Laatste pogingen om aanleg dwarsdijk te voorkomen van BUISMAN WERKWIJZE VAN GRONDKAMER WORDT VERANDERD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 DECEMBER 19Ö4 WATERSCHAP SCHOUWEN VERGADERDE Donderdag een bespreking met de Rijkswaterstaat Maandagmiddag was in de vergadering van het waterschap Schonwen, welke te Zierikzee gehouden werd, de delingsdijk door het eiland aan- leiding tot een langdurig gesprek. De bij de aanvang van de vergadering geïnstalleerde hoofd-ingeland, de heer P. R. Panny, vroeg, wat nog gedaan kan worden om de dwarsdijk te voorkomen. De heer A. M. Geluk oor deelde 't beter eerst de buitendijk, wel ke ook zwakke plekken heeft, te ver stevigen. Jhr A. van Citters, burgemeester van Burgh, zei dat eenzelfde verlangen heerste in de laatste vergadering van B. en S. op Schouwen en Duiveland. Voorzitter J. M. Klompc deelde deze meningen. Er is voor de aanleg van deze dijk geen overleg met het waterschap geweest. Bij het bezien van een en ander blijkt, dat de havens zwakke plaat sen zijn. De dijken rondom het eiland moeten in orde zijn en gevaarlijke havenmondingen moeten weg, aldus spreker. Zierikzee is even ver met zijn haven als twee jaar geleden, en in Brouwers haven is dit eveneens het geval. Spre ker begreep niet, waarom Rijkswater staat geen sluis in Zierikzee heeft ge legd. Donderdag zal het bestuur een be spreking hebben met de hoofd-inge- cieur van Rijkswaterstaat om alsnog te trachten de gelden voor de dwars dijk voor het herstel van de buiten dijken te bestemmen. Ter tafel kwam een rapport van het college van 6 vertrouwensmannen, door Ged. Staten benoemd, over de toekomstige concentratie van de pol ders op Schouwen en Duiveland. De minister heeft eveneens zijn verlan gen kenbaar gemaakt de polders sa men te voegen. Dat houdt in, dat er ook één waterschap in de toekomst op het eiland zal zijn. Door de polders, ook de kleine, is alle medewerking gegeven. Het college concludeert dan ook met 5 stemmen tegen 1, dat het juist is tot de vorming van één wa terschap over te gaan. Bruinisse ver kiest twee polderconcentraties en stemt tegen. De commissie adviseert ook de ca- lamiteuze polders op te nemen. Ad ministratief zullen er wel enkele moeilijkheden zijn, maar de polder- lasten zullen langzaam naar elkaar toe moeten groeien. Schouwen en Duive land zal dan in 8 districten worden verdeeld. Kort na het verschijnen van de be groting 1955 moest deze worden ge wijzigd. Het waterschap heeft name lijk de jaarwedden van het vaste per soneel, dat bij de Dienst Dijkherstel Zeeland is gedetacheerd is geweest, bij deze dienst gedeclareerd. Bij controle van de zijde van het departement van verkeer en waterstaat is medegedeeld, dat deze salarissen niet voor declara tie in aanmerking komen. Het depar tement overweegt hierbij, dat het wa terschap dit personeel toch had moe ten betalen, ook als het niet gede tacheerd was geweest. Dit beloopt een bedrag van 82.000 gulden. Het bestuur van het waterschap zag zich daarom genoodzaakt om voor te stellen de dijkgeschotten te verhogen. Bedenkingen De heer B. T. de Vrieze meende, dat de pachters toch al op hoge kos ten zitten. Ook jhr van Citters bracht bedenkingen naar voren. De voorzit ter wees er op, dat voor verdediging of onderhoudswerken geen geld aan wezig is. „We moeten ons geen illu sies maken, dat de lasten naar be neden gaan". Er is alsnog een schrij ven naar de minister gezonden met 1-et verzoek deTI2.000 gulden te schen ken. De vergadering nam daarop zij het met moeite unaniem de ver hoging van lasten aan. Dit houdt in, dat de bemalingskos- ten van f 6 op f 9 per ha worden ge bracht. Het dijkgcschot ongebouwd wordt voor 1955 verhoogd tot f 27 voor grond, le