Groep Zeeuwse boeren vertrekt naar Noord-Oostpolder WALCHEREN NIET ELKE BOERDERIJ KAN VAN STROOM WORDEN VOORZIEN Burgerlijke Stand Waar zijn onze schepen? VRIJDAG 10 DECEMBER 1054 PROVINCIALE Z E E U W E COURANT b NAAR EEN NIEUWE TOEKOMST Nieuive pachtcontracten getekend Voor de tweede maal in dit jaar kwam Donderdagmiddag in hotel „de Korenbeurs" te Goes een groep boeren uit de Zeeuwse herverkavelingsge- bieden bijeen, om met het plaatsen van een handtekening onder de akte van overdracht en het tekenen van het nieuwe pachtcontract hun oude bedryf te verlaten en een nieuwe toekomst in de Noord-Oostpolder te gaan opbouwen. Een en dertig boeren, die volgend voorjaar met hun gezinnen zullen vertrekken om daarmee straks ook de achterblijvers door sanering te kunnen doen helpen. Wegens verhindering van de voor zitter van de Herverkavelingscom- missie Zeeland mr. A. J. van der Weel, berustte thans de leiding van deze plechtige bijeenkomst bij de vi- ce-voorzitter, de heer C. Philipse. Bjj de opening kon deze o.m. mr dr A. J. J. M. Mes voorzitter van de agrari sche subcommissie Schouwen Duive- land welkom heten en hem gelukwen sen met zijn herstel. Zich daarna tot de vertrekkende boeren richtend, merkte de heer Phjlipse o.m. op: „Ge staat thans vcfor een nieuwe periode in uw leven. Een periode met veel vreugde en verdriet wordt afgeslöten en naar Wij hopen, gaat ge thans een toekomst van geluk en welvaart te gemoet". Men zal in een streek komen met andere zeden en gewoonten, waaraan men zich zal dienen aan te passen. Voor hen die van eigen boer thans pachter worden, zal dit ongetwijfeld ook grote veranderingen met zich brengen. Staande op de tweesprong naar een nieuwe toekomst, mag men dankbaar zijn voor de door de rege ring getroffen maatregelen om het rampgebied weer op te bouwen. Door dat voor een aantal de mogelijkheid is geschapen om zich in de N.O.P. te vestigen, kan ook de bestaansmoge lijkheid voor de achterblijvenden ver groot worden". De heer Philipse wen ste de vertrekkenden geluk en sprak de hoop uit, dat deze stap hen nooit zal berouwen. Verder drong hij er op aan, in het nieuwe gebied de goede naam van de Zeeuwse boer hoog te houden. ,,3Ioge God uw verdere weg zegenen en mo gen wy allen voor verdere rampen en onheilen gespaard blijven". De heer A. G. Lindenbergh bracht daarop de gelukwensen van de direc tie van de N.O. polder aan de nieuwe polderbewoners over en deelde hen mede, dat half Januari een ontvangst zal worden georganiseerd om kennis te maken met de andere pachters enz. Verder kon de heer Lindenbergh aan elk van de nieuwe pachters de vermoedelijke data van oplevering van hun nieuwe woning en bedrijfs gebouwen mededelen. Over het alge meen zal dit tussen Maart en Mei net geval zijn. Namens de Commissie van Toezicht sprak Ir. J. D. Dorst nog de vertrek kende boeren toe. Het is voor hen een belangrijk moment, nu zij de provin cie gaan verlaten waar zij geboren en getogen zijn en waar zij hun bedrijf op bouwden, dat in de rampnacht verlo ren ging. Afgaande op de goede presta ties, welke ook de Walcherse boeren in de N.O. Polder hebben geleverd, vertrouwde ir. Dorst dat deze groep de naam van Zeeland eveneens hoog zal houden. Ondertekening Hierna was voor de vertrekkenden het grote ogenblik aangebroken om de akte te ondertekenen, waarbij zij hun gronden in eigendom overdroe gen aap de Stichting Beheer Land bouwgronden. Tevens tekenden zij de nieuwe pachtakte, waarmee zijpacht- Waarde Propaganda-avond „Hel Hoogeland" In café Kloet te Waarde werd een propaganda-avond gehouden, uit gaande van de stichting „Het Hoo geland". Vertoond werd de film „Hel pende Handen". Vooraf werd een voorstelling voor kinderen gegeven. Voor beide voorstellingen was veel belangstelling. Marktberichten VEILING GOES Exportveiling appelen. 