Ooster- en Sirjanslandse jeugd plantte 75 bomen in Zeeuwse Almanak Goed voorzien voor de Feestdagen 'n ÜOXV.Ja cjuuuji NIEUW KANTOORGEBOUW VOOR BOERENLEENBANK KLOETINGE DIRECTEUR-ECONOOM VOOR HET GASTHUIS IN GOES Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 DiliGEjVJJSUitt. EERSTE BOOMPLANTDAG Kinderen trotseerden regen en kou Met een ijver en nauwkeurigheid, welke de onderwijzers jaloers maakten, werkten Dinsdagmiddag 150 schoolkinderen aan de herbeplanting van het park rondom het gemeentehuis van Oosterland. Onder toezicht van gemeen tearbeiders stonden binnen het kwartier 75 jonge bomen overeind als sym bool van het herstel van Oosterland. Meisjes, die kleiner waren dan de spa, waarmede zij probeerden te werken, zwoegden naast grote jongens, die van hun eigen prestaties luidruchtig opgaven! Plankjes met de namen van de jeugdige werklui zullen als herinnering aan de boom worden bevestigd. De leerlingen van de drie scholen uit Oosterland en Sirjansland trot seerden hiervoor de kou en regen, wat door de tractatie na het karwei spoe dig vergeten werd. De eerste massale boomplantdag voor Schouwen-Duiveland was, zoals burgemeester S. W. A. Laurense met voldoening meedeelde, in Oosterland. Vooraf had de burgemeester op de stoep van het oude gemeentehuis voor de jeugd een toespraak gehouden, waarin hij Oosterland vóór de oorlog een der meest idyllische plekjes op Duiveland noemde. De ouderen voelen nog elke dag wat zij verloren heb ben. De pogingen van het gemeentebe stuur na de oorlog Oosterland weer met beplanting te sieren, slaagden vol komen. De ramp vaagde alle groen uit het dorp weg. Wij staan hier boom loos, aldus spreker, maar onze huizen zi.m in herbouw, het herstel vordert, dé beplanting van de wegen zal in het kader van de herverkaveling binnen enkele jaren haar beslag krijgen, ter wijl ook over een maand door de ge meente Baarn met instemming van Staatsbosbeheer de kerkhoven wor den beplante Liefde voor de natuur In 1955 zullen zowel Ooster- als Sir jansland voor 80 procent herbeplant Rijkssubsidie toegezegd in aanleg ijsbaan Middelburg Werk kan beginnen, zodra de arbeidsmarkt gelegenheid biedt Naar wij vernemen is Rijkssubsi die toegezegd voor de aanleg van de nieuwe ijsbaan in Middelburg. De te verlenen bijdrage beloopt 100% van de te maken arbeidskosten. Dezer da gen ontving het bestuur van de Mid delburgse IJs Club een desbetreffend bericht van de directie Arbeidsvoor ziening van het ministerie van Sociale Zaken. Daar alle vereiste toestemmingen en adviezen binnen zijn, zou thans reeds nr.et het werk begonnen kunnen wor den. Gezien het feit, dat voor de z.g. subsidie-werken in DAC.W .-verband thans geen arbeidskrachten beschik baar zijn, is zulks echter nog niet mo gelijk. Zodra de arbeidsmarkt de ge legenheid daartoe biedt, hoopt men met de aanleg te beginnen. De kans bestaat, dat dit in Januari of Februa ri zal zijn. Inmiddels is de M.IJ.C. druk bezig met het bijeenbrengen van dat deel van de stichtingskosten, dat de club zelf moet dragen. Hiertoe worden obligaties geplaatst en zal een loterij op touw worden gezet. Behalve de nu toegezegde rijkssubsidie ontving men, zoals bekend, een bijdrage van de ge meente Middelburg van 1000. De baan komt, zoals bekend, achter het Zanddorp in de nabijheid van de Bree- weg. zijn. Laten we echter niet vergeten, aldus burgemeester Laurense, dat wij wel kunnen planten, maar dat God de wasdom schenken moet. Niemand had den we voor deze dag beter kunnen uitnodigen dan de jeugd; deze zal er liefde en zorg voor de natuur uit le ren. Laten we eendrachtig samenwer ken, zo besloot de heer Laurense, om iets goeds te bereiken, zodat het in ons dorp goed is te wonen. Tot de genodigden behoorden het dagelijks bestuur van de gemeente, en vertegenwoordigers van het Staats bosbeheer en de Nederlandse Heide Maatschappij. Ook veel inwoners van het dorp zelf kwamen de prestaties van hun kinderen bewonderen. Vorming