tot 7e soort, op f 34,20 en van f 10 voor grond 8e tot 10e soort op f 14,50. Het dijkgeschot bebouwd zal van 10 procent op 12,1 procent van de be lastbare opbrengst volgens de grond belasting worden gebracht. Bij de behandeling van de begro ting bleek, dat de mindere opbrengst V8n f 4600 bij de pachten niet als immateriële rampschade kan worden geclaimd. Dit zijn o.m. het jachtge not, de vogelarjjcn en visserijen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het Rijk een bijdrage verleent in de kosten van de zinkwerken aan de Langendyk. De begroting sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 1.958.491,81. Het batig saldo van 1954 bedraagt na verrekening van de nog te betalen f 82.000 aan salarissen f 62.000. Aan belastingen en heffingen wordt een inkomst van ongeveer f 489.000 geraamd; aan opbrengsten van eigendommen en bezittingen rond f 18.000. Voor zeewering en oeverver dediging is f 155.000 uitgetrokken; voor exploitatie van gemalen f 43 000; aan rentebetaling en gewone aflossing van schulden f 301.000. De begroting werd daarom met al gemene stemmen aanvaard. Depots dijkleger Op enkele vragen deelde de voor zitter nog mede, dat het herstel van de Slikweg is aanbesteed. Op ver zoek van de heer Panny zal de toe stand van de Platteweg, welke door kleivervoer onbegaanbaar is, de aan dacht van het bestuur hebben. Het waterschap besloot een gedeelte ver laten waterleiding aan de gemeente Kerkwerve te verkopen en 49 are dijk langs de Spuikom van de Noordsluis, te Brouwershaven eveneens van de hand te doen. Zoals reeds gemeld, is in principe besloten depóts met materialen van het dijkleger door de polderbesturen over te doen nemen. De materialen zullen dan voor het gebruik op het gehele eiland worden bestemd. De eerstvolgende vergadering van het waterschap zal weer in ,,'s Lands Kamer" kunnen worden gehouden. ANTWOORD OP KLACHTEN Kring Walcheren Z.L.M. in Middelburg bijeen Tijdens de vergadering, die de Kring Walcheren van de Z.L.M. Maandag Middelburg hield, heeft de voorzitter, de heer A. W. Cevaal, medegedeeld, dat het dagelijks bestuur de indruk heeft, dat de Grondkamer in de toe komst aan de geuite verlangens tege moet zal komen. Het dagelijks be stuur van de Z.L.M. heeft terzake contact met de Grondkamer gehad en ondervond, dat thans gewerkt wordt aan een verandering in de werkwijze van dit apparaat. VAN llÉt TOT KERSTSTEMMING. Vlissingcn begint langzamerhand de Kerststemming te manifesteren. De étalages van de verschillende winkels worden versierd met groen en (kunst matige) sneeuwvlokken en hier en daar treft men het traditionele kerst boompje aan. Een levensgrote kerst boom werd door het Vlissings Actie fonds voor de Middenstand geplaatst op de Oude Markt en door nudael van electrische lampen van de gewenste illuminatie voorzien. Hetzelfde fonds kon waarschynlyk geen boom vinden, welke groot genoeg was om de Klei ne Markt te sieren, en creëerde er daarom met de welwillende mede werking van de brandweer zelf een. Overigens deelt ook de Sint Ja- cobstraat m de aanstaande vreugde; kerststerren en dito klokken zijn in groot aantal over deze Vlissmgse „Kalverstraat" gespannen. VOOR DE LENS Naar wij vernemen zal het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst op 12 Februari a.s. in de K.R.O.-televisie- studio voor de lens komen. Het gezel schap voert bij die gelegenheid de GRAPJE Een vurig aanhanger van een Zeeuwse voetbalclub sloeg tijdens een onlangs gehouden wedstrijd een supporter t an de tegenpartij de hoed over de oren. Nïe'; omdat hij een hekel aan de man had, maar omdat, hij zo verheugd was over het doelrmt, dat zijn eigen club had gemaakt Kort daarna dreigde het voor de enthousiaste voetballiefhebber een duicr doelpunt te xcordcn. Hij kreeg een brievan een officiële voetbal- instantie" met de mededeling, dat hij 200.