Komende jaar voor Nieuwerkerk topjaar in de wederopbouw olijfje SAMENSTELLING PROVINCIALE COMMISSIE LANDBOUWSCHAP ZEEUWS VISSERIJWEEKEND IN JEUGDHERBERG VLISSINGEN VRACHTAUTO IN LANGEVIELEVEST PllfL Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 14 DECEMBER 1954. MOEILIJKHEDEN ROND KLEUTERSCHOOL In 1955 het grootste deel van de gronden bouwrijp Het komende jaar zal voor Nieuwerkerk het topjaar in de wederopbouw worden. Voornaamste voorwaarde tot een volledig- herstel is liet weer in cultuur brengen van de verzilte grond in de polders. Reeds nu kan worden vastgesteld, dat door het snelle tempo, waarin kan worden gewerkt, twee derde van de grond biimen de grenzen van de gemeente in 1955 bouwrijp zal zijn. Vanuit het dorp zullen dan verscheidene boeren naar de polders kunnen vertrekken en de vrijgekomen huizen zullen door geëvacueerden van het Beijersdijkje worden betrokken. Het is het streven van het gemeen, tebestuur, zo verklaarde ons burgemeester A. A. van Eeten. de huizen op het Beijersd\jkje dan weer te bestemmen voor die bewoners van Nieu werkerk, die nu nog noodgedwongen buiten het eiland vertoeven. Bovendien wordt aan de uitvoe ring van het gehele herbouw- en uit breidingsplan hard gewerkt. Op dit moment zijn 58 woningwetwoningen in aanbouw, terwijl nog 64 particu liere woningen zijn geprojecteerd. Bericht is ontvangen, dat nog drie Deense woningen onderweg zijn. In de Poststraat is men begonnen met het graven van de fundamenten voor een nieuw postkantoor. Met de her bouw van de boerderijen vlot het echter niet, zoals aanvankelijk werd gehoopt. Verschillende objecten zijn weliswaar gegund, maar waar dit kort voor het begin van de winter geschiedde kan met eerder dan het volgende voorjaar worden begonnen. Ook voor de verwezenlijking van de uit Zweden toegezegde kleuterschool is de situatie niet gunstig. Oorspron kelijk was het de opzet van de in Zweden met de hulpverlening belas te organisatie in totaal 10 scholen te bouwen. Er bestaat evenwel nu gro te kans, dat dit tot drie zal worden beperkt, in welk geval Nieuwerkerk er buiten zal vallen. Openbare gebouwen zullen er eveneens in 1955 verrijzen: een bijzondere en 'n openbare school, het wijkgebouw van „Het Groene Kruis", alsmede een complex kleinere woningen voor onvolle dige gaminnen. Een tehuis voor ouden van dagen staat op het ge meentelijke verlanglijstje, maar is voorshands niet uitvoerbaar. Na de ramp is besloten het riole ringsstelsel geheel te herzien. Deze plannen worden hu uitgevoerd. Na dat de gehele gemeente van riole ring zal zijn voorzien, kan tot de noodzakelijke bouw van een rioolzui- veringsinstallatie worden besloten. Maar dan zal het wel 1958 zijn De Ned. Herv. gemeente zal de uitwendige restauratie van haar kerkgebouw ter hand nemen. Over het al of niet restaureren van de onbruikbare Geref. kerk kan nog geen beslissing worden genomen. Het groepje Engelsen uit Leeds, dat in Nieuwerkerk veel werk verzette, heeft de burgemeester geschreven ook in 1955 enige trjd bij de weder opbouw te komen helpen. Zij zullen dit keer 1000 bomen meebrengen. Enschedé, dat Nieuwerkerk adop teerde, heeft de herbeplanting rond om de begraafplaats op zich geno men. Nu de stichting Nieuw „Schou- wen-Duiveland" de dorpskern voor zijn rekening neemt, bestaat er de zekerheid, dat binnen enkele jaren Nieuwerkerk weer als vanouds door veelsoortige bomen zal worden ge sierd. ONTSPANNING. Daar slechts een derde van de be volking in Nieuwerkerk is terugge keerd, valt het te begrypen, dat op het gebied van de culturele vorming geen grote activiteit kan worden