Opneming in arbeidsproces van groot belang voor assimilatie Laboratorium in Delft levert uitvindingen op bestelling HULPVERLENING VERTRAAGD OP VLIEGVELD SHANNON MAANDAG 6 DECEMBER 195-1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROBLEEM DER GEREPATRIEERDEN (Slot) Verloop niet ongunstig maar nog vele moeilijkheden (Van een onzer redacteuren). De opneming van de gerepatrieerden in het arbeidsproces is een belang rijke factor bij de assimilatie. Wie dag in dag uit de tyd moet doorbrengen met nietsdoen en zich geruime tijd weet aangewezen op geldelijke steun van de overheid, wordt mentaal geknakt. Hy verliest zyn zelfrespect en krijgt steeds minder vertrouwen in de waarde van het leven. Voor de ge repatrieerde is het gevaar van werkloosheid, van ledigheid een zaak, die niet alleen hem zelf aangaat, maar waartegen de regering en dë werkge vers zich moeten hoeden als een gevaar, dat naast het -individu de gehele gemeenschap bedreigt. In de laatste tyd is gebleken, dat men dit gevaar zeker niet onderschat en de situatie is momenteel zo, dat er zeker geen sprake mag zijn van pessimisme voor wat betreft de inschakeling van de gerepatrieerde en van de Indische Nederlander in het bijzonder in het arbeidsproces. Gebleken is, dat vooral de jongeren en van dezen weer in het bijzonder het vrouwelijk element, spoedig de weg naar een verantwoorde werk kring weten te vinden. Dit waar, no dig, met de volste steun van overheid en C.C.K.P. Daar het overgrote deel van de ge- repatrieerden plm. 75 pet administra tief onderlegd is en de arbeidsmarkt wat deze sector betreft niet bepaald om krachten verlegen zit, wordt van de gerepatrieerde m vele gevallen gevraagd een andere betrekking te aanvaarden, dan hg in feite ambieert en waarvoor hij het meeste geschikt is. Een dergelijke omschakeling stelt uiteraard zijn eisen aan de persoon. Gebleken is, dat vele gerepatrieerden aan deze eisen kunnen voldoen. Zij zijn bereid van alles aan te pakken als zij hiertoe maar de kans krijgen. Hier ligt een taak voor de Neder landse werkgever. Zeker, in vele ge vallen brengen deze mensen niet di rect 't Nederlandse werktempo op (overal in de tropen ligt dit wat la ger dan in de landen met een koeler klimaat)maar daar tegenover staat, dat accuratesse een veelal aangebo ren eigenschap van de Indische Ne derlander is, die hem b.v. uitermate geschikt maakt voor precisiewerk. Naast de particuliere werkgever staat de overheid als een voorname werkgeefster van gerepatrieerden. Dit is begrijpelijk, want de categorie van ambtenaren onder de gerepatri eerden is niet gering van omvang. De overheid verstaat over het algemeen wel haar plicht om de ex-ambtenaren van het Nederlands-Indische gouver nement ook in Nederland werkgele genheid te bieden. Er is een groep ambtenaren, die in hetzelfde genre werk in Nederland geplaatst kan worden, maar ook velen moeten zich tevreden stellen met geheel ander werk in overheidsdienst. Er zyn nl. diensten b.v. politie en douane, die in Nederland heel andere eisen stellen dan in het voormalige Nederlands- Indië. Vragen over geheime conferentie Het lid van de Eerste Kamer, de heer Gerretson, heeft aan de minister president vragen gesteld over een be richt in de „Intelligence Digest" van November. Volgens dit bericht werd op 1 Octo ber, gedurende de Labour-conferentie, te Scarborough, een geheime bijeen komst belegd waaraan werd deel ge* nomen door dr. Erlander, de Zweed se eerste minister, Attlee, de leider van de Labour-partij, Ollenhauer, de Westduitse socialistische oppositielei der, en dr. Drees. Besproken werd hoe men Moskou opnieuw zou kunnen benaderen. Naderhand ging de Zweed se premier naar Churchill op Che quers om met hem van gedachten te wisselen. Een en ander zou deel uit maken van een plan om een ontmoe ting te bewerkstellingen tussen Chur chill en Malenkow. Tezelfdertijd, aldus deze bron, wordt er sterke druk op Erlander uitge oefend om de neutraliteit vaarwel te zeggen en Zweden in de Navo te la ten treden. Maar dr. Erlander is tegen een dergelijk