C Volgend jaar herleving van de strijd om de gulden? ZWITSAL REEM SPORT-—* KOSTBAAR MANUSCRIPT TERUG NAAR TRIEST «HEBÉBazab NIEUWS UIT DE KERKEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 DECEMBER 1954 REVALUATIE HEEFT VOOR- EN NADELEN Verhoging welvaartspeil mogelijk zonder loonsverhogingen (Door onze economische medewerker). Professor Witte veen van de Economische Hogeschool uit Rotterdam heeft zich kort geleden een eenzame economist genoemd, toen hy zich een voorstander toonde van de revaluatie. Nu, zo eenzaam staat hy niet meer, want professor De Roos van de Vrjje Universiteit uit Amsterdam heeft zich inmiddels aan zijn zijde geschaard. Er zyn nog wel meer economisten, die aan de z|jde van deze hoogleraren staan maar om het evenwicht te bewaren een belangrijke stem uit het bedrijfsleven, die van de directeur van de Hollandsche Bank-Unie, heeft duidelijk laten horen, dat hy er alleen maar nadelen van ducht. De strijd om de revaluatie wordt tot nu toe op papier gevoerd. Wij zijn er echter zeker van, dat die strijd verplaatst zal worden en dat, zodra de vakverenigingen het volgende jaar in verband met de huurverhoging op nieuw een loonsverhoging zullen eisen, de revaluatie in het middelpunt van de belangstelling zal komen. En dit ligt ook voor de hand, want theoretisch is het effect van een re valuatie hetzelfde als van een loons verhoging. Dit klinkt onbegrijpelijk, maar wij zullen het u duidelijk ma ken. In September 1949 werd de gulden gedevalueerd. De dollar, die voordien p'm. f 2,66 waard was, ging toen f 3,80 kosten. Onze gehele invoer uit het dollargebied werd dus plm. 43 pro cent duurder, maar de exporteurs kiegen meer guldens, waardoor zij goedkoper en dus concurrerender kenden aanbieden. Devaluatie werkt dan ook export-bevorderend en im port-stremmend. Oude lieden in de Sow jet-Unie. In de Sowjet-Unie leven 717 mensen, die ouder zijn dan 110 jaar, (de oud sten zyn twee vrouwen van 145). Voorts zijn er 4.425 mensen tussen 100 en 110 jaar oud en 40.000 zyn ouder dan 90. In deze leeftijdsgroepen treft men drie vrouwen aan tegen één man, aldus een bericht in de .jPrawda". Opleiding recruten in V. S. gaat minder kosten. De Amerikaanse minister van defen sie, Wilson, heeft medegedeeld, dat het nieuwe militaire opleidingspro gram ongeveer 1,1 milliard dollar per jaar zal kosten. De opleiding van de recruten, die zes maanden per jaar dienen, kost 2500 p. man. Onder deze kosten zijn de soldy van dertig dollar per maand de uitrusting en de voeding begrepen. Wanneer de militairen later overgaan tot de reserve kosten zij duizend dol lar per jaar. De opleiding volgens het huidige stelsel van twee jaar dienst plicht kost de Amerikaanse belasting betaler 10.000 dollar per recruut. Republikeinse staatsvorm van Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse premier, Johan nes Strydom, heeft in een interview met de „Sunday Times" verklaard, dat Zuid-Afrika pas een republiek zou worden na een „duidelijk teken" dat „de brede laag van het volk" het hiermee eens is, mogelijk na een ple bisciet of na speciale verkiezingen. In geen geval zou tijdens de huidige zit tingsperiode van het parlement tot de afkondiging van de republikeinse staatsvorm worden overgegaan. Al leen blanken zouden er zien over mo gen uitspreken. De nationale partij zou tezijnertijd moeten beslissen, of een republiek deel zou blijven uitma ken van het Britse gemenebest. Een