Durf en pioniersgeest nodig voor bevredigende ontwikkeling Sowjet-Unie dreigt met opvoering van de bewapening f klankbord) R.M.S.-ACTIE OM STAD AMBON AAN TE VALLEN MINISTER STAF NIET BEREID TOT OVERLEG VOORAF VRUDAG 10 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE KAMER OVER NIEUW-GUINEA Het land heeft behoefte aan vakbekwame arbeiders (Van onze parlementaire redacteur Er is in de laatste jaren veel veranderd in de verhouding tussen Nederland en Indonesië. Veel veranderd, ook in de opvattingen, die met name in socia listische kringen gehuldigd worden over de houding, die ons land tegenover Indonesië heeft aan te nemen. De heer De Kadt van de P.v.d.A. vestigde de aandacht op het versohil, dat zich gedemonstreerd heeft tussen de rustige resolutie van Indonesië in de politieke commissie van de Verenigde Naties en de doodsvijandschap tegenover Nederland, die uit de daarin door de Indonesische afgevaardigde gehouden redevoeringen sprak. „Dat laatste is werkelijkheid" voeg de de heer De Kadt hieraan toe. On der deze omstandigheden achtte hij een nieuwe samenspraak doelloos. Hij gaf de minister van Overzeese Rijks delen, prof. Kernkamp, die achter de regeringstafel zat, in overweging, door te gaan met de rapporten over Nieuw- Guinea bij de Verenigde Naties, om daarmede de goede wil van Neder land te tonen. „Wij hebben in het ge bied, jvaarin Nieuw-Guinea ligt, ge lukkig nog vrienden", constateerde de heer De Kadt verder. „Tot onze vrien den behoort niet Amerika, dat nog il lusies koestert omtrent Indonesië", zo liet hij er teleurgesteld op volgen. De Amerikaanse politiek op dit punt noemde hij vaag en verwarrend. Ten einde onze internationale positie in Azië te handhaven, kan het nuttig zijn, zo suggereerde hij, contact te zoe ken met de landen van het Zuid-Oost- Azië-pact, en mocht dit niet mogelijk zijn, of geen resultaten opleveren, aan sluiting te zoeken bij Australië. Uitvoerig hebben deze afgevaardig de en de overige sprekers van deze middag beschouwingen gewijd aan de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Als het de regering daarmede ernst is, aldus de heer Cornelissens van de V.VJ)., dan is op de begroting maar heel weinig voor dit land uitgetrok ken. Hij knoopte aan deze opmerking de vraag vast, of de 25 millioen gul den, die de regering beschikbaar heeft gesteld voor de onontwikkelde gebie den in de wereld, niet beter voor N.- Guïnea gebruikt hadden kunnen wor den. W aarschuwing Prof. Lemaire van de K.N.P., die zich met de bij de regering levende plannen tot ontwikkeling verenigen kon, richtte te dien aanzien een laat ste waarschuwing tot de minister. De „langzaam-aan-politiek", die hier ge volgd wordt, mag geen gordijn meer zijn, zo zeide hij kernachtig, waarach ter zich een gebrek aan durf ver bergt. Overigens nam deze afgevaar digde vooral de bestuursregeling van Nieuw-Gumea onder de loupe. Ne derland zal zijn souvereiniteit onver kort moeten handhaven, was zijn me ning, en het behoort daarbij geen an dere landen te betrekken. Daardoor zou een in het internationale recht onbekende constructie ontstaan, die voor Nieuw-Guinea alleen maar na delig kan zijn. De ontwikkeling van dit overzeese rijksdeel zal in sterke mate gediend worden, dit waren de heren Cornelissens (VVD) en De Kadt (PvdA) met elkaar eens, door de vorming van goede arbeiders en vooral van bekwame vakarbeiders- Laatstgenoemde wilde hen bij voor keur uit de autochthone bevolking recruteren en zorgen, dat ze een ge degen opleiding krijgen. Hij ontveins de zich echter geenszins dat daarbij vele moeilijkheden overwonnen moe ten worden. De vorming van een vak beweging achtte hij van groot belang. Niet alleen technisch is ontplooiing van Nieuw-Guinea nodig, ook op het gebied van het bestuur