jeugdleiders voor Schouwen De opleiding en vorming van per- sonen, die leiding moeten geven op Schouwen en Duiveland bij het z.g. instuifwerk zal binnenkort ter hand worden genomen. Door het Rampen fonds is een bedrag voor deze cursus beschikbaar gesteld. De „Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschap pelijk Werk" heeft hierover Maandag middag te Zierikzee van gedachten ge wisseld. De heer J. Tamsma, jeugdlei der uit Den Haag sprak over functie en opzet van het jeugdwerk. Middelburgs' begroting door G.S. goedgekeurd Naar wij vernemen hebben Gedepu teerde Staten van Zeeland op 14 De cember j.l. de gemeentebegroting van Middelburg met inbegrip van de bij behorende begrotingen der bedrijven en diensten goedgekeurd. Het is de eerste maal sinds lange tijd, dat dit belangrijke document de instemming van het provinciaal bestuur verwierf nog voordat het betrokken dienstjaar is aangebroken. Slagerstentoonstelling te Goes Vermoedelijk Maart 1955 In 1955 zal weer de bekende natio nale slagersvakwedstryd en -tentoon stelling, „Slatogo", te Goes worden gehouden. De juiste datum moet nog in overleg met de verschillende me dewerkende instanties worden vast- festeld, doch vermoedelijk zal dit eind laart zyn. Het is de bedoeling tege lijkertijd de jaarlijkse paasveeten- toonstelling te organiseren. Verwacht mag worden dat de ten toonstellingstafels weer een zeer froot aantal sierstukken e.d. zullen evatten, zodat er op deze expositie ook voor de consument veel te genie ten zal zijn. VAN TOT De goede siad Sluis blijkt zich te ontpoppen als een ware lichtstad. Wa ren het enige dagen geleden de bewo ners van de Kade, die botje bij botje legden voor een feestverlichting, thans hebben ook de Sluizenaars uit de Kapellestraat en Oude Kerkstraat voor hetzelfde doel de spaarvarkens geslacht. Er zal dus allerwegen ge zorgd worden voor een vrolijke avond stemming op de komende feestdagen. NA HET BAL... Na het bal zijn niet alleen de ge- 21 DEEMBER Zo is gisteren, 21 Decemberde win ter dan officieel begonnen. Bepaald goed begonnen, want Koning Winter lieeft onmiddellijk de goed gewapende hulptroepen storm en regen doen aan rukken.... Voor de fraaie kerstbomen, op plei nen en markten in de Zeeuwse steden ontstond menig hachelijk ogenblik en ook lichtmasten xoiegden vaak beden kelijk heen en weer. Voor fietsers was deze eerste winterdag beslist onge noeglijk; het vereiste die ervaring van een iour-de-francerenner om het-ry- wiel in beweging en in de juiste koers te lwnden! Een waarlijk sombere winterdag deze 21ste December, met laaghan gende regenwolken cn met een drei gend fluitende wind. Een winterdag die het rijke bezit van een huiselijke haard accentueerde en die eens temeer deed verlangen naar de veilige beslo tenheid van dat typisch huiselijk ge beuren, het Kerstfeest, dat over enke le dagen weer gevierd zal worden. Waartoe ge nu al, in storm en regen, zélfs kleuters ds voorbereidselen ziet treffen, sjorrend en slepend soms met voor hun krachten veel te or angrij- ke kerstbomen, die ze zél mochten gaan kopen De winter is gisteren, de 21e De cember, op een voor Koning Winter ongetwijfeld bevredigende wijze be gonnen.... lieven op pad, maar ook de dieven, zo meldt men ons uit Bruinisse. De drag line-machinist W. L. wist na het bal, dat de muziekuitvoering van „Nu met Hope" besloot, een bedrag van 270 ce rollen uit het colbertje van zijn pa troon, een in Duiveland werkzame aannemer, die eveneens de feestavond bezocht. De man beleefde echter niet lang plezier van zijn pas verworven rijkdom: hij werd op heterdaad ge arresteerd en door de Rijkspolitie aan gehouden. Voor hem geen wandeling in de maneschijn SCHOTEN Een ander verhaal over ongure éle menten bereikt ons uit Aardenburg. Daar werden Zondagavond de bewo ners van het centrum in hun slaap opgeschrikt door een tweetal revol verschoten. Zij spoedden zich naar buiten en signaleerden een aantal