PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kustvaarder Henri Deweert met man en mms vergaan Zeeuwse fruitteelt was dit jaar niet onverdeeld gunstig BILT TE DUBLIN ONTVOERDE BABY TERUGGEVONDEN MENDES-FRANCE VERLANGT OVERTUIGENDE MEERDERHEID ■V 197e Jaargang-No. 302 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5,85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 23 Dec. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regelsi van 1—5 regels i 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro N" 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee. N B«.gerds:r C i6'J. telef. 26. HOGE WATERSTANDEN IN HET NOORDEN Panamese schip Katingo muurvast op het strand De hevige storm in de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft voorna-t melijk de Duitse Bocht, de Britse eilanden, de kusten van het Kanaal en ook de Nederlandse kust, naar gemeld, geteisterd. Vermoedelijk is de Bel gische kustvaarder „Henri Deweert" (1300 ten) op ongeveer 100 mijl ten N.N.O. van Texel met man en muis vergaan. Het ergste werd ook gevreesd voor het Zweedse schip „Petra" (1371 ton) dat op 80 mijl ten N.W. van Terschelling in nood verkeerde. Gisteren werd evenwel gemeld, dat er geen gevaar bestaat, dat het schip zal zinken. De machines waren gestopt en de deklading ging verloren. Bij Bergen aan Zee is het Panamese schip „Katingo" (7281 ton) gestrand. In het Kanaal was het Franse Kanaalschip „Cote d'Azur" (4037 ton) zoals reeds bericht al twee nachten buitengaats, omdat het niet gelukte de haven van Calais te bereiken. Het schip is gisteren binnengesleept; aan boord bevonden zich 23 Amerikaanse en 8 Britse passagiers. Het lichtschip Goeree seinde, dat het ongeveer 800 meter „om do Oost- Zuidoost is gebrabd". Dit wil zeg gen, dat de ankers van het schip en dus ook het schip verschoven zijn O. Z.O.-richting. Het lichtschip „Noord- hinder" is eveneens door de storm van zijn plaats geschoven en wel 300 meter in Z.O.-richting. In Friesland en Groningen kwamen de dijklegers in actie. Op sommige plaatsen was het water zelfs hoger dan in de ramp nacht. Het verdwenen schip Henri Deweert werd in 1923 gebouwd en is eigen dom van dc rederij „Ancienne maison Henri Deweert et fils s.a." te Oosten de. Gistermiddag heeft het Deense s.s. „Meonia" de plaats waar de Bel gische kustvaarder het laatste is ge hoord afgezocht met radar. Het schip was geladen met hout op weg naar Velsen. De treiler „Mathias Foeckei*" heeft een sloep van de „Henri De weert" waargenomen. De Katingo is een schip van de Li- herty-klasse. Het vaart onder Pana mese vlag en is eigendom van de Li- vanos brothers te Londen. Aan boord bevindt zich een Griekse bemanning van 32 koppen. Het schip voer in bal last van Rotterdam naar Londen. De Noord-Zuidhollandse redding mij. van Egmond aan Zee heeft met een whip- pertoestel de verbinding gekregen met het schip. Getracht zal worden het schip op „no curse no pay"-ba- sis te verwijderen. Deskundigen schat ten deze poging op een half jaar. De sleepboot Holland van de re derij Doeksen op Terschelling voer gisterochtend uit om assistentie te verlenen aan het Deense schip Cim- bria (2764 ton), dat op ongeveer 100 mijl ten W. van Terschelling met een gebroken schroefas in Z. richting af- De Holland heeft zeer veel moeite gehad om door het zeegat Stortemelk tussen Vlieland en Terschelling naar buiten te komen. Op een gegeven mo ment kwam de sleepboot in een zo hevige storm terecht, dat de voor mast afbrak. De Holland vervolgde niettemin zijn koers. In Groningen De extra-bewaking van de dijken in de provincie Groningen is