, maar veel te korte combinaties, steeds in de breedte. Het Bondselftal kon niet in zijn oor spronkelijke formatie aantreden. Aan voerder Van Schijndel lag met griep te bed. Klaassens verhuisde naar de linkshalfplaats en Steenbergen «van Feyenoord mocht het als rechtshalf proberen. Voorts moest Wiersma we gens een knieblessure verstek laten &aan, waarvoor de Haarlemmer Kuys ïviel. Reeds onmiddellijk na het begin kreeg het publiek enkele voortreffe lijke staaltjes samenspel van het bondselftal te zien. Na tien minuten waren de handen van de toeschou wers al meer op elkaar geweest dan het laatste jaar in menige ontmoe ting gedurende de volle speeltijd. „Er wordt weer gevoetbald in Nederland" riep men elkaar toe. Inderdaad, het spel. dat de mannen van aanvoerder Roosenburg het Weense Austria en Zeeuwse fruitteelt (Slot van pag. 1) ren doen ook de teelt regelmatig te ruglopen. De prijs viel dit jaar niet .tegen, n.l. gemiddeld 32 ct. tegen 23 ct. in 1953. De bessenoogst was aan de matige kant. Er werden 450.000 kg roae böisen geoogst tegenover 600.000 kg in*het vorige jaar. De middenprijs steeg van 52 ct in 1953 tot thans 64 ct., zodat het uiteindelijke resultaat nog behoorlijk was. De zwarte bessen daalden in kilo- opbrengst van 450.000 kg in 1953 tot thans brjna 300.000 kg. De prijs was echter ongekend hoog, n.l. een mid denprijs van 1.40 tegen 0.50 in 1953! Zó werd de geldelijke opbrengst beter dan vorig jaar. Wat de kilo-opbrengst betreft maakten de frambozen een gunstige uitzondering. De oogst nam van 100.000 kg in 1953 toe, tot 170.000 kg in i954. Deze toename moet ech ter wel ten dele worden toegeschre ven aan het gebruik van méér pro ductieve rassen, als byv. de Mallin Promise. De middenprijs steeg van 0.89 in 1953 tot thans 1.19. Zo is 'de frambozenteelt dit jaar de beste van het klein fruit geweest. De bramen, tenslotte, hebben het er ook niet zo goed afgebracht. Vorst- en regenschade deden de oogst dalen van 300.000 kg in 1953 tot thans ruim 200.000 kg. Dg midden prijs bleef daarbij ongeveer gelijk aan vorig jaar n.l. 67 ct. (in '53: 64 ct.). Wel moet bij het klein fruit nog worden opgemerkt, dat de telers die hun producten in kleinverpakking hebben aongevoerd, deze extra moei ten beloond zagen. De prijzen lagen meestal boven 1.per kg. Er zijn dus mee. en tegenvallers geboekt moeten worden, doch over het algemeen hebben de fruittelers ook dit jaar weer kunnen ervaren, dat het kweken van een goed pro duct nog altijd beloond wordt. De telers in de rampgebieden heb ben ook dit jaar geduld moeten oefe nen. De ervaringen met de enkele vo rig jaar reeds heringeplante boom gaarden zijn niet onverdeeld gunstig Seweest. Dit najaar is het echter ïans zover, dat in de voormalige rampgebieden tot herinplant kan word overgegaan, met uitzondering van de streken waar men met de herverkaveling zit en in de Krui- ningse polder "waar de structuur van de grond dit nog niet toelaat. de voetballiefhebbers voorschotelde, was het aankijken ten volle waard. Na zes minuten kwam een pass van Lenstra wat was de man uit Heerenveen actief by de naar links uitgeweken Roosenburg terecht; er volgde van de schoen van de Sneek- man een zuivere voorzet, welke in de doelmond terecht kwam. Theo Tim mermans maakte de bal vry voor de toegelopen Dillen, die het leer met een zuiver, hard schot langs Schweda joeg (1—0). Het spel golfde op en neer. De aan vallen van ae Weense tik-tak-spelers