JIMMY OP HET SLAPPE KOORD TERNEUZENSE JAARMARKT SLAAGDE UITSTEKEND WALCHEREN MARKTBERICHTEN P.Z.C. BRACHT 00K MIDDELBURG IN DE „HANG WANG-SFEER" DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Goede aanvoer en bevredigende handel De achtste Terneuzense jaarmarkt voor paarden en vee, die Woensdag werd gehouden, kenmerkte zicli door een zowel wat kwantum als kwaliteit betteft bijzonder goede aanvoer. De jury, die ae premiekeuring moest ver richten, stond ditmaal dan ook voor een uitgebreide en vaak niet eenvou dige taak. De handel was aanvanke lijk zwak, doch later herstelde z'J zich enigszins, zodat tenslotte ook hier nog van een bevredigend resultaat gesproken kon worden. De opening van de jaarmarkt ge schiedde des ochtends door burge meester mr. P. H. W. F. Teilegen, waarna onmiddellijk werd begonnen met de keuringen. Na afloop daarvan werd in hotel „Centraal" ten over staan van notaris K. J. Hoving de trekking gehouden van de aan de jaarmarkt verbonden lotery, waarna de jaarmarkt commissie, de juryleden Rechtzaak mosselvissers tot Februari verdaagd In een korte, speciale zitting van het kantongerecht te Zierikzee dien de Woensdagmorgen het verzoek schrift van de Gebr. Jumelet uit Brui- nisse, Gebr. Blommaert uit Zierik zee, Gebf. Verspoor uit Bruinisse en de fa. Kouwyzer uit Zierikzee, allen mosselvissers, tot vaststelling door de kantonrechter van de schade aan de mosselpercelen, opgelopen bij werkzaamheden van de dienst dijk herstel. Voor de minister vaiPWater- staat trad op mr. G. J. Scholten uit Den Haag, plaatsvervangend lands advocaat; door de verzoekers was deurwaarder M. Loeve uit Goes als gemachtigde aangewezen. Na zeer korte uiteenzettingen besloten beide partyen, met goedvinden van de kan tonrechter, nogmaals te proberen tot overeenstemming te komen. De zaak werd hierop verdaagd tot 3 Februari 1955. Mr. Scholte betoogde de niet-ont- vankelykheid van de verzoekers, daar de ingeroepen wetten niet toepasse- ïyk zgn, terwijl bovendien de ge noemde schade-bedragen door het de partement worden ontkend. De heer Loeve refereerde zich aan het oordeel van de kantonrechter en overlegde een deskundig bewgs van de geleden schade. Benoeming De heer J Slager te Poortvliet is met ingang van 1 Januari a.s. be noemd als adjunct-commies ter secre tarie te Portugaal. De heer Slager is thans werkzaam ten gemeentehuize van Sint Maartensdijk. Scheepvaartberichten Te Vllssingen aangekomen 7 Dec.: Cal- tex Bombay van Batrein; Pantelis van Gent: Necton Van Brussel: Kvikkjokk van Gent. Van VUssirigen vertrokken 7 Dec.: Frej naar Aalborg; 8 Dec.: Kvikkjokk naar Narvik; Pantelis naar Narvik; Necton naar Esbjerg. Te Vlissingen gepasseerd naar Antwer pen 7 Dec.: Ponto van Zaandam; Geja van Zeebrugge; Waal van Izmir; Diana V van zee naar Terneuzen; Rex van zee (zonder loods); 8 Dec.: Markab van Ko penhagen: Flevo van Londen; Calllstro van Montreal; Maria van Korsor. Te Vlissingen gepasseerd van Antwer pen 8 Dec.: Hoogezand naar Godda. Officiële publicaties VLISSINGEN. IN HET LEVEN ROEPEN VAN EEN CULTURELE RAAD. B. en W. van Vlissingen verzoeken al le in de gemeente Vlissingen gevestigde culturele verenigingen en instellingen de Gemeente-secretarie (4e afdeling) me dedeling te doen van de juiste naam van het adres der vereniging of instelling, zulks in verband met het voornemen tot het in het leven roepen van een CuHu rele Raad. Spoedige opgave is gewenst. en een aantal genodigden, onder wie wethouder M. de Vos en de gemeente secretaris, de heer A. J. Dees, zich