9 Dec. Exportveiling. Appelen: Cox Ofange Pippin A 04—08, B 52. C 39, I 48 —64. II 16. SterappeJ I 28—30, II 4. Goud- reinette AA 34—35, A 2424.10, Bk 16.60. 1 GR 22.60—22.90. I 16.30—16.40. II 10.50. Jonathan AA 33—34, A 29.60. B 28,20. C 2.1.30—25.30, I 16.40—32, n 8.40. Golden Delicious I 18—57. Peren: St. Rémy I GR 16.640, I 17.40. II 11. Pondspeer I GR 12, I 11, II 8.50. Gie- ser Wildeman I GR 31—35, I 22—24, II 12. Conférence II 16—18. Kleipeer I GR 15. Verpakt fruit: Goudrelnette I 29—31 Doyenne du Cornice I 7895. Gewone veiling. Appelen: Cox Orange Pippin K 39. F 16—27. Jonathan K 7—13, F 4—12. Golden Delicious K 18—27. F 4— 19. Sterappel K 9. Zoete Ermgaard K 30. Goudreinette K 14.80—16.20, F 8.20—9.10, Kroet 4.10. Dïv. appelen, kroet 3.30. Peren: Comtesse de Paris K 6, F 39. Doyenne du Cornice K 61—72, F 49—52. St. Remy K 11—13, F 7—9. Pondspeer K 8. F 6. Gieser Wiöldeman K 19, F 9—14. Klei peer K 12, F 4. Conférence K 24—27, F 1213. VEILING ST. MAARTENSDIJK 9 Dec. Uien, gew. 20.60—20.88. Driel. 23.10. Pickles 33.10. Bonken 24.00 Stek 4,50. Aanvoer 50 ton. Peen B 15.00. Stek 3.70. Aanvoer 10 ton. Graan: Tarwe 2526. Haver 2426 Gerst 2627. "1. erwten 60100. Schok kers 70120. Br. bonen 7090. Koolzaad 65. Maanzaad 245. Karwijzaad 145. VISMIJN VEERE 9 Dec. Export garnalen, aanvoer 927, prijs per kg 175—225. Schar 177, 46—56. Bot 216, 42—54. Wijting 13, 46—56. Rog 3, 46. Kabeljauw 2, 76. Wulken 6, 20. Spie ring 4, 29. boer in de N.O. Polder werden. De voorzitter deed nog een ernstig beroep op allen om bij de betreffende notarissen op een spoedige afwikke ling aan te dringen. Dl vergelijking met de eerste groep is men thans drie maanden vroeger met het tekenen '"IvJnst van de aktes, welke tfldw t niet ver- ling dé "transacties van vier door de S.B.L. aangekochte bedrijven zul len nog deze week door de notarissen worden afgewerkt kan de betrok kenen veel rentederving besparen. Tenslotte heeft de heer J. H. Goe- mans uit Dreischor namens de nieu we N.O.P .-pachters woorden van dank gesproken voor de him geboden melis de Schouwse boeren aan dijk graaf H. C. van de Zande van de vierbannenpolder, die zeer veel voor hen heeft gedaan. Behalve de reeds eerder genoemde 29 personen hebben Donderdag ook de heren A. Breure, Hoedekenskerke en W. H. van Oeveren, Nieuwerkerk het pachtcontract van het hun aan geboden bedrijf in de N.O. Polder on dertekend. Verdeling van resterende adoptiegelden buitenland Streven naar billijke regeling via overleg betrokken partijen Kr wordt thans gestreefd naar een billijke verdeling van de nog resteren de z.g. adoptiegelden voor de ramp gebieden. Zoals men weet bestaan deze gelden uit een aantal bedragen, die door verschillende landen Nieuw- Zeeland, Italië, e.a. ten behoeve van het herstel in de door de Februari- ramp getroffen strekén zijn geschon ken. Het gaat hier o.a, om de beste ding van dit geld in de cuHureel-socia- le sector. Belangrijke bedragen zijn hiermee gemoeid. Daarnaast is er ook in het rampenfonds voor deze doelein den nog geld beschikbaar. Men zal thans trachten een figuur te vinden, waarbij alle betrokken in stanties met vertegenwoordigers van de regering van de drie door de ramp getroffen provincies in gemeenschap pelijk overleg treden om tot een billij ke verdeling van deze gelden te ko men. