PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Luchtverdedigingscentrum voor radar en geleide projectielen Deelneming van Zeeland aan energie-manifestatie E-55 de BILT FRANKRIJK ZAL NIET VOOR RUSSISCHE DRUK WIJKEN ITALIAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT BIJ NEW YORK MINISTER OVER BEZWAREN VAN ÖKKI-L00NGRENS 197e Jaargang-No. 299. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 Dec. 1954. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 .'.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Tcrneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. PROF. DRG. J. SIZOO WORDT VOORZITTER Overgang op atoom-oorlogvoering vergt nog-verscheidene jaren De zitting; van de Navo-raad is te Parys Zaterdag; gesloten. Zaterdag ochtend werd nog een informele gedachtenwisseling gehouden over de internationale politiek. Daarbij waren alleen ministers tegenwoordig. In het later verschenen communiqué wordt voldoening uitgesproken over de stichting van een tactisch luchtverdedigingscentrum voor de Navo te 's-Gravenliage. De regeringen behouden de eindbeslissing over het gebruik van atoom wapens. Wel is aan de militaire autoriteiten opgedragen voort te gaan met het opstellen van defenstie-plannen, waarbij is voorzien in het gebruik van atoomwapens. De ministers waren het er over eens, dat de politiek van de Sowjet- Unie er op gericht blijft de Westerse naties te verdelen en te verzwakken. De omvang van de strijdkrachten waarover men het eens werd is voor 1955 ongeveer numeriek gelijk aan die van 1954. De West-Duitse bijdrage wordt onmisbaar genoemd voor de Westerse defensie. Mededelingen Ir. Staf. De Nederlandse minister van oor log, ir. C. Staf, heeft na afloop der zitting van de Navo-raad medege deeld, dat het technische luchtverde digingscentrum in Den Haag bijzon dere aandacht zal schenken aan ra dar en geleide projectielen. Het centrum zal geleid worden door burgers en niet door militairen. Het is de bedoeling, dat een Neder lands geleerde directeur wordt. Naar schatting zullen een 25-tal binnen- en buitenlandse wetenschapsmensen in leidende functies bij het instituut werken en voorts ongeveer 75 andere personen. In Den Haag. De beslissing om het centrum in Den Haag te vestigen viel, nadat Na- vo-autoriteiten en Amerikaanse spe cialisten bijzonder gunstige indrukken hadden opgedaan van de Nederland se organisatie voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek ten be hoeve van de rijksverdediging, zowel wat de technische prestaties van dit instituut als de daar toegepaste vei ligheidsmaatregelen betreft. De voorzitter van de Rijksverdedi gingsorganisatie T.N.O., prof. dr. G. J. Sizoo zal tevens het voorzitter schap van het nieuwe centrum be- ideden. Wat de luchtstrijdkrachten betreft, HET OVERLEG TE PARIJS De ministers Foster Dulles en Eden hebben Zondag Parys verlaten na hun besprekingen met de Navo-ministers en Mendès-France. De Franse premier kwam op het vliegveld om Foster Dulles uitgeleide te doen maar hy arriveerde te laat, want in verband met opkomende mist vertrok het vliegtuig twintig minuten voor de vastgestelde tijd. Uit Parys wordt gemeld, dat Zaterdag de ministers Foster Dulles en Eden aan Mendès-France een garandering van de Saar-overeenkomst heb ben toegezegd, wanneer West-Duitsland deze overeenkomst goedkeurt. Hulp voor Zuid-Vietnam De ministers werden het er over eens, dat aan Zuid Vietnam grote economische en militaire hulp ver leend moet worden, opdat de verkie zingen, die in 1956 gehouden worden in geheel Vietnam, de anti-commu nistische krachten een kans op suc ces krijgen. Ongerust was men over de staat Laos, waar de Vïetminh-strijdkrach- ten zich vermoedelijk in de bergen terugtrekken en dus de staat niet verlaten. Men is van plan binnen drie maan den een ministers-conferentie te hou den van de acht landen, die zich by de Zuidoost-aziatische verdedigings organisatie hebben aangesloten. Ook zouden de ministers het eens geworden zijn over de pogingen, wel ke onder auspiciën van de Verenigde Naties gedaan moeten worden om tot een wex*eldomvattende overeenkomst inzake een algemene beperking van en contróle op de bewapening te ko men. Wat de Russische nota betreffende de opzegging van het Frans-Russi sche vriendschapsverdrag aangaat, deelde de Franse premier mede. dat Frankrijk niet voor de Russische druk zal wijken en