Regering overweegt rente voor de blinden die niet kunnen werken f mmm) Benelux moet deelnemen aan economische eenwording GEEN ARBEIDSBEMIDDELING HET LEVEN BEGINT BIJ 40" I WOENSDAG 15 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSECOURANT 8 BEGROTING SOCIALE ZAKEN Gedachte aan werkweek van vijf dagen verworpen (Van onze parlementaire redacteur) Met veel instemming heeft de Tweede Kamer gisteren vernomen, dat in het kabinet de gedachte van een blindenrente een geregelde uitkering door de overheid aan blinden, die niet in hun eigen onderhoud kunnen voor zien is besproken. Een bespreking, maar het departement van sociale zaken zal, blijkens mededelirig van staatssecretaris dr. Van Rhijn, alles in het werk stellen om een spoedige totstandkoming van de blindenrente te bevorderen. De heer Van Vliet van de K.V.P. opperde het denkb'eeld van een werk week van vijf dagen. Hij wilde de uren, die op de Zaterdagmorgen verloren gaan, laten inhalen op andere werkdagen, hetgeen dus neer zal komen op negen en een half uur werk per dag. De staatssecretaris achtte dit te veel. Met name in de laatste uren van de dag zou vermoeidheid gaan meespreken en de productiviteit dus verminderen, zeide hg. Nee, als men tot een werkweek van vijf dagen overgaat, zal 45 uur in plaats van 48 uur gewerkt moeten worden. De staatssecretaris voelde echter nog niets voor de verandering en daarom was hg ook niet bereid de Sociaal Economische Raad, die al werk ge noeg heeft, om advies te vragen. Niet van belang ontbloot was de mededeling van dr. Van Rhijn, dat de mogelijkheid onderzocht wordt, kin derbijslag te verstrekken voor invali de kinderen tot 27 jaar, die ten laste van de ouders komen. Dit betekent echter ook weer niet, dat wij de in voering ervan morgen verwachten kunnen. Want de staatssecretaris zei- de er uitdrukkelgk bij, dat we bezin nen moeten eer we beginnen en dat op korte termijn niets te verwachten is. Landarbeiders Talrijk waren de onderwerpen, die minister Suurhoff en de staatssecre taris verder behandelden. Eerstge noemde bond de boeren op het hart, dat zg in de eerste plaats zelf voor de nodige arbeiders hebben te zorgen en dat pas een beroep op de medewer king van de overheid gedaan kan worden, als ernstige moeilijkheden dreigen. Voor gevoelens van achter uitzetting en minderwaardigheid, die Debat over kwestie- Cyprus verdaagd. De politieke commissie der Ver. Naties heeft zich Dinsdag bezigge houden met de kwestie-Cyprus. De Griekse delegatie had een reso lutie ingediend, waarin de Algemene Vergadering wordt verzocht de wens uit te spreken, dat het beginsel van zelfbeschikking toegepast zal worden op de overwegend Griekssprekende bevolking van het eiland Cyprus. Dit bevolkingsdeel streeft reeds jaren naar aansluiting bij Griekenland. De commissie besloot echter eerst een Nieuw-Zeelandse resolutie te be spreken, waarin werd voorgesteld het debat over Cyprus te verdagen, na een uiteenzetting van de voornaamste punten van deze kwestie. Dit besluit werd genomen met 28 tegen 15 stem men bij 16 onthoudingen. De Britse delegatie, onder leiding van Anthony Nutting, bleef na dit besluit in de vergaderzaal. Zij zou de rest van de vergadering geboycot hebben, als de Griekse resolutie in be handeling was genomen. DIPLOMAAT. Dit verklaarde de heer J. Désy, ambassadeur van Canada in Parijs, toen lnj aan een etentje deel nam van de (Franse) regionale dag bladpers: „Een ambassadeur is een man vol goed vertrouwen, die in den vreemde wel eens moet jokken in het belang van zijn vaderland". VEREFFEND. Wanneer we minister dr. Th. Oberlander uit Bonn mogen ge loven, dan is de Duitse (oorlogsmisda den) lei thans schoon. Hij zei: „De verdrijving van de Duitsers uit de Oostduitse gebieden weegt op tegen alle Duitse oorlogsmisdaden. Wij zijn nu in moreel opzicht