Johannes Gerardus Strijdom': de nieuwe premier van Zuid-Afrika its REGERING ZAL TOEZIEN OP PRIJSVERHOGINGEN SLAGER UIT URSUM STAK EIGEN SLAGERIJ IN BRAND I I citde AETHER WOENSDAG 22 DECEMBER 1954. PROVINCIALE SSEBUW8B COURANT VERWACHTINGEN HOOG GESPANNEN „De Leeuw van het Noordenis groot vriend van Nederland (Van onze correspondent ln Kaapstad). De nieuwe eerste minister van Zuid-Afrika, de 61-jarige Johannes Gerardus Strijdom, is geen diplomaat. Hij is een man, die gewend is om ronduit te zeggen hoe hy over de dingen denkt, ook al geeft hy daarmee van tyd tot tijd zyn tegenstanders een wapen In de handen. Zyn tegen standers weten echter, dat Hans Strijdom daarnevens een man is van zijn woord. Hij verandert niet meer van standpunt als hy eenmaal zijn mening gezegd heeft. In een politieke strijd van bijna dertig jaren ls deze Transvaalse politi cus gehard. Daar was een tyd, dat hy de enige Nasionale parlementariër was, die in Transvaal was overgebleven en nimmer heeft hy zó hard voor zijn partij gewerkt als in die tijd. Zyn onverdroten stryd voor de Na sionale gedachte, voor het recht van de Afrikaners, voor hun taal en hun onafhankelijkheid, heeft hem onder zijn aanhangers de naam „Die leeu van die Noord" bezorgd. Zijn populariteit, vooral in Transvaal, is, gemeten naar Nederlandse maatstaven, bijna overdreven. Men verwacht van hem, nu hij de plaats van dr. Malan gaat innemen, zeer veel. Misschien zelfs te veel. Want ook minister Strijdom zal niet ln een handomdraai de enorme pro blemen van Zuid-Afrika kunnen op lossen. Ook hij zal het vraagstuk van de veelrassige samenleving niet met een pennestreek kunnen afdoen; ook hij zal niet binnen een of twee jaar 't lievelingsideaal van de instelling ener republikeinse staatsvorm kunnen ver- werkelyken, hoezeer hij ook zelf als geesteskind van Paul Kruger met kracht dit ideaal moge hebben gepredikt. En de Britse regering zal tegenover Strijdom zeker niet een soepeler houding aannemen, als hy de kwestie van de incorporatie der Britse protectoraten ter tafel brengt. Een zaak die Smuts, Hertzog en Ma lan onafgedaan moesten laten liggen, zal ook door een sterke figuur als Strydom stellig is, niet zonder meer in het reine gebracht kunnen worden. Geen vreemde banden Toch krijgt men de indruk, dat de overgrote meerderheid der Afrikaners al deze wonderwerken uit de hand van de nieuwe eerste minister ver wacht. Dit is stellig tekenend voor het grote vertrouwen, dat men in hem stelt, maar het schept anderzijds het gevaar, dat óf Strydom door zijn aan hang gedwongen wordt met te veel haast op te treden, óf dat zijn aan hangers in hem teleurgesteld worden. Hoewel zttn principes volkomen be kend zijn, dient men af te wachten wat zijn methodiek zal blyken te zijn. Men kan aannemen, dat hij het ge duld en de wijze voorzichtigheid van dr. Malan vooralsnog mist, maar an derzijds is hij een man met een groot verantwoordelykheidsgevoel, die in een reeks van jaren als minister in J. G. STRIJDOM Premier van Zuid-Afrika. het Nasionale kabinet getoond heeft een goed en secuur administrateur te By de Engelssprekende Zuid-Afri kaners is een grote mate van gere serveerdheid voelbaar. Men weet, dat Strijdom in de eerste, tweede en der de plaats een Afrikaner is en dat hy indien hy de tyd ryp acht, niet zal aarzelen om ook de laatste band met Engeland en het Gemenebest door te snijden. Zyn politieke Ideaal ls (en hy komt daar rond voor uit), een Repu bliek Zuid-Afrika, vry van iedere bui tenlandse invloed, los van alle vreem de banden en met een eigen volkslied en een eigen