heeft ons land een gewichtige taak te vervullen, zo NIEUWE BEZEMS. Een piepjong agentje in Wheeling (Amerika) kreeg dezer dagen de opdracht, alle landlo pers in de hoofdstraat op te pakken. Hij ging vol moed aan de slag en ar resteerde achtereenvolgens een ban kier, twee verzekeringsagenten, een detectieve en twee leden van de ge meenteraad. DE REST. Drie dagen nadat hij de baas van een cafetaria van veertig dollar had beroofd, verscheen een re- volverheld nogmaals in het etablisse ment. „Ik las in de krant dat ik twee honderd had meegenomen", vertelde bij. „en nu kom ik terug voor de restDe buit bedroeg ditmaal hon derdtwintig dollar. BRAND. Padvindersleider Ken neth Chessmann in Califonië bekende tegenover de politie, dat hij het troephuis in brand had gestoken. „De maatschappij wist mijn werk niet op de juiste waarde te schatten", ver telde hij. JUISTE WEG- „Neemt u me niet kwalijk heren", zei laatst een automo bilist tot twee voetgangers in Mar seille, „maar hoe kom ik in Aix-en- Provence?" Het antwoord luidde: „Wij gaan er ook naar toe. Volgt u ons maar". VERKEERDE WEG. Een meneer in een klein Duits stadje kreeg een bon wegens „onder de invloed rijden", toen hij de spoorbaan had aangezien voor de weg naar huis, de trein had gedwongen te stoppen en de machi nist had uitgescholden omdat deze niet gedimd had,..." betoogden enkele afgevaardigden. De autochthone bevolking moet daarbij ingeschakeld worden, doch voorzich tigheid is daarbij geboden. De heer Cornelissens oefende critiek op de hoge invoerrechten voor levensmidde len. Ingenomen was hij daarentegen met het in handen leggen van de ver dediging van Nieuw-Guinea bij de marine. Met de heer v. d. Wetering (CH) en met de heer De Kadt (PvdA), voelde hij voor tweejaarlijkse begro tingen voor Nieuw-Guinea. De twee laatstgenoemden informeerden boven dien voorzichtig bij de regering, of het geen aanbeveling verdient, nu en dan eens een aantal Kamerleden naar naar Nieuw-Guinea te sturen. Nederlands voertaal De liberale afgevaardigde die o.m. voor de uitbreiding van het onderwijs op Nieuw-Guinea pleitte, ook van het middelbaar onderwijs, gaf onomwon den zijn voorkeur te kennen voor het invoeren van het Nederlands als voer taal. Hij voer daarmede geheel in het schuitje van pater Stokman (KVP), die vooral aandacht verzocht voor de zending en de missie. Ds. Zandt (SGP) stak een philippi cs af tegen Indonesië en hield zijn mede-afgevaardigden voor, dat hij van het begin af de gevaren voorspeld had, die aan die kant dreigen. De kwestie der Amerikaanse vliegeniers in V.N. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft besloten, de kwestie der in communistisch China op beschuldi ging van spionnage veroordeelde Amerikaanse vliegers op haar agenda te plaatsen. De afgevaardigden van de vijf communistische landen stem den tegen en India, Birma, Jemen en Syrië onthielden zich van stemming. Tevens besloot de vergadering, in af wijking van de normale gang van za ken, het debat onmiddellijk te laten beginnen, zonder de zaak eerst naar een commissie te verwijzen. De Amerikaanse afgevaardigde, Ca bot Lodge, verklaarde dat de V.N. in 1953 een lijst met ongeveer 3300 na men hadden ingediend van vermiste geallieerde soldaten van wie men ge loofde dat zij nog in communistische handen waren. Op deze lijst kwamen de namen der veroordeelde vliegers voor. De communisten in de militaire bestandscommissie hadden echter eenvoudig gedaan, alsof deze mannen niet bestonden. Toen dit jaar opnieuw lijsten met vermisten werden inge diend, weigerde de communistische officier in de commissie, deze te aan vaarden. De Russische afgevaardigde ver klaarde nogmaals dat in Noord-Oost- China 13 Amerikaanse spionnen wa ren gevangen genomen, wier vliegtuig