Spoedige beslissing nodig over aankoop van emigrantenschip 8# Zwitsaletten JIMMY OP HET SLAPPE KOORD \MA W A&öCil anbcz Verouderde hoest OPWINDING IN ENGELAND OVER EEN TELEVISIE-UITZENDING tf/tan s *4 Amsterdamse Beurs WOENSDAG 15 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STOOMSCHIP „AMERICAN" Vandaag stemming in Tweede Kamer In de vergadering van de Tweede Kamer is gisteravond aan de orde ge komen het wetsontwerp tot wyziging van de begroting van het scheep vaartfonds voor 1954. Een bedrag van 6.520.000 wordt op de begroting gebracht voor de aankoop van het 14.761 ton metende stoomschip „Ameri can" ten behoeve van het emigrantenvervoer. De verbouwing, welke in Nederland zal geschieden, zomede het voorzien van de inventaris zal ongeveer 14.800.000 bedragen. De heer Van Leeuwen (V.V.D.) voelde weinig voor aankoop van het schip. Er zijn vyf emigrantenschepen en met deze vyf kunnen wy het wel af. Hij verklaarde zich op principiële gronden tegen het ontwerp. Deze zaak, aldus spr., moet in de particuliere sfeer blijven. De heer De Ruiter (C.H.) was van oordeel, dat in normale tijden de staat niet als reder moet optreden. Waar om kunnen de Sibajak en de Johan van Oldenbarnevelt niet in charter voor de regering blijven varen Voorts vroeg spr. zich af wat de K.L. M. voor een bedrag van 20 millioen kan presteren. De regering, aldus de heer De Ruiter, moet zich met bemoei en met de exploitatie. De heer Schouten (A.R.) zeide niet algemeen principieel afwijzend te staan tegenover het wetsontwerp, maar wel wenste hy op enige punten nadere inlichtingen. De heer Wijffels (K.V.P.) was voor het wetsontwerp. De minister van verkeer en water staat, de heer Algera, deelde mede, dat de beslissing over het al of niet kopen van het schip voor 16 Decem ber moet worden genomen. Hij heeft nog getracht de termijn te verlengen tot 15 Januari, maar daartoe is men niet bereid. In het algemeen gesproken is er geen reden om aan te nemen, dat het emigrantenvervoer binnen afzienbare tyd zal afnemen. In principe staat de minister op het standpunt, dat de zeescheepvaart moet worden overgelaten aan de par ticuliere rederijen. Maar dat geldt voor normale omstandigheden. Thans echter is er sprake van bijzondere om standigheden en daarom moet er een regeringsvloot zijn, die het emigran tenvervoer kan verzorgen. De rederyen zyn niet bereid b.v. een vrachtschip te verbouwen voor emigrantenvervoer. Eén maatschap pij heeft een desbetreffende aanbie ding gedaan. Er zijn berekeningen gemaakt, die uitwezen, dat over tien jaar het exploitatieverlies 18 milli oen zou bedragen tegen een verlies van 10 millioen met het aan te ko pen schip. Spr. verklaart voorstander te zijn van het particuliere bedrijf. Maar de ze zaak ligt beslist niet in dit princi piële kader. Een schip hier te lande bouwen zou zeker 30 millioen kosten; het ont werp is wat de prys betreft wel voor deliger. Er zitten in het ontwerp bo vendien weinig risico's. Advertentie. mm Krabben en peuteren TTHTJlrf* maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare mrslaq /ringt ?ieE. Advertentie. Maak een eind aan dat gekuch. Zuiver Uw luchtwegen van gevaarlijke ziektekiemen met de KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: Nadat de heer Schouten (A.R.) verklaard had zijn stem aan het ont werp te zullen geven, gaf de minister o.a. nog te kennen, dat als het ont werp wordt aanvaard, de regering vandaag zal moeten beslissen over wat er moet gebeuren in