revaluatie wil nu de devaluatie geheel of ten dele ongedaan maken. In 1949 devalueerden wij met plm. 30 procent maar het is een publiek ge heim, dat de directie van de Neder- lundsche Bank 25 procent voldoende achtte. Wij zijn dus toen te ver ge gaan. Na een revaluatie wordt de gulden weer meer waardeen dollar zou dan b.v. f 3,50 gaan kosten. De import zou dus weer voordeliger worden, maar de exporteurs zouden minder ontvangen. In het algemeen zal een revaluatie dus de export belemmeren, maar de import stimuleren. Zowel bij verhoging der lonen als bij een revaluatie zal de levensstand aard dus kunnen stijgen. Ja, zeggen de voorstanders, een revaluatie heeft dan nog dit voordeel, dat die prijs verlaging voor allen geldt: van ver geten groepen is geen sprake, terwijl bij een loonsverhoging juist wel groe pen zijn, die niet meedoen en dus in de knel geraken. Zoals wij deze feiten tegenover elkaar plaatsen, lijkt de keuze niet zo erg moeilijk- Dank zij een revaluatie wordt met één klap voor ieder een welvaartsvermeerdering bereikt. Bo vendien geen maanden durende strijd om loonsverhogingen, geen hier ach teraan komende prijsstijgingen. Alleen theorie? Er Is echter bij dit alles een grote „maar". De economisten hebben theo retisch het gelijk volkomen aan hnn zijde. Hun betoog klopt als een bus. Ook als zij er op wijzen, dat jaar in jaar uit de kosten stijgen, het leven duurder wordt en de koopkracht van de gulden daalt. Zij zien in de reva luatie daarom een ongekend middel om op pijnloze wijze de kostenstij ging te doorbreken en een kosten- en prijzenverlaging te forceren. De vraag is echter of in de practijk de prijzen ook zullen dalen. Natuur lijk behoeven de importeurs minder guldens voor hun import te betalen. Maar zij zullen alleen dan hun prij zen voor de binnenlandse markt ver lagen, als de concurrentie hun er toe dwingt. Als er prijs-afspraken bestaan, zal van die verlaging niet zo heel veel terecht komen. Die bereidheid tot prijsverlaging wordt nog minder, als een komende Iconsverhoging gepaard gaat met een revaluatie. Want dan wordt de koop kracht in het binnenland toch groter en is prijsverlaging niet nodig om de afzet op peil te houden. mannen die „gezien" zijn, prefereren BRYLCREEM De verzorgdheid van Uw olterltlk hangt vooral af van Ow baar. Brylcreem. de volmaakte halrdreaslng geeft Uw haar een leven dige. natuurlijke glans voor heel de lange dag. Brylcreem la geëmul geerd: dus geen overda dige vettigheid. Mas seer dagelijks met Brylcreem - de heil zame bestanddelen houden Uw hoofd huid gezond. Uw haar vrij van voor mooi, gezond haar County Laboratories Ltd.. StanmoreEngland - Jacq. Mot N.V., Amsterdam Kerstfeestviering op Soestdijk De jaarlijkse viering van het Kerstfeest op paleis Soestdijk ge schiedt op Woensdag 24 Dec. aes middags drie uur in de garage van de kazerne van de Koninklyke ma rechaussee naast het paleis Soest- dyk. Het programma luidt als volgt: 1. welkomstwoord door Prins Bernhard, 2. advents en kerstliturgie, 3. lezen Lucas 2 door de Koningin, 4. Kerst suite uit het Weihnachtsoratorium van Bach uit te voeren door het koor personeelsleden paleis Soestdyk, 5. rede door Prins Bernhard, 6. Jesu joy of man's Desiring van Joh..Se bastian Bach, eveneens uitgevoerd door het koor van personeelsleden Soestdijk, 7. sonate no. 8 van Corelli uitgevoerd door mevr. W. A. Repe laar van Driel geboren van der Wil ligen, viool, en