grenskommiezen, die een wilde jacht achter een tweetal botersmokkelaars organiseerden. Eén van hen kon wor den ingerekend. Het bleek een in woner van Moerkerke in België te zijn. De ander wist via enkele tuinen te ontkomen. De kommiezen konden ook nog de hand leggen op 750 kg boter. VERBETERING In het belang van het snelverkeer maar vermoedelijk niet van de smokkelaars zal binnenkort het ge vaarlijke kruispunt op de weg van Hulst naar de Belgische grens bij Ka- pellebrug worden verbeterd. Eén en ar.der zal geschieden door afbraak van een woning, die het uitzicht zeer be lemmert. Daar hier reeds vele ver keersongelukken plaats vonden, zal een wijd panorama de verkeersveilig heid zeker vergroten. GASFEEST Voor de heer C. C. van Marion in Vlissingen was het gisteren een grote dag. Toen was het namelijk veertig jaar geleden, dat hij als opnemer-in- casseerder bij het plaatselijk gasbe drijf in dienst trad. De jubilaris werd toegesproken door de directeur, de heer P. L. Abrahamse, die hem de enveloppe met de gebruikelijke in houd overhandigde. De heer C. J. Roos bood de jubilaris namens de mede- gasmannen een fraai boekwerk aan. Honderdvijftig leerlingen van de la- gere scholen te Ooster- en Sirjansland plantten Dinsdagmiddag de eerste 75 bomen te Oosterland in het kader van de herbeplanting. Ook burgemeester S. W. A. Laurense bood bij deze gelegenheid de helpende hand. (Foto P.Z.C.) Commissie aantrekking industrie vlascentrum Van gemeentewege is in Koewacht een commissie samengesteld ter be studering van de mogelijkheden tot aantrekking van industrieën naar liet Zeeuwse vïascentrum. In deze com missie hebben zitting de heren R. Vermandei, E. Vermandei en J. de Schepper. Voor vluchtelingen in Berlijn 200 pakketten ingezameld Voor het Kerstfeest van de vluch telingen, die in de doorgangskampen te Berlijn verblijven, werden door het comité „Hervormde predikantsvrou wen van Middelburg en 't Zand", 200 pakketten naar de geestelijk verzor ger ds. A. Spijkerboer Jr., vroeger te Souburg woonachtig, verzonden. Al leen de Hervormde gemeente van Middelburg heeft voor dit doel in kor te tijd ca. 2500 byeen gebracht. Collecten De collecte voor de Kerstfeestvie ringen en het uitreiken van pakketten aan behoeftige gezinnen, georgani seerd door het Leger des Heils te Mid delburg heeft 850 opgebracht. De kerstpotten, die op enkele punten in de stad waren geplaatst, bevatten het bedrag van 303,45. Advertentie Zo'n feestelijke voorraad Roxy hoort erbij. Geniet er deze dagen volop van. Roxy's zijn karaktervol, gemaakt voor karaktervolle mensen. Altijd welkom, blijvend lekker! Ook verkrijgbaar in dozen van 50 siuks. 3 Roxy Rook Redeneer Dubbel gefermenteerd ik Dubbel gezuiverd Standvastige melange LANG GEKOESTERDE WENS Officieel geopend Met het openen van de zware kluis deur verrichtte de burgemeester van Kloetinge, mr. H. N. Baron Schim- melpenninck van de Oye, Dinsdag middag de symbolische opening van het nieuwe kantoorgebouw met kas sierswoning van de Coöperatieve Boe renleenbank Kloetinge. Een lang gekoesterde wens ging in vervulling, want de ontwikkeling van de bank had reeds geruime tyd het "bezit van een kantoor noodzakelijk gemaakt. Tot op heden had de kassier echter nog steeds in zijn eigen woon kamer de leden en spaarders moeten helpen. De tweede voorzitter, de heer A. J. v. d. Linde sprak een welkomst woord, waarbij hij ook de hulpkas sier, de heer J. H. Slabbekoorn hulde bracht voor zijn initiatief om tot bouw van een kantoor met kassiers- woning over te gaan. Het initiatief vond instemming bij het bestuur en spoedig daarna werd tot bouw be sloten. Dank werd gebracht aan ar chitect en aannemers, alsmede ook aan het gemeentebestuur van Kloe tinge voor de ontvangen medewer king. Tenslotte riep de heer Van der Linde nog in het kort de beginge- schiedenis van de bank in herinne ring. De heer D. W. Lindenbergh uit 's Heer Arendskerke, voorzitter van de Raad van Toezicht