f KLANKBORD) Voormalig medewerker van John door Russen vastgehouden Meer uniforme teelt aanbevolen van bewaarfruit TWEE-MILLIARDSTE EI VAN DIT JAAR UITGEVOERD REXISTENLEIDER DEGRELLE NOG STEEDS IN SPANJE D DINSDAG 21 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONTVOERINGSAFFAIRE IN BERLIJN Na ontsnapping zich gemeld bij Westberlijnse politie Friederich Wilhelm Heinz, een gewezen ambtenaar van het West-Duitse bureau van dr. Blank, het „defensiebureau" heeft zich Zaterdag by de West-Berlynse politie vervoegd met de verklaring dat hij door een van zyn vroegere medewerkers naar Oost-Berlyn is ontvoerd. Hy werd er drie dagen vastgehouden. Heinz heeft gisteravond verklaard, dat men hem het voorstel had gedaan om een „tweede Otto John" te worden. Er was hem politieke bewegingsvrijheid toegezegd als hy om asyl zou vragen. Heinz werd vastgehouden op het Sow jet-hoofdkwartier in Oost-Ber lyn. Hij was in het Duitse leger luite nant-kolonel. Heinz fungeerde tot September 1953 als leider van de af deling contra-spionnage van het W. Duitse defensiebureau. Heinz nam ontslag na een geschil met Otto John. Gevaarlijke kracht van speelgoedpistooltje. Jongen schoot zich kogel door de vinger. De 12-jarige Freddie van der Lee, die bij de marinekazerne aan het Amsterdamse Kattenburgerplein (het zg. Kogeleiland) inderdaad een echte kogel vond, nam deze mee naar zyn ouderlyk huis aan de Grote Katten burgerstraat, stopte de 9 mm pistool patroon in de minding van zijn eigen speelgoed-pistool, ging voor het open raam staan, hield zijn linkerhand voor deloop, omdat hij de kostbare kogel niet kwijt wilde raken en trok ver volgens aan de trekker. Een moment later was Leiden in last. Huilend rende de jongen naar zijn ouders met een vleeswond aan de middelvinger. Hij werd door een zie kenverpleger in de marine-kazerne verbonden. Terzake kundige agenten van poli tie hebben het pistooltje onderzocht en zijn tot de volgende conclusie ge komen: een metalen pen van een zui gerveer in de loop van het speelgoed pistooltje raakte 't slaghoedje van de echte patroon, waarna de patroon en de monding van de loop uit elkaar sprongen. De jongen verklaarde later dat zijn vriendje ook in het bezit van munitie was. Bij hem werd toen een onderzoek ingesteld. De agenten vonden inder daad een lege huls, die zij in beslag namen. De kogel werd niet terugge vonden. Tante Pos verzendt geen „schitterkaarten" Ieder jaar komen omstreeks Kerst mis en Nieuwjaar bij de post tal van prentbriefkaarten binnen, waarvan de postwet de bezorging verbiedt. Het betreft de kaarten, welke voorzien zijn van een schitter-oppervlak, dat veroorzaakt wordt door fijn glas of mica. Het is namelijk bij herhaling voorgekomen, dat postbeambten bij het sorteren verwondingen opliepen. De kaarten worden daarom in de post wet onder de rubriek „Verboden zen dingen" in één adem genoemd met ontplofbare stoffen! De kaarten worden, wanneer de af zender bekend is, terug gestuurd. De meeste komen echter terecht bij dc afdeling rebuten van het hoofdkan toor in Den Haag, waar zij worden bewaard tot afzender of geadresseerde er naar informeert. Verzending van de bedoelde kaarten kan alleen in een enveloppe geschieden. BANK. Een inbreker in het schone Italië drong des nachts een banlcge- bouw binnen en forceerde de kluis. Hij vond in de kluis slechts een bedrag aan lires, dat het schamele equivalent was van 600 Nederlandse guldens. In een briefje, dat hij voor de bankdirec teur achterliet, waarschuwde hij deze heer ernstig: Een bankdirecteur met zo weinig geld, in