Kosten gymnasiale afdeling Goesse Lyceum stijgen sterk BERT Handen en Li ppen rw?PUROL SUBSIDIE MASSAJEUGDWERK VERHOOGD MET ƒ1000,- Zeeuwsp Almanak Bevrijdt U DAMPO GENEEST RESERVE-BRUG PR0V. BOOT TE VLISSINGEN GELICHT Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 DECEMBER 1954 GOESSE BEGROTING OFFICIEUS BEHANDELD (Advertentie.) Organisatie B.B. geeft reden tot voldoening De gemeenteraad van Goes heeft op 8 December j.l. in een officieuze raadsvergadering de gemeentebegroting 1955 behandeld. Vele vragen wer den gesteld en opmerkingen gemaakt, welke voor zover mogelijk reeds di rect door B. en W. werden beantwoord, terwijl op een ander deel schrifte lijk antwoord is gegeven. Een der raadsleden wees op de kosten van de gemeentelijke gymnasiale afdeling van het „Goesse Lyceum", welke op onrustbarende wijze stijgen. Deze afdeling kost de gemeente 87.000.terwyl slechts 8 leerlingen uit Goes deze afdeling bezoeken. Namens Burgemeester en Wethouders werd hierop geantwoord, dat de afdeling bezocht wordt door 25 leerlingen, waarvan er inderdaad 8 uit Goes afkomstig zijn. B. en W. zijn echter van mening, dat deze afdeling moet worden gaande gehouden omdat Goes hier verplichtingen heeft in verband met haar centrumpositie. Het college gelooft dan ook niet, dat iemand de moed zal opbrengen, een voorstel in te» dienen om tot afschaffing over te Bij de begroting van het gasbedrijf werd gevraagd of het geraamde gas- verlies van ca. 10 als een normaal gemiddelde kan worden beschouwd, of dat dit percentage hier hoger ligt dan elders. Hierop werd geantwoord, dat een normaal verlies op 6 a 7 moet worden geraamd. Het percentage van 10 ligt dus boven het normale per centage. De oorzaak hiervan is o.a. de overschakeling op het langeaf- standsgas. Het eigen gas was destijds steenkoolgas. Hierin zit naphtaline, welke in Het buizennet stromend, een soort afsluitende uitwerking heeft, waardoor kleine breukjes worden ge dicht. Het nieuwe gas is cokesgas dat droog is en geen naphtaline bevat. Het zal zaak zyn, van het bedrijf zo veel mogelijk activiteit te ontwikke len om dit verliespercentage te druk ken. Bij de begroting van de Keurings dienst voor Vee en Vlees werd uit de raad opgemerkt, dat de houding, welke Kapelle aanneemt bij de deel neming in de gemeenschappelijke re geling, wel zeer te betreuren valt. Hierdoor kan deze regeling niet op gang komen en moet worden gewacht op de beslissing van de Kroon. Er werd bij B. en w. op aangedrongen, zo mogelijk pogingen te doen om te bereiken dat de beslissing wordt be spoedigd. Bij de algemene gemeentebegroting werd door een der raadsleden be treurd, dat voor de Dienst Sociale Za ken geen afzonderlijke begroting be staat. De inkomsten en uitgaven van deze dienst moeten nu worden ge zocht in de algemene gemeentebegro ting, waardoor men geen overzicht kan krijgen van de kosten van deze dienst. Een der raadsleden wees op de de plorabele toestand, waarin de arres- Adveitentie. tantencellen van het politiebureau verkeren. Een nachtverblnf in. deze hokken zou volgens hem zelfs een on schuldige tot het afleggen van een bekentenis brengen. Voorts werd gewezen op de reeds meermalen ter sprake gebrachte wenselijkheid om te komen tot uit breiding van het politiekorps. De burgemeester heeft ten departe- mente herhaaldelijk deze zaak be pleit, en heeft alles in het werk ge steld om een uitbreiding te bereiken, doch tot nu toe is dit met mogen ge lukken. BESCHERMING BEVOLKING. Op vragen van enkele raadsleden over de stand van zaken bij de orga nisatie bescherming bevolking werd medegedeeld, dat de in Goes bereikte resultaten in vergelijking tot andere gemeenten, zeker reden geven tot voldoening over de ondervonden vrij willige medewerking der bevolking. Het gestelde doel is echter nog niet bereikt. De verschillende blokploegen zijn nu zo ver geoefend, dat reeds tweemaal een oefening kon worden gehouden. De verschillende cursussen hebben regelmatig voortgang en aan reeds meer dan honderd personen konden diploma's worden uitgereikt. Ook de post „straten en pleinen" gaf enkele raadsleden aanleiding