Beslissing over atoomwapens in geval van een oorlog f KLANKBORD Afschaffing van de schoolgelden voor leerplichtige jeugd PREMIEREDUCTIE MOGELIJK DOOR RIJKSSUBSIDIE VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 NAVO-CONFEREN TIE TE PARIJS Ministers moeten politieke richtlijnen opstellen Vandaag; begint te Parijs de zitting; van de Noordatlantisehe minister raad, die de vraag zal behandelen by welke instantie de uiteindelijke be slissing zal liggen over het al dan niet gebruiken van atoomwapens in geval van het uitbreken van een oorlog. Van Nederlandse zijde wordt deelgeno men door de minsters Staf en Beyen alsmede onze vertegenwoordiger in de permanente Navo-raad, Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en een staf van deskundigen. De ministers zullen de nodige politieke richtlijnen moeten opstellen. Daaruit zal moeten blijken onder welke omstandigheden het Navo-opper- bevel het recht zal hebben van de atoomwapens gebruik te maken. De grote vraag is, waar de grens ligt tussen een „militair incident" en een „oorlog" en voorts welke be voegdheden de afzonderlijke regerin- f en zullen hebben om die grens te rekken en het gebruik van atoomwa pens goed te keuren. Het opperbevel van de Navo er kent blijkbaar de zeggenschap van de burgerlijke autoriteiten tot het nemen van een dergelijke ernstige beslissing, maar het verlangt duidelijke en nauw keurige instructies, waarop het zijn voorbereidingen voor de verdediging kan bouwen. De secretaris-generaal Lord Ismay deelde mede, dat er nog geen reke- Mijn aan boord... Gevaarlijke vangst van Italiaanse vissers Een Italiaanse vissersboot is na een bijzondere angstige reis met een onontplofte magnetische mijn aan boord Donderdag de kleine haven van Cesenatico in Italië binnengelo pen. De mijn werd in de netten opge vist en kwam met de vis in het ruim terecht. Niemand van dc uit zeven koppen bestaande bemanning durfde het ge vaarlijke voorwerp aan te raken. Door de zware zee werd de myn echter van de ene kant van het ruim naar de andere kant gerold. In de haven werd de mijn door twee legerdeskundigen gedemon teerd. Deze bleek 660 pond zeer ont plofbare stoffen te bevatten ge noeg om een gat in een slagschip te slaan. Belgische korporaals staan terecht Sabotage om zich op superieuren te wreken In de maand October van verleden jaar deden zich op de basis voor straaljagers te Florennes talrijke ge vallen voor van sabotage aan reactie- vliegtuigen. Van twee van deze toe stellen, waarvan de waarde per stuk bijna anderhalf millioen gulden be draagt, ontploften de motoren op de grond, twee andere motoren vlogen in brand. Uit het ingestelde onder zoek bleek, dat deze ongelukken waarbij geen mensenlevens te betreu ren waren, steeds veroorzaakt moes ten zijn doordat een metalen strook in de aanzuigruimte der motoren was gelegd. De politie kon al spoedig overgaan tot de arrestatie van een tweetal korporaals, die werkzaam waren op de basis en deze legden een bekentenis af. Aanvankelijk geloofde men, dat de aanslagen op de straaljagers met een politiek oogmerk waren "gepleegd. Al spoedig bleek echter dat beide korpo raals zich alleen maar hadden willen wreken op hun superieuren De auditeur-militair van de Luikse krijgsraad eiste thans tegen beide mi litairen levenslange hechtenis. Voor dat de zaak wordt voortgezet, zal echter eerst een onderzoek naar de eestvermogens van beklaagden wor- en ingesteld. BING BETAALDE. Ruim een mil lioen dollar eisten drie slachtoffers van de crooner Bing Crosby, die in Los Angeles betrokken was geraakt bij een auto-ongeluk. De