gisteren in getrokken, met uitzondering van het gebied rond de Dollard. De aange richte schade valt nogal mee. De zeer zware storm die thans on ze kust heeft geteisterd komt onge veer eenmaal in de 10 tot 15 jaar voor. Het water liep in het Noorden tot bijzondere hoogten op, nl. te Zout kamp tot 4,07 m. boven N.A.P. te Delfzijl tot 3,97 m boven N.A.P. en te Nieuwstatenzijl tot 4,61 m boven N.A.P. By de Februariramp van het vorige jaar steeg het water te Delf zijl tot 3,27 m en te Nieuwstatenzijl S,70 m boven N.A.P. Door gelukkige omstandigheden is het water niet nog meer gestegen. Immers de maximale stormkracht kwam ditmaal bij dood tij en laag water. Was de storm het hevigst geweest enkele uren eerder of later, dan was het gevaar voor de Het Panamese schip de „Katingo", aan de grond op ongeveer twee kilo meter ten Noorden van Egmond. Groninger dijken, die toch al aan de lage kant zijn, veel groter geweest. Op de Waddeneilanden In de dijk van de Texelse polder „Eendracht" zijn grote gaten gesla gen. De bewoners van de boerderij „Zeeburg", die aan de buitenkant te gen de Wadden zeedijk is gelegen en van twee landarbeiderswoningen heb ben het raadzaam geoordeeld te eva- cu-ren. Ook het vee, de machinerieën en voorraden zijn naar veiliger oor den overgebracht. Op het eiland Vlieland is ongeveer 20 m duin over de gehele lengte weg geslagen. Ook de duinen op Ameland hadden van de storm te lijden. In Friesland Op vele plaatsen langs de Friese kust sloeg het water over de dijk, maar de schade is gering. De zomer- polder bij Paesens liep onder, hetgeen tot gevolg had, dat een dertigtal scha pen zijn verdronken. (Vervolg op pag. 3) Uitlevering van Degreüe gevraagd De Belgische regering heeft de Spaan se regering verzocht de vroegere lei der van Rex, Leon Degrelle, uit te leveren. Provinciale Staten stelde begroting vast Gisteren stelden Provineïale Staten na langdurige debatten de provinciale begroting vast. Er kwamen bij de behandeling vanzelfsprekend tal van facet ten van het provinciale beleid naar voren, zoals de veren, bouwvolume, Delta-plan, enz. Voor het uitvoerige verslag ver wijzen wij naar pagina 7. Loongrens verhoogd tot 6000 gulden (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft Woensdag, middag zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming de wetsontwer pen goedgekeurd, waarbij met ingang van 1 Januari a.s. de loongrenzen van de invaliditeïts. de ziekte- de werkloosheids- en de zee-ongevallen wetten verhoogd worden van 5300 tot 6000. De uitkeringen krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, de invaliditeitswet, de kinderbijslag wet, de kinderbijslagwet voor inval i- diteits-, ouderdoms- en wezenrente- trekkers, de Noodwet Kinderbijslag kleine zelfstandigen en de ongeval lenuitkeringen worden met terug werkende kracht tot 1 October j.l. aangepast aan de laatste loonrondc en over het algemeen met 6 procent verhoogd. Volle treinen verwacht De Nederlandse Spoorwegen ver wachten, dat op Maandagochtend 27 December en op Maandagachtend 3 Januari in de eerste uren na 7 uur de kans bestaat dat niet in alle trei nen voldoende plaats zal zijn. In die uren moet namelijk een groot aantal militairen per trein naar de garni zoenen worden teruggevoerd. Voor dit omvangrijke vervoer is veel spoo:- wegmatenaal nodig, zodat het aantal extra treinen voor burgervervoer op deze ochtenden slechts beperkt kan zijn. Op Vrijdag 24, Zondag 26 en in de middag van Maandag 27 December rijden vele extra treinen. De dienst regeling van een aantal dezer extra treinen is reeds in het spoorboekje opgenomen. De overige