Coöp Landbouwver. Z.-Vlaanderen vierde zilveren jubileum WALCHEREN BURGEMEESTER VOORZITTER CURATORIUM GYMNASIUM NIEUWS i een NOTEDOP Ik woon vlak bij een scheepswerf ÖDD „EILAND WALCHEREN" HAD EEN GUNSTIG BOEKJAAR 1953-1954 WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 PROVINCIALE Z E E UW S B COURANT 7 TIJDENS ALGEMENE VERGADERING In het afgelopen jaar werd record-omzet bereikt De Dinsdag; in het Luxortheater te Terneuzen gehouden algemene ver gadering van de Coöperatieve Landbouvwereniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" mocht zich ditmaal, mede door het feit, dat bij deze gelegenheid het 25-ja- rig bestaan van de coöperatie gevierd werd, in een bijzonder grote belang stelling verheugen. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer F. Dekker-Dekker, in het bijzonder de afgevaardigden van het Cen traal Bureau, drs Schreuder en de lieer J. H. Blank, de afgevaardigden van andere coöperaties en van de Boerenleenbank. Na er op te hebben gewe zen, dat het belangrijkste feit van het afgelopen jaar wel de bouw van het aardappelkoelhuis, hetwelk nog dit seizoen in gebruik kan worden geno men, is geweest en dat in het afgelopen jaar een record-omzet werd be reikt, herinnerde hij aan aan de brand, die Zaterdag jl. in de drogerij van de coöperatie ontstond, waardoor men enige maanden niet in staat zal zjjn, van de drooginstallatie gebruik te maken. De directeur van de landbouwver- eniging, de heer J. J. Heygelaar, die sinds de oprichting voor de vereniging werkzaam is, gaf vervolgens een uit voerig en verzorgd overzicht van de geschiedenis der vereniging. Tot de oprichting werd door een tiental land bouwers tijdens een bijeenkomst in hotel „De Arend" te Terneuzen op 28 Mei 1929 besloten. Startte men aan vankelijk met tien leden, aan het ein de van het eerste boekjaar bedroeg het ledental 60 en de omzet 1209 ton. De heer Heygelaar schetste uitvoerig de ups en downs van de coöperatie, aan welker uitbreiding na het einde van de oorlog met kracht werd ge werkt, met als gevolg, dat zij met sprongen omhoog ging en thans 285 leden en 2 aangesloten verenigingen telt, bij een omzet van ca 120Ö0 ton. De reserve bedraagt thans 67.000. Sprekqr bracht hulde aan vroegere bestuursleden en verkopers en in het bijzonder aan de huidige voorzitter, de heer F. Dekker, die sinds 1934 deel uitmaakt van het hestuur en reeds 16 jaar de functie van voorzitter be kleedt. Hij zag de coöperatie als een verlengstuk van de boerenstand, die de belangen daarvan behartigt en be sloot met de hoop uit te spreken, dat alle betrokkenen in de toekomst zul len medewerken aan de uitbouw er van. Nadat de heer Dekker dank had gebracht aan de schenkers van de di verse bloemstukken en van de voor zittershamer met inscriptie, werd het jaarverslag over 1953-'54 goedge keurd en werden de vergoeding voor het dagelijks bestuur en de presentie gelden voor het bestuur de commis sie van toezicht vastgesteld. Het en treegeld voor het boekjaar 1954-'55 werd vastgesteld op 2.50. De heer Heygelaar gaf vervolgens de rekening en verantwoording van het bestuur, die werd goedgekeurd en waarbij werd besloten, het voordelig saldo ten bate van 11.094.36 toe te voegen aan de reserve. Herkozen De periodiek aftredende bestuurs leden de heren F. Dekker-Dekker en Jac. van de Ree werden met grote