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hiertoe reeds de gemeenten ge vraagd inlichtingen te verstrekken omtrent de behoefte aan objecten e d. die uit deze bedragen verwezenlijkt zouden kunnen worden. Ter oplossing van dit probleem, dat m de rampgebieden sterk leeft, zullen misschien binnenkort nader stappen worden gedaan. Middelburg ,Uit het Volk-Voor het Volk' bestaat in 1955 90 jaar De Koninklijke Vereniging „Uit het "VolkVoor het Volk" in Middelburg zal in 1955 90 jaar bestaan. Zij werd op 13 Juni 1865 opgericht. Het ligt in de bedoeling dit jubileum in Juni van het volgend jaar te vieren. In welke vorm is thans nog niet bekend. De plannen voor een jubileumviering was één van de onderwerpen, waarover tij dens de Donderdagavond gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering werd gesproken. Besluiten werden nog niet genomen. In deze bijeenkomst, die onder voor zitterschap van de heer L. A. Schenk in restaurant Wöhler werd gehouden, werden de gebruikelijke jaarverslagen uitgebracht- De secretaris, de heer J. P. van 't Hof rapporteerde in zijn over zicht van het jaar 1953 uitvoerig over de activiteiten, die aan de dag werden gelegd op de verschillende feestdagen. Opgemerkt werd voorts, dat dè Zang school een bloeiend bestaan leidt. In het verslagjaar moest de buurtvereni ging Veerse weg wegens sterke ver mindering van het ledental voor het lidmaatschap van de vereniging be danken. Ook de buurtvereniging Klein "Vlaanderen zegde het lidmaatschap op. De penningmeester, de heer L. M. Helder, meldde in zijn overzicht een klein batig saldo. De voorzitter en het lid van het cen traal bestuur, de heer J. Vos, werden tijdens deze vergadering herkozen. In een daaraan voorafgaande vergadering van de persoonlijke leden herkoos men in het algemeen bestuur namens deze categorie de aftredende leden, de heren Schenk en J. j. Kerkmeijer. Dr. T. de Booy sprak voor ZVU over Andes-expeditie Onder auspiciën van de Z.V.U. heeft dr. T. de Booy Donderdagavond in de Concert- en Gehoorzaal een lezing ge houden over de Nederlandse Andes- expeditie naar de Cordillera Blanca in Peru, waarvan hij in 1952 deel uit maakte. Leider van deze expeditie was de Nederlander dr. G- C. Egeler en verder had men de belangrijke hulp van de beroemde Franse berggids Lio nel Terray. Dit kleine groepje geleer den en alpinisten is het in dat jaar gelukt de hoogste top van de Andes, de grimmige Huantsan te overwinnen. Met deze prestatie brachten Egeler en De Booy het Nederlands alpinistisch hoogtërecord op hun naam. Hoe dit alles in zijn werk is gegaan, vertelde dr., Booy aan de hand van fraaie kleurendia's op een met humor gekruide wijze. Hij beschreef de moei lijkheden, die zich bij het bestijgen van zulk een berg voordoen. In zijn boeiend betoog weidde spr. verder uit over flora en fauna van de Andes en over de zeden en gewoonten van de inwoners van die streken. Dr. F-geler en spr. hebben het plan om in 1956 weer naar de Andes te gaan; in 1960 zullen zij dan een „aanval" op de Himalaya doen. Tenslotte vertoonde spr. een film, die een beeld gaf van de tochten der expeditie, vaak