Amerikaanse troepen zouden uit Tirol moeten verdwijnen „Bondgenootschap met Rusland noodzakelijk voor Frankrijk" GERUCHTMAKEND PROCES TEGEN AMERIKAANSE ARTS „ZUIVELB0ND MOET STEEDS WEER COMPROMIS AANGAAN" Een BOEK voor WOENSDAG 22 DECEMBER 1954. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 SPOEDZITTING IN WENEN Sowjet-Unie beschuldigt V.S. De Sowjet-Unie heeft Dinsdag, op een speciale bijeenkomst van de ge allieerde bestuursraad in Wenen, de Amerikanen beschuldigd van schen ding van de vier-mogcndheden-overeenkomst over Oostenrijk door het legeren van troepen in Tirol. De Russische hoge commissaris, Ujitsjef, die als voorzitter optrad, eiste terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Tirol, dat in de Franse be zettingszone ligt. De Russische functionaris zeide, dat die troepen daar waren gelegerd om de verbindingen te handhaven tussen de Amerikaanse zóne van Oostenrijk en de Amerikaanse aanvoerbases in Italië. De bestuursraad was op verzoek van Iljitsjef in spoedzitting bijeen geko men. De Franse hoge commissaris, ^èan Chauvel, protesteerde op de ver gadering tegen de „spectaculaire" wij ze waarop de raad was bijeen geroe pen zonder dat de Westelijke verte genwoordigers was meegedeeld waar over gesproken zou worden. Iljitsjef, die deze maand voorzitter van de raad is, had deze eerste spoed zitting sedert 1947 op zeer korte ter mijn uitgeschreven. Hij noemde de legering van Ameri kaanse troepen in Tirol een onderdeel van de activiteit van het „agressieve Noord-Atlantische blok" en diende een resolutie in, waarin de Verenig de Staten beschuldigd worden van schending van de overeenkomst van 1946, waarbij de bezettingszönes wer den afgebakend. Ook de Amerikaanse en de Britse hcge commissarissen maakten be zwaar tegen de wijze waarop de ver gadering was bijeen geroepen. De Amerikaanse hoge commissaris,' Llewellyn Thompson, noemde het „een misbruik maken van de procedure van de geallieerde raad". „De Sowjets willen niet een vraag stuk oplossen, doch slechts propagan da maken", zo meende hij. De Amerikaanse troepen zijn klei ne eenheden voor administratie en be voorrading en verblijven er met toe stemming van de Fransen. Hij wees er voorts op, dat ook de Sowjet-Unie troepen en militaire in stallaties buiten de eigen zóne in Oos tenrijk heeft, zoals gebouwen in de Amerikaanse sector van Wenen, ka nonneerboten in dezelfde sector en militaire verblijven in de Britse sector van de stad. De raad ging na anderhalf uur uit een zonder dat men tot overeenstem ming was gekomen. Constant van Wessem Na een langdurige ziekte is in de nacht van Maandag op Dinsdag in de Ursula-kliniek te Wassenaar de schrij ver Constant van Wessem overleden. Constant van Wessem, die geboren werd in 1892, heeft aanvankelijk voor al als tijdschriftredacteur en animator van anderen een belangrijke rol in de literatuur gespeeld. Hij was mede oprichter en redacteur van „Het Ge tij" (19161922), waarin zich het „mo dernisme" in onze letteren het eerst openbaarde. Onder het pseudoniem Fiederik Chasalle publiceerde hij in dat blad en in „De Vrije Bladen", die in 1924 werden opgericht, speelse fan tasieën, die later verzameld werden in „Fantasiestukken" (1932). Zijn bekendste roman werd wel „Cel- 1>, Lessen in Charleston" (1930). His torisch getint zijn „Liszt" (later her drukt in „Galop chromatique"). „De IJzeren Maarschalk" en „300 Neger slaven". In „Margriet vervult de wet" schreef hij een probleem-roman en in „Slauerhoff", een levensbeschrijving en „Mijn broeders in Apollo" literaire mémoires. Constant van Wessem was een be scheiden figuur, die behalve als acti verend medestander en „broeder in Apollo" van