Russische trawler oorzaak van aanvaring met IJmuider visser REFLECTERENDE FIETSTRAPPERS VERPLICHT TE STELLEN TOM SCHREURS EN AAD VAN LEEUWEN ONTHULLEN GEHEIM' APARTHEIDSPOLITIEK VAN ZUID-AFRIKA BESPROKEN Amsterdamse Beurs Een BOEK over PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 DECEMBER 1954 AL VISSENDE OP DE VIKINGBANK Moskou bereid materiële schade te vergoeden In een nota van het Russische ministerie van buitenlandse zaken is me degedeeld, dat de Russische regering bereid is de materiële schade te ver goeden, die ontstaan is door de aanvaring tussen de Russische trawler „M. 416" en de IJmnidense trawler IJm. 2 ..Herman". Dit deelde de inspec teur voor de scheepvaart, de heer i. Mets» gisteren mede tijdens de behan deling van deze aanvaring door de Raad voor de Scheepvaart t© Amster dam. Langs de gebruikelijke diplomatieke weg had de inspecteur zich tot de Russische autoriteiten gewend. Uit de antwoordnota concludeerde de heer Metz, dat nautisch van schuld aan Nederlandse zijde geen sprake kan zyn. De 51-jarige schipper van de IJmui- dense trawler N. Korbee, die als ge tuige door de raad werd gehoord, ver telde wat zich op Dinsdagmiddag 11 Februari il. toen de trawler al vis sende op de Vikingbank in de Noord zee voer, had voorgedaan. Op deze bank vissen schepen van vele natio naliteiten. De bewuste middag om streeks vier uur kwam een wachts- man de schipper melden, dat de Rus sische trawler, de ..Moermansk m. 416" genoemd, op korte afstand aan bakboordzijde meevoer. Dit duurde volgens de schipper 20 k 30 minuten. De Herman" had aan de voormast het gebruikelijke sein, een mand. han gende ten teken dat werd gevist. „Ik ken geen Russisch en heb dus de schipper niets toegeroepen en ook geen sein gegeven aldus de schip per. Met gelijke snelheid bleef de Rus, wiens vistuig klaar hing, naast de „Herman" varen. Opeens, ongeveer vijf minuten voor de aanvaring, ver hoogde de „M. 416" zijn snelheid en draaide toen, zonder een sein te ge ven, onverwachts stuurboord uit. „Ik zag al dat kan nooit missen" vertelde schipper Korbee, die nog met zyn hand had gewenkt naar de Rus om niet van koers te veranderen. De vislijnen van de „Herman" wa ren aan stuurboord uitgezet, waar door het schip in deze richting lang zamer dan normaal kon manoeuvre ren. Wel had de schipper door bakboord roer te geven nog gepoogd zyn achter schip vrij te doen varen van de Rus sische trawler, maar dat was mislukt Een stuk van de verschansing was weggeiukt en de steven van de Rus was onder de sloep aan bakboordzijde op het achterdek blijven steken. N ieuws gierigheid Op een vraag van de voorzitter van de raad wat de reden er van zou zijn geweest, dat de Rus langszy was bly- ven varen, antwoordde de schipper: „Ik vermoed, dat hij heeft willen Krijgt Zeeland binnenkort zaalhandbalcompetitie Te elfder ure zijn er voor a.s. Zon dag nog handbalwedstrijden ingelast voor de afdeling Zeeland. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat de af deling Zeeland gedurende de maanden December, Januari eri Februari de competitie zou onderbreken voor het houden van een competitie zaalhand bal. In Middelburg heeft EMM weer de beschikking over de veilinghal ge kregen en getracht zou worden om ook in Goes een dergelijke ruimte te krij gen. Dit is echter niet gelukt. Men had nu pjannen om de gehele Zeeuw se competitie in Middelburg te verwer ken, maar daartegen heeft EMM be paalde bezwaren. De plannen zijn inmiddels nog niet geheel van de baan en dezer dagen zou het afdelingsbestuur de kwestie met het bestuur van EMM bespre ken. ATHLETIEK