aan een gezamenlijke maaltijd ver enigden. De voorzitter van de jaarmarkt commissie, de heer J. van Hoeve voer de daarbij het woord. Hg betreurde het, dat burgemeester Tellegen we gens ziekte van diens echtgenote en wethouder J. den Hamer, die in het ziekenhuis verblijft, verhinderd waren aanwezig te zgn. Beide zieken wenste hij een spoedig herstel toe. De heer Van Hoeve wees op de over het algemeen zeer goede kwaliteit van de aangeveerde dieren en hu bracht dank aan allen die medewerkten om deze jaarmarkt te doen slagen, in liet bijzonder ook aan de middenstanders van Terneuzen. Spreker verklaarde, dat boer en burger met elkaar dienen samen te werken teneinde de zaken in Terneuzen hoog te houden. Nadat wethouder M. de Vos, na mens het gemeentebestuur zijn ver heugenis had uitgesproken over het welslagen van deze dag en dank had gebracht aan de organisatoren, sprak de heer H. J. Colsen namens de Bond van Vee- en Varkenshandelaren. Deze spreker uitte daarbij de wens, dat de jaarmarkt in Terneuzen, dat in groot te de derde gemeente van Zeeland is, zal uitgroeien tot een wekelgkse markt. Hij deed voorts een beroep op aller steun en medewerking. Namens de jury werd nog 't woord gevoerd door de heren M. Huigen en P. van Hootegem, die de hoop uitspraken, dat zowel de jaarmarkt als de loterij zich in de toekomst nog zullen uitbrei den, waarna de heer J. van Hoeve de geanimeerde by'eenkomst sloot. Winterbijeenkomsten C.B.T.B. De Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond zal ook dit seizoen weer verscheidene bijeenkomsten in Zee land organiseren. In het Centrum te Axel komt op Vrijdag 10 December de heer P. C. Elfferich, uit Delft, spreken over de arbeidsvoorziening in de land bouw. Tijdens de algemene ledenver gadering van de Zeeuwse C.B.T.B., v-elke op 17 December te Goes wordt gehouden, behandelt mr. B. W. Bies heuvel, algemeen secretaris van de Ne derlandse C.B.T.B. te Den Haag, het onderwerp „Hoe staat de Nederlandse land- en tuinbouw er voor". De afdeling Walcheren houdt op Maandag 20 December haar algemene ledenvergadering, waar prof. dr. W. Rip een uiteenzetting zal geven over „Waarom een actieve landbouwpoli tiek?" Op Dinsdag 21 December zal de jaar vergadering van de afdeling Zuid-Be veland te Goes worden gehouden. Als spreker zal optreden, de heer C. Blaauw, hoofd van de Christelijke La gere Landbouwschool te 's Heer Arendskerke, met als onderwerp „Het bouwplan van de boer". Verder zal er een vraaggesprek tussen een jonge en een oudere boer over enkele belang rijke problemen worden georgani seerd. De C. J. B. T. B. houdt op 14 en 15 Januari een kaderconferentie te Goes. Tijdens deze conferentie zal de cultu rele situatie en de culturele ontwikke ling van het platteland alsmede het Deltaplan worden besproken. Het sei zoen sluit op Zaterdag 29 Januari met een jaarvergadering van de Christe- Igke Plattelandsmeisjesbond en de Christelgke Jonge Boeren en Tuin dersbond in Zeeland, welke in het Centrum te Axel zal worden gehou den. Op deze avond zal een cultureel programma worden opgevoerd. Middelburg Lezing K. van Driel Het hoofd van het Bureau Volks ontwikkeling te Rotterdam, de heer K. van Driel. komt Dinsdag 14 Decem ber naar Middelburg, waar hij al3 gast van de voetbalvereniging „Mid delburg" des aVonds in de Schouw burg een lezing zal houden over „De vormende waarde van de sport". Oogst van de straat. Bij de Middelburgse gemeentepolitie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende, in het tijdvak van 30 November