onder de moeilijkste omstandigheden opgeno men. Eén en ander werd met grote aan dacht aangehoord, 's Middags hield dr. De Booy zijn lezing voor de leerlingen van een aantal middelbare en ulo- schoten uit de Zeeuwse hoofdstad, die eveneens met groot interesse geluis terd hebben naar deze alpinist. Vandaag komt dr. De Booy we derom 's middags en 's avonds in het Vlissingse Concertgebouw van zijn ervaringen vertellen. Raad vergadert Woensdag 15 December a.s. om 14 uur komt de Middelburgse gemeente raad in vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: behandeling van een bezwaarschrift tegen de vaststelling van het plan van wegen, waterlopen en kaden en een bezwaarschrift tegen de toewijzing eigendom, beheer en onderhoud van wegen, waterlopen en kaden, één en ander ingevolge de Her- verkavelingswet Walcheren. Vlissingen Wijziging Hang-Wang voorstelling De Hang-Wang-kindervoorstelling te Vlissingen op Dinsdagmiddag 14 December a.s. om half vijf ver valt! Kinderen, die reeds kaartjes voor deze voorstelling bezitten, kun nen deze omwisselen tegen kaartjes voor de voorstellingen op Zaterdag 1 December. Deze inwisseling ge schiedt vanaf vandaag op ons kan toor, Walstraat 58. Examen Het scheepwerktuigkundig diploma B II werd behaald door de heer C. Melief- ste, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Zilveren jubileum bij P.T.T. De heer W. L. Hirdes te Vlissingen herdacht Donderdag, dat hij 25 jaar geleden bij de P.T.T. in dienst trad. De jubilaris, die 17 jaar in Kloetinge werkzaam was en 3 jaar in Breda, werd te zijnen huize toegesproken door de directeur, de heer M. C. A. H. v. d. Boom. De directeur overhandigde de heer Hirdes daarbij de zilveren sterren voor 25 jaar dienst en een ge schenk onder couvert. Namens hel per soneel werd de jubilaris een foto van de boulevard-bij-storm overhandigd. Oosl- en West-Souburg Bevorderd De wachtmeester bij de Rijkspolitie te Souburg, de heer J. L. Goulooze, is bevorderd tot wachtmeester le klasse. Westkapelle Plannen voor badhuis. Te Westkapelle maakt men plan nen om, bij voldoende deelname, te komen tot oprichting; van een bad huis. Dit zal waarschijnlijk worden gebouwd aan, of nabij het gebouw van Het Groene Kruis. Collecte De te Westkapelle op dankdag in de Ned. Herv. Kerk gehouden collec te bracht 652 op. Sociëteit voor Ouden van Dagen Hedenmiddag, Vrijdag, zal in het Verenigingsgebouw „Westkapelle herrijst" een sociëteit voor ouden van dagen worden geopend. Dezè zal bij voldoende belangstelling drie midda gen in de week geopend zijn. NOORD ZEELAND Verkeersongeval Nabij de hoofdweg LeidenDen Haag liad de heer R. J. uit Oud-Vos- semeer het ongeluk met zijn- auto op de stadstram in te rijden. Wonder bo ven wonder liep het voor hem nog goed af. Minder gelukkig was z(jn medereizigster, mej. M. F., die ern stige beenbreuken opliep. De auto werd totaal vernield. Collecten. De te Oud-Vos8emeer gehouden collecte voor het verwaarloosde kind. bracht 28.25 op; de inzame ling voor de Reclassering leverde 33.33 op. ZUID-BEVELAND Goes Lezing voor Vereniging Burgerlijke Armbesturen De Vereniging van Burgerlijke Armbesturen in Zuid- en Noord-Be veland hield dezer dagen te Goes haar algemene ledenvergadering. De aftredende bestuursleden, de heren A. Menheere te 's Heerenhoek en C. B. Maas te Kortgene, werden herkozen. Na behandeling van verschillende huishoudelijke zaken, hield mr. P. v. d. Woude, secretaris