Uitbouw van sociale verzekering juist in deze tijd gewenst f KLANKBORD J Arbeidsproductiviteit in dit jaar weer gestegen PRESIDENT ROBERT" VOOR HET HOF IN DEN BOSCH DINSDAG 14 DECEMBER 1954. PROVINCIALE ZEEXJWSE COURANT KAMER BEHANDELT SOCIALE ZAKEN Verlaging kosten levensonderhoud voor de vergeten groepen In de Maandagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft een aantal leden by de behandeling van de begroting van minister Suurhoff een groot aantal sociale kwesties aan de orde gesteld. De heren Van Lier (P.v.d.A.) en Zegering Hadders (V.V.D.) drongen beiden aan op de uitbouw van onze sociale verzekering, waarvoor zij deze tijd van hoog conjunctuur uitermate gunstig achten. Laatstgenoemde informeerde welke lasten deze uitbouw voor het bedrijfsleven en voor de overheid zal meebren gen. Hij motiveerde zijn wens van een afgerond geheel van onze sociale verzekeringswetgeving met het argument, dat wij anders telkens noodwet jes nodig zullen hebben, zonder dat we weten waaraan wij toe zijn. Mr. Van Lier acht het nodig, mede om tot sociale zekerheid voor de zelfstandigen te komen. Op korte termijn verlangde deze afgevaardigde een definitieve ouderdomsvoorziening, die niet per sé een staatspensioen behoeft te zijn, doch het karakter van een volksverzekering mag dragen. Voorts had de socialistische afge vaardigde een invaliditeits-, een we duwen- en een wezenverzekering op zijn verlanglijstje staan.'Hij begreep, dat zij in deze parlementaire periode niet tot stand zal komen. Daarna op perde hy het denkbeeld van een tijde lijke regeling in de geest van de nood wet ouderdomsvoorziening. Waarde ring had hij voor de voorstellen, die de K.V.P. in deze richting gedaan heeft. De heer Stapelkamp A.R.) dacht daar anders over. Deze afge vaardigde verwierp een noodregeling voor de weduwen, de wezen en de in validen. Sinds 1952 is de Sociaal Eco nomische Raad met dit probleem be zig. Lang genoeg, vond de heer Sta pelkamp, om over niet te lange tijd met definitieve voorstellen te komen. Over de wenselijkheid van de wette lijke voorziening van blinden bestond feen verschil van mening. De heer egering Hadders (V.V.D.) wilde echter eerst proberen de blinden een volwaardige plaats in het bedrijfsle ven te geven. Belangstelling toonde men ook voor de binnenlandse migra tie. De heer Van Lier aanvaardde de overplaatsing van arbeiders uit de zg. overschotgebieden naar de indus triële centra, doch hij waarschuwde tegen een te veel bevaderen en be moederen van de betrokkenen. De he ren Stapelkamp (A.R.) en Zegering Hadders (V.V.D.) daarentegen gaven de minister in overweging de men sen uit de drie Noordelijke provincies niet uit hun eigen omgeving weg te halen, doch juist de industrie daar heen te brengen. Oudere arbeidskrachten Mr. Van Lief was ingenomen met 's ministers houding tegenover de stichting „Het leven begint bij veer tig" en hij waarschuwde tegen het verlenen van een vergunning tot ar beidsbemiddeling. De heer Zegering Hadders vond het echter jammer, dat Mendès-France wil de landbouw hervormen De Franse minister-president heeft de Franse landbouwers de steun van de regering toegezegd voor het tot standbrengen van een omwenteling in de landbouw. Volgens Mendès-France dient deze omwenteling met stout moedigheid ten uitvoer te worden ge bracht, waarbij echter schokken moe ten worden voorkomen. Mendès-France noemde het ontoe laatbaar, dat Frankrijk met zijn natuurlijke agrarische rijkdom, een nadelige handelsbalans in landbouw producten heèft met andere landen. Er zullen wijzigingen moeten worden aangebracht in de handelspolitiek en ir. de agrarische organisaties en de staat zal nauw moeten samenwerken bij het vinden van nieuwe afzetge bieden in het buitenland. 