PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moskou tegen marine-actie van de Chinese nationalisten Cijfers over afgelopen oogst geven eenzijdig beeld BILT EISENHOWER CONFEREERT MET DE PARTIJLEIDERS AMSTERDAM ZORGDE VOOR UITBUNDIG WELKOM Vandaag.. 197e Jaargang-No. 294 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5 85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 Dec. 1954. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. «nededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouw-rljstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. STRIJD OM FORMOSA Debat in de politieke commissie van de Verenigde Naties De stryd om Formosa vond gisteren zijn weerspiegeling in de politieke commissie van de Verenigde Naties, waar de Russen een klacht hebben in gediend tegen de „schending van de vrijheid van scheepvaart in het gebied van de Chinese zeeën". Malik verzocht de commissie de aanvallen op bui tenlandse koopvaardij door de marine van nationalistisch China „met be slistheid te veroordelen". Volgens Malik rust de volledige verantwoordelijkheid op de Verenigde Staten, dat de nationalistische regering op Formosa uitrust, beschermt en financiert. De Sowj et-afgevaardigde diende een resolutie in, waarin Amerika ver zocht wordt de nodige maatregelen te treffen om te voorkomen, dat er in de toekomst schepen lastig gevallen worden en om buitenlandse schepen en bemanningen, die op Formosa worden vastgehouden, in vrijheid te doen stellen. Malik zeide, dat de nationalisten aanvallen hadden gedaan op 67 koop- vaardyschepen van „een dozijn lan den". Hij noemde schepen van de Sowjet-Unie, Polen, Engeland, Noor wegen, Denemarken, Nederland Panama. Volgens het Britse centrale inlich tingenbureau, aldus Malik, zijn sinds Sept. 1949 141 aanvallen op Britse schepen gedaan. De bemanningen van deze schepen waren ruw behandeld, soms gewond of vermoord en de la dingen geplunderd. Strijd om het bestaan Dr. T. F. Tsiang van nationalis tisch China noemde de rede van Ma- lik „pure propaganda". Zij maakte deel uit van de koude oorlog. Onstuimig maar vast weer (Van onze weerkundige medewerker) Zeeland vangt meestal de 1 eerste stoot op, wanneer Oce-. aandepressies van regen en wind ons land bereiken. Zo be- reikte ons Zondagmorgen een regenfront, dat eerst tegen het vallen van de avond in Gronin- gen arriveerde, zodat het daar tot ver in de middag zonnig weer bleef. Aan het einde van de middag bereikte ons gisteren een nieu- we Oceaandepressie, vergezeld van regen. Daarmede wordt be- langrijk zachtere lucht van on- geveer 10 graden Celcius naar ons land geblazen. Zoals het er gisteravond naar uitzag, zal de kern van de depressie vandaag i juist over ons land trekken. Dit kan plaatselijk veel regen ver- oorzaken. De wind gaat later weer naar richtingen tussen i West en Zuidwest. Met de krachtige luchtstroom in de ho- gere luchtlagen bewegen zich g boven de Oceaan meer depres- sies naar het Oosten. Het zachte, maar wisselval- lige weer houdt daardoor de eerste dagen aan. Het is niet uitgesloten, dat de depressie- activiteit zo ver oplaait, dat er tot stormachtig toenemende winden bij gaan optreden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Alziend oog voor "kleine schepen Schout-bij-nacht Andrew G. Shepard maakt hier gébruik van een radar- toestel bi; de besturing van een klein vaartuig, tijdens de demonstratie van een nieuw radar-systeem voor kleine schepenwelke te New York werd ge houden. Het nieuwe toestel heeft een minimum-bereik van plm. 35 meter en bestrijkt maximaal een cirkel met een straal van 16 mijl. „Wij voeren een strijd om het be staan en hebben daarbij onze toe vlucht genomen tot het internationaal erkende recht van zelfverdediging. Wij kunnen niet toestaan, dat er pe troleum naar Sjanghai