ontwikkeld. Toch is al vast te stel len, dat in de toekomst de belang stelling voor culturele verenigingen wellicht zal verminderen. De sport beoefening gaat n.l. een grotere plaats innemen. Hopelijk kan, zo zei- de burgemeester Van Eeten, in 1955 de aanleg van een sportveld aan de orde worden gesteld. Een terrein is gereserveerd. Naast de Hervormde kerk zal een klein verenigingsge bouwtje verrijzen. Sinds kort wor den 's Zaterdagsavonds instuifavon- den gehouden, waar de jeugd een grote belangstelling voor toont. Het is gelukt alle kerkelijke ge zindten by deze actie te betrekken. „Hoewel er altijd nog wensen zullen blijven", zo merkte burgemeester Van Eeten op, „zijn we op de goede weg en zeker is, dat eind 1955 ver geleken bij thans, het dorpsbeeld van Nieuwerkerk in hoge mate zal zijn verbeterd." Brand legde schuur in as Maandagmiddag tegen vier uur werd in de schuur van de heer M. Hansen ender Eikerzee, brand ontdekt. De vlammen kregen in het opgeslagen stro vrij spel en binnen enkele ogen blikken stond de. schuur in lichter laaie. In allerijl werd een aanvang gemaakt het aan de schuur vastge- bouwde huis te ontruimen. De brand weer uit Brouwershaven, onder com mando van de heer J. H. Leendertse, was spoedig ter plaatse en zag zich als hoofdtaak gesteld het huis nat te hou den. De schuur, welke een oppervlakte had van vijftien bij zes meter, brand de geheel uit. Alleen de muren staan nog overeind. Enkele fietsen, land bouwwerktuigen en een partij voeder bieten gingen verloren. Mevr. Hansen zag kans op het laatste ogenblik een varken, dat in de schuur verbleef, te redden. Vermoedelijk is de oorzaak het spelen met lucifers door enkele kinderen. Verzekering dekt de scha de. De waarnemend burgemeester, de heer C. Padmos, was bij het blussen aanwezig. PROFICIAT! Een ministerieel proficiat was de bij zondere waardering, welke mevrouw J. 'van Vugt—Schellckcns te Terncu- zen dezer dagen ontving wegens het hoge puntental, dat zij behaalde bij het examen voor het middenstands diploma. De schriftelijke gelukwens kwam van de minister van Economi sche Zaken en ging vergezeld van een boekwerk! JUBILEUM. Vrijdag aanstaande bestaat de coöpe ratieve kolenvereniging „Samenwer king" te Heinkenszand 40 jaar. Dit heuglijke feit zal worden gevierd in een buitengewone algemene ledenver gadering, waarbij de heer A. C. Kaart uit Goes zal spreken over het wel en BEZEMDAG1 Aan het einde van deze week zal het in St. Annaland bezemenge blazen zijn! Dan zal namelijk de bie tencampagne tot het verleden beho ren en van deze gelegenheid maakt men gebruik om een oude traditie in ere te herstellen. De straten zullen dan door de gemeentewerklieden on middellijk grondig gereinigd worden zodat St. Annaland weer een alles- z:ns reine aanblik zal kunnen opleve ren. Overigens is het in feite zo, dat een ieder z'n eigen straatje (letterlijk) moet schoonhouden! Want de algeme ne politieverordening in St. Annaland zegt ergens o.m., dat alle bewoners van huizen en gebruikers van pak huizenstallen tuinen en erven binnen de bebouwde kom der gemeente de straten en goten voor en langs ge melde huizen, gebouwen, enz., behoor lijk moeten schoonhouden De poli tieverordening spreekt voorts nog van de verplichting om zullcs te doen door schoonvegen op de Vrydag van elke week". Vrijdag zou dus in St. Annaland of ficieel „bezemdag" moeten zijn! Indien alle inwoners zich daar eens strikt aan zouden houden, wel, dan lijkt het ons voor St. Annaland niet uitgesloten om binnenkort het schoon ste dorp van Zeeland te kunnen ztfn. het „kolenwezen". Ook staat de