NIEUWS UIT DE KERKEN ST. LAURENS IN BEROEP TEGEN TOEWIJZING WEGEN DOOR G.S. WALCHEREN VISSERSVERENIGING „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" BIJEEN DINSDAG 14 DECEMBER 1954. PROVINCIALE ZEETJWSE COURANT 1 RAAD BESLOOT MET ALGEMENE STEMMEN: Verkeerstellingen bewezen, dat merendeel doorgaand verkeer van „oude" Noordweg gebruik maakt St. Laurens is de tweede Walcherse gemeente, die bij de kroon in beroep gaat tegen het onlangs door Gedeputeerde Staten vastgestelde plan van toedeling der wegen ingevolge de Herverkavelingswet. De raad besloot hiertoe met algemene stemmen in zijn zitting van Maandagmiddag. Aan leiding hiertoe was het feit, dat G. S. het deel van de Noordweg van de grens van Middelburg af tot aan de plaats waar de „uitvalsweg" op de Noordweg uitkomt, als tertiaire weg hebben toegewezen aan St. Laurens, terwyl de „uitvalsweg" zelf en het overige deel van de Noordweg als secun daire Weg onder beheer van het wegschap Walcheren komt. B. en W. wilden tegen deze toewijzing en tegen het aan de wegen gegeven karakter pro testeren. omdat naar hun mening de uitslagen van verkeerstellingen be wijzen, dat het doorgaand verkeer voor het merendeel van de z.g. oude weg de Noordweg gebruik maakt en niet van de „uitvalsweg". Het col lege wilde derhalve het betrokken deel van de Noordweg ter lengte van ongeveer 1500 m als secundaire weg aangewezen zien en dan niet in eigendom aan de gemeente St. Laurens. De raad kon zich met dit argu ment verenigen. De uitslagen van de verkeerstel lingen, die op 2 en 4 December door de Rijkspolitie zijn gehouden, ter Blaatse waar de uitvalsweg met de roorweg een driesprong vormt, wer den ter vergadering bekendgemaakt. Zij geven het volgende beeld: op 2 December maakte van het doorgaand verkeer per fiets en bromfiets 9o,S2% (1809 voertuigen) gebruik van de „oude weg"; voor motorfietsen be droeg het percentage 70,69 (82), auto's 59,38 (345) en bespannen wagens 100 (32). Op 4 December werden de volgende resultaten ge boekt: fietsen 94,75 (1371), moto ren 74,11 (146), auto's 59,87% (279) en bespannen wagens 94,59 (35). De raad benoemde wethouder K. Wouterse (CHU) tot vertegenwoordi ger van St. Laurens in het College van Beheer van het Wegschap Wal cheren, dat Woensdag a.s. zal bijeen komen. De heer Wouterse verenigde 6 stemmen op zich, terwijl één stem werd uitgebracht op de heer K. A. Hamelink (G.B.). Rampenfondsgeldén Op voorstel van wethouder P. Boon (A.R.) werd besloten de „uitvalsweg" een naam te geven. Deze luidt Leliën- daalseweg, voor wat betreft het deel, dat binnen de gemeentegrenzen ligt. Men zal echter overleggen met de ge meente Middelburg teneinde te trach ten, dat de naam Leliëndaalseweg die historisch is reeds van de split sing bij de Sandberglaan gegeven kan worden. Bij de rondvraag informeerde heer J. Koole Dzn. (CJELU.) naar de bestemming, die aan het rampen fondsgeld zal worden gegeven. De voorzitter antwoordde hem, dat nog niet bekend is of dit bedrag als bij drage in de stichting van een nieuw verenigingsgebouw in Kerkwerve zal worden aangewend. De mogelijkheid bestaat, dat dit project geheel uit particuliere gelden zal worden gefi nancierd. Zolang zulks niet bekend is, blijft het geld van St. "Laurens fn be legging. Mocht het niet voor Kerk- Jachthaven Terneuzen deze zomer De Terneuzense jachthaven heeft zich ook gedurende het afgelopen seizoen in een grote belangstelling mogen verheugen, ofschoon vergele ken bij vorig jaar van een kleine te ruggang sprake is. Dit is te wijten aan d<f slechte weersomstandighe den. De jachthaven werd dit jaar be zocht door 409 (vorig jaar 432) bui tenlandse en 60 (v.j, 69) binnenland se jachten. Het aantal ligdagen be droeg respectievelijk 983 (v.j. 1024) en 101 (v.j. 115) dagen. De nationaliteit van de buiten landse jachten, die van de haven gebruik maakten, was als volgt: 362 Belgische, 44 Engelse, 2 Franse en 1 Duits jacht. Een belangrijke gebeurtenis voor de Terneuzense jachthaven, die tij dens het watersportseizoen de thuis haven is van de Royal Belgian Sai ling Club te Gent, was het gereed-, komen dit jaar van de nieuwe pon ton, waardoor de capaciteit van de jachthaven in aanzienlijke mate werd uitgebreid. Subsidietoezeggingen schilderwerk Zeeland Moest de subsidieregeling voor schil derwerk in de wintermaanden onlangs worden stopgezet of beperkt, thans kan worden medegedeeld, dat voor Amsterdam en 's Gravenhage weder om een beperkte hoeveelheid subsidie toezegging zal worden verzonden, evenals in zeer beperkte mate voor Rotterdam en Zeeland. De stand der werkgelegenheid te Tilburg maant tot voorzichtigheid, zodat de toezeggingen voor deze gemeente voorlopig voor één week zullen worden opgeschort. Voor Zuid-Limburg blijft de stopzetting ge handhaafd; voor alle andere gemeen ten zijn de beperkingen opgeheven. Benoeming leden College van Beheer Wegschap Walcheren B. en W. van Middelburg stellen de raad voor nog in de vergadering van Woensdag a.s. over tc gaan tot benoe ming van een tweetal vertegenwoor digers van de Zeeuwse hoofdstad in het College van Beheer van het wa terschap „Wegschap Walcheren." De taak van het wegschap omvat de ver zorging van de aan dit lichaam toe bedeelde wegen. Daaronder vallen ook een aantal Middelburgse wegen, die tot dusver door B. en W. werden beheerd. Om die reden lijkt het B. en W. wenselijk als vertegenwoordigers van Middelburg twee leden van him college aan te wijzen. Zij leggen daar toe de volgende aanbeveling over: eerste vacature: 1. mr. dr. N. Bol- kestein; 2. J. W. Kögeler; tweede va. eature: 1. L. J. Van 't Westende; 2. A. J. Berenpas. werve nodig zijn, dan zal men het be drag naar het Rampenfonds overma ken. Tijdens deze vergadering werd de gemeenterekening over 1953 aange boden. Tot leden van de commissie, die deze rekening zal nazien werden de heren Koole en K. A. Hamelink (G.B.) benoemd. De raad ging accoord met het voorstel tot verhoging van de wet houderssalarissen met ingang van 1 October j.l. met de dienovereenkom stig door G. S. voorgestelde normen. Een verzoek van de Vereniging Clir. Kleuterschool om verhoging van de subsidie werd afgewezen. De verdere agendapunten gingen zonder meer onder de hamer door. Prijzen Vlissingse kanarietentoonstelling Uitslag van dc Zaterdag en Zondag gehouden kanarictentoonstelling der kanariehoudersvereniging „Vogel vreugd" te Vlissingen. Klasse 1, 4 vogels: S. Posthuma, Vlissingen, le prijs, W. B. Fed., me daille Commissaris der Koningin en wandbord P. van Sluis; W. Reinders, Middelburg, 2e prijs en medaille Pro vinciale Zeeuwse Courant. Klasse 2, 2 vogels: W. Reinders. Mid delburg, le prijs en W. B. Fed.; K. van Belzen, Vlissingen, 2e prijs, lauwer tak en medaille Vlissingen. Klasse 3, 1 vogel: W. Reinders, Mid delburg, le prijs en medaille burg. Goes; J. Reinders, Souburg, 2e prijs en beker. Klasse 4, 1 vogel: W. Reinders, Mid delburg, le prijs en medaille burg. Sluis; A Schrijver, Goes, 2e prijs en medaille. Klasse 5, 1 vogel: J. Malgo, Vlissin gen, le prijs en lauwertak; J. Malgo, Vlissingen, 2e prijs en lepeltje. Kleurvogels, klasse A: O. Scherp, Kortgene, le prijs, W. B. Fed. en me daille burg. Vlissingen; W. Dieleman, Axel, 2e prijs en standaard. Klasse B: J. van Hagen, Axel, le prijs. Klasse C: T. Louwagie, Sluis, le prijs en