slachtoffers beweerden, dat Bing dronken achter het stuur had gezeten. Bing's advo caat slaagde er in met de slachtoffers tot een schikking te komen. Het werd een vergoeding van 100.000 dol lar of te wel iets minder dan 400.000 gulden SCHUTTER. De dominé van Blaclc- pool Engelandschiet voortreffe lijk met de catapult. Toen h\j onder de preek een man opmerktedie inge dut was, haalde hij een catapult uit zijn toga en schoot vlak boven het hoofd van de slaper een lampje stuk Nou durft die man noot meer te dutten *ydens de preek. WANBOFFER. George Brenneman in Phoenix (Amerika) is bediende in een slijterij. Hij verdient een sobere bo terham en hij begrijpt niet waarom rovers het altijd op hem voorzien hebben. In het lopende jaar heeft men hem vijfmaal een geladen revol ver voorgehouden en hem gevraagd of hij wilde kiezen tussen z'n porte feuille en z'n leven. Het kwam tel kens op de portefeuille neer. George heeft na de vijfde keer ver klaard, dat hij er zenuwachtig van wordt GELUK. Dit zei een Frans toneel speler: „Geld maakt niet het ge luk uit van mensendie het niet hebben"» ning is gehouden met de Duitse bij drage, omdat voor 1955 door dit land nog geen concrete verplichtingen kunnen worden aanvaard. Volgens ge neraal Gruenther, Navo-opperbevel- hebber, zal de Duitse bijdrage op le- gergebied pas gereed zijn over twee jaar, op vlootgebied over 2% jaar en op luchtvaartgebied over 3 jaar. Het overzicht over de resultaten van de Navo, gedurende de eerste vijf jaar van haar bestaan, zal moeten wach ten op de verwerkelijking van de ac- coorden van Londen en Parijs. Een Nederlandse drukkerij maakt dit overzicht, dat ongeveer 300 blad zijden telt en in 40.000 exemplaren zal worden gedrukt. Het verschijnt nu op 30 Januari. De ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk, Engeland en de V. S. hebben gisteravond een byeen- komst van twee en een half uur ge had om te spreken over deze confe rentie. Foster Dulles deelde mede, dat Ei senhower het Congres had geadvi seerd de nieuwe Westenropese Unie dezelfde waarborgen voor Ameri kaanse steun te geven als de E.D.G. zou hebben verkregen. Wanordelijkheden in Saloniki In Saloniki, in Noord-Griekenland, hebben zich Donderdag wanordelijk heden voorgedaan by vier uur duren de demonstraties van ongeveer vijf duizend Griekse studenten tegen de beslissing van de politieke commissie der Verenigde Naties inzake Cyprus, waarbjj tenminste veertig personen voor het merendeel leden van politie en brandweer werden gewond. De politie had het terrein rondom het gebouw van het consulaat-gene raal en de voorlichtingsdienst der Verenigde Staten te Saloniki afgezet. De betogende studenten wisten het politiecordon echter te doorbreken en het gebouw binen te dringen, waar zij ruiten insloegen en een vrijheidsbeeld vernietigden. De Amerikanen hebben schadevergoeding geëist. De Griekse regering heeft alle de monstraties in verband met de kwes- tie-Cyprus in het gehele land verbo den. Een woordvoerder van de regering maakte bekend, dat de premier, maarschalk Alexander Papagos, aan de Amerikaanse ambassadeur in Griekenland, Caendish Cannon, zijn spijt heeft betuigd over de anti-Ame rikaanse incidenten. Eisen van grossiers in sigaretten Enkele bestuursleden van de ver eniging van grossiers in tabaksfa brikaten hebben gisteren besprekin gen gevoerd met een vertegenwoor diger der Nederlandse sigarettenin dustrie. Van grossierszijde werd on der meer gesteld dat met ingang van 1 Jan. a.s. de winstmarges op sigaretten voor de grossiers ten minste 1% hoger moeten zijn dan de hoogste