Gevelsteen gemetseld in nieuwe Hervormde kerk van Vlissingen Tholen moet worden aangewezen -als ontwikkelingsgebied pat ftt Je ZWITSAL ïmn Zmsr Almanak EEN TWEEDE A.V.O.-AMBTENAAR VOOR MINDER-VALIDENWERK Gezonde Babies Agenda 2 PROVINCIALE Z E E W 8 E COURANT MAANDAG 13 DECEMBER 1954 LANGE VOORGESCHIEDENIS. President-kerkvoogd verrichtte symbolische handeling De president-kerkvoogd van de Nederlands Hervormde Gemeente te Vlis singen, de heer J. Moll, lxeeft Zaterdagmiddag onder grote belangstelling een gevelsteen geplaatst in de nieuwe Nederlands-Hervormde Kerk, die tlians in Vlisslngcn-Noord in aanbouw is. De heer .Moll hield daarbij een toespraak, waarbij hij wees op het belang van deze gebeurtenis. „Elk huis draagt een kenteken van de bewoner, namelijk een naambord. Deze gevel steen nu, met het opschrift „Jezus zeide: Ik ben de deur", is het naambord van onze nieuwe kerk", aldus de president-kerkvoogd. De heer Moll herinnerde aan de voor geschiedenis van de bouw: vele be sprekingen waren nodig, vóórdat de eerste paal kon worden geslagen. In overleg met de toenmalige directeur van de Stichting Herbouw. Walcheren, wijlen de heer P. Verhage, en de ste- debouwkundige supervisor van de ge meente Vlissingen, ir. D. Roosenburg, werd destijds de plaats vastgesteld, waar de kerk nu verrijst. Maar niet alleen diende de bouw stedebouwkun dig verantwoord te zijn, ook de vorm geving moest aan hoge eisen voldoen en in overeenstemming zijn met de tegenwoordige opvattingen over Pro testantse kerkbouw. Eveneens op ad vies van de heren Verhage en Roo senburg, nam de kerkvoogdij contact op met prof. ir. Berghoef en later met diens associé, ir. A. Klarenbeelc uit Aalsmeer, die het project nader uit werkten. De kerkvoogdij tenslotte stond voor de opgave èen brug te slaan tussen verantwoorde vormge ving enerzijds en het financieel moge lijke anderzijds. De totale bouwkos ten zijn vóór de laatste 6 %-loon- ronde begroot op 325.000 en de kerkvoogdij is thans bezig om de fi nanciering sluitend te krijgen. Met nadruk wees do heer Moll er op, dat in de toekomst meer dan de helft van de Vlissingse bevolking in de nieuwe stadswijken zal wonen, zo dat kerkbouw hier dringend noodza kelijk was. „Er zit nog leven in Her vormd Vlissingen. Men durft nog een kerk bouwen". In dit verband herin nerde spreker aan het veel-geciteerde woord: „Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst", dat ook hier van toepassing is. Na de toespraak van de president kerkvoogd nodigde de heer H. van Rooyen namens de kerkvoogdij de heer Moll uit om de steen in te met selen. In vele gevallen levei-t een der gelijke symbolische handeling moei lijkheden 'op voor de betrokken „met selaar". Niet echter by de heer Moll, die snel en vakbekwaam de steen op zrjn plaats vastmetselde. In de Noorderkapel was daarna een korte receptie, waarbij nog enkele sprekers het woord voerden. Wethou der M. A. van Popering sprak na mens het gemeentebestuur. De wet houder trok een vergelijking met de middeleeuwen, toen schone en groot se kathedralen werden opgetrokken, helaas echter vaak temidden van sloppen en krotten. Zo is het hier niet: deze nieuwe kerk kan gebouwd worden in een omgeving, waar het goed is voor een mens te wonen. Ook ae heer Van Popering wees op het be lang van deze dag. De heer J. A. Slager sprak als voorzitter van de commissie „Bouw Hervormde Kerk" en releveerde in korte trekken het werk van deze ac tie, waarvoor velen zich hebben inge spannen. In het bijzonder herinnerde de heer Slager aan de onvermoeide arbeid van ds. Sickesz en zijn echtge note, wijlen de heer Labruyère en de heer Van Goudoever. Tenslotte bood hij aan de heer Moll een