PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Bedekte bedreigingen voor de Nederlanders in Indonesië Topproductie bij de Wederopbouw ondanks ingewikkelde materie GEBRUIK VAN ATOOMWAPENS BIJ AANVAL OP WEST-EUROPA KUSTVAARDER „FRIBLO" VOOR ZEEUWSE KUST VERGAAN 197e Jaargang-No. 293 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 Dec. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regel* f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 23 cent meer. Glro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g g. 2228): Oostburg. Flnlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2: Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 100. •■clL-f. 26. NA NEDERLAAG IN ASSEMBLEE. Minister Luns hield persconferentie „Het is voor de Indonesische autoriteiten niet mogelijk, voor het huls van iedere Nederlander en voor iedere Nederlandse vestiging een politie-agent te plaatsen". Aldus verklaarde het hoofd van de Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties, Aboe Hanifah, in een vraaggesprek naar aanleiding van de Indonesische nederlaag in de kwestie Nieuw-Guinea. Hanifah sprak voorts zjjn misnoegen uit over het feit, dat negen landen in de algemene vergadering der Verenigde Naties anders hebben gestemd dan in de politie ke commissie. De Indonesische minister-president, mr. Ali Sastroamidjojo, verklaarde te Djakarta tegenover Pi-Aneta: „De uitslag is voor mij niet alleen teleur stellend, maar zij is ook betreurens waardig". Het Indonesische kabinet is gister avond in een speciale zitting bijeen gekomen om de kwestie nader te be spreken. Te 's-Gravenhage heeft de minister zonder portefeuille, mr. Luns, Zater dag op een persconferentie verklaard, dat voor Nederland het belangrijkste resultaat van de stemming is, dat bij de Verenigde Naties de kwestie- Nieuw-Guinea niet meer blijkt te worden ondergebracht onder de „noe mer" van een koloniaal dispuut. Ne derland had trouwens al herhaaldelijk de aandacht van de Verenigde Naties gevestigd op het juiste karakter van de zaak. Het principiële zelfbeschik kingsrecht der volken verzet zich in laatste instantie tegen het afstaan van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Mi nister Luns herhaalde deze uitspraak en het verheugde hem, dat de Vere nigde Naties deze stelling nu hebben onderschreven. De bewindsman had in de Verenig de Naties reeds verklaard, dat de re solutie, zoals deze was ingediend en door de politieke commissie aan vaard, hoewel gematigder in toon, bij analyse toch eigenlijk hetzelfde in hield als die van Indonesië. By de be studering van de resolutie door de verschillende landen, is men daar blijkbaar tenslotte van overtuigd ge worden. Daar komt nog bij, dat 't ver worpen amendement van Columbia, dat met zoveel woorden met de be langen van de bevolking van Nieuw- Guinea wenste rekening te houden, contrario gewerkt heeft. Men heeft blijkbaar beseft, dat de resolutie deze belangen te veel verwaal-loosde. AMERIKA'S HOUDING. Het moest hem van het hart, dat Nederland teleurgesteld is over de houding van de verenigde Overstromingen in Ierland. In het gebied van Athlone (Ierland) is de noodtoestand afgekondigd. Door het buiten haar oevers treden van de rivier de Shannon staat een gebied van 75 vierkante km onder water. Honderden personen zijn van de bui tenwereld afgesneden. Troepen en rode-kruïsploegen zijn bij het reddingswerk ingeschakeld. Een militair kamp uit de tweede we reldoorlog bij Kiltoom is weer ge opend om evacué's te herbergen. De Shannon heeft haar hoogste stand sinds mensenheugenis bereikt. De overstromingen in Zuid-Enge- land en Midden-Ierland zijn Zondag nog in omvang toegenomen. Door overstromingen in het dal van de Theems z\jn vele grote wegen ver sperd. In het gebied van Athlone in Midden-Ierland stond Zondag een ge bied van 155 vierkante kilometer blank. Een luchtopname van een over stroomde landstreek in Athlone in Ierland. Staten, die zich met Guatemala en Haïti van stemming hebben ont houden. Teleurgesteld, omdat ons land het normaal gevonden zou hebben niet alleen op grond van de bondgenootschappelijke verhou ding en de bewijzen, die Nederland herhaaldelijk heeft afgelegd van zjjn goede gezindheid jegens de Verenigde Staten dat Amerika ook op grond van de mérites de zaak zelf geheel had gesteund. De landen, die in de algemene ver gadering anders