PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Scherpe critiek in Kamer op V.S. inzake Nieuw-Guinea Beperkte dijkbewaking bleek in Zeeland noodzakelijk BILT Vandaag... GEEN „DERDE MACHT" UIT DE NEUTRALE STATEN WINTER ZETTE IN MET STORM, REGEN, HAGEL EN ONWEER DE VERWACHT... Ï97e Jaargang-No. 301 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 Dec. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie f3. Ing. mededelingen driemaal tarief- Kleine advertenties (max. 3 regelsi van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 355)300 P.Z C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 68—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finiandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdslr. C 160. tclcf. BEGROTING BUITENLANDSE ZAKEN Ongerustheid over toestand in Indonesië (Van onze parlementaire redacteur) Bij de gisteren in de Tweede Kamer begonnen algemene beraadslagingen over de begroting van het ministerie van buitenlandse zaken stonden Nieuw- Guinea, Indonesië en de Europese samenwerking in het middelpunt der belangstelling. De afzijdigheid van Amerika, toen het in de Verenigde Na ties op de stemming inzake Nieuw-Guinea aankwam, ontlokte scherpe critiek, in het bijzonder van de zijde der K.N.P. en V.V.D. Ook over de toestand in Indonesië heerste in verschillende fracties een ernstige onge rustheid, welke voornamelijk werd veroorzaakt door de uitdagende wijze, waarop de Indonesische regering met de door haar afgesloten accoorden meent te kunnen sollen. Wat de afzijdigheid van Amerika tijdens de stemming over Nieuw-Gui nea in de Verenigde Naties betreft, merkte de heer Weiter (K.N.P.) op, dat het in feite beangstigend is, dat de grootste macht der aarde zich niet geneert, als toeschouwer langs de weg te blijven staan. De politiek der Ver enigde Staten noemde hij onintelli gent, zelfs als er de bedoeling achter school, een paar vrienden in Azië te winnen. Het altijd en eeuwig scher men met de beruchte anti-koloniale leuzen achtte spreker niet bevorder lijk voor het vertrouwen, dat Neder land in Amerika moet stellen. De heer Korthals (V.V.D.) sloot zich in grote lijnen bij het betoog van de heer Weiter aan. Amerika moet zich volgens hem eindelijk eens realiseren, tot welk bittere consequenties zijn po litiek in het Verre Oosten kan leiden. Wanneer de Verenigde Staten geen openlijk partij durven kiezen, dan leidt dit tot vermindering van het ge wenste en ook noodzakelijke respect. Voor het succes van Nederland in de Verenigde Naties werd minister Luns overigens van vele zijden lof toege zwaaid. Zijn tactiek, welke voorname lijk in de wandelgangen van het ge bouw der Verenigde Naties vorm vond, kon de goedkeuring wegdragen van de P.v.d.A., de C.H.U., de V.V.D., de K.N.P. en de A.R. De slechte betrekkingen met Indo nesië vervulde vooral de K-N.P. met grote zorg. De heer Weiter betwistte Uitspraak in kwestie van Duitse volkswagens Geen gereduceerde prijzen voor „aandeelhouders" Het West-Duitse hooggerechtshof te Karlsruhe lieeft Dinsdag beslist, dat de 130.000 Duitsers, die geld heb ben gestoken in het Volksvvagenpro- ject tydens het Hitler-regime, nu geen recht hebben op volkswagens tegen gereduceerde prijzen. Volgens het vonnis bestond er geen contract tussen de volkswagenfa briek, die nu door de West-Duitse regering beheerd wordt, en de beleg gers, wier geld naar het nationaal- socialistische arbeidsfront is gegaan. Het hof verklaarde, dat het geld, dat de beleggers aan het arbeidsfront hadden betaald, onaangeraakt op een banlcrekening te Berlijn staat en dat de wettelijke aanspraak van de be leggers op dit geld erkend was. Men heeft niet bekend gemaakt, hoe groot het bedrag is. om 10.25 uur begint de M winter; is het 250 jaar geleden, s dat het Mauritshuis te Den Haag geheel uitbrandde. iiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een recente foto van de Belgische koninklijke familie. Staande, v.l.n.r.: Prins Albert, Koning Boudewijn. Prinses Liliane en Koning Leopold 111. Op de stoel links, Prins Alexan der en rechts, Prinses Marie-Christine. de opvatting van de regering, dat er bij de onderhandelingen met dit