verband met de Eerste Kamer. De stemming over het ontwerp zal vandaag worden gehouden. Het stoomschip „American" is in 1946 gebouwd Dy Kaiser Co te Vancouver. Prins Bernhard president van de F.E.I. Prins Bernhard is tijdens een zit ting van de Internationale Hippische Federatie gekozen tot president als opvolger van de huidige functionaris, generaal baron De Trannoy (België) Unie-collecte Voor de 76e Uniecollecte voor de Scholen met de Bijbel, is door 325 plaatselijke comité's thans 137.947 verzameld. Het vorige Jaar hadden deze comité's 128.480.73 bijeenge bracht. Hoger salaris voor wijkverpleegsters Kamer neemt motie aan (Van onze parlementaire redacteur) By de aanvang van haar vergade ring heeft- de Tweede Kamer Dins- dagmidag met 52 tegen 29 stemmen een motie van de heer Mol van de K.V.P. aangenomen, waarin aan minister Suurhoff gevraagd wordt, de subsidie voor de zogenaamde Kruis verenigingen zodanig te verhogen, dat zy in staat zijn de salarissen van wijkverpleegsters te brengen op het peil waarop met ingang van 1 Jan. a.s. de salarissen van de verpleegsters in de Ziekenhuizen zullen worden ge bracht. Namens de fractie van de P. v.d.A. verklaarde de heer Van Laen- den, dat hij na de duidelijke toezeg ging van de minister geen behoefte aan de motie had. Voor de fractie van de C.P.N. volgde mevr. Lips-Odinot dit voorbeeld. De P.v.d.A. en de C.P. N. stemden dan ook tegen, hetgeen niet zeggen wilde, zo zeide de neer Van Lienden, dat zijn fractie niet van harte voor de verhoging van de sala rissen der wijkverpleegsters is. De Cubaanse regering heeft de „Com- pania del Canal del Atlantico al mar Caribe" een concessie verleend tot het graven van een scheepvaartkanaal door Cuba, dat het eiland in tweeën zal delen. Het kanaal zal lopen van de Cardenasbaal 'naar de Cochinosbaal. Het Noord-Zuid lopende kanaal zal vijftien meter diep worden en 1,3 milliard gulden kosten. George Orwells 1984 Zelden of nooit heeft een Britse te levisie-uitzending zoveel opwinding veroorzaakt als de bewerking van George Orwells beroemde en bittere toekomstfantasie „1984". De televisie- dienst van de B.B.C. had meer dan dertig duizend gulden aan de ensce nering van dit twee uur lange stuk uitgegeven. Er kwamen zestig spre kende rollen en vijf en twintig ver schillende decors in voor. De man, die het regisseerde, begon al ongeveer twee jaar geleden met de voorberei ding van deze uitzending, meldt de „N.R.C.". Orwells verhaal over de man, die in opstand komt tegen het totalitaire regiem van Big Brother, en die ten slotte in zijn lot berust als hij door de physieke en psychologische folte ringen van de gedachtenpolitie ge broken is, heeft op de matglazen ruit jes van millioenen Engelse huiska mers een schok veroorzaakt, waarvan de hevigheid de verwachtingen van hen, die het boek kennen, nog verre heeft overtroffen. De uitzending was nog slechts enkele minuten aan de gang, toen op het hoofdkantoor van de B.B.C. de telefoons begonnen te rinkelen. Het duurde niet lang of alle lijnen waren geblokkeerd door woe dende kijkers, die protesteerden te gen de uitzending van dit „gruwelij ke", „monsterachtige", „mensont erende", „schandalige" verhaal. De „Evening News", die er zijn le zers ter verdediging van de B.B.C. om. aan herinnert, dat de televisie-om roeper voor het begin van het stuk tot drie maal toe waarschuwde, dat dit geen kost voor kinderen of men sen met zwakke zenuwen zou wor den, ruikt een links complot in het feit, dat de