- boete moest betalen en het voetbalterrein niet meer mocht betre den! 't Werd een heel zaakje, met „hoor en wederhoor" tijdens een bestuurs vergadering en 't zag er vo~r de dader maar bedenkelijk uit. Dat dócht h\j althans. Want in werkelijkheid viel het alle maal erg mee. Kennissen en sport vrienden hadden de ganse geschiede nis van boete -n schorsing nauwgezet verzonnen en zo werd de man het slachtoffer van 'n zogenaamde prac tical joke"; grapjes, welke de laatste tijd wel in het bijzonder in voetbal kringen opgeld doen éénacter „Leentje uit het Hemelrijk" van de Vlaamse auteur Gaston Mar tens op en dingt daarbij mede naar de hoogste eer in de „Televisie-éénacter. wedstrijd", waaraan nog vijf andere f ezelschappen uit het gehele land eelnemen. De jury is samengesteld uit de heren Ton Lutz, Gabrièl Smit en F. Bloemkolk. DANSERESJE Enige tijd geleden kocht een aan tal ingezetenen van Oostburg een beeldje aan, dat tot doel heeft de ge meente te verfraaien. „Het Danse resje" is nu in Oostburg aangekomen en zal Woensdag a.s. tijdens de open bare vergadering van de gemeente raad officieel aan de gemeente wor den overgedragen. BIOSCOOP JE.... Een gehuwde Vlissingse vromb ging met een vriend naar de bioscoop, het geen haar echtgenoot in het geheel niet beviel. Laatstgenoemde dan toog eveneens naar de bios; yet om de film te gaan zien, maar om hieraan een kleine scène toe te voegen. Met geweld trachtte hij zijn gade uit de zaal te verwijderen. Van dit laatste echter genoot de vriend der vrouw niet echt en hy wilde de echtgenoot met een mes te lijf gaan. Op dat mo ment vond de politie het geschikte ogenblik gekomen om in te grypen on de gemoederen te kalmeren. Of men daarna gedrieën de film heeft bezichtigd, werd ons niet medege deeld.... AANRIJDING. Op de hoek DorpsstraatNieuw- straat te Driewegen (Zuid-Beve land) kwam een zandauto van de fa. S. in aanrijding met een trailer van de fa. Van der W. uit Den Haag. De inzittenden kwamen met de schrik vry en de beide vervoermiddelen wer den slechts licht beschadigd. Een én ander bleek uit een brief van het dagelijks bestuur, die een antwoord was op een schrijven van de kring, waarin het hoofdbestuur werd verzocht een studie te doen ma ken over het werk van de grondka mers in het algemeen. Tijdens de jaar vergadering van de kring, op 22 Fe bruari j.l. werden namelijk Klachten te berde gebracht over de werkwijze der kamer. Onder andere werd op gemerkt, dat de Grondkamer slechts één lid uit alle betrokken gebieden telt;, waardoor willekeur niet uitge sloten werd geacht. De vergadering besloot toen zich met een schrijven tot het bestuur van de maatschappij te richten. Verder werd medegedeeld, zulks in antwoord op vragen, dat de Z.L.M. een onderzoek instelt naar de toe stand in de z.g. onrendabele gebieden voor electriciteit en waterleiding. Aan de gemeentebesturen werden terzake reeds inlichtingen gevraagd. De contributie voor 1955 werd on veranderd vastgesteld op 0,50 tot 2 ha en 1 voor 2 ha en daarboven. De heer W. de Buck uit Meliskerke werd als hoofdbestuurslid herkozen. De spreker van deze bijeenkomst was de heer B. Meijers, directeur van het Z.L.M.