PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ongehuwde militairen kunnen om de drie weken gratis naar huis Ongekende kansen voor Schouwen dank zij de herverkaveling BILT LONDEN GEWAARSCHUWD VOOR PARIJSE VERDRAGEN PARLEMENT AANVAARDT DE BEGROTING INDO-CHINA Vandaag... 197e Jaargang-No. 300 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw". Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 Decc. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels 1 1.Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vltssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304)Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. I Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 18; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 28. NEDERLAAG VOOR MINISTER STAF Kamer neemt motie aan met 45 tegen 28 stemmen (Van onze parlementaire redacteur). Het belangwekkende en bewogen debat, dat de Tweede Kamer Maandag middag over het door de minister van Oorlog, ir. Staf, tegen 1 Januari 1955 uitgevaardigde liftverbod heeft gevoerd, is met een duidelijke nederlaag van de bewindsman geëindigd. Sterker nog: de Kamer kwam tot een uit spraak, die zeer sterk een votum van wantrouwen naderde. Na de uitvoe rige beschouwingen van verschillende afgevaardigden, beschouwingen, die een sterk menselijke inslag hadden en daarom sympathiek aandeden, bracht de voorzitter, mr. Kortenhorst namelijk een door de heer Vermeer van de P.v.d.A. de afgevaardige van wie de interpellatie over het liftverbod was uitgegaan ingediende motie in stemming, welke met 45 tegen 28 stemmen werden aangenomen. De sober gestelde motie luidde: „De Kamer, van oordeel, dat het ge wenst is, dat dienstplichtige militairen hun vrije tijd gedurende het week einde zo veel mogelijk in gezinsverband doorbrengen, verzoekt de minister, die maatregelen te nemen, die aan dit verlangen tegemoet komen en gaat over tot de orde van de dag". militair is gemaakt? In België heeft ook een liftverbod bestaan, zo voeg de de heer Vermeer hier aan toe. De soldaten waren daar vindingrijk ge noeg om toch een lift te verkrijgen. Hij meende, dat de Nederlandse sol daten daarvoor wel niet zullen onder doen. Is de minister bereid, aldus vroeg de socialistische afgevaardigde, maatregelen te nemen dat het liften door militairen op ordelijke wijze ge schiedt, bijv. door de bepaling dat lif ten alleen mag plaatsvinden in de na bijheid van parkeerplaatsen? In de trek naar huis, zo merkte de heer Vermeer zeer begrijpend op, speelt ook en vooral het meisje een rol. Eenmaal per vier weken naar huis is voor de ongehuwde militair bepaald te weinig. Het beste achtte hij ophef fing van het liftverbod. De heer Vermeer was begonnen, de bewindsman een lesje te geven, om- De aanneming van deze motie hield op zichzelf dus al een duidelijke vin gerwijzing voor de heer Staf in. Hij had tevoren echter verklaard, bereid te zijn om aan de ongehuwde militai ren, die op het ogenblik 13 keer per jaar en wel 1 maal in de vier weken (rij vervoer naar huis ontvangen, ze ventien maal per jaar en een extra /teer met Kerstmis of Nieuwjaar vrij eervoer naar huis te verstrekken. Dat Jcomt dus neer op 1 maal per drie cveken, hoewel deze regeling niet be hoeft in te houden, dat telkens om de drie weken vrij vervoer wordt ge geven. Als er langdurige oefeningen zijn en verlof onmogelijk is, kan het vrij vervoer opgeschort worden en bijvoorbeeld enkele weken achter elk aar zodanig vervoer verkregen wor den. Het totale mag echter de 18 keer per jaar niet te boven gaan. De minister, die het liftverbod niet tvenste op te heffen, verklaarde uit drukkelijk niet verder te kunnen gaan, ook niet, wanneer de motie zou worden aangenomen. Zijn toezegging