land soms goede, soms redelijke resultaten werden bereikt. Hij vond dit stand punt nogal naïef, getuige de grote schendingen van de accoorden, welke in de loop der tijd zijn afgesloten. Van geen enkele ander land zou Ne derland een behandeling als de onder havige dulden. De heer Weiter vroeg zïcb dan ook af, of het niet gewenst was, de Nederlandse hoge commissa ris in Indonesië terug te roepen, het geen een verbreking der diplomatieke betrekkingen zou inhouden. Ook acht te hij het noodzakelijk, op internatio naal niveau recht voor mishandelde arrestanten te zoeken. De heer Korthals (V.V.D.) noemde de mishandeling van arrestanten be schamend. Hij waarschuwde er voor, dat Indonesië rijp wordt gemaakt voor het communisme, een stelsel, waar zijn huidige regeerders eerst aan ten slachtoffer zouden vallen. (Vervolg op pag. 10) Stormgevaar nog niel geweken (Van onze weerkundige medewerker) De stormdepressie, die in de afgelopen nacht over de Noordzee en Denemarken naar de Oostzee trok, veroorzaakte westerstorm. Gemiddelde wind snelheden van ruim 100 kilo meter per uur werden in de af gelopen nacht langs de Wad deneilanden gemeten. Gister avond passeerde het koufront van de stormdepressie ons land vergezeld van hagel en onweer. Op de vliegbasis Leeuwarden werd een windstoot van 144 ki lometer per uur gemeten. Ook in de afgelopen nacht kwamen zeer zware buien voor met on weer. Met de stormwind spoelt vandaag koude lucht het buien over ons land, maar in de loop van de dag zal de wind in kracht afnemen. Daarmee is het met de onrust in de atmosfeer nog niet gedaan: een nieuwe, nog in activiteit toenemende de pressie zal in de komende nacht de Noordzee kunnen bereiken en mogelijk evenals zijn voor ganger stormweer veroorzaken. De kans op Noordwesterstorm blijft dus door deze ontwikke ld ling aanwezig. Er is geen reden om hierin M een nieuw gevaar te zien, maar H wel mag gezegd worden, dat het deze depressies zijn, die van de omgeving van IJsland naar H de Noordzee trekken, die de jd zwaarste stormen en hoogste waterstanden langs onze kus- §f ten veroorzaken. Ook de be ll ruchte Februaristorm van het vorige jaar was een z.g. IJs- landdepressie. Illllllllllllllllll TITO OP BEZOEK IN INDIA Critiek op organisatie van V.N. Maarschalk Tito van Joego-Slavië, die op het ogenblik een officieel be zoek brengt aan India, heeft Dinsdag in een rede in het parlement ia Nieuw- Delhi tegengesproken, dat het doel van zijn reis een „derde macht", be staande uit neutrale landen, zou zijn. De buitenlandse politiek van Joego-SIavïë is en blijft gevestigd op de beginselen van het Verenigde Naties-handvest. Tito zei verder, dat de Verenigde Naties slechts op de juiste wijze kun nen functionneren, als alle landen van de wereld tot de organisatie toegela ten worden. De organisatie der Ver enigde Naties vormt het enige middel om het gevaar van internationale con flicten te verminderen. De Verenigde Naties kunnen sommige internationale vraagstukken niet regelen, omdat er bepaalde tekortkomingen zijn „zoals het recht van veto in de veiligheids raad", aldus Tito. Er bestond ook de neiging om de Verenigde Naties in verschillende blokken te verdelen, een neiging die sommige landen vertoonden ten aan zien van de gehele wereld. De recente verbetering van de ver houding tussen Joego-Slavië en de Sowjet-Unie vormt volgens Tito een bijdrage tot de versterking van de wereldvrede en Joego-Slavië's pogin gen om t.ot een betere verhouding met andere Oost-Europese landen te ko men was,, nog een bewijs uit de prac- tijk", dat Joego-Slavië vrede en inter nationale samenwerking wenst. Tito noemde de volgende punten op, die naar zijn zeggen de oorzaken vormen van de huidige internationale spanning: 1. het gebrek aan gelijk heid van de landen; 2. inmenging in binnenlandse aangelegenheden voornamelijk door grote en ontwikkel de mogendheden3. de verdeling der invloedssferen; 4. kolonia- Slechts als deze elementen geëlimi neerd zouden zijn zou de mensheid zonder vrees de toekomst tegemoet kunnen gaan. Coëxistentie vormde de enige werkelijke oplossing tegen de oorlog. De vorming van ideologische en militaire blokken hielp niet, aldus de president. Ook in Londen is de Kerstboom, een geschenk van Noorwegen, reeds enige dagen geleden aangekomen en, tus sen twee feeëriek verlichte fonteinen in, geplaatst op Trafalgar Square. Vijf jaar voor spionne Irmgard Schmidt Een gerechtshof van de Amerikaanse hoge commissie te Berlijn heeft de 24-jarige O.