PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering verantwoordt opheffing van de minimumprijzen Eerste paal voor Zierikzeese silo vandaag in de grond BILT DOODVONNISSEN IN EGYPTE WERDEN VOLTROKKEN JAPANSE REGERING UIT EIGENER BEWEGING AFGETREDEN Vandaag. 197e Jaargang-No. 289 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 Dec. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regel* f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. Drieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 8Ï93O0 PZ.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finiandstr, 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2: Zkrlkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 25. „BROODNOTA" BIJ KAMER INGEDIEND Nadruk op bedrijfseconomische concurrentie De minister van economische zaken, de minister van landbomv, visserij en voedselvoorziening en de staatssecretaris van economische zaken heb ben gisteren de Tweede Kamer de in uitzicht gestelde nota doen toekomen inzake de vernietiging van de verordening broodprijzen 1942. De nota geeft allereerst een uiteenzetting betreffende het prijsbeleid in het algemeen, dat in de huidige omstandigheden gevoerd moet worden. Zo als bekend is het zeer onlangs nodig geweest in te grijpen in een tweetal gevallen, waarbij maximum-prijsmaatregelen moesten worden genomen ter doorbreking van uniforme, niet gemotiveerde prijsverhogingen door middel van adviezen van de betrokken organisaties. Dit is wel kenmerkend voor de huidige algemene economische situatie en eens te meer een aanwijzing voor de overbodigheid in het algemeen van minimumprijzen, in welke vorm dan ook. Typerend is ook, dat deze advies- gisch en in de huidige economische prijzen geheel uit vrije wil door de omstandigheden noodzakelijk sluit- overgrote meerderheid der betrokken stuk op ae afschaffing van restric- ondernemers werden opgevolgd, zon der dat van enige dwang of juridische binding sprake was. Kennelijk werkt in deze bedrijfstakken de individuële prijsconcurrentie niet of nauwelijks. Ook werd het optreden tegen uni forme minimumprijsregelingen, die bedrijfseconomisch verantwoorde currentie en expansie van efficiente bedrijven in de huidige dynamische Eeriode, welke ons land doormaakt, elemmeren. Dit is te meer nodig, wanneer der gelijke minimumprijzen, die veelal de voortzetting vormen van tijdens de prgsbeheersing gegolden hebbende maximumprijsvoorschriften, in de praktijk een basis vormen, waarop de betrokken bedrijfsorganisaties haar verdere maatregelen tot beperking van de economische mededinging in de bedrijfstak kan baseren. Ondernemers welke bedrijfsecono misch volkomen verantwoord een der gelijke adviesprijs onderbieden, wor den aangemerkt als „onfatsoenlijk" en „deloyaal". Bakkersbranche Beziet men aan de hand van de al gemene beschouwingen de situatie in de bakkersbranche dan leidt dit tot de conclusie, dat ook hier onder de huidige omstandigheden voor mini mumprijzen stellig geen aanleiding is. Het betrokken bedrijfschap heeft tal van voorschriften inzake de samen stelling en kwaliteit van het brood in de afgelopen tijd opgeheven. Tevens is voor de verschillende broodsoorten de maximumprijs opg< heven. Tot voor kort bestond er alleen nog een maximumprijs voor volks brood, waarvan de omzet op de totale broodconsumptie gezien, 35% be draagt alsmede een op de samenstel ling van volksbrood afgestemde mi nimumprijs, die weliswaar tevens voor de andere broodsoorten gold, doch hierop niet specifiek was afge stemd. De andere broodsoorten, welke te zamen 65% van de totale consumptie uitmaken, «'aren dus noch aan een maximum noch aan een daarvoor specifiek afgestemde minimumprijs gebonden. De recente opheffing van de maxi mum- en minimumprijs voor