wordt ver voerd. Daarvan %vordt brandstof ge maakt voor de straaljagers, die bom men op Formosa moeten werpen. Het leveren van oorlogsmateriaal aan communistisch China door de Sowjet-Unie maakt deel uit van de voortdurende Russische agressie te gen mijn regering", aldus Tsiang. Clause Colliard (Frankrijk) zei dat Frankrijk op verzoek van de Sowjet- Unie zijn bemiddeling verleent om vrijgave van de Russische tankboot „Toeapse" te krijgen, die door de na- tionalistisch-Chinese regering wordt vastgehouden. Hij verklaarde dat zijn delegatie zich bij elke resolutie van stemming zal onthouden teneinde de onderhandelingen die thans worden gevoerd, niet te hinderen. KWESTIE MAROKKO. De politieke commissie van de Ver. Naties heeft Maandag, met 39 tegen 15 stemmen bij vier onthoudingen, be sloten de behandeling van de kwestie- Marokko uit te stellen tot de volgende zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties. Dit was voorgesteld door de ArabischAziatische groep. Cocktail-party Een Britse parlementaire com missie heeft vorige week gerap porteerd, dat de regeringsuitga ven in het buitenland „eenvou dig fantastisch" zijn. De Labour-afgevaardigde Ju lian Snow vroeg Maandag in het Lagerhuis, of de vele cock tail parties wel nuttig en nodig Sir Anthony Eden, minister van buitenlandse zaken, zei daarop dat er wel niemand zou zijn, die een internationale cocktail party voor zijn plezier zou bijwonen. „Niemand heeft er een grotere hekel aan dan ik", aldus de minister, „en ik geloof, dat bijna al onze ambas sadeurs overzee er net zo over denken". De totale uitgaven voor de buitenlandse dienst zijn onge veer 200 millioen gulden per jaar. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onassis betaalt boete De advocaat van de Griekse reder Onassis in Lima heeft aan de Peru viaanse autoriteiten de boete van drie millioen dollar betaald, die Peru eist wegens schending van de Peruviaanse 200-mijlszöne door schepen van Onas sis' walvisvloot. Hij deed dit in tegenwoordigheid van twee agenten van de Britse ver zekeringsmaatschappij Lloyds, waarbij de schepen verzekerd zijn. (Volgens bepaalde berichten zou het geld later door Lloyds terugbetaald worden). De vijf schepen van Onassis, w.o. de drijvende traankokerij „Olympic Challenger", zullen nu, naar ver wacht wordt, worden vrijgegeven. Zij liggen in Callao. Volgens in Buenos Aires ontvangen berichten uit Lima, waarin boven staande werd gemeld, is de weg nu geëffend voor een beroep van Onassis tegen het opleggen van de boete. IN HET WITTE HUIS Om steun voor zijn programma President Eisenhower heeft Maandag vooraanstaande Republikeinse Congresleden op het Wïte Huis ontvangen om te trachten de steun van zijn partij voor het wetgevend programma voor 1955 te verkrijgen. Tegen de verwachting hield de minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, een toespraak. Dulles verliet de vergadering anderhalf uur na het begin. Hij zei tot verslaggevers, dat hij de partyleden in grote lijnen zijn beleid had uiteen gezet, maar hij wilde hierover geen bijzonderheden geven. Op de vergadering voerden, behal ve Dulles, o.m. ook de minister van defensie, Charles Wilson, en de mi nister van financiën, George Hum phrey, het woord. Vandaag zal Eisenhower een be spreking houden met vooraanstaande leden van de democratische oppositie, welke bespreking voornamelijk aan het buitenlands beleid en wetgev: betreffende de defensie gewijd zijn. Economische raad President Eisenhower heeft beslo ten tot oprichting van een nieuwe raad voor buitenlandse economische politiek, welke onder voorzitterschap zal staan van de vroegere directeur van het bureau voor de begrotinger J. Dodge. Ook verschillende minister maken deel van de raad uit. Een der voornaamste taken van de ze nieuwe raad, welke president