vertoning van enkele filmpjes op het programma. DUIKERS Van herstel der grondduikers bij de at wateringskanalen te Oostkerke (Sluis) komt niets, zo vernemen wij. Er zijn andere plannen: men gaat een brug leggen. Wielrijders kunnen reeds thans passeren zonder gebruik te moeten maken van het overzetbootje, zodat niet langer de omweg over Damme moet worden gemaakt. PLUNJE De Oostburgse dienst van de Be scherming Bevolking „zit in de plun je". Maandag werd in de bunker van de Centraalpost te Oostburg de kleding aan de verschillende diensten uitge reikt. De heer A. I. Catsman, hoofd van de B.B in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren was hierbij aanwezig. ORGELBOTSING De heer Q, uit Schoondijke had op ae Kanaalkade te Axel een niet alle daagse aanrijding. Hij botste in het donker tegen het door paardentractie voortbewogen pierement van de heer B. uit Middelburg. Het orgel doorstond de schok zonder daarbij beschadigin gen op te lopen en de auto werd licht beschadigd. Het paard kwam er met een vleeswond af. PENSIOEN De heer J. M. Sinke, gemeente-se cretaris te Yerseke gaat waarschijnlijk per 1 Maart a.s. de gemeentelijke dienst verlaten. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft hij zijn ontslagaanvrage inge diend. BRANDJE Zondagmiddag werden de bewoners van Yerseke opgeschrikt door het ge loei van de brandweer-sirene. Het viel nogal mee; in het schuurtje ach ter de woning van de heer D. in de Beatrixstraat was een motorfiets in brand geraakt. Het vuur was echter reeds geblust, toen de brandweer ar riveerde. COLLECTEN Heinkenszand bracht ten bate van het Instituut voor de Kinderbescher ming te Utrecht 34,34 bijeen. In de zelfde plaats bracht de Dankdagcol lecte in de Ned. Herv. kerk 828,25 op en de jaarlijkse rondgang voor de viering van het Kerstfeest in de Zon dagsschool resulteerde te Waarde in 258,25. Hoofd Bescherming Bevol king Vlissingen niet ontevreden Verwacht vóór zomer 1955 de 75 procent te bereiken Het hoofd van de Bescherming Bevolking te Vlissingen, de heer A. Korfje, is niet ontevreden over de gang van zaken by de opbouw van de Vlissingse organisatie, zo lezen wfj in het December-niunmer van „Do Zeeuwse Paladyn". Het percen tage ligrt thans iets boven de 50 en het H.B.B. vertrouwt er op, vóór de zomer 1955 de 75 procent te hebben bereikt. Op „De Schelde" is men nog niet „B.B.-minded", maar daarin komt de laatste tyd een kentering. Men was namelijk aanvankelyk van mening, dat het personeel van dit bedrijf in tyd van nood niet kon worden gemist, maar de directie laat een ieder volkomen vrij. Voorts wordt in genoemd blad ge sproken over de inrichting van de B.B.-bunker aan de Hogeweg, waar voor de raad der gemeente Vlissin gen onlangs 48.000 beschikbaar stelde. „De kolos telt niet minder dan 11 vertrekken", zo vertelt de heer Ro- ry'e, „de indeling werd gewijzigd en tot 9 vertrekken teruggebracht". Er wordt met het beschikbaar ge stelde geld gewoekerd om de post zo doelmatig en gemakkelijk moge lijk in te richten. Bij de bezichtiging van andere bunkers in het land heb ben burgemeester B. Kolff en de heer Rorije vele indrukken opgedaan en deze worden zoveel mogelijk in het plan verwerkt. Van drie vertrekken maakt men één commando-kamer (6 x 6/2 m); verder komt er een radio-kamer, een verbindingscentrum, een tele fooncentrale met 100 aansluitingen, een berichtenkamer, vertrekken voor noodaggregaat, verwarm ings- en luchtverversings-installatie8, toilet ten, wastafels, een keuken en zelfs een douche-cel. Een bom van 1000 kg. zal geen last veroorzaken, zo heeft men be rekend