meerderheid van stemmen herkozen en tot leden van de commissie van toezicht werden gekozen de heren A. Dekker Dzn en F. J. de Ruyter. De aankoop van 28 are 38 ca bouw terrein aan de Industrieweg te Ter neuzen ten behoeve van het aardap pelkoelhuis werd bekrachtigd en het bestuur verkreeg machtiging tot het aangaan van een credietovereenkomst met de Coöperatieve Boerenleenbank „TerneuzenA tot een maximumbedrag van 225.000 en tot het stellen van zekerheid van dit crediet met renten en kosten met het recht van eerste hypotheek ten behoeve van de bank te verbinden aan het aangekochte bouwterrein aan de Industrieweg te Terneuzen met de daarop gestichte opstallen en de daarin aanwezige ma chinerieën. Graanhandel De heer J. H. Blank van het Cen traal Bureau gaf hierna een korte uiteenzetting van de positie van de binnenlandse graanhandel tegenover de buitenlandse, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat Nederland zich geleidelijk moet inschakelen op die producten waarmede men op de we reldmarkt de minste last heeft. Daar bij zal men in de toekomst bij het aanbieden eendrachtig en gecentrali seerd dienen op te treden, teneinde zelf de vruchten van de kwaliteitspro ducten te kunnen plukken. Aan het einde van de vergadering wenste de heer A. Dekker namens de leden het bestuur geluk met het 25- jarig jubileum, waarna in de stemmig versierde zalen van Grand Hotel „Rot terdam" ongeveer 200 leden en geno digden aanzaten aan een feestdiner. Daarbij werd o.m. het woord gevoerd door drs. Schreuder namens het Cen traal Bureau, die verklaarde getrof fen te zijn door de ondertoon van groot vertrouwen in bestuur en di recteur de heer Heygelaar, welke hij had kunnen beluisteren. Deze spreker wees verder o.m. op de belangrijkheid van de centrale organisatie bij de le vering vaxl kunstmeststoffen aan de landbouw. Het officiële gedeelte van de feestelijke bijeenkomst werd door de vice-voorzitter, de heer J. K. Putter, gesloten. Middelburg Oververhitting veroorzaakte brand Door oververhitting van de kachel pijp van de oliestookinrichting ont stond Dinsdagmiddag om 13 uur brand in het Kantoor van de fa De Schrijver aan de Seisstraat in Middel burg. De brandweer, die spoedig met een spuit ter plaatse verscheen be streed het vuur met één straal en na ongeveer 20 minuten was men de brand meester. Behalve enige water schade in het vertrek, verbrandde het plafond met zolder en een deel van de wandbekleding in de hoek waar de kachel staat. De politie stelde een on derzoek naar de oorzaak in. Vergadering N.V.S. De afdeling „Walcheren" van de Ned. Ver. van Suikerzieken komt in vergadering bijeen op Zaterdag 11 December a.s. in het Schuttershof te Middelburg. Tijdens deze bijeenkomst houdt dok ter H. P. Veening, internist te Vlissin- gen, een causerie over de suikerziek te en spreekt de heer Ch. L. Waren- dorf, secretaris van de afdeling „Rot terdam" der N.V.S.over het onder werp: „Zijn diabeten zieken, zo neen, waarom dan niet als gewoon mens door het leven". Na iedere spreker zal er voor de aanwezigen gelegenheid zijn vragen te stellen over het behandelde en in het algemeen. RAAD MIDDELBURG Extra vergadering over het wegenplan De Middelburgse gemeenteraad, die Dinsdagmiddag korte tijd in openbare vergadering bijeen was, benoemde met algemene stemmen burgemeester