winstmarge welke aan de detaillist wordt verstrekt. De Nederlandse sigarettenindus trie zal zich thans over de eisen van de grossiers beraden. VRIJWILLIG VERZEKERDEN Acht en een half millioen uitgetrokken In het ontwerp der begroting van het departement van sociale zaken en volksgezondheid voor 1955 is een bedrag van 8>/2 millioen gulden uit getrokken voor subsidie van de vrij willige ziekenfondsverzekering. Dit bedrag zal in zijn geheel wor den gebruikt voor verlening van re ducties op do premie, voor verzeker den met geringe draagkracht. In de eerste plaats zullen de alge mene ziekenfondsen uitkeringen krij gen wegens reducties, verleend aan verzekerden, behorende tot de groe pen, die in 1954 aanspraak op reduc tie hadden, alsmede toeslagen op de premie van zgn. onvolledige gezin nen. Dit zijn gezinnen, bestaande uit een der ouders met één of meer kin deren beneden 16 jaar, onverschillig of de andere ouder op andere wy'ze verzekerd is of ontbreekt. Tot bedoelde groepen behoren per sonen, die op 1 Dec. 1954 verzekerd waren en de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of in 1955 zullen be reiken. In het laatste geval gaat de reductie in na de 65ste verjaardag. Hebben mannen van 65 jaar en ouder vrouwen beneden 65 jaar, dan krijgen ook die vrouwen reductie. Voorts krijgen reductie gezins hoofden met kinderbijslag krachtens de noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen, alsmede hun echtgenoten. Tenslotte krijgen reductie bepaal de groepen kinaeren, onverschillig tot een verzekerd gezin beho of ren. Een vrijwillig verzekerd echtpaar betaalt tweemaal het premiebedrag (kinderen beneden 16 jaar zyn kos teloos verzekerd, indien hun ouders vrijwillig verzekerd zijn)Echter wordt slechts éénmaal premie gehe ven van zgn. onvolledige gezinnen. De premiereductie en de toeslag voor zgn. onvolledige gezinnen be droegen in 1954 0.50 per week. We gens de te verwachten vrij algemene stijging van de premiebedragen wordt over 1955 het bedrag van 0.50 verhoogd tot 0.65 per week De nieuwe brandweerkazerne van Goes in aanbouw (Foto P.Z.C.) Oordeel Fondsbestuur In de tweede plaats mag elk alge meen ziekenfonds ten laste van het rijkssubsidie over 1955 premiereduc ties van 0.65 verlenen aan niet on der de algemene reductieregeling val lende personen of groepen van per sonen, die naar het oordeel van het fondbestuur daaraan behoefte heb ben. Het totale voor deze reducties te declareren subsidiebedrag mag echter voor geen fonds meer bedra gen dan 0775 per ziel. Wordt aan een gezinshoofd reductie verleend, dan kan het fonds aan zyn echtge note een gelijke reductie toestaan. Alle reducties worden verleend met dien verstande, dat betrokkenen ten minste een bedrag van 0.50 per week moeten betalen. Met de restauratiewerkzaamheden aan de Nederlands Hervormde Kerk te Kloetinge us men thans in een ver gevorderd stadium. De klokkenstoel is dezer dagen gereed gekomen en er zijn reeds onderhandelingen met de fabrikant om de nieuwe klokken zo spoedig mogelijk te plaatsen. Op het ogenblik is men druk bezig met het gereedmaken van de omloop rond de klokkestoel. De onderbouw van Naamse steen ligt reeds te wachten totdat de steenhouwers met de orna menten en de pilaren voor de waranda laar zijn. Vermoedelijk zal vroeg in het voorjaarna de ernstigste vorst periode, met het metselwerk hiervan worden begonnen. (Foto P.Z.C.) Haags bankier veroordeeld wegens knoeierijen Remisier kreeg een maand en elf maanden Het gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag conform de eis (be vestiging van het Haagse rechtbank