rijden kort voor en na tienen van de gewone dienstregeling als voor- en volgtrei- nen. DOOR OPLETTENDHEID VAN TREIN REIZIGSTER Ontvoerster is moeder van twee kinderen De enkele dagen geleden in het hart je van de Ierse hoofdstad Dublin met kinderwagen en al ontvoerde zuige ling is terug gevonden. Het kind, de jeugdige Patrick Berri- gan, bleek te zijn meegenomen door een jonge vrouw, die de trein van Du blin naar Belfast (in Noord-Ierland of Ulster, dat geen deel uitmaakt van de Ierse vrijstaat) had genomen. Zij slaagde er in de trein niet in de hui lende zuigeling tot bedaren te bren gen. hetgeen de aandacht trok van een mede-passagiere. Deze waarschuwde, direct na aan komst te Belfast, de politie, die zij een nauwkeurige beschrijving van de jon ge vrouw met de huilende baby gaf. Dit leidde tot arrestatie van de ont voerster, die de echtgenote blijkt te zijn van een employé in gemeente dienst van Belfast. Het terugvinden van de kleine Pa trick leidde tot een ware achtervol- gingsjacht der politie. De ontvoerster is moeder van een jongen van vijftien en een meisje van vier jaar. Men vraagt zich thans ech ter af of het meisje van vier jaar niet de jeugdige Elizabeth Browne is, die 25 November 1950 op ongeveer dezelf de plaats als Patrick Berrigan, en on der geheel gelijkluidende omstandig heden, is verdwenen. Een derde zuigeling is in 1952 te Dublin ontvoerd. Dit misdrijf is nog volkomen onopgehelderd. In de grote garage van de kazerne der koninklijke marechaussee bij het paleis te Soestdijk heeft de koninklij ke familie Woensdag met het perso neel van het paleis het Kerstfeest ge vierd. In het programma was ook opgenomen het Kerstspél „Van overal naar Bethlehems stal", waarin Prin ses Marijke meespeelde. Foto: een overzicht tijdens het Kerstspél. In het midden achter de kribbe herkent men Prinses Marijke in de rol van het Hollandse meisje Stientje. Besluiten van P.N.I.-congres. Verbreking economische band met Nederland Het congres van de P.N.I., dat in Bandoeng wordt gehouden, heeft be sloten de partjjraad te machtigen tot het nemen v an verschillende maatre gelen, die kunnen leiden tot het ver breken van de economische banden met Nederland. .Als eerste stap in die richting noemt het congres de unila terale verbreking van de financieel- economisehe overeenkomsten, welke „nadelig zijn voor het volk van Indo nesië". Het congres dringt er bij de rege ring op aan, reeds in 1955 gereed te komen met de instelling van een pro vinciaal bestuur voor de provincie West-Irian met een volledig bestuurs apparaat. Ten aanzien van het Haagse proto col keurde het P.N.I.-congres het be leid van de regering inzake de op heffing van de Nederlands-Indonesi sche unie volledig goed. Aan het hoofdbestuur van de partij werd machtiging gegeven de nodige maat regelen te treffen, opdat de ontbin ding van de Unie spoedig geratifi ceerd kan worden. Vluchtelingenhulp 2.521.000 gulden Het comité Vluchtelingenhulp heeft wederom 21.000 galden ontvangen. De stand is nu: 2.521.000 gulden. DEBAT IN FRANSE PARLEMENT Moch voor onderhandelingen met de Sow jet-Unie Het debat in de Franse Nationale Vergadering over de Parijse accoorden werd gisteren voortgezet door de socialistische end-minister Jules Moch, die zeer critisch staat tegenover de West-Europese Unie. Weliswaar zou hij niet tegen stemmen maar naar zijn mening dienen de verdragen onmiddellijk overbodig te worden gemaakt door een ont- wapenïngsaccoord in wijder verband. Moch was er van overtuigd, dat een wereldcatastrophe alleen kan worden vermeden door ontwapeningsmaat regelen van ingrijpende aard. Er