Philips Willem, de oudste zoon van Prins Willem van Oranje C WENNEKER JIMMY OP HET SLAPPE KOORD MOEILIJKE OPGAVE VOOR HET LEIDENDE TRIO IN le KLASSE Oude Proever 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 ZATERDAGVOET BALPROGRAM MA Nieuwdorp IIArnemuiden II belangrijk treffen in 2e klasse A De eerste klasse van de Zaterdagvoetbalcompetitie vermeldt sinds weken weer een volledig programma met enkele interessante wedstrijden. Leider Terneuzense Boys aanvaardt de immer lastige reis naar Rilland om daar Rillandia partij te geven. De Zeeuwsch-Vlamingen zullen alle zeilen moe ten bijzetten om hun fraaie positie aan het hoofd van de ranglijst te hand haven. Arnemuiden krijgt Nieuwdorp als tegenstander en het zal de Wal- cherse ploeg zeker moeite kosten de Bevelanders zonder winst te laten ver trekken. De Arnemuidense-spelcrs, die enige maanden geleden in Nieuw dorp het onderspit moesten delven, starten evenwel met de beste papieren. Krabbend ijke zal er goed aan doen het bezoekende Wemeldinge niet te onderschatten, anders zou dit wel eens punten kunnen kosten. Kapelle krijgt de kans om zijn nete lige positie enigszins te verbeteren, nu Mevo de tegenstander is. Boven het hoofd van Wolphaartsdijk pakken zich steeds dreigender wolken samen. Deze ploeg, die zonder veel vooruit zichten de rij sluit, mag geen illusies koesteren ten aanzien van een over winning op Colijnsplaatse Boys. Een zege zou de Boys, bij eventuele mis stappen van het leidende trio, weer een plaatsje doen stijgen. 2e klasse A: Belangrijk is hier de uitslag van de wedstrijd Nieuwdorp II contra de reserves van Arnemuiden. Een neder laag schakelt de Bevelanders prac tises uit voor de titel. Wint de thuis club echter, dan is de strijd in de bo venste regionen weer geheel open. Krabbendijke II heeft o.i. geen schijn van kans tegen Wemeldige n, terwijl V.C.K. II de beste papieren heeft in de uitwedstrijd tegen de reserves van Kapelle. Door een overwinning op Colijnsplaatse Boys II kunnen de re serves van Wolphaartsdijk de laatste plaats verlaten. Zij maken in ieder geval een goede kans om de volle buit voor de eerste maal in te pal men. B: Serooskerke blijft in het spoor van leider Veere door een overwin ning op EMM IV. Nieuwland zal van goede huize moeten komen om Be velanders zonder winst te laten vertrekken en ROS IV heeft een kansje tegen Meeuwen. Oostkapelle zou teleurstellen, indien van het vijfde elftal van Middelburg werd verloren. C: De grote strijd in deze klasse is die tussen Kats en SVD. De voet ballers uit Driewegen hebben de laatste weken fraaie resultaten be haald, zodat het ons niet zou ver wonderen indien de leiders de buit, of een deel daarvan, werd afhandig gemaakt. Kloetinge volgt het lei derstrio op enige afstand en het is dan ook niet aan te nemen, dat de Advertentie ZEER OUDE GENEVER oud-eerste klassers thuis van 's-Heer Hendrikskinderen zullen verliezen. Cortgene kan twee punten ryker worden, nu de reis naar Wissekerke wordt gemaakt. In D, waar Yerseke H zonder één enkel verliespunt op het kampioen schap beslag heeft gelegd, wordt gespeeld de ontmoeting Kruiningen IHKloetinge H, een match, die in een overwinning voor de bezoekers kan eindigen. E: Leider AZW zal niet dan na veel moeite de Zaamslag-klip kun nen omzeilen, terwijl Spui duidelijk favoriet is in de uitwedstrijd tegen Hoek. F: Spui n heeft nog niet gewon nen van Hoek n en Terneuzense Boys n mag de reserves van Zaam- slag zeker niet onderschatten. Het programma luidt: le klasse: Mevo IKapelle I; Krabbendijke I—Wemeldinge I; Ril landiaTerneuzense Boys I; Ar- nemuidenlNieuwdorp I; Wol phaartsdijk IColijnsplaatse Boys 2 A: Wemeldinge HKrabbendij- keU; Nieuwdorp nArnemuiden II; Colijnsplaatse Boys IIWolphaarts dijk H; Kapelle HVCK n. 2 B: EMM IVSerooskerke I; Nieuwland I—Bevelanders I; RCS IV—Meeuwen I; Oostkapelle I—Mid delburg V. 2 C: Wissekerke ICortgene I; Kloetinge I's- Heer Hendrikskin deren I; SVD I—Kats I. ^2 D: Kruiningen mKloetinge 2 E: Zaamslag I—AZW I; Hoek I—Spui I. 2 F: Spui H—Hoek H; Terneu zense Boys nZaamslag H. Met fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers Persbreideling in Irak Met ingang van vandaag bestaat de pers in Irak uit acht dagbladen en een tijdschrift voor geneeskunde. 194 bladen mogen niet meer ver schijnen, dit ingevolge -het van kracht worden van een op de pers betrekking hebbende verordening. De directies der verboden bladen hebben een maand gekregen om van dit verbod in hoger beroep te gaan by het Iraakse ministerie van bin nenlandse zaken. Moordenaar-in-spé kwam zich aanmelden „Ik ben lid van het comité voor terroristische aanslagen der commu nistische Toedeh-partij en mij is op gedragen U uit de weg te ruimen, maar ik ben geen moordenaar en daarom geef ik mij aan U over", al» dus een 2 Pers, die zich Dins dag jl. bij de militaire gouverneur van Teheran, generaal Teimoer Bak- in, gei tiar, een neef van koningin Soraja, aanmeldde en een revolver op tafel legde. Dit is Woensdagochtend door de chef van de Perzische generale staf, kolonel Fazoeni, aan verslaggevers medegedeeld. Hg voegde hieraan toe, dat de politie, dank zrj de door de be trokkene een voormalig bank-em- plöyé verstrekte inlichtingen, de hand had kunnen leggen op de leider van genoemd comité. 44. In de ziekenauto reeds herkreeg Jimmy zijn be wustzijn. Hij sloeg de ogen op en keek een beetje ver baasd naar de meneer, die naast hem zat. „Waar ben ik terecht gekomen?" vroeg hij verbaasd, terwijl hij om zich heen keek. De meneer, die natuurlijk niemand anders dan een der doktoren was, legde zijn hand op Jimmy's ogen. „Niet rondkijken, niet spreken", zei hij met een zachte stem. „U is gevallen, maar alles komt best in orde. als u zich zo rustig mogelijk houdt. Probeer wat te slapen. Een betere medicijn kan ik u niet voorschrijven". Jimmy sloot gehoorzaam zijn ogen. Hij begon er al iets van te begrijpen. Hij was geval lenen er was geen vangnet geweest.... Op het zelfde ogenblik beving hem een duizelingIn de andere ambulance-auto dieheel, heel langzaam naar het ziekenhuis reed, lag de arme signor Paravani. Hij had allerbei zijn armen gebroken en op z'n minst een zware hersenschudding opgelopen. De dokter die naast hem zat vreesde voor een schedelbasisfractuur. Maar zo erg was het gelukkig niet, want nog die zelfde avond keerde ook het bewustzijn van signor Paravani terug en ook hij herinnerde zich na enige ogenblikken alles weer van hetgeen zich in zijn circus had afgespeeld. „Hoe ies het met main goede Jimmy. Leeft hij nog, dokter?" was het eerste geweest dat hij had gevraagd. Maar het duurde nog veie en vele dagen, voordat hij weer een beetje rechtop in de kussens mocht zitten. Jimmy was toen al weer zover opgeknapt, dat hij reeds bezoek mocht ontvangen van Miebet en Jackie. 