mr. J. C. baron Baud, giano, 8. Kerstroel „van overal naar ethlehem's staf', kinderkerstspel in twee delen door ds. H. J. W. Mod derman, 9. Slotzang „Ere zy God" dat gemeenschappelijk wordt gezon gen. „AFFALRE-MEXDES." Tom Schreurs en de Zon dagse Sportrevue van de AVRO zyn thans wel zeer in het mid delpunt van de belangstelling komen te staan. Schreurs be gon enige tijd geleden nog meer gebruik te maken van het medium telefoondan de Sportrevue-medewerkers reeds deden. Hij belde verschillende mensen op, die hy dan vragen betreffende de sport stelde. Zondag 5 December deed hij dat weer. Er kwam een me vrouw Mendesaan de tele foon, die ongezouten haar me ning uitsprak over het feit dat haar man liaar de gehele middag alleen liet om naar zyn favoriete club te gaan kijken. Dit verwekte enige beroering en het leek alsof Tom Schreurs door een en ander voor een volkomen verrassing toas ge plaatst. Later kwam uit, dat mevrouw ,Jdendes" in Rotter- dam niet bestond en dat het telefoongesprek een soort St. Nicolaas-surprise van Schreurs was geweest. Dit gaf nog wat meer beroering en als het de AVRO er om te doen was de Sportrevue meer bekendheid te geven dan is dat wel gelukt. Maar waarom deed men eerst zo geheimzinnig, toen mevrouw JMendes" volledig gefingeerd bleek Afgelopen Zondag is het spelletje want een andere naam kunnen wij er niet aan geven voortgezet met het houden van een „forum" van huisvrouwen, die hun mening aan die van mevrouw en- des" mochten toevoegen. Een oplossing van het probleem, dat in het geheel niet ingrij pend lykt, kon dit gezelschap uiteraard niet geven. Men kon slechts wat praten over voor en tegen. Niemand zal tegen zulk een foruni bezwaren koes teren. Maar laat de AVRO er dan een speciale uitzending van maken. O.i. behoort de Sportrevue gewijd te worden aan de actualiteit: uitslagen en reportages van allerlei sport gebeurtenissen, fris van de le ver. Om die te horen stemt men immers af op deze uitzending f EEN GRAP? De urgentiecommissie van de KNVB is opgeheven. De leden daarvan hebben goed werk gedaan en de voetbalwereld kan jegens hen dankbaar gestemd zijn. Men zou echter haast den ken, dat de commissie maar spoedig weer ingesteld moet worden. Getuige een bericht in de Gazet van Limburg althans. Dit blad méldde namelijk, dat in Heerlen een beroepsvoetbal bond zou zijn opgericht. De naam van deze bond luidt B. B. B. en omtrent de betekenis van deze drie letters is al veel gespeculeerd. Het is thans nog niet bekend of de bond Betaal de Beroeps Baltrappers of mis schien Beroeps Bedrog Bedrij vers heetVan de zijde van deze bond is gezegd, dat er een oprichtings-comité bestaat van maar liefst 66 leden! Dat deze mensen flink wat kapitaal bij eenbrachten, dat met 160 twee de en derde klasse clubs in Limburg overeenkomsten zou den zijn gesloten en dat het vraagstuk van de speelvelden reeds is opgelost. Bovendien heeft men ook dl scheidsrech ters! Volgende maand wordt de bond in Haarlem officiëel opge richt en in Februari begint hij met z\)n competitie. Verba zingwekkend en reemddat is geen overdreven qualificatie voor dit bericht. Moet werke lijk de Urgentiecommissie te rugkomen, bijv. om een nieuwe oorlog voor te bereiden f Wij kaleidoscoop geloven van niet. Want de mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat de B.B.B. een product is van enkele Limburgse geesten, die zich verlustigen in het be denken van enigszins