Marsman, Slauerhoff, Kelk, e.a. van betekenis is geweest als criticus, chroniqueur en musico loog. AFSCHEID Clark Cable, de held uit vele films en lieveling van nog veel meer vrouwen, heeft in Honoloe- loe verklaard, dat hij er mee ophoudt. Misschien zal hij in nog drie films op treden. Clark heeft er geen spijt van, dat hij zijn leven grotendeels aan de film gewijd heeft. Maar nu is het toch tyd, dat ik me terugtrek, zo ver klaarde hy. Afwachten maar...... GESCHENK. St. Nicolaas blijft nog even. Althans voor de 8-jarige Sylvia Griffiths te Bath in Engeland. Zij had de televisie uitzending gezien van de aankomst van de Goedheiligman in ons land en toen een brief geschre ven aan „St. Nicolaas, Nederland". Pappie, schreef ze, hielp uw land be vrijden in 1944. Nu is hij ongenees lijk invalide. Wilt u mij een speelgoed aap zenden? Rotterdamse postbeambten kregen deze brief. Zij staken de hoofden bij elkaar. Ziehier het resultaat: speel goedaap, een boek, tasje, zeep, eau- de-cologne en snoep. Kerstgeschen ken van St. Nicolaas RECORD. Gerd Bucerius, 48 jaar, Hamburgs afgevaardigde in het Bondsparlement voor de C.D.U. heeft een record geslagenHij verzond 960 Kerstkaarten en is onbetwist re cordhouder in de parlementaire krin gen in Bonn. NA DE ROEM. Antigone Constanda, 20 jaar, een beeldschone Egyptische, die voor twee maanden tot „Miss World 1954" gekozen werd, heeft nu al herrieHaar verloofde Edward Salmona heeft de al zeven jaar be staande vriendschaps- later liefdes banden verbroken. Dit als gevolg van een ultimatum: Edward of.film contract, wereldreis enz. VERBODEN. Alle romantiek gaat de wereld uit. Nu komt uit het Ameri kaanse hoofdkwartier in Heidelberg het bericht, dat de brandweer daar aan alle soldatenfamilies verboden heeft stearine kaarsen aan de Kerst boom te ontsteken. Wèl mogen zij electrische kaarsen by het Kerstfeest gebruiken. Twaalf maanden voor brandstichter De rechtbank te Rotterdam heeft de 19-jarige landarbeider W. L. uit Wad- dinxveen, conform de eis, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Hij had in zijn woning, met een in boedel ter waarde van zes mille, brand gesticht met de bedoeling de verzekeringspenningen te incasseren. „Het léven begint bij 40" Naar aanleiding van de uitlatingen die minister Suurhoff over de stich ting „Het leven begint by 40" in de Tweede Kamer heeft gedaan, heeft het bestuur van deze organisatie be sloten een neutrale commissie van onderzoek naar haar werkzaamhe den te benoemen. Het zal hiervoor drie Kamerleden van verschillende fracties alsmede een oud-directeur van een Gewestelijk arbeidsbureau uitnodigen. Frauderende kassier kreeg anderhalf jaar De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dinsdag de 26-jarige boekhou der A. K. conform de eis van de offi cier van justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest omdat de ze meermalen verduistering zou heb ben gepleegd. Deze boekhouder had met slinkse knoeieryen in de boeken van de elec trische apparatenfabriek waar hij pas korte tijd werkte, kans gezien in enkele maanden tijd ongeveer f 15.000 te verduisteren. JURY DAGENLANG BEZIG CRITIEK OP HET MELKPRIJSBELEID Uitvoeriger vooroverleg niseerde landbouw en het zuivelwe- voorgesteld De aanvankelijke afspraak was dat de overheid de georganiseerde land bouw de landelijke kale kostprys ga randeerde plus twintig procent on- dernemingsloon. In verschillende etappes is het toen naar beneden ge gaan, aldus spreker. Na de aanvan kelijke afspraak kwam de landelijke kale kostprijs plus tien procent, toen de kale kostprijs van het zand met een plus en thans de kale kostprys van het zand zonder iets. Men spreekt