standaard; J. Vis, 2e prijs en medaille Vlissingen. Bijzondere prestaties: S. Posthuma, eigenaar meesterzanger der tentoon stelling; D. Wissekerke, med. voor de beste kloekenA. Schrijver, med. voor de beste holklingelS. Posthuma, med. voor de beste holrol; S. Posthuma, med. voor de beste fluiten. Benoeming Bij beschikking van de minister van financiën is aangesteld in vaste dienst tot motordrgver-dekknecht bjj de Visserrjpolitie op de Zeeuwse stro men de heer C. C. F. Vermeirssen, thans werkzaam op arbeidsovereen komst ter standplaats Thólen. Middelburg Ds. H. Johannes over strijd van de Oostduitse herken In een bijeenkomst van de Ring Walcheren der Hervormde Mannen- vereniging „In Dienst der Kerk" in de Middelburgse Bogardzaal, heeft ds. H. Johannes, Evangelisch-Luthers predi kant uit Vlissingen, Maandagavond een boeiende causerie gehouden over de strijd der kerken in Oost-Duitsland om staande te blijven tegenover de grote macht van het communisme. Spr. begon met het geven van een uiteenzetting over de „Kirchentag"-be- weging, die telkenjare in Duitsland Tot uiting komt in de jaarlijkse „Kir- chentag", een manifestatie van pro testantse gemeenteleden uit alle delen van het land. Dit jaar werd deze toog- dag eigenlijk dagen van 7 tot en met 11 Juli in Leipzig gehouden. Dat zulks in de Oostzóne kon gebeuren, noemde ds. Johannes een wonder Gods. Uitvoerig vertelde hij over zijn indrukken en ervaringen van deze bij eenkomst, die hij zelf mee kon ma ken. O.a. was het hem opgevallen, dat ondanks de moeilijkheden, die de com munistische leer speciaal hun in de weg legt, zoveel jongeren hier door hun aanwezigheid blijk gaven de kerk van Christus te willen dienen. „Groot was de geestdrift van deze tienduizenden, die na lange jaren weer contact hadden met hun broeders van de andere zóne", aldus ds. Johannes „en die thans massaal temidden van communistische heerschappij, openlijk het Evangelie konden horen verkon digen". Sprekend over de toenemende russificering van de Oostzóne, be schreef spr. in het kort de strijd, die de kerk daar moet voeren tegen deze „heilsleer", die van de mens alles eist voor de Staat. In dit verband herin nerde hij o.a. aan het herderlijk schrij ven, dat bisschop dr. Otto Dibelius, een van de voormannen van de Evan gelisch Kirche, voirge week deed uit gaan. Daarin wordt de predikanten gezegd, dat zij jongeren, die deelnemen aan marxistische inwijdingsplechtig heden moeten uitsluiten van het doen van openbare geloofsbelijdenis. Nadrukkelijk betoogde ds. Johannes, dat de protestanten in Oost-Duitsland het moeilijk, zeer moeilijk hebben, maar dat zij niet met de hoofden ge bogen zitten. Integendeel, zij hebben ingezien, dat de weg van de Christen niet altijd de gemakkelijkste is. Met blijdschap dragen zij hun boodschap uit en hierop is van toepassing het motto van de laatste Kirchentag „Seidt fröhlich in Hoffnung" (Weest blijde in de hoop). Tot slot vertoonde spr. een filmstrook, die een indruk gaf van wat de „Kirchentag'-beweging betekent en hoe deze massameeting gehouden wordt. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer C. Dronkers uit Vlissingen. Kerstfeestviering C.J.M.V. Het bestuur van de afdeling Mid delburg van de C.J.M.V. zal op Tweede Kerstdag in het C.J.M.V.