is niet veel voor nodig, aldus Moch, om de koude oorlog in een totale oorlog te doen veranderen. Een 15-tal water stofbommen is voldoende om de gehele bevolking van Frankrijk uit te roeien en eenzelfde aantal om Duitsland te vernietigen. Bewapening van West-Duitsland met conventionele wapens heeft volgens Moch geen en kele zin. Deze afgevaardigde drong aan op onmiddellijke onderhandelingen met de Sowjet-Unie. De enige steun van betekenis voor Mendès-France kwam van de radicaal Maurice Fauré, die verklaarde dat de premier gered had wat er nog te red den viel na de verwerping van de ED.G- Mendès-France greep tijdens het de bat in, waarbij hij verklaarde, dat ra tificatie van de accoorden met een kleine meerderheid even ernstige ge volgen zou hebben als verwerping. Alleen als Frankrijk de accoorden op krachtige wijze zou ratificeren en de Westelijke mogendheden dus dui delijke taal zouden kunnen spreken, zou een conferentie van de grote vier nuttige resultaten kunnen opleveren. Een absolute meerderheid der Fran se afgevaardigden is voor het toeken nen van politieke souvereiniteit aan W est-Duitsland en goedkeuring van de Saar-overeenkomst, zoals die door OOGST LIEP TERUG De kwaliteitsproducten kregen wel redelijke prijzen Het jaar 1954 ïs voor de Zeeuwse fruitteelt niet in alle opzichten gunstig geweest. Niet alleen doordat de gevolgen van de stormramp thans ten vol le merkbaar werden vorig jaar had nog een aantal boomgaarden in de inundatiegebieden een gedeeltelijke oogst gegeven, doch hagelschade en het ongunstige weer beïnvloedden de resultaten eveneens. Toch is er ook weer geen reden om over de gehele linie een pessimistisch geluid te laten horen, daar het met uitzondering van de telers in de rampgebieden en voor hen wier bedrijven door hagel werden getroffen over het algemeen nog niet zo'n uitgesproken slecht jaar is geworden. Het weer heeft eigenlijk het gehele jaar niet meegewerkt. Het begon reeds met strenge vorst, waarvan vooral de aardbeien, bramen en peren op kwee hebben geleden. In de bloei periode was het weer droog en schraal waardoor met name de vruchtzetting van de vroegboeiers niet zo goed was. En dan verder de zomer, welke beter als een „zachte winter" betiteld kan worden. Het fruit groeide minder groot uit en door gebrek aan vol doende zonnewarmte kwamen de vruchten over het algemeen niet vol doende op kleur. Ook de smaak was hierdoor minder, vooral bij het zo merfruit hebben deze ongunstige fac toren de kwaliteit en de grootte van de oogst merkbaar beïnvloed. De cij fers tonen dit ook aan. In het gebied van de drie grote Zeeuwse fruitveilingen wordt nl. de appeloogst dit jaar op rond 25.700.000 kg geschat, tegen 26.400.000 kg. in 1953. De perenoogst wordt op 10.600.000 kilogram berekend, tegen 10.900.000 kg m 1953. Tevens leren deze cijfers echter dat voor de telers buiten de rampgebie den en op de niet door hagel getrof fen bedrijven, de appeloogst dus nog niet zó slecht is geweest. Ook de pe ren gaven een redelijke oogst, al zijn de aanvankelijk gekoesterde verwach tingen niet geheel vervuld. De pruimenoogst daarentegen was uitgesproken slecht. Er kon 1.294.000 kg worden aangevoerd tegen 2.146.000 kg in 1953. De kersen had den evenmin het weer mee en daal den in vergelijking met vorig jaar van 300.000 tot 200.000 kg. Prijsverloop. Het prijsverloop van het hard fruit is wisselvallig geweest. Het vroege zomerfruit maakte een zeer goede beurt, doch in September volgde een terugslag als gevolg van exporthe- lemmeringen. Later zijn de prijzen van de goede rassen toch op zeer be hoorlijk peil gebleven. Ondanks