dat de ratificatie van de Parijse overeenkomsten nor maal in het Franse parlement aan de orde zal komen. Mendès-France blijft geporteerd Italiaans vliegtuig verongelukte op Idlewild (V.8.) FotoTe hvlp gesnél de redders dragen een overlevende naar de wachtende ambulance-wagen. (Télefoto A.N.P.) voor een Viermogendheden-conferen- tie in Mei a.s. Intussen zal Mendès-France heden Maandagochtend pogen in de Franse Vergadering de begroting voor de Indochinese staten aangeno men te krijgen. Hij heeft de vertrou wenskwestie gesteld. verklaarde ir. Staf, dat Nederland zijn toezegging op dit gebied getrouw was nagekomen. Wel zal Nederland een probleem hebben op te lossen als tot vernieuwing van zijn tactische luchtmacht en ae „interceptors" moet overgaan. De plannen voor de reorganisatie van de grondstrijdkrachten in ver band met het gebruik van atoomwa pens zijn zo ingewikkeld en verstrek kend, dat het nog wel een of twee jaar kan duren voordat die reorgani satie tot stand kan worden gebracht. De minister van buitenlandse za ken, mr. J. W. Beyen, noemde de re geling, waarbij de rederingen beslis sen over het gebruik van atoom wapens, logisch en bevredigend, al kon hij niet voorspellen hoe een even tuele oorlog zou kunnen beginnen. De overschakeling. Reuter meldt uit Parys, dat vol gens militaire kringen aldaar de over schakeling van gewone op atoomwa pens zeer geleidelijk zal verlopen en pas omstreeks 1960 goed op gang zal komen. Men verwacht, dat de heruit- rusting van de strijdkrachten eerst in 1957 een belangrijk onderdeel zal uit maken van het Navo-program. De militaire autoriteiten geloven, dat zij ingeval van een aanval over land vroeg genoeg gewaarschuwd zullen worden om overleg tussen de regeringen mogelijk te maken over het mogelijk gebruik van atoomwa pens. Volgens de New York Times zullen de Verenigde Staten hun bondgenoten inlichten over het gebruik en de uit werking van atoomwapens, maar niet over de wijze van vervaardiging. Hammarskjöld's reis naar Rood China Vrijlating krijgsgevangenen de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjöld, zal omstreeks 30 December uit New York vertrekken voor zUn voorgeno men reis naar Peking, waar hy met de Chinese regering zal spreken over vrijlating van de elf wegens spionna- ge veroordeelde Amerikaanse vlie gers en andere Amerikaanse gevan genen. Onderweg zal Hammarskjöld een dag te Londen blijven, waar hij een onderhoud zal hebben met minister Eden en misschien ook met premier Churchill. Te Nieuw-Delhi zal hy een bespreking hebben met de eerste minister van India, Nehroe. IN MIST EN REGEN Zes en twintig doden Zes en twintig personen zyn waar schijnlijk omgekomen bij het veron gelukken van een viermotorige DC 6 van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij, die op het vliegveld Idlewild van New York bij een poging in een hevige regenbui te landen, is neerge stort en ontploft. Er bevonden zich 22 passagiers aan boord en tien bemanningsleden. Van zes inzittenden weet men, dat zij ge red zijn. De passagiers waren veer tien Italianen, zeven Amerikanen en een Pers. Er waren zes vrouwen en twee kinderen aan boord. Het toestel, dat een derde lan dingspoging deed na een vlucht uit Rome via Milaan en Boston, raakte een pier, die uitsteekt in de Jamai ca baai, naby een van de landingsba nen van het vliegveld. De reddingspogingen werden be moeilijkt door de vuurzee van het brandende toestel en door de mist, die ongeveer een uur na het ongeluk neerdaalde. Een „Superconstellation" van de „Trans-Canada Air Lines" is Vrij dagavond by Brampton, 25 km ten Westen van Toronto, op een stuk bouwland neergekomen en uitge brand; 27 personen liepen verwon dingen op. Van geen der gewonden is de toestand ernstig. - Het viermotorige toestel maakte een buiklanding. Twintig doden bij spoorweg ongeluk in Duitsland D-trein reed op een forensenlrein Nabij Dortmund (Duitsland) Is Zaterdagochtend een personentrein op een D-trein gereden. By dit spoor wegongeluk kwamen twintig perso nen om het leven, terwijl er 75 ge wonden waren, van wie 20 ernstig. De D-trein, die uit Kiel kwam ver voerde vijf honderd kinderen, die te rugkwamen van een vacantie-uit- stapje naar het eiland Sylt. De trein bestond uit moderne sta len wagons en daaraan is het te dan ken, dat bij de botsing slechts drie van de kinderen enkele schrammen opliepen. Van de andere