protest-telefoontjes al bij de B.B.C. begonnen binnen te komen nog voor de eerste nare scène was begonnen. Het zou nog niet eens on mogelijk zijn al is het misschien niet waarschijnlijk. Het televisiestuk van Zondagavond wordt altijd de daarop volgende Don derdagavond herhaald. Honderden mensen hebben de B.B.C. al per tele foon of brief verzocht die herhaling dit keer niet te laten doorgaan. Hoe wel er natuurlijk wel vaker tegen een uitzonderlijk realistisch en controver sieel of vervelend stuk wordt gepro testeerd, is het nog nooit voorgekomen dat de Donderdagse herhaling verviel. Ook deze keer heeft dè B.B.C. laten weten, dat zij er niet over denkt de tweede uitzending van 1984 te laten vervallen. En zij, die weten hoe goed het juist voor de Engelse midden- en arbei dersstand is om bij tijd en wijle eens met de angstvallig afzijdig gehouden neus in de minder aangename kanten en mogelijkheden van het leven te worden gewreven, kunnen die hou ding van de B.B.C. alleen maar luid keels toejuichen, temeer, omdat 1984, met voorbeeldige getrouwheid en visuele vindingrijkheid op het televi siescherm overgebracht, immers een van de geniaalste boeken van onze ge neratie is. (Advertentie./ Verkrijgbaar bij de erkende vakopticiens Högner Beiers premier De 67-jarige sociaal-democraat dr. Wilhelm Högner is Dinsdag door het nieuwe parlement van Beieren tot pre mier van de Westdnitse deelstaat ge kozen. Directeur van Gronings effectenkantoor in arrest Op verzoek van de Groningse poli tie is in Antwerpen gearresteerd de 42-jarige A. A. V., directeur van een effectenkantoor in de Marktstraat te Groningen. Hij zal naar Groningen worden overgebracht. V. is begin November met onbekende bestemming vertrok ken. De procuratiehouder van het kan toor heeft zich toen tot de Groningse politie gewend omdat hij niet aan de verplichtingen kon voldoen en het kantoor moest sluiten. Uit het onder zoek bleek, dat f 14.000.uit de kas was verdwenen en dat een portefeuil le met in bewaring gegeven effecten ter waarde van f 150.000.was her- verpand bij verschillende correspon denten. De directeur had met de effecten gespeculeerd en de speculatie was mislukt, waardoor ongeveer 40 cliën ten benadeeld zijn. Kort na de ver dwijning is V., door de Groningse rechtbank in staat van faillissement verklaard. In San Marco op Sicilië is door wind stoten van 150 km snelheid een kerk muur ingestort en op vijf huizen terecht gekomen. Een vrouw kwam om het le ven en zeventien personen werden ge wond. Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 pet. Investeringscertificaten 3 Nederland 1952-64 3 Nederland N.W.S. 2 Ned. Indlë 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. HandelmiJ. A.K.U. Eergh'ós en Jurgens Calvé-Delft Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wllton-Feijenoord Bllliton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. My. Nederland H.V.A. Deli My. Bank van Ned. Gem. 4% Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.B. New York Central Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel 13 Dec. 14 Dec. 103% 103'/, - 101V» 100% 100% 99% 99% 98% 98% 101% 101% 101% 101% 80% 99% 99% 179% 180 147% 148% 166% 167 136% 136% Amsterdamse wisselmarkt AMSTERDAM, 14 Dec. Contante prijzen. Londen 10.59%—10.60%, New York 3.79%—3.79%, Montreal 3.92%—3.92%. Parijs 1.0810—1.0830, Brussel 7.59%7.60%, Frankfurt 90.09—90.19, Zürich 86.55—86.65, Zü- rich (vrije francs) 8856—88.68. Stockholm 72.86—72 96. Kopenhagen 