Het woningtekort belemmert de ontwikkeling van Goes WENNEKER HET ANTWOORD VAN B. EN W. Imwm Almanak „MARIANNINA" VERSPEELDE IN STORMWEER BEIDE ANKERS Oude Proever Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 GEMEENTEBEGROTING VASTGESTELD Subsidie bijz. kleuterscholen tot j 40 - per leerling verhoogd De begrotingsdebatten In de gemeenteraad van Goes, welke Woensdag middag ruim vier uur in beslag namen, hadden een rustig verloop. Politieke beschouwingen werd niet gehouden en de critiek welke werd geleverd was niet aan het adres van B. en W. gericht. Integendeel, men had in het alge meen waardering voor het beleid van dit college. De voornaamste critiek gold de geringe toewijzing van bouwvolume aan Zeeland, waardoor ook de ontwikkeling van Goes ten zeerste wordt geremd. De behandeling van de begroting zelf leverde niet veel nieuws op. Alleen werd een door enkele raadsleden ingediend voorstel om de subsidie voor de bijzondere kleuterscholen alsnog van f 35 op f 40 per leerling te bren gen, met algemene stemmen aanvaard. De fractieleider van de PvdA, de heer J. S. Visscher opende de rij van sprekers bij de algemene beschou wingen. Hij sneed daarbij liet pro bleem van de geringe bevolkingsaan was in Zeeland aan, om daarna de situatie in Goes te schetsen, waar de mogelijkheden wel anders zijn dan in overig Zeeland. De vele vestigin gen van diensten en de uitbreidingen van de zakenpanden in Goes hebben in de laatste jaren aangetoond dat deze gemeente voldoende ontwikke lingsmogelijkheden heeft waarvoor vertrek naar buiten de provincie wordt afgeremd. Deze ontwikkelings mogelijkheden dienen dan echter ook door alle officiële instanties bevor derd te worden. Met verwijzing naar de geringe toewijzing van bouwvo lume trok spreker dit laatste in twij fel. Ook de geringe investeringsmo gelijkheden, welke bq de begroting 1955 aan Goes zijn geboden, getuigen z.i. hiervan. Behalve bouwvolume zal ook groter financiële armslag nodig zijn. Het normale voorzieningspeïï dreigt ook in gedrang te komen. Voorts liad de heer Visscher ern stige bezwaren tegen de gang van zaken by de plannen voor aanstel ling van een directeur-econoom aan liet Gasthuis. Hij liad het juister ge vonden, indien de raad over een en ander eerst. met. het gasthuisbestuur van gedachten had kunnen wisselen. Spreker stelde zich de vraag: Waar gaan we naar toe? Zal de topleiding niet te groot worden voor een ziekenhuis van ca 125 bedden? Eveneens sprak hij zijn teleurstelling uit over de gang van zaken bij de woningbouwvereniging „Nieuw Goes", Schande De situatie met deze woningen noemde hij ,,een schande voor Goes". Voor het Schuttershof vroeg de heer Visscher, dit jaar in ieder geval met een voorstel te komen, dit gebouwen complex waardig. Verder wenste hij nog ingelicht te worden over de ver dubbeling van de rioolbelasting, vroeg aandacht voor het ruimte-pro bleem van het ULO-onderwijs en deed de suggestie een commissie van bijstand voor het onderwijs in te stel len. De heer W. J. J. M. Vroome (KVP) die verschillende problemen aan sneed, welke de heer Visscher reeds naar voren had gebracht, vroeg ook wanneer aan de „lijdensweg" van de nieuwe riolering een einde zal komen. Een bedrag van ruim één ton zoals dit jaar achtte hij te gering. Verder informeerde liij naar de bevindingen in de praktijk met de zuiverings-in- stallatie en naar de stand van zaken met het saneringsplan. Na nog het kadeprobleem te hebben aangeroerd, wees ook dit raadslid op de onge wenste woningsituatie. Hij zou gaar ne willen dat B. en W. nu eens dui delijk zouden mededelen, waar bij „Nieuw Goes" de schoen wringt. De bewoners hebben daar recht. op. Slo pen van het gehele complex zou z.i. de meest radicale oplossing zijn. Ver der pleitte de heer Vroome voor be vordering van de industrie-vestiging door propaganda in woord en ge schrift, terwijl deze spreker tevens wees op het drie-eilandenplan, waar van men het maximum aan profijt dient te trekken. Na een lans te heb ben gebroken voor de verhoging van de subsidie voor de bijz. kleuterscho