vlag. Dat hij ten aanzien van de tweetaligheid (Engels en Af rikaans) het constitutionele beginsel van gelijkwaardigheid zal handhaven, staat intussen wel vast. Het is bekend, dat minister Stry dom een groot vriend van Nederland is. Ook in dit opzicht volgt hij de tra- ditie-Kruger, die zich immers steeds omringde met Nederlandse adviseurs en ambtenaren. Ten opzichte van de immigratie neemt de nieuwe premier het standpunt in, dat een veel groter emigrantenstroom in de Unie werk en brood zal kunnen vinden en dat die emigrantenstroom in de eerste plaats uit Nederland zal moeten komen. De verhouding met Nederland en de eco nomische relaties met het land zyner voorvaderen, zn by Strydom in goe de handen. Hij zal zeker alles doen wat in zijn vermogen ligt om de ban den met Nederland zo sterk mogelyk te maken. Minister Strijdom begon als advo caat, werd later boer (en als zodanig een bekend fokker van Fries-bont vee) en kwam al spoedig in de poli- LEZERS SCHRIJVEN V erkeersobstakel. Nu volgens de op 2 en 4 dezer ge houden verkeerstelling in de bocht van de nieuwe uitvalsweg op de Noordweg te St. Laurens blykt dat het merendeel van het snelverkeer de nieuwe uitvalsweg vermijdt en de ou de weg volgt, moet deze bocht wel een overduidelijk bewys zyn van een onnodige en gevaarlijke verkeersbe- lemmering. "Vooral in de winter met mogelyk mist en gladde wegen ont staat daar, inzonderheid voor het zware verkeer als bussen en vracht wagens, die zich door die bocht en dan nog met een averechts taluud moeten wringen toch wel een onnodi ge en gevaarlijke situatie, om van een verkeersverbetering helemaal maar niet te spreken. Gezien het resultaat van de telling, zou het overweging verdienen om de bestaande situatie spoedig te verbete ren door de weg ter plaatse in zijn oude en veilige toestand terug te brengen! Zeer vele automobilisten zouden het waarderen. A. P. VERHULST St. Laurens WIJZIGING OMZETBELASTING Administratieve verlichting voor de middenstand Op 1 Januari a.s. znl de nieuwe wet op de omzetbelasting 1954 in werking treden. Deze wet Brengt een aantal veranderingen in de wyze, waarop de belasting wordt geheven. Deze wyzigingen zyn vooral van een technisch karakter en hebben mede tot doel, do middenstand moeite en administratieve beslommeringen te besparen, zo deelt men van de zyde van het ministerie van economische zaken mede. In het nieuwe systeem zal de de tailhandel over leveringen aan par ticulieren geen omzetbelasting meer behoeven af te dragen. Om niettemin de opbrengst van de omzetbelasting op ongeveer hetzelfde peil te hou den, zal daartegenover bij de indu strie een hoger percentage worden geheven dan tevoren. In het alge meen gesproken zal hierdoor het to tale bedrag van de omzetbelasting, dat drukt op de artikelen die de kleinhandel aan particulieren levert, niet hoger worden dan tot nu toe. Uit een en ander volgt, dat de wij ziging in de heffing van de omzet belasting voor de industrie geen aan leiding mag zyn de bestaande mar ges uitgedrukt in geldbedragen te verhogen met een groter be drag dan dat, hetwelk rechtstreeks voortvloeit uit de tariefsverhoging van de omzetbelasting. Voorts ligt het voor de hand, dat de detaillist by het vaststellen van zijn marges er rekening mede houdt, dat hy geen omzetbelasting meer behoeft af te dragen. Hij dient dus op zijn even tueel ietwat hogere inkoopprijs niet meer te leggen dan het geldbe drag van de oude marge, vermin derd met het bedrag van de niet meer geheven 3 omzetbelasting. Zoals uit het vorenstaande volgt, zullen, behoudens een enkele uitzon