de laatste tijd steeds van nationaal hoge welvaart. Laat men dan de zaak niet al te krap af wegen als men uit rijksmiddelen iets moet storten om een lonende bedrijfs voering mogelijk te maken, want op deze wijze komt het agrarische be volkingsdeel achterop, zo meende de heer Van Waes. Spreker constateerde dat het voorstel van de stichting voor de landbouw over de nieuwe melk prijs, dat ook het voorstel van de F. N.Z. is, thans weer een dermate lan ge behandeling krijgt dat het ook dit maal wel weer niet zal zijn wat het moest zijn, maar dat ook nu wel weer de besprekingen zullen resulteren in een compromis. „Het voeren van een positief beleid door de Koninklijke Nederlandse zui- velbond is niet meer mogelijk, wan neer men bij het overleg mét de re gering steeds maar bereid moet zijn tot een compromis. We zijn een heel eind afgedwaald van de afspraken, die destijds met de regering ten aan zien van de melkprijs werden ge maakt. En er schuilt een groot positief ge vaar in het steeds-maar-bereid-zijn, dat symptomatisch optreedt", aldus de voorzitter, de heer S. H. van Waes In zijn openingswoord op de algemene vergadering van deze bond, die giste ren te Utrecht is gehouden. De heer Van Waes drong aan op een vroeger en uitvoeriger voor-over leg, op een volkomen openhartig ge sprek tussen de belanghebbenden waaruit een bepaald standpunt resul- teerd, een standpunt van de georga- Heeft hij zijn vrouw vermoord? Reeds dagen lang is in de Amerikaan se stad Cleveland (Ohio) 'n jury bezig te beraadslagen over het schuldig of onschuldig met betrekking tot de 30- jarige Amerikaanse orthopaedische chirurg dr. Sheppard, die algemeen bekend staat als „dr. Sam". Nog steeds is echter geen beslissing gevallen. Wel zijn er tekenen, die er op wyzen dat door de juryleden reeds herhaalde malen is gestemd doch de stembiljetten zyn vernietigd. In het grootste geheim wordt thans de uit spraak voorbereid die het slot zal vormen van een proces, dat in de V.S. reeds wekenlang in het middelpunt van de publieke belangstelling staat. „Dr Sam" is ervan beschuldigd op 4 Juli van dit jaar zijn 31-jarige echt genote Marilyn, die in verwachting was, met 37 slagen op het hoofd met een onbekend voorwerp gedood te hebben, terwijl ze sliep. „Dr Sam" zou deze moord gepleegd hebben uit liefde voor de 24-jarige Susan,Hayes, die werkzaam was m de drukbezochte kliniek van „dr Sam" en zijn twee broers. Millioenen in de V.S. zijn ervan overtuigd, dat dr Sheppard de gruwe lijke moord begaan heeft, maar even zovele millioenen zijn vurig van me ning, dat hy onschuldig is. De beklaagde zelf heeft altijd hard nekkig ontkend, dat hij zyn vrouw gedood heeft. Hij heeft voor de recht bank verklaard, dat hij beneden op 'n sofa sliep, toen hij gewekt werd door gegil van zijn vrouw. Toen hij naar haar kamer rende zou hy bewusteloos ;eslagen zyn door een onbekende in- Iringer met verwarde haren. Toen hij echter weer bij bewustzijn was, zou hij de man gevolgd zijn naar de oever van het Eriemeer, waarop opnieuw een gevecht ontstond, waarbij hij voor de tweede maal bewusteloos werd ge slagen. Tijdens het proces heeft miss Hayes meer dan een uur lang getuigd over haar verhouding met dr Sheppard. Zij trachtte zo weinig mogelijk te ver tellen en haalde, ondanks het feit, dat zij getuige a charge was, zoveel mo gelijk ontlastende feiten voor de dok ter naar voren, waarbij zij o.a. ver telde, dat hij haar eens gezegd had, dat hij erg veel van zijn echtgenote hield, hoewel niet als vrouw. Volgens haar had hij eenmaal iets over een scheiding Regeling met apothekers Conflic{ werd vermeden Dc algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse maatschap- py ter bevordering der pharmacie heeft haar goedkeuring gehecht aan de voorstellen, die met betrekking tot de ziekenfondshonorering tussen de vertegenwoordigers van de maat schappij en van de ziekenfondsorga nisaties waren uitgewerkt. Op deze wyze is het conflict, dat per 1 Jan. 1955 dreigde te ontstaan, vermeden. Partyen kwamen overeen, een voorlopige regeling te treffen. Inmiddels wordt naar de spoedige totstandkoming van een definitieve regeling met kracht gestreefd. De buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Nederland in Noorwegenjhr mr M. P. M. van Karncbeekheeft te Oslo aan zeven Noren de onderscheiding van de Orde van Oranje-N assau uitgereikt; zij ontvingen deze onder scheiding naar aanleiding van het aandeel, dat zij hadden in de hulp-actie voor de over stromingsramp in Nederland in 1053. Foto: mr Van Karnebeelc hangt Er- ling Steenpresident van het Noorse Rode Kruishet commandeurskruis om van de Orde van Oranje-Nassau. P.T.T.-wetsontwerpen in Eerste Kamer In de Eerste Kamer kwam giste ren aan de orde een serie van 4 wets ontwerpen, alle liggend op het ter rein der P.T.T. Minister Algera, de sprekers beantwoordend, deelde me de, dat hij er voor zal waken, dat de P.T.T.-raad niet te zwaar zal wor den. De P.T.T., aldus de minister, leeft in een glazen huisje en daarom moet zij financieel zeer voorzichtig manipuleren zo b.v. door normale aanbestedingen te houden. Daarbij moet men echter een zekere vryheid hebben, b.v. ien aanzien van betalin- fen van reeds verrichte arbeid. Spr. estreed in dit verband, dat de P.T.T. voorschotten zou geven. De bewindsman verdedigde de af- schryvingspolitiek der P.T.T. en legde er nog eens de nadruk op, dat de af schrijvingen, die bij de P.T.T. ge schied zijn, bedryfseconomisch volko men verantwoord zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiini Voor 70 mille duiven 1 De bekende duivenliefhebber Evrard Havenifh verkocht in j§ Antwerpen zijn gehele verza- meling postduiven, in totaal 184 stuks. De opbrengst van de 84 oude duiven bedroeg niet minder dan 32.000.Voor een der duiven werd zelfs een bedrag van 2100,neerge teld. De late jonge duiven, 100 in totaal, brachten eveneens fan tastische prijzen op. Diverse dieren werden verkocht voor 1125.De totale opbrengst van deze verkoping bedroeg M H ongeveer 70.000, ee Hoe hoog de duiven staan H aangeschreven blijkt uit het |e feit, dat zelfs Amerikaanse duivenliefhebbers naar Ant- werpen waren gekomen. Het Wereldgebeuren AANHANGER VAN DE GAULLE Uitslag van debat pas Vrijdag Tijdens het debat over dc Paryse verdragen heeft de afgevaardigde Soustelle in de Franse nationale vergadering verklaard, dat hiermede het Noord-Atlantisch verdrag van een defensieve tot een offensieve organi satie wordt gemaakt. Soustelle wordt dikwijls beschouwd als de spreek buis van generaal De Gaulle. Door West-Duitsland lid te laten worden van de Navo wordt een land toegelaten met territoriale eisen, waarvan een deel waarschijnlijk alleen door een nieuwe oorlog kan worden verwerkelijkt, aldus deze afgevaardig de. In de Duitse préambule op de Saar- overeenkomst wordt gezegd, zo merkte Soustelle op, dat de Duitse regering geheel Duitsland vertegen woordigt binnen de grenzen van 31 December 1937. Deze eisen op vroe gere Duitse gebieden, waarvan de helft nu Pools is, zal terecht een aan tal Oost-Europese landen verontrus ten. Het Franse parlement dient, aldus Soustelle, de verdragen alleen goed te keuren, indien de volgende voorwaar den zullen zyn ingewilligd: 1. Het Europese wapenbureau moet „bevredigende" bevoegdheden worden toegekend; 2. Het Saar-accoord moet op be vredigende wijze door West-Duitsland