hebben gestemd dan in de politieke commissie, zijn: Brazilië, Canada, Chili, China, Do minicaanse republiek, Israël, Nicara gua, die in de politieke commissie zich van stemming onthielden. Deze landen hebben in ae algemene verga dering tegen de resolutie gestemd. Peru, dat in de politieke commissie voorstemde, stemde nu tegen. Guate mala, dat zich in de politieke com missie voor de resolutie uitsprak, ont hield zich van stemming. Sowjet-Unie verwierp Amerikaans protest De Sowjet-Unie heeft Vrijdag in een nota geantwoord op de Ameri kaanse protestnota van 17 November, tegen het neerschieten van een Ame rikaans verkenningsvliegtuig op 7 November in de nabijheid van Noord- Japan. In het Russisfche antwoord wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie blijft bij de lezing, dat het Amerikaanse toe stel, een B 29, het Sowj et-luchtruim had geschonden en het vuur had ge opend op twee Russische jagers, die daarop het vuur beantwoordden. Dit was officieel vastgesteld, aldus de no ta. In de nota van 17 November waar schuwden de Vei-, Staten, dat voor de nodige bescherming van Amerikaan se vliegtuigen zou worden gezorgd, als de Sowjet-Unie niet verdere inci denten voorkwam. Volgens de jongste Sowjet-nota kan bescherming van de Amerikaan se vliegtuigen door de jagers slechts het risico vergroten, dat incidenten als dat van 7 November zich herha len. In de Sowjet-nota wordt aan de Ver. Staten gevraagd maatregelen te treffen om dergelijke incidenten te voorkomen. De Russen houden vol dat het zuidelijk deel van de Koerillen tot het Sowjet-gebied behoort. BESLISSING BIJ NAVOBEVELHEBBERS De Atlantische Raad zal deze week moeten beslissen De vraag of Navo-bevelhebbers het recht moeten hebben om onmiddellijk atoomartillerie of andere tactische atoomwapens te gebruiken voor het af slaan van een aanval op West-Europa, is een van de moeilijkste problemen die de Atlantische Raad te behandelen krygt, als hij Vrydag en Zaterdag a.s. in Parijs bijeenkomt, aldus meldt Reuter uit Londen. Naar uit gewoonlijk gezaghebbende bron verluidt, menen de generaals, dat zij dit recht moeten bezitten, omdat onmiddellijk gebruik van atoom wapens van levensbelang Iran zjjn in geval van een aanval van de naar ra ming honderd daarvoor in aanmerking komende Sow jet-divisies op de nog geen 40 Navo divisies in West-Europa. De meeste Navo-landen zouden dit standpunt delen. De geredde bemanning van de Ne derlandse kustvaarder „Friblo". V.l. n.r.: de 19-jarige bestmanG. de Haan uit Assen; de 17-jarige matroos ■J. Kool uit Utrechtkapitein-machi nist J. Blokzijl en de 80-jarige kok lichtmatroos G. Keizer uit Ruinerwold. Volgens onbevestigde berichten zou een aantal landen echter, onder meer Nederland, België en Denemarken, de mening toegedaan zijn, dat de Navo- bevelhebber eerst toestemming aan de regeringen moet vragen alvorens tot gebruik van tactische atoomwa pens over te gaan. Zij zouden krach tige represaillemaatregelen vrezen als aan de militaire leiders de vrije hand gelaten wordt. Het dispuut gaat niet over het ge bruik van lange-afstands-atoombom- menwerpers. Alle strategische bom menwerpers, die beschikbaar zijn voor de Atlantische groep, staan on der bevel van de Amerikaanse staf chefs. De Westelijke Grote Drie zijn reeds overeengekomen, dat zij vooraf overleg zullen plegen over strategi sche bombardementen. De 49ste Amerikaanse luchtdivisie, die in Engeland gestationneerd is, zou bij een Russische invasie in Euro pa, belast worden met een atoomaan- val op de Sowjet-Unie. Dit heeft bri gade-generaal John D. Stevenson, I commandant van de divisie, ver klaard ter gelegenheid van een de monstratie met de nieuwe Ameri kaanse jachtbommenwerper „Thun- derstreak" op de basis Bentwater in Suffolk. De divisie ligt al twee jaar in En geland. Aanvankelijk, aldus generaal Stevenson, was de opdracht geheim, maar wij kunnen er nu over spreken omdat ook de Russen intussen op de hoogte zijn. Israëlische jagers hielden Syrisch vliegtuig aan. Tot landen gedwongen. Twee Israëlische jagers, hebben Zon dag een Syrische Dakota, die op weg was naarSyrië, onderschept en tot landen gedwongen op het vliegveld Lydda, zo heeft een Israëlische woordvoerder medegedeeld. Het vliegtuig zou Israëlisch grondgebied geschonden hebben. Het vliegtuig had vijf passagiers aan boord en vijf be manningsleden. Volgens Syrische