Hulpverleningsdienst heeft druk werk met opruiming explosieven OOK IN 'T KLEINE KUNT U ALS KLANT KONING ZIJN. iivin 'Lrnmr Almanak ADRES AAN PROV. STATEN VAN PR0T. CHR. BEROEPSKEUZE Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 DECEMBER 1954= TIEN JAAR NA QE BEVRIJDING „Want ook onze dienst leed verliezen aan mensenlevens", zo zegt de commandant. In een kleine dienstauto een soort bestelwagen rijden de twee H.V.D.-ers door de provincie. Men kan hen overal tegenkomen. Thans waren zij in de duinen hij Oranje zon. Maar een volgende dag rijden Ongevaarlijke ontploffingen in duinen van Oranjezon bijna levensgevaarlijk! Scherpe knallen weerklinken af en toe in de duinen by Oranjezon. Wolken van stof en puin spulten op. Het zijn echter vrjj onschadelijke ontploffingen, want het betreft hier bunkers, die om redenen van veiligheid opgeblazen worden. Deze bunkers hangen op de rand van de terugwijkende duinenrij sommige vielen reeds op het strand. En het is juist hier, dat van een bedreigde plaats gesproken kan worden. Daarom wordt thans achter de duinen een zanddam opgeworpen zoals reeds eerder gemeld die het waterwingebied van Middelburg beter zal beschermen. Ongevaarlijke ontploffingenmaar dezer dagen was het er dichtbij, dat dit werk zeer gevaarlijk zon worden! Gelukkig ontdekten de slopers tydig, dat in een bunker, waarin zy gaten boorden voor do springladingen, een grote hoeveelheid mortiergranaten opgeslagen was. Vlug werd de Hulp verleningsdienst (HVD) gewaarschuwd, die deze explosieven in veilige be waring bracht. Daardoor werd er weer eens de aandacht op gevestigd, dat de duinen niet alleen de Walcherse nog lang niet vry van „vreemde smetten" zyn. De Hulpverleningsdienst, die on der het ministerie van binnenlandse zaken ressorteert, werd na de be vrijding opgericht. Zij bestaat uit een aantal deskun digen, die permanent bezig zijn met het opsporen en verwijderen in be paalde gebieden van explosieven. Ook in Zeeland men kan wel zeggen vooral in Zeeland is deze dienst actief. Reeds sinds 1946 is in dit rayon werkzaam een ploeg, bestaande uit de heren A. Kaan, commandant en A. Heygen, chauf feur en helper. De gehele provincie is hun werkterrein. Zij hebben er de handen aan vol. Onuitputtelijk lijken de voorraden bommen, granaten, mijnen, kleinere munitie, die op tal loze plaatsen een „erfenis" van dr bezetters en geallieerden vormen. Voornamelijk in de duinen, maar ook wel op een boerenerf, in een stads tuin, in een muur. En dan verder de aan de kust belandende mijnen, een gebeurtenis, die vaak voorkomt, of een mijn, die in het strand blijkt verborgen te zijn. Werd Domburg dezer dagen niet opgeschrikt door enkele ontploffin gen Een dragline, die tussen dit dorp en Westkapelle bij de werken aan de verbetering van de zeewe ring was ingezet, stootte op deze projectielen. De mannen van de H. V.D. hebben de „monsters" onscha delijk gemaakt. En telkens weer. worden zij opgebeld of op andere wijze gewaarschuwdKom daar en daar heen, want wij hebben hier een „vreemd ding" ontdekt, dat wel eens gevaarlijk zou kunnen zyn. Ruim tien jaar na de bevrijding van Wal cheren Hoeveel? „Hoeveel ton van dat goedje wij in al die jaren al onschadelijk heb ben gemaakt?" Ploegcommandant Kaan schudt het hoofd: „Dat kan ik onmogelijk zeggen, wij hebben dat niet bijgehouden. Maar het is veel, zeer veel". En terwijl hij sprak, grepen zijn handen weer twee mor tiergranaten uit de auto, waarmee hij en zijn helper juist „even een vrachtje" uit de zojuist genoemde bunker hadden gehaald. De heren Kaan en Heygen draaien er hun hand niet meer voor om. Zy hebben al zoveel gezien. Maar, zij blijven voor zichtig! Men zal hen er niet op betrappen, dat zy de projectie len als stenen naar elkaar toegooien of ze