- gebouw een Kerstfeestviering hou den met haar leden, militaire leden en studerenden inbegrepen. De avond is verder bedoeld als contact-avond voor de leden van de commissie van bgstand. de leiders van Jongensclubs en afgevaardigden van de verenigingen „Juliana" en „Will van Zoelen". De avond zal aanvangen met een gemeenschappe lijke broodmaaltijd in de benedenza len. Daarna zal de eigenlijke Kerat- feestviering gehouden worden, waar bij in de bovenzaal het Kerstspel „De Herder" van M. C. Fallentin zal worden opgevoerd. Officiële publicaties GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, 14 December 1954, des namiddags te 17.30 uur, een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden. GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag, 17 December 1954, des namiddags te 2.00 uur. een openbare vergadering van de gemeen teraad zal worden gehouden. Vlissingen M.A.C. Scheldegouwen bijeen De motor- en autoclub „Schelde gouwen" hield zijn jaarlijkse alge mene vergadering. Het bestuur werd met algemene stemmen herkozen, met uitzondering van de heer R. Duunk, die zich niet herkiesbaar had gesteld. In zijn plaats werd ech ter geen ander benoemd, omdat het bestuur werd teruggebracht van acht naar zeven leden. Het bestuur ziet er als volgt uit: dr. J. C. Arends, voorzitter; P. van Hese. secretaris, J. Bleuze, penningmeester; H. Moor, tweede secretaris: A. Bouwens, G. J. Eland en P. Tilroe. De wedstrijd commissie zal er het komende jaar als volgt uit zien: M. Uil, I. W. de Jonge en D. Roelse. Besloten werd om de proef, het clubkampioenschap in één rit te ver rijden, niet te herhalen. Dit jaar zul len zes ritten voor het clubkampi oenschap worden verreden, waarvan drie op Zaterdag en drie op Zondag. Twee daarvan zijn ritten by duister nis. In totaal zijn drie ritten, waar van één bij disternis, verplicht. De Zeeuwse terrein-kampioen- schappen hangen aan een zijden draad. Het is namelijk vrijwel zeker, dat het terrein te Vlissingen zal worden geëgaliseerd, waardoor het terrein ongeschikt wordt voor deze wedstrijden en slechts tegen hoge kosten geschikt te maken zal zgn. Tentoonstellino „De Posthoorn" Zaterdagavond opende de heer W. J. van Uxem, voorzitter van de post- duivenhoudersvereniging „De Post hoorn" te Vlissingen, de jaarlykse postduivententoonstelling van deze vereniging. In net R.K. Verenigingsgebouw waren 261 inzendingen van leden sa mengebracht, waaronder buitenge woon fraaie. In zijn openingswoord feliciteerde de heer Van Uxem in het byzonder de bijna 82-jarige duiven- enthousiast, de heer J. Penne, die niet minder dan vier prrjsduiven in zond! Als keurmeester fungeerde de heer J. J. Arnauts uit Etten. De uit slagen waren als volgt: Klasse I (oude doffers, 50 inzen dingen): 1 J. Kats; 2 A. A. v. d. Berge; 3 A. A. v. d. Berge; 4 F. La- cor; 5. J. van Peene. Klasse II (oude duivinnen, 24): 1 A. A. v. d. Berge; 2 P. Riteco; 3 E. Gouw; 4 H. Ingelse; 5 K. de Nooyer. Klasse III (jarige doffers, 39): 1 N. van Hoorn; 2 P. Riteco; 3 A. A. v. d. Berge; 4 P. van Duyn; 5 H. de Vries. Klasse IV (jarige duivinnen, 22): 1 K. de Nooyer; 2 J. Penne; 3 J. Rottier; 4 J. Wieland; 5 L. J. Ize- boud. Klasse V (jonge doffers, 70): 1 L. van Sorge; 2 J. de Hondt; 3 J. Weeland; 4 W. Verlinde; 5 J. Wee land. Klasse VI (jonge duivinnen, 53) 1 J. Penne; 2 H. de Vries; 3 F. La- cor; 4 A. A. v. d. Berge; 5 C. Mom maas. Oost- en West-Souburg Raadsagenda De raad der gemeente Oost- en West Souburg komt Vrydag 17 De cember a.s. des namiddags om 2 uur in openbare vergadering- bgeen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel van B. en W. om by de.Kroon in be roep te gaan tegen de besluiten van G.S. betreffende het plan van wegen en waterlopen In het herverkave- lingsblok Walcheren. Voorts zijn er voorstellen tot vaststelling van een verordening op de heffing van een straatbelasting; tot benoeming van 2 leden in het bestuur van de gemeen telijke instelling voor Sociale Zaken; tot vaststelling van het partiële uit breidingsplan „Bermweg"; tot ver koop van grond en tot wflizging van diverse begrotingen. LAATSTE NIEUWS Geen vergunning tot arbeidsbemiddeling. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft op dc aanvra ge van de stichting „Het leven begint bij veertig" om een vergunning tot arbeidsbemiddeling zonder winstoog merk afwijzend beschikt. Dit heeft de minister in de afgelopen nacht in de Tweede Kamer medegedeeld. In zyn beslissing heeft minister Suurlioff overwogen, dat de bemidde ling, welke de stichting zich voorstel de te verlenen, niet voldoet aan de criteria waaraan een verantwoorde bemiddeling behoort te voldoen. illllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll I „Lange-T sjangj De P.Z.C.-tournée 1955 met 5§ „Hang-Wang" deed reeds dui- 1 zenden vooral jeugdige p bewoners, van Walcheren en M Zuid-Beveland kennis maken met zeden en gewoonten in China. Er zijn zelfs kinderen en n volwassenen, die. na de „Hang- Wang" voorstellingen te heb- ben gezien, een tijdlang op zan- gerïge toon spraken en ae r in ieder woord stelselmatig door H een 1 vervingen. Hoe achter de verwondering te schetsen van vele Middel- H burgers, toen zg dezer dagen een rij inwoonsters van dit Aziatische land door de binnen- j= H stad zagen trippelen op Chine- m se wijze met de handen voor de borst gevouwen? Zangerig be- groetten zH iedere voorbggan- ger met „Lange-Tsjang", net- geen volgens de P.ZC.-voor- s H stellingen iets van „Vrede zij m met U" betekentDe ge- ij schiedenis wil, dat velen van de aldus aangesprokenen een big n gebaar van herkenning maak- ten en dat hun weerwoord eveneens „Lange-Tsjang" luid- de.. Hoe kwamen deze „Chinese dames" plotseling in de Zeeuw- M se hoofdstad verzeild? De op- H lossing is vrij eenvoudig: een dertigtal leerlingen van een p meisjesschool had onderling af- p gesproken zich onderweg ee van de school naar het elders p gelegen gymnastieklokaal fr „Chinees" te gaan gedragen! p Dat zg pret gehad hebben, kan p men veilig aannemen. Eén na- H deel leverde het hen echter wel op. Zij arriveerden namelgk te p laat ter bestemder plaatse en dat kostte hen straf. Kennelijk M hield het lesrooster geen reke- p mng met de Chinese tred, die H langzamer is dan de Europese. M ïïufBiumiiiTiiinnjiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiininiiiiiiiiiiiiiiriifiniiiiniïïii R.K.F.C. te sterk voor De Zeeuwen (41) Op de Raayberg, welke meer op een modderpoel dan een voetbalveld leek, is het RKFC gelukt een verdiende 41-overwinmng op de Zeeuwen te behalen, waardoor de Bergenaren hun mooie positie op de ranglgst hebben behouden. In de eerste helft liet de thuisclub goed voetbal zien, maar verder dan een geannuleerd doelpunt van Van Ekeren kwam zg in deze periode niet. In de tweede helft, toen de thuis club het voordeel van de wind had. kreeg de voorhoede, waarin Van Eke ren van de links- naar de rechtsbui tenplaats was verhuisd, meer vaart. In de 15e minuut gaf Van Ekeren met een goed schot zijn club de leiding; 7 minuten later maakte dezelfde speler 20, waarna hg in de 27e minuut de hattrick verrichtte, na een mooie solo ren. De Zeeuwen trok daarop goed ten aanval en al spoedig passeerde de linksbinnen de wel wat ver uitgelopen doelman Schoonen (31). De laatste phase was weer voor de thuisclub en 6 minuten voor het einde bracht an dermaal Van Ekeren. na een goede combinatie met Linders, de stand op 4—1. MINDER GUNSTIG JAAR De heer L. Dingemanse nam afscheid Zaterdagmiddag hield de vissers- vereniging „Draagt Elkanders Las ten" in het Verenigingslokaal te Ar- neinuiden haar jaarvergadering. On der de genodigden bevond zich ae heer J. Cambier, secretaris van „Zevibel". De burgemeester van Arnemulden was verhinderd deze vergadering by te wonen. De voorzitter, de heer L. J. A. Hul- breclit, bracht in zyn openingsrede naar voren, dat het afgelopen jaar niet zo gunstig was geweest voor de visserij a's 1953. De prKzen waren aanmerkelijk lager en ae vangsten waren ook kleiner. De secretaris en de penningmeester deden verslag over het afgelopen jaar. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de financiële toe stand der vereniging vrij gunstig was. Het batig slot was op 30 October '53 1469,77 en aan het einde van het laatste boekjaar 1860.83. Het batlj saldo van 't „puffonds" was 633.8E. Nadat de ingekomen stukken waren behandeld, werden de heren L. Theu- ne en F. Bout bg acclamatie herko zen als bestuursleden. De heer L Bout stelde voor de opbrengst van het ziftsel, na aftrek van kosten aan de houders van de vaartuigen te doen verdelen. De heer L. Dingemanse, die 32 jaar lang lid was van de vereniging, afde ling Vlissingen, legde zgn bestuurs functie neer, daar hü de visserg niet meer uitoefent. In deze vergadering RAAD WESTKAPELLE. Heffing straatbelasting vastgesteld. Vrgdag vergaderde de gemeente raad van Westkapelle onder voorzit terschap van burgemeester mr. M. Tydeman. v De raad besloot om toe te treden tot de vereniging „De Hollandse Mo len" en voorts werd besloten het op halen van huisvuil te doen aanbeste den. Een verzoek van het besstuur van de Chr. Kleuterschool tot verhoging van de subsidie met 10.per leer ling boven de vier jaar, per jaar, werd ingewilligd. Het salaris van de eerste en tweede ambtenaren ter se cretarie zal worden verhoogd inge volge de circulaire van de minister van binnenlandse zaken, terwgl de ti. tels gewgzigd zullen worden in com mies, adjunct-commies en hoofdcom mies. De heer J. Minderhoud werd her benoemd als lid van het Burgerlgk Armbestuur. Vervolgens werden de vroongelden als volgt vastgesteld: paard, volle weidetijd, 135.rund, volle weide- tgd, 130.In verband met de gunstige nazomer werd voor eerste en tweede weidetyd eenzelfde prgs vastgesteld. Voorts stelde de raad de verorde ning op de heffing der straatbelas ting vast. De gemiddelde huurprijs wordt voor nieuwgebouwde panden panden; de belasting voor nieuwe gevonden, in vergelijking met oude panden zal dus niet hoger zgn dan voor gelijkwaardige oude papden. Daar de nieuwe panden echter dik wijls groter zgn (en van meer com fort voorzien) ligt de belastbare op brengst hoger. De straatbelasting zal 1 Jan. 1955 ingaan. Over 1954 zal de oude rioolbelasting geheven worden. Het crediet in rekening-courant by de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd over 1955 vastgesteld op 80.000. Als vertegenwoordiger in de commissie van beheer van het Wegschap Walcheren werd burge meester Tydeman gekozen. Tenslotte werd de woningcommis- sle geheel herbenoemd. Collecte De opbrengst van de collecte van het cibond Algemene Instellingen voor Kin derbescherming te Utrecht bedroeg in Gapinge f 14.27. Moeilijkheden in Goudse Hervormde Gemeente In de JMed. Herv. Gemeente te Gouda zijn enkele moeilgkheden ont staan met betrekking tot de moda liteiten in de Ned. Herv. Kerk. Kérkvisitatoren-generaal jhr. L. de Geer uit Zeist, ds. W. A. Zeydner uit Rotterdam en dr. W. J. de Wil de uit Den Haag hebben met het oog hierop een samenspreking met de centrale kerkeraad van de Goud se Hervormde gemeente gehouden. Onderwerp van bespreking was het al of niet continueren van de extra diensten voor de Geref. Bond in de Herv. kerk van Gouda. Aangezien dr. G. Huls niet meer tot de modaliteit van de Geref. Bond kan worden gerekend, is men van die zijde van oordeel, dat