PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vandaag debat in de Westduitse Bondsdag over Parijs Hervormde Kerk Biervliet kampt met moeilijkheden BILT NIEUWE BEHANDELING VAN DE ZAAK-D0MINICI TAS MET ZESTIENDUIZEND GULDEN UIT AUTO ONTVREEMD Vandaag.. DE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 295 Dagblad ultgava van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntljn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummer» 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 Dec. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f l.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 PJ7.JC- Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58-60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Flnlandstr. 2. telef. 16; Teraeuzen, Brouwsrljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 28. RESULTAAT STAAT VAN TEVOREN VAST Tweederde meerderheid voor militaire verdragen Bestraald door de schijnwerpers der televisie-operateurs zal de Westduit se Bondsdag- Woensdagochtend vroeg beginnen met de behandeling van de Paryse verdragen. Ofschoon de mislukking van een laatste poging van dr. Adenauer om tot toenadering met de socialistische oppositie te komen, een heet debat doet verwachten, ware het toch te veel om te zeggen, dat de tweedaagse behandeling in Bonn met spanning wordt tegemoet gezien. Daarvoor staat het resultaat van het debat te zeer vast. Voor de militaire verdragen beschikt dr. Adenauer over een meerderheid van tweederde van de Bondsdag, dus veel meer dan by nodig heeft. De coalitiepartijen hebben de Bondskanselier in deze trouw gezworen. Anders liggen de kaarten nog voor het enige in ae regeringscoalitie aan gevochten verdrag, dat over de toe komst van de Saar. De liberalen heb ben aan de vooravond van het debat him oppositie daartegen nog eens be krachtigd. Daar evenwel in de eerste lezing der ratificatiewetten nog geen defimtieve besluiten worden genomen, behoeft niet te worden gevreesd, dat er op het stuk van de Saar in de ko mende dagen dramatische beslissin gen zouden kunnen vallen. Veeleer lijkt een nieuwe aandrang uit het parlement op verbindende interpreta ties van sommige artikelen van het verdrag waarschijnlijk, waardoor in dit stadium evenwel de handen der regering nog allerminst gebonden zouden worden. De definitieve debat ten over de verdragen zullen immers pas in de tweede helft van Januari, wellicht zelfs pas in Februari, wor den gehouden. Tot zolang hebben de opposanten in de regeringscoalitie dus nog tijd him opgewonden gemoederen te la ten bekoelen. Dr. Adenauer heeft hen trouwens aan de vooravond van het debat nog eens op het hart gebonden reeds thans enige matiging in acht te nemen, aangezien opgewonden stand jes uit Bonn anders wellicht de stem ming in de Franse nationale vergade ring zouden kunnen bederven. Kernpunt Kernpunt van het grote debat in de Bondsdag zal de vraag zjjn of de Westelijke verdragen nodig zijn om de Russen tot nieuwe onderhandelin gen te brengen, dan wel of zij tenmin ste de kansen op een nieuw beraad over het herstel van de Duitse een heid zouden vernietigen. Dr. Adenau- Jalousie In Nederland organiseert men graag en men doet het tot in de finesses. Neem bijvoorbeeld het zoeken naar werkgelegenheid. Dat zoeken is via de officiële arbeidsbe middeling zo voortreffelijk in elkaar gezet en net geschiedt, dank zy de be moeienis van vele ambtenaren, zo vol komen psychologisch en economisch en financieel verantwoord, dat men er alleen maar waardering voor kan hebben. Slechts één ding ontbreekt er aan, en dat is een tikkeltje heilig vuur, een handvol geestdrift om voor mensen, die buiten de normale arbeidsmarkt staan, ook eens iets te bereiken. Dat laatste viel op aan een groepje mannen in Amsterdam, die meenden, dat er in het arbeids proces toch ook nog wel plaats was voor mensen boven de 