Bij de Kon. Mij De Schelde kampt men met personeelsmoeilijkheden SPOEDIG HULP VOOR DE ZUIDERZEEVISSERS ALGEMENE TOESTAND NIET ONHOUDBAAR IN INDONESIË NOG GEEN FLUORESCERENDE POSTZEGELS VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 PROV IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT BEZWAREN TEGEN EMIGRATIE- EN WONINGPO LITIEK Critisch geluid in jaarrede van directeur J. W. Hupkes De Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen heeft ook dit jaar weer de tra ditionele huldigingsbijeenkomst gehouden ter ere van de personeelsleden, die in de loop van het jaar ditmaal dus in 1954 bij „De Schelde" jubi leerden. In het Scheldekwartier werden honderd en twee jubilarissen met hun echtgenoten ontvangen. Vijf van deze jubilarissen waren 50 jaar in dienst, 29 vierden hun 40-jarig jubileum en 68 personeelsleden hadden de 25-jarige trouwe dienst volgemaakt. In deze bijeenkomst heeft de directeur, de heer J. W. Hupkes, de gebrui kelijke jaarrede uitgesproken, waarin hij ditmaal een critisch geluid moest laten horen. Hij wees op het personeelgebrek en vroeg zich in verband daarmede af, of de bevordering van de emigratie op een schaal als wij thans kennen, wel gewenst is. Hij maakte ernstig bezwaar tegen de wo- nlngpolitiek in Nederland en drong aan op vermindering van de mensen concentraties in Noord- en Zuid-Holland door verplaatsing naar de buiten- provincies. De jubilarissen De jubilarissen waren: 50-jarige dienst: D. Huser, F. A. Huser, G. Krijger, C. W. Rademaker, J. Wegermans. 40-jarige dienst: P C. Bertijn, A. L. H. Bos, E. G. van Deventer, J. C. Eiff, I. Fransooi, A. Gel jon, C. Geluk, C. v. d. Graaf M. G. de Hondt, C. A. Kamermans, M. F. Kok, H. Kort, M. C. Kurjl, P. M. J. Leenhouts, J. P. Lippens, T. Mes, P. Polderman, M. J. Ratelband, B. de Ridder, C. Schot, A. Smit, A. Theune, J. J. Vader, W. L. Veerkamp, P. M. Verdonk, N. Warren, P. de Wgze, C. de Zwart. 25-jarïge dienst: J. S. Adriaanse, W. J. Andriessen, J. Barten, I. van Biemen, P. den Boer, F. G. H. Brandenburg, W. C. Bur- gers, W. Buijs, J. B. Bijleveld, B. J. lanckaerts, A. A. J. van Deutekora, H. F. B. Dissen, P. A. Doense, A. J. Eiff. M. P. v. d. Ent, B. van Essen, J. vanGeideren, A. Geluk, M. G. H. v. d. Hof, B. Hofman, B. J. ten Hoopen, J. van Huizen, H. J. Huijsman, L. Huijssoon, J. Jasperse, I. de Jonge, C. Joziasse, W. C. J. Kesteloo, A. C. de Klerk, P. S. de Kok, C. Kokelaar, J. L. de Konink, W. Kusse, P. Kuijper, W. F. Lenselink, F. Lomeijer, A. Lou- werse, W. Maas, J. G. Mannaart, A. Nieuwenhuijze, D. de Nooijer, J. A. de Nooijer, J. P. van Oorschot, A. Pleij- te, J. A. Polderdijk, J. L. Perwez, F. de Ridder, H. Schat, L. C. Schille- man, J. Schroevers, M. H. J. Schroe- vers, P. H. van Soelen, J. Sohier, J. van Splunder, J. S. Steendam, J. Stroo, L. Stroo, J. J. J. Tax, P. Theu ne, I. Timmermans, S. Vreeke, D. Walrave, E. Wanjon, L. Welleman, E. Weug, C. J. Wisselink, F. J. Witte, A. Wnkhuisen. Buiten deze jubileumviering werd nog een gratificatie uitgereikt aan drie personeelsleden, die gedurende vijf en twintig jaren zijn gepension- neerd, namelijk P. v. d. Leije te Vlis singen, J. Suurmond te Souburg en P. Lagendijk te Vlissingen. Twee van deze 90-jarigen waren zelf aanwezig om hun gratificatie in ontvangst te nemen. Toespraak J. W. Hupkes De directeur van de Kon. Mg. „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, sprak de jubilarissen toe. Hij noemde het verheugend, dat hij een groot aantal jubilarissen kon begroeten. Sinds de oprichting van de maat schappij hebben nu in totaal 2615 leden van het bedrijf gejubileerd. Daaruit blijkt de grote trouw en toe wijding, welke vele leden van het per soneel kenmerkt. De heer Hupkes begroette ook twee oud-gedienden, die een wel heel zeldzaam jubileum vierden, namelijk de heren J. Suurmond en P. Lagen dijk. Beiden zijn 90 jaar en werden 25 jaar geleden gepensionneerd. Vervolgens sprak de heer Hupkes over de gang van zaken in het be drijf. Het jaar 1954 heeft zich