hield namelijk reeds een antwoord op de motie in. Desondanks nam de Kamer, en nog wel nadat de heer Vermeer had medegedeeld, dat de toezegging door zijn fractie onvoldoende werd geacht, de motie met een ruime meerderheid aan. Voor de motie verklaarden zich de P.v.d.A., de V.V.D., de C.P.N., de S. G.P. en de K.N.P.; de heren Stapel kamp en Van der Zaal van de A.R., Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen en de heren Beernink en Crol van de C.H.U.. Tegen stemde de A.R. en de C.H., behalve de genoemde leden, en de gehele K.V.P. Te kort geschoten Hoe groot is het aantal klachten over wanordelijkheden, binnengeko men bij de militaire gezagsdragers, de Rijkspolitie en de Legervoorlich- tingsdienst, vroeg hij. De heer Ver meer meende, dat de minister duide lijke gegevens zou kunnen verstrek ken omdat hij anders het verbod niet zou hebben uitgevaardigd Er zal na 1 Januari controle op de weg worden uitgeoefend. Mogen de militairen niet meer aan de kant van de wreg wachten? Zullen de auto's worden aangehouden om te vragen, of er een afspraak met de liftende Geen huiswerk voor reserve-officieren Reserve-officieren behoeven geen huiswerk te maken. Dit is de uit spraak van het militaire ambtenaren gerecht over een klacht van de reser ve-majoor der luchtdoel-artillerie, mr J. Waller te Arnhem, die schrifte lijke militaire lessen thuisgestuurd kreeg. Mr Waller en vele andere re serve-officieren vonden het volgen van deze cursussen uiterst bezwaarlijk in verband met hun dagelijkse arbeid. dat hij zich enkele weken geleden, toen het liftverbod eveneens in de Tweede Kamer aan de orde was, be roepen had op het advies van de In specteur-Generaal van onze krijgs macht. prins Bernhard, die in de Ka mer haften het debat gehouden be hoort te worden. Trouwens, daarover kreeg ir. Staf ook nog het een en an der te horen van prof. Oud (V.V.D.). Verweer In zijn verweer tegen de aanval van de heer Vermeer zei de minister, dat men het liftverbod alom heeft voorgesteld als een zeer belangrijke zaak en dat hg niet kon ontkomen aan de indruk, dat velen een zeer eenzijdige kijk op de kwestie hebben. Het is altijd weer de „arme soldaat", die door een maatregel van een harde minister getroffen wordt. Contact met het gezin noemde de bewindsman nuttig, doch hij betwij felde of een jongeman van 20 jaar wel de behoefte gevoelt, om regelma tig in het gezin te komen. Deze uit spraak veroorzaakte enige beweging in de Kamer. De leden barstten in hoongelach uit, toen de minister zei: „Het meisje is in het geding ge bracht. Ik wil opmerken, dat de jongeman nog maar twintig jaar oud is". Hij deelde mee, dat de auto's niet nagezocht zuilen worden en hij vertrouwde dat de militairen zich aan het verbod zullen honden. (Vervolg op pag. 11) Vluchfelingenactie bereikt 2 Va millioen De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen heeft Maandag de 2V: millioen golden bereikt. De afgelopen dagen is 53.000 gulden binnengekomen. Gevoegd bij de 2.447.000 gulden die al waren ontvangen, levert dit een totaal bedrag op van 2-500.000 gulden. NIEUWE NOTA VAN MOSKOU De Sowjet-Unie heeft Maandag in een nota aan Engeland gedreigd het Brits-Russische verdfrag op te zeggen als de Parijse verdragen over West- Duitsland worden goedgekeurd. De nota is bijna identiek aan de waar schuwing aan de Franse regering. Het verdrag werd in 1942 gesloten. Uit een en ander blykt niet of de Sowjet-Unie goedkeuring door het par lement als reden voor opzegging van liet verdrag beschouwt. In diplomatieke krbigen te Londen wordt verklaard, dat het niet denk baar is dat Groot-Brittannië de huidige politiek naar aanleiding van de nota zal veranderen. In de nota wordt Engeland o.m. er van beticht, dat het