dering, de wyzigingen in de heffing van de omzetbelasting geen motief opleveren tot verhoging van de prij zen in de winkels. Het hiervoor medegedeelde geldt voor merkartikelen met vastgestelde prys, evenzeer als voor artikelen waarvan de prys niet is gefixeerd. De regering zal niet nalaten de ontwikkeling van het prysverloop na het invoeren van de nieuwe wet nauwlettend te volgen en de oorza ken van eventueel geconstateerde prysverhoging op te sporen. tiek. Jarenlang was hy lid van het uarlement, waar hy bekend werd om zijn bijzonder rondborstige, „onpoli tieke" toespraken. Hy werd eredoctor van de LTniversiteit van Pretoria, maar stelt geen prys op het open baar gebruik van de titel. In het ge wone leven is hy een uiterst eenvou dig, godsdienstig man. Hy is stroef, lig, 0D bijna achterdochtig en meestal ern stig, maar hy kan een goede grap waarderen en houdt er van, zyn vrienden te plagen met him persoon- ïyke eigenaardigheden. Hy is ge trouwd met de dochter van een Gere formeerd predikant; mevrouw Stry dom is een zeer charmante, knappe verschoning. Zy speelt uitstekend pia no en is een deskundige in alles wat met Beethoven te maken heeft. De vyfde minister-president van de Unie van Zuid-Afrika begint zyn ambtsperiode onder het gelukkige gesternte van een nog altya groeien de welvaart. De expansie van de in dustrie heeft nog steeds geen einde genomen, de financiële situatie is ge zonder dan ooit er er is sinds een lan ge reeks van jaren geen onrust of staking van betekenis in Zuid-Afrika geweest. Bovendien heeft hy het voor recht, dat zyn regering steunt op de onverbroken eenheid van het Afrika- nerdom, dat dank zy het titanen- werk van dr. D. F. Malan aan eengesmeed is tot een hecht en be trouwbaar politiek blok van gelyk- gezinde vaderlanders. Recordprijzen voor bloemen op Aalsmeerse veilingen. Tengevolge van de zeer grote bui tenlandse vraag naar Hollandse bloe men, zyn de pry'zen op de Aalsmeerse veilingen gestegen tot een record hoogte. Vooral uit Zweden, Duitsland, Zwit serland en Italië komen orders om steeds meer bloemen binnen. De ex port werkt onder hoogspanning om zoveel mogelyk aan deze aanvragen te voldoen. Rode anjers noteerden 1.25 per stuk, seringen liepen op tot 2.50 per tak, euphorbia tot 1.10 per tak en helleborus per bosje van 10 stuks tot 4.90. Deze prijzen zyn in de geschiedenis van de bloemen handel niet eerder voorgekomen. Alle andere soorten zyn in evenredig hoog in prys. Bij het -plaatsje Zurich op de Friese oever aan het uiteinde van de afsluit dijkis men op het ogenblik nog volop bezig met het verrichten van herstel werkzaamheden teneinde alle herinne ringen aan de grote ramp uit te wis sen en het achterliggende land zo goed mogelijk tegen de winterse vla gen te beschermen. Tevens heeft men deze gelegenheid aangegrepen om de noodzakelijke vernieuwingen aan de Friese zeedijk uit te voeren. Foto: Ee kijkje op enige leden van 't dijkleger, druk in de weer met bazalf en zand steen, dat straks de vloed zal keren. Jood pleegde zelfmoord in gevangenis van Cairo Het Egyptische ministerie van bin nenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat de 37-jarige Max Bennett, behorende tot een groep Joden die te Cairo berecht worden op beschuldi ging van spionnage, in de gevangenis zelfmoord heeft gepleegd. Bennett, voormalig functionaris van de „Anglo Egyptian Motors Company" is één van de dertien personen, die te rechtstaan voor het opperste militai re hof te Cairo op beschuldiging van spionnage voor Israel en pogingen ge bouwen in Cairo en Alexandrië op te blazen. Twee