waren al spoedig door Van der Hoek en Steenbergen de laatste paste zich vrij snel aan „bekeken", waar door de voorhoede van de rood-hem- den steeds in de gelegenheid kon worden gesteld met snelle goed ge timede aanvallen het evenwicht te herstellen. Dillen was de gevaarlyke schut ter in de ploeg, veel gevaarlijker dan Lenstra, die evenwel de „mentale" motor van het aanvalsquintet was en herhaaldelijk kans zag de Ween se verdediging uit elkaar te scheu ren. Een kogel van Dillen vijf minu ten voor de rust werd met een duik- sprong van Schweda gehouden en vlak daarna mocht Dillen een vrye trap nemen wegens een overtreding welke Stotz tegen de Harder had be gaan. Via het Weense muurtje be landde het harde schot vlak voor de doellijn, waar Timmermans slechts voor het inschieten had. Zyn keiharde schot vloog evenwel meters naast. De schutter In de tweede helft wist Dillen, on middellijk na het aanvangssignaal de gehele Austria-verdediging uit elkaar te rukken. Zijn afgemeten pass belandde bij De Harder, die in vrije positie naast schoot. Dillen bleef actief en toen Roosenburg een bal goed van Lenstra kreeg aangegeven, zag de hard werkende aanvoerder kans de naar binnen gekomen Dillen de bal voor de voeten te spelen, waarmede het tweede doelpunt was geboren (20). Dat was na 7 minu ten. Een kogel van Roosenburg buiten het bereik van Schweda belandde te gen de paal. Na 20 minuten viel er plotseling een regenschuier over het stadion, maar het bondselftal had de smaak te pakken, voelde, dat de sterke Oostenrijkse club geslagen kon worden. Een schot van Lenstra, lastig voor Schweda, werd tot hoek schop getikt. Roosenburg nam de corner, de bal werd het veld in gewerkt, waar Klaassens, die in de tweede helft een voortref felijke partij voetbal demon streerde. van 30 meter afstand een hard laag schot inzond. Tus- sen de vele benen door verdween het leer in de uiterste linker hoek. Vijf minuten voor het einde gaf Lenstra weer een van zijn afgemeten passjes naar Dillen, die in volle ren met een laag strak schot Schweda voor de vierde maal het nakijken gaf. •- ;77,:7:ï .7.7. ,:7:77. V, .7. 'x:7; 'S: 777 .777::77.77:7.7:7:x77 Een overzicht van het spel voor het Oostenrijkse doel, terwijl Dillen het eerste Nederlandse doelpunt, scoort. V.l.n.r.Mélchior, doelverdediger Schweda, Fischer, De Harder, Swo- soda, Stotz, Dillen en Timmermans. Uitspraak proces kerkelijke goederen te Gouda Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in het proces tegen de Gereformeerde Gemeente in synodaal verband te Gouda en de Af- fescheiden Gemeente van dr. Steen lok in deze stad. Ds. Steenblok cum suis werden in het ongelijk gesteld. Het proces ging over de kerkge bouwen en lokalen alsmede de kerke lijke registers en notulenboeken. Reeds in eerste aanleg voor de rechtbank te Rotterdam werden deze zaken aan de synodale gemeente toe gewezen. Het arrest van het hof loudt in, dat de afgescheiden ge meente binnen twee dagen na het be tekenis van het vonnis het kerkge bouw en lokalen en de registers en notulenboeken ter beschikking moet stellen van de gemeente in synodaal verband, op straffe van een dwang som van f 100.