-Duitse Irmgard Schmidt tot een gevangenisstraf van vyf ja ren veroordeeld. Zij werd er van beschuldigd inlich tingen voor de Russen te hebben in gewonnen en doorgegeven. Ook zou zij getracht hebben de Russen bij zonderheden mee te delen over per soonlijke gegevens diensttijden en opleiding van de „American Military Intelligence Department", een afde ling, die zich bezig houdt met inlich tingen over de sterkte en de opstel ling van de Russische troepen. Zij zou bovendien in November j.l. getracht hebben gegeven te krijgen over de geheime dienst van het Ame rikaanse leger. Zij werd op 1 December gearres teerd. Zitting Provinciale Staten Provinciale Staten van Zee land hebben Dinsdag een groot deel van de agenda der winter- zitting behandeld. Gesproken werd o.m. over beroepskeuze- bureaux, cultureel beleid, sub sidie V.V.V. enz. Voor een uit voerig verslag verwijzen wij naar pagina 9. SCHEPEN MOESTEN TERUGKEREN Boot van Folkestone naar Calais in moeilijkheden De winter is in ons land ingezet met een Noordwesterstorm, welke ge paard ging met regen, hagel en onweersbuien. Voor zover bekend, hebben zich geen ernstige ongelukken voorgedaan. Drie schepen, die gisteravond uit Rotterdam waren vertrokken, moesten door het slechte weer terugke ren. De loodsdiensten op de Nieuwe Waterweg en'te IJmuiden werden in de loop van de avond gestaakt. Bij de afsluitdijk werd gisteravond een verhoging van de hoogwaterstand met twee meter (de normale verhoging by storm) venvacht. Reden tot ongerustheid bestond hier niet. In Poortugaal brandden twee wo ningen af. Zeven personen werden hierdoor dakloos. Het hoogoplaaiende vuur, vond, aangewakkerd door de storm, gretig voedsel in het rieten dak, waarmee de aan elkaar gebouw de huizen waren bedekt. In Borger-Compagnie vernielde de storm een boerenschuur. Een-en-dertig passagiers, die Maan dag met de „Cofe d'Azur" uit Folke stone naar Calais waren vertrokken, een overtocht van anderhalf uur, be vonden zich Dinsdagavond nog aan boord van het schip en troffen voor bereidingen voor de tweede nacht op zee. Het 4037 ton metende schip liep Maandagavond op een zandbank. Sleepboten slaagden er In het vaar tuig vlot te krijgen, maar ze moesten ER WAS GEEN GEVAAR, MAAR Storm bracht enkele schepen in moeilijkheden De Noorilwesterstorm, die Dinsdag over ons land trok, maakte het noodzakelijk om voor Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden tegen de avond een beperkte dijkbewaking in te stellen, waartoe voor de tweede maal sinds de rampnacht in Februari 1953 het z.g. „telegram A" werd verzonden. Onmiddellijk was in alle delen van Zeeland het dijkleger paraat en be trokken de dijkwachten tot na ongeveer middernacht het tijdstip van het hoogwater hun posten. Bijzonder gevaar werd nergens geducht. De hoogwaterstand was gemiddeld ongeveer 3 meter boven N.A.P.. Het dijk leger behoefde nergens in actie te komen. Wel geraakten enkele schepen in moeilijkheden en ontstond er op som mige trajecten van de veerdiensten vertraging. In Zeeland bereikte dc storm sterk te windkracht 8, hetgeen gekwalifi ceerd wordt als „stormachtig". Er waren windstoten van 15 tot 16 me ter per sec., met „uitschieters" van 90 km per uur. In de loop van de avond nam de wind evenwel in kracht af. In West Zeeuwsch-Vlaanderen wer den de dijkwachters, van wie de meesten een feestavond in Oostburg bijwoonden, om 19.50 uur opgeroepen. Onmiddellijk werden zij met auto's naar de verschillende punten langs de West Zeeuwsch-Vlaamse kust ge bracht en omstreeks 9 uur waren al le posten bezet Om 11.30 uur was het hoogwater (ca 2.50 meter plus N.A. P.) en byzonderheden werden niet ge meld. Op de Bevelanden werd evenmin als op Schouwen-Duiveland, Tholen, St. Philipsland of in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen bijzonder gevaar geducht, daar men