Ei senhower van advies zal moeten die nen, zal zijn, het opstellen van een uitgebreid programma voor economi sche hulp door de V. S. aan de vrije landen van Azië, meer in het bijzon der aan Japan. De raad zal een defi nitief programma moeten opstellen, dat in het komende voorjaar aan het Congres zal moeten worden voorge legd. Het Concertgebouworkest ts terug in Amsterdam. Wie het meest bly was met deze massale terugkeer, was de hond van dirigent Eduard van Beinum, die door zijn herwonnen plaats in de armen van zijn baas zafn goede bui kreeg, dat hij minister prof. dr. L. J. M. Beel, grootmoedig een poot aanbood, welke gaarne werd aanvaardFoto: Minister Beel (rechts), de heer Van Beinum met hond (midden) en (geheel links) me vrouw Van Beium tijdens de onge dwongen begroeting. Voor de vluchtelingen Het comité-vluchtelingenhulp heeft de afgelopen dagen 59.000 ontvan gen. De opbrengst van de actie ia daardoor gestegen tot 2.207.000. Nieuwe arrestaties in Egypte Terwijl leidende figuren uit de Mo hammedaanse Broederschap berecht worden, gaat de Egyptische politie voort met arrestaties. Zondag zijn weer ongeveer 20 personen gearres teerd. die ervan verdacht worden lid te zijn van de geheime organisaties van de Broederschap. Voorts zijn vijf geheime wapenopslagplaatsen ontdekt. Veelal worden kerkhoven gebruikt voor het verbergen van wapens. Naar verluidt zijn nieuwe gegevens aan het licht gekomen omtrent de deelneming van Egyptische leden van de Moham medaanse Broederschap aan de staats greep in Jemen en de aanslag op de Immam Jehia in 1948 Er zijn even eens bewijzen gevonden dat de Broe derschap een aandeel heeft aan liet opblazen van de belangrijke Abdoel Sultanbrug in de Kanaalzone. De raad van de revolutie in Egypte heeft de doodstraffen, die Zondag te gen vijf leden van de Mohammedaan se Broederschap zijn uitgesproken, ge wijzigd in levenslange dwangarbeid. Mr. Ph. de Vries verdronken Adjunct-regeringscommissaris van het Radiowezen Maandagmorgen omstreeks tien uur is onder de gemeente Weesper- karspel de 60-jarige mr. Ph. de Vries, adjunct-regeringscommissa ris van het radiowezen in Hilversum, met zijn auto te water geraakt en verdronken. De auto kwam midden in de Weespervaart terecht en hoe wel terstond reddingspogingen wer den ondernomen, gelukte het pas na een uur de auto, die vier meter onder water lag, boven te brengen. De le vensgeesten van het slachtoffer wa ren toen reeds geweken. Mr. Philip de Vries, die in 1894 te Hoorn geboren werd, was van 1925 tot 1940 advocaat en procureur in Den Haag. Gedurende de jaren 1945 en 1946 bekleedde h(j de functie van secretaris der stichting Radio Ne derland in Overgangstijd. Daarna werd h|j adjunct-regeringscommissa ris voor het radiowezen en gedele geerde voor televisiezaken. Indonesië bood vloot- steunpunten aan In ruil voor Australische steun Een Amerikaanse nieuwscommenta tor, Walter Winchell, heeft Zondag avond in een uitzending van de „Ame rican Broadcasting Company" gezegd, dat Indonesië Australië vlootsteunpun- ten in Westelijk Nieuw-Guinea heeft :angeboden in ruil voor Australische teun in de algemene vergadering van de V.N. Australië wees het Indonesi sche aanbod van de hand, aldus Win chell, misschien de meest beluisterde commentator op Zondagavond in de Verenigde Staten. CONCERTGEBOUWORKEST TERUG Concertmeester Jan Damen Ridder in Orde Oranje-Nassau Het concertgebouworkest is gisteren In Amsterdam teruggekeerd na een triomftocht door de Verenigde Staten, die twee maanden heeft geduurd. Van het Centraal Station was een „concertgebouw-express" des morgens vroeg naar de Maasstad gegaan met een groot aantal vrouwen, Kinderen en officiële genodigden, om de leden van het orkest te verwelkomen. Deze trein reed door naar de Rotterdamse aankomsthal van de