40 jaar. Er werd een stichting opgericht en er werd enig „tam-tamgemaakt om mensen boven de 40 jaar aan arbeid te helpen. Dat „tam-tam"-maken kunnen ambtelijke bureaux moeilijk doen. Men mist daarvoor nu eenmaal de geestdrift. Die geestdrift had het bestuur van de stichting „Het leven begint bij veertig" wel en daarom had het be stuur succes. Er kwamen aanvragen van werkgevers binnentientallen mensen konden aan een baan gehol pen worden. Toen grepen de officiële „arbeids bemiddelaars" inEr werd gewikt en gewogen, er werd ge plust en gemindde stichting moest een aanvraag indienen voor het uitoefenen van arbeidsbemiddeling... Maandag heeft minister Suurhoff die aanvraag geweigerd... de stick- De stichting werkte geheel gratis... de stichting zocht geen eigen voordeel de stichting had succes.de stich ting hielp mensen, die jarenlang te vergeefs bij de officiële arbeidsbemid deling hadden aangeklopt... Toch is de stichting uitgeschakeld... want het bestuur wilde geen verleng stuk worden van die officiële arbeids bemiddeling. Het bestuur wilde niet het plaatsingswerk verrichten en het dan doorgeven aan de officiële be middelaars, opdat deze wel zo goed konden zijn controle uit te oefenen en vervolgens op de officiële lijsten van hun eigen „successen" ook de klantjes van de stichting even kon den bijboekenü Hier rjjst de vraag hoe het moge lijk is, dat bij een onbaatzuchtig so ciaal werk, de ambtelijke jalousie zo intens kan zijn. Liever schakelt men een gehele stichting uit en ontneemt men werk zoekenden een kans, dan dat men zich laat „voorbijlopen" door een groepje geestdriftige mensen... Er zullen erg veel woorden nodig zijn om dit uit te leggen en goed te praten 1 er en zijn coalitiegenoten nemen het eerste standpunt m; de socialistische oppositie heeft de overtuiging, dat de Russen in ernst hebben gesproken toen zij de ratificatie als het einde der eenheidskansen aanduidden. De socialisten hebben er geen twijfel over gelaten, dat zij de vrees koeste ren, dat zulk een ontwikkeling ook door vele politici in het Westen gaar ne zou worden gezien. De kloof, die tussen coalitie en op- Sositie in dit opzicht gaapt, is onover- rugbaar gebleken. Zij schijnt in de laatste weken nog breder te zijn ge worden. De vrees, die de houding der socialisten bepaalt, leeft ook in bur gerlijke kringen, waar men evenwel van mening is, dat het niet mogelijk is op de ingeslagen weg terng te ke ren, zonder daarmee de Sowjet-Unie in de kaart te spelen. Roerige demonstraties te Athene Een aantal Atheense studenten heeft, na een massavergadering, waarop aansluiting van het eiland Cy prus bij Griekenland werd geëist, on der de kreet „Jullie zijn verraders", politiemannen, die hen beletten de gebouwen der Britse en Amerikaanse ambassades te naderen, met stoelen en stokken aangevallen. Er werden 49 burgers en 25 poli tiemannen gewond. Kersttoespraak van H.M. de Koningin H.M. de Koningin zal op Eerste Kerstdag van 13.00 uur tot 13.15 uur een Kersttoespraak voor de ra dio houden, die zal worden uitgezon den in een nationaal programma. Athlone door de Shannon bedreigd Stad wordt geëvacueerd De sterk gezwollen Ierse rivier de Shannon, die reeds 130 vierkante ki lometer bouwland langs haar oevers heeft overstroomd, bleef Dinsdag, als gevolg van de hevige regenval, was sen. De acht duizend inwoners tellende plaats Athlone, in het Westelijke ge deelte van Midden-Ierland, wordt thans door de rivier bedreigd, daar haar peil nog slechts vijf centimeter is verwijderd van de rand van de dijk, die de door de stad stromende Shan non omgeeft. De autoriteiten hebben opdracht ge geven geheel Athlone te doen ontrui men, een ongekende maatregel in de geschiedenis der stad. Hoofdinspecteur smokkelde koffie De douane aan het grenskantoor Holz te Kerkrade heeft de hoofdin specteur van politie M. H. uit Kerkra de aangehouden, toen