tot het stellen van vragen, waarin de vrees tot uiting kwam, dat deze post niet voldoende zou zijn, gezien de slechte toestand der bestrating op ve le punten in de gemeente. Tevens werd er op aangedrongen^ een volgend jaar een nadere toelich ting op deze post te mogen ontvan gen, opdat kan worden nagegaan wel ke straatvernieuwingen voor het be grotingsjaar op het programma staan. VERBETERING SCHUTTERSHOF Enkele raadsleden maakten ook op merkingen over het Schuttershof. Een lid opperde de mogelijkheid, al leen de schouwburgzaal van het Schuttershof uit te breiden aan de tuinzijdê en van daaruit een overdek te verbinding tot stand te brengen met de foyer. Hiermee zou kunnen worden ontgaan, dat het publiek van uit de schouwburgzaal de foyer slechts kan bereiken via de garderobe en de lange en koude gang. Dit raadslid was van mening, dat door de verbouwing van de „Prins van Oran je" een meer grootscheepse verbou wing van het Schuttershof overbo dig was geworden. Een uitbreiding van de schouwburgzaal aan de tuin zijdê bleef echter gewenst en het zou daarom verstandig zijn, daarvoor de komende jaren een bedrag te reserve ren. Een ander raadslid stelde zich de vraag of na de uitbreiding van de „Prins van Oranje" het „Schutters hof" als recreatiecentrum wellicht grotendeels overbodig was geworden. In ieder geval diende overwogen te worden of by een verminderde bezet ting van de Schuttershofzalen mis schien aan dit gebouw een andere be stemming kon worden gegeven voor een noodzakelyker doel. Dit lid was van mening, dat verschillende ge- meenteiyke diensten beslist op een te bekrompen wijze waren gehuisvest. Hy wees in dit verband op de Dienst Gemeentewerken en de secretarie-af deling voor Sociale Zaken. Op deze vraag werd vanuit de raad opgemerkt, dat het Schuttershof ze ker in een behoefte voorziet, dat het zalencomplex vrij vaak zelfs geheel bezet is, en dat een wegvallen van het Schuttershof zeker tot een tekort op dit gebied zou leiden. Ook In luxe dozen van 50 en 100 stuks KING'S CROSS IS Al JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS ANTWOORD B. EN W. Nota over woning voorziening B. en W. van Goes zullen binnen korte tyd een uitvoerige uiteenzet ting aan de raad geven over de moei lijkheden aangaande de woningvoor ziening, welkè nota kan dienen als grondslag voor een bespreking over dit problemencomplex. Ook zal een overzicht worden overgelegd van de gang van zaken by de woningbouw- VAN in TOT olijfje INTERLANDWEDSTRIJD. De interlandvoetbalwedstrijd, wel ke dezer dagen werd gespeeld tussen het gemeentepersoneel van de Belgi sche gemeente Lokeren en dat van Aardenburg, had voor de Nederlan ders een beter verloop dan de Bel gischNederlandse ontmoetingen op „hoog niveau", want al moesten zij alle zeilen byzetten het werd een gelijk spel. De ontmoeting werd ge houden op het sportveld van „Stand aard Club Lokeren" en na afloop was cr een byeenkomst in het hotel van de schepene De Neef, waar het gezel schap werd begroet door de burge meester van Lokeren. Wethouder Ma- réchal wees op het nuttige van deze ontmoeting en de goede verstandhou ding, welke er heerste. Burgemeester J. M. A. C. van Dongen van Aarden burg dankte voor liet gastvrije ont haal. PAARDEKRACHTEN De boot was aanin Vlissingen, en heel de driftige stoet van auto's stond trillend van alle ingehouden paarde- krachten gereed om de aanlegsteiger af t,e daveren. Een legertje haastige automobilisten, heersend over een uitgebreide collectie moderne voer tuigen. Langs de weg, aan de andere zijde van de aanlegsteiger, stond een ge lijksoortige collectie gereed, in toom gehouden door met ongeduld xoacli- tende heersers over het gaspedaal Daar tusseninmidden op de aan legsteiger, bevond zich een collega van de heren automobilisten in een afschuwelijke situatie. De paardekrachten weigerden Voor enkele ogenblikken legde de techniek de mens in de luren', 't Gaf een zenuwachtig geren en gedribbel van dekknechts rond het halstarrige voertuig; een geroep van stivurlui aan de wal, die als altijd precies wisten wat er zou moeten gebeuren, en daar tussendoor