spaar bankboekje aan met een totaal be drag van 36.000, het tot dusver be haalde resultaat van de bouwactie. De heer Moll aanvaardde dit ge schenk met dankbaarheid, „maar", zo zeide hy tot de heer Slager: „laat ons nog niet in de steek!" In dit ver band deed hij enige mededelingen óver de financiering. Tenslotte sprak de wijkpredikant, ds. Maas, namens de gemeenteleden. Er is thans grote vreugde, vooral in de wykgemeente Noord, aldus ds. Maas. Telkens weer blykt, dat de Noorderkapel te klein is en het zal foed zjjn, weer in een volwaardig be- ehuis samen te kunnen komen. Er zyn reeds 180.000 stenen tot dusver in de nieuwe kerk verwerkt, zo had ds. Maas vernomen en hij herinnerde in dit verband aan het beeld van de apostel, waar deze spreekt over le vende bouwstenen. Ds. Maas hoopte, dat de Vlissingse gemeente, al heeft zy dan géén 180.000 lidmaten, inder daad zou bestaan uit levende bouw stenen, die samen de kerk van Chris tus vormen. Zeeland in de aether. Dinsdag 14 December a.s. zal de alg. voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, des middags om 12.33 voor de AVRO-microfoon in de rubriek „Voor ons Platteland" spreken over het onderwerp „Lage landen en de zee". VAN TOT ZEEUWSE B.B.-DAG. De Zeeuwse B.B. de organisatie Bescherming Bevolking zal vol gend jaar naar buiten optreden, zo meldt „De Zeeuwse Paladijn", het of ficiële orgaan van deze organisatie. In Januari a.s. houden de staven en het personeel van de verbindingsdien sten nog oefeningen binnenskamers, maar daarna zullen de blokploegen en de andere operatieve eenlieucn buiten oefenen. Men overweegt hiertoe in Februari of Maart een „Zeeuwse B.B.-dag" te houden, op welke dag dan alïe in iedere gemeente aanwezige parate eenheden zullen oefenen. Het wordt een massaal, doch gedecentraliseerd optreden naar buiten, waarbij het pu bliek in de gehele provincie in de ge legenheid komt nader met de organi satie kennis te maken. Het zal voor de eerste maal zyn, dat de B.B. in deze provincie in haar geheel gaat oefenen. BETEB RIJDEN. Het wordt beter rijden van Stave- nisse naar Sint-Annaland, want de weg tussen deze beide Thoolse ge- DECEMBERMAAND Zeelands hoge hemel is in deze donkere dagen voor Kerstmis nogal eens verduisterd door laaghangende vjolken en omstreeks vijf uur in de middag kruipt de schemering al over stad en land. In de steden lichten dan de lampen op in feestelijk ingerichte etalages, waarin Sint Nicolaas al sedert enige dagen het veld heeft moeten ruimen voor de Kerstman. Een donkere maand, de December maand, maar niettemin met veel licht. En met veel feestelijks in de eerste en in de laatste week. Zó veel, dat er ook in de tussenliggende we ken iets van uitstraalt op de gewone, dagelijkse dagen. Want nauwelijlcs immers is de napret van de vijfde December „uitgewoed", of ge wordt geconfronteerd met het naderend Kerstfeest, het feest van het licht. Telkenjare ook doemt in de straten dan weer het vertrouwde beeld op van de Kerstpottenopgesteld door de mensen van het Leger des Heils, die van deze actie een goede traditie hebben gemaakt. Ddt beeld, die een voudige ijzeren potten, zo maar op gesteld ergens midden in een straat met bescheiden op de achtergrond een Heilsoldaat, is voor de Decem bermaand in ons land wel bijzonder karakteristiek. Bovendien stellen diezelfde eenvou dige ijzeren potten u in staat van de Decembermaand ook voor minder be voorrechten een fééstelijke maand te maken meenten nadert zyn voltooiing. Wat laat, inderdaad, maar het komt er nu dan toch eindelijk van. Het lag oor spronkelijk in de verwachting, dat de weg omstreeks eind Augustus gereed zou zijn, maar vertraging in de klin- keraanvoer was