en zelfs de apparatuur zal niet worden gestoord, wanneer een dergelijke bom in de nabijheid valt lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hond in zee Te Vlissingen schalde Maan dag plotseling de kreet over de Boulevard: „Hond in zee En inderdaad, de Vlissingers, die stonden te kijken naar de woelige zee zagen een hond in zee zwemmen, die de grootste moeite had om de sterke stroom, de zware golfslag en de hevige wind de baas te blij ven. Onmiddellijk rende iemand naar de roeierswacht en van daar uit werden maatregelen genomen: het loodsvaartuig „Rog" koos zee en de beman ning hoewel niet zonder moeite zag kans het beest te redden. Dat de mannen de on verdeelde bewondering van de ademloos toekijkende toeschou wers mochten incasseren, be hoeft geen betoog Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dijkgraaf benoemingen By koninklijk besluit zijn benoemd in dc provincie Zeeland, met ingang van 16 December 1954, tot dijkgraaf van d© Hollarepolder, S. J. Polder man te Oud Vossemeer; met ingang van 27 December 1954, tot dijkgraaf van de Zuidvlietpolder, S. A. N. van Oeveren te Wolphaartsdyk. Examens Voor het examen kleinhandel in vis is geslaagd de heer J. Riemens te Breskens. Z.L.M. 6051 LEDEN Ir. Bakker Arkema sprak voor de Z.L.M. over landbouwmechanisatie is overeenstemming bereikt over de provinciale commissie voor het landbouwschap in Zeeland. Deze commissie zal bestaan uit 12 leden van de werkgevers- en 12 leden van de werknemersorganisaties. Van de 12 werk gevers-leden zullen er 6 worden aangewezen door de Z.L.M. en de overige door de beide andere organisaties. Het dagelijks bestuur van de commissie zal bestaan uit 4 werknemers en 4 werkgevers, waarvan de Z.L.M. 2 leden aanwijst. Het voorzitterschap zal om de 2 jaar rouleren. Voorts worden dis- trictsraden ingesteld, over de samenstelling waarvan nog nader overleg wordt gepleegd. Waarschnylijk zal hier de verhouding werkgevers-werkne mers zijn 2 1. Deze mededelingen deed de alge meen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, tijdens de algemene verga dering van deze maatschappij, die Maandag in het Schuttershof te Mid delburg werd gehouden. Ir. Geuze deelde voorts mede, dat de Z.L.M. de 6000 leden is gepasseerd en thans 6051 leden heeft. Tijdens deze vergadering werd een aantal huishoudely'ke zaken afge daan, waarna het woord werd ge voerd door de heer C. Philipse na mens hej provinciaal bestuur. Deze spreker wees op de noodzakelijkheid BELANGRIJK EXPERIMENT Ir. H. A. M. C. Dibbits zal spreken over het Deltaplan Naar wy vernemen zal op 7 en 8 Januari a.s. in de Jeugdherberg te Vlis singen voor de eerste maal een Zeeuws Visseryweekend worden gehouden, georganiseerd door de Zeeuwse Volkshogeschool en de Vereniging tot be vordering van de Zeeuwse Visserijbelangen „Zevibel". Tijdens deze twee dagen zal een programma worden afgewerkt, dat ongetwijfeld voor elke Zeeuwse visser en oesterkweker van belang is. Reeds dit jaar had de promotor van dit werk, drs. A. G. U. Ilildebrandt, contact opgenomen met personen uit de Zeeuwse visserijwereld om tot een dergelijke bijeenkomst in deze provin cie te komen. Door omstandigheden kon het in Januari 1954 nog geen doorgang vinden, doch thans heeft men het zeer te waarderen initiatief genomen voor het weekend in Janua ri 1955._lmmers, ook de problemen De Zeeuwse visser naar een week end van de Volkshogeschool! Voor ve len zal alleen reeds de gedachte hier aan wellicht wat vreemd aandoen. Doch waarom zou eigenlijk in onze provincie niet te verwezenlijken zijn, wat op de volkshogescholen in