len, vestigde hij nog de aandacht op de te geringe post voor culturele doeleinden. Wat het Schuttershof betreft, was hij van mening, (lat het ge ven van een andere bestemming aan dit gebouw, een achteruit gang voor het culturele leven van Goes zou betekenen. De „Prinsvan Oranje" kan z.i. niet alles opvangen. Het is naar de mening van de heer Vroome niet nodig het Schuttershof geheel te verbouwen, doch met bijv. een nieuwe verbinding tussen schouwburgzaal en foyer zouden de grootste klachten reeds op geheven zijn. Funest De heer A. Heijboer (CH) betreur de het al evenzeer, dat op verschil lende posten moet worden bezuinigd, hetgeen funest is voor een snel ont wikkelde gemeente. Hij had waar dering voor de diverse initiatieven en informeerde naar de verbindingswe gen in het kader van het drie-eilan- denplan, met daarbij mogelijke ont sluiting van Goes-Noord. Als mogelijke uitbreiding van de woonruimte wees hij op de bouw van houten woningen, zoals door het Houtvoorlichtingsinstituut gepropa geerd. Voor de oplossing van de kwestie „Nieuw Goes" vroeg de heer Heij boer of het niet mogelijk was, aan de woningen thans alleen het hoog nodige ondei-houd te verrichten, doch daarbij de bewoners de garantie te geven, dat binnen vijf zes jaar de woningen zullen worden afgebroken en door nieuwe vervangen. Als wensen noemde deze spreker nog de bouw van een aula op de be graafplaats, een gebouw voor het massajeugdwerk, speelweiden, repe titielokaal voor muziekverenigingen e.d. De heer R. Zuidema (AR) bi treurde ook de geringe financiële armslag van de gemeente. Uitvoerig nam hij eveneens de precaire wo ningsituatie onder de loupe. Hjj vroeg zich af of het niet gewenst zou zijn dat er weer samenwoningen tot stand werden gebracht. Ook deze spreker vroeg naar een aula op de begraafplaats, welk object nu reeds ongeveer twintig jaar op het lijstje staat en niet minder noodzakelijk is dan een zwembad en uitbreiding van het sportveld. Verder wees hij o.m. op het Delta- en het Drie-eilanden plan en pleitte ook voor meer subsi die voor de bijz. kleuterscholen. Drs. Knibbe (AR) vroeg nog een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van bouw van een compos- teringsinrichting, zo nodig in overleg met naburige gemeenten. Het S.G.P.-raadslid, de heer M. de Bat liet enkele principiële bezwaren horen tegen begrotingsposten i.z. de kei-mis, de openbare bibliotheek, sportvelden en culturele doeleinden, terwijl de heer A. Vermaire (Midd. partij) met klem de opmerkingen over het woningprobleem onder schreef. Het was hem een raadsel, hoe het mogelijk is. dat elders in den lande nieuwe woningen te koop of te huur aangeboden worden, terwijl men in Zeeland om bouwvolume snakt. De heer E. N. C. van Riesen (VVD) protesteerde tegen de behandeling van de begroting in officieuze verga deringen. Het publiek heeft recht te weten, wat ieder raadslid over deze begroting opmerkt. Hij zal de offi cieuze vergadering volgend jaar niet meer bywonen. Verder vroeg de heer Van Riesen o.m. nog de aandacht voor vergroting van de openbare kleuterschool in plan-Oost en voor de jachthaven. Hij sloot zich aan bij de opmerking over het bouwvolume en de situatie by „Nieuw Goes". iillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll^ j Smakelijke interruptie 1 Tijdens de behandeling van de M gemeentebegroting in de Goes- se gemeenteraad, verscheen H Woensdagmiddag plotseling een s secretarie-ambjenaresse in de H raadszaal met een grote doos. Enigszins verwonderd sloegen s de vroede vaderen de binnen- komst van deze onverwachte gaste gade, doch de jongedame s loste het raadsel spoedig op. De H doos bevatte een Kerstkrans van respectabele afmeting. Ge- schenk van een hotelier ter g H plaatse. p Met hartelijke instemming werd deze smakelijke „inter- s ruptie" door de raad aanvaard. lllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlf Het was reeds vijf uur voordat B. en W. aan de beantwoording van de vele vragen toekwamen. Burgemees ter Ten Kate onderschreef de ge maakte opmerkingen over do pre caire woningpositie. Het