van de Voogdij raad te Middelburg een voordracht over de Kinderbescherming. Hij gaf een uiteenzetting van het huidige werk van de Voogdijraden, dat in de laatste tijd een belangrijke uitbrei ding heeft gekregen doordat ver schillende 'ii»uwe takken van kin derbescherming aan de Voogdijraden zijn opgedragen, of nog zullen wor den opgedragen. Daaronder valt o.a. de uitvoering van de Pleegkinderen wet en de Adoptiewet. Beperkte het werk der Voogdijraden zich voorheen tot gevallen van verwaarlozing van kinderen, thans wordt ook en vooral aandacht gegeven aan gevallen van dreigende ontsporingen. Tijdige tus senkomst van de voogdijraden kan veel kinderleed voorkomen. Het is een sociaal werk van betekenis ge worden. De Voogdijraden zijn nu meer sociale instellingen dan jus titiële lichamen. Dit komt ook tot uitdrukking in de nieuwe naam. wel ke de Voogdijraden krijgen, en wel Raden voor Kinderbescherming. Mr. v. d. Woude lichtte zijn betoog toe met enige voorbeelden uit de praktijk, welke getuigden van de nieuwe geest. Na zyn voordracht werden een aantal vragen gesteld, welke door inleider werden beant woord. Uit deze vragen bleek ook, dat er op het terrein van de Kinder bescherming heel wat te doen valt. Hulp aan vluchtelingen. De verschillende vrouwen- en meis jesverenigingen te Westkapelle heb. ben besloten een actie tot hulpverle ning voor de vluchtelingen te -voeren. Deze actie zal zich over lange termijn uitstrekken. Zo zal bijvoorbeeld voor dit doel een verkoopavond worden gehouden. De baten zijn bestemd voor de vluchtelingen in de Oosten rijkse provincie Karinthië. St. Maartensdijk krijgt f 10.000.— van P.Z.E.M. (Slot van pag. 2) Ook het vervoer heeft de aan dacht gehad. Ged. Staten menen, dat het veer Terneuzen-Hoedekenskerke van hoe groot belang ook zich nimmer tot een veer van de orde van Krulningen—Perkpolcïer zal kunnen ontwikkelen. Ged. Staten achten het uitgesloten binnen afzienbare tijd de frequentie op TerneuzenHoedekens kerke op te voeren. Voor het geheel van de provincl- le veerdiensten is er een groot gebrek aan schepen, maar het laat zich aanzien, dat nieuwe bo ten niet voof 1957 kunnen wor den verworven. Noodgedwongen moet van de bestaande schepen meer worden gevergd, dan bij het voorhanden hebben van een gro tere vloot verantwoord zou zijn. Het college is de bedrijfsleiding en de technische dienst van de Stoombootdiensten dankbaar, dat zij ondanks de reeds vele jaren bestaande te zware belasting van de machines, er in geslaagd zijn Krabbendijke Vaardigheidsproeven De leden van de gymnastiekvereni ging „Sparta" te Krabbendijke legden de vaardigheidsproeven van het K.N. G.V., kring Zeeland-West-Brabant af De jury bestond uit de heren L. Soe- ting en P. J. van Boven, De geslaag den waren: Jongens klasse B: C. Kriekaard met 42.9 pnt.; J. Kriekaard 41.2. Meisjes klasse B: M. Schrijver 34.9, C Lagendijk 35.3, J. Meloen 33,8, M Modderkreke 33,6, R. Tilroe 34.3. A. Benou 32.9, C. Leijs 35,8, M. Malde- gem 35, H. Frelier 34.8, C. Krijger 34,4 Klasse A: J. Hoogstrate 36.1, J. Fre lier 35.1, M. Schouwenaar 36.5, H. Krij ger 35.5. Dames klasse A: W. Lagendijk 45,2, L. de Bel 46,1, S. Poortfliet 41, M. Kaat 42, J. v. Nieuwenhuijse 45,1, A Dronkers 45.7, G. Bergs 41.2, R. Jobse, 41,2. Dames 2 klasse: C. Franje 53, M. Lobbezoo 46,4, W. Kriekaard 45.2. De verenigmgsprijzen werden ge wonnen door: Kriekaard. M. Schou