verkeerd beet pakken. Ook daarvoor hebben zij reeds teveel meegemaakt. zy door Zeeuwsch-VIaanderen, Schouwen-Duiveland. door In Domburg bezit de H-V.D, een opslagplaats, natuurlijk in een bun ker. Ook in Cadzand is een „maga zijn" en ergens in Westenschouwen ook. Voor de drie betrokken streken wordt daar het gevondene opgesla gen. Als er een ton of tien by elk aar is, wordt de gehele „inboedel" van de bunker naar het strand ver voerd. Een bom er bovenop gelegd, een lont aangestoken enweer tien ton explosievcn is voorgoed on schadelijk. Zulk een stapel op het strand her bergt allerlei verschillende soorten van „gevaarlijkheden". De bunker in Domburg, waar wij de gelegenheid kregen een kijkje te nemen, geeft er een staaltje van. Bommen van 500, van 1000 kg, brandbommen, al lerlei soorten munitie, fosfor- en an dere granaten, pantservuisten enz. Nog steeds komt er geen einde aan dit werk. En de mannen van de H.V.D. zouden het iedereen wel per soonlijk op het hart willen drukken: „Wees toch voorzichtig, als u iets vindt, dat er vreemd en oorlogsach- tig uitziet. Waarschuw onze dienst!' Ook al is het thans tien jaar na de bevrijding (Advertentie.) „Koning zijn" - dal betekent, dat U gerust het beste kunt eisen, dat er voor Uw geld te koop is. De beste shag maar óók het beste vloei. De winkelier kan niet raden welk vloei U wilt. Noem daarom het merk, dat bijna alle zelf- rollers vragen: het 3 x betere Mascotte-vloei. V.V.V.-directeuren op 6 Mei 1955 in Middelburg bijeen Zoals bekend, hebben enige tijd geleden de Belgische V.V.V.-direc teuren een btezock aan ons land en aan hun Nederlandse collega's ge bracht. De bedoeling is. dat de Neder landse V.V.vT-directeuren volgend jaar een tegenbezoek aan hun Zui derburen brengen. Men stelt zich voor, dat hiertoe zowel de Belgische als de Nederlandse functionarissen op Vrijdag 6 Mei in Middelburg zul len samenkomen. Het gezelschap zal dan naar alle waarschijnlijkheid door B. en W. van de Zeeuwse hoofdstad in het stad huis worden ontvangen en tevens zal een bezoek aan „Miniatuur Walche ren" worden gebracht. Daarna wordt naar België vertrokken. Het gehele evenement zal twee dagen duren. De heer R. A. de Putter te Terneu- zen behaalde het diploma scheeps- werktuigkundige B. Een tafereel als dit kan men ook thans nor/ regelmatig in Zeeland ont moeten: 'het 'lossen en laden van oor logstuig, dat naar een veiliger plaats wordt vervoerd. Hier gaat hét om een partij van ruim 150 mortiergranaten die in een bunker in de duinen van Oranjezon op Walcheren wer den aangetroffen. Rechts (in uni form) de heer A. Kaan, ploegcom mandant <é'an de Hulpverlenings dienst, die met dit werk is belast. (Foto P.Z.C.) Examen. Geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het dierenarts-exa men D. II de heer C. J. H. Scheuer- man, vröeger te Zierikzee. VAN TOT Een merkwaardig jubileum staat deze week te Bergen op Zoom op het programma. Dan zal namelyk de heer A. Bogers, beter bekend ook voor de Zeeuwen als „Thijs" van de sta tionsrestauratie, zijn veertigjarig jubileum als kellner vieren. Hoeveel „kleintjes koffie" en uitsmijters Thijs in die veertig jaar al niet door zijn handen heeft zien gaan, weten wij niet, maar het moeten er millioenen zijn. Zijn trouwste klanten zijn wel de loodsen uit Vlissingen, die hij al van jongs af heeft bediend. Het zal de jubilaris niet aan be langstelling ontbreken, want er staat AFSCHEID De twee dames, die in de bus van Middelburg naar Vlissingen halverwe ge afscheid moesten nemen van een derde mejuffrouw, waarmede zij in uiterst geanimeerd gesprek waren ge wikkeld, konden de draad van dat ge sprek maar moeilijk loslaten. Mét de dame, die moest uitstappen, begaven zij zich naar de deuropening en daar werd de conversatie nog