Ber gen en Bakkeveen reeds verschillende jaren met steeds groeiende belang stelling mogelijk is Vorig jaar wa ren er ongeveer 100 vissers uit het gehele land op de bijeenkomst in Ber gen. Velen van hen die er jaarlijks te rugkeren, beschouwen het als een va- cantie. Men bezint er zich gezamen lijk over verschillende visserijproble men, terwijl ook het onderlinge onge dwongen contact op dergelijke week ends van groot nut is. Verkeersongeval met gevolgen op berucht kruispunt in Middelburg Maandagmorgen omstreeks 11 uur deed zich op het langzamerhand be rucht geworden kruispunt Poelen- dale wegNieuwe Vlissingse weg in Middelburg een botsing voor tussen een vrachtauto en een grote bestel wagen, die onder meer tot gevolg had, dat het eerste voertuig zijde lings in de Langevielevest terecht kwam. De bestelauto werd aan de voorzijde motor e.d. zwaar be schadigd. De bestelwagen, die bestuurd werd door G. J. M. V. uit Delft, naderde het kruispunt uit de richting Koude- kerke over de Poelendaeleweg. De vrachtauto, bestuurd door V. Z. uit Goes, kwam op dat moment de Nieuwe Vlissingse weg af uit de richting Vlissingen. De chauffeur van het eerste voertuig verklaarde naderhand, dat hij de ander geen voorrang had verleend, omdat hij door de zon moet zijn verblind, waar door hij rechts niet goed kon zien. De wagens botsten met kracht tegen elkaar. De lading van de vracht auto ging schuiven, zodat de chauf feur niet bij machte was de wagen op de weg te houden. Dit had tot ge volg, dat deze langzaam de weg af reed, over de berm in het water. Bei de inzittenden Z. had een passa gier in zijn cabine bevrijdden zich vlug uit hun benarde positie en ble ken ongedeerd. Ook V. liep geen ver wondingen op. De bestelwagen kon spoedig wor den weggesleept. Het „reddings werk" aan de andere auto heeft ech ter lange tijd in beslag genomen, omdat net voertuig in moeilijke po sitie kwam te liggen, namelijk met de achterwielen achter een ter plaat se aan de oever geslagen damwand. Met twee kraanwagens was men vrijwel de gehele middag bezig de „drenkeling" op het droge te bren gen, een schouwspel, dat vanzelf-. sprekend de nodige kijkers trok. Om 17.15 uur had men het voertuig, dat aan de fa. B. uit Goes behoorde, weer op de „begane grond". Het Dleek toen, dat de auto niet zwaar was beschadigd. De motor werkte niet, daar de accu was leeg gelopen. Verder behoefden slechts enkele deuken te worden genoteerd. De lading, bestaande uit een zaag machine gewicht 1 ton had, naar het zich liet aanzien, enige wa terschade, die te verhelpen zou zijn. Een gevolg van het ongeval was, dat het verkeer ter plaatse geduren de die tyd door de politie moest wor den omgeleid. Platina-echtpaar in Oostkapelle Het was Maandag feest in het rust- huls „Termanteling" te Oostkapelle: het echtpaar L. EveraarsM. Eve raarsKurvink vierde namelijk zijn platina bruiloft. De heer en mevrouw Everaars, die beiden nog een goede gezondheid genieten, zijn resp. 86 en 83 jaar en vertoeven sedert October van dit jaar in „Termanteling". Het grootste deel van hun leven hebben zij in Vlissingen doorgebracht, waar dc heer Everaars werkzaam was by de P.T.T. Op deze heuglijke dag mochten de „jubilarissen" talrijke gelukwensen en geschenken in ontvangst nemen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik hun felicitaties over te bren gen, zoals de burgemeester van Oost kapelle, de heer F. G. Sprenger en de directeur van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walchei-en, de heer M. L. Almekinders. De heer A. Schout, lid van G. S., wenste het echtpaar te legrafisch