samengaan en acht het dt beste oplossing, dat Churchill met Malenkow gaat praten. Van de Zweed se premier wordt voorts gezegd, dat hij alles zal doen om een ratificatie van de verdragen van Londen en Pa rijs te voorkomen. De heer Gerretson vragat thans aan de minister-president, dr. Drees of hij de juistheid van dit bericht, voor zoveel hemzelf betreft, categorisch kan ontkennen. WERK EN HUISVESTING. In het eerste stadium van de repa triëring kwam het regelmatig voor, dat de door de overheid opgevangen families en personen ondergebracht werden in delen van Nederland, waar de'werkgelegenheid zeer klein was. Dit betekende natuurlijk bij het zoe ken van werk voor de betrokkenen veelal een grote handicap. Dit zelfde bezwaar ondervonden de gerepatri eerden, die te hooi en te gras bij fa milie of kennissen onder dak gingen. Voor wat betreft de van rijkswege opgevangen gerepatrieerden is hierin in de loop der jaren een aanmerkelij ke verbetering gekomen, alhoewel het, mede door de onvoldoende voor bereiding van repatriëring in Indone sië,- nog wel voor komt, dat mensen gehuisvest worden in een streek, waar voor hen geen werk te vinden is. Overheid en C.C.K.P. trachten in der gelijke gevallen evenwel zo spoedig mogelgk verbetering in de situatie te brengen .door bv. overplaatsing naar Adenauer legen elk contact met Moskou. Vóór bekrachtiging van Parijse accoord. Bondskanselier Adenauer heeft Za terdag op een persconferentie te West Berlijn verklaard, dat hij gekant is tegen elk afzonderlijk overleg met de Sowjet-Unie of het Sowjetblok, om dat hierdoor slechts schade aan de Duitse oogmerken zou kunnen wor den toegebracht. De enige mogelijkheid om tot, een algemeen vergelijk te komen was z.i. het voeren van onderhandelingen tus sen de vrije wereld" en het Sowjet blok na bekrachtiging van de Pargse accoorden. De Bondskanselier is voornemens de portefeuille van buitenlandse za ken na de bekrachtiging der Pargse accoorden beschikbaar te stellen, ten einde zich geheel te kunnen wijden aan de oprichting van het Westduitse leger, dat onder het gezag der bur gerlijke autoriteiten zal bhjven. Vermoedelijk wordt Heinrich Von Brentano met de zorg voor de buiten landse zaken belast. De voorzitter van de Nederlandse ver- eriging tot bescherming van dieren en te vens voorzitter van de wereldfederatie tcï bescherming van dieren, dr. mr. W. Hugenholtz, is voor een operatie in het Diaconessenhuis te Leiden opgenomen. een andere streek. Beide zijn er nl. wel van overtuigd, dat arbeidsbemid deling en huisvesting in het kader van het totale probleem der gerepa trieerden onafscheidelijk met elkaar verbonden zijn. GEEN „DISPLACED PERSON*'. Verloopt over het algemeen de in schakeling van de gerepatrieerden in het arbeidsproces niet ongunstig (op een totaal van 230.000 personen zyn een kleine 1500 zg. speciale zorgge- vallen), er valt vooral in het psychi sche vlak nog wel het een en ander te verbeteren. Het komt nl. nog veel te veel voor, dat men de gerepatri eerde werkzoeker tegemoet treedt als ware hij een displaced person, een in de wereldbrand verongelukt mens, die met een grote mate van zorg en medelijden bij het zoeken van een be trekking tegemoet getreden moet worden. Deze foutieve denkwijze houdt voor de werkgever het gevaar in, dat hy iemand an dienst neemt, die in wezen volkomen ongeschikt is voor het betreffende werk en hierin mentaal nooit zal kunnen opgaan. Ontvangt de Nederlandse werknemer zgn gerepatrieerde collega in deze geest, dan schuilt hierin het gevaar, dat de gerepatrieerde zich nooit in het bedrgf zal gaan thuis voelen. In beide gevallen wordt onbewust de as similatie van de gerepatrieerde tegen- gewei'kt. Hiervoor moet men zich hoeden. En dat kan men alleen door de gere patrieerde als een heel gewone land genoot met een gezond stel hersens en met een linker en rechter hand, in zijn midden op te nemen. Sentimen tele gevoelens moet men hierbij uit schakelen en vervangen door een nuchter begrip voor rechten, plichten en moeilijkheden van een landgenoot, die