Bannister uit internationale wedstrijdsport Dr. Roger Bannister, de Britse atlileet, die er in Mei van dit jaar te Oxford in slaagde als eerste in de ge schiedenis de mijl binnen 4 minuten te lopen en die by de Europese kam pioenschappen te Bern de titel op de 1500 meter op zijn naam bracht, heeft verklaard dat hij zich uit de interna tionale wedstrijdsport terugtrekt. wachten totdat wij de netten gingen ophalen om te zien hoe wij dat doen. Ik weet, dat de Russen al meer hun nieuwsgierigheid hebben getoond, zelf heb ik echter voordien geen moeilijk heden met Russische trawlers gehad". Schipper Korbee deelde voorts nog mede, dat er op de brug van de Rus 4 k 5 man stonden, die soms met ver rekijkers naar de „Herman" keken. Dit was niet nodig, want men kon al les met het blote oog zien. De schip per deelde op een vraag van een van de leden van de raad mede, dat hem de tijd ontbroken had om de vislijnen los te gooien, waardoor hij sneller had kunnen draalen. Schipper Korbee had het vermoeden, dat de Russische trawler ovei" stuurboord heeft willen wegvaren. Als gevolg van de aanva ring had de IJmuidense trawler in het visseizoen zes dagen stil gelegen waardoor volgens de schipper een schade van 2500 a 3000 gulden per dag was geleden. De inspecteur voor de Scheepvaart merkte in zijn conclusie o.a. op, dat de Russische-trawler, die niet viste, zich aan de voorschriften van het in- tèrnationaa! reglèment had moeten houden. Omdat ér van Russische zijde geen verklaringen zijn omtrent het plotseling draaien van het schip kon volgens de heer Metz slechts worden gegist naar de reden hiervan en kon de schuldvraag niet positief gesteld worden. pleging tot zeventig dagen Tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van de begroting voor Volksgezondheid deelde minister mede, dat de ziekenfondsraad Donder dag heeft besloten opnieuw brillen te doen verstrekken aan verzekerden, de ziekenhuisverpleging uit te breiden Unesco-conferentie te Montevideo De Verenigde Staten hebben Woens dagavond te Montevideo gedreigd uit de UNESCO te treden, ienfcij maat regelen worden genomen tegen Ameri kaanse functionarissen, die beschuldigd zijn van trouweloosheid jegens de Amerikaanse regering. De Amerikaanse vertegenwoordiger Hugh Scott zeide op de UNESCO-con- ferentie, dat deze kwestie een van de ernstigste is, die op de conferentie wordt besproken. Hij zeide te hopen, dat de Amerikaanse algemene leider van de UNESCO, dr. Luther Evans, binnenkort een verduidelijkende ver klaring over de positie van de be doelde functionarissen zal afleggen. Brandschade in September Gedurende Sept. zijn 12 personen, waaronder 5 leden van het brandweer personeel, door brand gewond. De di recte schade als gevolg van brand in die maand wordt geraamd op een be drag van 2.085.710, waarbij niet is begrepen de schade van een carton- nagefabriek te Rotterdam. In die maand kwamen 23 belangrijke bran den voor. Hierbij waren 15 boerde rijen, c.q. gebouwen van landbouw- tot zeventig dagen en ln overweging of veeteeltbedrijven, die geheel of ge- deeltelijk werden vernield en waar- neemt het verstrekken van gehoorap- I deutotlle direcle schade wordt paraten aan kinderen. geraamd op 707.500, A.N.W.B. VRAAGT: Onvoldaan over de wegenbouw De A.N.W.B. heeft de minister van verkeer en waterstaat verzocht te willen bevorderen, dat reflecterende fietstrappers zullen worden voorge schreven. Witte spatborden en rode achterlichten, die veelal in slechte toe stand verkeren, zijn by de steeds zwellende verkeersstroom volkomen on voldoende en onveilig. Ook bromfietsen