ver vroegde carnavalsgrappen! NIET GEVAARLIJKER? Twee Amerikaanse artsen hébben verklaard, dat de me ning volgens wélke boksen veelal tot beschadiging van de hersenen leidt, onjuist is. Zij deden dit na ruim duizend beroepspugilisten terdege te hebben onderzooht. De beide artsen erkennen, dat boksen niet bepaald een sport fs, waar bij het zachtjes en vriendelijk toegaat. Ernstige kwetsuren zijn ten allen tijde mogelijk, zo ongeveer luidt hun oordeel, maar in een goed geleid boks- duel zullen de stoten slechts zelden de harsenen raken, zoals dit met thans gebezigde proe ven kan worden bewezen. Toch heeft het twee1 l medici bij sommige proefpersonen wel hersenletsélen gevonden. Zij ge ven hiervoor de vólgende ver klaringVan alle stotendie tij dens een partij worden ge plaatst, treffen er slechts wei nig het doel met volle kracht. In een duel, dat tien ronden duurt, worden ongeveer duizend stoten gegeven, waarvan de meeste ontweken kunnen wor den. Indien het hoofd wordt ge raakt, treft de gehandschoende vuist niet een bepaalde plaats, maar ook dan glijdt de stoot iets af. Derhalve kan de schok niet geheel en al tot de herse nen doordringen. De slotconclu sie luidde zodoende: boksen is zéker niet gevaarlijker dan een andere tak van sport, indien al thans de medische contróle be hoorlijk wordt uitgeoefend en de scheidsrechters hun taak goed verstaan. Tragisch fe, dat slechts enkele dagen na deze uitspraak kort achter elkaar twee bokswedstrijden met dode lijke afloop in de USA gemeld moesten worden. Men kan alle respect hebben voor de onder zoekingen en verklaringen van deze artsen, maar als de oor zaak van de ongevallen niet in de hersenen is gelegen, waar moet men deze dan zoeken t DOORSPELEN—STAKEN Dat ook het KNVB-bestuur wel beseft, dat de lange compe titie niet onnodig lang moet worden gemaakt, bliikt uit het feit, dat van die zijde een waar schuwing is uitgegeven tegen 't afkeuren van vélden. Slechts in zeldzame gevallen mag een wedstrijd geen doorgang vinden door de terreingesteldheid. De scheidsrechters C'.enen dit te beoordelen, de consuls niet! Re gen, sneeuw of vorst doen er dus niet mer toe, tenzij één van deze verschijnselen al te grote proporties aanneemt. Geheel zoals by de Engelse competitie zal het hier dus niet worden. Maar het parool luidt: doorspe len. Van doorspélen naar sta ken is maar één stap. Een voet ballersstaking komt niet vaak voor, maar onlangs was er dan toch één. Het gehele eerste elf tal van Juventus, een promi nente Italiaanse club, gooide er het bijltje bij neer. De spelers wilden een hogere premie voor overwinningen en betoogden, dat zij de volgende dag niet naar Milaan zouden gaan voor de wedstrijd tegen de gelijkna mige club. Het bestuur van Ju ventus beval zyn spelers uiter aard wél te gaan. Tenslotte trokken de leden van de Turfjn- se ploeg aan het kortste eind: zij gingen naar Milaan en ver sloegen daar hun tegenstander met 21Maar een hogere premie is er voor hen niet by. Wel een „lichte straf", zo is van de-zijde van het bestuur bekend gemaakt. Wat voor straf is nog niet bekend Het verdween in 1940 De Amerikaanse ambassadeur In Italië, mevrouw Claire Booth Luce, heeft Dinsdag een kostbaar Latijns manuscript van Petrarca's helden dicht „Africa", dat in de tweede wereldoorlog verdwenen was, aan de directeur van de stedelyke biblio theek van Triëst ter hand gesteld. Het geschrift, dat uit het midden van