Holland-Ameri- kalijn, waar men de ontscheping van de „Noordam" afwachtte. Bij de aan komst in Amsterdam werd het woord gevoerd door de minister van o.b. en w., ad interim, prof. dr. L. J. M. Beel. .Niemand had durven hopen", zo zei- de de minister, „dat het concertgebouworkest met zoveel roem en lauweren overladen zou terugkeren". „Met de zeer velen in het land, die zich bewust zijn van de betekenis van het concertgebouworkest voor het nationale en internationale mu ziekleven, verheugt de regering er zich over, dat het optreden in Ameri ka zo grote weerklank heeft gevon den bij het Amerikaanse publiek. Het stemt tot voldoening, dat het in Ca nada gegeven concert eveneens groot succes heeft geboekt". De minister maakte vervolgens be kend, dat het H.M. de Koningin had behaagd de eerste concertmeester Jan Damen te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In zijn persoon wordt daarmede het gehele orkest, de administratieve staf en al le anderen, die er aan hebben mede gewerkt, dat de tournee op zo succes volle wijze is verlopen, geëerd. Het welkom in Amsterdam was één groot feest. De hoofdstedelijke poli- C ...viert Koning Paul I van Grie. kenland zijn 53ste verjaardag. >AAAA*A*WW\\*\*vwww Z.L.M.-VOORZ1TTER TE MIDDELBURG: „Hoe lang zal de muntontwaarding nog verder gaan?" De algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, ir. M. A. Geuze, heeft Maandagmiddag tijdens de algemene vergadering van de Z.L.M. te Middelburg, stelling genomen tegen de alom in den lande gehoor de opvatting als zou het afgelopen oogstjaar goed zijn geweest, ondanks de slechte weersomstandigheden. De cyfers werken deze opvatting welis waar in de hand, maar zij zijn kwantitatief en geven een volmaakt eenzijdig beeld, omdat zij geen rekening houden met kwaliteit en prijspeil en dus het geldelijk opbrengstpeil verwaarlozen, zo zei ir. Geuze. Doch ook dit laatste cyfer heeft slechts waarde, wanneer men het ziet in verband tot de kosten, en juist die kosten waren dit jaar tengevolge van het slechte weer zéér hoog! In het verdere van zijn rede ging de heer Geuze nader in op deze kosten en oefende in dit verband critïek uit op de loonpolitiek in Nederland. De arbeidsvoorziening was dit jaar totaal uit het lood geslagen, terwijl het loonpeil steeg tot een ongekend niveau. Het wera immers bijna alleen beheerst door de wet van vraag en aanbod in concurrentie met aanne mers van waterstaatswerken enz. De regering, die dit loonpeil heet te be heersen en in elk geval gebonden voorschriften incalculeert, controleert dit loonpeil echter niet en wenst geen tweezijdige bepalingen teneinde naar voorschriften te doen naleven, aldus ir. Geuze. Enige militaire hulp, die het verloop van de najaarsoogst zeer had kunnen begunstigen en mede waardoor men net loonpeil althans binnen zekere perken had kunnen houden, werd niet nodig geacht. Ook de extra-verlofmogelijkheid voor boe renzoons in militaire dienst verliep in sommige gevallen teleurstellend. Terwijl het loonpeil in de land bouw binnen één jaar met 20 steeg en dientengevolge ook ve le andere kosten verlaagde de regering de tarweprijs met 4 Psychologisch is dit toch wel heel moeilyk te verwerken, zo meende ir. Geuze. Terwyl men welvaarts spreiding pleegt, worstelt de boer niet de kwade kansen van morgen en wordt de minister van land bouw „bevoogd" over de melkprys. En dat laatste is weer mede een gevolg van de gestegen productie kosten.... Hoe kan dat anders bij al die loonronden? zo riep ir. Geuze uit. En als men dan nog leest, dat de voorzitter van de K. A.B. al weer over een nieuwe loon- ronde spreekt, dan moet iedere zelfstandige en zeker de kleinere ondernemer wei kopschuw wor den. Hoe lang zal deze munt-ont- waarding nog verder gaan? Kwetsbaar Wanneer wij zien wat op meer dan één plaats in het nabije