volks brood moet worden gezien als een lo- Vliegramp eist 29 slachtoffers Een vliegtuig van de „Air Laos", dat zijn eerste passagiersvlucht maakte, is met 26 passagiers en een uit drie koppen bestaande bemanning, in de omgeving van Loeang Prabang neergestort. Thans is bekend geworden dat alle 29 inzittenden om het leven zijn ge komen. Onder de passagiers bevonden zich vier vrouwen en een kind, zo wordt uit Vietnam gemeld. Een der omgekomenen is de beken de schrijver over het Verre Oosten Henri Deydier, die talrijke boeken over Laos het licht heeft doen zien. Dinsdag arriveerde de bekende zange res Vera Lynn te Hoclc van Holland mor een bezoek van enige dagen aan ons land. Zij zal hier voor de radio optreden o.a met een soldatenkoor van J/00 leden van legervloot en luchtmacht. ties in deze bedrijfstak. Concurrentie De nota wijst er op dat er geen sprake is van een niet bedrijfsecono misch verantwoorde concurrentie. In feite ligt het prijsniveau in het bak kersbedrijf zelfs voor volksbrood ge middeld 3 cent boven de minimumprijs waarmede de efficiente bedrijven kun nen uitkomen. Het is de bedoeling der regering ruimte te maken voor gezonde be drijfseconomisch verantwoorde con currentie van de zijde der efficiente bedrijven door de uniforme minimum prijs, die de basis vormt voor de prijs- adviezen en daarmede voor de ver starring van het prijsniveau op te heffen. Een eenzijdige afschaffing van de maximumprijzen acht de regering ten enenmale onjuist. Hiermede zou den alleen tendenzen tot prijsverho ging vrijheid van beweging krijgen, Weer dodelijk ongeluk in Apeldoorn De 46-jarïge boekhandelaar P. K. uit Bussum is Dinsdagavond op de Amers- foortseweg tussen Oud- en Nieuw Mil- ligen met zijn bestelauto tegen een boom gereden en om het leven geko men. Hiermede is het aantal dodelijke ongelukken, dat in 1954 in de gemeen te Apeldoorn is gebeurd, reeds tot 26 gestegen. zonder dat een gezond tegenwicht zich volledig kan ontplooien. In de nota wordt vervolgens aange geven waarom de regering niet vreest voor desastreuze concurrentie in deze bedrijfstak. In dit verband wordt ge wezen op de huidige hoogconjunctuur; overcapaciteit kan niet wor- 'an 1938 tot 1953 liep van een overcapac den gesproken. Van 1938 tot 1953 u< het aantal bakkers terug van 15.7' tot 14.098. Het aantal inwoners per bakkerij steeg van 548 tot 740, een stijging van 35%. Volgens de laatste gegevens bedraagt het aantal bakkers ruim 13.700 en steeg het aantal in woners per bakkerij tot 776. Er is geen enkele aanwijzing dat de geschetste ontwikkeling zich niet zal voortzetten. In beginsel kan door middel van al gemeen bindendverklaring van 'n on dernemersovereenkomst plaatselijke desastreuze concurrentie worden ge weerd. Hiervan kan eerst worden ge sproken, wanneer de prijs bij voortdu ring beneden de ((uiteraard variabe le) kostprijs van een efficient wer kend bedrijf komt te liggen. De nota verwast dan verder naar de weg via een verordening van een bedrijfs- schap. „Bericht is fantasie" zegt dr. Drees. Antwoord aan Prof. Gerretson. De minister-president dr. W. Drees heeft schriftelijk geantwoord op vra- gen van het Eerste Kamerlid de heer eyretson, naar aanleiding van een artikel in de „Intelligence Digest" van Nov. 1954 met betrekking tot een her. mieuwd overleg van het Westen met Sowjetrusland. Van het bericht in de „Intelligence Digest" had dr. Drees geen kennis ge nomen, wel van de mededelingen in de Nederlandse en Britse pers in begin October, dat de Labour-partv enige buitenlandse geestverwanten had uit. genodigd geheel of gedeeltelijk hc' Labour-congres in Scarborough by te wonen. Wat in de „Intelligence Digest" wordt beweerd omtrent hetgeen tus sen hen besproken zou zijn, is gefan taseerd en raakt kant noch