tot en met 6 December, gevonden voor werpen: handschoenen en wanten, por- temonnaie's met en zonder inhoud, sleu tels, alpinomutsen, muntbiljet van f2,50, bord met opschrift 16 km, portefeuille met inhoud, zakl. (st. model), dames hoofddoek en grote want, nikkelen hals ketting, souvenir van Londen (broche), gr. olie jas, postzegels ten bedrage van f 5, wollen hoofddoek en zadeldek, bol touw. halssnoer (ketting), grz. str. das. gr. vulpen met gouden pen, kl. boekje, rijwielpompje, hondje (reu), kinder schoen, tekening Van stadhuis Veere, bankbiljet van f 25 en muntbiljet van f2,50, pakje roomboter, dameshoed (br. Vilt), rode kinderportemonnaie en das, shawl, broche, mondharmonica, zilveren rozenkrans, rode das, keukenhanddoek. Vlissingen Gevonden voorwerpen Bij het bureau van politie te Vlissin gen zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: enige dames- en herenrijwielen, enige sleutels, haarstrik, enige autopeds, handtas, duim stok, kindertasje, enige kinderwanten, regencape, dweil, speelgoed-pistool, al pinomuts, ceintuur, want, enige dames handschoenen, rieten mandje, armband, twee damesringen in zakje, schootzeiltje. kwartiermuts, enige dameshandschoenen, werkschort, damespantalon, 2 vulpennen. Lips-sleutel, kinderportemonnaie. shawi. 4-kleurenpotlood, ribfluwelen kapje, een paar herenhandschoenen, zakdoek, teddy beertje, jongenspetje, kinder-pistool, sta len sleutel en een paar rolschaatsen. Vrouwenpolder Notabel gekozen Tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk te Vrouwenpolder werd gekozen de heer C. Markusse. VEILING KAPELLE. 8 Dec. Exportveiling. Appelen en peren: Goudreinette AAA 27,70; A 24; BC 17,20; I grof 23.60; I fijn 16.30; I 16—16,50; II 10,10; keuken 14,80—15,30; fabr. 8,20; Jo nathan I grof 22,80; I fijn 16,40—18,80; II 8.40; keuken 9,30—10,10; fabr. 3,20—3,70: Slerappel I grof 26,70; I 29; I fijn 8,20- 14,70; II 4; Cox Orange Pippin I grof 48,30—54,10; I 34,10—34,40; I fijn 23.10— 47.40; St Remy I grof 17,50; I fijn 18.30- 18,70; II 11,60; keuken 10,05—10,15; fabr 8,50—8,70. Verpakt fruit: Goudreiriette I grof 33. I 30; I fijn 25; Jonathan AAA 36; AA 36; A 33; B 30; C 24; Zure kroetappelfl 3,30. Gewone veiling: Golden Delicious 851. Zoete Ermgaard 1541; Hollands Zoet 9 —24; Beurr' Bellefleur 6—15: Lombards Calville 10—18; Cox Orange Pippin 7— Burgerlijke St I. SINT LAURENS. Bevallen: M. WouterseFrancke, z. Overleden: J. van den Broeke, 74 jr., weduwn. van C. de Voogd. Ondertrouwd: J. Roeleven en G. J. Semejjn. GRIJPSKERKE. Bevallen: J. DavidseVreeke, z.; J. WjjkhuijsStroo, d. KOUDEKERKE. Bevallen: N. Steut«l-Cijvat, d.; J. Aar- noutse-de Buck, d.; P. Roose-Jobse, z, Getrouwd: F. Wielemaker, 26 jaar en J. F. Boogaard, 22 jaar. Overleden: J. W. Adriaansen, 82 jaar; A. P. de Bakker, 74 jaar; E. Huibregtse, 84 jaar: J. Mus. 80 jaar; A. den Hollan der, 83 jaar; A. Klap, 74 jaar. 30; Dubb. Bellefleur 5—8; Franse Relnette 10; Goudreinette 8—25; Lemoenappel 8— 18; Zoete Ribbeling 20—32; Udo-appel 3— 6; Gieser Wildeman 738; Kleipeer 3— 17; Brederode 1116; Comtesse de Paris 3—14; Beurré Alex. Lucas 3—12; Winter- louwtje 5—17; Pondspeer 49; Winter- suikerij 3—5; Joseph de Maline 9%: Mis pels 13. Groenten: Aardappelen 810; Andijvie 1425; Bloemkool 944; Spruitkool 15— 45; Savoye kool 3%—17; Witte kool 4— 10; Rode kool 4%16; Koolrapen 3; Wit lof 16—43; Veldsla 23—31; Knolselderij 4',<!; Prei 2427; Stekuien 4%6; Uien 17; Kroten 23; Breekpeen 89. EIERMIJN De A.V.M. Eiercommissie heeft de con sumptieprijs voor de