zegslieden vloog het toestel op een grote afstand van de Israëlische grens boven zee, toen het werd aangehouden. Doodvonnissen in Afrika. Een militaire rechtbank te Oedja in Frans-Marokko heeft 15 Marokkanen ter dood veroordeeld wegens deelne ming aan een oproer op 16 Augustus 1953, waarbij 26 personen, onder wie 14 blanken, werden gedood en 51 ge wond. Een zestigtal andere beklaagden kreeg gevangenisstraffen variërend van twee jaar tot levenslang. In het koninkrijk Lybië is ter dood veroordeeld Sjerif Moehiddin Senoes- si, een 29-jarige neef van koningin Fatima van Lybië. Hij schoot op 5 October j.l. de Lybische minister voor paleiszaken, Ibrahim el Sjalhi Een Egyptisch volkstribunaal heeft dood. Zondag vijf leden van de mohamme daanse broederschap ter dood veroor deeld, vier tot levenslange dwangar beid, vijf tot vijftien jaar dwangar beid en zeventien tot tien jaar dwangarbeid. BEMANNING WERD GERED. Lijk van Nederlandse zeeman gevonden. Zondagmorgen omstreeks elf uur is voor de Zeeuwse kust, op ongeveer 8 mijl ten Noordwesten van de vuurto ren van Westen-Schouwen, de Neder landse kustvaarder „Friblo" gezon ken. De bemanning van vier koppen is aan boord gegaan van de „Prins Frederik Willem", die op weg is van Antwerpen naar Bremen. Geesteszieke pleegde ruim 30 inbraken. Uit asyl ontsnapt. Door het toedoen van twee inwo ners van Voorschoten heeft de rijks- f'Olitie te Voorschoten kunnen arres- eren de op 3 November j.l. uit de rijksasyls voor psychopaten te Ave- reest öntshapte W. J. M. de G., die in Voorschoten die avond verscheidene huizen was binenngedrongen. Tijdens een voorlopig verhoor heeft De G. bekend dat hij een dertigtal in braken heeft gepleegd o.a. in Geldrop, Heeze, Venray, Breukelen, Eindhoven, Lieshout, Veghel, Boxtel en Voor schoten. De totale buit zou ongeveer 2100 hebben bedragen. Toen hij Vrijdagavond in Voorscho ten aan de achterzijde een huis was binnengegaan, werd hij betrapt door de vrouw des huizes. Hij schoot een alarmpistool, dat hg op haar richtte, een paar maal af en verdween naar een door sloten omgeven terrein. Daar is hij door de heren De Graaf en De Lange, die hem achterna waren gegaan, overmand. HERBOUWPLICHT IN DE PRAKTIJK Rente- en faciliteitenstop ook voor Zeeland mogelijk Eén blik op de zorgvuldig bijgehouden statistieken van de directie Weder opbouw voor Zeeland leert, dat men hier werkt volgens een goed gerichte planning in overeenstemming met de landelijke mogelijkheden en voor schriften. De leek, die gemakkelijk verdwaalt in het moeilijke terrein van de wederopbouwvoorsehriften kan er van overtuigd zijn, dat ook hier het devies wordt toegepast, dat de betrokkenen alle voordelen moeten worden geboden, welke wettelijk verantwoord zijn. Dank zij het onderhoud, dat de hoofdingenieur, de heer M. D. A. Glerum, alsmede het hoofd van de administratie van de directie Zeeland, de heer E. Ch. Keus ons toestonden, kunnen wij hier enkele aspecten uit de practyk van de afwikkeling van de herbouwplicht-gevallen belichten. In het begin van dit jaar beschikte men nog over een grote hoeveelheid van gevallen, die moesten worden gefinancierd. Thans is er een topproductie van 6065 her- bonwgevallen bereikt. De schatting is, dat volgend jaar MeiJuni er niet meer voldoende toe vloed uit de gemeenten zal zijn. Vorig jaar waren er nog 1800 herbouwge- vailen voor Zeeland te realiseren, thans nog 1200. Dit resterende aantal zou in onge veer twee jaar kunnen worden afge wikkeld, vooropgesteld dat de parti culieren zoveel mogelyk met hun plannen op tafel komen. In dit ver band bedenke men, dat ook voor Zee land de mogelijkheid bestaat om een rente- en faciliteitenstop door te voe ren Alvorens hierop nader in te gaan, is het wenselijk nog iets uit de voor geschiedenis van dit hoofdstuk van onze wederopbouw te herhalen. De officiële term luidt: bestedingsplicht voor vernielde woningen maar de in middels in zwang gekomen populaire omschrijving „herbouwplicht" zij hier gemakshalve aangehouden. Aanvankelijk kon een ieder, die de beschikking over een bestedingsplicht had, een woning herbouwen van de zelfde inhoud. Nadien is op grond van de wet op de materiële oorlogsschaden door de minister gesteld, dat indien de bijdrage betrekking had op een klein pand, een woning zou kunnen worden herbouwd van 375 m3, waar voor geen uitbreiding ten lasts van de besteder