en hofvonnis) de 80-jarige firmant J. S. van het in 1951 geliquideerde Haagse bankiershuis K. en S., waar de fiscale recherche in October 1952 onregelmatigheden constateerde, ter zake van het meermalen medeplegen van verduistering veroordeeld tot ze ven maanden gevangenisstraf met af trek. De veroordeelde heeft ongeveer zeven maanden in voorarrest doorge bracht. De 54-jarige remisier J. M. uit Delft, van net genoemde bankiers huis, werd veroordeeld tot één jaar en elf maanden met aftrek terzake van: het medeplegen van verduistering, valsheid in geschrifte, beide meerma len gepleegd en het doen van onjuiste belastingaangiften. Ook dit vonnis is conform dat van de Haagse recht bank. M. heeft op enkele dagen na, twee jaar in voorlopige hechtenis ge zeten. By de behandeling in eerste instan tie was tegen de remisier door de of ficier van justitie vier jaar met af trek geëist. In hoger beroep eiste de Ërocureur-generaal drie iaar. Het aagse gerechtshof veroordeelde hem tot 2^4 jaar met aftrek. In cassatie werden beide zaken wegens onvol doende bewijsconstructie door de Ho- Se Raad naar het gerechtshof in de oofdstad verwezen. Broodprijsdebat liep op niets uit Minister Zijlstra overwinnaar (Van onze parlementaire redacteur.) De tegenstelling tussen het met veel gewichtige woorden in de Tweede Ka mer gevoerde debat over de afschaf fing van de minimumprijs voor brood en het povere resultaat daarvan de Kamer bleef, blijkbaar tot haar eigen verrassing, volkomen met lege han den staan deed onweerstaanbaar komisch aan. Er zou Donderdagmiddag gestemd worden over de motie van ae heer Janssen (K.V.P.), waarin gevraagd werd de opheffing van de minimum prijs voor brood op te schorten en in de Nederlandse Bakkerij Stichting enige vertegenwoordigers van de re gering aan te wijzen. De heer Janssen verklaarde echter, tot hilariteit van de vergadering zijn motie in te trekken. De zege van de minister van Eco nomische Zaken, prof. Zrjlstra, was onbetwist. Eisenhower gelooft j er niet aan ff President Eisenhower heeft 1 =1 op een desbetreffende vraag H geantwoord, dat hij niet ge- l§ looft dat er vliegende schotels van andere planeten komen. Een journalist had de presi- dent vragen gesteld omtrent het onderzoek, dat verschei- dene Europese landen naar „het verschijnsel der vliegende schotels" hebben ingesteld. De H president zeide, dat hem geen enkel nieuw element ter ken- nis was gebracht, doch dat de H m laatste maal, dat hij zich met deze kwestie bezig had gehou- den, een officier van de Ame- rikaanse luchtmacht, in wie M s hij groot vertrouwen stelde, hem had medegedeeld, dat er geen enkele reden was om te H geloven, dat de vliegende schotels geheimzinnige toestel- len waren, afkomstig van een ff H andere wereld. z-§ TWEEDE KAMER BESPRAK Het Wereldgebeuren Teugwerkende kracht tot 1 September 1953 Tot 12 December 1953 heeft de indiening van een wetsontwerp, dat inder daad tie schoolgelden afschaft of sterk vermindert, op zich laten wachten. Daarop is een tydrovende schriftelijke behandeling door de Tweede Kamer gevolgd en Donderdagavond kwam het ontwerp eindelijk in dit hoge Staats college in openbare bespreking. Het wetsontwerp beoogt in de eerste plaats afschaffing van de school gelden voor de leerplichtige jeugd. Er is een systeem gekozen, dat vrijstel ling van de betaling van schoolgeld Inhoudt voor de leerlingen van acht aan eensluitende leerjaren. Geen schoolgeld wordt dus geheven voor leerlingen van scholen voor g.l.o., v.g.l.o. en b.l.o., voor leerlingen van de eerste twee leerjaren van scholen voor u.l.o., v.h.m.o. en