momenteel in de periode van de lage tijen verkeert. In Wemel- dinge bijvoorbeeld, waar om 18.43 het „telegram A" werd ontvangen, was het laagwater 1.30 meter min N.A.P.. terwijl dit in de rampnacht nog 90 cm boven N.A.P. lag! In enkele plaatsen werden bij wijze van voorzorg de vloedplanken aange bracht, doch voor het overige bleef het in geheel Zeeland bij verscherpte controle op de dijken tot na hoogwa ter. In Zierikzee ging het stormweer nog gepaard met een kort, maar he vig onweer. Op het water Het ruwe weer noodzaakte gister avond tot het staken van de loods diensten te Vlissingen, op de Wielin gen en in het Oostgat en op de Zeeuwse wateren raakten enkele schepen in moeilijkheden, Tijdens het stormweer kwam Dins dagavond het Engelse zeeschip „Hull- gate" in de buitenhaven van Hans- weert in aanvaring met het Belgi sche sleepschip „Alice". De boeg van het laatste schip werd ingedrukt en er ontstond veel schade aan het huis raad. Het schip bekwam geen noe menswaardige lekkage. De „Hullga- te" kwam van Rotterdam en zette na. derhand de reis naar Antwerpen voort. In de Zandkreek tussen Noord- en Zuid-Beveland liep het binnenschip „Koopvaart H", nadat het door zijn ankers was geslagen, vast op een zandplaat. Vanuit Veere vertrok om half zeven de reddingboot „Cornelia Maria Blankenheim", die er in slaag de het gestrande schip vlot te trek ken. Even na half elf kon de „Koopvaart II", die op het ogenblik in gebruik is by de Kon. Marine voor de demon tage van mijnen, de haven van Veere. waar het gestationneerd is. worden binnengebracht. Het Marinevaartuig „Bulgia", een patrouilleboot, voer nog ter assistentie uit, maar dit vaartuig kon de „Koopvaart H„ niet bereiken. Het Costaricaanse s.s. „Marianni- na", groot 4949 brt., verspeelde op de rede van Vlissinger. zhn beide ankers met ketting. Sleepboten voeren ter assistentie uit, doch moesten na mid dernacht onverrichterzake terugke ren. De „Mariannina" was op weg van Antwerpen naar Gdynia (Polen). Het had Maandagavond in Vlissingen gebunkerd. Hoewel de veerboten over het alge meen, zoals byvoorbeeld op het tra ject VlissingenBreskens het geval was, de normale dienst hebben geva- het schip wegens een storm opgeven. Door deze storm kon de „Cote d'Azur" Dinsdagavond de haven van Calais niet binnenlopen. Hij ging op een beschutte plaats bij Calais voor anker. Belgisch schip zinkende Het Belgische schip „Henri de Weert" seinde in de afgelopen nacht, dat het zinkende is. Het schip, een kustvaarder van ongeveer 13(50 brt, bevindt zich ongeveer 100 mijl ten N. N.O. van Texel. De rederij Doeksen op Terschelling heeft sleepboothulp (de „Holland") aangeboden, doch de kapitein van de „Henri de Weert heeft geantwoord dat de sleepboot niet tijdig genoeg kan arriveren, om dat zijn schip zeer snel zinkt. Het Panamese schip „Katingo heeft met moeilijkheden te kampen. Het bevindt zich ongeveer vijf myl voor de kust van IJmuiden. Het schip heeft het stuurboordanker verloren. Nieuwe taak voor D. J. von Balluseck De heer D. J. von Balluseck, Neder lands permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, zal binnen kort in deze functie worden vervan gen door mr C. W. A. Schiimann, thans directeur-generaal van de direc tie Indonesië van het departement van buitenlandse zaken. Omtrent de bestemming van dc heer Von Balluseck is binnen afzienbare tijd een Kon. besluit te verwachten, meldt het „Algem. Hbl.". ren, deden zich enkele moeilijkheden voor. De laatste boot (21.25 uur), die uit Terneuzen naar Hoedekenskerke vertrok, kon geen auto's meenemen. In Hoedekenskerke moest namelijk de deur in de coupure nabij de haven gesloten worden, waardoor auto's de boot niet konden verlaten. Op het traject Zijpe-Anna Jacoba- Eolder kwam de boot tengevolge van et ruwe weer in aanvaring met de steigerpalen in Anna Jacoba, waar door om negen uur gisteravond de dienst stopgezet moest worden. GUUR WEER. Langzaam tot hard of krachtig af nemende Noorwestelrjke wind. Wisse lend bewolkt met af en toe een bui. Iets kouder dan gisteren. ZON EN MAAN. 23 December Zon op 8.47 onder 16.31 Maan op 7,21 onder 14.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1