mr. dr. N. Bolkestein tot voorzitter van het college van curatoren over het Ste delijk Gymnasium in de vacature-Por- theïnc. Wethouder J. W. Kögeler wenste de burgemeester namens de raad geluk met deze benoeming. Het voorstel tot overdracht van een perceel grond aan de Olmenlaan aan de Vereniging „Christelijke Burger school" voor de bouw van een nieuwe lagere school werd op voorstel van B. en W. aangehouden. In antwoord op een vraag van de heer A. Wattel (AR) tijdens de rondvraag, antwoordde de voorzitter, dat ook Middelburg betrok ken is bij de vaststelling van het plan van wegen en waterlopen in het her- verkavelingsblolc Walcheren. De be treffende stukken zijn van G.S. inge komen en zouden deze middag door B. en W. worden bestudeerd. Naar alle waarschijnlijkheid zal volgende week voor bespreking van dit plan de raad voor een korte extra-vergadering wor den bijeengeroepen. De raad, die het overige deel van de agenda in vlot tempo afwerkte, ver leende de heer J. C. Peeck eervol ont slag als lid van het college van cura toren over het gymnasium en van de ccmmissie van toezicht op het middel baar onderwijs. De voorzitter sprak enige woorden van dank aan het adres van de heer Peeck, voor het werk, dai deze in beide functies verrichtte en tevens voor het gedurende lange ja ren uitoefenen van het medisch be roep in de Zeeuwse hoofdstad, als hoe danig dokter Peeck zich tot een ge zien huisarts maakte. Mr. J. C. Heyse verkreeg herbenoe ming tot lid van de commissie van be heer over de sportterreinen, terwijl als opvolgster van de heer Peeck in het curatorium gekozen werd de arts me- vrouw J. Pel-Mellink uit Middelburg De heren W. Klopmeijer, C. Verwaal, M- Kleinepier en J. Z. S. Pel werden herbenoemd in het bestuur van de Burgerlijke Instelling voor de Maat schappelijke Zorg, terwijl in de vaca- ture-J. Leijnse, de heer M. Ton tot lid van het college werd gekozen. De af tredende leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs me- C. G. Luyendijk-Van de Wal en de heren H. J. Leuvelink en ir. A. Rothuizen werden wederom benoemd De heer A. Steketee werd met ingang van 1 Januari a.s. vast aangesteld tot onderwijzer aan de oJ. school op het Zand. De overige agendapunten gin gen zonder meer onder de hamer door Vlissingen Ambtsjubileum De heer W. L. Hlrdes te Vlissingen herdenkt Donderdag 9 December a.s., dat hij 25 jaar als hoofdbesteller bij de P.T.T. werkzaam is. Sint Nicolaas bij de K.A.V. Dezer dagen hield de K.A.V. te Vlissingen een vergadering in het Ariënsgebouw onder leiding van me vrouw Kint-Picavet. In haar ope ningswoord sprak mevr. Kint haar vreugde uit over de grote opkomst. Ruim twee derde deel van het leden tal was aanwezig;. Ook Sint Nicolaas liet zich in deze bijeenkomst zien, ver gezeld van de onafscheidelijke Piet. De bisschop sprak de leden toe en bleek voor ieder een verrassing te hebben. In de pauze werden verver singen rondgediend. De rest van de avond werd doorgebracht met spelle tjes en samenzang. St. Laurens Kindermiddag Maandagmiddagbood een drietal Végè-winkeliers in St. Laurens een aantal kinderen in die gemeente in het Vergaderlokaal een poppenkast voorstelling aan. Bovendien werd het jeugdig puDliek onthaald op chocola demelk en koek. Een en ander had een gezellig verloop, zodat de kinde ren volop genoten. Biggekerke In de plaats van