personen die uit Egypte ont snapten worden bij verstek berecht. Leger van V.S. in Europa krijgt nieuwe bevelhebber Luitenant-generaal Anthony C. Mc- Auliffe, bevelhebber van de Ameri kaanse parachutisten tijdens 't Duitse Ardennenoffensief in 1944. zal gene raal William M. Hoge opvolgen als be velhebber van het Amerikaanse leger in Europa. Generaal Hoge gaat aan het einde van de volgende maand met pensioen. Zonne-oven in Algiers na twee jaar bouwen voltooid. De zonne-oven van de Bouzarea, dichtby Algiers is klaargekomen. Het bouwen van de oven, die veertig ton weegt, heeft ongeveer twee jaar ge duurd. Het richten van de spiegel ge schiedt door twee kleine 3 pk electri- sche motoren. Dank zy de uurwerk beweging die van het sousterrain uit wordt geleid, biyft de spiegel con stant naar de zon gericht. Samenge. steld uit 144 aluminium-elementen, electronisch gepolijst, waarvan de to tale bruikbare oppervlakte 50 vier kante meter bedraagt, produceert de spiegel door de convergentie van de zonnestralen in het brandpunt van het toestel een vlek zo groot als een bord waarvan de temperatuur on geveer 4000 graden bedraagt. Deze hitte doet in luttele seconden een sta led plaat van een dikte van 25 mm smelten. DRIE JAAR GEVANGENISSTRAF Rechtbankvonnis bevestigd De 34-jarige slager F. K. uit Ursura, die in eerste aanleg wegens het in brand steken van zijn slagerij door de Alkraaarse rechtbank tot drie jaar was veroordeeld met aftrek van voor arrest, heeft Dinsdagochtend ook van het Amsterdams gerechtshof, waarbij hij ln beroep was gekomen, dezelfde straf gekregen. Zowel voor rechtbank als voor ge rechtshof had deze slager ontkend de brand in zijn slagerij (op 11 Maart jj.) opzettelijk te hebben gesticht. Hij verklaarde, dat hij met benzine en olie een oude gehaktmolen wilde schoon maken, doch dat hij het blik liet val len, zodat de benzine en de olie zich over de vloer verspreidden. Toen hij onder het vloerkleed wilde kyken om te zien of daar benzine onder was ge lopen, was zijn sigaret uit zyn mond gevallen, waarop onmiddellijk een ex plosie volgde. Veertien dagen geleden verklaarden enkele experts, dat zij dit verhaal van verdachte ongeloofwaardig acht- met totaal 540 prijzen tot een waarde van ff. 16500. IQ eerste prijzen: een jaar lang gratis kruidenierswaren! Vader: kopie Nr— Moeder: kopie Nr— Lity: kopie Na— Henkie; kopje Nb— Oma; kopje Nr— Moeder komt de huiskamer binnen met een blad vol kopjes, jij# gevuld met dampende, heerlijk-geurende CACAO DE ZAAN. Zij beeft baar bril niet op, eo ziet niet goed wélk kopje zij voor Vader, Llly, Henkie, Oma en voor baar zelf j&j: bestemd bad. Wilt U Moeder even helpen j&iS Voor de aardigste inzendingen, te beoordelen door aan jury, worden da volgende, ZELDZAAM PRACTISCHE PRIJZEN beschikbaar gesteldI 10 eerst* prijzen: een jaar lang gratis kruidenierswaren. 10 tweede prijzen: een Half jaarlang gratis kruidenierswaren. 20 derde prijzen: drie maanden lang gratis kruidenierswaren. Elke week kunt U bij de kruidenier inkopen doen tol een bedrag van f. 15* Verder zullen 500 troostprijzen aan goede inzenders worden uitge reikt, te wetani 250 bussen CACAO DE ZAAN 2 250 gram en 250 strooipakjes ZAANHAGEL (echte chocoladekorrels). En nu gaan wa met z'n alleru_Jiee,niet naar Da Zaan, maar wèl meedoen aan d«za leuke prijsvraag van „DE ZAAN"! /Correspondentie over deze prijsvraag kan niet worden gevoerd. Da uitslag zal op 31 Januari 1955 in dit blad worden gepubliceerd. Schrijf ft,,doenl ,r,'u ten. De slagery was verzekerd voor een totaal bedrag van 13.000. Op het huis rustte een hypothee^ van 7500, die nauwelijks een week te voren door de maatschappij was opgezegd, om dat verdachte na herhaalde aanma ning een schuld aan rente en aflos sing van circa 300 niet had voldaan. De procureur-generaal vermeldde in zijn requisitoir, dat de verdachte alle reden had om brand te stichten, aan gezien zijn slagerij slecht liep en de verdachte vrij veel schulden had. Prijsindexcijfers van het gezinsverbruik. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft thans prysindexcyfers van het gezinsverbruik op basis 1949 100 per 15 November 1954 samengesteld. Het indexcijfer voor de voeding daalde t.o.v. dat per 15 October met 1 punt. Deze daling wordt voorname- lyk veroorzaakt door daling van de pryeindices voor groenten, fruit en chocolade. In deze sector kwamen echter ook enige prijsstygingen voor o.a. by waterwit- en volksbruinbrood, peulvruchten, thee, kaas en eieren. Bij de niet-voedingsmiddelen deden zich enkele minder oelangryke prys- verhogingen voor o.a. van anthraciet, lakens, schoenreparatie- en kappers- tarieven. De daling van October op Novem ber van het totale indexcijfer (exclu sief belastingen) leidde tot een daling van de indexcijfers van de posten loonbelasting, sociale verzekerings premies, e.d. Als gevolg van de afronding onder ging het totale indexcyfer (inclusief belastingen) geen verandering. bleef op 127. Het DONDERDAG 23 DECEMBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11,45 Kamerkoor en orgei. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30—12.33 Land- en tuinb. meded. 12.33 12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Alt en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Twee violen en piano. 15.50 Gram. 16.00 Kerstwijdlngs- dienst voor de militairen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Vocaal ens. 18.00 Pianospel. 18.15 Kerstwijding Zuid-Molukse Christen Jongeren. 18.45 Kerstboodschap van het Leger des Hells. 19.00 Nws- en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Verz. pro gr. 20.00 Radiokrant. 2.20 Pro- menade-ork. 20.45 Amus. muz. 21.15 „De Jeugd vliegt Uit", hoorspel. 21.43 Kamer- ork. 22.10 Periodiekenparade. 22.20 Orgel- conc. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.13 —24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 AVRO. (7.508.00 VPRO). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 NWs. 8.15 Gram. 9.00 Idem. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Lichte muz. 11.45 Voordr. 12.00 Zang en piano. 1225 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit 't Be drijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 1355 Koersen. 14.00 „Christoforo Colombo", hoorspel. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Alt-mezzo en piano. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 1650 Pro- nienade-ork. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: „Ont wikkeling van de aardolie-industrie op Nieuw Guinea" door Ir. w. Th. B. Relme* rink. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 1855 Voor de jeugd. 18.40 Cabaret. 19.00 Voor de kinderen. 39.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Rep. 19.15 Amus. muz. 19.45 Kerstgroet. 20.00 Nws. 20.05 ..Die Klndhelt Jesu", oratorium. 20.45 ,.Nu zijt wellecome". kersthoorspei. 21.15 Plano recital. 2155 Kerstprogr. 22.10 Orgel, viool en trompet. 22.45 Bu tril. overz. 23.00' Nws. 23.15 Sportact. _3.30-24.00 „Het eenzame Kerstfeest". TELEVISIE NTS. 20.30 Introductiefilm Eurovisie. 2055— 1 31.45 Relais van de Kerstliederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 13