kon worden gebracht. Deze grens werd later terugge bracht tot 325 m3. Op 2 Augustus 1954 verscheen er in de Staatscourant een ministeriële beschikking, waarbij er een ander principe voor de zelfbewoning werd gevolgd. Indien men een eigen wo ning herbouwt en er ook zelf in gaat wonen, treedt een financieringsrege ling in werking, waarvoor de volgen de normen gelden: financiering tot 240 m3 voor een gezin van 4 perso nen, 260 m3, voor een gezin van 5 personen, 300 m3 voor 7 en 320 m3 voor 8 of meer personen. Een ander voorbeeld .voor het geval men niet tot zelfbewoning over gaat, doch waar wèl een herbouwplicht wordt gebruikt: heeft men een wo ning gehad met inhoud van bijv. 180 m3 en gaat de herbouw niet verder dan tot 240 m3. dan zal deze uitbrei ding mede worden gefinancierd. Komt men evenwel bij de herbouw plannen boven deze 240 m3 dan valt men terug op de basis van 180 m3 om dit voorbeeld aan te houden hetgeen dus betekent, dat in dit geval de uitbreiding volledig buiten de fi nanciering wordt gehouden en ten laste van de bouwer wordt gebracht. Nieuwe mogelijkheid In een circulaire aan de gemeente besturen van 18 Nov. j.l. heeft de mi nister de mogelijkheid verruimd voor de herbouw van kleine woningen. Het is voortaan toegestaan om bijdragen, welke op verwoeste woningen met een geringere inhoud dan 325 m3 be trekking hebben, samen te voegen en tezamen te besteden voor de bouw van één woning, waarvan de inhoud niet groter is dan 325 m3. Bij een dergelijke besteding zal een aanvul lende bijdrage worden toegekend op (Vervolg op pag. 5) De „Friblo" was met een lading ijzer op weg van IJmuiden naar Ix>n- den, en stond onder commando van kapitein J. Blokzijl uit Vlaardtngen. Zondagochtend omstreeks kwart voor tien werd ontdekt, dat er ongeveer 50 cm water in de machinekamer stond. De oorzaak hiervan is onbekend. De gehele bemanning werd ogenblikkelijk gewekt, waarna men de reddingboot uitzette. Om kwart voor elf verliet de bemanning het schip, dat later zonk. Omstreeks half twaalf werden de drenkelingen aan boord genomen door de „Prins Frederik Willem". Later werden zij overgenomen door de loodsboot „Sirius die hen in Hoek van Holland aan wal zette. De „Frib lo" was 167.19 bruto registerton groot. De reddingboot „Maria Blanken- heym" uit Veere, die ter assistentie was uitgevaren, hoefde geen hulp meer te verlenen en keerde omstreeks vier uur onverrichterzake terug. Uit Duinkerken wordt gemeld, dat de bemanning van de Franse treiler „Joseph Roger" op veertien kilome ter uit de kust het lijk van een zee man van ongeveer vijftig jaar heeft gevonden. Op het lijk trof men knip sels uit Nederlandse kranten aan. Spionnageproces tegen Joden te Cairo. Te Cairo hebben Zaterdag elf joden onder wie twee vrouwen, ontkend schuldig te zijn aan spionnage in Egypte voor Israël en pogingen om f ebouwen in Cairo en Alexandrië op e blazen. Zij staan terecht voor het opperste militaire tribunaal van Egypte. Twee joden worden by ver stek berecht. De dertien zouden contacten met Israël hebben gehad, teneinde een „agressie" van dit land tegen Egypte en het binnenrukken van Egyptisch grondgebied te vergemakkelijken. Zij zouden verder brandbommen hebben gelegd in bioscopen, gebouwen en ambassades en openbare gelegenhe den. De boete van Onassis wordt betaald. De agent van Lloyd's te Lima (Pe ru), de heer Ch. Dixon, heeft mede gedeeld, dat hjj van zijn directie op dracht had de 3 millioen dollar te be talen, welke in Peru werd opgelegd aan de reder Onassis. Zoals bekend is een deel van Onassis' walvisvaarders, vloot door Peru in beslag genomen wegens vissen in verboden wateren. Onassis zal na de betaling van de boete verzet aantekenen. Hij Kon geen uitstel van betaling krijgen. Vijftig kinderen in Spaanse kerk gewond. Vijftig kinderen zijn gewond, toen Zondag een groep van 150 kinderen zich met geweld toegang tot een kerk te Miranda de Ebro in net Noordoos ten van Spanje verschafte. In de kerk zou een feest worden gehouden. De kinderen duwden tegen de deu ren. die deze druk niet konden weer staan en bezweken. VERWACHT... WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met enkele bui en en een matige tot krachtige Wes telijke wind. Iets hogere temperatu ren. ZON EN MAAN. 14 December Zon op 8.40 onder 16.28 Maan op 22.12 onder 11.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1