lager nijverheidsonderwijs en voor leerlingen van het eerste leerjaar van lagere land- en tuinbouwscholen. In de tweede plaats voert het ont werp voor de hogere leerjaren van de scholen voor u.l.o., v.h.m.o. en lager nijverheidsonderwijs, alsmede voor de leerlingen van kweekscholen en van scholen voor uitgebreid lager- en mid delbaar nijverheidsonderwijs een niet onaanzienlijke verlaging van het schoolgeldtarief in. In de derde plaats is de gelegenheid aangegrepen om een belangrijke ver eenvoudiging te brengen in de veel soortigheid van regelingen, die thans ten aanzien van de schoolgeldheffing voor de verschillende takken van on derwijs bestaan. Wat de schoolgelden van avond scholen en van dag- en avondcursus sen betreft, is gedacht aan de vast stelling bij algemene maatregel van bestuur van een minimum en een ma ximum. Uniform tarief Voor zover voor de verschillende soorten van onderwijs schoolgeld be taald zal moeten worden in het al gemeen dus voor leerlingen boven de leerplichtige leeftijd zal dit gehe ven worden volgens een uniform ta rief. Het is gebaseerd op de zogenaam de schoolgeldmaatstaf, die aan de hand van het inkomen en het vermo gen van de schoolgeldplichüge wordt vastgesteld. Beneden een schoolgeld maatstaf van 100.is geen school geld verschuldigd. By een maatstaf van 100.bedraagt het schoolgeld 10.terwijl het boven een maatstaf van 100.regelmatig stijgt tot een maximum van 200.Dit maximum is op 200.gesteld, omdat het de bedoeling is ook de collegegelden op een bedrag van 200.te bepalen. By schoolbezoek van meer dan één kind uit hetzelfde gezin aan een school wordt reductie verleend. De regering raamt het bedrag, dat met de afschaffing en verlaging van de schoolgelden is gemoeid, op 23.7 millioen gulden. De opbrengst van het schoolgeld, dat geheven blijft, kan op ongeveer twee millioen gulden gesteld worden. De voorgestelde regeling betekent een financieel nadeel voor de gemeen ten en voor de bijzondere scholen voor vJi.m.o. en lager land- en tuinbouw- onderwijs. Aan de betrokkenen zal daarvoor compensatie worden ver leend. De datum van ingang van de nieu we regeling is gedacht op 1 September 1953. De opheffing van het schoolgeld krijgt dus terugwerkende kracht. Atoomoorlog Veertig ministers van de Navo-lan- den vertoeven thans in Parjjs om een antwoord te geven op de bijzonder ernstige vraag of het Euro pese opperbevel zijn defensieplannen moet baseren op het gebruik van atoomwapens. Vandaag Vrijdag of uitirlyk Zaterdag zal de beslissing moeten vallen. Het schijnt, dat voor wat betreft de grote mogendheden het laatste woord er reeds uit is. De Franse bladen melden althans, dat tijdens een voorbespreking tussen de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Foster Dulles, de Engel se minister Eden en de Franse pre mier Mendès-France, overeenstem ming zou zijn bereikt over de me thode van de verdeling der Ameri kaanse wapenhulp aan de Westerse Unie en over de omschakeling op de atomische oorlogvoering. Daarbij zouden Frankrijk en Enge land zich op het standpunt hebben ge steld. dat de Navo-opperbevelhebBer generaal Gruenther. nog geen mach tiging voor deze omschakeling moet krijgen, omdat eerst de mogelijkheid van een verbetering der betrekkingen met de communistische landen op nieuw ernstig onderzocht moet wor den. Men ziet echter de omschakeling wel als iets onvermijdelijks. Het enige land, dat zich tegen het gebruik van atoomwapens verzet, is Denemarken. De overige Europese landen hebben zich nog niet uitgesproken, maar hun stafchefs zijn van mening, dat alleen