zijn kluis moet er wel heel slecht voorstaan. Zorg dat U meer geld in kas hebt, anders gaat U snel op een faïllisement af TENNISBAL. Als m'neer Maurits Bortz in Johannisburg een vrije avond heeft neemt hij een tennisbal en dan kopt hij die bal tegen de muur als maar heen en weer Twee weken feleden bezwoer hij, dat hij het tot 3.300 maal koppen in een uur ge bracht had. Niemand had lust dat na te tellen, maar z'n vrienden stonden toch wel versteld toen hy zei, dat hij het tot 25.000 maal in een uur wilde bren gen Wat moet de man een akelige leegte in zijn hoofd hebben!! VEILIG VERKEEK. De commissie voor veilig verkeer in Denemarken zal een auto van de zesde verdieping van een gebouw gaan werpen. Ze wil zien wat er met een auto gebeurt als men met een snelheid van 60 km per uur een botsing krijgt!!! SCHRIK. Michael Gasper, die in Kansas City (Amerika) met z'n au to een kruispunt passeerde, schrok geweldig- toen hij een hevige klap hoorde op het dak van zijn wagen. Hij stopte en kwam tot de ont dekking, dat een bord van een ver- keerspaal op z'n auto was gevalien. Op het bord stond: „Denk er om, dat het vandaag veiligheidsdag is". i Op 18 September werd Heinz in West-Duitsland wegens meineed ver oordeeld in verband met een verkla ring, dat hij de rang van kolonel had behaald. Vorige week was hij naar West- Berlijn gekomen om gehoord te wor den in een zaak tegen zijn voormali ge adjudant, Jakob Kolb, die van het verduisteren van staatsgelden werd beschuldigd. Onder de belofte, dat hij hem aan een man zou voorstellen die in het proces een belangrijke getuige kon zijn, bracht Kolbzijn voormalige chef per auto met grote snelheid naar O. Berlijn, waar twee Russische officie ren de mannen meenamen naar een Russisch gebouw te Karlshorst. Daar werd Heinz de gehele nacht ondervraagd en hij werd gedwongen zijn vrouw te Wiesbaden een brief te schryven, waarin hij haar verzocht naar Oost-Berlijn te komen. Hierna werd hy met Kolb in een flat opge sloten, doch Heinz zag kans, terwijl Kolb sliep, via aan elkaar geknoopte lakens over een balkon te ontkomen en West-Berlijn te bereiken. De vrouw van Kolb was betrokken by een poging om mevrouw Heinz naar Oost-Berlijn te lokken. In gezel schap van een chauffeur uit West- Berlijn, een zekere Harry B., ver voegde zij zich bij mevrouw Heinz te Wiesbaden. Mevrouw Kolb wist, toen de opzet werd ontdekt, te ontsnap- Een, doch de chauffeur werd aange- ouden. Hij bekende zich aan een po ging tot ontvoering te hebben schul dig gemaakt. De politie neemt aan, dat Kolb zich nog in Oost-Berlijn bevindt. Schoolgeldwet aanvaard V.V.D.-amendement verworpen Aan het begin van de Maandagmid dag gehouden vergadering heeft de Tweede Kamer met 59 tegen 16 stem men de schoolgeldwet, die het school geld afschaft voor leerplichtige kin deren, aangenomen. Vooraf verwierp zij met 64 tegen 11 stemmen een amen dement van mevrouw Fortanier-de Wit, beogende de afschaffing van het schoolgeld uit te breiden tot de niet- leerplichtige' jeugd. Voor stemde al leen de V.V.D. en de C.P.N. EEN TOPPRESTATIE Door exporteur te Varsseveld Maandagmiddag tegen twee uur is bij het grenskantoor Veurae-Hemden by Aalten het twee-milliardste Nederlandse ei van dit jaar over de grens gegaan. Dit betekent, dat de Nederlandse pluimveehouderij in 1954 een topprestatie heeft bereikt wat betreft de export van eieren. Verleden jaar bedroeg deze export 1.685.000.000 stuks, waarmede Ne derland toen reeds de eerste plaats innam onder de eier-exporterende landen. Het lopende jaar is volgens de heer K. Keur, adjunct-directeur