college doet alles wat mogelyk is om meer bouw volume te verkrijgen. Men heeft alle departementen reeds afgelopen, doch tevergeefs. Over de kwestie van de woningbouwvereniging „Nieuw Goes" is B. en W. voortdurend doende. On langs heeft men hierover nog be- VAN Min TOT Vele Oud-Vossemeerders en andere jschtlustigen hebben weer deelgeno men aan de jaarlijkse grote jacht in de Hollarepolder, die dezer dagen werd gehouden. Ondanks het slechte zicht waren bij dit gebeuren toch nog een tachtigtal hazen het Kerst)haas- jc. Negen patrijzen werden ook nog „omgelegd". En maar wild eten, die Oud-Vossemeerders OP HOL Dc gehele nering van een melkboer in Sas van Gent verkoos Dinsdagmor- GENOEG Het is een oud, ietwat heidens ge bruik om het oude jaar met veel la- v:\jt te verjagen en op Oudejaars avond wil de lieve jeugd zich dan ook nog wel eens onledig houden met het doen exploderen van velerlei soor ten ontplofbare stoffen. In vroeger tijden teas de carbidbuseen gelief koosd middel; naderhand kwamen er voetzoekers bij. Maar de techniek schrijdt voort. Uit de advertentiekolommen van uw en onze P.Z.C. leerden wij, dat het zaak is zich dit jaar terdege op de Oudejaarsavond voor te bereiden, 't Kon wel eens een weinig zenuw slopend worden. Want wat denkt u van kanonsla genluchthuiiers en zware bommen" T Voor nog geen tientje per doos? Dat belooft iets voor de avond van de 31e December! De kanonslagen, wel, vooruit; op een feestavond moet men iets door de vingers kunnen zien. Maar luchthuiiers en zware bom. men hebben zeer beslist onze instem ming niet. Luchtgehuïl trekt ons ab soluut niet aan en zware bommen Néé, het komt ons voor, dat de mensheid van deze laatste materie met bepaald gecharmeerd kan zijn, zelfs niet al zijn het maar miniatuur bommetjes. Er is genoeg gebomd. gen de vrijheid na een aanrijding. Toen de heer P. E. B. aan de West kade melk aan het venten was, werd zi]n wagen, die onvoldoende verlicht aan de kant van de weg stond, aan gereden door een uit de richting Zei- zate komende personenauto. Het paard maakte rechtsomkeert en ging in volle galop met wagen en al in de richting Zelzate, daarbij onderweg de wagen achterlatend. Uiteindelijk kwam, zij het met moeite, ook dit le vende deel van de melknering tot stilstand. RUBBER Een nieuwe vinding op vloedplan- kengebied is voortaan bij hoog wa ter op de hayen in Sint-Annaland te bewonderen. De bewoners hebben daar vioedplanken met rubberranden ge kregen, die voor ramen en deuren ge schroefd kunnen worden, indien de nood aan de man komt. De havenbe woners zullen hier meer gemak van hebben dan van de oude waterkering, die zeer primitief was. SPIEGEL De feestverlichting in de Noordstraat te Terneuzen vond een voortijdig ein de, doordat een vrachtauto van de fir ma M., die met een grote spiegelruit was geladen, onzacht tegen één van de lampjesslingers reed. Gevolg: een vernielde spiegelruit, een vernielde slinger en een half ontwrichte feest verlichting. Vervoerders van spiegel ruiten en installateurs van feestver lichtingen, spiegelt u aan dit droeve geval sprekingen in Den Haag gevoerd, terwjjl dezer dagen een uitnodiging is gericht aan de hoofdingenieur-direc teur om de zaak persoonlijk in ogen schouw te komen nemen. Gehoopt wordt, dat spoedig door het Rijk een beslissing zal worden genomen. Wat betreft de verschillende wen sen voor de bouw van een aula op de begraafplaats enz., wees de bur gemeester op de onmogelijkheid als gevolg van de beperkte investering en, welke zijn toegestaan. Hiermede houdt ook eens eventuele verbetering van het Schuttershof verband, als mede een vluggere uitvoering van de rioleringswerken. Over verdubbeling van de riool belasting, welke als eis werden ge steld om voor een hogere rijksuitke ring in aanmerking te komen, is te voren overleg geweest met Ged. Sta ten. Aan het saneringsplan wordt gewerkt en de rioolzuiveringsinstal latie welke naar behoren werkt, zal in de toekomst nog moeten worden uitgebreid, hetgeen ongeveer twee maal vier ton zal vergen. Voor het zwembad is aan de directeur van