0 Door overstromingen in Zuid-Malakka zijn meer dan 5000 personen dakloos ge worden, aldus wordt uit Singapore ge meld. BEKENTENIS. Senator Mac Carthy (de Amerikaanse jager op werkelijke en vermeende communisten): „Ik be ken, dat ik soms bijzonder dom (blunt) geweest ben, wanneer ik mijn mening POSTBODE. Men was in het Elysée te Parijs (paleis van de president der Franse republiek) wel een beetje ver baasd toen daar.een kistje met drie flessen Calvados werd afgegeven be stemd voor H.M. Koningin Juliana in Nederland. President Coty wilde het vertrou wen van de Normandische distillateur niet beschamen en hij besloot daarom de taak van postbode te vervullen: hij zond het kistje door naar het ko ninklijk paleis in Nederland! VERBOD VAN PA. Twee en vijftig jaar geleden verbood Pa Dickerson aan zijn zoon Charles zich nog verder in te laten met het meisje Martha Shelton. Hy vond dat geen vrouw voor zijn zoon.'.. Charles gehoor zaamde tot voor enkele weken toen hij zich op 71-jarige leeftijd bij de burgerlijke stand van Roanke (Verenigde Staten) meldde met de mededeling, dat. hij ondanks het ver bod toch met de 10-jarige Martha in het huwelijk wilde treden!! EET SMAKELIJK. Ziedend, letter lijk ziedend zijn de leden van de Be- lastingbetalersbond in het Engelse plaatsje Wallasley.. Ze zijn tot de ontdekking gekomen, dat de raads leden zich op kosten van de gemeen schap eerst de buik vol-'eten alsvorens zij zich in de raadsvergadering stor ten.. Dat kost voor elke vergadering zo om en de bij een paar honderd gul den en dat nemen de leden van de bond niet! de minister zijn steun aan deze stich ting onthoudt. De heer Stapelkamp, die het mandement der bisschoppen ter sprake bracht, sprak evenals de heer Zegering Hadders de hoop uit dat het N.V.V. van zijn afzijdige hou ding zal terug komen, omdat voor de rust in het bedrijfsleven geen strijd, maar vredelievende samenwerking nodig is. Duidelijk liet de heer Stapelkamp uitkomen, dat wat de loonvorming betreft in de eerste plaats het be drijfsleven een taak heeft. De over heid dient hieraan, naar de opvatting van de anti-revolutionnaire party, slechts te pas te komen als hoedster van het algemeen belang. De zgn. Joekes-gulden inbegrepen hebben we sinds de hevryding acht loonronden gehad» rekende de heer Stapelkamp uit. Voor de vergeten groepen, die hieraan weinig hebben gehad, zijn an dere middelen nodig om hun lasten te verlichten. Als zodanig beval de heer Stapel kamp aan de verlaging van de kosten van levensonderhoud. Hij verzocht de bewindsman hierover met zyn ambts genoten van financiën, van economi sche zaken en van landbouw, visserij en voedselvoorziening overleg te ple gen. Deze afgevaardigde bepleitte tenslotte verkorting van de arbeids tijd van het café- en restaurantbedrijf van 55 tot 48 uur per week. Vrijere loonpolitiek De heer Zegering Hadders, die voorstander is van een vrijere loonpo litiek, beval in plaats van loonronden het geven aan de werknemer van een deel van de winst aan. Hij noemde verder een wijziging van het rijtijden besluit nodig, zowel ten bate van de chauffeur, als van de verkeersveilig heid. Rehabilitatie Indische oorlogsslachtoffers Ruim 55.000 verzoeken De afdeling rehabilitatie Indische oorlogsslachtoffers heeft tot ultimo November 1954 ruim 55.000 verzoeken om toezending van vragenlijsten ont vangen. Tot 1 December hebben 49.600 personen de toegezonden vragenlijst ingevuld teruggestuurd. De vragen lijsten hebben betrekking op de z.g. rehabilitatieuitkeringen, aanvullingen hierop, tegemoetkomingen in wederin- nchtingskosten, uitgaven voor ouder domsvoorzieningen. delegatieschulden en aanvullingen op de z.g. backpay- pensioenen. Tot op heden zijn bijna 2000 zaken volledig afgehandeld. In totaal is voor deze gevallen een toe wijzing van 6.500.000 goedgekeurd. ZELFDE STRAF GEËIST Vrees voor herhaling van bedriegerij De advocaat-generaal bij het Hof in Den Bosch heeft