54.60—54.70, Oslo 52.91—53.01, Braz. dollar 3.79%—3.80%, Argentijnse verrekeningsdollar 3.81%352% nom., Japanse verrekeningsdollar i.82%—3.83%, Turkse verrekenïngs- dollar 3.80%—3.81%. China betaalt schade vergoeding De commumstisch-Chinese autori teiten hebben aan de Britse zaakge lastigde in Peking het bedrag van 3.670.000 gld. uitgekeerd, dat was vast gesteld als schadevergoeding voor het neerschieten van het Britse passagiers vliegtuig bij Hainan op 23 Juli jl, aldus werd gisteren in het Lagerhuis mee gedeeld. /Begun, de ckg. tnod 7ëcr - Jam 16 December. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. 6.14 1.68 6.45 1.86 7.13 1.95 7.34 1.19 7.56 1.41 U.+NA.P 18.51 1.76 19.19 1.96 19.50 2.06 20.09 1.42 20.25 1.63 U.—N.A.P. 0.08 1.59 0.32 1.78 1.12 1.94 1.07 1.27 1.13 1.49 U,N.A.P. 12.55 1.90 13.16 2.11 13.54 2.26 13.30 1.64 13.46 1.88 42 s==f£ 'f:- WL 42. Er gebeurde die avond een ernstig ongeluk in het circus Paravani! Jimmy was aan zyn laatste num mer in de nok van het circus begonnen en nauwe lijks had hij een voet op het koord gezet of hy meen de reeds, dat er iets niet in de haak was. Het koord veerde anders dan anders. Het was net of het verder doorzaktedaar moest hij toch even aan wennen. „Vervelend", dacht hy, „juist nu ik deze keer zonder vangnet moet werken". Jimmy zette echter doorHij bereikte het midden van het koord en daar moest hij dan net doen alsof hy zyn evenwicht verloor. Hy speelde dat precies zo als elke avond, hy liet zich ach terover van het koord vallen, maar stak op het laatste moment zyn arm uit om toch nog het koord te grijpen. Dat lukte ook nu weer. Hy greep met een zijner han den het koord, maar toen gebeurde hetHet koord bood géén weerstand! Het gal mee! Het was namelyk gebrokenI" De vyl van Koriander had haar werk gedaanJimmy's lichaam stortte als een steen naar beneden! In het circus brak een paniek uit. Er werd gegild, er werd luidkeels om hulp geroepen. Vrouwen begonnen te huilen. Ook signor Paravani zag Jimmy vallen. Hy holde naar het midden van de piste. Het was alsof hij Jimmy wilde opvangen. Hy breidde zyn ar men uitHy stak ze hoog de lucht in.Zyn deftige hoge hoed rolde over de grond. Ieder wist zeker, dat Jimmy's lichaam hem zou verpletteren.... General Motors 92% 92% Intern. Nickel 57% 58 Kennecoit 98% 98% Republic Steel 70% 70% U.S. Steel 68% 69 North American Cy. 27% 27% Mldcontincntal 94% 92% Shell Union 58% 57% Tide Water 25% 24% AJC.U. 4% 229 231% PREMIELENINGEN*. A'dam premielening 127% 127% 's-Gravenhage 1952 I 128% mi; 's-Gravenhage 1952 II 127% 127% Rotterdam 1952 I 132% 133 Rotterdam 1952 H 129% 129% Bieda 108% 106% Utrecht 126 126% Eindhoven 1954 108 108% Enschede 109 109% Nagekomen advertenties. Algemene kennisgeving Tot onze droefheid overleed heden, onver wachts, onze Zoon, Broeder en Zwager, de Heer PETRUS JOANNES WITKAM op de leeftjjd van 50 jaar. Namens de familie: JOS. WITKAM. Goes, 14 December 1954 De plechtige uitvaart zal plaats hebben in de Parochiekerk H. Maria Magdalena op Vrijdag a.s. om. 10 uur, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof. Wij bevelen onze dier bare overledene in Uw gebeden aan. Heden overleed plotse ling onze geliefde en zorgzame Man, Vader en Behuwdbroeder HENDRIK VAN LEERDAM Pzn. op de leeftyd van 60 jaar. Sterke de Here ons in dit zware verlies. Zijn diepbedroefde Vrouw en Kinderen. Nw. en St. Joosland: H. A. L. VAN LEER DAM-VOGELS. Arnemuiden: P. W. VAN LEER DAM. M. VAN LEERDAM VAN