enkele schelle claxon geluiden, afgegeven door bij zonder ongeduldige chauffeurs. Voor het- slachtoffer moeten die enkele minuten uren geschenen heb ben Uren, waarin zulk een mens wel moei snakken naar de sinds lang vervlogen tijden- van trekschuit en échte paar dekrachten WIE MIST ANKER Wie een anker mist, kan misschien terecht bij de gebroeders Van den Berge te Bruimsse. Zij visten met hun mosselvaartuig BRU 17 in de Greveljngen namelijk een anker met ongeveer 40 meter ketting op. LUCHTWACHTTOREN. De luchtwachttoren te Koewacht is thans volledig geoutilleerd en kan bij een eventuele vijandelijke invasie in 't Zeeuwsch-Vlaamse land zijn diensten bewijzen. Als laatste instrument werd er een opsporingsapparaat voor vlieg tuigen óp geplaatst. De sterkte van de manschappen zal zo spoedig mo gelijk op de gewenste norm worden gebracht. PHELATELICA. Voor de mensen op Schouwen en Duiveland, die het verzamelen van postzegels als hobby hebben, wordt het morgen (Donderdag) een belang rijke dag. Het hoofdbestuur van ae internationale postzegelverzamelaars- vereniging „Philatelica" te Den Haag komt die avond naar Bruinisse om daar de onlangs opgerichte club „G. J. Peelen" te installeren. Ook het hoofdbestuur van de P.T.T. toont be langstelling voor deze gebeurtenis en zal enkele films doen vertonen op het gebied van de postzegel. TREKKING. In hotel „De Kroon" te Wissekerke was het een drukte van belang, en geen wonder: de pryzen van de win kelweekactie werden getrokken. De voorzitter van de plaatselijke midden standsvereniging, de heer R. Slotema, nam de gelegenheid te baat om mede te delen, dat de winkelweek zeer ge slaagd was. Burgemeester J. van Halst liet de prijzen uit de bus rollen. GOUDEN PAAR. Hartclyke gelukwensen gaan van daag naar Bruinisse, waar de heer P. J. van Keulen en mevrouw C. van KeulenHeijboer hun gouden huwe lijksfeest vieren. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor re gelmatig Togal. het middel bij uit nemendheid, dat baat waar andere fa len. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88 vereniging „Nieuw Goes". Deze me dedelingen doet het college aan de raad naar aanleiding van de in de officieuze raadsvergadering gemaak te opmerkingen. Voorts wordt schriftelijk opgemerkt dat aan het Gasthu;sbestuur nadere inlichtingen zijn gevraagd over de bij' dit bestuur bestaande plannen tot aanstelling van een directeur-eco noom. Zoara de gevraagde gegevens zijn verkregen, zal de raad nader worden ingelicht. Het feit, dat de post uitgaven voor volksfeesten voor memorie is uitge trokken, mag volgens B. en W. niet de indruk vestigen, dat dit college dienaangaande niets zou wensen te ondernemen. Er is echter nog niets definitiefs bekend over de organisatie van volksfeesten in 1955. Wanneer de Elannen hiervoor vaste vorm heb- en aangenomen, zal aan de raad een voorstel tot wijziging van deze post wox-den gedaan. Vanuit de raad was nl. gevraagd te willen overwegen de 10-jarige her denking van de bevrijding niet onge merkt te laten passeren, nu by de 10- jarige herdenking van de bevrijding van Goes geen manifestatie werd ge houden, waarbij de Goesse bevolking in haar geheel kon worden betrok ken. In de ontwerp-begroting was als subsidie voor het massa-jeugdwerk een bedrag van 500 uitgetrokken. By nader inzien achten B. en W. dit bedrag te laag, waarom wordt voor gesteld, deze post by begrotingswij ziging met 1000 te verhogen. Een raadslid wees bij de officieuze behan deling van de begroting ook op het z.L te lage bedrag van 500. De post subsidie aan muziekscholen is juist geraamd, zo wordt aan de raad medegedeeld. Te zyner tyd zal echter nog een voorstel worden ge daan tot aanschaffing van enkele in strumenten. Het ligt voorts in de be doeling om de muziekschool onder te brengen in het Christelijk Lyceum. Hiervoor zal huur betaald moeten worden. Over de kosten van werkverrui ming wordt opgemerkt, dat geduren de 1953 21 personen tewerkgesteld waren. Dit aantal is de laatste weken gedaald tot 14, doordat verschillende personen geplaatst zijn in de werk plaats voor minder validen. Het ligt