eieren vanaf Vrij- deg 10 December a.s. als volgt vastgesteld: Prijsklasse I 0.20%: prijsklasse II 0.19%; prijsklasse III 0.18%; prijsklasse IV 0.17% GROENTEN EN FRUITVEILING Bergen op Zoom. 8 Deo. Andijvie 27— 47; bloemkool AA 43—68. A 40—60, B 23 —41. C 17—26: waspeen 38—44; prei 23— 27; kroten 19—26; sav. kool 11—25: sprui ten A 54—76; B 23—53; rode kool 13—25. witte kool 510; koolraap 15: witlof 36 —64; boerenkool 1726. Appelen. Sterappelen 1516; Goudrei nette 19—32; Jonathan 18—19; Glorie van Holland 17—18. Golden Delicious 41—42. Peren: St. Rémy 1617; Comtesse de Paris 13—30: Beurré Alex Lucas 33—38. VISMIJN VEERE 8 Dec. Export garnalen, aanvoer 1314, pi ijs per kg 105—207. Schar 384. 46—58. Bot 334. 55—78. Wijting 20. 43—53. Middel tong 4, 235—266. Rog 13, 56—61. Kabel- jouw 4, 95—99. Wulken 36, 48—78. C.B.T.B. kwam bijeen. De afdeling Vrouwenpolder van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond kwam bijeen onder voorzitterschap van de heer W. Wouterse. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehan deld, sprak drs J. J. Knibbe uit Goes oven „De overgang van de Stichting voor de Landbouw naar het Land bouwschap". De heer Knibbe gaf een uitvoerige uiteenzetting van de werk zaamheden van het Landbouwschap, dat op 1 Januari a.s. in werking zal treden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een dank baar gebruik gemaakt. Nieuw- en St. Joosland Uitvoeringen van „Onda" Woensdag 15 en Vrijdag 17 Decem ber a.s. geeft de muziekvereniging „ONDA" te Nieuw- en St. Joosland haar jaarlijkse uitvoeringen in zaal Pluijmers. Het programma vermeldt voor de pauze een muzikaal gedeelte, terwijl daarna het toneelstuk in drie bedrijven „Het verliefde trio" opge voerd zal worden. Beide avonden wor den met een bal besloten. Domburg St. Nicolaasmid'dag bejaarden. De Domburg-se ouden van dag-en, die regelmatig de sociëteit in „Reho- both" bezoeken en dit ook Dinsdag deden, hebben een bijzonder geslaag de St. Nicolaasmiddag gehad. In ge animeerde sfeer werd o.a. het van de radio bekende spel „mastklimmen' beoefend, geheel origineel met een echte mast, echte hammen, andere prgzen, de grabbelton en alle ver dere attributen. Aan dit spel namen 13 oudjes deel; 3 behaalden groot succes door het winnen van een ham. Doordat de jury de „lik op stuk vraag" van de winnaars niet kon beantwoorden, was er voor hen ook nog een worst! Zes deelnemers wonnen een mand en 3 kleinere prijzen. Voorts namen 3 bejaarden deel aan de spraakwater val, die eveneens een groot succes werd. Tenslotte werd aan allen een St. Nicolaascadeau uitgereikt. Namens het gemeentebestuur werd de mid dag bijgewoond door wethoudster mevrouw VaandragerVan 't Hof Het geheel stond onder leiding van de heer C. Minderhoud. Westkapelle Raadsvergadering Vrijdag om half acht komt de raad van de gemeente Westkapelle in ver gadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. de volgende puntenvoorstel ver hoging salaris gemeentepersoneel, voorscel tot het verstrekken van een hogere subsidie aan de kleuterschool, voorstel tcj> vaststelling van de vroon- gelden. Eerste paal van graansilo geheid Korte plechtigheid te Zierikzee W nsdagmiddag werd de eerste paal *- de eerste van 121 geheid voor de bouw van de graansilo in de Zelke te Zierikzee. De paal die 8Va meter lang was met een middeliyn van 32 by 32 cm en een voet had van 50 by 50 cm, werd door een enorm stoomheiblok van 3 ton gedreven in de bodem van de bouwput. Aanwezig hierbg waren o.m. het bestuur van de Coöperatieve