zouden met reflecterende trappers moeten worden uitgerust. Dit zei de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N. W.B. tydens een persconferentie ter gelegenheid van de verkeerstechnische leergang te Eindhoven. MEVROUW MENDES" IS MEVROUW RUTH Aetherforum van vrouwen over de sport. Zowel Tom Schreurs als Aad van Leeuwen hebben Donderdag in een sportpraatje voor de AVRO-microfoon het raadsel onthult, dat is ontstaan rond de mysterieuze vrouwenfiguur, die in de „Sportrevuc" van Zondag middag jL liaar hart heeft uitgestort over de uithuizigheid der mannen in verband met de sport op Zondag. Beide heren hebben verklaard, dat „me vrouw Mendes", de „Rotterdamse" dame niet bestaat, en dat de stunt van tevoren in scène Is gezet, zuiver en alleen om de reacties na te gaan op dit belangrijke probleem. De AVRO-directeur Repko heeft Woensdagavond toegegeven, dat de ..Rotterdamse" dame de vrouw is van de AVRO-reporter Wim Ruth. Inmiddels zijn bij de AVRO honder den brieven binnengestroomd van luisteraars, die over het probleem hun Parencompetitie Uitslag 3e zitting: 1 heren De Schip per Arendskerke) 63.3%, 2 heren Klompev. Hensbergen (Goes) 57.1% 3 echtp. Doosjen (Goes) 55.8%. 4 mevr. Huyssode heer Ossewaarde (Yerse- ke) 52.5%. Stand na 3 zittingen: 1 heren De Schipper 58.4%. 2 heren Klompe- van Hensbergen 55.9%. 3 heren v. Biemen -v. Heusden 54.6%. 4 mevr. Huysse-de heer Ossewaarde 529%. 5 mevr. v. d. Berg-de heer Bom 50.8%. 6 echtp. Leu- pen 49.7%. 7 echtp. Doosjes 48.3%. 8 dames Willemsen 48.1%. 9 heren Mar- teijn-Vlaming 47.7%. 10 heren Hen- derikx-Npbels 47.2%. 11 heren v. d. Berg-Ridderhof 46%. 12 dames De Rijke -Nolet 40.1%. In de viertallencompetitie werden nog gespeeld: afd. B. Terneuzen I Sas van Gent I 4336. Hoofdklasse: Hulst ITerneuzen II 39—38 11). Afd. B, le klasse: Terneuzen IV— Sas van Gent II 34—24. Oostburg I Luctor II 5519. Hoofdklasse Stand: Hoofdklasse: Hulst I 4 3 10 7 90 M.P.; Terneuzen III 4 2 0 2 4 35 M.P.; Sas van Gent 13 10 2 2 0 M.P.; Terneuzen I 3 1 O 2 2 44 M.P.; Terneuzen II 2 O 1 1 1 11 M. P. le KLASSE Oostburg I 4 3 0 1 6 28 m.p; Luc tor II 4 2 1 1 5 15 m.p.; Terneuzen IV 3 2 0 1 4 38 m.p.; Luctor 12 0 1 1 1 12 m.p.; Sas II 3 0 0 3 0 69 m.p. Nederland stemde tegen V.N.-resolutie De speciale politieke commissie van de Ver. Naties heeft Woensdag het al gemene debat over de zgn- apartheids politiek In de Zuidafrikaansc Unie be sloten en het voorstel van twintig lan den aangenomen, waarin bij de rege ring van Zuid-Afrika er op wordt an-riged rongen haar houding te her zien gedachtig aan de belofte van alle leden om de mensen-rechten te eer biedigen en geen rassendiscriminatie toe te passen. Nederland heeft aan dit debat geen deel genomen en tegen de resolutie gestemd De Nederlandse afgevaardig de, dr. Patijn, zette Woensdag in een toelichting van zijn stem uiteen, dat er naar het oordeel van Nederland te veel twijfel bestond aan de rechtma tigheid en de wenselijkheid van deze discussie Mijn regering, zo zeide dr. Patijn, verwerpt de rassenleer en gelooft dan ook niet dat de politiek van apartheid zeals die in Zuid-Afrika wordt toege past, de juiste en practische oplossing van het rassenprobleem is. Als Neder land dus tegen de resolutie stemt is dit volstrekt niet uit sympathie voor de apartheidswetten en de rassenpolitiek, die tot dit debat aanleiding hebben gegeven. Het is ook niet omdat Neder land van mening zou zijn dat de art. 55 en 56 van het handvest betreffende de rechten van de mens en de rassen- gelijkheid geen internationale ver plichtingen zouden opleggen. Het