helemaal quite". BAJESKRANT. In de gevangenis van de Amerikaanse stad Atalanta verschijnt een Bajeskrant. Hemming- ton en Mariene Dietrich schrijven er wel eens in. Laatst was er critiek op films en vanzelfsprekend gangster films. De gevangenen schreven: „Ze deugen nietallemaal verzonnen en niet zoals het echt gebeurt". Op de voorpagina van de krant staat altijd een stukje zelfspot. Hier is een voorbeeld: „Alles heeft zijn nut in deze ongewone wereldook wij.... Wij zijn de slechte voorbeel den, waartegen gewaarschuwd wordt". KUNST. De schilder Picasso is ver. zot op spaghettide lange (Itali aanse) draden, die op vermicelli lij ken en die zes en twintig maal om een vork of een lepel geslingerd moe ten worden, alvorens men ze met fantsoen in de mond kan brengen. In een Italiaans Rivièra-dorp heeft men nu aan Picasso de grote vreugde van zijn leven bezorgd: hij is uitgeno digd om deel te nemen aan een ten toonstelling over de spaghetti in de kunst. WEKKER. President Eisenhower gaf onlangs een persconferentie weg, toen hij vijf minuten bezig was klonk van ziin linkerpols plotseling een heftig gcbeldat was het wekkerhorloge van de president. „Dit moest me aan de persconferentie herinneren", verzekerde Eisenhower, „maar het klokje loopt vijf minuten achter...," nog bij vele arbeiders leven, zo be toogde de minister, behoeft waarlijk geen plaats meer te zijn, nu ten plat- telande goede lonen worden verdiend en vele sociale voorzieningen zgn ge troffen. Wat de emigratie betreft, blijft de minister een actief beleid voeren, ook in deze tijd van spanning op de ar beidsmarkt. Wat het rijtijdenbesluit aangaat, geloofde dr. Van Rhgn, dat de tijd gekomen is. om op breed niveau naar verbeteringen te zoeken, waarbij een werkweek van 48 uur als norm moet worden aangenomen. Daartegenover achte hij het moeilijk, binnen afzien bare tijd tot een verbod van beroeps arbeid voor veertienjarige jongens te komen. Wel vond hij het gewenst, dat de S.E.R. zou onderzoeken, wat de gevolgen zullen zijn als de veertien jarige jongens aan het arbeidsproces worden onttrokken. De Kamer keur de op het einde van de middag de be groting van sociale zaken en volks gezondheid zonder hoofdelijke stem ming goed. De C.P.N. kreeg aanteke ning, dat zij tegen was. Opdracht van K.N.S.M. voor twee passagiersschepen Nu twaalf schepen op stapel De Koninklijke Nederlandse Stoom boot Maatschappij te Amsterdam heeft opdracht gegeven tot het bou wen van twee motor-passagierssche pen, elk van circa 7000 b.r.t. Deze schepen zullen de plaats in nemen van de „Oranjestad" en de „Willemstad" op de z.g. „Caraïbische lijn" naar Venezuela, de West en Costa Rica. De beide „Stad"-sche- pen zullen namelijk te zijner tijd de „Cottica" en de „Bonaire" moeten vervangen. De bouwopdrachten zijn verstrekt aan de N.V. scheepsbouwwerf gebr. Pot in Bolnes bij Rotterdam en de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. N.V. te Rotterdam. Beide schepen zullen worden inge richt als één-klasse schepen met een accomodatie voor 116 passagiers. Bovendien worden de schepen voor frote groepen reizenden in het ijzonder militairen van zee- en landmacht voorzien van speciale accomodatie voor nog eens 68 passa giers. De afmetingen van de nieuwe schepen zijn: lengte over alles 120 meter, breedte 17,20 meter, holte 9,90 meter, diepgang 6,90 meter. De schepen zullen een snelheid heb ben van ongeveer 15,5 mijl per uur. Veel zorg zal worden besteed aan uiterlijk en inrichting van de ver schillende salons. Door deze opdrachten is het aan tal bouworders, dat de K.N.S.M. bfl diverse Nederlandse werven heeft lopen, gestegen tot 12, totaal met een draagvermogen van ongeveer 45.000 ton. MINISTER SUURHOFF: yy Bemiddeling zou niet verantwoord zijn Zoals w\j gisteren reeds in het kort meldden, heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid de aanvraag van de stichting „Het leven begint by veertig" om een vergun ning tot arbeidsbemiddeling zonder winstoogmerk afgewezen. In zgn be slissing heeft minister Suurhoff over wogen, dat de bemiddeling welke de stichting zich voorstelde, niet voldoet aan de criteria waaraan een ver antwoorde bemiddeling behoort te voldoen. Te weinig wordt helaas nog be grepen, aldus de minister, dat ar beidsbemiddeling een vak is, dat zon der gedegen kennis van personen, mogelijkheden en omstandigheden en zonder outillage -niet beoefend kan worden, tenzij tot schade van de ver houdingen in het bedrijfsleven en tot nadeel van hen die zich op deze be middeling verlaten. Het doel van de bemiddeling is, op verantwoorde wijze werkzoekenden de weg naar het bedrijfsleven te ef fenen. De werkgever krijgt zorgvul dig geselecteerd personeel en de werkzoekenden krijgen uitzicht op een betrekking, welke past bij indi viduele aanleg en capaciteiten. Een zodanige binding kan alleen tot stand komen, na zorgvuldige waarneming en op grond van gedegen kennis van aangeboden functies en van de be kwaamheid en persoonlijke aanleg van de werkzoekenden. Dit inzicht kan alleen groeien in persoonlijke contacten van de werkzoekenden met daartoe opgeleide deskundige men sen, die bovendien de beschikking hebben over een volledig geoutilleerd apparaat. De stichting werkt met niet-des- kundigen en bovendien bestaat er tus sen bemiddelaar en werkzoekende geen zodanig persoonlijk contact. De bemiddeling geschiedt door het opge ven van de namen van een zestal werkzoekenden, die op het eerste ge zicht wellicht voor een functie bij een bepaalde onderneming in aanmer king zouden komen. Een zodanige be- middelig geeft geen enkele garantie en zij voldoet zelfs niet aan de ele mentaire eisen, waaraan een ar beidsbemiddeling moet voldoen. De minister heeft zich bereid ge toond aan de wensen van de stich ting tegemoet te komen. Hij stelde aan het bestuur voor, dat de stich ting bij voortduring de belangen van de oudere arbeidskrachten in haar propaganda-activiteit zou beharti gen en de reacties daarop ter kennis zou brengen van het R.A.B. dat de bemiddeling dan verder tot stand kan brengen. Het bestuur van de stichting is op dit voorstel van de minister echter met ingegaan. Op één van de hellingen van de werf van de Nederlandse Dok. en Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een nieuwe tanker, wel- kc wordt gebouwd in opdracht van de N.V. Petroleum Maatschappij „La Corona" in Den Haag. De „vasum", zoals het schip zal worden gedoopt, heeft een draagvermogen van 31.000 ton en zal op 15 Januari a.s. door H.K.H. Prinses Beatrix worden te water gelaten. Foto: een gezicht op het snel vorde rende schip op de helling. Schriftelijke examens M.O. en V.H.M.O. Blijkens een mededeling van de staatssecretaris van O., K. en W. in de Staatscourant zal het schrif telijke gedeelte van het eindexamen aan de openbare- en bijzondere dag en avondscholen voor v.h.m.o. en van de staatsexamens HBS a en HB S b en gymnasium in 1955 op de na volgende data worden gehouden: Gymnasium a en b en staatsexa men id.: 11, 12 en 13 Mei; HBS a en b en staatsexamen id.: 16, 17, 18, 23, 24 en 25 Mei ;Middelbare school voor meisjes: 23, 24 en 25 Mei; Handels dagschool 3 j. cursus: 23, 24, 25 en 26 Mei; Handelsdagschool 4 j. cur sus: 15, 17, 18, 23, 24 en 25 Mei; Handelsavondschool 3 j. en 5 j. cur sus: 12, 16, 17, 18, 23, 24 en 25 Mei. Nieuwe onderscheidings tekens voor de luchtmacht Per 1 Februari a.s. zullen alle mi litairen van de Kon. Luchtmacht bo ven de rang van adjudant-onderoffi cier en vaandrig nieuwe rangonder scheidingstekens hebben. Van 1 Janu ari a.s. af zullen de nieuwe onder scheidingstekens mogen worden ge dragen; op 1 Februari zullen ze ver plicht rijn. De