voor de metaalindustrie in Nederland geken merkt door grote drukte, vooral als gevolg van een grote buitenlandse vraag. De scheepsbouw vertoont een zelfde beeld, hetgeen merkwaardig genoemd mag worden, omdat de pro ductie in de wereldscheepsbouw iets afzakte, maar in Nederland daaren tegen steeg. Indien er voldoende vakarbeiders waren zou de Nederlandse activiteit nog groter kunnen zijn. De inrich ting van de Nederlandse scheeps- bouwindustrie is zodanig, dat ze ker zonder verdere investeringen 10 15.000 arbeiders meer te werk ge steld zouden kunnen worden. De emigratie Spreker vroeg zich in dit verband af of emigratie op een schaal, welke wij thans kennen, wel gewenst is. Door emigratie te bevorderen expor teren wij een deel van onze rijkdom onze nijvere bevolking en dat nog wel zonder enige tegenprestatie. Loon- en prijspeil Spr. wees er op, dat bij een dusda nig gespannen arbeidsmarkt het loon- en prijspeil niet stabiel kon blijven. Het loonniveau steeg met ongeveer 16 Daardoor kwam ook het prijs- niyeau in beweging. Thans is het dringend noodzakelijk, dat alle krach ten worden ingespannen om het prijs niveau omlaag te drukken. De indus trie zal dat moeten doen door opvoe ring van productiviteit, dat wil zeggen meer productie per man door verbetering van de efficiency. Hierbij is begrip en steun van de arbeiders zelf onontbeerlijk. De centrale overheid kan meewer ken tot prijsverlaging door de belas tingdruk te verminderen. Wat de Kon. Mij. „De Schelde" zel ve betreft, kan het jaar 1954 een goed jaar worden genoemd. De orderporte- fe.'lle werd aanzienlijk uitgebreid doordat contracten voor vijf nieuwe schepen afgesloten konden worden en mede hierdoor zal het bedrijf goed van werk zijn voorzien, zowel gedu rende 1955 als 1956. De modernisering van de scheeps- bouwafdelingen, zoals deze in eerste aanleg was opgezet, werd voltooid. De modernisering van de plaat werkerij met kantoren, nadert haar voltooiing en de nieuwe lichtmetaal- fabriek is in bedrijf. Uitbreiding tandwiel- fabriek Tot verdere uitbreiding van de tandwielfabriek werd besloten. Over ruim een jaar zal de Kon. My „De Schelde" beschikken over de allermo dernste tandwielfraisbanken, waarbij een bank voor het fraisen van tand wielen tot een diameter van vier me ter. Daarnaast zijn plannen om de machinefabriek verder te modernise ren in vergevorderd stadium. De bedrijfsscholen zullen geconcen treerd worden in één gebouw. Personeel Wat de personeelsvoorziening be treft ziet de Maatschappij zich door de vele mutaties nog voor grote moei lijkheden gesteld. Alles wordt intus sen gedaan om het de mensen zo prettig mogelijk te maken. De heer Hupkes deelde mede, dat met ingang van 1 Januari a.s. de pre- miebijdrage van de werknemers voor het werklieden pensioenfonds met 1% zal worden verminderd onder gelijk tijdige verhoging van het door de werkgever te storten premiebedrag. Spr. ging dieper in op de noodzaak van wijziging der woningpolitiek in Nederland en hij vroeg zien af, of het niet verstandiger zou zgn om de men senconcentraties in Noord- en Zuid- Holland wat te verminderen door ver plaatsing van Neder! ïaar de buitenprovincies nd. Vlissingse kansen Ik geloof, aldus de heer Hupkes, dat het dringend gewenst is, dat ook de Vlissingse overheid zich ernstig over deze problemen gaat beraden. Mijns inziens is het thans het moment om grootscheepse plannen te maken en om Vlissingen uit te bouwen tot een werkelijke industriestad. Door het investeren van ettelijke millioe- nen sinds de bevrijding hebben wij van onze kant datgene gedaan wat mogelijk is. Ook de overheid zal niet moeten schromen om grotere bedra gen in de ontwikkeling en uitbrei ding van Vlissingen te investeren. Spr. noemde het Drie-eilandenplan en het Deltaplan, om in verband daarmede te betogen, dat de stad Vlissingen haar kansen moet begrij pen en grijpen en zich moet afvragen of de stad wel het juiste klimaat heeft voor de grote industrie. Reparatieafdeling Door gebrek aan werkkrachten, welk