buitenland door boeren wordt geïnvesteerd, dan moeten wij ons wel zorgen maken over onze rol in de toekomst, aldus spreker. Dit zeggen wij niet, omdat wij ontevreden zyn over het algehele verloop van de na-oorlogse landbouw - conjunctuur, maar juist omdat wij bezorgd zyn door onze kwetsbaarheid. De tegenstroom in afzet- en prnsver- loop begint zich voor de landbouw thans duidelijk af te tekenen en de marge tussen vlot verloop en ernstige moeilijkheden blijkt zó weggesmolten. De zelfstandige boerenstand heeft dan ook het grootste belang bij een spoedige tempering van het belas- tiiigniveau, zodat meer geld op de be drijven kan bly\en om sneller ar- beids- en kostenbesparende moderni seringen te kunnen invoeren. In dit verband zeide de heer Geuze zich ook zorgen te maliën over de geïnundeer de gebieden; de noodzakelijke inves teringen daar om gelijke tred te kun nen houden met de gewone gebieden komen veel moeilijker tot stand. De moeite bijvoorbeeld, die de stichting van de silo te Zierikzee heeft ge vraagd, is daarvan een bewys. Men is er niet met de huidige wet op de wa terschade alleen om te voorkomen, dat deze gebieden geen achterstand in technische ontwikkeling zullen op lopen. (Vervolg op pag. 2) tiekapel speelde „Lang zullen zy le ven" en onder daverende toejuichin gen speldde minister Beel Jan Damen de versierselen behorende bh zyn be noeming tot Ridder in de Órde van Oranje Nassau op de borst. Het Am sterdamse gemeentebestuur heeft een huldiging voorbereid op 21 December en mr w. F. Schokking kondigde een verrassing aan namens de vrienden van het concertgebouworkest. Hoogtepunten Dirigent Van Beinum vertelde, dat men zes programma's had samenge steld uit 24 werken. Deze samenstel ling is overal in de smaak gevallen, zowel bij de gemiddelde als by de „high brow"-toehoorders. Er waren veie hoogtepunten: New- York, Philadelphia, Boston, Washing ton, Chicago en Toronto. De beste accoustiek vonden wij in de universiteitssteden. Zalen voor 12.000 toeschouwers zijn natuurlek te groot. Wij vonden die daar waar ons concert een soort regionaal con cert was en waar de mensen van mij lenver uit de omtrek naar kwamen luisteren. Maar successen of niet: wij horen toch hier in Nederland", aldus Van Beinum. Nu uitrusten „En nu ga ik een dagje uitrusten. Zaterdag concerteren wij alweer in Den Haag, Zondag in Amsterdam. Komende zomer hoop ik met het Hol lywood Bowl orkest zeven concerten te geven en daarna nog eens zeven in de omgeving van Los Angeles. Het orkest? Ja. dat wil ook wel terug en wie weet Het Droces tegen het orkest wegens verplichtingen, die uit vroegere on derhandelingen over een tournee door de V.S. zouden voortvloeien, zal over circa een jaar aan de orde komen. Plannen van de Navo De Navo zal voor het einde van hel jaar 132 vliegvelden klaar voor ge bruik hebben, zo deelt het hoofdkwar tier van de Navo mede. De Navo heeft een infrastructuur program voor 1955 ten bedrage van ruim 800 millioen gulden goedgekeurd. Dit maakt deel uit van het gehele program van meer dar. zeven milliard gulden, waarvan einde 1955 ruim 6Vè milliard zal 2ijn uitgegeven. Acht Navo-lande.n hadden op zich genomen om in 1954 een net van pijp leidingen aan te leggen en West-Euro pa heeft thans ongeveer 6000 km pijp leiding met pompstations, reservoirs en depóts. Van havens aan het Kanaal en de Middellandse Zee kan nu brand stof naar luchtbases in Centraal-Euro- pa worden gepompt. DE VERWACHT. WISSELVALLIG WEER. Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk nog hier en daar regen. I.ater buien. Matige tot krachtige Wes telijke of naar West draaiende wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. ZON EN MAAN. 15 December Zon op 8.41 onder 16.28 Maan op 23.27 onder 11.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1