de heer J. Moens is tot ouderling van de Ned. Herv. gemeente te Biggekerke gekozen de heer J. Caljé. Collecte De te Biggekerke gehouden collecte ten bate van de Christelijke Blinden hulp „De Fakkels Bijeen" bracht f 24,76 op. Sint in „Kinderzorg" St. Nicolaas hield Zaterdagmiddag zijn intocht in de tehuizen van „Kin derzorg" in Middelburg. Dank zij de medewerking van de VARA-ducdalf- aetie en de afdeling „Jonge Strijd" te Middelburg, alsmede de meisjesver eniging van mevrouw de Wolf uit Biggekerke en ook enkele particulie ren, kregen de kinderen in de tehui zen te Middelburg en Serooskerke al leraardigste cadeau's en lekkernijen. Het was een prettige middag en avond en de kinderen hebben zeer ge noten. „Evangelie en moderne mens" Tijdens een gezamenlijke bijeen komst van de leden der ring Walche ren van de Hervormde Mannenver- eniging „In Dienst der Kerk", die zal v. orden gehouden op Maandag 13 De cember a.s. in de Middelburgse Bo- gardzaal, spreekt ds Hugo van Dalen, Hervormd predikant uit Oostburg, over „Het- Evangelie en de moderne mens". Feestmiddag ouden van dagen Dinsdagmiddag werd door de afde ling Middelburg van de Ned. Chr. Vrouwenbond voor enkele honderden ouden van dagen een gezellige bijeen komst in de Bogardzaal georgani seerd. Er werd een zeer veelzijdig programma geboden, waarvan de voortreffelijke declamatie van me vrouw Van Kamer vermelding ver dient. De aanwezigen waren zeer er kentelijk voor het gebodene. TENTOONSTELLING In de bovenzaal van het Nederlands Koffiehuis in Middelburg hield Ruys' Handelsvereniging N.V. uit Den Haag Maandagmiddag en -avond een ten toonstelling van kantoormachines en kantoormeubelen, waarop tevens de monstraties werden gegeven. De ex positie bood een grote verscheiden heid aan producten op dit gebied die de exposante aan de markt brengt. Zo zag men er o.a. naast de nieuwste schrijfmachines een adresseermachine een frankeermachine, 'n offset-druk- inrichting en verschillende telmachi nes, waaronder een, die vele functies in zich combineert. Voorts waren er staaltjes van fraaie en doelmatige kantoormeubilering. De tentoonstel ling, die zeer geslaagd mag heten, werd druk bezocht. Zcutelande N Collecte De collecte voor het verbond van algemene instellingen voor kinderbe scherming heeft te Zoutelande 28.10 Burgerlijke Stand. VROUWENPOLDER. Bevallen: E. van Dis—Dieleman, Z;; J. GoedbloedTram per, d. Getrouwd: A. Wondergem, 21 J. en G. Louwerse, 18 j.; W. J. Vos, 22 j. en F. Mesu, 23 j. Overleden: P. Goedbloed, 82 j„ echt genote van P. de Bue. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Bevallen: W. J. de Voogd, z.; J. Keur Goverse, d. ZOUTELANDE. Bevallen: J. KoddeSturm, z.; T. M. van der LindeLemsom, d. Ondertrouwd: H. Hugense, 31 j. en M. Koppejan, 29 j. Getrouwd: K. Poppe, 28 j. en M. van Siuijs, 26 J. Overleden: J. Bimmel, 54 j., echtg. van D. M. Hoefkens; A. Adriaanse, 63 j., we duwe van L. van Sluijs. BIGGEKERKE. Bevallen: L. Brasser—De Pagter, d.: J J. BrasserBierens, d. Overjeden: J. Geschiere, 92 j„ weduwn. van J. Poppe; A. Kodde, 75 j„ weduwn. van J. Koppejan. ARNEMUIDEN. Bevallen: J. van Dalen—Van Belzen. d.: J. van den BergeJasperse. d. Overleden: H. Marijs, 76 j„ weduwnaar van J, van Belzen. Getrouwd: C. de Troije, 29 j. en C. J. van Belzen, 22 j. Marktberichten VEEMARKT ROTTERDAM. 