Aankoopvereniging en het dageiyks bestuur der gemeente Zierikzee. De architect van het Cen traal Bureau, de heer L. de Koning, 5 vertegenwoordigd door de bouw kundige F. G. v. d. Stoep. Ook was aanwezig ir F. Wieland. aannemer voor 't N.V. Bredase Beton, en Aan- nemersbedrgf, benevens de heer A. J. Argelo, directeur van de Centrale Dienst voor Zeeland. Na de korte plechtigheid begaf het gezelschap zich naar het „Huis van Nassau". De voorzitter, de heer C. J. van Westen, sprak een woord van dank tot alle instanties, die de bouw van de silo mogelgk maken. Ir F. Wieland feliciteerde het bestuur met de opzet van dit grote werk en deed toezegging, dat hij het vertrouwen in zyn bedryf gesteld, niet zou bescha men en nienselgkerwgs de komende oogst-1955 in dit gebouw verwerkt --.1 kunnen worden. Wethouder A. M. den Boer zag de silo als een agrarisch symbool van de welvaart der omgeving. De heer Van der Stoep achtte het een voorrecht, namens het Centraal Bureau zHn felicitaties te kunnen aan bieden. „Deze paal is eigenlnk een mijlpaal by de verdere ontwikkeling en bloei van de coöperatie" aldus spreker. Namens het Centraal Bureau sprak hy zijn grote erkentelijkheid uit aan het adres var het gemeentebe stuur, dat voortvarend te werk is ge gaan. Hij hoopte, dat het gebouw in volle glorie aan de gestelde verwach tingen zal voldoen. De heer H. C. v. d. Zande wees er op dat er sinds een kwart eeuw een grote vooruitgang op agrarisch ge bied is geboekt. Hij hoopte dat de verwachtingen evenredig zullen zyn aan de hoogte van het gebouw. Ten slotte sprak nog de heer Argelo en deelde de voorzitter mede, dat het ge bouw zelf 420.000 gulden kost en de machines en electrische installatie plm. 200.000. Oostkapelle Bezoeken van Sint. St. Nicolaas bracht te Oostkapelle een bezoek aan de kleuterschool. De kinderen werden op geschenken ont haald en toonden hun dankbaarheid o.m. door voor de Goedheiligman en kele spelletjes op te voeren. Des avonds vertoefde Sint nog op „Zonneveld", waar hij het onderwg- zend en verplegend personeel bezocht. Ook hier werden geschenken uitge deeld, maar het was toch niet alles koek wat de Spaanse klok sloeg, want twee personeelsleden verdwenen in de zak! RAAD ZOUTELANDE. Geen electrificatie Houtenburgseweg. Begroting 1955 aangenomen. De gemeenteraad van Zoutelande kwam in openbare vergadering bgeen onder voorzitterschap van burge meester D. Kodde. De raad ging ac- coord met het voorstel van G .S. de wedden van de secretarissen en ont vangers te verhogen. Ook de wedde van de secretaris-ontvanger van het B.A. werd verhoogd. B. en W. deel den mede, dat een gemeente-auto was aangekocht voor 3600. In ver band met de electrificatie van de Paulus. en Melsesweg besloot de raad gedurende 15 jaar 218 beschikbaar te stellen. Daar de kosten te hoog worden, zullen de percelen aan de Houten- burgse weg van aansluiting versto ken blijven. Het besluit, waarin de raad in beroep ging tegen het besluit van G. S. om zelf het uitbreidingsplan vast te stellen, werd ingetrokken. Met de N V. Bank voor Nederlandse Ge meenten werd overeengekomen, dat het crediet in rekening-courant voor 1955 75.000 zal bedragen. De heer P. de Visser wercl als lid van het B.A. herkozen. Tot lid van het bestuur „Wegschap Walcheren" werd door de raad benoemd de heer D. Kodde. De rekening 1953 en de begroting 1955 van de stichting „Gemeenschappelgk Belang" werden goedgekeurd. Ook de gemeentebegroting 1955 werd goedgekeurd. Hierin komen o.m. voor de post bluswatervoorzieningen 11.750, riolering 