gisteren bevestiging geëist van het vonnis van de Maas trichtse rechtbank tegen de 31-jarige kleermakerszoon R. T. F. L., die zich als „president Robert" in het middel punt der belangstelling wist te plaat sen. Naar men weet werd hij veroor deeld tot een gevangenisstraf van VA jaar met aftrek van het voorarrest en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering wegens meer malen gepleegde oplichting. De verdachte verklaarde zich on schuldig te voelen aan hetgeen hem ten laste was gelegd. In deze affaire heeft een 75-jarige Maastrichtse notaris, die thans naar men aanneemt, in een klooster te Du blin in Ierland verblijft, een grote rol gespeeld. De kleermakerszoon hulde zich als president van de „conseil con sulair secret diplomatique" in een fan tastische uniform met admiraalsdis tinctieven, droeg degen en scepter en promoveerde verschillende leden van het gezelschap tot ambassadeur, ge zant of attaché. De president van het Hof, mr. J. E. Poerink, sneed de fantasierijke ver dachte de pas af voor omstandige ver halen. „Hier wordt apekool verkocht en dat nemen wij niet", aldus mr. Poerink tot verdachte. Na de getuige nissen van familieleden, die bij elkaar ongeveer 150.000 bij deze onderne ming verspeeld hadden, verklaarde verdachte's vader, dat hij weliswaar niet alles meer geloofde wat „president Robert" verteld had, maar volgens hem moest er inderdaad iets achter zitten. De advocaat-generaal bij het Hof, mr- Receveur herinnerde aan de fan tastische escapades van verdachte. Hij Belediging van Prins Bernhard Nederlandse stap in Bonn De Nederlandse regering heeft naar aanleiding van publicaties over Prins Eernhard bij de Duitse regering een démarche gedaan, waarbij is verzocht te willen nagaan of het mogelijk is verdere publicaties te voorkomen en na te gaan of tegen het betreffende blad maatregelen kunnen worden ge- tioffen. zag het geheimzinnige gedoe van ver dachte over het bestaan van de „con seil" als een aanwijzing, dat hij straks mogelijk met deze bedriegerij wenst door te gaan. Zijn schuldgevoelens zijn nihil. Zelfs in het huis van bewa ring wil hij nog de grand seigneur uit hangen, omdat hij weigert te werken. Volgens de raadsman, mr. J. Stroom uit Maastricht, heeft niet alleen ver dachte schuld aan deze grote klucht met droevige gevolgen. Hij bepleitte vrijspraak, in het andere geval de uiterste clementie. Uitspraak 22 December. Een dak zonder huis. In Rici in Zwitserland staat een dergelijk vreemd bouwsel. Het „dakhuis", dat men hier ziet staan temidden van de eerste sneeuw van deze winter in Rici, is de Zwitserse oplossing voor een heleboel architectonische proble men, welke werd uitgedacht door de architecten Dahinden en Wipf, die nimmer tevoren een zo handige bun galow op ongelijk terrein hadden ge plaatst. Verdere voordelen van deze „week-ender" zyn de lage bouwkos ten (plm. 35.000efficiënt gebruik van alle ruimte, koele kamers in de zomer door de enorme ventilatie en behoorlijke isolatie tegen koude door de meer dan een meter dikke laag sneeuw in de winter. Bezwaren van tandartsen en apothekers Het hoofdbestuur der Kon. Neder- landsche Mij. tot Bevordering der pharmacie en het hoofdbestuur van de Ned. Mij. tot bevordering der tand heelkunde, hebben zich met een adres tot de Eerste en Tweede Kamer ge wend inzake de verhoging van de loongrenzen. Men meent, dat het beter ware ge weest, indien de minister in de hui dige situatie gewacht had met een ver dere verhoging der loongrenzen. De organisaties herinneren aan de voorgeschiedenis van het overleg in deze kwestie. In het bijzonder wordt verlangd, dat de beraadslaging met de n.edewerkersorganisaties en andere bij het ziekenfonds wezen betrokken groepen, allereerst tot overeenstem ming heeft geleid. Verwezen wordt voorts naar het adres van het hoofd bestuur van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst van 12 November j.l., waarin wordt gesteld, dat de hoogte van een verantwoorde inkomensgrens voor de ziekenfonds verzekering op haar eigen waarde be hoort te worden getoetst en niet zon der meer identiek dient te zijn aan die van andere wetten. 