is alleen omdat de bevoegdheid van de assemblee in deze niet vast staat, doordat de diverse artikelen van bet handvest onderling niet elkaar in strijd zijn. Uit liet ene artikel kan worden afgeleid dat wij onze handen van een zaak als deze moeten afhou den, omdat het een zuiver interne aan gelegenheid betreft. Aan de andere kant hebben de artikelen 55 en 56 over gelijke rechten van de rassen interna tionale verplichtingen geschapen die geen enkel land zich kan veroorloven te negeren. De 20 landenresolutie werd aange nomen met 34 tegen 9 stemmen en 10 onthoudingen. In Glasgow is Woensdag een inter- landvoetbalwedstryd gespeeld tussen een Schotse en een Hongaarse ploeg. De gasten wonnen dese strijd met U2. Onze foto toont het moment, waarop de Hongaarse rechtsbuiten Sandor (links) die zyn shirt liever over zijn broek draagt het derde doelpunt voor zijn ploeg maakt. Nóg eenmaal zou doelman Martin van Schotland het nakijken krijgen SCHAKEN Plmsinga leidt in strijd om titel in de hoofdklasse ln groep D viel beslissing De strijd om de persoonlijke schaak titels loopt, altahsn voor zover het de voorronden betreft, ten einde. In de hoofdklasse (finale) speelden v. d. Sande en Sanders remise, maar Quakkelaar behield zijn kans door van V. d. Sande te winnen. Sanders en v. d. Sande zjjn reeds uitgescha» keld. Quakkelaar zou nog gelijk kun nen eindigen met Plinsinga, maar dan zou hij van de Vlissinger moe ten winnen. De stand is: W. J. Plin singa 4 uit 4; M. J. Quakkelaar 3 uit 4; P. J. v. d. Sande en S. Sanders uit 4. In de voorronde van de 1ste klasse B deelden L. J. Woudstra en Wis- meyer eerlijk. Hierdoor moet de laat ste partij, tussen Wismeyer en Schee- Ie, de beslissing brengen. Wismeyer heeft daarby aan remise genoeg om zich in de finale te plaatsen, maar by een nederlaag zal hy een beslis- singspartij tegen Woudstra moeten spelen. De stand is: P. J. Wismeyer 2 uit 3; L. J. Woudstra 3 uit 3; A. J. Scheelè 1 uit 3. „In groep C speelden Joziasse en De Vlieger remise. Beide spelers zijn echter reeds uitgeschakeld. Holster won van Niemarkt en heeft nog maar een half puntje achterstand, terwijl hij een wedstrijd minder heeft gespeeld. De stand is: A. J Niemarkt 3+ uit 5; K Holster 3 uit 4; D. Joziasse 1 uit 4; L A. de' Vlieger 1 uit 5. In groep D viel de beslissing. Ver kerk werd door een nederlaag tegen Van Bel sen uitgeschakeld. Tholenaar won echter Van Van Belsen. waar door beide spelers gelijk zijn ge ëindigd. Omdat Tholenaar echter de provincie Zeeland gaat verlaten, wordt geen beslissingsparty gespeeld, maar komt Van Belsen in de finale. De eindstand is: J. Tholenaar en K. van Belsen 2% uit 4; L, J. Verkerk 1 uit 4. mening geven. Van de zijde van de AVRO is aan al deze briefschrijvers het volgende briefje uitgegaan: „Het ook door U op Zondag jl. tydens de uitzending van de sportrevue beluis terde telefonische gesprek, waarbjj een dame op nogal Kernachtige wyze haar bezwaren kenbaar maakte tegen de volgens haar overdreven liefde voor de sport van haar man, is oor zaak geweest, dat ons een enorm aan tal brieven van luisteraars (in hoofd zaak dames) heeft bereikt. Hoewel de mening van de meeste afzenders de zer brieven lijnrecht tegenover die van bedoelde dame staat, zijn er ook nog velen, die haar met goed gefun deerde motieven bijvallen. Deze brie ven en ook de prettige reactie in de pers, zijn voor ons een bewijs, dat bo venbedoeld telefonisch gesprek op een wel zeer bijzondere manier een hoogst belangwekkend probleem in het mld- depunt van ieders belangstelling heeft gebracht. Daarom is ook beslo ten