trein evenwel een forensentrein werden twee wagons geheel in elkaar gedrukt. Men moest van snijbranders ge bruik maken om de slachtoffers te bevrijden. Het ongeluk geschiedde tijdens een dichte mist. Zo merkwaardig goed kwam de D- trein uit de botsing, dat deze trein na vyf uren de reis naar Dusseldorf kon voortzetten. Rover van babies in Dublin. In het centrum van Dublin is Za terdag een baby van negen maanden met de kinderwagen, waarin het kindje zich bevona verdwenen. De moeder was even een modemagazijn binnengegaan. Dit is reeds de derde zuigeling, die in de afgelopen twee jaar op deze wjjze te Dublin is ver dwenen. De beide andere ontvoerde zuigelingen zyn nimmer terug ge vonden. Van de werf Oost van de N.D.S.M. te Amsterdam werd Zaterdag te water gelaten het 18.500 tons enkelschroef motortankschip ,JDorestad", dat door de N.D.S.M. wordt gebouwd voor reke ning van de N.V. Amsterdamse Olie- transportmaatsfihappij. De doop werd verricht door mevrouw K. Hofland echtgenote van de heer A. Hofland hoofd van de afdeling Europa van de Shell Petroleum Maatschappij te Lon den. Foto: mevrouw Hofland hanteert de hamer Relletjes op Cyprus Tegen het Britse gezag. be- Zaterdag en Zondag vielen er op het eiland Cyprus relletjes gericht waren tegen het I stuur over deze Britse kolonie. Brit se troepen hebben op enkele punten het vuur geopend op de betogers, die aansluiting van het eiland bij Grie kenland eisten. Er vielen onder de betogers enige gewonden. Een proteststaking van 24 uur werd Zaterdag gehouden tegen het feit, dat de Verenigde Naties de kwestie Cyprus niet op de wensten te plaatsen. Ruiten werden vernield, auto's van Engelsen beschadigd en de politie kreeg stenen en flessen naar het hoofd geslingerd. Ook in Athene werd gedemon streerd. De universiteiten werden ge sloten in verband met de opwinding onder de Griekse studenten. Zes studenten werden ïicht ge wond bij relletjes. Op Cyprus werden een aantal arrestaties verricht. Zweeds schip vergaan. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is voor de Schotse kust het Zweedse schip „Hispania" (1.377 ton) op een klip gelopen en snel daarna gezonken. De kapitein is om het le ven gekomen. Hij wilde de brug niet verlaten toen de bemanning reeds in de boten was. Waarschijnlijk zag hij de ernst van het gevaar niet in. Het schip was namelyk op eigen kracht vrij gekomen doch klaarblijkelijk had het een groot lek opgelopen. De bemanning bereikte spoedig de kust. Het zicht was uitermate slecht. NIET ALS HEILIG GETAL Geen het hele volk omvattende ziekenfondsverzekering Verschenen is de door de ministers van sociale zaken en volksgezond heid en de staatssecretaris van sociale zaken ondertekende memorie van antwoord op het voorlopig verslag uit de Tweede Kamer over de zeven wetsontwerpen betreffende de loongrenzen. De minister en de staatssecretaris spreken de wens uit, dat de Kamer de wetsontwerpen nog vóór het Kerstreces zal behandelen. De thans voor gestelde wijziging strekt er toe de coördinatie van de loongrenzen volledig te bewerkstelligen. Ook de minister en de staatssecretaris beschouwen de loongrens van 6000 niet als een heilig getal, dat als topgrens dient te worden aangemerkt. Bij de thans aanhangige voorstel len is reeds rekening gehouden met een mogelijk medio 1955 te effectu eren loonsverhoging, welke naar het zich laat aanzien vermoedelijk van bescheiden omvang zal kunnen zijn. Verwezen wordt naar de bekendma king van de Kon. Ned. My. tot be vordering der geneeskunde om te wachten tot 1 Juli 1955 alvorens de overeenkomst met de ziekenfondsen te verbreken, indien dan niet met haar wensen ernstig rekening is ge houden. In verband met de conse quenties van een en ander verzekert de minister, dat hy de voormelde ver langens volstrekt ernstig opneemt. Antwoord aan artsen. Noch de minister, noch de stich ting van de arbeid, zo zegt de be windsman in antwoord op de bezwa ren van de artsen, streven naar een het gehele volk omvattende zieken fondsverzekering. In de toekomst dient niet iedere loonsverhoging gepaard te gaan met het optrekken van de loongrens voor de sociale verzekering, behoudens in geval van aanzienlijke wijzigingen in De minister staat niet het loonp afwijzend tegenover een commissie TENTOONSTELLING IN ROTTERDAM G.S. stellen voor 10.000 uit te trekken voor huur en inrichting van