0 Bij een ontploffing in een vuurwerk fabriek te Bogota, de hoofdstad van Cu- lumbla, zijn zes personen om het leven gekomen. Studie van principiële vraagstukken C.H.U. roept stichting in het leven De unieraad der Christelyk Histori sche Unie heeft Zaterdag op een ver gadering te Utrecht besloten een stichting, genaamd „jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman-stichting" in het leven te roepen. Deze stichting heeft ten doei, zich te bezinnen op de vraagstukken van practische en prin cipiële politiek, uitgaand van de Christelyk-Historische beginselen. De stichting zal bestaan uit 7 per. sonen en een secretaris. Voor de eer ste maal zijn in de stichting benoemd de heren dr I. N. Th. Diepenhorst (Epe), voorzitter, dr P. A. Elderen- bosch (Voorburg), de penningmees ter der C.H.U., mr dr P. van Bruggen (Heemstede) en dr C. H. Schouten (Oudewater). Als secretaris zal op treden mr W. de Bruijn te Voorburg. Naast genoemde personen zullen nog in het stichtingsbestuur zitting ne men 3 personen, waaronder vertegen woordigers van de vrouwen- en jon gerenorganisaties. De stichting zal de uitgifte van een periodiek bevorderen, dat kan voor zien in de behoefte aan wetenschap pelijke voorlichting en aldus mede kan bijdragen in de kadervorming. Indien nodig zullen gelden beschik baar worden gesteld om de ingevol ge de statuten in het leven geroepen commissie tot meer activiteit te bren- fen. De stichting is bevoegd zich met eze commissies in contact te stellen. Aan de Kamerkringen werd in over weging gegeven kennis te nemen van het reorganisatierapport van de A.R. partij. Veel vossen op N.W. Veluwe In de omgeving van Harderwijk en Ermelo zijn talrijke vossen gesigna leerd, die reeds een dergelijke over last hebben veroorzaakt, dat de lande lijke organisatie van bedrijfseenden- houders een premie van 25.heeft uitgeloofd voor elk exemplaar, dat hier wordt geschoten. K.A.B.-VERBONDSRAAD Loonsverhoging kan worden opgevangen zonder prijsverhoging Te Utrecht is gisteren de najaarsvergadering begonnen van de Verbonds raad van de Katholieke Arbeiders Beweging, welke vandaag zal worden vorotgezet. In het derde kwartaal van dit jaar is het ledenaantal gestegen tot 360.000. Er is een actie „naar de 400.000" ingesteld, waarvoor o.a. is opge richt een nationaal propagandacomité. De voorzitter, de heer J. A. Middel- gestegen met 9 procent ten opzichte van 1952 en in het eerste halfjaar van huis zeide o.a. in zijn openingsrede, dat in 1953 de arbeidsproductiviteit is 1954 met 4,5 procent ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1953. Daaruit blijkt naar zyn mening voldoende, dat er mogelijkheden zyn de loonsverhoging op te vangen zonder prijsverhoging. Ondanks die stijging in de arbeids productiviteit is de neiging om de prij zen te verhogen groten dan voordien. Daarom lijkt spreker grote waak zaamheid geboden zowel van ond'er- nemerszijde, van de regering, de volksvertegenwoordiging en van de vakbeweging omdat het van dit prijs verloop zal afhangen, of de werkne mers door de jongste zes procent in 1955 een rechtvaardig aandeel in het nationale inkomen zullen verwerven. Indien wij het goed zien, aldus spre ker, dan werken er op dit ogenblik in 1. Het feit van de hoogconjunctuur, welke als gevolg van de grote zuig kracht van de zijde van het buiten land en de daarmede samenhangende vry geringe concurrentie op de bin nenlandse markt de tendens in zich draagt van verhoging van prijzen. 