pressie op andere Europese landen uitoefent om de ra tificatie van de Parijse accoorden te bespoedigen. Engeland had zich, al dus Moskou, gevoegd bij een agressie ve groep, welke onder leiding staat van Amerika. In Westelijke kringen te Moskou was men van oordeel, dat de tekst opzettelijk vaag is gehouden. Men acht deze nota meer voor Parijs be stemd dan voor Londen. De Sowj et- Unie zou van plan zyn de Franse Nationale vergadering niet alleen ver antwoordelijk te stellen voor opzeg ging van het Frans-Russische ver drag maar ook voor het Brits-Russi sche. Krachtens de staatsrechtelijke De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Dag Hammerskjöld, is per vliegtuig in Stockliohn aangeko men. Foto: Hammerskjöld tijdens de persconferentie, welke hij kort na zijn aankomst hield, en waarop hij ver klaarde niets te kunnen vertellen over zgn voorgenomen bezoek aan China ev het probleem van de elf door een Chinese rechtbank veroordeelde Amerikaanse vliegers. practijk in Groot-Brittannië wordt 'n verdrag geratificeerd door een daad van de regering. Het Hoger- en La gerhuis hebben de Parijse verdragen reeds aanvaard, maar de bekrachti ging is nog niet geschied. „Prins Willem van Oranje" ernstig beschadigd In aanvaring met Italiaans schip op de Elbe Het 7328 ton metende Nederlandse motorschip „Prins Willem van Oran je" van de Oranje-lijn, dat Rotterdam als thuishaven heeft, Is bij het ver trek uit Hamburg op de Klbc in bot sing gekomen met tiet 7304 ton me tende Italiaanse stoomschip „Olym- pia" uit Napels. Beide schepen zijn ernstig bescha digd. De scheepswand van de „Prins Willem van Oranje" is, boven de wa terlijn, gedeeltelijk opengereten. De „Olympia" liep zware schade aan de voorsteven op. De „Prins Willem van Oranje" zou over de ankerketting van de voor an ker liggende „Olympia" zijn gevaren en zodoende de botsing oorzaakt. iotsing hebben ver- Maandag ochtend is een electrisch treinstel tussen het Centraal- en Mui- derpoortstation te Amsterdam ont spoord. Foto: het ontspoorde treinstel dwars over een aantal sporen. Noodmaatregelen op Cyprus ingetrokken De autoriteiten van Cyprus hebben Maandag de noodmaatregelen, die Zondag waren afgekondigd na de sta kingen en ongeregeldheden van Zater dag, ingetrokken. Maandagochtend was het in Nicosia rustig. Alle winkels waren geopend en er werd niet gestaakt. Depressies naderen met storm en regen (Van onze weerkundige medewerker) Over het Decemberweer heb ben wij tot dusver niet te kla gen gehad. De temperatuur was vele dagen boven normaal en er viel tot gisteren geen regen van betekenis. Het begint er echter naar uit te zien, dat hierin een niet onbelangrijke verandering komt. Nu de lucht druk boven Scandinavië en Rusland sterk daalde en er bo ven de Oceaan een grote de pressie-activiteit is waar te ne men, is de kans op een periode van onstuimig en af en toe guur weer groot geworden. Langs de Waddenkust kwam in de afgelopen nacht tijdelijk reeds stormwind voor. Morgen kan een nieuwe, actieve depres sie, die van IJsland naar het Zuid-Oosten trekt opnieuw re gen en veel wind veroorzaken. Achter de depressies voeren krachtige Noord-Westenwinden koude lucht uit de Poolstreken aan, waarbij zoals vandaag regen- en hagelbuien voor komen. Het is mogelijk, dat wij ook in Zeeland nog voor de Kerst en kele dagen met stormachtig en guur weer krijgen. STEUN VOOR FRANSE PREMIER Frankrijk wil deelnemen aan het plan-Colombo De Franse nationale vergadering heeft gisteren de begroting voor de verbonden staten van Indo-China goedgekeurd. Mendès-France had aan deze zaak de vertrouwenskwestie verbonden. Er werden 310 stemmen voor de regering uitgebracht en 172 tegen. De positie van de premier was versterkt door de