gem. werken opdracht gegeven een geschikt terrein te zoeken. Over de plaats van de nieuwe verbindingswe gen, aansluitend op het Drie-eilan denplan. is nog niets definitiefs be kend. De annexatieplannen liggen momenteel bij Ged. Staten. De exploitatie van een composte- rïngsinrichting zou in een gemeente in de nabijheid volgens burgemeester Ten Kate een tekort van 40 per in woner per jaar opleveren, doch bij de dupliek kwam drs. Knibbe met een voorbeeld, waarin het tekort-cijfer 0,50 per inwoner bedroeg. Samenwoning Wethouder J. J. van Melle (CH), ging ook uitvoerig in op het hulsves. tingsproblecm, dat de ontwikkeling van Goes belemmert. Er moet weer overwogen worden om tot verplichte samenwoningen in Goes over te gaan. Wcth. H. B. Bouwman (PvdA) merk te in dit verband op. dat er intussen nog steeds 280 samenwoningen in de- ze gemeente voorkomen. Op een vraag van dc hoer HcU- boer verklaarde wethouder Van Mel le, dat in 195G belangrijke bijdragen op de gasbegroting zullen moeten worden gebracht voor herstel en on derhoud van het buizennet. (Vervolg op pag. 5) 20 stuks 80 cL Luie doten van 50 stuks f 2.- 100 stuks f. 4.. (Luie doien mei extra Tcestvcrpakking) KING'S CROSS IS AL JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERSI Kantonrechter bevoegd in „mosselgeschil" De kantonrechter te Sommclsdijk (Goerce-Overflakkee) heeft zich be voegd verklaard om uitspraak te doen in het geschil tussen mosselkwekers, onder wie enige uit Bruinissc, en de minister van verkeer en waterstaat in zake het toebrengen van schade aan mosselpercelen en mosselen bij het dijkherstel. Enige tijd geleden had de landsad vocaat, mr G. J. Scholtens, optreden de namens de minister, betoogd, dat dc kantonrechter te Sommelsdijk niet bevoegd was deze procedure te be handelen. Over deze aangelegenheid werd nog dezer dagen in Bruinisse eer, vergadering gehouden, welke werd bijgewoond door o.a. vissers uit Eruinisse, Zierikz'ee en Yerseke. Drie jaar voor Goesse bankbediende Het gerechtshof te 's-Gravcnhage liceft Woensdag de 34-jarige bankbe diende M. P. B. uit Goes conform de eis van de procureur-generaal veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest, ter zake van verduistering van f 50.000 ten nadele van de Amsterdamse Bank. B. was bankbediende bij het bijkan toor van deze bank te Goes. Op 3 April j.l. moest hij een enveloppe met f 50.000 naar het hoofdkantoor in Am sterdam zenden. Toen deze enveloppe in de hoofdstad aankwam bevatte hij slechts krantenknipsels en carton. De rechtbank te Middelburg had B. eveneens tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De machinist van het Costaricaanse schip „Mariannina"dat thans in de Vlissingse buitenhaven ligt, toont de gebroken stuurboordsankerketting, welke evenals de bakboordsketting Dinsdagavond tijdens stormachtig weer op de Westerschelde sneuvelde. Foto P.Z.C.) BINNENVER1NG BEO (Advertentie.) De beste bedden ooit gemaakt! Ijooilwill SCHUIMRUBBER BED NAZEI BEODEN. EN.MATRASSEN.FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN TELEFOON N. 1 AVONTUUR OP WESTERSCHELDE Laverend door doolhof van schepen De even dertig koppen tellende bemanning van liet onder Costaricaanse vlag varende vrachtschip „Mariannina" 33 jaar oud en 4949 brt me tende heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag een vry angstig avon tuur meegemaakt, toen de boot achtereenvolgens het bakboord- en liet stuurboordsanker verspeelde, terwijl het in de storm op de reedc voor Vlis- singen lag. Omstreeks drie uur in de morgen liet de „Mariannina" Dinsdag het anker vallen tussen een twintigtal 'andere schepen, die op beloodsing lagen t© wachten, zo vertelde de eerste stuurman Gcorgy Sakellis Griek, evenals de rest van de bemanning. De wind nam voortdurend in hevig heid toe en de loodsdiensten werden gestaakt. Kapitein Pavlos Mastran- dreas stond op de brug, toen tegen half acht des avonds een siddering door het schip ging. „Daar gaat ons anker!" was zijn eerste gedachte en onmiddellijk liet hij een onderzoek in stellen. De ankerketting stond echter nog