2. De ruimte in liet ondernemersin komen, die afgelezen kan worden uit de nu reeds verscheidene jaren te con stateren financieringsoverschotten in deze sector. Deze ruimte maakt het naar de me ning van de heer Middelhuis alleszins mogelijk de jongste loonsverhoging voor zover deze niet gecompenseerd wordt door de stijging van de arbeids productiviteit ten laste te brengen van dit ondernemersinkomen. Instemming De K.A.B. onderschrijft de maatre gelen van minister Zijlstra met be trekking tot de witwasseryen, de haarden- en de kachelbranche en het besluit tot opheffing van de mini- mumprys voor brood. Na een debat van ongeveer drie uur heeft de Algemene Vergadering der V.N., zoals men weet, de Indonesische resolutie inzake Nieuro Guinea ver worpen. Foto: linies: dr. Asu Hanifah en Otto Rondanuwo, twee leden van de Indonesische delegatie by de V.N., bespreken de resolutie, terwijl Sir Percy Spender, afgevaardigde van Australië, over dit onderwerp een rede houdt. (Foto rechts). Betreurd wordt, dat het N.V.V. de samenwerking in de raad van vakcen- tralen verbrak. Overigens meende de heer Middelhuis, dat de tegenstellin gen met het N.V.V. niet zo scherp zijn als die tussen N.V.V. en C.N.V. Hij stelde de vraag of KAB. en C.N.V. wel dezelfde taal spraken en over de zelfde dingen elkaar wel verstaan; dan wel „oi onze protestantse vrien den de eerste twee hoofdstukken van het bisschoppelijk mandement wel voldoende hebben bestudeerd". Met voldoening werd vernomen, dat de regering besloten heeft om naast melk met een hoger vetgehalte de huidige gestandaardiseerde melk te blijven distribueren, met als gevolg, dat de dreiging van een verplichte en niet onbeduidende prijsverhoging van dit volksvoedsel bij uitstek is wegge nomen. Waar het nier een noodoplos sing betreft zou de K-A.B. de rege ring willen verzoeken om in de perio de, waarin gezocht wordt naar een meer definitieve vorm van melkprtjs- beleid, al het mogelijke te doen om een prijsverhoging te voorkomen. H uurverhoging Zelfs het loon van vakarbeiders is niet voldoende voor de huurprijs van nieuwbouwwoningen. Daarom is straks by een nieuwe huurverhoging een behoorlijke compensatie dringend noodzakeiyk, omdat dit anders door de zeer vele arbeiders met lage inko mens een ramp zou zijn, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Volgens de jongste officiële mede delingen zijn op het departement aan vragen goedgeKeurd voor woningwet woningen, die de 200 procent over schrijden. Daardoor komt de woning- wetbouw, de bouw yan arbeiderswo ningen, steeds minder binnen het be reik van de bevolkingsgroep waar voor deze primair is bestemd. Hij con cludeerde, dat vele werknemers mo menteel een te groot deel van hun in komen moeten besteden voor de huur van woningen, zodat er te weinig be schikbaar blyft voor de overige kos ten van het levensonderhoud. Afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind dient direct gepaard te gaan met een zoda nige loonsverhoging, dat deze voor ge zinnen met kinderen een voldoende compensatie biedt. Een dergelyke verhoging kan niet beperkt blijven tot de gehuwden met kinderen, doch zal ook voor gehuwden zonder kinderen en voor de jeugdigen dienen te gelden. Eerst dan is er spra ke van herstel van de toestand vóór 1946. Dit vraagstuk is thans in studie Het Wereldgebeuren Groot feest Op 8 December was het groot feest in de (roodj Chinese ambassade te Nieuw Dchli. De Chinese am bassadeur ontving honderden gasten en men zou de waarheid geweld aan doen, wanneer men niet zei. dat ieder een, die in Nieuw Delhi op politiek en cultureel gebied „toonaangevend" wil zijn, niet had gehunkerd naar een uit nodiging. Vele Indiërs, zo zegt de correspon dent van de (Londense) „Times", „zijn zeer gesteld op een uitnodiging van de Chinese ambassadezij hebben in het algemeen het gevoel dat ze er dan sociaal „zyn". Op die achtste December verdron gen zich in het ambassadegebouw de honderden gasten, onder wie zich de meeste buitenlandse diplomaten be vonden. Russische militaire attaché's in goud-gegallonneerde unirormen..