zich door de grillen van de ge schiedenis binnen het Koninkrijk heeft moeten verplaatsen. Een gedeelte van het Kykko-kamp op het eiland Cyprus is in gereedheid gebracht voor de legering van de Britse troepen, die uit de Suez-ka naalzóne zullen worden geëvacueerd. Afschaffing nachtarbeid voor jeugdigen. Binnenkort zal bij de S.E.R. een voorstel aanhangig worden gemaakt met betrekking tot het afschaffen van ploegen- en nachtarbeid voor jeugdige werknemers, waarbij de mi nister van sociale zaken aan de leef tijd van 18 jaar denkt. De minister zal spoed betrachten met de voorbe reiding van een ontwerp vacantiewet. Het is de bedoeling, dat dit ontwerp in hoofdzaak tot strekking heeft aan hen, die door een arbeidsovereen komst verbonden zijn tot het verrich ten van arbeid, recht op vacantie voor een bepaalde duur met behoud van loon toe te kennen. Of en in hoeverre daarin ook een regeling van het va- cantiegeld moet worden getroffen, vormt nog een punt van overweging. Het ligt voorts in de bedoeling een langere vacantieduur voor jeugdige werknemers in het algemeen voor te schrijven. Uitlekken defensie geheimen in Frankrijk. De Franse Nationale Vergadering heeft het debat over het uitlekken van defensiegeheimen beëindigd met het aannemen van een motie, waarin vertrouwen werd uitgesproken in de regering Mendès-France. De premier had verzekerd, dat alles gedaan wordt om deze zaak tot klaarheid te bren gen. Hij toonde zich verontwaardigd over de lastercampagne, welke zich ook richtte tegen hem en een aantal van zijn directe medewerkers. Men noemde zelfs de naam van Mendès-France bij het verdwijnen van documenten, die later in het bezit ble ken te zijn van een communistische Vietminh-agent in Parijs. De premier deelde mede, dat hij zich in de maand Januari a.s. uitsluitend wil wijden aan economische kwesties. Men leidt hier uit af, dat Mendès-France vast rekent op het aanvaarden van de Pargse ver dragen door de Nationale Vergade ring omstreeks Kerstmis. Een wervelstorm heeft Zaterdag avond het dorp Wanneperveen in de provincie Overijssel getroffen. Een botenhuis, gelegen in de Belterwijde werd geheel van de grond gelicht en ettelyke tientallen meters verder op het water neergegooid. Ook aan de boten in het meer en aan bomen en huizen werd zeer veel schade aange richt. Foto: Een doorkijk door het vernielde botenhuis. Op de achtergrond een be schadigd hotel. Gezondheidstoestand van de Paus verbeterd. Uit Vaticaanstad werd Zondagavond gemeld, dat de verbetering in de ge zondheidstoestand van de Paus aan houdt. Het levensgevaar is vrijwel geweken. Door middel van een boven zijn bed opgehangen microfoon heeft de Paus Zondagavond 30-0DD mensen, die in de basiliek van de St. Pieter verzameld waren, kort toegesproken. In theorie klopte alles... Uit de gebeurtenissen op het vlieg veld te Shannon op Zondagochtend 5 Sept., toen de KX.HL-superconstella- tion „Triton" onmiddellijk na de start neerstortte, is een ernstige les te trek ken. Op de zesde dag van het openba re onderzoek, dat in Dublin naar de oorzaak van het ongeluk, maar te vens naar die van het stagneren der reddingspogingen aan de gang is, is thans wei heel duidelijk gebleken, dat in theorie alles op het vliegveld tot in de puntjes is geregeld maar dat de practijk heel anders is. De stagnatie van twee uur in de hulpverlening heeft de volgende oor zaak gehad: 1. Een foutieve observatie van een radarpost, die meende de „Triton" 23 mijl ten Westen van het vliegveld op het radarscherm te hebben gezien. 2. Een gebrek aan samenwerking en overleg tussen de Verkeers- en con- tröletoren enerzijds en de gecombi neerde veiligheidsdienst annex brand weer anderzijds. 