nieuwe regeling houdt in, dat sterren (officieren) en de knoop onderluitenants en technisch opzich ters, (adjudanten en vaardrigs) zul len worden vervangen door resp. ga lons en gevlochten biezen. De galons zijn vervaardigd van zwart katoen met een blauwe middenbaan, de bie zen van blauw met zwart katoen voor de onderluitenants, adjudant-onderof ficieren en vaandrigs en van groen met zwart katoen voor de technisch- opzichters, Spoor van de Duitse autobandieten liet ziet er naar uit, dat de West- duitse politie een spoor van de auto bandieten, die de wegen van het Roer gebied onveilig maakten, heeft ont dekt. Bij Kaiserlautern zijn Dinsdag nl- twee jongemannen aangehouden, toen zij met een gestolen auto wilden weg rijden. Zij waren'in het bezit van een geladen pistool, een dolk en drie am pullen penicilline. Bovendien heeft de politie acht man nen aangehouden van wie bewezen is dat zij autodiefstallen hebben ge pleegd. Het staat echter nog niet vast of zij iets met de roofovervallen van November in het Roergebied uitstaan de hebben. Hilbrandt Boschma t Op 85-jarige leeftijd is te Hilversum overleden de bekende evangelist Hil brandt Boschma. Hilbrandt Boschma, de „christen onruststoker", zoals prof. dr. W. Ban ning hem eens heeft genoemd, is 33 jaar lang godsdienstonderwijzer in Ruurlo geweest nadat hij gedurende tien jaar bij het onderwijs werkzaam was geweest. Hilbrandt Boschma's ideeën werden mede verspreid door zijn blad „Licht en Liefde't en door vele boeken en brochures, o.a. „Als de rogge stuift" en „De tragedie van het Godsrijk". De begrafenis heeft naar de wens van de overledene inmiddels in alle stilte plaats gehad. Nieuw onderzoek in vergiftigingszaak De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren bg vervroeging uitspraak ge daan in de zaak tegen de 64-jarige grondwerker J. de V. uit Zeist. Deze werd ervan verdacht in het waterre servoir ten huize van de weduwe S. de K. te Rockanje rattenvergift te hebben gedeponeerd. Volgens ae dag vaarding zou hij de bedoeling hebben fehad de weduwe van het leven te eroven. Hij had geen succes. De rechtbank heeft de zaak giste ren naar de instructie verwezen en gelastte het instellen van een onder zoek naar de geestvermogens van ver dachte. Verder zullen enige getuigen- deskundigen worden gedagvaard. De eis was vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. MINISTER ERHARD TE BONN: „Frans-Duitse overeenstemming een kristallisatiepunt" In Januari a.s. zullen de Frans-Duitse besprekingen over een versterkte economische samenwerking beginnen, zo heeft de Westduitse minister van economie, Ludwig Erhard, te Bonn medegedeeld. Het doel ervan is te komen tot een intensieve uitwisseling, niet alleenvan goederen, doch ook van lcapitaal. De onderhandelingen vvorder vooral ook door de Beneluxlanden met grote belangstelling tegemoet gezien, aangezien met name Belgie van een dergelijke intensieve samenwerking een rechtstreekse invloed op de handel met Benelux wordt verwacht. De Belgische regering heeft dan ook reeds de wens kenbaar gemaakt volledig te worden ingelicht over de plannen, die zullen worden opgesteld. Minister Erhard heeft dezer dagen de onderhandelingen voorbereid met een kort bezoek aan Parijs, waar hg een onderhoud heeft gehad met premier Mendès-France, Hij heeft bij deze ge legenheid getracht de voornamelijk in België bestaande argwaan tegen een bilateriaal handelen der beide grote landen weg te nemen. Het ligt, zo zei- de Erhard, geenszins in de bedoeling zoiets als een economische as Pargs Bonn te vormen, waarbg andere lan den zouden worden uitgesloten. Veel eer moeten, volgens de minister, de af. spraken worden dienstbaar gemaakt aan de versterking van de algemene Europese samenwerking. Met name zou de samenwerking op Met een klap slaat de traditionele fles