gebrek wat Zeeland betreft door een betere huizenpolitiek sterk verminderd zon kunnen worden, heb ben wij ook in 1954 vrijwel geen acti viteit kunnen ontplooien op het ge bied van scheepsreparaties. Toch is het dringend noodzakelijk, dat wij ook hieraan onze aandacht gaan be steden. Vooral in tijden, waarin het in de nieuwbouw slap is, kan de scheeps- reparatie van het allergrootste be lang zijn. Tenslotte sprekende over de toe komst van het bedrijf, constateerde spr., dat er voor de komende jaren nog een grote behoefte aan nieuwe schepen zal zgn. Er zijn vele factoren aanwezig om de toekomst met vertrouwen tege moet te zien. Na deze rede reikte de heer Hup kes persoonlijk de gratificaties en eretekenen van de Mij. voor Nijver heid en de Kon. Mij. „De Schelde" uit. Ir. M. de Vink, voorzitter van het departement Zeeland der Mij. voor Nijverheid en Handel, bood gelukwen sen aan de jubilarissen aan en wees er op hoe „De Schelde" groot gemaakt is door de trouw van hen, die er wer ken. Koninklijke onderscheidingen Daarna sprak de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff. Hij wees er op, dat er in ons land uitblinkers zijn, die veel genoemd worden, maar er BEGROTING ZUIDERZEEFONDS Geen snellere bouw van boerderijen in N.O.P. Minister Algera is van plan, op zeer korte termijn maatregelen te nemen, teneinde de mogelijkheden te openen, dat een aantal Zuiderzeevis sers, die thans in zeer moeilijke om standigheden verkeren, deze visserij zullen kunnen verlaten. Aldus schrijft hij aan de Tweede Kamer in zyn ant woord op het voorlopig verslag be treffende de begroting van het Zui- derzeefonds. Het is niet mogelijk, aldus ver klaart de minister verder, het tempo, waarin de boerderijen in de Noord oostpolder worden gebouwd, verder op te voeren. De huidige jaarlijkse capa citeit in de polder heeft ongeveer de maximumgrens bereikt. Deze polder is een gebied, waar zeer weinig bouw vakarbeiders wonen en de animo on der de geschoolde bouwvakarbeiders om in de vlakke, open polder te wer ken en in kampen te leven, is niet groot. Alleen dank zij toepassing van de montagebouw bij boerderijen, waaraan minder arbeidskrachten en in hoofdzaak ongeschoolden worden te werk gesteld, is het mogelijk het thans vastgestelde bouwprogramma jaarlijks uit te voeren. Omtrent het maken van een vaste verbinding met het eiland Marken deelde de minister mee, dat dit werk zo mogelijk in het komende jaar zal worden uitgevoerd. De werken aan Oostelijk Flevoland vinden thans weer op normale wijze voortgang. Zonder ernstige tegensla gen laat het zich aanzien, dat in 1956 met het droogmalen kan worden be gonnen. De ramp met de „Talent" De ramp met de Britse duikboot „Talent" zal nader onderzocht worden op last van de Britse marine-auto riteiten. Zoals men weet is deze duik boot plotseling los geslagen uit een droogdok op de Medway. Inmiddels is het aantal slachtoffers gestegen tot vier. Een der gewonden is in een zie kenhuis overleden. zijn ook stille werkers, voor wie de waardering niet achterwege mag blij ven. Spreker deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd aan een aantal jubilarissen bij „De Schelde" 'n koninklijke onderscheiding toe te ken nen. De burgemeester spelde aan de genen, die onderscheiden waren, per soonlijk de medaille op de borst. Uitgereikt werd de zilveren ere medaille, verbonden aan de Oranje Nassau-orde, aan: C. K. Groen, D. Huser, F. Huser, J. Weijermans. De bronzen eremedaille ontvingen: L. Back, A. K. Bok, A. Crucq, L. A. Cijsouw, J. H. C. v. Houcke, M. H. Kloosterman, G. Krijger, J. Sturm, J. Willeboordse, P. Wïlleboordse, R. J. van Wijk en C. de Zwart. Namens alle gedecoreerden sprak de heer F. Huser woorden van dank. Staande werd daarna het Wilhelmus gezongen. De huldiging van de Schel- de-jubilarissen droeg niet alleen een plechtig, maar ook een feestelijk karakter. Dat laaste bleek gedurende het tweede gedeelte van de avond. Het orkest van de Ambtenarenver- eniging zorgde onder leiding van