wal, aldus dr. Drees. ZES EXECUTIES „Wij behoren tot Allah". De blikslager Mahmoed Abdel Latif, die onlangs voor een revolver-aanslag op de Egyptische eerste-minister, lui tenant-kolonel Nasser, ter dood werd veroordeeld, is Dinsdagochtend als eerste van zes ter dood veroordeelde leden van de Mohammedaanse Broe derschap op de binnenplaats van het hoofdkwartier van de gouverneur van Cairo opgehangen. Latifs laatste woorden waren: „Al lah vergeve mij mijn zonden. Wij be horen tot Allah en keren tot zijn ko ninkrijk terug". Hij stond bevend voor de gevangenisdirecteur, toen laatst genoemde kort voor de terechtstelling de akte van beschuldiging voorlas. Als tweede werd Joessef Talaat, die de geheime cellen van de Mohamme daanse Broederschap leidde, terecht gesteld. Buitenlandse en Egyptische corres pondenten werden grondig op wapens onderzocht voor zij op de plaats van de terechtstelling werden toegelaten. Vervolgens werden Hindawy Dweir en Sjeik Mohammed Farghali opge- Vermiste „Westward Ho" had elf koppen aan boord. Aan boord van de Groninger kust vaarder „Westward Ho", die 29 No vember i.l. met een lading ijzer van Millom in West Engeland vertrok naar Antwerpen en die sindsdien is verdwenen, waren behalve de reder en de acht bemanningsleden nog de echtgenote van de eerste machinist L. J. Hollevoet; de 24-jarige mevrouw O. Hollevoet-Stubbe afkomstig uit Arnhem en het 4-jarige zoontje Nico. De heer Hollevoet was 27 jaar. De familie woonde in Groningen. De echtgenote was aan boord gegaan in Augustus van dit jaar om enkele rei zen mes te maken. Er zijn aanwijzingen, dat het schip tei hoogte van Drigg gezonken zou kunnen zijn. Drigg ligt aan de Ierse Zee, tegenover het eiland Man. Er zijn Dinsdag deuren van hutten, een loopplank, een boothaak en een roeiriem aan het strand gevonden, die naar men gelooft van het schip af komstig zijn. hangen. Dweir had Latif de revolver gegeven voor de aanslag op Nasser. Farghali was lid van het bestuur der Mohammedaanse Broederschap. Tenslotte stierven Abdel Kader Oda, algemeen secretaris van de broeder schap, en Ibrahim El Tajeb, leider van een geheime cel. Boven het gebouw werd elk half uur als er weer een van de veroor deelden werd opgehangen, een zwar te vlag gehesen. Enorme blokken beton, her en der neer geslingerd als kiezelstenen door woedeende golven, markeren het gat in de zeewering by het Engelse vissersplaatsje Fleetwood in Lanca shire. Door de storm van de afgelo pen dagen ontstond daar een bres van niet minder dan 300 meter breed. Mist belemmerde luchtverkeer Een vrij zware mist heeft het lucht verkeer danig parten gespeeld. Geen enkel vliegtuig heeft na zeven uur gis teravond de Amsterdamse luchthaven, v;aar een zicht was van ongeveer 200 meter, kunnen aandoen. Binnenkomen de vliegtuigen gingen naar de uitwijk- havens Dusseldorf, Hamburg en Frankfort. Slechts drie toestellen van de lijndiensten naar New York, Mon treal en Parijs zijn van Schiphol op gestegen. De machines voor Londen en Brussel bleven aan de grond. Zesde nieuwe overspanning in Moerdijkspoorbrug. Volgend jaar resterende brugdelen. Het leek aanvankelijk dat door de gisterochtend heersende mist het plaatsen van een nieuwe overspan ning in de spoorbrug over het Hol lands Diep wederom moest worden uitgesteld. Omdat men echter verder uitstel met het oog op de steeds on gunstiger wordende weersomstandig heden niet verantwoord achtte, be sloot men er toch toe over te gaan de zesde nieuwe overspanning giste ren in te varen. De mist veroorzaak te wel enige stagnatie, maar in de loop van de ochtend bleek, dat de werkzaamheden toch weer geheel naar wens verliepen. Nu de zesde overspanning is ge plaatst, worden de werkzaamheden gestaakt tot volgend jaar Mei. Dan volgen de vier resterende