was neergeschoten. Volgens de correspondent te Washing ton van de New York Post, Allen, zui len de gevangen-gehouden Ameri kaanse vliegers door bemiddeling van de Sowjet-Ünie worden vrijgelaten. Allen zegt, dat Amerikaanse autori teiten dit hebben vernomen van de re gering van een land, dat in de Sow- iet-Unie over zeer goede diplomatie ke inlichtingen beschikt. INDONESISCHE BEWERING: Bewapening zou door de Nederlanders gegeven worden Een woordvoerder van het militaire commando Oost-Indonesië, kapitein Rahasia, heeft Donderdag te Makassar verklaard, dat de laatste dagen op het eiland en in de stad Ambon activiteit gesignaleerd is van aanhangers van de republiek Zuid-Molukken. Enkele verdachte personen werden gear resteerd. Rahasia zeide, dat de arrestanten beweerden, dat Nederlanders per duikboot groepen personen aan land lieten gaan op het eiland Sori (een der eilanden rond Ambon) en dat deze personen in samenwerking met aan hangers van de R.M.S. in de stad Ambon plannen opstelden om de stad Ambon aan te vallen. Volgens deze plannen zou de stad van verschillende zijden worden aan gevallen door volledig bewapende groepen. Voorts werd verklaard, dat ae bewapening door Nederlanders zou worden verstrekt en dat deze de aan vallers steeds van wapens zouden blij ven voorzien. Een gedeelte van de ambtenaren, dat de beweging der R. M.S. steunde, en anderen, die indertijd gearresteerd werden op beschuldi ging, betrokken te zijn geweest bij de R.M.S.-zaak, doch later in vrijheid werden gesteld, blijken thans gevlucht te zijn, aldus de woordvoerder. Rahasia zeide verder, dat volgens door het militaire commando ontvan- ;en rapporten de acties rond Ambon ioor leiders van de R.M.S. worden ge leid. Deze leiders waren, zo voegde hjj Scherper toezicht op werving emigranten De terugkeer van veertien Neder landse emigranten uit Zuid-Afrika zal er toe leiden, dat meer nog dan voor heen zal worden gelet op de voor aarden waaronder emigranten wor den aangeworven. Het werven van emigranten kan in Nederland alleen geschieden met toestemming van de Nederlandse emigratiedienst. Die toe stemming werd destijds aan de wer vingscommissie van de Zuidafrikaanse spoorwegen gaarne gegeven, temeer omdat deze commissie ook de volle medewerking genoot van de Zuidafri kaanse ambassade. Ook van Zuidafri kaanse zijde heeft men ingezien, dat er reden is om het wervingsbeleid te herzien. hieraan toe, naar gebieden buiten de Molukken gevlucht bij een achtervol ging door de T.N.I. (Indonesische strijdkrachtenmaar thans op de Molukken teruggekomen. Onder hen bevinden zich volgens signalementen kolonel Saemina, kapitein Papilaja en luitenant Soisa van de R.M.S. die te zamen een plan voor de aanval op Ambon opstelden. Gistermiddag tekenden een aantal i heer C. M. Beije uit Ouicerkerk tekent Zeeuwse boeren de pachtcontracten het contract voor de Noord-Oostpolder. Foto: de Foto P.Z.C.) VRAGEN OVER LIFTVERBOD Het vervoer thans in orde In de vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Vermeer (Arb.) giste ren aan de minister van oorlog en van marine vragen gesteld over het lift- verbod voor de militairen. Minister Staf zegt, dat op het meerijden zelf geen controle zal worden uitgeoefend. Na de bevrijding was het nodig gebruik te maken van allerlei middelen van vervoer. Het liften kwam toen in zwang. Nu is het vervoer in orde. Ging het toen om vervoer te krijgen, omdat het verplaatsen anders moeilyk was, thans is dat veranderd. Door de oproep van de inspecteur-ge neraal is ten aanzien van de militairen het gebruik blijkbaar gehandhaafd. De vrije tijd kan thans beter in gar nizoenen worden besteed. De behoefte aan vrij reizen is verminderd. Ge trouwde militairen reizen drie keer in de vier weken voor Rijks-rekening, ongehuwde