400.000, verbete ring drie woningen 1500 en aanleg straten in het uitbreidingsplan 80.000. Het nadelig slot van de ka- pitaaldienst is 28.736. De post voor zien bedraagt 1110. CONTACT AVOND KLONK ALS EEN KLOK Drie middagvoorstellingen voor ruim 2000 kinderen Onder auspiciën van de Provinciale Zeeuwse Courant is Woensdag ook Middelburg In de „Hang Wang-sfeer" gebracht. Voor vele kinderen zijn de voorstellingen van de P.Z.C. elk jaar weer een hoogtepunt van de St. Nico- laastljd. Dit bleek overduidelijk alt de belangstelling. Ruim 2000 jeugdi ge bewoners van Middelburg en om streken hebben tijdens 8 voorstellin gen Woensdagmiddag het Middel burgse Schuttershof bevolkt, hebben er „Hang Wang" en zijn medespelers gezien, hebben St, Nicolaas toegezon gen en volop genoten. Avonds was de zaal overvol met adverteerder», hun familieleden, hun personeel en introduces. Ook voor hen werd „Ilang Wang" op het toneel gebracht. Maar.. Raad Kerkwerve in beroep bij de Kroon Inzake besluit G.S. bouw Chr. school Woensdagmiddag kwam onder voorzitterschap van burgemeester S. Franke de gemeenteraad van Kerk werve in openbare vergadering bgeen. Het college van B. en W. stelde de raad voor, zich neer te leggen by de beschikking van Gedep. Staten, waar- by het besluit van de raad, geen me dewerking te verlenen voor de bouw van een christelijke school op Kerk werve, werd vernietigd. Van de Cen trale Dienst voor Noord-Zeeland werd een schryven voorgelezen, waar in op de grote kosten bij restauratie van het oude gebouw werd gewezen; ook de gezondheid van de kinderen komt in gevaar door de gevolgen van het zoute water. De heer J. der Weduwen (V.V.D.) achtte de oude school zeker nog te herstellen. De heer A. G. Kloet (C.H.) voelde niets voor een nieuwe school in het dorp: voor de kinderen uit Mo- riaanshoofd zullen de kosten van het vervoer voor gemeenterekening ko men. Met vier tegen drie stemmen werd het voorstel van B. en W. ver worpen en besloot de raad, in beroep te gaan bij de Kroon. De raad besloot met algemene stem men, de Grontmij. in te schakelen bij de beplanting van de dorpskom. Dit in tegenstelling met de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland, welke de Ned. Heide Mg. opdracht heeft gege ven de boomkernen op het eiland voor rekening van de Stichting te be planten. De raad overwoog hierbg, dat de Grontmij. na de ramp in Kerk werve uitstekend werk heeft gedaan. Arbeidsmarkt in Zeeland. Blijkens opgave van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening waren 30 November 1.1. in geheel Zeeland 853 werkzoekenden inge schreven. Hiervan waren 709 mannelgke werkkrachten; 450 waren geheel werkloos, 85 waren werkzaam op ob jecten voor aanvullende werkgele genheid en 174 vonden werk op ge meentelijke sociale werkvoorzig- ningsobjecten. Er werden voor man nen 702 aanvragen van werkgevers genoteerd. Het aantal ingeschreven vrouwe lijke werkzoekenden bedroeg op November 144. Geheel werkloos i ren 88 vrouwen, niet-werkloos 56. De aanvragen van werkgevers beliepen in deze sector in totaal 282. Jeugdappèl Grote Kerk Goes Zaterdagavond wordt in de Grote Kerk te Goes een jeugdappèl gehou den, uitgaande van ae Hervormde Jeugdraad en het Gereformeerd Jeugdverband. Ds. R. A. Flinterman en as. H. M. Strating zullen de bete kenis van het Kerstfeest bespreken, terwijl er tevens samenzang op het programma staat. Het jeugdappèl be gint 's avonds om acht uur en zal ongeveer een uur duren. Oesterverzending in November. De oesterverzending uit Yerseke bedroeg in November als volgt: Nederland 168.565 stuks (138.311); Duitsland 61.450 stuks (86.500); En geland 36.000 stuks (8500); diverse landen 39.422 stuks (28.086). Totaal 2. 