het aantal beurten tot de helft is gereduceerd. De afdeling van de Geref. Bond heeft in een schrijven aan de centra le kerkeraad als haar oordeel te kennen gegeven, dat dr. Huls ten onrechte zijn pla&ts in de Goudse gemeente bezet. Dr. de Wilde noem de dit schrijven onwaar, onbehoor lijk en onkerkelgk. Ds. Zeydner gaf het advies, dat de centrale kerke raad een commissie zal benoemen om de inhoud van de brief met de schryvers te bespreken. Besloten werd tenslotte, de voor lopige toekenning van extra diens ten met 2maand te verlengen in afwachting van een definitieve be slissing. Schorsingsbesluit ds. Schokking vernietigd De commissie voor het opzicht vanwege de generale synode der Ned. Herv. Kerk, gepresideerd door prof. dr. Th. L. Haitjema te Gronin gen, heeft, naar wg' vernemen, het besluit van de provinciale commissie voor het opzicht in Gelderland waar- bg ds. mr. H. Schokking te Yzen- doorn voor een half jaar in zyn be-, diening werd geschorst, vernietigd. De commissie sprak tevens uit, dat zij geen aanleiding aanwezig achtte op as. Schokking, die geschorst was omdat hg verschillende bepalingen van de kerkorde zou hebben over treden, een middel van kerkelgke tucht toe te passen. Het conflict in Yzendoorn vindt voornamelijk zgn grond in de bewering van een be paalde groep gemeenteleden, dat ds. Schokking geen rechtmatig predi kant der gemeente Yzendoorn zou zijn. Yzendoorn heeft altyd een pre dikant van de Geref. Bond gehad en ds. Schokking behoort tot de mid- den-orthodoxie en de moeilgkheden wortelen dan ook in een richtings kwestie. wy vernemen, dat in verband met deze uitspraak van het hoogste or gaan in kerkelgke zaken voor hoger beroep in de Ned. Herv. Kerk, ds. J. A. Tammens, Ned. Herv. predikant te Varsseveld, als voorzitter van de commissie voor het opzicht in Gel derland, ontslag genomen heeft. Ds. Strating spreekt op „De Horst" Van 14 tot en met 16 Januari a.s. zal op „De Horst" te Driebergen door het instituut „Kerk en Wereld" een conferentie worden gehouden voor hen, die in het kader van de platte- landsjongerengemeenschap betrokken zgn bij het werk onder de jongeren. Er zal een aantal inleidingen worden gehouden, waarby o.a. ds H. M. Stra ting uit Goes zal spreken over de plaats van het plattelandsjongeren werk ten opzichte van andere vormen van jeugdwerk. NED. HERV. KERK. Ds. R. Steur, Ned. Herv. predikant te Ouddorp, heeft bedankt voor het beroep naar Tholen. GEREF. rflRK. Aangenomen beroep naar Wilsum (Ov.): ds. W. Fokkens te Wisseker ke. werd hij door de voorzitter namens al le leden bedankt voor het vele werk, dat hy voor de vereniging deed en bood men hem een geschenk en het ere-lidmaatschap van de vereniging aan, hetgeen hg dankbaar aanvaard de. De heer Dingemanse dankte het bestuur en alle leden voor de blgkcn van waardering. GARNALEN VISSEN Na de pauze vroeg de heer I. Bont by de „Zevibel" stappen te onderne men om te bereiken, dat de garnalen- vissers vergunning wordt verleend op die verpachte mosselpercelen te mo gen vissen, waarop geen mosselen zgn Sezaaid. De heer Cambier zegde toe it aanhangig te zullen maken bg dc „Zevibel". Daarna bracht de heer Cambier naar voren, dat er een comité was ge sticht om gelden te verzamelen voor de Urker en Helderse vissers, die on langs in de zware storm zijn verdron ken, en verzocht de aan aanwezigen met milde hand hieraan te geven. Dhr M. Siereveld spoorde een ieder aan om zoveel als-kon hiervoor een offer te storten, maar wilde geen gelden overmaken aan enig comité, doch rechtstreeks aan weduwen en wezen van de slachtoffers. Dit werd door de vergadering aangenomen en tevens werd 300 uit de