in de bedoeling, dit aantal geleidelijk nog wat op op te voeren, waardoor verwacht mag worden, dat het aan tal tewerkgestelden bij de werkver ruiming gedurende 1955 hoogstens de helft van het aantal over 1953 zal be dragen. In 1953 werd in totaal op de ze posten 55.781.03 uitgegeven, ter wijl in 1954 tot nu toe aan lonen 49.9G7.90 werd betaald. Het voor 1955 aan lonen uitgetrokken bedrag ad 25.000 zal dus zeer zeker vol doende zijn. Aan uitkeringen volgens de rege ling sociale voorzieningen voor werk loze werknemers werd tot nu toe over 1953 8831.63 verstrekt. Door de werking van de Werkloosheidswet is niet te verwachten, dat de uitgaven in 1955 hoger zullen zijn. Daarom en mede gelet op de huidige werkgele genheid, moet volgens B. en W. het uitgetrokken bedrag ad 10.000 vol doende worden geacht. Hetzelfde wordt opgemerkt ten aanzien van de post van 4000 voor sociaal econo mische hulp aan kleine zelfstandigen. Tot heden is in 1954 3704 aan uit keringen verstrekt. Naar het zich Tweeduizendste schip in haven van Vlissingen Maandag: arriveerde in de haven van Vlissingen het tweeduizendste schip in 1954. Dit is voor de eerste maal, dat na de oorlog een dergelijk aantal werd bereikt: in 1953 Kwa men in totaal 1773 schepen binnen. De naam van dit tweeduizendste schip was „Johanna te Velde". Jaar- en feestvergadering R.K.-schippersbond De afdeling Terneuzen van de R.K, Schippersbond „Sint Nicolaas", welke afdeling geheel Zeeland omvat, zal ditmaal haar jaar- en feestvergade ring te Terneuzen houden en wel op Maandag 27 December a.s. in hotel „De Arend". Gemeentebegroting van Goes Woensdag 22 December a.s. zal de gemeenteraad van Goes des middags half drie in openbare vergadering bij eenkomen, met als voornaamste punt op de agenda de behandeling van de gemeentebegroting 1955. Einde bietencampagne Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dat de beide suikerfabrie ken te Sas van Gent de campagne 1954 vóór de Kerstdagen beëindigen. Reeds in do loop van deze week zul len do aanvoerplaatsen him personeel ontslaan. Door het beëindigen van de campagne zullen enkele honderden werknemers zonder werk komen te zitten. Examen Te 's Gravenhage slaagde voor Be- rinimonteur de heer J. Almekinders te Heinkenszand. Advertentie verkoudheden bijV^aderjMoede^nKind LEK ONTSTAAN IN PONTON Ongeveer drie maanden buiten gebruik Tijdens het stormachtige weer van vorige week ontstond een lek in de reserve-ponton van de Provinciale Boot aan de Buitenhaven te Vlissin gen. Ondanks gestaag pompen kon niet worden verhinderd, dat de pon ton Zaterdagavond zonk, waardoor de brug, die de ponton met de vaste wal verbindt, bijna op het watervlak kwam tc rusten. Dinsdagmiddag heeft de bok „At las", 275 ton, van de N.V. Holland te Hendrik Ido Ambacht, de 145 ton wegende brug gelicht en op wal geplaatst. Des middags omstreeks 1 uur waren de mannefi van de Ber- gingsmaatschappij V. d. Akker uit Rotterdam met de voorbereidende werkzaamheden begonnen, zoals het aanbrengen van de twee takels. Om drie uur waren de werkzaamheden zo ver gevorderd dat de „Atlas" de brug kon lichten, waarna zij om vier uur veilig op het droge stond. Ver wacht wordt, dat de reparaties, welke Advertentie.) BEEF UW KEEL T BESTE: laat aanzien zullen de uitgaven voor 1955 niet hoger zyn dan thans het geval is. Daar gebleken is, dat liet geweste lijk overkoepelingsorgaan voor be roepskeuze niet tot stand zal komen, stellen B. en W. voor thans aan alle in Zeeland werkende bureaux voor beroepskeuze een subsidie te verle nen van 10 per behandeld geval uit deze gemeente. De kosten hiervan kunnen dan uit de op do ontwerp-be groting opgenomen post van 300.— bestreden worden. aan de brug moeten worden aange bracht, ongeveer drie maanden zullen duren, zodat in die periode niet aan de reserve-ponton kan worden ge meerd. Hedenochtend wordt de ponton, die practisch geheel onder water ligt, naar boven gebracht, waarna de no dige reparaties zullen worden ver richt. Slachtoffer aanrijding Aardenburg overleden Autobestuurder geen schuld De wachtmeester der Rykspolitic, A. C. van Hoeve, die Donderdag avond op de weg Draaibrug-Aarden burg door een personenauto werd aangereden, is Zondagmiddag aan de bekomen verwondingen overle den. De heer Van Hoeve was 38 jaar en laat een vrouw en een kind ach ter. Naar mag: worden aangenomen, treft de bestuurder van de auto, welke de politieman aanreed, geen schuld. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer zal vandaag (Woensdag) op de algemene begraafplaats te Aardenburg ter aarde worden be steld. Middelburgse stationsbrug viel korte tijd voor verkeer uit Gedurende korte tyd moest Dins dag de Middelburgse stationsbrug voor het verkeer uitvullen. Om 11.30 uur werd de brug dichtgedraaid, maar dit bleek niet geheel te gelukken en ook de afsluitbomen daalden niet vol ledig. Tot omstreeks 12 uur kon het zwaardere verkeer de brug wel pas seren, maar de auto's dienden stuk voor stuk in langzaam tempo de over steek te ondernemen. Op dat tijdstip werd de brug op last van de Rijks waterstaat voor auto's verboden, zo dat het snelverkeer van de brug bij Souburg gebruik moest maken. Na dat voorzieningen waren getroffen, kon de brug echter reeds om 12.30 uur weer worden vrygegeven. Voet- gangers ondervonden geen hinder van I het defect. Dodelijk ongeval te Goes Zeventienjarige jongen reed in een auto Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is in de J. A. Blanckstraat te Goes de 86-jarige heer M. van Breen, op op weg naar zijn woning aan de Wil- helminastraat, door een auto, be stuurd door een 17-jarige loopjongen, aangereden. Korte tijd later is het slachtoffer in het ziekenhuis Oost- wal aan de bekomen verwondingen overleden. De loopjongen S., werkzaam by de fa. O., moest met een fiets uit het pakhuis van zijn patroon, doch vond een auto van de fa. C. in de weg staan. De jongen, uiteraard nog niet in het bezit van een rijbewys, beging de grote fout om zelf de auto een eindje verder te willen rijden. Hij startte de wagen, doch was toen het stuur niet meester. Hoewel er ter plaatse nog voldoende ruimte was om de heer Van Breen te ontwyken, werd deze aangereden en met het hoofd tegen het wegdek geslingerd. Op ad vies van dokter Kleinepier werd de heer Van B., die nog bjj bewustzijn was, naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij echter spoedig overleed. De heer Van Breen, die 24 April 1868 te Vlissingen werd geboren, was vele jaren bij het onderwijs werk zaam. Na de H.B.S. te hebben door lopen, werkte hij twee jaar aan een instituut in Engeland, om daar tege lijkertijd te studeren voor de akte Engels. Na vervolgens In Middelburg en Zierikzee als leraar Engels werk zaam te zijn geweest, kwam de heer Van Breen daarop in 1904 naar Goes, waar hy tot aan zijn pensionnering aan de R.H.B.S. verbonden was. Te vens was hij van Januari 1914 tot October 1919 leraar en van October 1919 tot December 1933 directeur van de Handelsavondschool te Goes. Van 19331949 was hy bestuurslid van deze school. Werkplaats voor minder-vaiiden Daar B. en W. van Goes spoedig willen overgaan tot de benoeming van een bedryfsleider van de werkplaats voor minder validen, moet het salaris van deze functionaris in de gemeente lijke bezoldigingsregeling worden op genomen. Het college wil hem in rang gelijkstellen met de opzichter A., waardoor zijn jaarwedde wordt: mi nimum 4734 en maximum 5634. Raad Vlissingen benoemde leden Wegschap Walcheren De raad van Vlissingen benoemde Dinsdagavond tijdens een korte, spoed eisende raadsvergadering, een tweetal leden in het college van beheer over het Wegschap Walcheren. Benoemd werden de wethouder M. A. van Po- pering en de directeur van gemeente werken, de heer J. Moll. VAANDAAG. Middelburg Electro: „Schandaal om een kind", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „The Robe", (cinemasc.), (a.l.), 20 uur. Vlissingen: Alhambra: „The stars are singing" (a.!.), 19 en 21 uur; Luxor: ..De misdaad van de week" (18 jr.), 20 uur; Maidegem: vergadering VSV „Marathon", 20 uur. Scheldekwartier: Huldiging jubilerende personeelsle den, 20 uur. Goes: Grand: „Pony Express" (14 jr.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2