-boekhoudbureau. Deze hield onder de titel „Actualiteiten op fiscaal gebied" een interessante cau serie, waarin o.a. onderwerpen als vervroegde afschrijving, investerings aftrek en des-investeringsbijtelling, verliescompensatie en kinderaftrek, uitvoerig werden belicht. Dat deze materie de belangstelling genoot, bleek uit de daarna gestelde vragen. Tijdens de rondvraag werd nog ge ïnformeerd naar de vorderingen op 't gebied van drainage en egalisatie in de Walcherse herverkavelingsgebie- den. De voorzitter deelde mede, dat maatregelen om het tempo van deze werkzaamheden te versnellen, in be spreking zijn. Men denkt daarbij aan het inschakelen van particuliere aan nemers. Oostenrijkse woningen niet voor inwoners van Renesse. Bij het gemeentebestuur is bericht ingekomen, dat de overdracht van de Oostenrijkse woningen aan de Stichting Renesse binnen afzienbare tyd tegemoet kan worden gezien. Hierbij werd er op gewezen, dat de ze woningen alleen dienst mogen doen als zomerwoning, met uitzon dering van bewoning door evacué's. In geen geval mogen deze huizon wor den verhuurd aan inwoners van Re- nesse, die niet als evacué kunnen worden beschouwd. Nu Renesse met grote woningnood heeft te kampen werd deze gang van zaken door de raad van Renesse, die deze aangele genheid besprak, ernstig betreurd. Autobotsing liep nog goed af Maandagmiddag omstreeks twee uur is op de hoek Antwerpsestraat wegPrins Bemhardlaan te Bergen op Zoom een vrij ernstige autobot sing gebeurd, die wonder boven won der zonder persoonlijke ongelukken is afgelopen. Van uit de stad kwam over de Ant werpsestraatweg een vrachtauto met aanhangwagen, volgeladen met pulp, van de firma S. uit Kapelle-Biezelüi- ge, waarvan de bestuurder de bocht in de richting Zeeland wilde nemen. Op dat moment kwam uit de richting Stalenbrug een personenauto, be stuurd door de heer De G. uit Fries land, die rechtdoor de Prins Bem hardlaan in wilde x-ijden, doch geen voorrang aan S. verleende. S. probeerde een aanryding te voor komen, doch door de gladheid van het wegdek geraakte hij de macht over zijn stuur kwijt. De wagen van De G. werd door de vrachtauto in de flank gegrepen en zwaar beschadigd. Geen van de inzittenden werd er bij ge wond. S. reed rechtdoor op de bak kerswinkel van de firma Leijdekkers af, waar juist het zoontje van de fa milie Zeeman uit de Van Hogendorp- straat met zijn fiets stond. De knaap zag het ongeluk gebeuren, liet zijn fiets in de steek en sprong opzij. De fiets kwam onder de vrachtauto te recht en werd totaal vernield. Hoewel er veel materiële schade werd aangericht, werd er niemand bij dit ongeval gewond. Verpleegprijzen in ziekenhuizen omhoog. Niet onaanzienlijke verhoging. De verpleegprijzen van de zieken huizen zullen met ingang van het vol gend jaar aanzienlijk stijgen. Deze stij ging verleert van ongeveer f 0.50 tot f 1.60. Ook de Zeeuwse ziekenhuizen zijn op het ogenblik bezig een nieuwe verpleegprljs vast te stellen, die in de meeste inrichtingen berekend zal wor den van 1 Januari a.s. af. Deze verhoging is noodzakelijk ge worden, doordat de verpleegsterssala- rissen worden verhoogd, welke ver hoging bindend wordt voorgeschre ven. Er werden ons bij de Zeeuwse ziekenhuizen bedragen genoemd van ca. 1.00 per dag en hoger, als bedrag, waarmede de verpleegprijs omhoog zal gaan. Dit bedrag is afhankelijk van vele factoren, zodat de berekening; bijzonder moeilijk is. De verhoogde loonkosten immers zijn afhankelijk van het aantal verpleegsters en van de vraag in welke groep zij vallen, b.v. hoofdzusters, leerlingen, religieuzen, enz. Ook speelt een rol of er bij het bewuste ziekenhuis uitbreiding of nieuwbouw heeft plaatsgehad, omdat de lasten daarvan uiteraard op het budget drukken. Veer KruiningenPerkpolder Op de Vrijdagen 24 en 31 December a.s. zullen de bootnummers 102 en 104 op het veer KruiningenPerkpolder uitvallen. Het betreft hier de vaarten 21.20 en 23.20 uur uit Kruiningen en van 21.50 en 23.50 uür uit Perk polder. Telefoonverkeer Alkmaar-Zeeland Met ingang van Maandag is het voor de abonné's van de geautomati seerde netten in het district Alk maar mogelijk geworden automatisch te telefoneren met de aangeslotenen op de Zeeuwse automatische netten. 