zyn aanvaard, en 3. Eerst moet onderhandeld wor den om de mogelijkheid vast te stel- Mr B. Krijger, directeur, chef der di rectie Nieuw-Guinea van het minis terie van overzeese Rijksdelen, ont ving uit handen van dr W. J. A. Kernkamp, minister van overzeese Rijksdelen, de verzetser Oost-Azië 191/2191,5 voor daden van moed, ge toond tijdens zijn verblijf in Japanse gevangenkampen. Foto: de minister speldt de onderscheiding op de borst van de heer Krijger (rechts) len van een modus vivendi tussen het Oosten en het Westen. Een bondgenootschap met Rusland is een aardrijkskundige en historische noodzaak voor Frankryk, ongeacht de politieke stelsels in beide landen. Duitse herbewapening is slechts een betreurenswaardige noodzaak, indien alle pogingen om tot een verstand houding met Rusland te komen, zyn mislukt, zo betoogde Soustelle. Veru) achting Na de spectaculaire regeringsover- winning van Maandag is het vertrou wen der regeringsaanhangers in de uitslag van de stemming over de ra tificatie (die nu pas Vrydag wordt verwacht) aanzienlijk verbeterd. Overigens verklaren de tegenstan ders van Mendès-France nog steeds onomwonden, dat zij de premier alleen niet willen laten vallen om de accoor- den van Parijs, maar dat zijn minis teriële dagen geteld zullen zijn, zodra dit controversiële onderwerp waarvoor deze tegenstanders zelf niet de verantwoordelijkheid willen nemen uit de weg is geruimd. Toch kerstgratificatie De directie van de N.V. Gerh. Jan- nink en zoon te Enschede heeft be sloten toch een Kerstgratificatie uit te keren aan het personeel. Ongeveer 700 arbeiders van deze fabriek staak ten Maandag een halve dag omdat hun was meegedeeld dat er geen Kerstgratificatie zou worden gege ven. Naar aanleiding van deze wilde staking is een bespreking gehouden tussen directie en ondernemingsraad. Het resultaat hiervan was dat als Kerstgratificatie een half weekloon zal worden gegeven. Revolutie no. 135 Eens was hij boekhouder, daarna werd hij politicus en enkele dagen geleden verklaarde hij: „Mijn re gering zal zijn als een reusachtige zon, die alles verlicht en niets verschroeit". Zulke hoogdravende woorden wor den gemeenlijk in Europese landen n et gebruikt. Welnu de „hij" van deze historie is dan ook geen Europeaan, maar een Midden-Amerikaan en wel Julio Lozano Diaz, thans dictator van de republiek Honduras. Er is geen schok door de wereld ge gaan toen Lozano zich zelf op Zondag 5 December tot dictator uitriep. Nergens kwamen de voorvechters van de democratie in actie en uit Washington, waar men niet altijd weet v/at men met Zuid- en Midden-Ameri kaanse dictators moet aanvangen, werd ditmaal een instemmend geluid gehoord Honduras is geen land van grote betekenis. Het, heeft een bevol king van 1,5 millioen zielen en het trekt zijn voornaamste inkomsten uit de bananen-cultuur. Sedert de republiek Honduras be sraat hebben zich daar 135 revoluties afgespeeld, hetgeen wel aangeeft hoe heftig de politieke hartstochten van de Hondurezen zijn. De 135ste revolutie, welke op Sin terklaasdag Lozano aan het bewind bracht verliep geheel bloedeloos, even als trouwens ook de meeste voorgaan de revoluties bloedeloos waren verlo pen. De heer R. Villeda Morales, die enkele maanden geleden nog streefde naar de presidentszetel, haastte zich na de staatsgreep van Lozano te ver klaren: „Het presidentschap is niet het leven waard van ook maar een enkele Hondurees". Dat is dan blijkbaar de wijze les, die men uit 135 revoluties heeft ge trokken. De politieke onrust in Honduras heeft zich in de laatste 25 jaar voornamelijk afgespeeld rondom generaal Tiburcio Carias. Een „echte" generaal was hij niet, maar hij