1SS4 19 DECEMBER 1954 (II) Na 27 jaar „gevangenschap" weer in vrijheid gesteld De oude koning Philips was onzeker wat te doen met Philips Willem, de Spaanse Prins van Oranje, zoals deze genoemd werd. Hg had er over ge dacht hem als landvoogd naar de Nederlanden te zenden, maar hier voelde Philips Willem niets voor. Eindelijk werd de prins in 1595 in volle vrijheid gesteld, na 27 lange jaren feiteiyk een gevangene te zyn geweest, al was hij niet opgesloten. Op 11 Febr. 1596 deed hij samen met de aartshertog Al- bertus van Oostenryk, gehuwd met Isabella, de dochter van de koning, zijn intocht te Brussel. Albertus was landvoogd der Nederlanden geworden. Koning Philips had gedacht en ge hoopt, dat er in de Noordélijke Ne derlanden enige'beroering zou komen, doordat Philips Willem daar zijn rech ten en bezittingen als zoon van Wil lem van Oranje zou opeisen. Ook de Staten-Generaal waren niet zonder vrees. Zij zonden hem 10.000 uit de nalatenschap van zgn vader, een fe licitatiebrief en het verzoek zijn reis naar de Noordelijke Nederlanden uit te stellen tot een betere tijd. De be zittingen van zijn vader, die in de Zuidelyke Nederlanden lagen, kreeg hij dadelgk terug. Philips Willem heeft nooit aan de zijde der Spanjaarden tegen de Nederlanders gestreden, wel tegen de Fransen tot in Aug. 1598 by de vrede van Verviers hieraan een einde kwam. Prins Maurits stond in 1599 het prinsdom Oranje af aan zyn oudste broeder, die op 11 Maart van dat jaar er een luisterrijke intocht deed. Even. als Maurits kreeg hij er ook moeilijk heden, vooral over de godsdienst. Ein delijk kregen beide religies Rooms en Protestants gelijke rechten. In Frankrijk had in 1598 het bekende Edict van Nantes aan de Hervormden vrijheid van godsdienst geschonken. Nadat Philips Willem een vriend was geworden van koning Hendrik IV van Navarre, die terwille van de Franse troon Rooms-Katholiek was geworden (Parijs was hem een mis waard) werd de verhouding van de door B. J. DE MEIJ. J prins tot de Noordelijke Nederlanden ook beter. Op aandrang van Hendrik IV huw de Philips Willem op 23 Nov. 1606 met prinses Eleonora de Bourbon, een 19-jarige nicht van de Franse koning. Door bemiddeling van deze werd hij in 't zelfde jaar in bezit ge steld van Breda, Steenbergen en Oos terhout tót dusver beheerd door Prins Maurits. De Zeeuwse bezittingen ble-' ven echter aan Maurits. Oldebarnevelt, niet meer op een goede voet staande met prins Mau rits, wilde Philips Willem in een hoge betrekking in de Nederlanden doen benoemen. Hierby kreeg hg echter de Staten niet op zijn hand. 't Was nog de vraag, of Philips Willem zo'n be noeming had aangenomen. Wel kreeg hg 25.000. Het Bestand Toen in 1608 met Spanje onderhan delingen werden gevoerd over een be stand, kwam Philips Willem ook in Den Haag. Ofschoon hy zich over 't algemeen weinig met de politiek be moeide, had hij een vry werkzaam aandeel aan de onderhandelingen. Het 12-jarig bestand werd in 1609 geslo ten. Philips Willem en Maurits hebben zich met elkaar kunnen verstaan. Zelfs heeft Philips een verzoening tot stand weten te brengen tussen Mau rits en diens eigen zuster Emilia, die tegen zijn zin gehuwd was met Ema nuel van Portugal. Luisterrijk leefde Philips Willem te Brussel en Breda. Voor zijn gezond