even opge wekt gaande gehouden. De chauffeur zat verongelijkt ach ter z'n stuur, één gerechtvaardigd brok ergernis De dames merkten niets, ddchten er eenvoudig niet andat zo'n bus over het algemeen op tijd moet ver trekken De chauffeur slaakte „opzichtige" diepe zuchten't Baatte niet. Waarna hij overging tot drastische maatrege len. Hij drukte een knopje in en zoe vend sloten zich de deuren. Omdat de dame, ivier hoofd er tus sen kwam, nogal luidruchtig begon te praten, iverdèn dc portieren welwil lend weer geopend. Mevrouw kon gaan zitten en de bus kon vertrekken, ■t Afscheid was abrupt geëindigd, 't Incident scheen gesloten, totdat ,.Hé. mevrouw, had u geen bril opf" B[j de eerstvolgende halte is de da me uitgestapt om zich te voet naar haar uitgangspunt terug te begeven. Op zoek naar haar bril een grootscheepse huldiging op sta pel. Vrijdag, Zondag en de volgende week Dinsdag zyn voor het feest ge reserveerd. SPUITGASTEN BIJEEN. De brandweerlieden van Scherpe- nisse en Sint Maartensdijk hielden 'n gezellige avond in hotel Bijl te Scher- penisse. Burgemeester D. C. Bouwen- se vertoonde enkele films. De rest van de avond werd gevuld met voor drachten en een spraakwaterval. Ver meld zy nog, dat in geen van beide plaatsen een brandmelding binnen kwam, zodat het feest tot laat in de avond ongestoord heeft kunnen voortduren. B.B. Met de B.B. in Axel gaat het nog niet van harte. Van de honderd vrij willigers, die voor deze dienst nodig zijn, zijn nog geen vyftig bij elkaar. Binnenkort zal een uitgebreide wer vingsactie worden gehouden, om ook de afdeling Axel op volle sterkte te krijgen. LEZING. Burgemeester H. U. Bouwman van Grypskerke zal op de corresponden tendag van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, die op 3 en 4 Januari wordt gehouden, een inleiding houden over de „Mo lenberg" in zyn gemeente en ver scheidene oude zaken, die daar zijn gevonden. (Advertentie.) W einachtslollen VAN OUDS BEKEND. J. W. v. d. Linde Zoon VValstraat 98, Telefoon 2479, Vlissingen. Beleefd verzoeken wij U vroegtijdig te bestellen. OVER SUBSIDIE VERZOEK Sinds Mei reeds 100 gevallen behandeld De Protestants-Christelyke Stich ting voor School- en Beroepskeuze in Zeeland heeft zich mete en adres tot de leden van de Provinciale Staten gericht over het subsidieverzoek van deze Stichting, dat onlangs in de af delingen der Staten werd behandeld. illlllllllllllllllllllllll lllllllllll Boomplantdag in Oosterland Dinsdag zal in Oosterland een boomplantdag worden gehouden. De gemeente Oosterland geeft hiermede als eerste uitvoering aan het beplan tingsplan voor Schouwen-Duiveland. Door 160 schoolkinderen zullen 80 bomen worden geplant. Een kind zal een boom in het plantgat zetten, waarna door een tweede kind het gat met aarde zal worden gevuld. Aan elke boom zal een bordje worden be vestigd, waarop de namen van de twee kinderen, die de boom hebben geplant, zullen worden vermeld. Vragen over Goesse gemeentebegroting Antwoord van B. en W. Naar aanleiding van vragen, ge steld door de financiële commissie, over de gemeentebegroting 1955, hebben B. en VV. van Goes aan de raa/d medegedeeld, dat zij, alvorens plannen tot restauratie of verbou wing voor het Schuttershof in te die nen, zeer zeker de vraag onder het oog zullen zien of aan de vergader ruimten van dit gebouwencomplex nog behoefte bestaat. Indien deze vraag ontkennend moet worden be antwoord, zullen B. en W. zich na der beraden wat met deze gebouwen dient te geschieden. Voor de verdeling van de subsidie voor het massa-jeugdwerk zal in de loop van het jaar een voorstel wor den gedaan. Verder wordt de toezegging ge daan, dat bij het ontwerpen van de begroting 1956 onder het °°g za' worden gezien welke maatregelen genomen kunnen worden, waardoor