„ niet Oekrajiense dolk in de gordel. In diase ministers in staatsiegewaad journalisten in nette colbertjes en ook nog een aantal leden van de Indiase communistische party. Die partij telt officieel 60.000 houders van lidmaat schapskaarten, maar men moet zich op dat geringe aantal niet verkyken, want 13.5 van de stemmen in het zo volkrijke India behaalt ze by ver kiezingen wel De receptie werd gehouden, omdat in India thans een gezelschap van 67 Chinese schrijvers, dan sers. musici, toneelspelers enz. op be zoek is, onder leiding van een Chinees vice-minister. Dit gezelschap zal trachten glans en intensiteit bij te zetten aan de leu ze: „De mannen van India en China zyn broeders"Een leuze, die nog al opgeld doet in India, omdat men er in 't diepst van zyn gedachten enkele woorden aan toevoegt- Dat zyn dan de woorden: in nun verzet tegen de overheersing van de Westerse cul tuur". Vergeten waren tydens deze recep tie de felle waaarschuwingen, welke premier Nehroe direct na zyn te rugkeer uit Rood-China had ge richt tot de communisten van India. Nehroe had ze van een met bloe men versierd platform toegeroe pen, dat ze tegen India, tegen het volk en tegen de vooruitgang waren dat ze geloofden in een cultus van ontbinding „Toen ik", zo verzekerde Nehroe, „in China was, ben ik niet omgevallen van bewonderingWat wy bereikt hebben is even goed en onze metho den zijn beter". Het is mogeiyk, dat deze woorden van Nehroe op sommige mensen indruk^ gemaakt hebben, maar ze hebben geenszins de opmerkelyke populariteit kunnen verminderen, waarin de Chinese communisten zich in India verheugen. Daarvoor appelleren de Chinezen al te handig aan de anti-Westerse ge voelens, aie onder vele Aziatische vol keren leven. Dit tot grote ongerustheid van Neh roe, die het volstrekt onprettig vindt, dat in zyn land de aanhang van het commimisme hand over hand toe neemt en dat er zelfs steden zijn waar de communisten naar de macht zou den kunnen grijpen. Misschien is het wel daarom, dat de „vredesman" Nehroe. die zo vol trots kan verzekeren, dat aan zyn handen geen bloed kleeft, vorige week een omvangrijke uitbreiding van het leger aankondigde. De regering van India gaat zy het in langzaam tempo herbewape nenzij is plotseling bedacht ge raakt op de noodzaak van defensie Vanzelfsprekend geschiedt ook in India deze herbewapening slechts om de vrede te handha ven en om temidden van oorlogszuch tige staten een oase van samenwer king en goede wil te scheppen maar de soldaten zullen marcheren en de wapens zullen kletteren.. Om te beginnen zal Nehroe naast het staande leger van 500.000 man een militieleger van 500.000 man vormen. Daarna komt er wel meerzo gaat dat altijd als men herbewapent. Waarom Nehroe plotseling zo be lust op legers is geworden Het ant woord op die vraag laat zich gemak- kelyk gevenNehroe is naar Pe king geweest. Hy heeft daar de ver zekering trachten te krijgen, dat de Indiase grensstaten Nepal, Bhoetan en Sikkim vry zouden blijven van Chi nese infiltratieHy heeft ook ge hoopt, dat China's premier Tsjoe En Lai hem enige toezeggingen zou doen inzake het niet-infiltreren in de lan den Siam. Burma en Indonesië Eigenlyk verwachtte iedereen in Nieuw Delhi, dat Nehroe direct na zyn terugkeer uit China een juichen de rede zou houden over al deze be loften van de vredelievende Tsjoe En Lai. Nehroe heeft echter geen woord daarover gepraat en integendeel een bittere rede tegen het communisme gehouden, om vervolgens een uitbrei ding van het leger aan te kondigen. Valt er daarna nog wel iets te vra gen?? Nehroede vrede is schoon, maar 500.000 man militie zijn nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3