hij met een dienstauto op weg W3S naar Duits land. De auto werd grondig onder zocht en daarbij kwam een partij kof fie en een hoeveelheid blikken met levensmiddelen te voorschijn. De hoofdinspecteur werd reeds ge ruime tijd van oneerlijke export ver dacht. Hij heeft de koffie in verschil lende zaken in Kerkrade opgekocht. Toen de douaniers het portier van de wagen openden, roken ze onmid dellijk koffie. De goederen zouden bestemd zijn geweest voor een Duitse politiecollega, die binnenkort feest zou vieren. Of deze bewering juist is, kon echter nog niet worden nagegaan. De hoofdinspec teur is hangende het onderzoek ge schorst. GASTON ALWEER VERHOORD Op last van minister van Justitie Het Franse ministerie van justitie heeft Dinsdag bevel gegeven een nieuw onderzoek in te stellen naar de moord op sir Jack Drummond, zjjn echtgenote en elfjarig dochtertje Elizabeth. De openbare aanklager van Marseille, Jean Oddou, heeft de 77-jarige Gaston Dominici, die voor een drievoudige moord ter dood is veroordeeld en in de gevangenis van Marseille zat in afwachting van de voltrekking van het vonnis, reeds opnieuw verhoord. De advocaat van Dominici had om een nieuwe behandeling verzocht op grond van „sensationele onthullin gen", betreffende zijn zoon Gustave en buren die Dominici, naar bericht werd, na het proces had gedaan. Bo vendien zouden er onregelmatigheden in de procedure van. het proces heb ben plaats gevonden. Het nieuwe onderzoek zal waar schijnlijk worden uitgevoerd door een volkomen nieuwe groep detectives, waartoe inspecteur Edmond Sebeille van Marseille, die het oorspronkelijke onderzoek leidde, niet zal behoren. Volgens persberichten uit Parijs ver zocht de advocaat een nieuwe behan deling van de kwestie op grond van de volgende vijf punten van beschul diging: 1. Gustave Dominici zou hebben deelgenomen aan de drievoudige moord, waarvan het motief beroving zou zyn. 2. Twee personen, die in de nabij heid van de boerderij van de familie Dominici wonen, zouden medeplichtig aan de moorden zijn. Brand aan boord ran twee Noorse tankers Op twee Noorse tankboten, de „Braconda" en de „Fensal" is brand uitgebroken na een ontploffing in de machinekamer. De „Fensal", die met een lading olie van Venezuela op weg was naar New York, zond Maandagavond noodseinen uit en meldde, dat zich een explosie had voorgedaan in de machinekamer, waarna brand uitbrak. Het schip be vond zich op ongeveer 270 mijl ten N.westen van San Juan (Porto Rico). Later werd gemeld, dat. men het vuur onder controle had. Eén der opvaren den van de „Fensal" is een marconist uit Middelburg. Op ongeveer 110 mijl ten N-westen van de „Fensal" deed zich op de „Bra conda" eveneens een ontploffing voor in de machinekamer, waardoor bran uitbrak. Twee opvarenden werden zwaar gewond. Uit nadere berichten blijkt, dat men de brand klaarblijkelijk meester is geworden. De twee gewonden zijn thans buiten levensgevaar. De tank boot heeft om doktershulp gevraagd. De „Santa Sofia" is, met een dokter, op weg naar de „Braconda". 3. Clovis en Gustave zouden samen het geweer, dat bij de moorden ge bruikt was, in eigendom hebben. 4. Elizabeth Drummond zou na haar ouders gedood zijn. 5. Na de misdaad zou Yevette, de vrouw van Gustave, een familiebij eenkomst op de boerderij hebben be legd, waarvan de „patriarch" Gusta ve was buitengesloten. Op verschillende plaatsen wordt En geland op het ogenblik geteisterd door overstromingen welke ook het bekende week-eind centrum Maiden head aan de Theems niet onberoerd hebben gelaten. illllllllilillllllllllllllllllllllllllllM Vandaag bevestiging van Uniestatuut Ter gelegenheid van de be- vestiging van het statuut voor het koninkrijk op 15 December spreken de minister-president, H dr. W. Drees, de minister van overzeese rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, en de mi nister-presidenten van