de vyftiende eeuw stamt, was in 1940, uitgeleend ten behoeve van een te Napels gehouden tentoonstel ling, gewijd aan de historische be trekkingen tussen Italië en Afrika. Het onvoltooide epos behandelt de verrichtingen van Scipio Africanus de oudere in de tweede Punische oor log tussen Rome en Carthago. Toen de bibliotheek van Triëst het manuscript tijdens de tweede wereldoorlog poogde terug te kry- gen, bleek het te zijn verdwenen. In 1946 kwam echter een Ameri kaanse militair by de bibliotheek van New York vragen, wat het „vreemde geschrift" eigenlijk in hield. Hy verklaarde het in 1945 te Napels voor 200 sigaretten te hebben gekocht. Aangezien het ma nuscript het stempel van de biblio theek van Triëst bevatte, werd met deze instelling contact opgenomen. Hierna begonnen langdurige onder handelingen op hoog niveau over de beloning, welke door de oud-militair werd opgeëist. Kort geleden werd hierover overeenstemming bereikt, waarna het kostbare stuk aan de bi bliotheek van Triëst kon worden overgedragen. Advertentie. Gezonde Ba bies Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Oudste toneelspeler overleden. Ludwik Solski, de grootste Poolse acteur van deze eeuw, is 00 honderd jarige leeftrd te Krakow overleden. In Maait vierde hij zyn 100ste verjaar dag en znn tachtigjarig jubileum als acteur. Hij speelde toen een rol in Kra kow, in het stuk „De grote vis". Tot voor kort leerde hij nog nieuwe rollen uit het hoofd en trad nu en dan op als regisseur. Hij herinnerde zich, dat de kaarsen op het toneel door petroleum lampen vervangen werden, deze weer door gaslicht en tenslotte door elec- trisch licht. HET HAAR VAN DE DOMINEE. In Kerk en Wereld, het weekblad van de Vryz. Hervormden in Nederland, vertelt ds. A. Faber dat er in de zeventiende eeuw in ons vaderland een verbeten stryd is gevoerd om „de opsmuk, de sier en de lange haartooi" der toenmalige predikanten. De Synode van Woerden van 1643 hield er zich mee bezig en verbood het. Maar dit hielp niet, „de c'.ominees zijn altijd vrijbui ters geweest." Toen brak de stryd los in de kerk zelf, vlugschriften en smaadschriften, donderpreken over en weer. Jacobus Borsti- us, predikant te Dordt, gaf er in die dagen een preek over uit met als tekst I Cor. 11 14 („Of leert u ook de natuur zelve niet dat zo een man lang haar draagt, het hem een oneer is".) Dat was olie op het vuur, en het hele land raakte in onrust over het lange haar van dominees. Hoe dan ook, er moest iets gebeu ren. Vooral in de omstreken van Dordrecht ging het allerraarst toe. Het hemels heil werd erbij de haren bygesleept. Geluk kig kwam na enkele jaren het woord der wijsheid, ditmaal uit de mond van een zeke re Salmasius; „de man zondigt niet, die zyn haar lang draagt, maar wel hy, die het op een verwijfde manier vlecht, krult, versiert en poedert, die zich aan excès en overdaad schuldig maakt..." Het was een gelukkige tijd zo zegt de schrijver die zich zo druk kon maken over het modevoorbeeld der predikanten! Ook op dit terrein hebben de dominees het verloren. Zij zijn voor de wereld niet interessant meer. Filmsterren zijn in him plaats gekomen ALBERT SCHWEITZER IN OSLO In het Evangelisch Luthers Weekblad van 27 November is een stuk overgenomen uit het „Sonntagsblatt": Albert Schweitzer in Oslo. „Wanneer de trein zich in beweging zet, begint Oslo's bevolking het koraal „Hei lig is de aarde" te zingen en neemt daar mede afscheid