7 Dec. Aanvoer ln totaal 3743 (5498), waarvan 750 vette koeien en ossen, 997 (£76) gebrulkavee, 80 vette kalveren, 187 (150) graskalveren, 129 varkens, 222 big gen, 119 paarden, 12 veulens, 303 schapen of lammeren en 27 bokken of gelten. Prijs in cents per kg le k'w. 2e kw. 3e kw. 258—270 238—250 200—240 285—295 255—275 225—245 Vette koeien Vette kalv. Slachtpaard. 195 190 180 Graskalveren 300 225 150 Nucht. kalv. 55 50 45 Biggen 50 43 38 Schapen 130 120 100 Lammeren 115 105 95 Kalfkoeien 1025 900 800 Melkkoeien 1025 900 800 Vare koelen 650 600 475 Vaarzen 675 600 475 Pinken 425 325 280 Prijzen: vette koeien als Maandag, pri ma's boven notering: vette kalveren goed prijshoudend: graskalveren ruim priji hcudend; biggen prijshoudend; slacht- paarden iets stijver; lammeren le klas lammeren iets minder in prijs, verder onveranderd; kalfkoeien en melkkoeien onveranderd; vare koeien stabiel; vaar zen en pinken constant. VEILING MIDDELBURG 7 Dec. Aardappelen: Bintjes 6.408,00. Furore 7.00—7.60. Appels: Jonathan I 1016, II 711, K 3—15. A 26—32, BC 28—34. Goudreinetten II 14, K 15—16. Golden Delicious K 8—32. Glorie van Holland K 510. Zoete Erm- gaard I 45. Peren: Comtesse de Paris II 8, K 12. St. Rémy I 16—17, H 14, K 14—17. Tomaten A 73, C 60. Groenten: Bloemkool A 14—56, B 9—25, C 820. Boerenkool 814. Sav. kool 12— 23. Rode kool 10—19. Witte kool 15—18. Andijvie 25—42. Prei 14—23. Witlof 33—75. Spinazie 25. Spruiten 16—59. Sla 12—20. Sla per kg 249. Uien per kg 3—21. Bos- peen 2024. Peen per kg 416. Waspeen 21—30. Boskroten 8—20. Kroten per kg 30. Bosrapen 2—9. Rapen per kg 4—15, EIERNOTERING GOES Bericht van handelaren. Kippeneieren 12 ct. Eendeneieren 8 ct. Ganzeneieren 15 ct. Poelje-eieren 9 ct. Kalkoerieieren 15 ct. VEILING ST. ANNALAND 7 Dec. Uien middel 19.0019.99. Bonben 21.00. Driel. 19.11. Pickles 33.10—33.64. Stek 4.854.94. Aanvoer 184 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK 7 Dec. Uien gew. 20.80. Bonken 23.00. VISMIJN VEERE 7 Dec. Export garnalen, aanvoer i prijs per kg 86180. Schar 131, 6068. Bot 97, 58—71. Wijting 19. 59—62. Middel tong 5, 245—312. Wulken 21, 65—83. Schardijn 4, 51. Spiering 6, 39. regering dag bekendgemaakt, dat een niet bij name genoemde man van Griekse oorsprong uit het land is gezet, om dat hij voor een communistische spionnagegroep zou hebben gewerkt. De voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, werd gisteren door H.M. de Koningin op het paleis Soëstdijk ontvangen. Daarbij was tevens aanwezig de am bassadeur van West-Duitsland, dr. H. Mühlenfeld. 9 De New Yorkse impresario Taub is ir zijn eis tegen de Franse zanger Charles Trenet tot schadevergoeding van 141.000 dollar wegens contractbreuk, niet ont vankelijk verklaard. Trenet is weer in het bezit gesteld van de 25.000 dollar, welke hij als borgsom had gestort. De Britse fabriek van straalmotoren „Rolls Royce" ligt sinds Maandagochtend stil wegens een protestactie van de arbei ders tegen de aanwezigheid van specia listen, die de productie moeten verho gen en het personeel aanmoedigen om harder te werken. 