oorzaak, dat dit eerst deze maand het geval zal zijn. Hoe wel velen het als een bezwaar zien, dat het wegdek niet breder is, bete kent het gereedkomen van deze weg toch een belangrijke stap in de goe de richting. BRANDWEERCURSUS. De plaatselijke brandweer van de Bescherming Bevolking te Melisker- ke is tijdens de laatste maanden be ter vertrouwd geraakt met de bestrij ding van het (ongewenste) vuur. Daartoe werd namelijk een zes-week- se cursus gehouden, welke onder lei ding stond" van de heren J. van den Berge en J. van Vertjzeren uit Mid- delburg. Het ligt voorts in de bedoe ling, dat de leden van genoemd brandweercorps een bezoek brengen aan M'burg om daar nog 't een en an der le kunnen opsteken en 'n oefening mee te maken. De cursus verliep ove rigens in een uiterst gezellige sfeer en verschillende cursisten betreuren het, dat de cursus maar zo kort duurde. BRAND Om nog even in de sfeer te blijven Vrijdagmiddag werd te Drei- schor de brandweer gealarmeerd we gens een begin van brand in de wo ning van de heer S. De noeste vuur- bevechters behoefden evenwel niet meer op te treden, want kordate bu ren hadden de schoorsteenbrand in middels bedwongen. LOHENGRIN. De Bruiloftsmars van Lohengrin klonk een halve eeuw geleden als zoe te muziek in de oren van de heer B. van der Werf en mejuffrouw M. Kos ten thans mevrouw Van der Werf. Morgen zal dit gouden jubileum door het Middelburgse echtpaar worden gevierd. Te Vlissingen werd Zaterdagmiddag een gevelsteen gemetseld bi de nieu we Ned. Herv. Kerk, die thans in aanbouw is in Vlissingen-Noord. Het inmetselen geschiedde door de president-kerkvoogd, de heer J. MoTL (Foto P.Z.G.) G.S. STELLEN SUBSIDIE VAN 5500 VOOR. Binnenkort prov. comm. beschuttende werkplaatsen. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen voor te beginnen met 1955 aan de Nederlandse Vereniging Soci ale Zorg voor Minder-validen „Actio Vincit Omnia" (AVO) een jaarlijkse subsidie van 5500 te verlenen in de bezoldiging van een tweede ambte naar voor onze proyincie. Het college somt enkele voorwaarden voor deze subsidie-verlenging op. De belangrijkste daarvan zijn: Eén der in Zeeland werkzame AVO-amb- tenaren zal dienen te worden belast met werkzaamheden verbonden aan het oprichten en instandhouden van beschuttende werkplaatsen voor min- der-validen en met het zoeken naar werk-objecten daarvoor. Hij zal zijn arbeid verrichten in nauwe samen werking met de provinciale commis sie ter bevordering van de stichting en instandhouding van werkplaatsen voor minder-validen, die binnenkort zal worden samengesteld. Reeds in 1952 deed de AVO aan Ged. Staten een desbetreffend ver zoek. Zij deelde mede, dat de subsidie gebruikt zal worden als grondslag Beschuttende werkplaatsen Schouwen en Z.-Vlaanderen? Oprichting 1e kwartaal 1955. Er is kans, dat in de loop van het eerste kwartaal van 1955 op Schou- wen-Duiveland en in Zeeuwsch- Vlaanderen z.g. „beschuttende werk plaatsen" voor minder-validen zullen worden opgericht. Dit heeft de heer J. S. Visscher uit Goes, adjunct-con sulent voor sociale bijstand voor Zee land, medegedeeld tijdens de Zater dag in Middelburg gehouden geweste lijke vergadering van de Partij van dc Arbeid, bestemd voor gemeente bestuurders en Statenleden. De heer Visscher vertelde, dat. thans op Schour ijWen-Puiveland een enquête aan de gang is door middel van de sociale werksters op dat eiland naar het aan tal minder-validen, dat in iedere ge meente aanwezig is. Het resultaat daarvan zal in de eerste week van Januari 1955 bekend zijn. Nader vernamen wij nog, dat de plaats van vestiging van deze werk plaats op Schouwen naar alle waar schijnlijkheid Zierikzee zal zijn. Wat