— per dag bij niet op volgen van dit vonnis. Het vonnis is bij voorraad uitvoer baar. De afgescheiden gemeente werd veroordeeld tot betaling van de kos ten van het proces, zowel voor de rechtbank te Rotterdam als het hof te 's-Gravenhage. AFDELINGSBESTUUR KNVB WIJST OP GEVAREN Artikel in „Officiële Mededelingen" waarschuwt betrokkenen tegen doen van onberaden stappen „Officiële Mededelingen", wekelijks orgaan van de Afdeling Zeeland van de K.N.V.B., van 23 December bevat onder de kop „Het eiland" een van de Zyde van het afdelingsbestuur afkomstig artikel, waarin o.a. gewezen wordt op de gevaren, die dreigen„Niet voor de overgrote meer derheid van de Zeeuwse verenigingen, maar voor enkele verenigingen, wier leiders toch wel oren schynen te hebben voor betaald voetbal", zo zegt het artikel. Het vervolgt: „Leiders, die zich door bepaalde personen het hoofd op hol laten brengen en zich laten wijsmaken, dat beroepsspel in Zeeland wel mogelijk is". In de aanhef van het artikel wordt herinnerd aan „de bom van het semi- professionalisme en het volle«lig beroepsspel". Gezegd wordt, dat de ver- warring in overig voetbal-Nederland geen wezenlijke vat kreeg op de Zeeuwen. Zeeland bleef „een amateuristisch eiland in de kolkende zee van opgezweepte gemoederen". Men bleef ook kalm toen „één of andere avonturier, slechts belust op persoonlijk gewin zich in Zeeland ging roeren, omdat men zich naar liet scheen, realiseerde, dat het najagen van een hersenschim meer succes zou kunnen hebben dan het invoeren van beroepsvoetbal in deze agrarische provincie." Gewaagd wordt verder van de toe juichingen, die een krachtig amateu ristisch geluid op de onlangs gehou den jaarvergadering van de afdeling genoot. „Niemand getuigde van ver langens in andere richting", zo merkt het artikel op. Vervolgens worden de bovenge noemde gevaren aangestipt en wordt gememoreerd, dat van de zijde van het afdelingsbestuur herhaaldelijk te gen het doen van onberaden stappen ernstig is gewaarschuwd. Betoogd wordt, dat het beroepsspel in Zeeland niet uitvoerbaar is. Dat het een aanslag betekent op het wel zijn van de jeugd, dat men de conse quenties van een eventuele keuze vóór semi-profspel niet voldoende overziet en dat men met die keuze werkt aan de ondergang van de ver eniging, waarvoor men die keuze doet. Tientjes voor spelers Gewaarschuwd wordt ook met betrekking tot het geven van ver goedingen: „Wie denkt, dat het stopt met die tientjes te betalen aan de spelers, vergist zich even zeer. Er zijn op ander gebied fi nanciële consequenties te ver wachten". Gewezen wordt op de andere com petitie-indelingen, die zal ontstaan bij een gescheiden zijn van amateurs en beroepsspelers. Duurdere en lang duriger reizen moeten worden ge maakt en men komt tegenover tegen standers van ander gehalte dan de huidige. De kans op degradatie wordt groter, evenals het probleem der re serves. „Vreemde krachten aanvoeren en niet meer bouwen op eigen kweek zal tot grote desillusies leiden", zo waar schuwt het artikel. „En door dit te doen vervreemdt men de eigen jon geren van de vereniging, waarvoor zjj bereid waren Veel op te offeren en stoot hen af". Naar de mening van het afdelingsbestuur betekent dit het einde van de grondslag van iedere vereniging, de clubliefde. „Nuchtere, harde, koude zakelijk heid te stellen in de plaats van een verwarmende eendracht en opoffe ringsgezindheid betekent tevens het vermoorden van de sportieve geest. Wie deze aanslag op de sport in Zee land denkt te kunnen plegen, ris keert een bankróet", aldus dit artikel in „Officiële Mededelingen". „Vertalen" in het Vlaams De „Gazet van Antwerpen" schrijft enigszins verontwaardigd, dat zijn advertentie-afdeling van een Neder landse