678.976 stuks tegen totaal 2.470.037 stuks in November 1953. Examen De heer J. G. Doekes te Goes slaag de voor het examen werktuigkundig ingenieur. 37. Koriander was ingespannen Pezig geweest ne staaldraad van het koord, waarover Jimmy de voigend' avond zou moeten lopen, door te vijlen HiJ besefte wet dat dit ook het leven zou kunnen kosten van Korina maar hij was van plan geweest Korina op de een o< andere manier te beletten de volgende avond op te tre den, waardoor haar leven niet in gevaar zou komen Ik neem haar morgen mee op een pleziertocht buiten de stad, om samen mijn herstel te vieren en dan zorg ik er voor. dat zfj niet tijdig in het circus terug is, waar door die BYown zijn nummer alleen moet maken. Zo had hij zich dat voorgesteld. Maar eensklaps liet hij van schrik bijna zijn vijl uit de hand vallen, want be neden in de duisternis van de piste had hij heel duide lijk een geluld gehoord.. Het was nei alsof ny be neden Iemand hoorde snikkenHij greep de zak lantaarn en liet de lichtbundel door de piste spelen.. Daar, daar vlak onder de orkestbak stond iemand! Een vrouwhet was .".orina. Hy had haar onmidaeliyk herkend. Nu sloeg hem Koriander - de schrik om het hart. Bliksemsnel liet hij zich langs de touwiaddei naar beneden zakken en toen rende hij op haar af. Ko rina was op haar knieën neergezakt. Haar benen wei gerden haar lichaam te dragen, zo was zy geschokt Met haar handen voor het „ezicht zat zij te snikken. „Hoe kom jy hier? Wat doe Je hier?", vroeg Koriander met een hese stem. iet» meer „grote roensenaehtlg en bovendien mot een vervolg na de pau ze. Hedenavond komt nogmaals het zelfde schouwspel in Middelburg voor het voetlicht. Kinderen uit Middel burg en omgeving, die „Hang Wang' nog niet zagen, maar toch reeds kaar tje» bemachtigden, komen volgende week Zaterdag aan de beurt. Een sfeer van gespannen verwach ting heerste 's avonds tn de zaal. toen de heer J. E. Witte namen® de directie van de P.Z.C een welkomst woord sprak. Hg deelde mede. dat de grote belangstelling van de jeugd er de oorzaak van is, dat dit Jaar meer dan 20 kindervoorstellingen zullen worden gegeven. Dit bracht ook met zich mede. dat uit de extra heffing van 10 cent per toegangskaart reed® ruim f 1000.bijeer. is voor een lief dadig doel dit jaar „Kinderzorg' Daarnaast worden vier contactavon den voor adverteerders georgani seerd. Behalve het tweetal In Middel burg, werd Dinsdag een avond in Goes gegeven, terwijl ook Vlissingen nog aan de beurt komt. De opvoering van „Hang Wang' In de versie voor volwassenen heeft daar na zeker aan de verwachtigen vol daan. Het publiek volgde mevrouw KuytenbrlnK. Gerrit. Leuntje en Ka- rel op hun avonturen in Nederland en China. In het paleis van Hang Wang maakte het een kostelijke bruiloft mee. die er de stemming goed in bracht, vooral toen de in Middelburg populaire figuur van Mina com pleet met orgel het toneel kwam verlevendigen. Aan het slot van deze geslaagde avond huldigde de heer Witte. Baby den Toonder ter gelegenheid van diens zilveren jubileum als musicus. De tournee-organisator sprak een by- zonder woord van dank aan het adres van Wim de Graaff. dank zg wiens vondsten en ideeën, deze voorstellin gen steeds zulk een originaliteit was ten te bewaren. Wim de Graaff dank te tot slot het publiek. RUITEN* SNEUVELDEN... Dat ook de jeugd uit de Zeeuwse