dit onderwerp a.e. Zondagmiddag- in de eerste helft van AVRO's weke lijkse „sportrevue" nog eerfs nader on der de loupe te nemen". Het ligt daarby ln de bedoeling dat Zondagmiddag een aetherforum zal worden gevormd van zes vrouwen uit de briefschrijfsters, drie voorstanders en drie tegenstanders van de sport. Als voorzitter van dit forum zal op treden de heer Aad van Leeuwen. Tussen de K.N.Z.K. en de Franse Zwembond zijn onderhandelingen gaan de om de landen wedstrijd zwemmen en waterpolo Frankrijk—Nederland op 17 Juli es. te Parijs te houden. Voorts, aldus de heer Boost, is aan gedrongen op betere verplichte ach teraanduidingen van alle voertuigen. Hoewel na 1 Juli 1955 motor-voertui gen Verplicht twee achterlichten moe ten voeren, dienen de voorschriften hieromtrent ten aanzien van de aard en de kwaliteit dezer lichten meer verstrekkend te zyn dan thans het ge val is. Voertuigen of combinaties van 10 meter lengte of meer moeten z i. spe ciale lengtelichten hebben. By grote afmetingen zou contourverlichting worden voorgeschreven. Lange ladin gen dienen met een rood, kegelvor mig licht te zyn aangeduid. Contour- of breedtcaanduidingcn met reflecte rend materiaal zouden volgens de heer Boost verplicht moeten worden gesteld. Langzame voertuigen, aldus spre ker, moeten eveneens van reflecte rend materiaal worden voorzien. Zij z\jn thans een enorm gevaar op de wegen. Het Witte achterspatbord van de fiets kan z.i. vervallen indien een rode reflecterende strook mag worden aangebracht. Wegenbouw. Niet ontevreden doch onvoldaan be toonde de heer Boost zich over de KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Ouderkerk a.d. IJssel, R. W. Steur te Ouddorp (Z.H.). Aan genomen naar Ballum-Hollum op Ameland A. P. Beschar, cand. te Oot- marsum. Bedankt voor Gorinchem: J. v. d. Velden te De Bilt. Aangenomen naar Huizen (N.H.), vac. w. Vroeg in de Wey, S. Gerssen te Wouterswoude. GEREF. KERKEN. Tweetal te 's-Gravenhage-Moerwiik (vac. R. Kooistra), ds. D. J. Ras te Enschede en P. Riemersma te Drach ten. Bedankt voor Wolvega: B. G. Mees ten Oever te Kamerik. BAPT. GEMEENTEN. Beroepen te Genk (België), C. Mos- tert, cand. te 's-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Meliskerke: J. W. Ker sten te Genemuiden. thans aangenomen begroting van ver keer en waterstaat. De verkeerstoe- neming op verschillende belangrijke wegen in Nederland is zodanig dat de officiële prognose tot 1970 overschre den dreigt te worden. Zelfs zestig millioeu gulden per jaar voor de aan leg van nieuwe rijkswegen tot aan 1970 zou zonder viaducten en brug gen gerekend te laag moeten worden geacht, zo zeide de heer Boost. Thans is aangevraagd voor onder houd en verbetering van landwegen 63.5 millioen gulden. Voor de aanleg van nieuwe wegen 27 millioen gulden en 19.5 millioen gulden voor bruggen bouw. In totaal is voor wegen en ver keer 124 millioen aangevraagd het geen te weinig is, aldus ae heer Boost, gezien de enorme toeneming zowel van het personen- als van het vrachtvervoer op de wegen. Spreker ziet zeer wel ln dat de rijkswaterstaat met grote moeilijkhe den heeft te kampen ook al wegens gebrek aan personeel. Thans is bij de rijkswaterstaat behoefte aan onge veer honderd middelbare technici en in 1956 zou een gelyk aantal van deze krachten nodig zijn. Hy hoopt dat de minister er in zou slagen, ook de be zoldiging van deze middelbare techni ci aantrekkelijk te maken. Of men er dan in zal slagen dit personeel aan te trekken meent de A.N.W.B. niettemin te moeten betwijfelen. AUTOMOBILISME „Zevac"-rit uitgesfeld De voor Zaterdag