eenmaal per vier weken en zij reizen voorts tegen half geld. Er komen nu allerlei klachten over het liften. Het autoverkeer werd op opdringerige wijze lastig gevallen. Dat kan niet langer worden geduld. Met een zekere overgangstijd met ingang van 1 Januari is nu het lif ten verboden. Een aantal leden stelt hierna nog aanvullende vragen. Naar aanleiding daarvan zegt de minister niet bereid te zijn over der gelijke maatregelen vooraf overleg met de Kamer te plegen. Het is onmogelijk door scherpere Duitse vliegtuigindustrie in Spanje De Duitse maatschappij „Dornier" heeft een filiaal in de Spaanse hoofd, stad Madrid gevestigd, waar een nieuw type Dornler-vllegtulg wordt gebouwd, ter omzeiling van het na oorlogse verbod voor Duitsland om vliegtuigen te vervaardigen, aldus de nieuwe editie van Jane's „All the worlds aircraft". Jane's brengt in herinnering, dat, toen na de eerste wereldoorlog Duitsland eveneens een verbod om vliegtuigen te bouwen was opge- lega de „Dornier" in Alternheim aan de Zwitserse oever van het meer van Constanz een fabriek stichtte. Het type dat in Spanje wordt vervaardigd, is de Do 25, een lichte eendekker met een Enma-Tigre- motor, van 150 pk, die van kleine, voor andere toestellen ongeschikte terreinen, zal kunnen opstijgen. regelingen het liften mogelijk te ma ken. De militairen zouden vooraf af spraken kunnen maken. Dan is er geen bezwaar tegen. Opschorting in verband met een be slissing over wijziging van de soldij lijkt hem niet juist. Uitbreiding van vrij vervoer waar naar gevraagd was, komt z.i. niet in aanmerking. Ten aanzien van het vrg vervoer zijn er al gunstige bepalingen, zoals reeds uiteengezet. De heer Haken (CPN) vraagt de Kamer verlof de minister te mogen interpelleren over het liftverbod. De voorzitter zegt dat het regle ment van orde zich daartegen verzet. Het verzoek zou echter vandaag kun nen worden ingediend. Sluitzegels vóór 5 Mei De nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland heeft besloten een sluitzegel uit te ge ven om de betekenis van de 5 Mei herdenking duidelijk tot uiting te brengen. Het is de bedoeling van de raad op deze manier de gehele Ne derlandse bevolking op te wekken daadwerkelijk mee te doen. De op brengst van deze zegels zal geheel ten goede komen aan de landelijke sociale commissie, die hulp verleent aan oud- verzetsstrijders en hun nabestaanden, daar waar andere organen krachtens hun taak of doelstelling in gebreke moeten blijven. In de haven van Bresfcis Donderdag morgen een staking van twee duizend ha venarbeiders uitgebroken. Op zeventien schepen ligt het werk stil. Het conflict begon, doordat twintig dok werkers het lossen van bevroren Nieuw- zeelands vlees staakten omdat de voor waarden voor het lossen gewijzigd waren. NOTA AAN WESTELIJKE MOGENDHEDEN Parijse accoorden staan hereniging van Duitsland in de iveg Radio-Moskou heeft de tekst bekend gemaakt van het Sowjet-antwoord op de nota's van Frankrijk, Engeland en Amerika, waarin de uitnodiging tot de Moskouse conferentie van de hand gewezen wordt. De overeenkomst van Parijs noemt de Sowjet-Unie in strijd met de Frans-Sowjetrussische overeenkomst en het verdrag van Potsdam. Met het oog op de bewapening van West-Duitsland en de „agressiviteit van de politiek der landen van het Atlantische Pact", zal de Sowjet-Unie „en alle andere vredelievende landen alle nodige maatregelen treffen, om hun bewapening te vergroten en hun veiligheid te beschermen". De Sowjet-Unie zegt te betreuren, dat Amerika, Engeland en Frankrijk het niet mogelijk hadden geacht, om tezamen met andere Europese landen deel te nemen aan de Moskouse con ferentie „ter behandeling van het vraagstuk der collectieve veiligheid in Europa". De overeenkomsten van Pa rijs