champagne te pletter tegen de boeg van een schip. In dit geval is het echter een bijzonder schip, dat lner tewater wordt gelaten: n.l. het grootste oorlogsschip ter wereld: het Amerikaanse vliegdekschip de For- restal". De plechtigheid vond plaats te Newport News en werd voltrokken door mevrouw Forrestal, de weduwe van de eerste Amerikaanse Staatsse cretaris van defensie. technisch en financieel gebied, waar heen Erhard wil streven, moeten worden opengesteld voor andere Westeuropese landen. Wanneer een maal een economische samenwerking tussen de beide grote landen zal zgn tot stand gebracht, dan zal deze naar het inricht van Erhard tevens de grondslag kunnen zijn voor een bre dere economische samenwerking in Europa. De wens der Beneluxlanden om bij deze onderhandelingen niet te worden uitgeschakeld kan dan ook, naar in Bonn van bevoegde zijde verklaard wordt, op volledig begrip van Duitse kant rekenen. Waarnemers in Bonn nemen zelfs aan, dat minister Erhard er niets op tegen zou hebben de onderhandelin gen geheel en al een Europees karak ter te geven, bijvoorbeeld door deze niet alleen in Parijs en Bonn te doen houden, doch afwisselend ook In Brussel en Den Haag. Ook in de Duitse pers heefïTde be zorgdheid der Beneluxlanden voor een overmatige economische machtscon centratie bij de twee grootste West europese landen tot zeer welwillende commentaren geleid. Zo heeft het dagblad „Die Welt" de Franse en Duitse economen aangeraden in de bezorgdheid der kleine landen een po sitief aanknopingspunt te zien voor een nieuwe activering van de inte gratiepolitiek. De Frans-Duitse over eenstemming moet volgens dit blad worden tot „een kristallisatiepunt voor verdergaande strevingen naar eenheid in West-Europa". Als een voorloper van de voor het begin van het volgend jaar aange kondigde onderhandelingen gelden handelsbesprekingen, die thans in Bonn tussen Frankrijk en Duitsland worden gevoerd. Bij een grote brand te Sunderland (Noord-oost-Engeland) is een warenhuis vol kerstgoederen in de as gelegd. De schade wordt op tientallen millioenen guldens geschat. Het Wereldgebeuren China Aan liet einde van de Conferentie van Genève in de afgelopen zo mer, dook China op als ccn we reldmacht potentieel de grootste macht ter wereld, zo schreef het dc „New Statesman and Nation". Voor de eerste maal in de geschiedenis is China waarvan oude beschaving heeft gewedijverd in omvang, schit tering, wreedheid en ellende met die van de Joods-Grickse-P.omeinse be schavingen rond de Middellandse Zee volledig in contact gekomen met de rest van de wereld, en voor het eerst in de modenie geschiedenis staat aan het hoofd van China een efficiënte regering. Dat is toegegeven door hen, die het meest China's macht vrezen en die de Marxistische filo sofie verafschuwen. De technische vooruitgang in vgf revolutlonnaire jaren neett elke bezoeker versteld doen staan en zg heelt elke oude Chi na-kenner, die steeds de mond vol had over de primitieve koeliemaat schappij, die gebaseerd was op het fa miliesysteem, „in zijn hemd laten staan". Er is met de H-bom tegen China gedreigd maar het gebruik ervan zou een groot deel van de wereld kunnen vernietigen, doch China met zijn enorme gebied en zijn 600 mil- lioen mensen zou het land zgn, dat de meeste kans maakt het gebruik van deze bom te overleven. Men moet de bezoeken van Tsjoe En Lai aan Delhi, en Rangoon aan het einde van de Indo-Chinese oorlog dan ook zien als demonstraties. Zeer weinig Aziaten, buiten de omgeving van Tsjang Kai Sjek, Syngman Rliee, Bao Dai en de regering van Siam, zouden het ge waagd hebben het alternatief van de Amerikaanse inoterventie te prefere ren. Maar dat betekent natuurlijk niet, dat de nieuwe, onafhankelijke regeringen van India, Birma en Indo nesië niet gealarmeerd zijn door de snelheid en de kracht