gespannen Enkele ogenblikken later voer een tweede rilling door de booten nauwelijks merkbaar be gon deze af te drijven. De spil van het bakboordanker werd in werking ge steld en de ketting rees uit het wa ter omhoog zonder anker. Direct ging het stuurboordsanker te water, maar daarmee had men evenmin ge luk. Ruim 200 meter ketting stond uit, uit het stuurboordskluisgat, vóór langs de boeg in de diepte. De druk van het Extra bewaking Zeeuwse dijken ingetrokken Men bleef echter waakzaam Woensdag is de „beperkte dijkbewa king", welke Dinsdag ook voor Zee land was afgekondigd, weer ingetrok ken. Niettemin bleef men op verschil lende punten paraat, mede gezien dc iiog harde wind, welke het water veel al hoog opstuwde. In Vlissingen werden gisteravond de sluizen bij de vissershaven gesloten, waardoor de waterkerende hoogte op 5-50 gebracht kan worden en werden evenals Dinsdagavond was gebeurd de riolen leeggepompt. In Zierikzee sloeg Woensdagmiddag weliswaar het water over de kade, maar reden tot ongerustheid was er niet. Op Schouwen-Duivej^nd is giste ren geen extra bewaking meer ge weest, evenmin als elders in Zeeland. Op Zuid-Beveland bleef het even eens bij de Dinsdagavond reeds geno men voorzorgsmaatregelen. Op Noord- Beveland veroorzaakte de storm enige schade aan de steenglooiing van de dijk langs de Oud- en Nieuw-Noord- Bevelandpolder. Woensdagmiddag is getracht de schade te herstellen, maar omdat het water niet ver genoeg te rugliep, moesten de pogingen gestaakt worden. De situatie levert echter hoe genaamd geen gevaar op. Ondanks het aanvloeïende tij heer ste allerwege de mening, dat door de veranderde windrichting de storm geen gevaar zou opleveren. Niettemin bleef men paraat. Nadat de loodsdiensten in de Wie lingen en Vlissingen-Oostgat gister middag waren hervat, werd gister avond de dienst in de Wielingen tij delijk gestaakt voor kleine schepen- De veerdiensten verliepen behou dens enkele vertragingen in de vroege morgenuren over het algemeen nor maal. schip tegen deze zware schalmen was evenwel te zwaar "en met een hevige knal bezweek ook deze ankerketting... Toen begonnen voor de opvarenden van de „Mariannina" enkele uren, wel ke zij niet licht zullen vergeten. Het schip lag hoog op het water, zonder lading, er woedde een stormachtige wind en de stroom van het opkomen de water was sterk. Twintig andere schepen lagen voor anker cn de Cos- taricaan dreef af, slechts bestuurbaar bij grote snelheidhet gevaar van één of meer aanvaringen was verre van denkbeeldig. „Wij willen een loods om op te sto men naar Antwerpen", liet de kapi tein seinen, maar er kwam geen loods; „Ga maar naar buiten", was het ant woord.... Naar buiten met dit weer; geen denken aan. Werkeloos moest de bemanning in de gevaarlijke situatie berusten, ver trouwend op de stuurmanskunst van de kapitein, die met inspanning van alle krachten de boot voor aanvarin gen behoedde. „Je schiet er zo weinig mee op, wan neer je met dertig man tegen de rai ling gaat duwen", meende de „first mate", „daarmee krijg je de schuit geen duim opzij". Eindelijk maakte de „Witte Zee" van L Smit en Co. vast en Woensdagmor gen urn ongeveer half tipn meerde de „Mariannina" in de buitenhaven op de boeien. De „Witte Zee" vist nu naar de bei de ankers van bijna drie en een half ton ieder; misschien worden ze van daag nog boven gebracht; misschien morgen, misschien ook pds volgende week In ieder geval was elk lid der be manning, van kapitein tot kabelgast toe, blij terug te zijn in de Vlissingse binnenhaven, welke het schip juist te voren had verlaten, nadat de bunkers waren gevuld. „Bestemming Polen" zuchtte Sakel lis, „maar we zijn er voorlopig nog niet". (Advertentie.) ZEER OUDE GENEVER VANDAAG. Middelburg Electro: .Androcles en de leeuw", (14 jr.', 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „The Paradine Case" (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Uit de brand ben je!" (a.l.), 20 uur. Goes Grand: „Een zomer slechts heeft zy gedanst" (18 jr*f 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2