publiciteitsfirma een tekst ter opneming- ontving, welke vergezeld was van de volgende opmerking: „Bijgaande Nederlandse tekst zou in het Vlaams vertaald moeten worden. Mogen wij, daar wij deze taal niet machtig zijn, voor vertaling op uw redactie rekenen?". De „Gazet van Antwerpen" tekent hierbij aan hartelijk gelachen te heb ben om deze regels en maar niet ge antwoord te hebben, dat zijn perso neel de Hollandse taal niet machtig is. „Wy hebben eenvoudig de Franse woorden in de tekst door Nederland se vervangen en een paar geslachten verbeterd en wij hopen nu maar dat de tekst voor onze Vlaamse lezers begrijpelijk is", aldus dient het blad van repliek. Zwervende inbreker aangehouden De rijkspolitie te Reusel (N.Br.) heeft Maandagavond laat de hand kunnen leggen op de zwerver B. de F., die ervan verdacht wordt, dat hij de laatste tijd op een twaalftal plaat sen in Noord-Brabant, voornamelijk in fabrieken en leegstaande villa's inbraken heeft gepleegd. Men ver moedt dat hg onlangs op een nacht ook ingebroken heeft in een sigaren fabriek te Reusel. Hy werd ingere kend toen hij meereed met de dienst- bus Eindhoven-Reusel-Grens, om zich, naar men aanneemt wederom naar Reusel te begeven teneinde daar in een fabriek in te breken. Amsterdamse wisselmarkt Amsterdam, 22 Dec. Contante prijzen Londen 10.58%10.59%, New York 3.78%—3,79%, Montreal 3.91%—3.92%, Parijs 1.0815—1.0835, Brussel 7.59%—7.60%, Frankfurt 90.00—90.10, Ztlrlch 86.47—86.57, Zürich (vrije francs) 88.4188.51, Stockholm 72.8672.96, Kopenhagen 54.56—54.66, Oslo 52,87—52,97, Braz. dollar 3.79%—3.80%, Argentijnse verrekenlngsdollar 3.82%3.83%, Japanse verrekeningsdollar 3.82% —3.83%, Turkse verrekeningsdollar 3.80%—3.81%. Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Investeringscertificaten Nederland 1962—64 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. AK.IT. Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton-Feijenoord Bi lii ton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd 100% 100% 99% 99 101% 101% 80% 99% 99% 152 102% 100% 101% 102% 81 99% 99% 150% 250% 304% excl. 531 245% 278% 364% 100% 181% 149% 148 V 148% 148% Advertentie. RIGOLETTO n#oi/pe*co&/ Ned. Scheepvaart Unie Siv. Mij. Nederland H.V.A. Deli Mij. Bank v. Ned. Gem. 4% Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.B. Baltimore-Ohio Missouri K.T. New York Central Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. Midcontinental Shell OU Cy. Tide Water A.K.U. 4% 135% 120% 123% 109% Premieleningen 8% 31 22% 48% 103% 95% 58% 98% 72% 70% 27 99% 99% e.d. 59% 60% 24% 24% 223% 31% 32% 48% 104% 96% 58% 99% 72% 9% A'dam Premielening 's-Gravenhage 1952 I 's-Gravenhage 1952 n Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 II Breda Utrecht Eindhoven 1954 Enschede 127%\ 128% 128 128% 127% 128 132% 133 129% 108% 108% 108% 109% 108% Iets lagere markt, A.K.U. vast. Amsterdam, 22 Dec. Er zijn Dinsdag slechts 3.850 claims Philips omgezet, wel een bewijs, dat het op de eerste dag van verhandeling rustig is toegegaan. Ook Woensdagmiddag was het weer stil op de Amsterdamse effectenbeurs. Kerst boom en jaarbalans zijn hieraan niet vreemd, bovendien blijft New York a.s. Vrijdag gesloten, hetgeen er al even min toe bijdroeg de animo te vergroten. De stilte ging gepaard met merendeels lagere koersen, doch nergens viel een achteruitgang van betekenis te constate ren. Aandelen Philips schommelden rond 300. dus circa 4 punten