van het nieuwe China. Hun angst is niet voor een di recte Chinese invasie. China's militai re interventie in Azië is tot nu toe beperkt gebleven tot Korea en Indo- China. Het alarm in Delhi, Rangoon en Djakarta is oorspronkelijk voort gekomen uit het feit dat er ongeveer 10 millioen Chinezen buiten China verblijven: meer dan twee millioen le ven er in Indonesië, meer dan een kwart millioen in Birma en ongeveer drie millioen in Siam. Vandaar Neh- roe's poging om Tsjoe Kn-Lai over te halen een vredespolitiek te voeren. Als Tsjoe En-Lai de elders levende Chinezen kan bewegen de nationaïi- teit te accepteren van de landen, waarin zij leven, en afstand te doen van hun exclusieve Chinese patriot tisme, dan zouden de vooruitzichten in Azië voor de niet-communistische landen redelijk zgn. Maar de status van de in het bui tenland vertoevende Chinezen is onbeslist gebleven en het ls feen geheim, dat dit één van de on- erwerpen was. waarover Nehroe wilde spreken, toen hij Peking be zocht. Toch zijn maar weinigen van de buiten China wonende Chinezen communist; de meerderheid is van nature privé-kapitalist en politiek passief uit gewoonte. Helaas, welke re gering China ook heeft, zg zullen deze steunen! Velen zijn loyaal geweest te genover de Chinese Keizerin-weduwe vóór de revolutie van 1911 en daarna tegenover Sun Yat Sen en Tsjang Kai Sjek. Als handelaren verdienen ze vaak zeer veel geld en dikwijls zonden ze van hun weelde naar China; tij dens China's lange verzet tegen de invallende Japanners van 1937 tot 1945 zonden ze enorme bedragen naar hun vaderland. Het is deze loyali teit tegenover China die een gevaar wordt. De Birmese pers en ook de pers van Indonesië beschuldigde de Chi nezen ervan dat ze de belangen van China boven die van de landen stel len. Ze hebben geheime genootschap pen en trekken zich nergens iets van aan. Het laatste woord is over dit probleem dan ook nog niet gezegd. Veroordeling van specialist geëist In proefproces voor Hoge Raad De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren conclusie geno men in de zaak van de procureur-ge neraal bij het gerechtshof te 's-Her- togenbosch tegen het arrest van ge noemd hof, waarbg de arts-specialist dr. H. K. werd ontslagen van rechts vervolging in een proefproces. Dr. K. was beschuldigd van overtreding der prijsopdrijvings- en hamsterwet om dat hg een te hoog honorarium bere kend zou hebben voor de klinische behandeling van een fondspatiënt. De betrokkene behoort tot de spe cialisten. die in 1952 bedankten voor de landelijke specialisten vereniging en zich verenigden in de Ned. Vere niging van Specialisten (N.V.V.S.). In deze procedure gaat het om de al of niet geldigheid van de in Januari 1953 uitgevaardigde prijzenbeschik- king voor medisch-speeialistische verrichtingen ten behoeve van zieken fondsverzekerden. De procureur-generaal heeft thans geconcludeerd tót vernietiging van het arrest en veroordeling van de specialist tot 10 boete. Hij acht de betreffende beschikking geldig omdat economisch gezien er geen verschil is tussen een onderneming, welke diensten verricht en de beoefenaar van het vrije beroep. Voorts is de procureur-generaal van oordeel, dat de prijzenbeschik- king, waarover het hier gaat, alge mene gelding heeft. De regeling geldt z.i. voor alle artsen-specialisten, met uitzondering van de ene catego rie, die krachtens een overeenkomst goedgekeurd door de ziekenfondsraad, voor een algemeen ziekenfonds werk zaam is. De Hoge Raad zal 25 Jan. arrest wijzen. Sinds Augustus zijn in Sieeswijk-Hol- stein negen bankovervallen gepleegd, waarbij in totaal 115.400 mark werd buit gemaakt. De jongste overval betrof de districtsbank van Bad Segeberg. waar onbekend gebleven personen een bedrag van 6000 mark roofden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5