Zceuwsch-Vlaanderen betreft, komen zowel Axel als Aardenburg in aan merking. voor een in Zeeland op te richten AV O-bureau. De reeds in Zeeland werk zame AVO-ambtenaar voor de bui tendienst kan het werk, dat ten be hoeve van de minder-validen te ver richten valt, niet alleen af. Het ge vraagde bedrag wilde de AVO nu be steden voor salaris, sociale lasten en reis- en andere onkosten ten behoeve van de aanstelling van de leider van een op te richten provinciaal AVO- bureau. Na ingewonnen advies van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk en na een van de zijde van de AVO gegeven nadere toelichting, kwam het college tot de conclusie, dat het aanstellen van een algemeen directeur voor de bestaande beschuttende werkplaatsen voor min der-validen vooralsnog niet opportuun is te achten. Het aantal werkplaatsen Is name lijk thans nog te gering voor een vol ledige dagtaak. Met de oprichting van do geprojecteerde vyf werkplaatsen zal nog geruime tijd gemoeid zijn. De aan zulk een algemeen directeur op te dragen taak zou voor een belang rijk deel moeten bestaan uit het aan trekken van voor minder-validen pas sende werkgelegenheid. Dit werk maakt in feite een essen tieel onderdeel uit van de taak dei- landelijke vereniging AVO. Het bu reau van de AVO, zo zeggen Ged. Staten, beschikt over de nodige con tacten in de industrie. Wat dit be treft, verleende het onder meer zijn bemiddeling bij het aantrekken van werk voor de beschutte werkplaat sen in Middelburg en Goes. De oplossing achtten Ged. Staten dan ook, dat de AVO over een twee de ambtenaar zal gaan beschikken, opdat haar taak in Zeeland beter en doelmatiger dan voorheen vervuld zal kunnen worden. Wijzendeop het grote belang van de beschuttende werk plaatsen, merkt het college tenslotte nog op, dat van deze werkplaatsen uit regelmatig personen naar het vrije bedryf kunnen gaan. Aan anderen, voor wie dit niet mogelijk was, werd een arbeidsvreugde ges'chonken, die hun behoedde voor psychische ineen storting. Geld ontvreemd. In de nacht van Vrijdag op Zater dag hebben één of meer personen zich toegang verschaft tot de woning van de heer M. Hage te Sint Maartens dijk. Tijdens de afwezigheid van de bewoners betraden zij het huis door het opschuiven van een raam en ontvreemdden een geldsbedrag. De politie heeft de zaak in onderzoek. VERZOEK GED. STATEN AAN MINISTER Oprichting van een „industrieschap" wenselijk Ged. Staten van Zeeland hebben zich vorige maand tot de minister van economische zaken gewend met het verzoek het eiland Tholen aan te wijzen als ontwikkelingsgebied. Dit blykt uit een brief van Ged. Staten aan de Provinciale Staten, waarbij wordt overgelegd het verslag van de commissie tot onderzoek van de economiseh-structurele vraagstukken van het eiland Tholen. In het rapport van deze commissie wordt een aantal wenselijkhe den opgesomd, waarbij o.m. wordt betoogd, dat een „industrie-schap" dient te worden opgericht om de medewerking van de streek zo doelmatig moge lijk te maken en om de samenwerking met één orgaan te bevorderen. Ook zou de gemeentelijke herindeling moeten worden bestudeerd. De besprekingen van de commissie worden samengevat als volgt. Ter af. doende bestrijding van de huidige en nog meer van de toekomstige werk loosheid, die steeds meer een perma nent karakter krijgt, zal Tholen, of een deel er van, de faciliteiten van een ontwikkelingsgebied moeten krijgen. In dat geval zou de industrieontwik keling op betrekkelijk kleine schaal en dus met relatief weinig kosten worden gestimuleerd, terwijl nu het gebied psychologisch ligt geïsoleerd en economisch achter ligt bij het ont wikkelingsgebied in Westelijk Noord- Brabant. Door