geluk. Rest nog te vermelden, dat de heer en mevrouw Everaars talrijke bloem stukken en enige fruitmanden wer den overhandigd. van de Zeeuwse visserij zijn legio, zo dat het zeker alleszins gewenst is, dat de belanghebbenden zich hierop eens rustig bezinnen en bovendien de gelegenheid aangrijpen om hierover op ongedwongen wijze met deskundi gen van gedachten te wisselen. AANTREKKELIJK PROGRAMMA. De secretaris van de Zevibel, drs. R. Cambier en de cursusleider van de Zeeuwse Volkshogeschool, ir. H. J. Lugtaneyer, zijn er zeker in geslaagd voor dit Zeeuwse „experiment", een zeer aantrekkelijk programma samen te stellen. Vrijdagmiddag 7 Januari zal de voorziter van de „Zevibel", de heer A. L. S. Lockefeer deze „eerste Zeeuwse visserijbyeenkomst" openen, waarna des avonds reeds direct een onder werp ter sprake komt dat de belang stelling van alle Zeeuwse vissers heeft. De hoofdingenieur-directeur van de Technische Dienst der Domeinen, ir. H. A. M. C. Dibbits, zal nl. spreken over het Drie-eilaudenplan en liet Deltaplan. Er zal gelegenheid bestaan om hierover van gedachten te wisse len, waarna deze eerste dag wordt be sloten met de vertoning van enkele visserijfilms. Zaterdagsmorgens zal de directeur van het vissenjproefstation, dr. J. Reuter, een voor de vissers uit be drijfseconomisch oogpunt belangrijk onderwerp behandelen, n.l. „Hoe kan men bezuinigen op visserijmateria len", terwijl des middags dr. H. A. H. Kranenburg, secretaris van de Ne derlandse Visserij Stichting zal spre ken over het doel en streven van deze stichting. De cursusleider van de Zeeuwse Volkshogeschool, ir. H. J. Lugtmeyer, zal het slotwoord spre ken. Coöp. Veilingsvereniging „De Zeeuwse Oester" Door de Vereniging ter Bevorde ring van het Zeeuwse Oesterbedrijf „De Zeeuwse oester", werd te Yerseke een vergadering belegd, met het doel tot een coöperatieve veiling van oes ters te geraken. Deze vergadering werd bijgewoond door drs Coenen en rnr. Harderwijk van de de Nat. Coöp. Raad, drs. Hillebrandt van het Landb. Econ. Inst., de heer Dol van het Inst. voor Visserijcoöp. i.o. en drs. Cambier van de Stichting Zevibel als adviseurs. Nadat deze heren een inleidend woord hadden gesproken, werd tot oprich ting van een coöperatieve veilingsver- eniging besloten. Het bestuur van de „Zeeuwse Oester" zal voorlopig als bestuur van de veilingsvereniging fungeren. Men hoopt 1 Januari a.s. met veilen te kunnen beginnen. Kanaal TerneuzenGent in November De scheepvaartbeweging op het kanaal TerneuzenGent was gedu rende de maand November als volgt: Zeevaart. Geschut voor opvaart 173 schepen, 216.316 b.r.t., geschut voor afvaart 166 schepen, 203.584 b.r.t. Daarvan hebben te Terneuzen ge lost of geladen 12 schepen, 9.643 b.r. t., te Sluiskil 9 schepen, 12.705 b.r.t. en te Sas van Gent 2 schepen, 3.085 b.r.t. Binnenvaart. Geschut voor op vaart 1.682 schepen, 589.784 ton, ge schut voor afvaart 1729 schepen, 619.334 ton. Daarvan hebben te Terneuzen ge lost of geladen 189 schepen, 44.020 ton, te Sluiskil 191 schepen, 97.002 ton en tc Sas van Gent 407 schepen, 125.173 ton. van nauwe samenwerking tussen dit bestuur en de georganiseerde land bouw. Wethouder J. W. Kögeler sprak namens het gemeentebestuur van Middelburg en mevrouw Huijs- man-Griep als presidente van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Zee land. Ir. P. W, Bakker Arkema, rijks- landbouwcorisulent voor de mechani satie, sprak vervolgens over de land bouwmechanisatie. Uitvoerig belicht te deze spreker de talrijke facetten van zijn onderwerp, waarbij hy o.m. pleitte voor een grondige vakoplei ding van de landarbeider. Voorts ging hij in op de vraag, wat te ver kiezen is: paarden- of mechanische tractie. Tenslote gaf ir. Bakker Arke ma de Z.L.M.