wenaar, beker; J. Hoogstrate. medail le: L. de Bel, beker; A. Dronkers. medaille; 'C. Franje, beker. Ovezande Ned. Herv. Kerk In de plaats van de heer P. J. Reijerse, die zich niet herkiesbaar stelde, is tot president-kerkvoogd in de Nederlands Hervormde Kerk te Ovezaüde benoemd de heer G. F. Schjjf. In verband met de benoeming tot kerkvoogd van de lieer J. Bakker zal thans wederom tot verkiezing van een notabele worden overge gaan. VLISSINGEN. Bevallen: B. Geijs-Kramp. d.; H. luk-Veerman, d,; W. L. M. Verbart-vatt Tilburg, z.; S. Koppejan-Pleijte, z.; D. Stokman-Vael, d.; J. Heijdens-v Ent, d.; M. Riemens-Dingemanse, z.; A. Raats-Raas, d. Ondertrouwd: J. j. van lersel, 23 jaar en J. P. Louwerse, 23 jaar; A. A. Daa- men. 56 jaar en M. J. Molhoek, 50 jaar; M. C. Laban, 23 jaar en J. A. Snoodijk, 23 jaar; S. Hawrylkiewlcz, 28 jaar en E M. van Vlaanderen, 19 jaar; J. B. Keers- semeeckers, 19 jaar en M. Walter, 19 jaar. Getrouwd: A. E. Visscher, 29 jaar en E. C. Weijens, 24 jaar. Overleden: M. J. de Kat. 88 jaar, we duwe van A. W. Smits; J. P. Andriessen, 72 jaar, echtgenoot van L. C. Ooms; A, Zonnevijlle, 65 jaar, weduwnaar van D. van Nieuwénhuijzen; J. de Buck, 89 jaar, weduwnaar van W. Barentsen. MIDDELBURG. Bevallen: M. A. Sneller-Hendriks, z.; M. A. van den Oudenalder-Putters, z.; A. W. de Pater-van Tiel, d.: A. Kooman- Kruijsse, z.; M. A. van Iren-Nieuwen- hulze, d.; P. G. van Maldegem-van Dort, d.; Th. S. Mes-Montaan, d.; N. Zwart- Casteleijn, z.; L. Wattel-Tlssink, z.; W. K. van Dijk-Lenselink, z. Ondertrouwd: J. C. Geldof, 26 jaar en J. C. Vermeulen. 22 jaar; A. M. Hille- man, 23 jaar en C. J. Marlis, 18 jaar; W. Dekker, 28 jaar en E. C. Adelaar, 27 jaar; C. A. van Duin, 46 jaar en C. A. Sponselee, 44 jaar; J. J. van Belle, 22 jaar en M. Cosljn, 21 jaar. Getrouwd: A. Latupeïrissa, 21 jaar en J. Ch. Wijnands, 17 jaar; A. Tomasoa, 23 jaar en J. C. Liplijn, 16 jaar. Alnatl 8 te Hamburg. Amerskerk 9 te Cebu. Appingedijk 9 te New York. Bhtar 9 te Dar es Salaam. Celebes 8 van Colombo naar Aden. Congostrocm 8 van Dakar nr Antwerpen Esso Amsterdam (t.) 8 te Sidon. Heemskerk 9 te Marseille. Indrapoera 8 van Tj. Priok nr Cheribon. Jagersfontein 8 400 mijl N.O. St Helena naar Las Palmas. Kota Gede 8 van Penang naar Port Swet- t enham. Laren berg 7 te Galveston. Mataram pass. 8 Straat Messina naar Na pels. Molenkerk 9 te Hongkong. Noordam 8 640 mijl O.Z.O. Kaap Race naar Rotterdam. Schouten 9 te Beira. Stad Maastricht pass. 8 Gibraltar naar Casablanca Tomini 9 van Biak naar Hollandia. uiderkruis pass. 8 Perim naar Suez. Arendskerk 8 n.m. te Hamburg. Axeldfjk 9 te New York. Caltex Utrecht 9 te Rotterdam. Drente 8 te Londen van Antwerpen. Korovina 8 te Rotterdam. Laurenskerk 8 van Rotterdam naar Ham burg. Lekhaven 9 te Buenos Aires. Manoeran 9 te Gdynia. Meiiskerk 9 te Port Said. Oranjestad 8 700 mijl N.O. Barbados naar Trinidad. Papendrécht pSss. 8 Bahia naar Curasao. Salawati pass. 8 15.00 Vlissingen naar Hamburg. Sloterdijk 9 te Philadelphia. Stad Leiden 9 te Freetown. Statue of Liberty 9 te Mena al Ahmadi. Willem Ruys 9 van Rotterdam naar Tj, Priok. Willemstad 8 510 mijl W.Z.W. Fayal naar Southampton. Arensdijk 8 v. Newport News n. Norfol'k (verb.). Manekerk 8 v. Bremen n, Hamburg, Noordam 13 02.00 te Hoek van Holland verw. Overleden: P. Iz. du Bois, 69 jaar; M. de Pagter, 80 jaar; A. P. Eckhardt, 56 jaar, gehuwd met A. J. Mullie. DOMBURG. Bevallen P. Minderhoud-Koppejan, d.; C. Brouwer-Huissoon, z.; W. Corré-Boo- ne, z. Getrouwd: J. M. Gabriëlse, 22 jaar en M. Roelse, 21 jaar; A. L. H. Kempees, 21 jaar en M. van der Meule, 21 jaar. OOST- EN WEST-SOUBURG. Bevallen: M. de Bree-Theune, z.; M, C. v. d. Bosse, d.; M. Welieman-Huijsman, d.: J. C. Wisse-de Vos. d. Ondertrouwd: J. Dijkstra, 24 jaar en C. M. Bredero, 27 jaar. Getrouwd: A. J. Lobbezoo. 