een beter inzicht wordt verkregen in de werking van de afdeling so ciale zaken. Over de voorwaarden waaronder aan de bureaux voor beroepskeuze subsidie kan worden verleend, zul len t.z.t. voorstellen worden gedaan. Voorts deelt het college nog me de, dat het nimmer in zijn bedoe ling heeft gelegen met de bouw van een zwembad tc beginnen, vóór de Klannen door de raar! zijn goedge-| eurd. j In dit adres wordt uitvoerig de voorgeschiedenis behandeld, die leid de tot oprichting van de protestants- christelijke stichting, alsmede moei lijkheden met betrekking tot de sa- menwerking met andere instanties o.a. de Hervormde Stichting voor Geestelijke Gezondheidszorg. Met grote nadruk wordt de ge dachte afgewezen, dat de Stich ting uitsluitend zou venvijzen naar Christelijke onderwijsinstellingen. „Dat zou betekenen, dat wij daar mee betoogden, dat de zaak van het Christelijk onderwys geen zaak meer is van de ouders of op voeders zelf". Tenslotte wordt nader ingegaan op de financiële kant, waarbij o.a. wordt medegedeeld, dat sinds Mei ruim 100 gevallen zijn behandeld. Gepleit wordt om de provinciaal subsidie niet op 2.zoals is voorgesteld, maar op 3.te brengen. Zaterdagmiddag heeft de burgemees ter van Vlissingen, mr. B. Kolff, in de grote expositiezaal van de boek- en kunsthandel Bikker te Vlissingen een schilderijen-tentoonstelling geopend van de Kunstkring ,JIet Zuiden". Na de opening bezichtigden de geno digden het geëxposeerde werk. (Foto P.Z.C.) „Crediet-gemeier" Tijdens de vorige week ge- houden begrotingszitting van j§ de raad Vlissingen vroeg ir. J. J. H. Krietemeijer (A.R.) bij p de rondvraag het woord voor een „persoonlijke aangelegen- heid". De heer Krietemeijer, die tijdens een vorige zitting cri- tiek had uitgeoefend op de voorbereiding tot de Constan- |l tin Guystentoonstelling, had op s Sinterklaasavond een pakket met marsepain-geld aan zijn s H deurknop gevonden, compleet ii met een bijbehorend gedicht over de Guys-expositie. „En dat gedicht had een toepasse- s lijke titel", verklaarde ir. Krie- temeijer, „het heette namelijk „Crediet-gemeierOnder grote hilariteit van de verza- melde vroedschap las hij ver- vervolgens het gedicht voor, waaruit o.m. bleek, dat hij zelf s het Stedelijk Museum, waar de tentoonstelling was gehouden, niet had bezochtDe heer Krietemeijer wist natuurlijk s niet, wie Sinterklaas tot dit gedicht had geïnspireerd, maar meende toch een aanwijzing te hebben gevonden in het feit, dat zijn buurman gemeente-ar- H clüvaris van Vlissmgen is...... IiiniKmiiiiiiiuiiittuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiwiiiiiiril Geval van gasvergiftiging te Souburg In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft zich te Souburg een ge val van gasvergiftiging voorgedaan, dat gelukkig nog goed is afgelopen. Vorige week werd in de Nieuw- straat een sterke gasluoht waarge nomen. De familie D., die de gas- lucht ook binnenshuis constateerde, had reeds enkele dagen geleden de bevoegde instanties gewaarschuwd, omdat men vermoedde, dat de leiding defect was geraakt. Een on derzoek werd ingesteld en nadat het defect was verholpen, had men ook inderdaad geen last meer van de gaslucht. Maar Zaterdagavond werd op nieuw een sterke gaslucht waarge nomen. De bewoners, bestaande uit vader, dochter en twee kleinkinde ren. gingen echter op de gewone tyd naar bed. Om ongeveer 2 uur werd de dochter met braakneigingen wak ker, waarna zy enige tijd bewuste loos geraakte. Ook een der kinde ren, die zich uit bed wilde begeven, geraakte enige tijd buiten bewust zijn. De vader en het andere kind gevoelden zich eveneens onpasselijk. In de vroege ochtend heeft een der kinderen familieleden kunnen waar schuwen, waarna dokter Van Boc- kel van het geval in kennis werd