van het .bedrijfschap voor pluimvee en eieren te De Bilt, een gloriejaar. Het twee-milliardste ei werd ge ëxporteerd door de heer B. Beekhof te Varsseveld. Maandagmorgen werd ter gelegenheid van dit feit een sa menkomst gehouden in het eierpak- huis van de heer Beekhof. Deze werd toegesproken door de heer Keurs, en door de heer J. G. Konings namens het Nederlands-eiercontrólebureau. Zij zeiden, dat deze mijlpaal van enorme betekenis is voor de Neder landse eier-export. UITWIJZING NIET TE VERWACHTEN Grote verontwaardiging in België. De deelneming door de vroegere re.vistenleider Léon Degrelle te Ma drid aan de zijde van enkele Spaanse ministers aan een manifestatie ter ere van vrijwilligers der Spaanse blauwe divisie, die aan het Oostfront heeft gestreden, heeft grote veront waardiging gewekt in brede lagen der Belgische bevolking. Men wijst er op hoe de Spaanse re gering sedert '45 verscheidene malen plechtig heeft verklaard dat Degrelle zich niet in Spanje bevond dit on danks het feit dat verscheidene Bel gen beweerden hem daar gezien te hebben en er dus geen enkele aan leiding bestond hem uit te wijzen. Men vindt het vooral ergerlijk dat Degrelle een interview heeft kun nen toestaan aan het weekblad „El Espanol", waarin hij de positie van Rex en zyn eigen houding tijdens de oorlog tracht te rechtvaardigen. De gewezen rexistenleider verklaarde zich tijdens dit interview bereid naar België terug te keren, indien aan zijn proces de grootst mogelijke publiciteit gegeven zou worden. Het katholieke kamerlid Behogne heeft thans besloten de minister van Naar beperking van atoomproeven Engeland zal in de subcommissie der V.N. voor ontwapening, welke aan het begin van het nieuwe jaar in Londen zal vergaderen, voorstellen, dat de proeven met atoombommen beperkt worden, zo verneemt A.F.P. van welingelichte zijde. Dit voorstel zou atoom- en waterstofbommen be treffen doch niet de taktische atoom wapens. Het zou hier een beperking doch geen verbod betreffen. Amerika, de Sow jet-Unie en Engeland zouden daartoe een conventie sluiten. buitenlandse zaken Spaak, na diens terugkeer uit Parijs, bij ordemotie een vraag te stellen in de Kamer over de aanwezigheid van de in België bij verstek ter dood veroordeelde rexis- tenlieder Léon Degrelle in Spanje een uitlevering van Degrelle zal wel niet mogelijk zijn, omdat er tussen Spanje en België geen uitleverings overeenkomst bestaat. Indien men om Degrelle te kunnen uitleveren een dergelijke overeenkomst wil aangaan, hetgeen hoogst onwaarschijnlijk is ge zien de grote populariteit die hij in Spanje geniet, dan zou Spanje op grond daarvan namelijk ook de uitle vering kunnen eisen van Spaanse so cialisten, die in België asylrecht ge nieten. Namens het bedrijfschap voor ei eren en pluimvee en het Ned. Eier- contrölebureau werden geschenken overhandigd. Het twee milliardste ei werd ver pakt in een kist versierd met de Ne derlandse kleuren, in rood, wit, blauw. Het gaat naar de Duitse importeur Hermanns te Bermelskirchen bij Keulen. Ernstige stremming te Amsterdam. Doordat Maandagmorgen omstreeks kwart voor negen een eleetrisch treinstel op het Oostelijk eiland tus sen het Centraal en Muiderpoortsta- tion te Amsterdam ontspoorde en daarby een groot aantal sporen ver sperde, is het treinverkeer in de hoofdstad gedurende een groot deel van de dag ernstig gestremd geweest. De trein, waarin geen passagiers aanwezig waren, ontspoorde vermoe delijk door het te vroeg omzetten van een wissel, waardoor het laatste draaistel uit de rails liep. De wagen