het spoedig vestigen van een technische school en een goede voorlichting op de lagere scholen moet de bevolking meer indus trieel gezind worden gemaakt. De aanleg en het bouwryp maken van industrieterreinen moeten ter hand worden genomen. Het waterlei dingbuizennet dient te worden ver beterd. De electriciteits- en water voorziening in de Weihoek en an dere onrendabele gebieden moeten worden bevorderd. Voor zover de industrie-ontwikke ling achterblijft bij de bevolkings ontwikkeling dient de migratie en (Advertentie.) DOBBELMANN lekker manl emigratie te worden bevorderd. Cultuurtechnische werken als herver kaveling en egalisatie dienen ter hand te worden genomen. Dit moet samen gaan met pogingen tot industrie-ont wikkeling om de uitschakeling van arbeidskrachten, die hieruit tenslotte voortvloeit, mede op te vangen. Een deel van de Pluimpot (40 ha) en de slikken bij St. Annaland dienen te worden ingepolderd. LANDBOUW. Ten aanzien van de opvoering der werkgelegenheid in de landbouw ko men theoretisch enkele mogelijkheden in aanmerking. De teelt van klein fruit biedt evenwel weinig perspec tief in verband met de uitvoermoge- lijkheden. Hetzelfde geldt voor de groente-teelt, waarvoor dan ook wei nig teeltvergunningen worden afgege ven; bovendien wreekt zich hier de afwezigheid van een groot afzetge bied in de omgeving, zoals grote ste den. De kruidenteelt biedt wellicht op kleine schaal mogelijkheden, doen vergt grote investeringen. De vissery biedt geen uitbreidingsmogelijkheden. De aanleg en verbetering van wegen dienen te worden bevorderd. Een ruimere woningtoewijzing ter voorkoming van het wegtrekken van goede krachten dient te wor den gestimuleerd. Soclaal-paedagogisch is het wense lijk het onderwijs en de scholing te bevorderen. Zo zal men moeten komen tot het oprichten van kleuterscholen in de gemeenten, die zulk een school nog niet bezitten. Verder zal zo spoe dig mogelijk gestart moeten worden mèt de technische school te St. Maar tensdijk. Ook moet het avondnijver- heidsonderwijs worden gestimuleerd, verbinding van het 7e en 8e leerjaar van het L.O. met het ambachtsonder- wijs worden bevorderd, een streek school voor V.G.L.O. worden gesticht en tenslotte zullen oudere arbeiders van boven de 40 jaar moeten worden omgeschoold. In het algemeen was de commissie van oordeel, dat de regionale en plaatselijke activiteit dienen te wor den gestimuleerd. Gew. vergadering P.v.dA voor Statenleden en raadsleden. Inleidingen mr. dr. N. Bolkestein, drs. M. C. Verburg en J. S. Visscher. Tijdens ccn Zaterdag in „De Gouden Poorte" in Middelburg gehouden ge westelijke vergadering van de Partij van de Arbeid voor Statenleden, raads- kden, enz. werden drie inleidingen ge houden: mr dr N. Bolkestein, burge meester van Middelburg, sprak over „Het ontwerp van de nieuwe provin ciale wet", drs M. C. Verburg uit Mid delburg, directeur van het E.T.Ï., over .Jndustrialisaticmogclijkheden in Zee land" en de hecrJ. S. Visscher uit Goes, lid van dc Provinciale Staten cn ad junct-consulent voor sociale bijstand in Zeeland, over „De taak van de gemeen tebesturen ten aanzien van de minder- validen". Mr Bolkestein merkte op, dat de pro vincie bij de ontwikkeling van de ta ken der overheid achtergesteld is. De reden daarvoor was de angst voor een terugkeer van de regionale overheer sing. Het werd echter nodig geacht, dat de provinciale wet de nieuwe taken der provincies, als bijvoorbeeld het maatschappelijk en planologisch werk, zou regelen. Daartoe werd de z.g. commissie-Prinsen ingesteld - waar van ook spreker deel uitmaakt die inzake een ontwerp voor een nieuwe provincie-wet een advies opstelde. Mr Bolkestein belichtte