30 stuks in feestverpakking tegen de normale prijs van f 2.* 20 STUKS 80 CTS - 10 STUKS 40 CTS - 20 STUKS CORK-TIPPED SO CTS „Boerderijplan" in Axel nu vrijwel voltooid Boerderijen en woningen aangesloten op waterleiding Het door de waterleidingmaatschap pij „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneu- zen in Juni van dit jaar in uitvoering genomen „Boerderijenplan" voor het onrendabele gebied van de gemeente Axel is thans, nu de hoofdbuisleiding geheel is gelegd, bijna voltooid, waar mede Axel op dit gebied de primeur van de streek heeft. Ruim 95 land bouwbedrijven werden reeds aange sloten en slechts een vijftiental bedrij ven ging nog niet tot aansluiting over Van de circa 100 particuliere wonin gen, die in het onrendabele gebied ge legen zijn, werden er 80 aangesloten, terwijl de mogelijkheid bestaat dat de overige spoedig zullen volgen. Ruim 28 kilometer hoofdbuis werd voor de verwezenlijking van dit plan gelegd en verder waren hiervoor enkele dui zenden meters dienstleiding nodig. De tijd, dat mens en dier op de tankauto moesten wachten om over deugdelijk drinkwater te beschikken, behoort thans voor dit gebied, dank zij het werk der waterleidingmaatschappij en de door het gemeentebestuur van Axel verleende medewerking, voor de aan geslotenen voorgoed tot het verleden. Vanmiddag (Dinsdag) om drie uur zal in tegenwoordigheid van een aan tal genodigden het nieuwe kantoor gebouw van de Coöperatieve Boeren leenbank ,J£loetmge" officieel worden geopend. (Foto P.Z.C.) Brand aan boord van een schip te Sluiskil Maandagavond omstreeks half twaalf brak brand uit aan boord van het ms „Maris Stella", groot 326 ton. Het schip lag met een lading kunst mest aan de kade van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote te Sluiskil. De schipper H. A. van Keule uit Ma de met zijn vrouw en drie kinderen wisten tijdig het schip te verlaten. Door onbekende oorzaak raakte een partij hout in het achterschip in brand. De Sluiskllse brandweer was vrijwel onmiddellijk ter plaatse en wist het vuur spoedig te bedwingen. Er was alleen^vaterschade. (Advertentie.) Over de gehele wereld wordt thans meer en ineer Buisman gebruikt, omdat men overal ont dekt. dat Buisman op dure koffie hespaart en tevens lekkerder maakt. Vandaar de groeiende wereld- populariteit van BUISMAN. Ook bij KESCAFÉ doet 'n beetje "BUISMAN" wonderen n andere soorten oplosbare koffie Brand in Rijkswerkplaats Middelburg liep goed af In de Rykswerkplaats aan de St. Jorisstraat in Middelburg ontstond Maandag om 16.45 uur een brand, die groot gevaar voor de omgeving dreig de op te leveren, maar dank zij door tastend optreden van de brandweer goed afliep. Een leerling was bezig met laswerkzaamheden en op 'n gege ven moment stak hij de brainder aan. Plotseling schoot uit dit werktuig een steekvlam van grote hitte, die wan den en zoldering van de werkplaats aantastte, waardoor tevens gasflessen werden verwarmd. De brandweer werd gealarmeerd en verscheen spoedig met één spuit ter plaatse. De vlammen waren snel be dwongen en toen bleek, dat één van de aanwezige gascylinders met acetyleen gevuld bijzonder heet was. Ontploffing van dit gevaarlijke goedje was niet denkbeeldig. Om die reden werd de fles met een zuur- stofcylinder buiten neergelegd en natgespoten om af te koelen. Tenslot te werd de cylinder, teneinde aan alle gevaar een eind te maken, geopend, zodat het gas er uit kon stromen. In de werkplaats liepen een deur en delen van zoldering en wand schroeischade op. Tegen 18 uur was alle gevaar verdwenen. De oorzaak van de brand bleek een lek in de slui ting van de cylinder