-leden enige nuttige ad viezen: „Koop geen trekker omdat uw buurman er een heeft, probeer de gebruiksmogelijkheid voor eigen be drijf, ga na of het type trekker niet te zwaar is, koop niet alleen een trek ker, maar tevens bijpassende werk tuigen, lees de bedrijfsvoorschriften, tracht berekening te maken over de investering en over het werk, dat door de trekker verricht moet wor den, probeer indruk te krygen van de gebruikswaarde, schaf de trekker niet aan uit de lopende bedrijfsmidde len, maar uit het kapitaal en tenslot te: tracht een indruk te krijgen van de service en de onderdelenvoorzïe- ning na de aankoop". Rede van ir. M. A. Geuze (Slot van pag. 1) Ir. Geuze herinnerde er aan, hoe dr. Smeding bij zijn afscheid als landrost in de Noordoostpolder had betoogd, dat men bij de kolonisatiepolitiek voor de Zuiderzeepolders niet diende uit te gaan van bepaalde belangen van het oude land, maar dat men in de eerste plaats het oog moest rich ten op de nieuwe gemeenschap. Ir. Geuze verklaarde niet te kunnen in zien, waarom een gedeelte van het nieuwe land niet dienstbaar gemaakt zou kunnen worden aan de oplossing van een kwaal in het oude land, na melijk die van de te kleine bedrijven. Immers de sanering van het oude land behoeft de opbouw van het nieu we land niet te schaden. Herverkaveling en polderlasten Vervolgens behandelde ir. Geuze de kwestie, die thans in Walcheren speelt: namelijk het heffen van pol derlasten volgens kadastrale maten, terwijl deze tengevolge van de her verkaveling niet meer met de werke lijkheid kloppen. Spreker achtte het billijk, dat men voor deze onjuiste lastenoplegging een oplossing zoekt, mogelyk in een interne verrekening via de herverkavelingsdienst of an derszins. „Er zijn bezwaren geopperd tegen een omvangrijke administratie" aldus ir. Geuze, „maar het teniet doen van een onrecht mag om admi nistratieve redenen niet achterwege blijven!" Sprekend over het komende land bouwschap zeide ir. Geuze, dat' de Z. L.M., mede door de contributierege ling van dit landbouwschap, een nieu we toeloop van leden verwacht, ook al wordt van andere zijde door actie en huisbezoek onder de ZD.M.-leden fewerkt. „Wij doen daaraan niet me- e", zo verklaarde ir. Geuze met na druk, „maar wel vragen wij ons af of de samenwerking, zoals die in de na oorlogse jaren in Zeeland is gebroeid, op deze wijze geen geweld wordt aan gedaan". Ir. Geuze stipte voorts nog aan de dienende functie van de organisatie, de agrarische wereldoverschotten en het landarbcidersvraagstuk, welk laatste probleem ook in Zeeland zich in ongunstiger zin begint af te teke nen. Een rijp beraad of en hoe maat regelen in gunstiger zin te treffen zijn, is reeds jaren urgent, zo meende hy. Granaat verwijderd De granaat, welke de heer M. Ba zen te Koudekerke Zaterdagmiddag in zijn tuintje ontdekte, is Maandag middag door enkele leden van de Mijnopruimingsdienst in enkele mi nuten verwijderd. Het gevaarlijke projectiel werd naar een veiliger plaats vervoerd. (Advertentie.) houdt de winter uit handen en voeten VAANDAAG. Middelburg Electro: „Schandaal om een kind", (a.l.), IQ en 21.15 uur; Schouw burg: „The Robe", (cinemasc.), (a.l.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „The stars are singing", (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „De misdaad van de week", (18 jr.), 20 uur. Goes Grand: „Pony Express", (14 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2