dit advies uitvoe rig en zei o.a., dat de opzet is het wegnemen van bestaande belemmerin gen en het vernieuwen van wat ver ouderd is, meer zelfstandigheid voor de Commissaris der Koningin en een grotere mate van „zelfbestuur". Hij betoogde tenslotte, dat de wet niet aangenomen zal kunnen worden zon der bepaalde wijzigingen in de Grond wet, o.a. wat betreft het goedkeuren van provinciale verordeningen door de Kroon en het bijeenroepen der Provinciale Staten. Drs Verburg beschreef in korte trek ken de ontwikkeling van handel en verkeer en industrie door de eeuwen heen en de terugval, die zich na de gouden eeuw voltrok. Spreker gaf ver volgens een opsomming van de indus trie, die zich na de oorlog in Zeeland heeft gevestigd en merkte op, dat de industriële ontwikkeling van Zeeland sterk wordt geremd door o.a- de on gunstige ligging en hét verdeelde ka rakter van de arbeidsmarkt. De lig ging zal in de toekomst door het Del ta-plan worden verbeterd en ook het industriële klimaat zal er dan op voor uitgaan. Voor de verbetering van het industriële klimaat achtte spreker de vestiging van Uitgebreid Technische scholen, die bedrijfskader leveren, van groot belang. In dit verband deelde hij mede, dat bet E.T.I. doojr het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen is belast met het opstellen van een rap port over de situatie van het tech nisch onderwijs in Zeeland. Drs Verburg belichtte tenslotte en kele aspecten van het Delta-plan. - De heer Visscher gaf in zijn rede een uiteenzetting van doel en werk wijze van de Gemeentelijke Sociale Werkvoorzienings-regeling.' Hij wees op de mogelijkheden, die er liggen ten aanzien van uitvoering van objec ten in het kader van deze regeling en beperkte zich daarbij tot de gemeen telijke taken. Op elk der inleidingen volgde een geanimeerde discussie. In de middag pauze van deze drukbezochte vergade ring, die onder leiding van de heer M. J. van Poelje uit Vlissingen stond, bezocht men het Middelburgse stad huis. Bijeenkomst Rode Kruis in Goes. Zaterdagmiddag is te Goes in het Medisch Centrum een bijeenkomst fehouden van het Rode Kruis, wgar rs. G. G. A. Mastenbroek, chemicus van de Rode Kruis bloedplasmadienst te Amsterdam, het woord voerde over de werkzaamheden bij de moe- dermelkcentrale. Na een inleidend woord van de heer A. J. van Heel, voorzitter van de Kring Zuid Beveland-West. sprak de heer Mastenbroek, die herinnerde aan de totstandkoming en het doel van de moedermelkcentrale. Spreker zeide o.m., dat de centrale thans jaarlijks de beschikking heeft over ongeveer 3500 liter; er zou echter nog jaarlijks duizend liter meer no dig zijn om een voorraad te kunnen vormen. Te Amsterdam wordt de in gezamelde melk tot melkpoeder ver werkt, dat uitsluitend op medisch voorschrift wordt verstrekt. De lezing van de heer Masten broek werd met een film nader toe gelicht. De kringsecretaris, de heer A. D. Constandse, vond een aantal dames bereid haar medewerking te verlenen bij het streven naar uit breiding van deze afdeling van het Rode Kruis. De bijeenkomst werd bijgewoond door een groot aantal wijkverpleegsters en bestuursleden van kruisverenigingen uit de gehele- provincie. (Advertentie.) 'insluitend bij Apothekers en Drogisten VANDAAG Middelburg Electro: „Zo lang jij by my bent", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „The Robe", (cinemosc.), (alle leeftyden), 20 uur; Schuttershof: algemene vergadering Z.L.M., 14 uur Vlissingen Alhambra: „Kinderen der liefde", (18 jr), 19 en 21 uur; Luxor: „De duivel van Diablo", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „Kinderen der liefde", (18 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2