9 De dikke militairen in het Ameri kaanse zevende leger m Duitsland moe ten zich nu tweemaal per maand voor medische controle melden, aldus het weekblad van het zevende leger „The Sentinel". Velen zijn zo zwaar, dat hun physieke conditie mogelijk onder de door het leger gestelde maatstaf blijft. Zij zul len wellicht het advies krijgen minder te drinken. S cheep vaartb erichten Vlissingen aangekomen: 6/12 Aegean Sailor van Danzig. Surte van Stockholm. Hulda Thorden van Rouen. Strindheim van Gent. 7/12 Frej van Safi. Vlissingen vertrokken: 6/12 Surte naar Antwerpen. Aegean Sailor naar Bom bay. 7/12 Strindheim naar Korsör. Bill S naar Cardiff. Hulda Thorden naar Fin land. Gepasseerd naar Antwerpen: 6/12 Rid derkerk van Hamburg. Abbedijk van New York. Condor van Oostende. 7/12 Helen van Hull. Hoogezand van Calais. Metro- pole van Yersie. Franka II van Bremen. Liberte van Zee/Gent. Charis van Le Havre. Gepasseerd van Antwerpen: 6/12 Inspec teur Mellema naar Stockholm. Heiloo naar Kings Lynn. Hondsrug naar Copen hagen. 7/12 Virgo naar Copenhagen. Noach r Londen. Union naar Palnacki. OOSTKAPELLE. Bevallen: P. J. de Rijke—Steijn. z.; E. Hofman—Volmer, d.; M. FWpseWille- boordse, d.; E. de KamDe Visser, z. Ondertrouwd: W. Boone, 35 j. en M. J. Hundersmarck, 28 j.; Z. Maljaars, 24 j. en P. L. Francke, 23 j. Getrouwd; M. de Visser, 23 j. en J. Poppe, 25 j. Overleden: L. Passenier, echtgenote van Roelse, 58 j.; J. Dorleijn, echtgenoot van F. Vellinga, 70 j.; M. Sturm. 64 j.; L. Wagenaar, echtgenoot van F. M. van Eenennaam, 77 j.; H F Lantsheer, echtge noot van Jonk vrouwe W. A. Hoeufft, 74 jaar. MELISKERKE. Getrouwd: L. Joosse, 27 j. en S. Janse. j.; W. Maljaars, 22 j. en S. Poppe. 22 N. Minderhoud, 32 j. en C. de Visser, 3 j. Deze week hing myn was buiten, toen een vieze, vette rook neer sloeg van een der boten. M\jn ji/sje leek bedorven en alle goed zag roet zwart. „Hoe krjjg ik dat schoon", dacht Ik. Maar Castella Parels hiel pen rny uit de nood. Er gebeurde een wonder. Het goed werd weer hagel wit. Ik ben nu nog verruk ter over Uw wasmiddel dan te- voren Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zjjn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tyd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat ver rukkelijk schuim Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: In paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere be handeling gaat het goed veel langer meehier is nu eindelijk eens een 100 veilig was middel. En U staat versteld van de blankheid, de hel derheid en de zacht held van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis V vliegt nu door de was heen! Jaarverslag Stichting Schooltandverzorging In het schooljaar 1953-1954 zijn de leerlingen van lagere scholen in West Zeeuwsch-Vlaanderen evenals voor gaande jaren tweemaal gecontróleerd en zonodig behandeld. Het eerste on derzoek werd ingesteld tussen 14 Sep tember 1953 en 25 Januari 1954. tweede onderzoek nam een aanvang op 17 Maart 1954 en werd beëindigd op 19 Juli. In het schooljaar waren bij de Stichting 2646 leerlingen inge schreven, waarvan 372 geen toestem ming tot deelname hadden. Hiervan bleken 237 kinderen de eigen tand arts te bezoeken. Bij het onderzoek waren leerlingen van vijf klassen van 34 scholen betrokken, van de onder zochte leerlingen bleken er 1181 be handeling nodig te hebben. Het aan tal vullingen bedroeg 1352. Ook dit jaar waren in dezelfde ra yons als vorig jaar werkzaam de tandartsen A. G. W. van Goor te Oostburg, N. Janssen te Aardenburg, P. P. de Smet te Oostburg en A. Streefkerk te