door het gebruik van ato mische wapens de Navostrijdkrachten zich kunnen handhaven, indien op dit ogenblik een oorlog zou uitbreken. Van Amerikaanse zijde zou ge vraagd zijn om „enige rekening" met het gebruik van atoomwapens te hou den. Dit is wel heel soepel uitgedrukt, want de Amerikaanse defensie is op het ogenblik reeds geheel ingesteld op het gebruik van atoomwapens. Nu kan men wel zeggen, dat in geval van oorlog de <Iiverse regeringen nog kun nen beslissen of van deze wapens al maar men heeft niet veel meer te be- dan niet gebruik gemaakt zal worden, slissen wanneer eenmaal het „atomi sche systeem" is aanvaard. Dan kan er geen sprake meer van zijn, dat men zonder atomische wa pens een oorlog uitvecht, om de een voudige reden, dat d« hoeveelheid conventionele wapens niet meer toe reikend zal zijn. Men kan nu eenmaal by het opbou wen van de defensie niet op twee (uiterst kostbare) paarden tegelijk wedden. Lord Ismay, de secretaris van de Navo, heeft zich tijdens zijn pers conferentie van Donderdag reeds op het standpunt gesteld, dat een toe komstige oorlog in Europa uitgevoch ten wordt met atoomwapens Hij heeft betoogd, dat men met het oog op die oorlog moet beschikken over zeer goed opgeleide troepen, want in de eerste oorlogsdagen zullen de verliezen ontzettend zwaar zijn. Bij militaire experts bestaat de me ning, dat een atoom-oorlog weliswaar in de eerste weken beslist zal worden, door vernietigende aanvallen, maar dat daarna nog „met een gebroken rug" doorgevochten zal worden, tot dat de overwinning is geconsolideerd. Dit vooruitzicht is uitermate som ber. Een uitweg is echter nog niet ge vonden en daarom zullen de veertig ministers in Parijs vandaag of morgen hun moeilijke besluit moeten nemen om te bewilligen in de atoom-oorlog. Paus röntgenologisch onderzocht Een röntgenologisch onderzoek heeft Donderdag aangetoond, dat de Paus lijdende is aan een breuk in het middenrif en een begeleidende maag- catarrh. „Dit is het beste resultaat, dat wij van het onderzoek konden hopen", verklaarde prof. Paolucci, een der specialisten. „Hierdoor zijn de mo gelijkheden van verschillende gevaar, lijke complicaties uitgesloten, welke wij weliswaar niet waarschijnlijk had den geacht, maar die desalniettemin aanwezig hadden kunnen zyn". Ook de persdienst van het Vati- caan noemae de uitslag van het on derzoek „geruststellend". Lord Ismay:voor de atoom oorlog zyn goed opgeleide troepen nodig. Voor de vluchtelingen Gisteren is bij het comité vluchte lingenhulp 1954 f 48.000 binnenge komen. De stand van (le actie is daardoor geworden: 2.300.000. Typiste ontslagen van rechtsvervolging De Haagse rechtbank heeft Don derdag een typiste en een vertegen woordiger. die geheimen van de Rub berstichting zouden hebben geschon den of daar misbruik van gemaakt zouden hebben, ontslagen van rechts vervolging. De typiste S. H. van de S. was werkzaam bij de Rubberstichting te Delft en gaf aan de vertegenwoordi ger H. lijsten met namen en adressen van personen, die, naar aanleiding van een actie van het comité voor propaganda voor schuimrubber, be langstelling toonden. H. zond deze lijsten door naar een fabrikant van schuimrubber, die niet by bovengenoemd comité (waarvan de leden 25.000 per jaar bijdroegen) w;s aangesloten. De fabrikant zond de geïnteresseerden dan een folder van zijn producten. De officier van justitie had tegen de typiste een maand voorwaardelijk en 200 boete geëist en tegen de ver tegenwoordiger vier maanden voor waardelijk® eevangenisstraf en 500 boete.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5