zouden het totstandkomen van een vredesverdrag met Oostenrijk ac tief in de weg staan. De ratificatie van de overeenkom sten van Pairijs zal de Vier-Mogend- hedenbesprekingen over de hereniging van Duitsland nutteloos maken en de mogelijkheid uitsluiten, om overeen stemming over deze zaak te bereiken. Donderdag is een aanvang gemaakt met de strijd om het kampioenschap van Nederlnad voor de hoofdklasse grootbiljart bandstoten. De mededin gers in de strijd. V.l.n.r.: de heren A Mol, J. H. Sweering (kampioen 1958- 1954), C. van Oosterhout, H. Popeyes. J. A. Eichclsheim, P. Kruithof, H. Metz en L. G. J. Teegelaar. De Westelijke mogendheden dragen bjj tot de versnelling van de bewape ningswedloop en deze landen moeten dan ook de consequenties dragen van hun huidige politiek, welke onverenig baar is met de belangen van de vre de, en die leidt tot een aanzienlijke vergroting van het gevaar voor een nieuwe oorlog in Europa, aldus de no ta, die aan de ambassades van Frank rijk, Engeland en Amerika te Moskou is overhandigd. Japanse premier licht programma toe Verkiezingen in Maart Itsjiro Hatojama, leider van de rechtse democratische partij, is Don derdag met de steun van de socialis tische afgevaardigden tot premier van Japan gekozen. Om deze socialis tische steun te krijgen moest Hatoja ma zijn goedkeuring hechten aan al gemene verkiezingen in Maart, Vrij dag zal hij beginnen met de samen stelling van een zakenkabinet. De socialisten zijn van oordeel, dat zij waarschijnlijk het meest zullen winnen bij verkiezingen. De 71-jarige Hatojama, die inder tijd door de bezettingsautoriteiten wegens zijn werkzaamheid in de oor log werd gezuiverd, trad uit de libera le partij en werd de vorige maand tot leider van de nieuwe democratische partij gekozen, die gevormd is uit af gescheiden liberalen en rechtse pro gressieven. Hatojama verklaarde, dat hij de Ja panse buitenlandse politiek zou blij ven baseren op samenwerking met niet-communistische landen. Hij zou evenwel trachten „Japans vastzitten de buitenlandse betrekkingen" te her stellen. Japan, aldus Hatojama. er kent communistisch China niet en is theoretisch nog in oorlog met de Sow jet-Unie. Het Wereldgebeuren Vóór 13 jaar Het was dezer dagen dertien jaar geleden, dat Japanse bommen werpers een aanval deden op Pearl Harbour. Daarmee ontketende de Ja panse regering een reeks conflicten, welke uiteindelijk resulteerden in een diepe nederlaag. Toen men in Japan zover was, dat men deze nederlaag voor onvermijde lijk hield en er gecapituleerd moest worden, kwam men tot de pgnlgke ontdekking, dat er geen politics wa ren, die met de Amerikaanse overwin naars konden samenwerken. Het had voor de hand geiegen, da.t zich een oppositiegroep, ol zo men wil een ondergrondse beweging had ge presenteerd om onder Amerikaans toezicht de leiding van de Japanse za ken in handen te nemen. Welnu, een oppositiegroep was er niet, want die was door de militaire leiders in 1936 afdoende geliquideerd. Een ondergrondse beweging was er evenmin. Dat had het Japanse politie corps weten te verhinderen. Men prees zich daarom gelukkig in Japan, dat men althans één en kele man naar voren kon schui ven, die onder de blaam had geleefd van pro-Amerikaans te zijn. Die man was Shigeru Josjida. Hij zat ten tijde van de Japanse capitulatie juist in de gevangenis, omdat hg het was in "45 aan Japanse regeringsperso nen de raad had gegeven vredeson derhandelingen te beginnen via En gelse bemiddelaars. Het moet voor de heer Josjida wel een grote overgang geweest zijn toen hij zo uit de gevangenis een lei dende figuur werd in het politieke leven, vervolgens minister van buiten, landse zaken werd gemaakt en ten slotte in Mei 1946 tot Japans premier gepromoveerd werd. Josjida, die thans 