bestuurder bleef ongedeerd. Het trein stel ramde een mast van de bovenlei ding, waardoor meteen het net stroomloos kwam te staan, en ver sperde een groot aantal sporen. Slechts via een paar goederensporen konden nog treinen naar het Oosten het station verlaten. Met autobus sen werden de passagiers van de bin nenstad naar het Amstel- en Muider- poortstation gebracht. Omstreeks elf uur was de ontspoor de wagen weer op de rails gezet en de bovenleiding gerepareerd. In de loop van Öe middag is het treinver keer hervat, zodat de forensen bij hun reis naar huis geen hinder meer van de stremming konden aanvaar den. Een „moot" van een vliegtuigvleugel wordt hier met een snelheid van 70 mijl per uur tegen een stapel zand zakken gekwakt, die tegen een me talen muur steunt. Het betreft hier een proef met een nieuw soort ben- zine-tank voor vliegtuigendeze tank is vervaardigd uit nylon met daar omheen een rubberlaag, speciaal ont worpen om het verlies van mensenle vens door brand bij vligtuigongeval len tegen te gaan. Men verwacht dat door het gebruik van deze tank het aantal gevallen, waarin brand ont slaat nadat een vliegtuig ia neerge,- stort, zeer sterk zal verminderen. „Voor terugkeer van West-Irian" Soekarno wil nationaal congres President Soekarno heeft het Indo nesische volk opgewekt binnenkort een groot nationaal congres, „All In donesian Congress", te houden van al le partijen en groeperingen in de maatschappij- „met het uitsluitende doel gezamenlijk te strijden voor de terugkeer van West-Irian in het In donesische grondgebied". De president deed deze oproep in een rede, die hij hield op een recep tie van het P.N.I.-congres, dat in Ban doeng wordt gehouden. Hij zei: „Al leen door te verklaren, dat onze aan spraak op West-Irian rechtmatig is zal dit gebied niet tot het Indonesische grondgebied terugkomen. Wij moeten een eigen macht op de been weten te brengen en ons niet afhankelijk ma ken van de Verenigde Naties. Wij moeten op eigen kracht bouwen". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I Olifanten in de olie m Mogelijk zal een aangescho- fÊ ten feestvierder wel eens het se verhaal van de witte olifanten hebben gedaan, die op zijn weg passeerden. Weinigen zullen echter het verhaal kunnen ver- tellen van de nuchtere jachtop- m ziener in Oeganda, die een kud- de dronken olifanten heeft ge- H zien. De olifanten hadden zich te goed gedaan aan overrijpe H vruchten van de borassus-palm, II die in overrijpe toestand veel alcohol bevatten. De dikhuiden waggelden tegen elkaar aan, liepen tegen bomen op en een dier rukte zelfs de koorden van §1 de tent van de opziener mee. iiiniiiiiinnniiiiiiifiiniiiiümniniii IN BELANG VAN DE EXPORT Ook aan binnenlandse markt dient bijzondere aandacht te worden besteed Het hoofdbestuur van de Stichting voor de landbouw heeft zich beraden over de bestaande afzetmethoden voor ons fruit. Op voorstel van de hoofd afdeling tuinbouw en de commissie fruitteelt heeft het hoofdbestuur daarby de volgende conclus. >s aanvaard: Ter stimulering van de export dient het instellen van marktonderzoeken, het maken van marktanalyses te worden bevorderd. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat dit uiteraard vooral een taak van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is. Een regelmatige aanvoer van fruit aan de veilingen dient zoveel mogelijk bevorderd te worden, opdat een regelmatige bevoorrading van handel en export kan worden verkregen. De veilingen dienen over grotere be voegdheden te beschikken, teneinde te kunnen komen tot grotere uniformi teit in de beschikbare partijen en tot meer gelijkmatige afzet. Ook aan de binnenlandse markt de grootste afnemer van het Neder landse fruit dient bijzondere aan dacht besteed te worden. Het slechte fruit dient van de binnenlandse markt te verdwijnen. Voör zover dit fruit niet voor industriële verwerking in aan merking komt, zou het vernietigd moe ten worden. De hier weergegeven conclusies zijn het resultaat van uitvoerige besprekin gen in de commissie fruitteelt. Aan deze besprekingen heeft de vraag ten Sergeant Robert M. Kerr uit Welling ton, Ohio, Verenigde Staten, neemt de dingen, zoals ze zijn.Hij zit nu eenmaal in Korea, en dat is geen pretje, vooral niet met hoogtijdagen als Kerstmis en Nieuwjaar. Toch weet hij er iets feestelijks van te ma ken: een sterretje hier, een velletje daar, wat slingers over de struiken, en dan het pakketje van thuis tóch een Kerstfeest, ook al is het ver van huisin Korea.... grondslag gelegen, of de huidige wij ze van veilen, welke de aangewezen methode is voor de verkoop van snel bederfelijke producten, ook de juiste methode is voor de verkoop van be- waarproducten. Bij bewaarproducten kan men als producent geneigd zijn het product zo lang vast te houden tot men de gelegenheid heeft het te gen de gewenste prijs te verkopen. An derzijds kan de koper er behoefte aan hebben om met de producent tot een afspraak te komen betreffende een re gelmatige levering van een zekere hoeveelheid van een bepaald product. Er gaan ten aanzien van deze lan ger houdbare producten dan ook stem men op, of het tot nu toe gevolgde sys teem voor de afzet in binnen- en bui tenland wel de meest juiste manier is. Vooral in verband met de ieder jaar toenemende fruitoogsten, ver diende het aanbeveling dit vraagstuk nader te bespreken. Wanneer men ziet naar de ervarin gen, welke in andere fruitexporteren- de landen ten aanzien van de afzet zijn opgedaan, dan kan men het vol gende constateren: 1. Bij export van kwaliteitsfruit dient men een goed gesorteerd uni form verpakt product uit te voeren, waarbij men aan het merk de kwaliteit van het product dient te kennen. 2. Er dient bij de export van kwali teitsfruit voor een regelmatige markr.- voorziening te worden zorggedragi n. Van een bepaald ras dienen grote uni forme partijen van gelijke kwaliteit beschikbaar te zijn, waarbij van tevo ren afspraken over tijdstip van leve ring moeten kunnen worden gemaakt of waarbij voortdurend een bepaalde hoeveelheid naar de afzetgebieden kan worden verzonden. Gelukkig kan worden geconstateerd dat men vooral ook in veilingkringen reeds enige jaren aan het zoeken is naar methoden om in de bestaande situatie wijzigingen te brengen. Het Wereldgebeuren h het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam is men op het ogenblik bezig de gehele Nederlandse koopvaardijvloot te bouwen voor de E-55. op een schaal van 1 op 200. Co-ëxistentie 62-iarige heer Josip Broz is op reis in India en dat bevalt hem uitstekend. Al in zjjn jonge ja ren was hy bezield met een grote reislust, maar het noodlot wilde, dat zijn reizen toen meestal een gedwon gen karakter hadden. De Oostenrijks- Hongaarse keizer-koning zond hem in de eerste wereldoorlog naar het front om te strijden tegen ae Russen. Josip geraakte in krijgsgevangenschap, reisde wederom gedwongen en kele gevangenkampen afnam deel aan de Russische revolutie en dook enkele jaren later weer op ln zijn vaderland Joego-Slavië. Daar zocht en vond hij arbeid als metaal bewerker en daarmee bleef hij trouw aan het beroep van zijn jeugd. In 1927 