de vele hagelschade, kon de middenprijs van de appels voor dit jaar op 23 ct. per kg worden gesteld, tegen 26 ct. in 1953. De prijs van de thans in de koelhuizen opgeslagen appels is hier. bij voorzichtig op 30 ct. geschat. Voor de peren komt men op een middenprys van 24 ct. voor 1954, te gen 28 ct in het vorige jaar. De pruimen kwamen gemiddeld aan 37 ct. tegen 21 ct. in 1953. De prijs was dus niet slecht, doch het feit dat er maar een halve normale oogst kon worden binnengehaald, was oorzaak, dat de goede prijs het verlies niet heeft kunnen goedmaken. En zoals in de laatste jaren gere geld het geval was, kon ook de ker senteelt met een middenprijs van 67 ct. tegenover 60 ct. in 1953, niet ren dabel genoemd worden. Klein fruit In de kleinfruitsector liepen de re sultaten nogal uiteen Het ongunsti ge weer liet zich hier Ook over het algemeen gelden. Zo kwamen de aardbeien bijv. met ongeveer een hal ve oogst. n.l. ca. 700.000 kg tegen over 1.200.000 kg in het vorige jaar. De prijzen waren echter zeer goed, n.l. gemiddeld 1.12 tegen 0.81 in 1953. De uiteindelijke financiële re sultaten voor de aardbeientelers kun nen daarom over het algemeen niet slecht genoemd worden. De oogst van de kruisbessen liep terug van bijna 600.000 kg in 1953 tot thans 350.000 kg. Nu moet deze lagere opbrengst echter niet ten vol le op de rekening van het ongunsti ge weer worden geboekt. De minder goede resultaten van de laatste ja- (Vervolg op pag. 8). Mendès-France is uitgelegd, doch niet volgens de hieraan door de West-Duit se bondskanselier gegeven uitlegging. Er schijnt geen absolute meerder heid te zijn voor de onvoorwaardelijke bewapening van West-Duitsland, waarin de overeenkomsten van Pa rijs voorzien. Verwacht wordt, dat in feite minder dan de helft der Franse volksverte genwoordigers zich positief voor be krachtiging zal uitspreken. Nederlandse Opera zal uit protest een uur staken. Tijdens de repetitie op Donderdag 23 December zullen koor- en orkest leden van de Nederlandse Opera het werk een uur lang neerleggen en wel van 11 tot 12 uur. Dit is besloten in een vergadering waarin zij uiting geven aan hun ver ontwaardiging over het falen van hun pogingen een verbetering van hun fi nanciële positie te bereiken door overleg onder leiding van de Neder landse Federatie van Beroepsvereni gingen van Kunstenaars. Weliswaar is met de directie van de Opera een overeenstemming over salaris-verho ging tot stand gekomen, maar sinds bijna twee maanden wacht het per soneel op de uitvoering daarvan, die afhankelijk is van goedkeuring door de minister van O., K. en W. Het dagelijks bestuur van de Ned. Federatie van Beroepsvereniging van Kunstenaars heeft besloten dé" ver antwoordelijkheid voor de proteststa king te aanvaarden. Gebruik van atoomwapens De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Foster Dulles heeft Dinsdag op zijn persconferentie ver klaard dat de Amerikaanse weer macht geleidelijk aan atoomwapens als de gebruikelijke bewapening voor het nastreven van tactische doelein den zal gebruiken. Hg voegde hieraan toe dat er, zo wel wat betreft atoomwapens als de tot nu toe algemeen in gebruik zijnde wapentypen, een groot verschil be staat tussen het gebruik voor tacti sche en strategische doeleinden. DE VERWACHT. VEEL WIND. Wisselend bewolkt met enige buien, hier en daar met hagel. Krachtige tot harde en tijdelijk tot storm toenemen de wind tussen West en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. ZON «3N MAAN. 24 December Zon op 8.47 onder 16.32 Maan op 8.14 onder 15.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1