heid wellicht wat te veel. Een onhan dige dokter moet hem een genees middel gegeven hebben, dat in letter lijke zin ergei was dan de kwaal. Hg overleed op 20 Febr. 1618, oud 63 jaar en werd begraven in de St. Sul- piciuskerk t'' Diest in Brabant. Diest was een bezitting van de heren van Breda. Zijn vrouw Eleonora de Bourbon stierf 11 maanden later, 20 Jan. 1619 op 't kasteel Muret in Auvergne. Daar hun huwelijk kinderloos was, kwamen al de Nederlandse bezittin gen aan 't huis van Oranje. FeUILLtlOh. föcoii Meet ecu artdez Ze gaf het hem en wendde zich weer naar de uitgang, waar Monk, met Billy in de armen en het koord van Bertha om zijn pols gewonden, onhandig in zijn zakken naar de kaartjes zocht. De oude Mescrop sukkelde met twee koffers achter hem aan. Sharon bevrijdde haar vingers uit Brian's warme greep en wierp het kaartje in Mescrop's knoestige hand. „Ik hoop, dat je veel plezier zult hebben, Monk", sprak ze koeltjes. „Goedendag". „Mogen we niet met je meerij den?", vroeg Monk verwijtend. „Neen, dat mag je niet. Je wilde met alle geweld hierheen; nu moet je ook maar voor jezelf en je fami lie zorgen", antwoordde Sharon bits, terwijl ze zich omwendde en naar de taxi liep. „Gaat die meneer niet mee, juf frouw?" vroeg de chauffeur, Monk nieuwsgierig aanstarend, toen Sha ron de deur met een slag achter zich dichtgooide. „Neen", zei ze kortaf. En meteen leunde ze achterover, terwijl ze recht voor zich uitkeek. Ze wilde niet meer omkyken uit vrees, dat het zien van de tweelingen haar zou vertederen en zich evenmin af vragen, hoe Monk de kinderen, de hond en de bagae naar het wel een halve mijl verder gelegen dorp zou transporteren. Dat was immers zijn zaak, niet de hare. Hij had er op gebluft, dat hg sinds hun prilste jeugd voor de jongens had gezorgd; welnu, dan moest hij het verder ook maar doen. Zij was allerminst in de stemming om hem van die verant woordelijkheid te ontlasten. Die mal le reis was helemaal zijn eigen idee geweest en als hem dat nu opbrak, zou het misschien een goede les voor hem zijn. Waarom zou zij, Sharon, zich dooi- Monk laten opjagen of het hem gemakkelijk maken, zich aan haar op te dringen? Ze had „geen JAN TEMPEST boodschap" aan hem en dit moest hg nu begrijpen. Inmiddels reed de taxi rustig door het dorp, waar de haar zo vertrouw de omgeving door de schemering voor haar opdoemde. Ze sloot de ogen, als om de herinneringen, die haar bestormden, buiten te sluiten. O. ze had niet hiei moeten komen, want haar hart sloeg; ondraaglijk fel. Hoe zou ze de aanblik van dat grote lege huis, zonder nicht Cnarlotte en zonder Clifford, kunnen verduren! Zelfs Monk's bijzyn, hoe onwelkom anders, ware nog te verkiezen ge weest boven die eenzaamheid, met als enig gezelschap haar eigen som bere gedachten. Welnu, zou ze naar het station te- rugrgden en Monk meenemen? On willekeurig schudde ze het hoofd. Als ze jegens hem ooit enige zwak heid toonde, zou hg er haastig ge bruik van maken. Neen, ze moest tegenover hem voet bij stuk hou den, hem beletten, zich in haar leven te dringen, I De auto klom nu geleidelijk de steile heuvel, die het dorp beheerste, op. Sharon kon de zilveren glans van het door een dichte bomenrij omgeven meer, met op de achter grond de zich hoog verheffende, pur perkleurige bergen, zien. Ipplewater was een van de kleinere, minder be kende meren, maar