maakte men hem secretaris van de metaalbewerkersvakbond, maar nau welijks een jaar later werd hij in de gevangenis gezet omdat hij bezig was een illegale communistische party te organiseren in Joego-Slaviëhy kwam vrijhy ging voort met zyn rode actiehij werd in 1943 voor zitter van het (communistische) be vrijdingscomité van Joego-Slavië en tenslotte kreeg hij onder de naam Tito in 1945 de macht over de Joegoslavische staat in handen om die macht tot op heden niet meer af te geven. Als staatshoofd van Joego-Slavië is Josip Broz een enigszins duiste re figuur. De Engelse regering achtte het m de laatste jaren de moei te waard hem als bondgenoot op te nemen in de Grleks-Turks-Joegosla- vische Balkanbond. De Amerikaanse regering echter stond en staat huiverig tegenover de ze doorgefouneerde communist, die dan wel voor korte tijd in conflict heeft geleefd met Stalin, maar die nimmer zijn vuurrode verleden heeft verloochend. Nu is dan deze ietwat duistere fi guur op reis in India en eigenlyk ligt hem dat wel Zyn nationalistisch-communisme is wel gangbaar in de Oosterse landen. Men kent daar nauwelyks de scheids, lijn, die in de Westerse wereld loopt tussen de „democratische" en de com munistische landen. Men weet nog zo weinig van demo cratie en men vindt dat communisme niet on-aardig omdat het zich anti- Westers voordoet, hetgeen in vele Oosterse landen een aanbeveling is. President Tito dan is na zyn aan komst in India begonnen met een klaroenstoot te geven in de vorm van een boodschap aan het volk van India. Daarin wordt gezegd, dat Joego-Slavië met zoveel mogelijk lan den m vriendschap wil leven, uit gaande van het beginsel der co-ëxis tentie. Slechts op deze wijze zou men tot een betere toekomst kunnen geraken. Overigens constateerde Tito, dat de toenadering tussen India en Joego- Slavië het gevolg was van gelijke op vatting. Nu is dat woord „co-ëxistentie" een lastig woord. Men heeft er zich in de Verenigde Staten al enige maanden lang het hoofd over gebroken en men kwam tot de conclusie, dat Moskou met co-ëxistentie heel iets anders be doelt dan Washington en misschien is het wel zo, dat zelfs Parijs met co ëxistentie iets anders wil zeggen dan Londen. Kortom het is een vaag woord, dat enige maanden geleden m het com munistische woordenboek is opgedo ken en dat toch wel dringend nadere omschrijving behoeft In sommige Westerse kringen hoopt m«n. dat Tito nog eens tot de mannen zal behoren, die als „bemiddelaars" de juiste inhoud van het woord „co-ëxistentie" zuilen vast stellen. Men vindt in die kringen de reis van Tito naar premier Nehroe toch wel waardevol, want Nehroe is pre cies zo'n bemiddelaar als Tito Ook Nehroe gelooft, dat het democra tische lam naast de communistische wolf kan leven. De beide heren kunnen nu gegevens en ervaringen uitwisselen en dat is dan voor dit ogenblik nog van weinig belangmaar als er in een verre toekomst sprake zou zijn van een verbeterende verhouding'tus sen Oost en Westwel dan zou het best kunnen dat Nehroe en Tito daar bij een rol te spelen krijgen!! JOSIP BROZ reis naar het mystieke Oosten. De apothekers en de ziekenfondsen De onderhandelingscommissie van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der pharma- cie en de organisaties van algemene ziekenfondsen heeft overeenstemming hereikt over een gezamenlijk voorstel ter oplossing van de bestaande moei lijkheden, dat ter goedkeuring zal wor den voorgelegd aan de algemene ver gadering van genoemde maatschappij, die vandaag bijeen komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5