28 jaar en M. Kerkhove, 21 jaar; H. M. P. van Hilst, 23 jaar en L. Becks, 20 jaar; R. van Da len. 28 jaar en P. Y. Kiemeney, 21 jaar. Overleden: F. van Hee, 85 jaar. VEERE. Bevallen: L. A. Nieuwenhuize-Meijaard. z A. Kasse-Lorier, z.; M. de Visser- Marinissen, d. Getrouwd: M. Meulmeester, 28 jaar en A. Matthijsse, 29 jaar. WESTKAPELLE. Bevallen: J. Lievense-Wisse, z.: P. Hui- bregtse-Peene. z.; A. Flipse-de Pagter, z Overleden: K. Verhage. 79 jaar. wedu- we van R. Boogaard; P. C. van Sighem. 52 dagen. Officiële publicaties MIDDELBURG. UITBREIDING WACHTVERBOD IN DE NIEUWSTRAAT (ART. 4, LID 1, SUB H, WEGENVERKEERSREGLEMENT). B. en W. van Middelburg, overwegende, dat de fa. A. Bliek, kolenhandel, geves tigd Nieuwstraat 34—3638, deze percelen met vrachtauto's moeilijk kan verlaten als aan de overzijde van de straat auto's staan geparkeerd; dat dit vaak aanleiding geeft tot ver- keersopstoppin gen dat voor de Nieuwstraat een wachtver- bod geldt van perceel no. 27 tot de Lan ge Delft; dat de overlast voor de fa. Bliek, voor noemd, kan worden voorkomen en de verkeersopstoppingen tot het verleden zullen gaan behoren, als het wachtver- bodsbord aangebracht wordt aan perceel no. 33; gelet op artikel 4, lid 1, van het We genverkeersreglement: besluiten het wachtverbodsbord te verplaatsen naar het perceel no. 33. Deze publicatie is toegezonden aan he ren Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Middelburg, de A.N. B„ de K.NA.C. en de K.N.M.V. Middelburg, 7 December 1954. meer dan een normaal gebruik uit dc schepen te halen. Het college verwacht, dat de gede tailleerde plannen voor de bouw van de nieuwe schepen binnen enkele maanden gereedkomen. Nog in over weging is een gedeelte van de ruimte onderdeks van de bestaande schepen om te bouwen voor passagiersgele genheid 2e klasse. De ruimte boven zal dan alleen eerste klasse worden. Men zou op deze manier de passa giers met zachte drang naar de le klasse dringen. De reactie van de Sta tenleden in de afdelingen was hierop echter positief ongunstig. Wat de dienstgebouwen aangaat zullen in de toekomst niet de bouw van twee aanlegplaatsen te Vlissin gen voorzieningen moeten worden ge troffen. Het bestaande en zwaar ge havende dienstgebouw moet dan ver dwijnen. Ook bij de Val op Schouwen- Duiveland zal een dienstgebouw moe ten komen. Wat de stroomvoorziening van de onrendabele gebieden aangaat, delen Ged. Staten mede, dat de minister van landbouw een „ElectricSteitscom- missie Platteland" heeft Ingesteld, waarin de PZEM is vertegenwoor digd. Het resultaat moet worden af gewacht. Overigens waarschuwt het college voor de illusie, dat het in de naaste toekomst mogelijk zal zijn elke boer derij en elke afzonderlijk liggende woning van stroom te voorzien. Zo min elk gebouw kan belenden aan een door ae overheid gelegde weg, zo min is het mogelijk elk gebouw aan netten voor het energieverkeer te ver binden. Bij de behandeling van de begro ting van het Provinciaal Gasbedrijf werd medegedeeld, dat het streven er op gericht moet zijn de tarieven van de bedrijven Middelburg, Goes en Vlissingen zo na mogelijk gelijk te doen zrjn. Bij de begroting van dc P.Z.E.M. deelden, Ged. Staten mede, dat uit de middelen van de PZEM alsnog een bedrag van f 10.000.