van Albert Schweitzer. Een redacteur van een dagblad zegt tegen me: „In deze dagen Is over God niet gesproken, maar Zyn tegenwoordigheid hebben we steeds gevoeld." Hierin ligt nl. het merk waardige: dat het Albert Schweitzer gelukt is een heel volk te betoveren. Zelf heeft hy het ook gemerkt, hy zei tegen me: „Ik hou niet van al dat officiële gedoe. Dan ben Ik mezelf niet meer. Maar hier was niets ge organiseerd en hebben we ons door de klop van het hart laten leiden." En wanneer hy by het afscheid met zyn doorploegd, maar toch altyd nog zo krachtig gezicht voor het coupéraam verschynt, zegt hy: „Ik heb al tyd gehoopt, dat myn werken en denken nog eens als anonieme macht op de mensen vat zouden krygen. En hier in Noorwegen, is dat gelukt." Hiervan zijn allen, die het mee maakten, overtuigd. Een klein land, welks bewoners toch als koele gesloten mensen bekend staan heeft zich vol enthousiasme aan de menselykheid gewijd. Een arm volk heeft in drie dagen door vrijwillige bijdragen een som by elkaar gebracht, nog groter dan de hele Nobelprijs. Hoewel Schweitzer zeer vermoeid is, probeert hij alle gevers en geef sters mondeling of schriftelijk te bedanken; hy vindt het jammer dat zovelen hun naam niet bekend maken. Een 14-jarig meisje schrijft; „U hebt mijn wereldbeschouwing veranderd. Hier zijn 5 kronen." Een onbe kende Noorse dame: „Ik stuur U het geld, dat ik eigeniyk voor myn begrafenis be stemd had. Dat gebeurt zonder dat geld ook wel." Hoe komt het, dat er zoveel van Schweit zer uitgaat? Met zyn kostelijke humor vraagt hy my: „Ze eren een ongeschoren man in een oud pakje. Hoe komt dat?" Ik probeerde daar een antwoord op te geven. By een gesprek over Kierkegaard zegt hy tegen me: ..Ik ben niet zo erg op hem ge steld en hij heeft ook mijn zo begaafde neef, Jean Paul Sartre, op zyn geweten. Kierke gaard ziet de betekenis van de traditie over het hoofd. Hy zou maar het liefst opnieuw beginnen. Hij staat in een voortdurende dia loog met God. Wat versehrikkeiyk moet dat zyn. Alsof aan ons de taak niet gegeven was, om te werken. Ik hou niet van deze duisternis by Christenen." Ik zie Schweit zer's warme, stralende ogen en weet, dat deze klaarheid een christelijke deugd is. Het is de klaarheid, die uit het goede voortkomt. Van zyn medewerkster hoor ik later, dat Schweitzer ernstig met aanvallen, niet al leen van moeheid, maar ook van zwaar moedigheid te kampen heeft. Hij weet te veel van de moderne natuurkunde, en hy weet heel goed, dat de machthebbers van de wereld enorme wapens in hun handen hebben. Schweitzer's rust en kracht, die al len in zijn ban brengen, moeten dagelijks op nieuw bevochten en veroverd worden. Tijdens een feestelijke' maaltyd ten huize van Grund Tanum, de man die voor Schweit zer in Noorwegen alles regelde, zit ik naast een Japanse arts, die verschillende jaren in Lambarene gewerkt heeft. Hy vertelt me, dat het hem duidelijk is geworden door Schweitzer, dat mensen zich ook met weinig woorden verstaanbaar kunnen maken, wan neer ze maar liefde voor elkander voelen. In huis bij Max Tau, de tussenpersoon tus sen Schweitzer en het Noorse volk, zit ik tegenover mevrouw Helene Schweitzer. Ik zeg tegen haar, hoe jammer 'iet is, dat haar werk in de biografieën nauwelijks genoemd wordt. Zy antwoordt: „Gode zy dank daar voor. By de oude Germanen vond ik het al tijd zo aantrekkelijk, dat de vrouwen achter de frontlijn stonden en de mannen de wape nen aangaven. Wanneer we dat op onze tyd toepassen: de vrouw reikt de man wat hy nodig heeft, het brood, de wijn, haar geduld en haar liefde." DS. M. HINDELOPEN: KERK EN WERELD. In Amstelveen is een bybelweek gehouden, waarin de bybelwagen van 't Nederlands Bijbelgenootschap door de straten reed. De burgerlijke autoriteiten gaven geen ver gunning voor het gebruik van de luidspre ker op deze auto in Nieuwer-Amstel. Ds. M. Hindelopen schrijft hierover In „Hervormd Amstelveen": „N.