overeenstemming over de Indo-Chinese politiek tgdens de besprekingen met Eden en Foster Dulles. De Verenigde Staten streven er niet naar de Franse invloed te verzwakken of te vervangen door Ame rikaanse zeggenschap. Frankrijk zal verzoeken opgenomen te worden onder de staten, die het z.g. plan van Colombo helpen uitvoeren. Gisteravond nog is de nationale vergadering begonnen aan het debat over de ratificatie van de Paryse verdragen. Mendès-France zag er zeer ver moeid uit, toen hij zgn beleid verde digde na vrjf dagen van intensief in ternationaal overleg, waarbij er voor nachtrust niet veel tijd was geweest. De premier sprak van „acht jaren van fouten" in Indo-China, voordat hg aan de macht kwam. De minister-president meende dat Autobus in ravijn gestort 40 doden Niet ver van de stad Mexico is een autobus in een ravijn gestort waar door 40 personen om het leven zijn ge komen en een tiental passagiers ge wond is. Van de omgekomenen wer den 22 op slag gedood. De anderen overleden tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De bus, die bestuurd werd door een dronken chauffeur, vervoerde arbeiders van een stuwdam in aanbouw. De tien overlevenden zijn zo zwaar gewond, dat men ook voor hun leven vreest. De slechts licht gewonde bestuur der is gearresteerd. Volgens schatting zijn tenminste honderd kinderen door dit ongeluk wezen geworden. IN HET LAND VAN DE DRAGLINES N.V. Grontmij pakte groots project voortreffelijk aan Als venijnige sprietjes steken de draglines overal op uit het wijde Schou- wense land. Het gegrom van de motoren wordt gedragen door de strakke wind tot een monotoon lied van de arbeid. Mannen in besmeurde werk kledij gaan onverdroten dag in dag uit voort aan de voorbereiding en af werking van het grootste project, dat de N.V. Grontmij te Zwolle in ons land ondernam: de herverkaveling op Schouwen. Een jaar van dit werk is nu achter de rug. In cijfers uitgedrukt bete kent dit, dat er bijna 1000 arbeiders zwoegden op dit eiland, met behulp van 150 draglines, 45 locomotieven, 700 800 kipkarren en 30 km spoor weg. Vijftien G.M.C.'s mengden zich in dit samenwerken en 10 bulldozers deden er een schepje bij." Voor een waarde van ettelijke millioenen dit park van machines en werktuigen; wel in overeenstemming en styl voor een project, dat in totaal 40 a 50 millioen zal kosten en waarvan men hoopt, dat het in 1958 gereed zal zgn. Op een excursie mat enkele NV. leden van de staf van de Nw. Ned. Gront mij hebben wij het herverkavclings- werk op Schouwen in ogenschouw ge nomen. Ir. C. C. van den Blink, hoofd van de inspectie te Bergen op Zoom gaf ons de nodige inlichtingen in sa menwerking met de technisch ambte. naar le klasse, de heer C. Evelaar van de technische dienst en dhr. M. Beuving, hoofd ambtsgebied Schou wen. Voorts valt dit werk onder toe zicht van ir. N. Ozinga, civiel inge nieur, belast met de zorg voor de ci- viel-technische dienst Niet eenvoudig Alle begin is moeilijk maar zeker op Schouwen, verdronken land waar niemand toen nog precies wist hoe dit ooit weer goed zou komen. Men werk te eenvoudig in het water als het wa re in het wilde weg, doch het duur de niet lang of er kwam tekening in en later geschiedde de planning doel bewust in opdracht van bureau uit voering van de herverkavelingscom missie. Nu is het al zover, dat ,het eerste deel van dit waarlijk gigantische ob ject gereed is maar in dat jaar moest er zoveel werk worden verzet, dat 'n gedetailleerde beschrijving kolommen druks zou vullen. Heel Schouwen immers zat onder het slib, niet alleen de wegen maar ook de dorpen en vaak troosteloos verwoeste woningen. Toch is het „op schonen" vrij vlot gegaan. Na deze voorbereidende werkzaamheden kon een begin worden