Surina me en de Nederlandse Antillen, resp. A. Currie en mr. E. Jonckheer, voor de transatlan tische rijksdelen redevoeringen uit. Via beide zenders Hilversum, wordt hedenmiddag van 14.50 tot 16.00 uur in een nationaal programma de plechtigheid in de Ridderzaal uitgezonden. H Op de openbare gebouwen hier te lande en overzee zal M M vandaag gevlagd worden, s Hedenavond zal H. M. de Koningin in de troonzaal van f§ het paleis op de Dam een diner aanbieden aan de leden der de- legaties, waaraan ca. 50 gas- n ten zullen aanzitten. Motie van wantrouwen verworpen De motie van wantrouwen, die tegen het kabinet Ali Sastroamidjojo is in gediend door de oppositiepartijen in het Indonesische parlement, is Dins dagavond in het parlement verwor pen. Er werden 92 stemmen vóór de motie uitgebracht en 115 tegen, bij 6 onthoudingen. RAADSELACHTIGE DIEFSTAL IN AMSTERDAM Merkwaardige overeenkomst met diefstal uit geld-auto van P.T.T. Een tas met 165€0 is gistermiddag tussen twee en drie uur uit een bestel auto van een sigaretten-importfirma uit Scheveningen verdwenen. De chauffeur, de 29-jarige G. W. Thiel, moest een bestelling van 30.000 siga retten en vijf pond tabak afleveren bij een groothandel in tabaksartikelen in de Warmoesstraat te Amsterdam. Voor bet pand stonden echter ver scheidene auto's geparkeerd, zodat hij doorreed en eerst ca. 30 meter verder een plaats vond om zijn wagen neer te zetten. Drie keer liep de chauffeur van de wagen naar de zaak om de Parijse accoorden Regering vraagt goedkeuring De regering heeft aan de Tweede Kamer toegezonden het wetsontwerp, houdende goedkeuring van de volgen de op 23 October jl. te Parijs onder tekende accoorden en overeenkomst: protocol bij het Noord-Atlantisch ver drag inzake de toetreding van Duits land, protocol tot wijziging en aan vulling van het verdrag van Brussel onderscheidenlijk betreffende de strijdkrachten van de West-Europese Unie, het toezicht op de bewapening en het agentschap van de West-Euro- pese Unie voor het toezicht op de be wapening en de te Parijs gesloten overeenkomst betreffende de aanwe zigheid van vreemde strijdkrachten in de Bondsrepubliek Duitsland. WAS HERSTEL ONVOLDOENDE Steunbalken vermolmen; houtworm in de zoldering De Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde gemeente te Biervliet heeft ernstige zorgen. Wie het kleine gezellige kerkgebouwtje met zijn gebrand schilderde ramen, die in het gehele land bekendheid genieten, binnentreedt en het oog laat gaan over het stemmige interieur in bruin en blauw, over de prachtige koperen luchter uit de achttiende eeuw en de afbeelding van Wil lem Beukelszoon, kan zich dat moeilijk realiseren. Maar er is iets, dat stel lig de aandacht verdient: onder de zware eiken draagbalk in de Zuidweste lijke hoek van het gebouw staat een stut om te voorkomen, dat deze hoek verzakt Het kerkje werd in de bevrijdings dagen zwaar getroffen door een geal lieerd ai-tillene-bombardement. Ge lukkig had men de kostbare ramen vroegtijdig verwijderd en diep in een kelder opgeborgen; de schade was echter aanzienlijk. In de jaren 1947 en 1948 werd het gebouw gerestaureerd tot een bedrag van f 71.000.Monu mentenzorg nam hiervan 90 procent voor haar rekening; 'n stevige f 7000 moest dus uit kas van de kerkelijke gemeente komen. En nu moet er weer gerestaureerd worden. De reeds eerder genoemde balk tijdens de restauratie niet ver vangen is langzamerhand aan het vermolmen en door zwamvorming aan het uiteinde vrijwel verteerd. Ook in de tegenovergestelde hoek doen zich overeenkomstige verschijnselen voor; twee balken worden door vei-- wering aangetast. Ook de zolder vraagt nog de aandacht van de kerkvoogdij; een deel werd bij de restauratie vernieuwd, in het andere deel is thans houtworm geconstateerd. De kerkvoogdij heeft over dit alles contact opgenomen met de architect M. J. J. van Beveren te Middelburg, die inmiddels een herstelplan heeft ontworpen en mededeling gedaan aan Monumentenzorg. De vervanging van de aangetas te balken en zolderplanken zal naar schatting f 6000.