Breskens. Als assisten te trad op mej. M. A. Risseeuw te Zuidzande De schooltandartsen had den ook dit jaar elk weer een vaste behandelochtend. Het instrumenta rium werd door middel van huurau to's naar de verschillende scholen vervoerd. Rijkspostspaarbank. Bij de Rijkspostspaarbank in het res sort Terneuzen, omvattende Terneu zen, Hoek, Philippine, Sluiskil en Zaamslag is gedurende de maand November ingelegd 119.914,88 en te rugbetaald 111.386,67. Collecten. De te Sluiskil gehouden collecte ten bate van het Protestants Interkerke lijk Thuisfront bracht over de maand November f 49 op. vune.j VLOEISTOF - BALSEM f Advertentie.; LIKDOORNS WM[)E8ouE Weg met onhandige lllcdoornnngen en gevaarlijke acheermeajea. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN. Antisep tisch Likdoornmiddel van t 1.36 be spaart U veel ellende Speelgoed voor kinderen in Vluchtelingenkampen In September van dit jaar haalde de Vlissingse afdeling van de N.V.V.- teugdorganisatie .Jonge Strijd" op ini tiatief van de Van Heuven Goedhart stichting in de gemeente Vlissingen speelgoederen op. welke na reparatie et» revisie naar de vluchtelingenkam pen in Italië, Oostenrijk en Duitsland zouden worden gezonden. Nu is het dan zover, dat de opge haalde goederen 160 stuks speelgoed in totaal voor de verzending gereed zijn. „Jonge Strijd" heeft er de han den vol aan gehad om één en ander op te knappen, maar de jongens en meisjes kunnen thans met voldoening op hun werk terugzien, want het ziet er werkelijk keurig verzorgd uit. Van- u't Amsterdam zullen deze speelgoede ren, met die welke in andere plaatsen werden ingezameld, over de verschil lende kampen worden verdeeld, zodat het Kerstmannetje niet met lege han den bij de kinderen behoeft te komen NOG EEN AARDAPPELKOELHUIS NODIG Het winstsaldo bedroeg f 7.040,25 Voor de Coöperatieve Landbouwver- eniging „Eiland Walcheren" was het boekjaar van 1 Juni 1953 tot en met 31 Mei 1954 een goed jaar, zo blijkt uit het jaarverslag, dat Dinsdagmid dag in de algemene ledenvergadering werd behandeld. De omzetten hand haafden zich in hoofdzaak of breidden zich nog uit. De totale omzet bedroeg 18.844.250 (kg of stuks), vertegenwoor digende een bedrag van 4.054-082,10. De financiële uitkomsten waren be vredigend, zodat een sterke afschrij ving kon worden toegepast. Eén en an der was voor het bestuur aanleiding te besluiten, dat met ingang van het volgend jaar de leden weer een kor ting op vaste artikelen van 1 procent zal worden gegeven. Het wiustsaldo bedroeg over het verslagjaar 7.040,25. Door deelname in het silobedrijf gaf de opslag geen moeilijkheden meer. In het jaarverslag kon de hooi- en stroopers door gebrek aan opslag niet geheel worden benut. Thans is echter de grote cokesloods op het terrein van de voormalige Middelburgse gas fabriek aangekocht. Deze loods zaj nog worden vergroot, zodat de afme tingen op 65 x 18 m komen. Het ledental bedroeg op 31 Mei j.l. 927in het verslagjaar kwamen er 16 leden bij en moesten 57 leden worden afgevoerd. Het aantal personeelsleden bedraagt thans 44. De balans vermeldt in tötaaltelling een bedrag van 1J63.131.34 en de verlies- en winstrekening een bedrag van 29.660,21. Voor kortingen aan leden werd in totaal 3.150,88 terug betaald. Voor 511 contractanten werd voor een totaal van 15.915-500 kg sui kerbieten afgeleverd, terwijl