BELZEN. Nw- en St. Joosland: G. C. VAN LEERDAM 14 December 1954. Molendijk 56. De teraardebestelling zal plaats vinden op Zaterdag 18 December a.s. Vertrek 12 uur van het sterfhuis. Heden overleed plotse ling onze innig geliefde Broeder, Zwager en Oom HENDRIK VAN LEERDAM, in de ouderdom van 60 jaar. De Here sterke ons in dit zware verlies. Nw_ en St. Joosland: Wed. A. DE VISSER VAN LEERDAM. C. VAN LEERDAM. C. REYNHOUDT VAN LEERDAM. C. P. REYNHOUDT. Fam. S. JANSE— POORTVLIET. Middelburg: Wed. J. VAN LEER DAM-BAKKER. Australië: D. VAN LEERDAM. F. VAN LEERDAM- COPPOOLSE. Nw- en St. Joosland, 14 December 1954. FEUILLETON. 11 Ik was bereid, daarin toe te stem men, maar Clifford niet. Het schijnt, dat Elsie hem heeft aangezet, enkele dingen voor zichzelf te houden. Me neer Kerris heeft me vorige week daarover geschreven". „En wat heb jy daarop geant woord?" „Dat ik verkoop bij opbod de voor keur zou geven. Misschien klinkt het kinderachtig, maar het denkbeeld, dat Elsie meubilair of zo, afkomstig van nicht Charlotte zou bezitten, stuit me tegen de borst". „Clifford weigerde dus, zich met je besluit te verenigen? Niet erg tactvol in wat de brief van meneer Kerris „de omstandigheden" noemt, wel „Daar weet ik niets van", zei Sharon, het gedrag van haar on trouwe geliefde vergoelijkend. „Hij houdt zich eenvoudig aan de woor den van het testament. Nicht Char lotte liet hem „de helft van de in ventaris" na, zonder over een ver- meet een koping te reppen. Waarschijnlijk verwachtte ze, dat hij zijn deel van het oude familiebezit wilde behou den. En waarom zou hij dat niet". „Inderdaad, waarom zou hy dat niet?" gaf Monk toe, „maar toch had men kunnen verwachten, dat je zaakwaarnemer aan een deskundige zou hebben opgedragen, alles tot in details te laten schatten. Om jou en Elsie in het wilde weg over het ver delen van een en ander te laten pluk haren, schijnt me nogal onzakelijk toe". „We zullen niet plukharen, 't Is niet mijn plan, Elsie te ontmoeten. Ik zal alleen maar alles eens gaan bekijken en dan aan meneer Kerris vertellen, of er iets by is, dat ik gaarne wil behouden". „Zonder enig begrip van de waar de van de verschillende dingen? Om het nu maar vlakweg te zeg gen, kan Elsie er heel goed op aan sturen, je te bedriegen". „Dat zou me niet verbazen". „Niet? Dan zou een nauwgezet door JAN TEMPEST zaakwaarnemer zeker op zorgvuldi ge taxatie aandringen". „Dat weet ik niet. En lk veron derstel niet, dat er dingen van bij zondere waarde bij zijn". „Veronderstel je dat niet? Maar, lieve kind, zie je dan niet Id. dat Elsie misschien al het nodige heeft gedaan om te weten waar ze aan toe is? Of ze heeft die zaakwaarne mer naar haar hand weten te zet ten, öf hy is helemaal niet verant woordelijk voor die brief". „Dat is dwaasheid! Die oude m neer Kerris zou zich er nooit toe le nen om mij te helpen bedriegen. Hi was zeer bevriend met nicht Char lotte en hij kende haar gevoelens ie gens Elsie". „Zo? Nu, zonder of met je ver lof ben ik van plan, eens met die oude meneer Kerris te gaan praten... tenminste als hy zich houdt aan de afspraak voor morgen". „Als? Natuurlijk zal hy dat". „Maar als hij die afspraak nu eens niet gemaakt heeft......". „Wil je soms voor detectieve of zo gaan spelen?" vroeg Sharon nu bui ten zichzelf. „Meneer Kerris kent me al jaren. Waarom zou hy er geen Zondag voor over hebben om my te ontmoeten en het meubilair enz. met me na te gaan Hy begrijpt, dat ik in de week moet werken". „En gisteren kreeg Je die brief? Dan had je ook niet veel tyd om te beslissen. Zaakwaarnemers over haasten hun cliënten gewoonlijk niet op die manier. Tenzij je per omgaan de hebt geantwoord, kon hij je ant woord niet vóór Maandag verwach ten". „Waarschijnlijk wil hij alles zo gauw mogelijk geregeld hebben. Houd toch op met over die brief te zeuren. Ik wilde, dat ik je die niet had laten zien", zei Sharon knorrig. „De hemel mag weten, wat jy en je familie in IppTeside moeten uitvoe ren! 