beneden Dins dag. De claims golden f 620 tot f 625, slot f 622 tegen Dinsdag f 635. Unilever opende öpunten lager op 361%, doch wist zich te herstellen tot 364, Kon. Olie circa 3 lager. A.K.U. lag goed in de markt. Er scheen een behoorlijke kooporder te zijn waardoor de prijs steeg van 294% tot 298%. Rijke oliebronnen in de Zuid-Molukken Het hoofd van het kantoor economi sche zaken in de Zuid-Molukken heeft aan de correspondent van P.I.A. te Ambon medegedeeld, dat men de zer dagen rijke oliebronnen in de Zuid-Molukken heeft gevonden. Men veronderstelt, dat deze bronnen in di recte verbinding staan met de olie bronnen in Nieuw-Guinea. De plaats wordt geheim gehouden. Aan Heinz werd asyl v geweigerd Volgens communistische bron in Berlijn Het Oost-Duitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft Woensdag be kend gemaakt, dat een verzoek om asyl in Oost-Duitsland van de voor malige contra-spionnagechef van het West-Duitse defensiebureau Blank, Friedrich Heinz, is afgewezen, doch dat wel asyl is verleend aan Jacob Kolb, voormalig chef van de Berlijn- se afdeling van deze dienst. Kolb en Heinz waren de vorige week Donderdag samen naar Oost-Berlijn gekomen, waar zij een aantal docu menten over de werkzaamheden van de „geheime dienst" van het bureau Blank en de onder Amerikaanse lei ding staande „spionnage organisatie Gehlen" uitleverden, aldus de bekend making. Zij vroegen asyl, omdat zij door hun verzet tegen Adenauers politiek in West-Duitsland aan vervolgingen bloot stonden. Heinz werd echter asyl geweigerd, omdat hij indertijd had deelgenomen aan de voorbereiding van de aanslagen op de voormalige Duitse minister van financiën Erzber- ger, die in 1921, en de voormalige mi nister van buitenlandse zaken van de republiek van Weimar Walther Rathe- nau, die in 1922 werd vermoord, zo werd hieraan toegevoegd. Heinz sprak de Oost-Duitse verkla ringen tegen. Hij had in Oost-Berlijn niet om asyl verzocht doch was daar met een list heengelokt. Als hij geen asyl zou vragen, zo had men hem ge dreigd, zouden de West-Duitse autori teiten hem hebben gearresteerd „we gens de moord op de Nederlandse agent Jean Ehland". „President Robert" tot \l/z jaar veroordeeld Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren de 81-jarige R. L. uit Maastricht, alias „President Robert" wegens verduistering veroordeel® tot een gevangenisstraf van ander half jaar met aftrek van het voor- arrdest en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Bij de openbare behandeling had de advocaat-generaal mr. A. Rece- veur, bevestiging van het Maas trichtse vonnis gevraagd, dat een ge vangenisstraf mhield van twee en een half jaar met onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling. L. bevindt zich thans 16 maanden in voorarrest. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK Beroepen te Lienden: E. S. de Lint te Sint Philipsland. Heden overleed, onze geliefde Echtgenote, Moeder, Zuster, Be huwdzuster en Tante SUZANNA LUTEIJN in de ouderdom van S4 jaar en byna 5 maan den. C. ROOKUS P. ROOKUS C. ROOKUS Groede, 22 Dec. 1954. MEISJE voor de morgenuren of WERKSTER gevraagd. C. POUWER, B 35, Veere. De schoonheidstip van de week. WEET U dat VITAPOINT is samengesteld uit haarverwante stoffen? VITAPOINT maakt droog, onhandelbaar haar zacht en soepel. Per tube 1.35, f 2.50. Parfumerie „Capzi" Segeerstraat (naast Bijou) Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8