van de Centrale Raffaisenbank Utrecht, van de Ring van Boerenleenbanken op Zuid-Beve land en van de plaatselijke boeren leenbank te 's Heer Arendskerke, kwam de gelukwensen van deze in stellingen aanbieden. Spreker hoopte, dat de bank in het VOOR EFFICIËNTER BELEID Sollicitanten opgeroepen In antwoord op een desbetreffend schrijven heeft het Gasthuisbestuur te Goes aan het college van B. en YV. van deze gemeente medegedeeld, dat het bestuur sollicitanten heeft opge roepen voor de functie van econo misch directeur van het Gasthuis. Het Gasthuisbestuur is van mening, dat aan de toestand, zoals die mo menteel op administratief gebied in het Gasthuis is, alleen op bevredigen de wijze een eind kan worden ge maakt, door het aanstellen van een functionaris die in staat en bevoegd is tot het voeren van een economisch beheer, zoals dit thans in verband met de moderne opvattingen omtrent ad ministratie en efficiency noodzakelijk is. Een schrijven van het Verificatie bureau over de onvoldoende inrich ting van de administratie van het Gasthuis en een begeleidend schrij ven van B. en W., waarin gevraagd werd te willen mededelen, welke be slissing het bestuur in dit verband zal nemen, waren de aanleiding, dat het bestuur met B. en W. een bespre king had. Hier werd uiteengezet, hoe de situatie was en met welke moei lijkheden het bestuur te kampen had. In deze bespreking bleek ons, zo gaat het schrijven van het Gasthuis bestuur aan B. en VV. verder, dat uw college ons standpunt t.a.v. een gron dige verbetering volkomen deelde. Zelfs werden van de zijde van B. en W. nog verschillende mogelijkheden geopperd, die zouden kunnen leiden tot de oplossing van dit probleem. In liet besef dat B. en W. volledig waren ingelicht en volkomen begrip toonden voor de manier waarop het bestuur in deze meende te moeten handelen, werd besloten met bekwa me spoed te trachten iemand te vin den, die aan de te stellen eisen zou kunnen voldoen. Het lag in de bedoeling van het Gasthuisbestuur, om, zodra men met het voorbereidende werk gereed was en een aantal geschikte candidaten ter beschikking zou hebben, met B. en W. een samenspreking te hebben over de aanstelling van de nieuwe functionaris .en over de vaststelling van het aan hem te betalen salaris. Zodra het bestuur met zijn voorbe reidingen gereed is, zal het zich op nieuw met B. en W. in verbinding stellen en het college op de hoogte brengen van de stand van zaken, om nieuwe moderne kantoorgebouw nog verder mag uitgroeien. Namens de Ring en de bank te 's Heer Arends kerke bood de heer Lindenbergh een tweetal reproducties van Vincent van Gogh aan. De heer C. Zandee sprak namens de leden. Het jaar 1954 is een jubel jaar voor de bank. Enkele weken ge leden vierde men het veertigjarig be staan, terwijl nu een nieuw kantoor in gebruik kan worden genomen. Daarom is er reden tot grote dank baarheid". Als geschenken werden namens de leden een bureaustoel voor de voorzitter en een kapstok aange boden, alsmede een album met de na men van de gevers. De heer Van der Linde vertolkte de dank van het be stuur en bood daarby mede namens zyn vrouw een door haar vervaar digd schilderij aan. Voordat daarop de burgemeester tot de officiële opening overging, wees deze nog in een korte toespraak op het belang van de boerenleenban ken voor de ontwikkeling van de landbouw. Namens het gemeentebe stuur bood hy de gelukwensen aan bij de opening van het nieuwe gebouw en sprak de hoop uit, dat dit kantoor zal bijdragen om het zegenrijke werk van do boerenleenbank verder uit te bou wen. Hierna was er gelegenheid om het modern en gezellig ingerichte kan toorgebouw alsmede de kassiersvvo- ning te bezichtigen. Mutaties Rijkspolitie De wachtmeester eerste klasse M. J. van den Boomgaard te Oostburg is overgeplaatst naar Kortgene in gelijke functie- In zijn plaats is te Oostburg geplaatst bij de Rijkspolitie de heer J. van Weelden, thans hoofdagent van politie in