— zal worden uitgekeerd aan de Coöperatieve Elec- trische Centrale te St. Maartensdijk met het oog op de moeilijke positie der coöperanten. Voorts verstrekten Ged. Staten aan de Provinciale Staten een overzicht van de bedragen, die voorkomen op diverse provinciale begrotingen 1955 voor muziek, toneel, beeldende kunst enz. Daaruit blijkt dat voor muziek Groningen f 20.000.— uittrekt. Fries land f 23.000, Zuid-Holland f 27.500. Zeeland f 28.500, Gelderland f 52.500, Noord-Brabant f 103.000 en Noord- Holland f 181.570. Voor toneel ligt Noord-Brabant aan de spits met f 36.000. vervolgens Gelderland f 20.500, Zeeland f 7000, Groningen f 2000 en Noord-Holland f 1000. Vbor beeldende kunst wordt door Noord- Brabant f 25.000 uitgetrokken, f 500 door Friesland en f 3000 door Zee land Er blijkt uit bet overzicht niet m hoeverre hier amateur- of beroeps kunst wordt gesteund. Waarderend werd er in de afdelin gen gesproken over het werk van het E.T.I Ged. Staten zijn voornemens te bevorderen, dat de gemeenten, die zich tot dusverre van steun aan het E.T.I. onthouden, daartoe alsnog be sluiten. Provinciale vergadering Boerenverzekeringsfonds Het Onderling Boerenverzeke- rmgs Fonds (OBF) hield Woensdag in hotel „Centraal" te Goes zijn pro vinciale vergadering voor Zeeland. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door afgevaardigden van de Zeeuw afdelingen van het fonds en door een aantal gasten. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer L. Th. Zwart uit Warga er op, dat het fonds zich voor de oorlog slechts geleidelijk ont wikkelde. Maar na 1945 nam de verzekeringsgezindheid van de landbouwers sterk toe. Het ledental van het fonds steeg van 20 in het oprichtingsjaar 1922, via 4000 in 1910 en 7000 in 1945 tot 20.000 thans. Het verzekerde kapi taal nam in dat tridvak toe van 91.000 tot 110.000.000. Het coö peratief verzekeringswezen in de agrarische sector behoort thans tot de 20 grootste verzekeringsmaat schappijen in Nederland, zo bleek uit de mededelingen van do directeur. Deze analyseerde voorts een aantal factoren, die tot deze gunstige ont wikkeling hadden geleid en merkte op. dat de uitkomsten van de laat ste jaren als gevolg van een gunstig sterfteverloop en rente- en beleg gingswinst steeds zeer bevredigend waren. De totale overschotten op de resultatenrekeningen bedroegen over de jaren 1950 tot en met 1953 bijna 1.000.000. Na vorming van een waarborgfonds werd begonnen met uitkering van de overschotten aan de leden. Over dit jaar werd de uit kering 5.7 De extra zekerheden, die het OBF beeft door waarborg fonds en reserve voor winstuitkerin gen bedragen thans 10 van de ver plichte premiereserve. De vergadering ging accoord met een voorgestelde statutenwijziging, waarbij onder meer elke provincie minimaal één zetel in het bestuur van het fonds krijgt toegewezen- De heer S. Simonse uit St Laurens werd daarna tot bestuurslid voor Zeeland gekozen. Heden overleed onze kleine lieveling ALBERTHA JOHANNA die wij na het bezit van 1 dag weer moes' ten missen. A. H. SCHONIS A. SCHONIS— SIMONS FREDDY Middelburg, 8 December 1954, Korte Noordstraat 21.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3