brugdelen. Heling bij veiligheidsdienst op Schiphol. Zes leden van het corps orde en vei ligheid, een dienst der gemeente Am sterdam op de luchthaven Schiphol, zijn gistermiddag door de rijkspolitie afdeling luchtvaart, gearresteerd on der verdenking van heling van dekens en kussens, Twee der arrestanten zijn inmiddels op vrije voeten gesteld, de overige vier blijven in arrest voor een nader onderzoek. MOTIE NIET AFGEWACHT Parlement voor moeilijkheden Dinsdag is de regering-Josjida afgetreden. In de Japanse Rijksdag was een motie ingediend, waarin afkeuring over het regeringsbeleid werd uitgesproken. Aanneming der motie werd verwacht. De regering heeft dit klaarblijkelijk niet willen afwachten en is toen eigener beweging afgetre den. De verkiezing van een nieuwe pre mier door het huis van afgevaardig den zal waarschijnlijk vandaag ge schieden. De politieke crisis in Japan is tot een hoogtepunt gekomen tijdens de reis, die Josjida kort geleden door Europa en Amerika heeft gemaakt. Zijn conservatieve tegenstanders bin nen en buiten zijn liberale party be sloten een nieuwe partijte vormen, de democratische partij. Vijf en dertij liberale parlementsleden sloten zie! bij hen aan en daardoor kwam de re- fering zonder werkmeerderheid in et parlement. Leider van de nieuwe party is Its- jiro Hatojama, de stichter en eerste voorzitter van de liberale party. Te Londen zal het aftreden van Josjida zonder twgfel worden be treurd, ook al kwam het niet onver wacht. Li vele kringen werd de 76-jarige ...is het 40 jaar geleden dat een Duits kruisereskader onder bevel van admiraal Maximilian Graf von Spee bij de Falkland- eilanden werd vernietigd door een Brits eskader, gecomman deerd door vice-admiraal Sir Frederick D. Sturdee, waarbij Von Spee en zijn beide zoons om het leven kwamen. ...en morgen brengt de populai re Engelse zangeres Vera Lynn voor de eerste maal een bezoek aan ons land. wwvwvwwww\^wv\<w CAPACITEIT 2500 TON Andere plaats ivas niet mogelijk „Het is onmogeiyk de graansilo op een andere plaats te bouwen of bene den de hoogte van 47 meter te komen. De schoonheid van Zierikzee zal er mijns inziens niet onder te lijden hebben; ik meen zelfs het tegendeel". Dit verklaarde de heer J. J. Hanse te Zierikzee, zaakvoerder van de Coöpera tieve Aankoopvereniging „Schouwen-Duiveland" op de vraag, of het niet te vermijden was geweest een zo groot bouwwerk voor Zierikzee te projec teren. Twee oorzaken waren voor het be stuur van de C.A.V. echter doorslag gevend geweest: de beperkte moge lijkheid van de beschikbare grond en het feit dat het zg. voorhuis, waar naast de silo moet worden opgetrok ken, reeds lange tijd geleden op het Zelke werd gebouwd. Daar deze silo de modernste van Zeeland wordt, was het onmogeiyk in het plan wijzigingen aan te brengen. De C.A.V. wil een open oor hebben voor opmerkingen, maar nu zowel Gedeputeerde Staten als de gemeenteraad van Zierikzee toestemming verleenden, een bouw vergunning werd ontvangen en de schoonheidscommissie geen overwe gende bezwaren had, meent het be stuur zonder aarzelen met de bouw te kunnen beginnen. Met name het college van B. en W. heeft zich geheel achter de plan nen van het bestuur gesteld. Als bepaalde groepen het middeleeuw se stadsbeeld willen behouden, dan zal in Zierikzee de huifkar de auto moeten vervangen, aldus de heer Hanse. Zoals bekend, heeft de gemeente raad van Zierikzee zich in haar laat ste vergadering eveneens bezig ge houden met het siloprobleem. Hoewel men unaniem van mening was dat blgvende industrievestiging in Zierik zee moet worden toegejuicht, werd vooral door mr K. A. Keuning een nauwlettend toezicht bepleit op de kleur van het gebouw. Tevens werd over een passende muurversiering ge sproken. De C.A.V. is niet