de heer H. S. O. Erdelmann enige malen voor opgewekte muziek. Een groepje tonelisten voerde de vrolijke eenacter op „Te koop aangeboden", een verma kelijke geschiedenis van twee oude dames, die haar huis willen verkopen. De heer J. W. Hupkes sloot met een kort woord van dank. MINISTER VAN THIEL Bij terugkeer wordt ieder geval bezien (Van onze parlementaire redacteur.) De minister van maatschappelijk werk, mr. Van Thlel, zou een goed figuur slaan by een wedstrijd in snel spreken. Dat bewees hij Donderdag by de verdediging van zijn begroting in de Tweede Kamer. Nauwelijks had hy een uitgebreide beschouwing gegeven over verzuiling, of hii was al bezig met een uiteenzetting over de Indische Nederlanders. Ten aanzien van deze categorie deelde hij mede, dat bij de terugkeer geval voor geval wordt be zien. By het nemen van een beslissing geeft het materiële belang van de betrokkenen de doorslag, een handel wijze, waartegen juist de heer Rit meester (VVD) bezwaren heeft. Deze afgevaardigde vond, dat het op die manier veel te langzaam gaat. De minister liet ach echter niet over tuigen. Er kan niet gesproken worden van een algemeen onhoudbare toe stand. Tegenover de terugkerenden staan nog altgd duizenden, die in Indonesië blijven werken ook al kunnen zij hun overtocht betalen of wordt deze voor hen betaald. De situatie geeft geen aanleiding, aldus de minister, tot het charteren van extra-schepen voor het vervoer naar Nederland. Wel wordt er reke ning gehouden met enkele extra schepen in 1955 voor het normale reeds aangekondigde vervoer. Algehele evacuatie Uitdrukkelijk werd door de minis ter er de aandacht op gevestigd, dat er zeer voorzichtig te werk gegaan moet worden. Men kan niet instaan voor de gevolgen, als zou worden ge zegd, dat alles was gedaan voor een algehele evacuatie. Maar evenmin kon hij mededelen, dat er niets voor wordt gedaan. In het openbaar kon hg er zich niet over uitlaten. Op een interruptie van professor Lemaire (KNP) verze kerde hij echter, dat de regering deze zaak in de gaten houdt. Wat de ge- repatrieerden betreft, zei de bewinds man, dat hij de scholing en de her scholing de belangrijkste punten acht en dat een uitvoerig onderzoek wordt ingesteld naar hun sociale aanpas sing. En wat de Ambonezen aangaat, verklaarde hij, dat er bij spontane terugkeer naar hun vaderland zeer speciale garanties voor hun veiligheid moeten zijn. Hij dacht niet aan uitle vering. Dit woord was namelijk door een afgevaardigde gebruikt. Verruiling De minister is van oordeel, dat steun aan levensbeschouwelijke orga nisaties niet mag leiden tot een mo gelijke uitsluiting. Er zijn z.i. vol doende waarborgen tegen ongewenste gevolgen van verzuiling. Hij hoopte, dat verdere samenwerking mag groeien. Hg deelde mee, dat het in het voor nemen ligt om voor ieder ontwikke lingsgebied een sociaal plan op te stellen, hoe woonwagenbewoners tot het bewonen van stenen huizen ge bracht kunnen worden alsmede om de woonwagenkinderen aan geregeld onderwgs en de ouderen aan be- drijfsarbeid gewend kunnen worden. Voor de opneming van onmaatschap pelijke gezinnen in de woonoorden zrjn geen vaste normen te vinden. De be windsman bekijkt geval voor geval. Uiterst moeilgk noemde hij de terug brenging van deze gezinnen na him heropvoeding in de normale maat schappij. Enkele provinciale bestu ren hebben woonruimte voor onmaat schappelijke gezinnen beschikbaar ge steld, maar er zijn niet veel gemeen ten gebrand op de vestiging binnen hun grenzen. Bejaard entehuizen Als het nodig mocht blijken een rijksregeling in het leven te roepen voor het toezicht op de bejaardente huizen deze zaak is in studie dan wilde de minister daaraan zijn medewerking verlenen. Er bestaat reeds een gemeentelijke verordening in Den Haag en een provinciale in Gelderland voor dit toezicht. Ten slotte deelde hij mee bereid te zijn zelf subsidie te geven aan Gezins zorg van Humanitas in Eindhoven, Breda en Tilburg, wanneer blijken zal, dat de subsidie alleen geweigerd