gemaakt met de uitvoering van een herverkavling van een gebied van ruim 9000 ha, be grensd door de Schouwense dijk. - - - L Renf phmi hmhhbhet gebied tussen Haamstede en Renesse wordt buiten de herverkaveling ge houden, al is het mogelijk dat hier la ter nog iets gebeurt. Met het „op schonen" werd ca. 180.000 m3 bag ger weg gewerkt. Thans is er 600.000 m3 grona uitgegraven, 18 km hoofd leiding en 18 km zijleiding gegraven. De ontwatering loopt nu al via de nieuw gegraven hoofdleiding, waarop ook oude zijleidingen uitkomen. In het nieuwe plan gaan de sloten dicht op de duur en men heeft daarom het „opschonen) - - gehouden. Zand plaag Het mag gerust een vondst ge noemd worden dat men van de zand- plaag ook een deugd heeft trachten te maken. Toen direct na het „opscho nen" begonnen werd in het ergst ge teisterde gebied, voornamelijk achter het spoelgat Schclphoek, moest daar een aanval worden ingezet op de ach tergebleven zandlaag. Men kan zich indenken, dat waar er 3000 ha zand weggewerkt moet wor den, het gevaar niet denkbeeldig is, dat het stuiven in de droge tijden veel ongemak zal geven. Dan kan immers ook de voorlopige afwatering weer dichtstuiven. Waar het zand van 50 tot 1.50 cm hoog lag werd het afge voerd en in depóts gebracht van waar uit het thans weer gebruikt wordt voor de wegenaanleg. Aldus werd 500.000 m3 zand afge voerd. Dit zand is van tamelijk goede kwaliteit en zeker best te gebruiken voor de wegen. Was de laag dunner dan 25 cm dan werd het zand met (Vervolg op pag. 11), men hem een rampzalige militaire toestand in Indo-China had nagela ten. De Franse expeditionnaire macht in Indo-China werd bedreigd door een werkelgke catastrophe. Volgens de premier had Bidault destijds in Genève zich reeds in beginsel verbonden tot het uitschrij ven van vrge verkiezingen ten einde de territoriale eenheid in Indo-China te bewaren. De verdeling van het land bij de wapenstilstand was opge vat als een zuiver militaire regeling. Bidault interrumpeerde om dit tegen te spreken doch de premier zeide, dat hij over officiële gegevens be schikte. Wilde staking van 700 man om kerstgratificatie In de fabrieken Kromhoffs, Bleek en Zuiderhagen van de textielindustrie N.V. Gerhard Jannink te Enschede is Maandag een wilde staking uitgebro ken naar aanleiding van het besluit van de directie, dit jaar geen Kerst gratificatie uit te keren. Bij de wilde staking waren bijna 700 man betrokken- De regeling van de Kerstgratificatie houdt verband met de bedrijfsinkomsten en de direc tie van bovengenoemde fabriek was van oordeel, dat een Kerstgratificatie dit jaar niet verantwoord is. In de C.A.O. van de textielindustrie zal het volgend jaar wel een gratificatie-rege ling worden opgenomen. De stakers ziin des middags weer aan het werk gegaan, nadat de directie had meege deeld dat zij bereid was over deze kwestie besprekingen te voeren. Het werk diende evenwel eerst te worden hervat. ij is het 75 jaar geleden, dat Thomas Alva Edison zijn H nieuwste uitvinding, de gloei- lamp, demonstreerde tgdens ff een bijeenkomst van ruim 3000 ee personen in het Menlo Park te ee New Yersey. Tussen de bomen waren honderden gloeilampen ee opgehangen, welke de bezoe- kers een fantastisch en feeste- lijk schouwspel boden. is het 150 jaar geleden, dat de befaamde Engelse staatsman en romanschrijver Benjamin Disraeli te Londen ff werd geboren. DE VERWACHT... nu en dan buien. Flinke opklaringen, afgewisseld door enkele regen- of hagelbuien, vooral m het Noorden van het land. Tot vrij krachtig afnemende en naar West of Zuid-West krimpende wind. Kouder dan gisteren. zon *>:n maan. 22 December Zon op 8.46 onder 16.31 Maan op 6.20 onder. 14.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1