3. Een tekort aan practische intel ligentie en doortastendheid van een aantal personeelsleden dezer diensten. De vertraging is niet te wijten aan een gebrek ann plichtsbetrachting of aan plichtsverzaking. Wellicht zal de volgende week nog bij een enkel de- ORGANISATIE EN TECHNIEK Rijksnijverheidsdienst steunpilaar van vele kleine bedrijven (Van onze speciale verslaggever) Weet U hoe een matras op kwaliteiteït wordt getest? Gewoon precies zoals men in de practijk ervaart of een matras goed is of niet: door die matras net zo lang in te deuken tot ze versleten is. Maar aangezien het voor een mens een Tantaluskwelling moet zijn om enkele tienduizenden ke ren achtereen naar bed te gaan en telkens meteen weer op te moeten staan, hebben de technici er iets anders op bedacht. Ze namen een plank, die met een gewicht van 70 kilo steeds weer op die matras werd gedrukt 250.000 keer achter elkaar, tot de matras bezweek. Er is echter gewoonlijk een nogal aanzienlijk verschil tussen het lichaam van een mens en een blote plank; om de biologische werkelijkheid zoveel mogelijk te benaderen heb ben de technici daarom een houten halve bol aan de onderkant van de plank gemonteerd. Het was een simpel idee, maar over de gewenste welving van die halve bol hebben ze heel lang gepraat Dit is slechts één der vele zonder linge zaken waarvoor men als tech nicus by liet Rijksnijverheidslaborato- rium in Delft kan komen te staan. De simpelst lykende zaken leveren soms de grootste moeilijkheden op. Want voor het beproeven van de kwaliteit van een vijl of een boor of zelfs van een passerdoos weet een handig tech nicus wel een middel te bedenken. Maar toen hun onlangs de vraag werd voorgelegd hoe scherp en hoe hard een handzaag moet zrjn en hoe schuin het handvat er moet op staan, zat er ondanks al hun vernuft niets anders op dan maar een paar dagen te gaan proefzagen met verschillende soorten hand zagen. Tal van andere werkzaamheden bij na alle op werktuigkundig terrein, worden in dit laboratorium verricht. Dit alles gebeurt ten dienste van de middelgrote en kleine nijverheid. Het Rijksnijverheidslaboratorium is name lijk een onderdeel van de Rijksnijver- 'Jen moderne apparatuur staat de clinici van het Rijksnijverlieids-la- 'oratorium ten dienste voor hun on derzoekingen ten bate van ambacht en industrie. heidsdienst, welke tot taak heeft „door voorlichting op technisch-orga- nisatorisch gebied de ontwikkeling van ondernemingen te steunen 'en te bevorderen". Die voorlichting strekt zich in hoofdzaak uit „over die onder nemingen. die door hun omvang niet in staat zgn een eigen uitgebreide staf van deskundigen aan hun bedrgf te verbinden". Op aanvraag Voor deze hulpverlening aan een mansbedrijfjes en bedrijven met min der dan 50 man personeel heeft de RJV.D. die in 1916 is begonnen een apparaat van een kleine honderd deskundige medewerkers opgebouwd. Wie iets wil weten over de oprichting of uitbreiding van een bedrijf, over zijn grondstoffengebruik of productie, over zijn bed rijfsui trusting, energie voorziening, interne bedrijfsorganisa tie cf financieringsmogelijkheden, kan bij de Ryksnyverheidsconsulenten te recht. Voor de ambachtsvoorlichting zgn assistenten ingeschakeld, die het vak hebben uitgeoefend waarin ze nu voorlichtend werkzaam zijn en zo no dig zelf de smidshamer kunnen zwaaien. Alle adviezen worden gratis verstrekt, onverschillig of daar een praatje van 5 minuten of een onder zoek van een hele week voor nodig is. Tientallen ondernemers hebben de bloei, soms zelfs het voortbestaan van hun bedrgf aan de R-ND. te danken gehad. De toenemende concurrentie maakt het immers noodzakelijk, dat in elk bedrgf alle mogelijkheden volle dig worden benut. Van de 170.000 bedrijven in Neder land zgn er een paar duizend „te groot" voor de R.ND. zij hebben liun eigen technische staf. Verder val len voor deze dienst een kleine 70.000 zelfstandige werkers als kappers, schilders en schoorsteenvegers af. Er blijven dan een 100.000 over, waarvan circa 80.000 ambachtsbedrijven als smederijen, klompenmakerijen, lood- gietersbedrijven eet. Van die 80.000 zullen er misschien 10.000 zijn, die geen levensvatbaar heid hebben en waaraan de R.N.D. dus ook niets meer kan doen. Van de overige weten er 4000 5000 de weg naar de R.N.D. wel te vinden, maar er resteren dan nog ruim 65.000 be drijven en bedrijfjes, die voor een deel ongetwijfeld steun