't Is maar een heel klein dorp, nidden in het heuvelland. Je kunt ••iet met my naar het huis gaan". .Waarom niet?" .Vraag dat nu eens je zelf! Wat :uden mevrouw Hinding, meneer verris en... ieder ander er va: den ken?" „Natuurlijk, dat ik je verloofde ben, die komt om voor je belangen te waken". „Je bent mijn verloofde niet en je zult dat nooit zijn. Als ie probeer! je met mijn particulier 'gclegc- heden te bemoeien, zal ik z.il „Wat zul je? Een pylif. - roepen? Is er wel politie ln dat dorpje?" „In elk geval zal ik Iets doen, Iets drastisch. Ik wil niet op die manier geplaagd worden", riep Sharon op gewonden. „Ik..." Met een ruk stond de trein plot seling stil. Bertha botste tegen Sharon's knieën en liet een vuile pootafdruk op haar zwarte schoen tjes achter. De hoofden van de twee lingen kwamen met enige kracht tegen de zitting terecht. „Kijk nu eens, wat je hond heeft gedaan..." begon Sharon, maar met een werd de coupédeur opengerukt en stroomden tal van reizigers bin nen. Bertha slaakte een kreet van prjn toen iemand op haar poot trap te; een ander stapte over haar heen en duwde zijn scherpe elleboog in Sharon's ribben. Toen de trein zich weer ln bewe ging zette, was Sharon in de hoek gedrukt door een forse kerel, die een scherp stinkende pijp rookte. De coupé was tot berstens toe vol en Bertha had een schuilplaats gezocht op Monk's schoot, terwijl haar ach terpoten wat onzeker op zijn knieën bungelden en de voorpoten op zijn schouders rustten. Uiteraard zou elke verdere bespreking van Sha ron's bekommernissen moeten wach- *nn. tot ze weor alleen in de coupé r.m -> hevig benauwde en veront- yiiaron wierp boze blik- uaar Monk, die van zyn kant haar onverstoorbaar toegrijnsde. Die malle kerel, dacht ze knorrig; hij moet het toch allesbehalve gemakke lijk hebben met die grote hond bo venop zich en zijn medepassagiers van weerszijden tegen hem opdrin gend, zodat Lij en de tweelingen in de verdrukking dreigden te raken. Maar toch bleef hy grinniken, alsof hy buitengewoon veel plezier had. Was er dan niets, dat hem uit zyn evenwicht kon brengen? „Zeg eens. zijn we er hier?" infor meerde Monk, toen het kleine lo caaltje hijgend en rammelend stopte voor een kaal, smerig uitziend per ron. „Ja", antwoordde Sharon kortaf, terwijl ze tot haar grote spijt ont dekte, dat ze beefde. Een stroom van herinneringen was bij 't zien van dat eens zo vertrouwde perronnetje by haar wakker geroepen. Hoe dikwijls was ze hier niet. als ze met vacan- tie van de kostschool kwam, vlug en buiten adem uit de trein en in Clif ford's armen gesprongen? Hy was haar altijd met het ouderwetse kar retje, getrokken door een bejaarde, vette pony, komen afhalen. Sharon had zich dan met al de onnadenken de spontaniteit van een vriendelijk kind op hem geworpen, maar hij had zich bepaald tot een vluchtige om helzing en een onhandige kus op haar voorhoofd, waarna njj haar ba gage uit de goederenwagen had la ten halen. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7