Tjjdens de huldiging van de jubilaris sen der Kon. 3fg. ,>De Schelde" in het Scheldekwartier te Vlissinfire». Burge meester mr. B. Kolff speldt de zilve ren ere-medailte, verbonden aan de Oranje Nassau ordede heer D. Huser op. (Foto P.Z.C.) Kappers voor feestdagen tot acht uur open De vakraad voor het kappersbedrijf, waarin alle organisaties van pa troons en bedienden samenwerken heeft het College van Rijksbemidde- laars verzocht goed te keuren, het besluit van de vakraad, dat, in afwrj- van het bepaalde in de C. A. O, ersperi J nn :rdag 2 king van het bepaalde ïnd het kapperspersoneel op Woensdag 22 en Donderdag 23 December tot 20 uur Als compensatie rekent de vakraad er ten stelligste op, dat de salons op de 1ste Kerstdag en Nieuwjaarsdag zullen zijn gesloten. Minister Suurhoff naar Australië Op uitnodiging van de Australische regering zal de minister van sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, in het begin van het volgend jaar een bezoek brengen aan Australië. Het ligt in de bedoeling van minister Suurhoff op 9 Januari te vertrekken. Tijdens zgn reis, die on geveer 5 weken zal duren, zal hij van de gelegenheid gebruik maken om met de Australische regering enige emigratie-problemen te bespreken en zich op' de hoogte te stellen van de omstandigheden van de Nederlandse emigranten. Minister Suurhoff zal on- feveer drie weken in Australië ver- lijven. en vervolgens een bezoek brengen aan Nieuw-Zeeland. is op grond van de gezindheid van Hu manitas. Er zouden dan uiteraard voldoende zakelijke motieven moeten zijn om de subsidie toe te staan. In de avondvergadering werd de begroting zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. OPZIENBARENDE UITVINDING Behandeling zou sneller geschieden (Van een speciale verslaggever). „De plannen bevinden zich nog steeds in een experimenteel stadium". Dat was de commentaar bij de P.T.T. op onze vraag, of er binnenkort al fluorescerende postzegels te koop zou den zijn. In Februari J.l. verschenen opzien barende berichten hierover in de bla den. Druktechnisch was er geen be zwaar tegen het gebruik van een op lichtende stof. De behandeling van ae postzegels hiermee zou het mogelijk maken de afstempeling van de brie- te versnellen, zeer aanzienlijk heette het. Een machine was ontwikkeld, die dank zg de fluorescerende postzegel zou kunnen uitmaken, of de brieven al of niet „rechtop" zouden staan, met andere woorden: met de postze gel in de rechterbovenhoek. Die brie ven zouden dan onmiddellgk door kunnen gaan naar de ingebouwde stempelmachine, de verkeerd staande exemplaren zouden eerst automatisch gekanteld worden Tot nog toe geschiedt het ..opzet ten" van de op tafels uitgestorte post stukken nog met de hand. Een gerou tineerde employée ziet kans 2 a 3000 brieven per uur „op te zetten". Met de machine zouden dit er 15.000 k 20.000 per uur kunnen zijn. Aangezien er op het ogenblik per jaar zo'n kleine vijfhonderd millioen alleen locale en interlocale brieven in ons land verzonden worden d.L on geveer een kwart van het gehele bin nenlandse postverkeer, waaronder verder immers nog vallen gedrukte stukken, nieuwsbladen, e.d. is de betekenis van deze vinding ongetwij feld groot. Al die brieven moeten namelijk stuk voor stuk gestempeld en gesor teerd worden. Die stempeling en sor tering heeft dank zg een vernuftige apparatuur al een enorme „versnel ling" gevonden. Het handwerk der opzetters diende er echter'nog altgd aan vooraf te gaan- Binnenkort kan dat dus verande ren. Maar wanneer. De P. T. T. kan het nog steeds niet zeggen, hoewel er alweer ruim tien maanden verlopen rijn sinds berichten daarover geheel 'ederland verrasten. Overzicht van de Ridde+za/u op net historische moment, waarop H M. de Koningin de acten ondertekent, be horende bij de bevestiging van het nieuwe Statuut voor het Koninkrijk. In het midden H.M. de Koningin; links van voor naar achter de Suri naamse, Nederlandse en Antilliaanse delegaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7