Terneuzen wacht op uitvoering van kanaal- en zeeweringsplannen BURGEMEESTER BOLKESTEIN OPENDE VLISSINGSE BRUG AGRARISCH HERSTEL VAN DE RAMPGEBIEDEN BONZIJ-BRUG WEMELDINGE VANMIDDAG IN GEBRUIK Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 DECEMBER 1954 GEMEENTEBEGROTING 1955 Vertraging voor vele objecten De kanaal plannen TerneuzenGent en de verhoging van de zeeweringen, zyn voor deze gemeente, die door het kanaal en de zeedijken geheel door sneden en begrensd wordt, van uitermate groot belang. Een stelselmatige bebouwing van Sluiskil kan eerst overzien worden, als het tracé van het kanaal bekend is, alsmede de definitieve loop van de rijk swat erl eid in g. De plaats van de nieuwe zeesluizen beheerst het westelijk bolwerk en bedreigt de enige sportvelden. Onzekerheid inzake de zeeweringen belet de verwe zenlijking van het recreatieterrein aan de Oesterputten en heeft de bebou wing van het oostelijk bolwerk reeds meer dan een jaar vertraagd. Zo ver klaart het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen in de in leiding van de ontwerpbegroting voor 1955, die dezer dagen ter vaststelling aan de leden van de raad werd aangeboden. B. en W. herinneren er verder aan, hoe op 28 October 1953 de raad be sloot deel te nemen in het aandelen kapitaal van de op te richten N.V. „Haven Terneuzen". De verwerkelij king wacht, moet nog wachten, op de vereiste medewerking van provincie en rijk. Het college hoopt, dat het jaar 1954 deze organen genoeg tijd zal hebben geboden tot overweging en in 1955 de nodige besluiten zullen volgen, opdat ook ae Terneuzense ha ven een opbloei mag tegemoet gaan. Het door de raad unaniem genomen besluit geeft het college nog steeds stof tot dankbaarheid. Dat hiervan nog geen enkel resultaat is te bespeu ren, ligt buiten de wil van het colle ge. In de inleiding wordt er verder on der meer op gewezen, dat in 1954 be langrijke gebeurtenissen zijn te ver melden, die de gestadige "ontwikke ling van de gemeente demonstreren. Op het klein-industrieterrein verre zen een viertal aardappelkoelmagazij- nen en de mclkcentrale. Dezer dagen zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van een machine-onderdelen- fabriek. Aan de dokken werden enige nieuwe magazijnen geplaast, terwyl dit jaar de tweede batterij van de co- kesfabriek in bedrijf werd gesteld. De ruines van de staahvarenfabriek werden voor de stichting van een ce- ramische fabriek verkocht. Met de uitvoering van dit project zal in 1955 begonnen worden. De uitbreidingen van de ambachtsschool en de land- bouwhuishoudschool kwamen dit jaar practisch gereed en met de bouw van een B.L.O.-schooi is een aanvang ge maakt. Ook de bouw van een R. K.- jongensschool zal in 1955 wel zijn be slag krijgen, evenals de uitbreiding van de R.K.-schooI te Sluiskil. Kantorencomplex Mede op het programma staan ver groting van het lyceum en de bouw van een kantorencomplex aan de Ro- segracht voor R.W.S., G.A.B. en be lasting-administratie. De N.V. P.Z.E. M. wil ter plaatse van het oude zie kenhuis aan de Axelsestraat een nieuw kantoor bouwen, terwyl het kantoorgebouw van de N.V. waterlei dingmaatschappij weldra voltooid wordt. Als de tekenen niet bedriegen zal 1955 voor het kanaalplan zeker be langrijk worden. Mocht hierin een be slissing genomen kunnen worden, dan is aan veel onzekerheid voor de ge meente meteen een einde gekomen. Het college hoopt, dat hetzelfde ge zegd mag worden van de zeewerin gen. Na het gereedkomen van het Julia- naziekenhuis te hebben gememoreerd, wordt voorts gewezen op de steeds toenemende behoefte aan een frequ entere en ruimere verbinding Terneu- zen-Hoedekenskerke en op de steeds nijpender wordende woningnood. Het probleem van de gaslevering aan Sluiskil kon nog niet tot een oplossing worden gebracht. Volgend jaar zal voor een nieuwe begraafplaats een oplossing moeten komen. Dit jaar hoopt men te kunnen be ginnen met de bouw van het politie bureau, badhuis en brandweerkazerne te Sluiskil. Wat de financiële toestand der ge meente aangaat, wordt opgemerkt, dat het nog steeds niet mogelijk is 'n financieel beleid uit te stippelen voor een tijdvak langer dan van eén begro tingsjaar. Daartoe ontbreekt de vas te basis, die als uitgangspunt moet dienen. Zolang de financiële betrek kingen met het Rijk niet definitief en objectief zyn geregeld, moet elke prognose omtrent het financieel be loop in een verdere toekomst volko men fictief zijn. Gelet op het vorenstaande stemt het college al tot tevredenheid, althans voor 't aanstaande jaar een sluiten de begroting te kunnen aanbieden, al kon het evenwicht eerst worden ver kregen door het ramen van een sub