ongenegen te zijner tijd deze suggesties te over wegen. Voorop wil zg echter de bouw zien als een kwestie, welke nu alleeen nog de C.A.V. aangaat. Bij zond erhed en De heer Hanse deelde verder enkele technische bijzonderheden mede over de graansilo, welke ren inhoud van 2500 ton zal hebben, onderverdeeld in 11 cellen van 160 ton en 10 van 75 ton. Door de perfectionnering van de machines zal het graan met een minimum aan werkkrachten alle bewerkingen kunnen ondergaan. Ontvangen, drogen, schonen en ver laden per schip zal in een volautoma tisch bedrijf door twee personen kun nen worden verricht. Het bedrgf is uitgerust met twee aspirateurs, twee zetmachines, zes telescoop-pgpleidin- gen en twee verrgdbare automatische weegmachines. Het gehele gebouw wordt gedragen door 121 heipalen. De bouw is gegund aan de N.V. Bredase Beton- en Aannemersmaatschappg. Hedenmorgen 11 uur zal tijdens een korte plechtigheid de eerste paal voor het nieuwe complex worden geslagen. Geen maatregelen na de ramp met „Paulus Potter" De raad voor de luchtvaart heeft geen aanleiding gevonden maatrege len te nemen naar aanleiding van net ongeluk met de KLM-vonvair „Pau lus Potter" op de 2e Pinksterdag van het jaar 1953. Het vliegtuig kwam vlak na de start terecht in een wei land in het verlengde van de start baan op Schiphol. Twee meisjes die op de chipholweg liepen werden door het toestel geraakt en gedood. Josjida beschouwd als de dr. Adenau er van het Oosten. Het aftreden van Josjida heeft, naar Reuter meent, het parlement voor 'n moeilgk probleem gesteld nl 't vinden van een opvolger. Zoals de toestand nu is, kan geen enkele fractie in de kamer de volstrekte meerderheid ha len, die nodig is voor de verkiezing van een nieuwe premier bg eerste stemming. Felle critiek van McCarthy op Eisenhower Senator McCarthy heeft Dinsdag fel le critiek geleverd op president Eisen hower, die by ervan beschuldigde se nators gelukgewenst te hebben die de strijd tegen de communisten hinde ren. Hij zei dat de president verdraag zaamheid predikt ten aanzien van de Chinese communisten, die „Ameri kaanse militairen folteren". Tgdens de campagne voor de jongste presidentsverkiezingen heb ik het land afgereisd en de mensen verze kerd, dat als Eisenhower gekozen werd, zg zeker zouden kunen zgn van een krachtige strgd om het commu nisme aan de kaak te stellen, doch „ik heb me vergist", aldus McCarthy. Verkoop van oude gecondenseerde melk Wel overleg gepleegd door de Engelsen Een officiële Britse woordvoerder te Den Haag beantwoordde enige vra gen over de verkoop van verouderde gecondenseerde melk op de wereld markt. Er is 4000 ton gecondenseerde melk in voorraad van diverse herkomst, na melijk uit Denemarken, Nederland, enige landen van het Britse gemene best en een kleine hoeveelheid uit En geland zelf. Verklaard werd. dat pogingen tot verkoop werden gedaan in doorlopend contact met de Nederlandse land- bouwattaché te Londen. Eerst is aan de Nederlandse producenten aangebo den de door hun geleverde blikken te gen halve prijs terug te nemen, welk aanbod niet is aanvaard. Nadien zijn de voorraden, eveneens tegen halve prgs, elders in niet-tropische gebie den en zonder garantie aangebo den en verkocht. De contracten zgn getekend, maar er is nog geen melk van de voorraad verscheept. Blgkens een bericht uit de „Times" zijn de verkopen een onderdeel van de liquidatie der regeringsvoorraden. DE VERWACHT... RUSTIG WEER In de ochtend lichte vorst en op vele plaatsen mist. Later op de dag wisse lend bewolkt en voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Overwe gend matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 9 Decembei Zon op 8.35 onder 16.29 Maan op 15.47 onder 8.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1