nodig hebben, doch er de R.N.D. nooit om hebben ge vraagd. Momenteel is de R.N.D. nog te klein om er zelf op uit te gaan en de gewenste contacten te leggen. Noodgedwongen moet de dienst wach ten tot hjj geroepen wordt. In 1952 was dit reeas 11.000 maal het geval. Met lucht Voor dit veelomvattende werk is het laboratorium in Delft een belang rijk centrum. De nijverheidsconsulen- ten kunnen er de ideeën laten onder zoeken, die zij in een bedrijf willen in voeren. Als iemand een machine heeft uitgevonden of een verbetering heeft bedacht, kan daarvan in het laborato rium een proefmodel worden ge maakt. Het laboratorium ontwerpt ook zelf machines als daarom wordt gevraagd. Onlangs vroeg een fabrikant om een machine voor het vervaardigen van houten schoppen voor het scheppen van aardappelen. Voordien werden de ze schoppen alleen met de hand ge maakt. Dc technici zetten zich aan tail worden ontdekt dat een enkele ambtenaar zijn instructies niet geheel volgens de theorie heeft opgevolgd, maar dat kan in dat grote geheel nauwelijks een rol spelen. Al met al heeft de vertraging in de hulpverle ning van ruim twee uur, wellicht zelfs bijna 2% uur, zeker een passa gier die bij tijdige hulp gered zou zijn, het leven gekost. Dat is de man ge weest, die zich twee uur in net water aan de staart van de „Triton" heeft vastgeklemd en er uitgeput afgleed en verdronk, juist toen de eerste red dingsboot het wrak bereikte. Vorrink treedt af als partijvoorzitter. De heer Koos Vorrink zal zich tijdens het in Februrai 1955 in Leiden te hou den tweejaarlijkse congres van de Par tij van de Arbeid niet als voorzitter herkiesbaar stellen. Zoals bekend heeft hij enkele maanden geleden reeds be dankt voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De heer Vorrink is reeds sedert me dio 1953 ziek. Sedertdien heeft ir. H. Vos het voorzitterschap van de P.v.d. A. waargenomen. Sjah van Perzië naar de Verenigde Staten. Met een K.L.M. toestel is Zondag avond precies om half tien op Schip hol aangekomen de Sjah van Perzië met zijn gemalin, alsmede familiele den en een aantal personen van de hofhouding. De Sjah is op weg naar de Ver enigde Staten voor het doorbrengen van een vacantie en het ondergaan van een algemeen onderzoek in een ziekenhuis m New York. De Sjak zal zich ook nog naar Washington begeven, waar hij presi dent Eisenhower zal ontmoeten. Demonstratie van Indonesische vrouwen. Voor inlijving van Irian. Onder auspiciën van de Verenigde vrouwen-organisaties is Zondag te Djakarta een massa-demonstratie van vrouwen gehouden, die in een re solutie een eenzijdige inlijving van Westelijk Nieuw Guinea bij Indonesië eiste.voorts het verbreken der diplo matieke betrekking tussen Indonesië en Nederland, het eenzijdig opzeggen van alle economische en financiële overeenkomsten tussen beide landen en het aanduiden van de Nederlandse autoriteiten als „agressors". De vrouwen begaven zich in optocht naar de woning van de minister van buitenlandse zaken, mr. Soenarjo en trachtten binnen te dringen in het re sidentiekantoor en de woning van de Nederlandse Hoge Commissaris, Graaf van Bylandt. Zij vonden de deuren echter gesloten. Aan de de monstratie namen 28 bewoners van Westelijk Nieuw Guinea deel. het werk en de fabrikant kreeg de machine die bij nodig had. Zo hielpen zij ook de aspirine-fabri kant, die zo'n moeite had met de con- tróie op zijn capsules. Om te controle ren of er wel werkelijk poeder in elke ouwel zat, moest hij elke capsule af zonderlijk laten wegen. Dat kostte veel tijd- Een klein beetje los poeder op de uiterst fijne weegschaal stuurde de hele controle reeds in de war. Er was van alles aan geëxperimenteerd, tot iemand van het laboratorium in deze kwestie van milligrammen de op lossing vond: een transportband met een straaltje lucht van onderen en een straaltje lucht opzij; elke lege capsule wordt door het ene straaltje opgetild en door het andere straaltje wegge blazen. Het ei van Columbus je moet er maar opkomen I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7