vastgestelde ori- enteringsrit van de „Zevac" (Zeeuws Vlaamse Automobielclub) is uitge steld en zal nu op Zaterdag 18 Decem ber doorgang vinden. Het wordt de vierde en laatste rit voor het club- kampioenschap. Om 12.30 uur start de eerste deel nemer in Koewacht voor het 140 km lange traject, dat met een voorge schreven gemiddelde snelheid van 36 km per uur moet worden geraden. De finish is omstreeks vijf uur in Bres- kens. De oriënteringsopdracht voor deze rit zal volgens een geheel nieuw sy steem worden samengesteld. Sinds Maandagmiddag J.l. wordt ln diergaarde Blij dorp een Europese kraan vogel. ter waarde van ongeveer 500. vermist Men vermoedt, dat de vogel door de stormwind is meegevoerd en wellicht ergens in een polder is neergestreken. 8 Dec 9 Diec. Nederland 1951 (3%) 103'A L 103% Nederland 1948 (3%) 102 b. Nederland 1947 (3%) 3 100% 100% Nederland 1937 3 100 99% Dollarlening 1947 3 pet. 983/4 983/4 Investeringscertificaten 3 101% 101% Nederland 1962-84 3 102% 102% Nederland N W.S. 3% 80% 80% Ned. Indië 1937 A 3 99% 100 Grootboek 1946 3 99% 99% Nat. Handelsbank 155% 155% Ned. Handelmij. 207 203% A.K.U. 302 297% Eeigh's en Jurgens 313 310 Calvé-Delft 264% 255 Kon. Ned. Hoogovens 272 266% Unilever 388% 373% Ned. Kabelfabriek 256 254% Philips 382% 371% WUton-Feyenoord 230% 230 Billiton 376 Kon. Petroleum Mij. 531 521 Amsterdam Rubber 100% 99% Holland Amerika Lijn 183 180% Kon. Paketvaart 151% 146% Rotterdamse Lloyd 147% Ned. Scheepvaart Unie 151% Stv. Mij. Nederland 166 H.V.A. 135% Deli Mij. 126% Bank v. Ned. Gem. 4% 110%110% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 135% Centrale Suiker 209% 208 Kon. Mij. De Schelde N.B. 163% 163 3% Baltimore-Ohio 34 33% Missouri K.T. 8 New York Central 27% 29 Pennsylvania 20% 21% Anaconda 47% 47% Bethlehem Steel 96% 93% ex. General Motors 94% 94 Intern. Nickel 59% 58% Kennecott 98% 98 Republic Steel 68% 68 U.S. Steel 68% 67% North American Cy. 27% 27% Midcontinental 93 93% Shell Oil Cy. 58% 58% Tide Water 25% 25% A.K.U. 4% 226 223 PREMIELENINGEN. A"dam premielening 127% 127% 's-Gravenhage 1952 I 128!/, s-Gravenhage 1952 II 126% Rotterdam 1952 I 132 132 Rotterdam 1952 H 127 129% Breda 108% 108% Utrecht Eindhoven 1954 Enschede 125% 108% 109% 125% 108% 109% BEURSOVERZICHT. ZWAKKE STEMMING DUURT VOORT. De zwakke houding die het Damrak deze week aan de dag legt is Donder dagmiddag wel heel sterk tot uiting ge komen. Reeds in de morgen bleek de stemming flauw te zijn en in de middag werd er nog een schepje bovenop ge gooid. zodat met name de grote con cerns een behoorlijke achteruitgang ver toonden. Het publiek gaat nog steeds in grote mate tot winstnemingen over, bui tenlandse steunaankopen ontbreken en verliezen van 10 en meer punten waren geen zeldzaamheid. Unilever had het gis teren het zwaarst te verduren en duikel de van 389 tot 373%. Kon. Olie boekte een achteruitgang van ruim 10 punten en belandde op 522%.. Philips zag zich even eens 10 punten ontgaan en sloot rond 372. AKU bracht het er Iets beter af, maar verloor toch 5 punten, slot 297%. De handel in deze papieren had de ge hele middag een zeer kabn verloop en na de flauwe opening was van een herstel geen sprake. Zoals te verwachten was konden de andere sectoren zich niet onttrekken aan deze zwakke houding der hoofdfond sen. al waren de verliezen hier lang niet zo groot. De locale industrie kwam merendeels weer op een lager niveau met uitzondering van Nederlandse Ford. Dit was éen der weinige papieren die enke le punten hoger noteerden, zulks in ver band met het van 6 tot 8 procent ver hoogde