het uit eindelijk totaal 18.149.564 kg bedroeg In het verslag wordt voorts opge merkt, dat gebleken is, dat één koel huis voor aardappelen op Walcheren to weinig is. Nog een dergelijk object van gelijke grootte zou moeten wor den gebouwd. Daarbij wordt er op ge wezen, dat er vooral in het voorjaar meer en meer vraag bestaat naar koel huispartijen, zodat het van groot be lang is, juist in die tyd door meer dere capaciteit aan opslagruimte aan deze vraag te kunnen voldoen. Tijdens de vergadering, die onder voorzitterschap van de heer A. W. Ce- vaal in de benedenzaal van het Ne derlands Koffiehuis te Middelburg ge houden werd. werden de gebruikelijke jaarstukken goedgekeurd Het aftre dende bestuurslid, de heer W K van Nieuwenhuyzen werd herkozen, even als de aftredende vertegenwoordigers van de volgende dorpskringende he ren P. Visser, Aagtekerke; A. Kluyf- hout, ArnemuidenW de Wolf, Grijps kerke en J Koole Dz., St Laurens Tot lid van de financiële commissie werd de heer C. Visser uit Zoutelande gekozen. Op voorstel van het bestuur verhoogde de vergadering het bedrag van het jaarlijks benodigde crediet voor aankopen e.d. van 800.000 tot 1.200.000. De directeur, de heer H. J. Ikkink, deelde voorts mede, dat het in het voornemen ligt op het industrieterrein op het gedeelte, waar de coöperatie zijn drogerij e.d. bezit, een dubbel woonhuis te bouwen. Zulks is nodig, omdat meer toezicht ter plaatse bui ten de werktijden gewenst wordt, in verband met reeds herhaaldelijk ge pleegde diefstallen en insluipingen. Een statutenwijziging betrekking hebbende o.a. op enkele bepalingen, die verouderd zijn. werd aangehouden, daar in deze vergadering Giet het ver eiste aantal leden aanwezig was. Na sluiting werd een nieuwe vergadering gehouden met als enig agendapunt de wijziging, die toen kon worden be handeld. De wijziging werd aangeno- KERKNIEUWS. Gereformeerd-Hervormde samenwerking op Schouwen Oordeel Geref. classis Zierikzee De classis Zierlkzee van de Geref. Kerken heeft op het verzoek om ad vies van de Geruf. Kerk van Scharen- dijke (gemeente Eikerzee) Inzake „samenleving" met de Ned. Hervorm de Gemeente van Zierikzee verklaard, dat zij zich hartelijk verheugt over de blijken van toenadering tussen de bei de kerkgemeenschappen. Wezenlijke kerkelijke gemeen schap is, aldus het oordeel van de classis, geoorloofd, indien er sprake is van een gemeenschappelijk aanvaar den van de door Christus gegeven normen: zuivere bediening van Gods woord, rechte bediening van de sacra menten en handhaving^ van de tucht. Ten aanzien van de vormgeving blijft de classis het van primair be lang achten, dat een geregeld con tact tussen beide kerkeraden plaats vindt, waar ook de gemeenteleden in zouden worden betrokken. De vorm van kanselruil acht de clas sis niet doelmatig en niet gewenst. Wel komt de gemeenschappelijke kerkdienst in aanmerking, mits ge zien in het raam van gemeenschappe lijke geloofsgehoorzaamheid en rei kende naar de gezamenlijke viering van het Avondmaal. BIUARTEN Biljartwedstrijd. Hedenavond worden in café v. d. Velde te Vlissingen biljartteamw'ed- strijden gespeeld voor het district Walcheren-Zuid-Beveland. De volgen de partijen staan op het programma: I. v. d. VeldeVerhulst; Izeboud Harting; De Groot—Schouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3