te zijn. De direc tie van de werkplaats heeft daarom besloten de andere aanwezige flessen aan een onderzoek te doen onderwer pen. Examen Te Utrecht slaagde voor het docto raal examen theologie ds H. Zunne- berg, tot voor kort Ned. Herv. pre dikant te Ellewoutsdijk. KUNST Kunstzinnige kerstavond in Oostburg Stijlvol en sober was de Kerstfeest viering die de Oostburgse Vrouwelijke Vrijwilligers Maandagavond in hotel De Vuyst hielden; er was voordracht door mevrouw E. J. van den Broecke- de Man, harpspel door Ingrid van Staa en zang door de bas-bariton Jo- han Mendels met pianobegeleiding door Henk Stam. En deze drie ele menten bleken samen een harmonieus en artistiek geheel te vormen, dat te recht door de vele aanwezigen op ho- fe prys werd gesteld. Mevrouw van en Bi'oecke droeg op voorname en expressieve wijze kerstpoëzie voor, waarin de veranderende geesteshou ding van de West-Europese mens je gens het kerstgebeuren tot uitdruk king kwam. Zij begon met de kinder lijke voorstelling van de Middeleeu wen in de simpele lyriek van die da gen, gevolgd door gedichten, waarin deze naïeve toon was verdwenen, evo luerend tot de navrante geesteshou ding van een anoniem oorlogsdichter, om tenslotte te eindigen met heden daagse poëzie, waarin het kerstfeest toch ook nog als een wonder werd be leefd. Voorts vertelde mevrouw Van den Broecke twee eenvoudige verha len, waarin aangrijpend het kerst feest van vluchtelingen en hun kin deren werd geschetst. Ingrid van Staa uit Middelburg gaf enkele harpsoli, werkjes van Hassel- man en Verdalle. Zij deed zich ken nen als een musicienne, die de taal der muziek zeer wel begrijpt, maar die af en toe door kleine technische tekortkomingen wordt geremd bij 't verstaanbaar maken van deze taal. Een bezwaar echter, dat bij intensie ve studie zal verdwijnen, zodat zonder twijfel in de toekomst nog veel van deze jonge harpiste mag worden ver wacht. Johan Mendels uit Zeist tenslotte zong kerstliederen uit vele landen en tijdperken, ten dele in opvallende en boeiende bewerkingen van Felix de Nobel, ten dele ook van de hand van Henk Stam. Er waren twee kleine moeilijkheden, namelijk de wat „dro- -;e" accoustiek van de zaal, waardoor le resonans tot een minimum was beperkt, en een minder plezierig be geleidingsinstrument. Zowel zanger als pianist evenwel slaagden er in om deze beide moeilijkheden te overwin nen. Mendels bleek een bas-bariton, wiens stem vooral in de lagere regis ters een sonore klank bezat, terwijl hij zijn liederen met veel begrip en overtuiging voordroeg. Een enkele maal vroeg men zich af, of deze zan ger naast de liedkunst wellicht vaak oratorium of opera zingt. Af en toe namelyk waren er kleine verschijnse len merkbaar, die daarop wezen zoals b.v. een gering glissando hier en daar. Henk Stam bleek een muzikaal bege leider, wiens spel geen enkele maal domineerde, maar steeds een „die nen in de muziek" was, zoals men van een goed accompagneur mag ver wachten. De bijeenkomst, die met een kort woord door mevrouw Hoekzema was geopend, werd besloten met een sym pathieke toespraak door burgemees ter mr. K. Hoekzema, waarby hij de medewerkenden een kleine herinne ring aanbood. De baten van de avond ca. 70 waren bestemd voor de vluchtelingen in Karinthië. Vermeld zy nog, dat de zaal op verzorgde wij- was versierd. de K. VANDAAG. Middelburg Electro: „Rancho noto- rous", (18 Jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: CFA, „Heldl", (a.l.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: ,,The quiet man", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Uit de brand ben je", (a.l.', 20 uur. Goes Grand: „Robinson Crusoë", (a. L), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2