interimdividend. De beurs re kent ook op een hoger totaaldividend. Scheepvaarten eveneens op retour met verliezen van 2 tot punten. De cultuur afdeling kon zich relatief nog het beste bandhaven, al waren ook hier kleine ver liezen onvermijdelijk. Guldensbeleggingen licht verdeeld en eerder Iets luier. W. van Splunder overleden In de ouderdom van 74 jaar is over* leden de heer Willem van Splunder, oudste directeur van de N.V. Van Splunder's Aanneming Mij. te Ridder kerk. Hij was één der groten onder de Nederlandse aannemers, wiens naam jarenlang verbonden is geweest aan de uitvoering van grote werken in Ne derland. De heer W. van Splunder richtte in 1901 met zijn broers zijn be kende aannemersfirma op, waarvan hij tot aan zijn overlijden directeur bleef. Tot de door zijn maatschappij uitge voerde werken behoren de aanleg van nieuwe wegen in het Westland in de jaren 19321938 en van werken uit gevoerd in opdracht van de Neder landse Spoorwegen. Het Amerikaans Genootschap voor aardrijkskunde heeft Dinsdag de ont dekking van een nieuwe planeet van de zeventiende grootte bekend gemaakt. Het hemellichaam werd Zondag voor de eer ste maal waargenomen door een astro noom van het Califomische technoiègi- sche instutuut, George Abell. 9 Te Saldus, in Letland, ls een dode zwaluw aangetroffen, die om een poot een ring had, aangebracht door een in de omgeving van Johannesburg, ln Zuid- Afrika, wonende boer. TUINIEREN. A. J. Herwig. Ik kan tuinie ren. Uit*-. A. VV. Sythoffs Uitg. Mij., Leiden. De bekende radiospreker Herwig geeft de zesde druk van zjjn boek over tuinieren in de bekende reeks van Sythoff: Ik an Het aantal der vakkundig bespro ken onderwerpen beslaat alleen reeds twee pagina's. Het boek behandelt dan ook alle aspecten van de tuin, zó- wel van de fruittuin als van de moes- en siertuin in detail. Byzonder goed ziin de raadgevingen betreffende ae aanleg en alles wat daarmee samenhangt, dan de bewer king, de bemesting en voorts vooral een uitvoerige beschouwing over de te kiezen planten, hun plaatsing en verzorging. De meest geliefde planten als Ro zen, Dahlia's, Bolgewassen, Chrysan ten e.a. wijdt de schrijver een geheel hoofdstuk, de andere planten krijgen in groepen een beurt. Herwig schrijft een onderhoudende stijl, zonder dat dit de zo nodige de taillering, die de tuinier behoeft, in gevaar brengt. De r(jke ervaring op gedaan tydens contact met de luister aars bij zijn lezingen, hebben hem in staat gesteld de stof zo in te delen, dat de lezer er gemakkelijk in vinden kan, wat hy voor een bepaald deel van het jaar voor zyn tuin behoeft. Veel fraaie foto's, waaronder ln kleuren, vermeerderen de waarde van dit werk, dat men een Encyclopedie voor de tuin zou kunnen noemen, Amsterdamse 1 wisselmarkt AMSTERDAM, 9 Dec. Contante prijzen. Londen 10.60%—10.61 New York 3.79ft3.79H. Montreal 3.91%—3.92%, Parijs 1.0810—1.08 Brussel 7.59%—7.60%, Frankfurt 00.09—90.19, Zürlch 86.55—86.65, Zü- rich (vrije francs) 88.5988.69, Stockholm 72.8772.97, Kopenhagen 54.61—54.71, Oslo 52.93—53.03, Braz. dollar 3.79%3.80%. Argentijnse verrekeningsdoïlar 3 813.82, J panse verrekingsdollar 3.82—3. Turkse verrekeningsdoïlar 3.80% 3.81%. VVWVNMfVVVVVVVVVWWW HüncmtAAG wAtar- 11 December. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge U.+N.AJ?. 2.10 2.44 3.33 3.53 4.06 2.43 2.62 2.64 1.78 2.04 (I.+NA.P. 14.33 15.04 15.54 16.15 16.26 2.61 2.62 1.77 2.03 8.46 9.11 9.53 9.17 9.40 2.05 2.24 2.40 1.51 1.79 U.'MJt.f, 21.04 1.97 21.32 22.15 21.34 22.02 2.16 2.32 1.43 1.71

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8