travee Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor een bedrag van ten hoogste 10.000 uit te trekken voor deelname van Zee land aan de van 18 Mei tot 3 Septem ber 1955 in Rotterdam te houden ten. toonstelling E-55, die een manifesta tie van Nederlands energie zal worden. Over deze kwestie werd en kele malen inter-provinciaal overleg gepleegd. Aanvankelijk voelde de meerderheid der provincies waar bij ook G.S. van Zeeland mede met het oog op de kosten niet veel voor deelneming. Er werden echter tenslotte plannen getoond, die aan trekkelijk en aanvaardbaar zijn en die, wat de kosten betreft, niet meer dan 10.000 per provincie zouden eisen. Het college meende daarom, dat Zeeland niet achter mag blijven bij alle andere gewesten. Het merkt nog op, dat jnist op deelneming van onze provincie zwaar door oor log en watersnood getroffen hoge prijs wordt gesteld. In him toelichting merken G.S. op, dat gedacht is aan een inzending van elke provincie afzonderlijk. Alle in zendingen zullen als een gezamenlijke manifestatie der 11 provincies in het park „groei en bloei" van stad en land tot één complex worden ver enigd. De beschikbare ruimten is in een aantal traveëen verdeeld. De huur van zulk een travee ter oppervlakte van ongeveer 72 m2 bedraagt 5000. Eenzelfde bedrag zal voor inrichting nodig zijn. De bedoeling is, dat de in het front van het park rond de in- ruimte bestem» Zeeland, Noord-Brabant en Gel derland, de zwaarst getroffen provincies en rechts door Gelder land. Elk der beide complexen bevat 4 traveëen: voor Zeeland en Gelderland ieder 1 en voor Noord-Brabant 2. Bij de ingang van dit onderdeel der expositie, zal de aandacht worden ge troffen door 11 kubusvormige ruim ten, kenbaar gemaakt met de wapens der provincies. Daarin kan een beeld worden gegeven van brjv. de toestand in oorlogstijd, de thans aanwezig zyn- de mogelijkheden voor bedrijvigheid, natuurschoon enz. In de nabijheid van deze ruimte kan elke provincie aanbrengen, wat men verder gewenst acht. In het bij zonder denkt men de nadruk te leg gen op ambacht, folklore en toerisme. Van groot belang is het tonen wat na de oorlog op verschillende gebieden werd gepresteerd. Op het terrein voor de „provinciale expositie" wordt een mast opgericht met de vlaggen van alle provincies. uit de ziekenfondsraad. Een herzie ning van de overeenkomsten tussen medewerkers en fondsen zal door hen gezamenlijk moeten worden bespro ken. De minister wacht het resultaat met belangstelling af. Ten aanzien van de hoogte van de honorering moet de minister de voorstellen van de on derhandelende partijen afwachten. Deze voorstellen zijn nog niet gereed. De vraag of het mogelijk is de loon grens door een inkomengrens te ver vangen zal aan de sociale verzeke ringsraad ter bestudering worden voorgelegd. De minister blijft ernstig bezwaar maken tegen een verschillende- loon- of inkomengrens voor ziektewet en ziekenfondsenbesluit, doch hij heeft met instemming vernomen, dat dit probleem nader bestudeerd zal wor- Dat c e inkomensgrens van de vrij- tVervolg op pag. 7) Groep meisjes door kolendamp bedwelmd Een groep van ongeveer twintig meisjes van de Ilerv. Gemeente te Elburg, die Vrijdagavond een wy- dingsdienst hielden, is door kolen damp bedwelmd. In het lokaal waar men bijeen was had iemand de ka chel flink gevuld, doch de schuif af gesloten inpiaats van geopend. Het gevolg was dat zich in het lokaal ko lendamp vormde. Enige meisjes voelden zich op zeker moment niet goed en begaven zich daarom ongemerkt naar buiten om in de frisse lucht op te knappen. Toen zij buiten kwamen raakten zij echter bewusteloos. Na enige tyd werd de afwezigheid van de meisjes opge merkt en men besloot op onderzoek uit te gaan. In de buitenlucht geraak ten toen ook de andere meisjes bui ten bewustzijn. De meesten kwamen na enige tijd in de frisse lucht weer by, doch drie moesten per brancard naar huis worden vervoerd. Doordat zij waren gevallen toen zij bewuste loos werden, liepen enkele meisjes verwondingen op. DE VERWACHT. OPKLARINGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of mot regen, maar in de loop van de dag van het Noordwesten uit opklarin gen. Matige tot krachtige wind, rui mend van Zuidwest naar West. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 21 December Zon op 8.46 onder 16.30 Maan op 5.14 onder 13.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1