was wel een echte dictator. Van 1932 tot 1948 bestuurde hij de republiek Hon duras. Toen wilde hij wat gemakkelijker gaan leven en daarom maakte hij zijn vriend dr J. M. Galvez president. Helaas kreeg Galvez democratische bevliegingen, die hem dreven tot in voering van een soort parlementaire regeringsvorm. De oppositie-partijen werden er kend en de bevolking kreeg tot gro te verbittering van generaal Carias bet recht vakverenigingen te stichten. Op 10 October j.l. werden in Hon duras presidentsverkiezingen gehou den. De advocaat R. Villeda Morales (van de Galvez-partijkreeg 48 pro cent der stemmen, generaal Carias 31 procent en tenslotte ging 21 procent naar een minder bekende meneer. Nu schrijft de kieswet in Honduras voor, dat een president gekozen moet worden met meer dan 50 procent van de stemmen. Haait geen der candidaten de 50 procent dan wijst de volksvertegen woordiging de nieuwe president aan. Ongelukkigerwijs echter had gene raal Carias in de volksvertegenwoor diging zoveel aanhangers, dat hij een spaak in het verkiezingswiel kon ste ken. Als hij zijn aanhangers opdroeg thuis te blijven was het verplichte twee-derde ledenaantal voor een wet tige vergadering niet aanwezig. Carias gaf prompt die opdracht aan zijn aan hangers. Er moest dus ingegrepen worden en dat hebben de heren Morales, Lo zano en Galvez dan ook gedaan. De laatste ging zogenaamd met ziek teverlof naar het buitenland en droeg de staatsmacht tijdelijk over aan de vice-president Lozano, die opdracht had de Sinterklaas-revolutie op touw te zetten. Hij deed het zo goed, dat hij na en kele dagen een adviserende raad kon instellen, waarin politici van de drie voornaamste politieke partijen zitting namen. Lozano heeft beloofd, dat hij zo spoedig mogelijk een nieuwe kieswet gereed zal maken en dat men dan in 1956 weer een presidentsverkiezing zal houden. Dan kan de advocaat Morales een nieuwe kans wagen om een „democra tisch" regime op te bouwen. En generaal Carias kan proberen tot de dictatuur terug te keren- Erg be langrijk voor de wereld is dat Hon- durese dictator-spelletje niet. Werke lijk van belang is het alleen maar voor de Amerikaanse bananen-produ centen, want die moeten er op letten, dat dwars door alle revoluties heen de Hondurezen op de bananenplanta ges aan het werk blijven 1 MIDDELBARE SCHOLEN Van Leeuwen Stemvers; Poëzie en Proza deel II. J. B. Wolters, Groningen. Onlangs bespraken we hier deel I met Hulpboek van Poëzie en Proza, van Van Leeuwen en Stemvers. Thans is ook het omvangrijke (ruim 450 pag. tellende) tweede deel versche nen. Het begint by Tachtig en loopt tot op heden. Het spellingsbezwaar dat we bij het verschijnen van deel I vermeldden, is hier uiteraard verval len. en men kan dan ook niet anders zeggen dan dat dit een prachtige bloemlezing is om bij het literatuur onderwijs op middelbare scholen te gebruiken. De keuze van de opgeno men prozafragmenten, gedichten, cri- tieken. etc. is werkelijk buitenge woon goed, en het lijkt ons een genoe gen, met dit boek te werken. Wat zeer te appreciëren valt is ook dat de hedendaagse letteren vertegen woordigd zijn: het boek sluit met werk van Schierbeek, Lodeizen en Lucebert, wat de leerlingen, zo de le raar al geen tijd mocht hebben, het boek tot het eind toe door te werken, althans de gelegenheid tot kennisma king met dit werk geeft. Niet min der waarderen wij, dat een aantal pa gina's aan ..Terreur-Bezetting-Bevrij- ding" werd gewijd, wat in de klas (het is nu eenmaal onherroepelijk „verleden" voor de thans schoolgaan- den tot zeer belangrijke aanknopings punten leiden kan. Kortom: een boek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3