gesteld. De heer D., zijn dochter en de twee kleinkinderen maken het thans redelijk wel. Zondag is de defecte gasleiding, welke zich buitenshuis bevond, ge repareerd. Het bleek, dat het gas ondergronds het huis van de familie D. kon binnendringen. KUNST Zeeuwse schilders exposeren "Vlissingen, Kunsthandel Bikker. Kunstkring „Het Zuiden". Een veertigtal werken omvat de tentoonstelling van de Kunstkring „Het Zuiden", welke thans wordt ge houden in de expositiezaal van de boek- en kunsthandel Bikker te Vlis singen; een veertigtal werken, waar in zo mag men aannemen ge trouwelijk een „doorsnede" wordt weerspiegeld van de prestaties, waar toe de schilderende Zeeuwen, vere nigd in deze kunstkring, in staat zijn. Over het algemeen blijken deze pres taties bevredigend en soms zelfs verrassend. Het is uiteraard een gro te verscheidenheid van technieken en talenten, welke uit de hier tentoonge stelde schilderijen, aquarellen en ook pentekeningen spreekt, maar altijd frappeert in de gewrochte werken 't serieuze élement, het nijvere streven om iets goeds en verantwoords te scheppen. Ddt zulks niet altyd slaag de, mag nimmer een reden tot ont moediging zyn. Voor verrassingen op deze exposi tie zorgden o.m. J. c. de Kok P Bulthuis en J. Hendriks. Het stille ven van De Kok, voorstellende een kerkhof in het water, getuigt van een verfijnde visie en een geheel eigen techniek. In een „Boerderij bij Nieu- werkerk" wist P. Bulthuis op knap pe wyze de trieste verlatenheid van een hofstede na de overstromings ramp uit te beelden en een speels, sprankelend stukje, vervaardigd uit een rijk palet, schiep J. Hendriks met „Witte bloemen en lathyrus". Daarnaast vindt men dan het ver trouwde, gave werk van een Louis Heymans, waarbij met name'opvalt de gedurfde, sterke compositie van zyn „Parijsche Bedelaars"; van een Bergsma en een Jacobs, welke laat ste in „Zilver en Goud" een gevoeli ge, ijle toon trof; een doek, getui gend van perfecte penseelbeheer- sing. Uit Louw v. d. Steen's werken spreekt een weldadig aandoende in getogenheid, waardoor hy soms tot goede resultaten komt, zoals b.v. in „Anemonen"; een ingetogenheid, wel ke andere, jongeren over het alge meen, ongetwijfeld eveneens ten goe de zou komen. Btf hen zoals bij voorbeeld by Frans Maas mani festeert zich nogal eens een „zoe ken" naar een eigen, harmonische vormgeving. Ook onder deze werken echter zijn er, waarbij bevredigende resultaten bereikt werden. Uit deze expositie kan men conclu deren. dat er door de leden van de Kunstkring „Het Zuiden" hard met overgave wordt gewerkt en het is aan ook zó, dat een bezoek aan de tentoonstelling, die duurt tot 31 De cember a.s„ zeker kan worden aanbe volen. v. B. Verhoging subsidie E.T.I. Met f 8000.per jaar. Ged. Staten stellen Provinciale Staten voor om de jaarlykse subsidie aan het E.T.I. met ingang van 1 Jan. 1955 te verhogen met 8000 tot 23.000. Het personeel van het E.T.I. zal worden uitgebreid met een acade misch gevormde sociaal-econoom. Deze uitbreiding is nodig met het oog op de vele problemen van soci- aaT-economisclie aard, die in Zeeland aan de orde zijn of op korte termijn zullen komen. Gedacht wordt aan het Drie-Eilandenplan en het Delta-plan. Benoeming De heer F. V. de Groof te Hans- weert is tot 1 Januari 1957 opnieuw benoemd als lid van de Comiftissie Binnenvaartrampenwet. VANDAAG. Middelburg Electro: „De Gestapo mist één man", (14 Jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Botsende hartstoch ten", (18 jr.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Bittere rijst", (18 jr.", 19 en 21 uur; Luxor: „Taza, zoon van Conchise", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „De terugkeer van Don Camillo", (a.l.j, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2