kas der vereniging bggedragen. RAAD DOMBURG In beroep bij kroon tegen herverkavelingswegenplan Voor Stichting „Het leven begint bij veertig". Ook de gemeenteraad van Dom burg heeft in zijn vergadering van Maandagavond met algemene stemmen besloten bg de kroon in be roep te gaan tegen de vaststelling van het plan van wegen in het her- verkavelingsblok Walcheren, zoals deze door G.S. is geschied. B. en W. hadden hiertoe een voor stel gedaan. Het beroep behelst het bezwaar van Domburgs gemeente bestuur tegen de staat, waarin de aan deze gemeente toegewezen wegen mo menteel verkeren. B. en W. wezen er in hun toelichting o.a. op. dat het toe gewezen deel van de Noordweg tot aan het Villapark in zeer slechte toe stand is. Het komt het college onjuist voor, dat de gemeente zich onmiddel lijk na de toedeling terzake grote uit gaven zou moeten getroosten. De raad kon zich hiermee verenigen. Tot vertegenwoordiger van Dom burg in het College van Beheer van het Wegschap Walcheren werd be noemd Durgemeester mr. W. J. E. Crommelin. De vergadering stond, bij uitstedigheid van mr. Crommelin, on der voorzitterschap van wethouder A. Passenier. Gapinge Films van „Het Hoogeland" In het Verenigingsgebouw te Ga pinge wend een propaganda-avond gehouden van de Stichting „Het Hoogeland". Vertoond werd de film „Helpende handen." 's Middags werd een voorstelling voor kinderen gege ven, met o.a. ..Mooi Nederland in kleuren. Er bestond voor een en ander grote belangstelling. Oostkapelle Jubileum „Pro Ecclesia" De Gereformeerde Mannenvereni- ging „Pro Ecclesia" te Oostkapelle vierde haar 15-jarig bestaan. Ds. Spoelstra van Gapinge sprak voor de leden en genodigden over „Het ont staan van het Oude Testament". De avond werd verder doorgebracht met voordrachten en „Mastklimmen". De vereniging telt momenteel 23 leden. Marktberichten ROTTERDAMSE VEEMARKT. 13 Dec. Aanvoer in totaal 2338 stuks. Vette koeien en ossen 1557; varkens 680; schapen of lammeren 101. Vette koeien per kg. m ct. le kw. 2,58 —2,70, 2e kw. 2,38—2.50, 3e kw. 2,00—2,10; varkens (lev. gew.) per kg. in ct. ie kw. 1,85. 2e kw. 1,83, 3e kw. 1,81; lammeren per stuk in gld. le kw. 110, 2e kw. 105, 3e kw. 95. Vette koeien aanvoer groot handel zeer kalm, prijs van vorige week kon zich handhaven behalve voor mindere kwali teiten. prima's boven notering; varkens (lev gew.) aanvoer ruimer, handel rede- li1k, iets hoger in prijs, enige prima's bo ven notering, afloop minder; lammeren aanvoer als vorige week, handel vlot, prijshoudend. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Rotterdam 13 Dec. Kleiaardappelen 35 mm. opwaarts. Eigenheimers f 10.00— 13.00; Bintjes f 7.508.25; Bevelanders r 11.5012.00; Meerlanders f 9.00—950; IJselster f 850-850. Zandaardappelen: Libertas f 7507.75 Voeraardappelen f 3.00—LOO. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wa gon, schip of auto. GKAANBEURS ROTTERDAM. 13 Dec. Binnenlandse granen, officieu- zen noteringen per 100 kg. franco Rot terdam. Tarwe, rode op vochtconditle tot f 26.90 Voedergranen. kalm Zomergerst naai kwaliteit en vochtgehalte f 26.00—2750, geschoonde gedroogde tot f 28.25. haver. kleur en vochtgehalte, f 25.00—2650, extra blanke tot f 2750: rogge doorsnee kwaliteit f 20.75—21.75; bakrogge f 2250— 2350. Peulvruchten, met weinig kooplust» Groene erwten tot f 95.00; schokkers tot f 125PO; bruine bonen tot f 85.00. VISMIJN TE VEERE. 13 December. Export garnalen, aanvoer 729 kg. 121188. Schar, aanvoer 88 kg, 59 —73. Bot, aanvoer 120 kg, 65—70. Wyting, aanvoer 4 kg, 56—59. Rog. aanvoer 5 kg, 52—59. Wulken, aanvoer 10 kg, 76.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7