zijn wilde, onge repte schoonheid had haar altijd ont roerd. Nu echter trof haar die schoonheid minder dan de verlaten heid. Na de nimmer aflatende druk te en bedrijvigheid van Londen, kon ze de stilte hier als het ware voe len. Die stilte scheen haar neer te drukken, haar te verbysteren. Was wat ze thans beleefde werkelijkheid, of zou ze straks ontwaken uit een bange, verwarrende droom? Nu, eenmaal de zig-zag-weg ach ter de rug, draaide de auto een lan ge oprijlaan in en drong de haar zo- bekende, onvergetelijke dennenlucht Sharon's neusgaten binnen. Als eens klaps tot de werkelykheid terugke rend, streek ze met de hand over de ogen. Nooit tevoren had ze kunnen beseffen, dat geuren even sterk helmwee konden opwekken als ge- lulden of de aanblik van wat je eens dierbaar was geweest. Het oude grijze huis stond temid den van een door dennen gevormde halve cirkel bomen, die nog gegroeid schenen nadat Sharon ze het laatst gezien had. Ze kwamen ver boven het huis uit en weerden zo het licht. 't Was nu bovendien bijna volkomen donker en slechts de zilveren glinste ring van het meer beneden drong door het duister heen. Toen de chauf feur voor het ouderwetse portiek stopte, moest Sharon onwillekeurig huiveren. Een ogenblik bekroop haar de dwaze gedachte, dat ze hem zou vragen, haar uit deze duisternis en stilte weg te rijden, haar ergens heen te brengen, waar veel mensen wa ren, naar een plaats met druk ver keer en helder licht. Ze was koud, moe en angstig. Als een opgejaagd stuk wild kroop ze angstig in haar hoekje terug. Toen werd opeens de deur van de auto opengerukt en riep een stem, die Sharon tot in haar dromen had vervolgd, op ietwat hese toon: „O, lieveling, eindelijk! Ik maakte me zo bezorgd; ik had je al uren geleden ïrwacht..." Sharon zat bewegingloos en spra keloos. Dit moest beslist een droom zijn, dacht ze totaal verbijsterd. Clif ford kon niet in werkelijkheid op haar gewacht hebben en haar „lie veling" noemen. At is er gebeurd, lieveling? Een auto-ongeluk gehad Ben je helemaal in orde?" Met één voet op de treeplank stak. hij de handen uit, alsof ze niet in staat was, zichzelf te helpen. Sharon stond op en strompelde, nog steeds als verdoofd, in zijn armen, aie haar hartstochtelijk omsloten, zodat haar hart bijna ophield te kloppen. Zwakjes sprak ze: „Cliff... o, Cliff, het heeft zo lang geduurd..." en leunde toen hulpeloos tegen hem aan. Inmiddels had hy haar uit de auto op het grintpad gezet en liet haar tóen zo plotseling los, dat ze bgna was gevallen. „Wat? Ben jy het Sharon?" vroeg hij verward en ongelovig. Ja... Ja, natuurlijk. Je zei... je zei immere, dat je op me gewacht had", stamelde ze. De chauffeur, die de koffer had uitgeladen, vroeg nu heel droogjes: „Is het zo in orae, juffrouw?" „Wat zegt O, ja, dank u wel". Na enig zoeken in haar handtasje gaf Sharon hem een halve kroon. De man tikte aan zyn pet en klom weer op zijn plaats. .,Nu, dat is een verrassing", zei Clifford hakkelend. „Ik dacht, dat je pas het volgende weekeind zou komen". Ze keek hem wat onzeker aan, want de plotselinge verandering van toon had haar als een straal koud water getroffen. Eerst had hy zo big met haar komst gesehenen en nu praatte hg alsof ze hem volkomen had verrast. Dat was toch pure on zin en ze begreep er niets van (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 12