74 jaar oud is, stamt uit een familie, die sedert eeu wen vooraanstaande ambten in Japan heeft bekleed. Hij ging in de diploma tieke dienst en in 1928 had hg het reeds gebracht tot ambassadeur. Eerst in Zweden, daarna in Italië en tenslotte in Engeland. Hoewel hij zich pleegt voor te doen als een uiterst minzame, glim lachende man, beweren Japan ners. dat hij in werkelijkheid stug is. Ook draagt hij in Tokio de bijnaam „de vos" vanwege zijn geslepenheid. Populair was Josjida zeker niet. In de kringen van de voor-oorlogse machthebbers werd hij zo half en half als een overloper naar de Amen- kanen beschouwd. In zgn eigen partg zagen velen in hem slechts de man, die het meest geschikt was om de Amerikanen vaarwel te wuiven. Zijn grote tegenstander, generaal Hatojama, wachtte dan ook alleen maar op het geschikte ogenblik om Josjida ten val te brengen. Dat hij zo lang gewacht heeft vindt zijn oorzaak in Hatojama's verleden. Generaal Mac Arthur had hem weggezuiverd en hjj moest op het einde van die zuive ring wachten alvorens hij ziin actie tegen Josjida met volle kracht kon voeren. Toen Josjida twee maanden geleden de onvoorzichtigheid beging een bui tenlandse reis te gaan maken, sloeg Hatojama toe. Hij organiseerde uit de Japanse liberalen en rechtsprogressie- ven 'n nieuwe partij, die over 124 ze tels in het Japanse Lagerhuis be schikt en die tezamen met de 133 so cialistische zetels de meerderheid van de totaal 476 zetels heeft. Was Josjida nu van zijn buitenland se reis teruggekomen met grote resul taten, dan zou men hem vermoedelijk nog niet ten val gebracht hebben. Hij slaagde er echter niet in de Amerika nen te bewegen tot een Marshallplan voor het Verre Oosten, dat aan de Verenigde Staten vier milliard dollar zou kosten. De Amerikanen zonden hem heen met een onnozel honderd millioen dol lar leninkje voor aankoop van land- bouw-overschotten. Daarmee was Josjida's lot bezegeld 6xxnu..«!;9g-en dan de krjngen, die het yoór 194o m Japan voor het zeggen hadden een nieuwe kans om zich weer geheel van de macht in Japan meester te maken. Een enkel merkwaardigheid je moet even nog gesignaleerd worden: Josji da trad af op T Decemberdat was de dag van Pearl Harbour! Langer ziek dan voor de oorlos Conclusies uit overheidsrapport De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft in Nov. 1951 een commissie geïnstalleerd, welke de opdracht ontving het vraagstuk van de invloed van het ziekteverzuim op de arbeidsproductiviteit in studie te" ne men. Er is thans een interim-rapport uitgebracht. In het bijzonder zijn de leeftijds groepen van 20 tot 40 jaar debet aan ae stijging van het aantal ziektegeval len. Vooral de zeer kort durende en tamelijk langdurige gevallen zijn in frequentie toegenomen. Zowel vóór als na de oorlog is de frequentie zo wel als het ziektepercentage in de steden hoger dan op het platteland De gemiddelde duur der ziektegeval len ligt in de steden echter lager dan op het platteland. Hoewel de frequentie van de ziekte gevallen bij de oudere leeftijdsgroepen geringer is dan bij de jongere, kan men naar het oordeel der commissie, althans in bcpaade gevallen, wel aan nemen, dat de veel langere duur der eerste van grote invloed is op het to tale ziekteverzuim. De belangrijke toeneming van het ziekteverzuinf meent de commissie vooral te moeten toeschrijven aan fre quenter verzuim. Overigens heerst er een algemene tendens, om langer te verzuimen dan voor de oorlog. Wat de oorzaken van het ziektever zuim betreft, wijst de commissie o.m op de ontwikkeling der geneeskunde welke veelvuldiger leidt tot de inscha keling van specialisten, hetgeen uiter aard wachttijd kost, wat veelal ook het geval is bij ziekenhuisopname.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5