— kosten, maar ditmaal is Monumenten zorg slechts geïnteresseerd in een bijdrage van 50 procent. Om de benodigde gelden bijeen te krij- fen is ook een beroep gedaan op e provincie- en gemeentekas, maar tot dusver zijn deze verzoe ken bij de betrokken instanties nog niet in behandeling geweest. Jeugdgebouw Biervliet bezit ook een jeugdge bouw, dat enkele jaren geleden in be heer is overgenomen door de Her vormde kerkvoogdij. Sedert de oorlog is aan dit gebouw niets gedaan en het zal dan ook geen verwondering wek ken, dat het er zeer deplorabel uitziet. De financiën ontbraken; dit was de hoofdoorzaak, dat het voor de jeugd zo nodige gebouw in onbruik bleef. Daarin zal evenwel spoedig verande ring komen: Vandaag wordt het her stel er van aanbesteed. Er moet veel aan worden gedaan de oorlog heeft ook hier zyn sporen nagelaten en tevens heeft men het plan er toiletten in te laten aanbren gen en er een vergaderzaaltje bij te bouwen. De raming is f 12.000. waarvan het Rijk f 5000.voor zyn rekening neemt. Al met al krijgt de kerkelijke kas dus ongeveer f 10.000.te betalen. Men zal nog pogingen in het werk stellen om ook voor het herstel van 't jeugdgebouw een gemeentelijke bij drage te verkrijgen, want de Hervorm de kerk te Biervliet is niet rijk. Zij moet al haar kosten bestrijden uit de inkomsten van plaatsengeld en kerke lijke belasting; bezittingen heeft zij niet. goederen over te brengen. Twee maal liet hij de wagen onafgesloten staan, maar de laatste keer sloot hij de dear af. De man incasseerde een bedrag van ruim elfhonderd gulden en ont dekte bij zijn terugkomst, toen hij het geld in de tas wilde stoppen, dat deze uit de bestelruimte was verdwenen. Als de diefstal inderdaad in de korte spanne tijds dat hij afwezig was is ge schied, is het wel een bijzonder bra- vourstukje geweest, want vijftien huizen verder is het politiebureau ge vestigd. Daar deed de onthutste chauf feur aangifte. Rechercheurs hebben de auto op vingerafdrukken onderzocht. Deze diefstal vertoont een merk waardige overeenkomst met de beken de diefstal uit de geldauto van de P. T.T. op 28 October jl., waarbij een be drag van 63.000 gulden werd ont vreemd. Toch waren de deuren gelijk ook hier het geval is, evenmin geslo ten, doch alleen met een routinege- baar in het slot gegooid. En zo wordt de Amsterdamse politie na 47 dagen opnieuw geconfronteerd met een voor alsnog raadselachtige gelddiefstal. is het 20 jaar geleden, dat met de Fokker F-18 „Snip" de eerste K.L.M.-vlucht van Ne derland naar West-Indië werd gemaakt. viert ds. D. Middelkoop, Ge reformeerd predikant te Zaam- slag zyn zilveren ambtsjubi leum Relletjes in Palembang Aanval op Nederlandse commissaris Tijdens een te Palembang gehou den demonstratie ter herdenking van de Zuid-Celebes-affaire werd een re solutie aangenomen, waarin de rege ring verzocht wordt de strijd om West-Irian te intensiveren. In op tocht trok men naar het gouver neurskantoor om de resolutie te overhandigen. Tijdens deze demon stratie traden tientallen demonstran ten uit het gelid en drongen het erf op van de Nederlandse commissaris, mr. A. J. Vleer, waar zij tracht ten de rood-wit-blauwe vlag neer te halen. Zij werden gevolgd door heet gebakerde demonstranten. Door het beleidvol optreden van het herden- kingccomite en een lid van de plaat selijke politie, werden de gemoede ren gesust, waarna de stoet zyn weg voortzette. VRIJ ZACHT. Zwaar bewolkt met later opklarin gen en een enkele verspreide bui. Ma tige, langs de waddenkust af en toe krachtige Zuidwestelijke wind. Vrij zacht. ZON EN MAAN. 16 December Zon op 8.42 onder 16.29 Maan op onder 12.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1