-Amstel heeft hierin de primeur en het N.B.G. hoopt dat N.-Amstel een uitzonde ring zal blijven. Als geluid wèl mag by de binnenkomst van St. Nicolaas en by winkel weken, maar niet wanneer de samenwerken de kerken de Bijbel colporteren, staan we daar heel pijnlijk verwonderd over; vooral als blijkt dat men „geen uitzondering" wil maken. Een schril voorbeeld van „neutrale overheid". Colportage moet worden aange vraagd; dat is heus ook gebeurd door de Amstelveense weg bij de gemeente Amster dam. Het antwoord kwam als volgt „deel ik U mede, dat deze toestemming niet kan worden verleend, aangezien genoemde verkoop in stryd Is met het bepaalde in ar tikel 8 van de Winkelsluitingswet". Onder tekend door „de wethouder voor de levens middelen". Even lachen! Maar het is eigen lijk om te huilen. Ook weer zo „neutraal", om niet te zeggen bureaucratisch. Yerkoop van haring en croquetten in de avonduren en een avond bybelcolportage door de ker ken: alles over een kam. Geluid is geluid, en levensmiddelen zijn levensmiddelen. Bas ta. Wat aan de kerk moet toegestaan, moet straks ock aan de politieke party toege staanWat niet appelen niet mag, mag ook met de bybels niet. Kerk en party, By- 'ïel en appelen, alles in één vlak. GEESTELIJKE VERZORGERS IN HET DUITSE LEGER In de aanstaande wetgeving voor het nieuwe Duitse leger zal waarschyniyk ook de geestelijke verzorging der strijdkrachten geregeld worden. De onderhandelingen hier over zyn nog niet in een eindstadium ge komen, doch het volgende kan toch reeds aldus EPD-Bethel worden vermeld als hetgeen in deze regeling wel uitdrukking zal vinden. De leiding van de toekomstige geesteiyke verzorging van het leger zal, voor de pro testanten en r. katholieken, berusten by een resp. evangelische- en een r. kath. bisschop. Dezen zullen niet meer, zoals vroeger, vol ledig in het leger worden ingeschakeld. Er wordt nog gesproken over de figuur dezer topfunctionnarissen, n.1. of zij hun ambt volledig als militair zullen uitoefenen, in militair verband derhalve, of dat zy dit slechts zullen doen als onderdeel van hun overige taak. Waarschijnlyk zal ten gunste van de laatste mogelijkheid worden beslist, al ware het reeds om de betreffende kerken haar zelfstandigheid ten aanzien van deze geestelyke legerverzorging, te doen behou den. Voor de practische geestelykè verzorging is voorlopig gedacht aan 160 predikanten en 150 pastoors, met andere woorden een gees telijke op 1500 militairen (met inbegrip van de gezinnen). De bedoeling is, dat de kerken deze geestelijken aanwyzen, die dan ten hoogste 6 of 8 jaar als legerpredikant (-aal moezeniers) ambtelijk zullen worden inge schakeld. In plaatsen met een beperkt gar nizoen kunnen ook de plaatselyke predikan ten voor een deel van hun tijd als legerpre dikant dienst doen. Aan uniformen voor de geestelyken in militair verband wordt niet gedacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 12