gemeentedienst te Monster. Benoeming De heer A. A. v. d. Linde, vroeger te IJzendijke, werd benoemd tot plaatsvervangend bureauchef bij de Rijkswaterstaat te Vlissingen, in de rang van administratief ambtenaar eerste klasse. „Open Deur"-dienst Vrijdag 24 December a.s. wordt in de Nieuwe Kerk te Middelburg om 23 uur een „Open Deur'-dienst gehou den, waarin als voorganger zal optre den dr. H. van der Linde, Ned. Herv. predikant uit Middelburg. daarna pas definitief zijn beslissing te nemen. Het Gasthuisbestuur is er van overtuigd, hiermee vèr binnen het raam van zyn bevoegdheden te zijn gebleven. B. en YV. merken nog aan de raad op, zich in het algemeen met het schrjjven van het Gasthuisbestuur te kunnen verenigen. Uit de bespreking die het College met dit bestuur heeft gehad, vloeide naar de mening van B. en YV. echter niet vanzelfsprekend voort, dat zonder nader overleg sol licitanten voor de betrekking van economisch directeur konden worden opgeroepen. Nu dit echter geschied is, menen B. en YV., dat voorshands do verdere ontwikkeling ter zake moet worden afgewacht. KUNST Kerstconcert Vlissingse Oratoriumvereniging SINT JACOBSKERK. DE Vlissingse Oratoriumvereniging heeft gisteravond een uitmuntend werk verricht: voor vele belangstel lenden gaf zij in de Sint Jacobskerk een Kerstconcert, dat in grote lijnen bijzonder voldeed. Onder de bekwame leiding van Jan Kuiler werd een aan tal koren en koralen uit Bach's Weih- nachtsoratorium uitgevoerd, waarme de deze vereniging opnieuw bewees tot goede dingen in staat te zijn. Met name de koralen werden uiterst gaaf vertolkt en er ontbrak eigenlijk maar één ding aan: namelijk dat er alleen maar door het koor werd gezongen.. Deze koralen vormen immers zulk een grootse gemeenschapsmuziek, dat men zou wensen, dat iedereen in de kerk deze liederen had kunnen meezingen. De uitvoering van enkele grotere ko ren was eveneens te roemen, waarbij met name moet worden genoemd het „Ehre sei dir Gott gesungen". Vooral in dit gedeelte bleek, dat de Vlissing se Oratoriumvereniging een koor is, dat Bachmuziek verstaat en men mag dan ook hopen, dat dirigent Jan Kui ler nog eens besluit met deze ver eniging enkele Bach-cantates uit te voeren. Tot dusver wordt deze litur gische muziek van de Leipziger can tor slechts bij uitzondering in Zeeland gehoord, zodat hier in zekere zin nog terrein braak ligt. De begeleiding werd zoals gewoon lijk ook gisteravond weer verzorgd door de Vlissingse Orkestvereniging, die zich kranig weerde. Wel rees ech ter de vraag, waarom zonder conti- nuo-instrument werd gespeeld, zodat de partituur op verscheidene plaatsen niet volledig leek. Een klein misverstand in de uitvoe ring van de „Pastorale" uit het Weih- nachtsoratorium was voor de dirigent aanleiding dit instrumentale gedeelte te herhalen, terecht, zoals bleek, want het orkest herstelde zich geheel. Ook Corelli's Kerstmuziek kreeg een te waarderen vertolking. Piet Broerse speelde op het orgel werken van Da- quin, Bach en De Wolf zoals men mocht verwachten: muzikaal en met grote technische beheersing. Het con cert werd zowel begonnen als beslo ten met een a capella gezongen „Stil le Nacht". de K. Dokter H. Frima chef-staf Zeeuwsch Rode Kruis Korps De heer H. Frima, arts te Zoute- lande, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot chef-staf van het Ro de Kruis Korps Zeeland. Dokter Fri ma is de opvolger van dokter M. Huy- gens uit Westkapelle, die, zoals eerder gemeld, met ingang van dezelfde da tum tot gewestelijk R.K.K.-comman- dant is benoemd. De laatste volgt de Middelburgse arts P. C. J. van der Slikke op. VANDAAG. Middelburg Electro: „Rancho notori ous", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: CFA: „Heidi", (aJ.)t 20 Vlissingen Alhambra „The Quiet man" (14 jr.). 19 en 21 uur; Luxor: „Uit de brand ben je (a.l.), 20 uur. Goes Grand: '„Robinson Crusoë en Co" (a.l.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2