hoofdstad grote belangstelling voor „Hang Wang" aan de dag legde, werd Maandag reeds duidelijk, toen bij de uitreiking der 4400 kaarten in „Mer- curius" onder de drang van het en thousiasme enkele ruiten sneuvelden.. Dat enthousiasme kreeg Woensdag middag kans zich te uiten en het heeft er niet aan ontbroken. De organisator van de tournee, de heer J. E Witte, riep de kinderen een woord van welkom toe. waarna de „Hang Wang" geschiedenis het jeug dige publiek onmiddeliyk In zyn greep hield. Een hoogtepunt in deze middag voorstelling was ook weer het bezoek van St. Nicolaas en Zwarte Plet. Uit volle borst zongen de jongelui de be kende liedjes mee. die Baby den Toonder begeleidde. De verdwenen enveloppe met f 50.000.- (Slot van pag. 2) seld. Maar door wie. waar en wan neer? Hier is sprake van een intellec tueel misdryf. men zou byna kunnen zeggen „het volmaakte misdrgf want de dader heeft nergens een steek laten vallen. By het vormen van een oordeel in deze zaak moet er dus rekening mee worden gehouden, dat de dader een uitstekend intellect be zit. By het onderzoek in eerste aanleg, dat is geschied door de directeur van de Amsterdamse Bank. is dit punt voorbggezien, men heeft onmiddellnK gezocht in de richting van beklaagde en daarbg is men ook verder geble ven. De verklaring van de kassier is duideiyk beïnvloed door de richting, waarin het onderzoek zich heeft be wogen. Voor zgn gevoel, dat er Iets met het geld niet in orde zou zijn, is geen ar.de>*' grond aanwezig, dan dat hy zich dit ls gaan voorstellen op grond van het veronderstelde dader schap van beklaagde. De verwisseling der brieven kan slechts gebeurd zijn door bankperso neel of met behulp van het bankper soneel. De verwisseling kan vóór de aanbieding zijn geschied of ten post kantore. De verdediger was van me ning, dat hier eerder van een Indivi dueel misdrijf sprake moet zijn dan van een combine. Er had dan ook huiszoeking gedaan moeten zyn by al len. die daarvoor in aanmerking kwa men. Naar sprekers mening was de kas sier de enige, die over voldoende tyd beschikte om de verwisseling der brie ven tot stand te brengen. De envelop pe met waardeloze rommel moet kort tevoren zgn klaargemaakt. Beklaag de heeft geen gelegenheid gehad, dat ergens te gaan doen, dat blijkt vol. doende uit het tijdschema van zijn handelingen. Bg de inhoud van de en veloppe is niets aangetroffen, dat op hem wijst; ook de gebruikte lijm en het gevonden mensenhaar deden dit niet. Maar bovendien, en dit is hier het doorslaggevende argument: be klaagde heeft niet de capaciteiten, om zulk een misdrijf te organiseren. Hg is een zeer middelmatige kracht en heeft zich tegenover zijn verdedi gers ook allerminst ontpopt als ie mand met een scherp verstand. De redenering van de procureur-gene raal: de anderen kunnen het niet heb ben gedaan, dus heeft beklaagde het gedaan, acht verdediger te simplis tisch. Het is een redenering uit het ongerijmde. Er is geen enkel bewös voor net daderschap geleverd en de geraffineerdheid van de gehele opzet wgst zeker niet in de richting van ie mand met de verstandeiyke vermo gens van beklaagde. „Daarom", aldus besloot mr ter Woert „meen ik, dat er geen veroordeling kan volgen". Het laatste woord van mr Zaayer: „Alleen beklaagde kan de brieven ver wisseld hebben". En het laatste woord van de verde diger: „Ook de kassier ,de jongste be diende en de PTT-ambtenaar kunnen het gedaan hebben". De uitspraak van het Hof is bepaald op 22 December a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7