jectieve bijdrage uit het gemeente fonds van f 8.per inwoner, ongere kend de procentuele verhogingen. Daar de wettelijke regeling met on herroepelijk vaststaat, draagt de bij drage eveneens een voorlopig karak ter. Het college van G.S. heeft zich echter met de inbreng van de aanvul lende bijdrage kunnen verenigen. Gewetensgeld Op het gemeentehuis van Biervliet is een brief uit Bel gië ontvangen. Wie schetst de verbazing ter secretarie, toen onder een klein kattebelletje een briefje van honderd frank te voorschijn kwamHet briefje wierp enig licht op de zaak. Het vermeldde, dat de schenking van honderd frank was wegens afgekochte smok kel, zoals de Belgische brief schrijver zich uitdrukte. Over welke smokkelzaak of zaken de afzender, die overigens zijn naam niet vermeldde, zich be zwaard gevoelde werd geen nadere uitleg gegeven- Aange zien de burgemeester van Biervliet niet goed wist wat met dit bedrag aan te vangen werd het briefje met inhoud doorgegeven aan de inspecteur der Invoerrechten en Accijn zen te Terneuzen. Aanleg weg Poortvliet Oud-Vossemeer. IN HET VOORJAAR VAN 1955 De landbouwweg tussen Poortvliet en Oud-Vossemeer zal in het voor jaar van 1955 worden aangelegd. De piketten (met rode kop) zijn reeds uitgezet. De grondgebruikers in dit gebied wordt er op gewezen, dat zij goed doen niet te zaaien en te mesten in de betreffende strook. „BRUGLOOS TIJDPERK TEN EINDE" Middelburgse buurt vierde opgewekt feest. Een ware feestdag was het Zater dag voor de buurt rond de Vlissingse brug in Middelburg. Na een „brug- loos tijdperk" v&n bijna een half jaar kon thans de nieuwe en fraaie oeververbinding in gebruik worden genomen. Wel was er gedurende die periode een houten noodbruggetje, maar dat werd beschouwd als een sur rogaat, hoewel het goede diensten heeft verricht. Burgemeester nir. dr. N. Bolkestein, die onder grote be langstelling het bouwwerk opende, zeide, dat het eigenlyk een fout was geweest van het gemeentebestuur, dat men eerst na een desbetreffend verzoek van de buurtvereniging „De Vlissingse Brug" een noodbrug had laten aanbrengen. Hjj noemde de nieuwe aanwinst een „nette, mooie en flinke brug" en verklaarde het byzon- der op prijs te stellen, dat de buurt vereniging zo actief Is geweest ter ge. legenheld van deze voltooiing een feest te organiseren. „Er komen nog meer bruggen gereed, in het volgend jaar", zo zei de burgemeester tenslot te „en „De Vlissingse Brug" stelt haar zusterverenigingen in andere buurten een goed voorbeeld". (Advertentie.) I« of gij de vlam nitMaavt ió prompt dooft maas - met een o! twee wnnw»- Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U on middellijk. Talloze lijders aan bran dend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. EnRennies zyn nog sma kelijk óók. „HangWang" veroverde Zaterdag middag de harten van de Bevelandse jeugd. In de Prins van Oranje te Goes hebben 2600 hinderen genoten iian de P.Z.C.-kindervoorstellingen. En hoe genoten bljjkt wel uit deze foto.... Foto P.Z.C.) VAN Ififin TOT WAARSCHUWING De burgemeester van Schoondijke heeft het nodig geoordeeld de winke liers in zijn gemeente en in het by- zonder hen die snoep- en rookartike len verkopen te waarschuwen voor een onaangename „Sint-Nicolaas-ac- tie", welke door de jeugd wordt ge voerd. Vele kinderen schijnen zich na melijk geroepen te voelen om snoepe rij en rokerij te halen, zonder dat de ouders hiérvan afweten, hetgeen ui- 'T HEERLIJK AVONDJE..., Zo hehoort 't heerlijk avondje anno 195J/ dan ook weer tot het verle den. Vele kinderharten hebben snel ler geklopt bij het aanschouwen van dc Spaanse bisschop, die verge zeld door zijn zioarte knechten kans heeft gezien in vrijwel geheel Zeeland acte de présence te geven. Zo was hij o.m. in een Vlissings gezin, waarvan het zevenjarig zoontje reeds belaagd xoerd door twijfelgevoelens ten aanzien van des Sinten realiteit. De ouders hadden evenwel besloten het uiterste te doen om die twijfel te bezweren en zo verscheen er Za terdagavond een bijzonder indruk wekkende Sint, vergezeld van een al leszins natuurgetrouwe Zwarte Piet. 't Knaapje zei niet veel. 't Was toch kennelijk wél onder de indruk! Na liet vertrek van de Spaanse gasten informeerden pa en ma hoe hij het wel gevonden had. „Wel", ant- woordde de twijfelmoedige, „wél, oom Jan was Sinterklaas, maar wie die zwarte kerel was, weet ik nog niet".... 't Sintschap is niet eenvoudig! Dat ondervond ook nog de Sinter klaas, die de oud-leden van 1\ R. I. in Terneuzen bezocht en daar in zijn enthousiasme zelfs de polonaise open de! Sint verloor in het vuur van het spel welisivaar zijn mijter, maar niet temin wist hij ztjn waardigheid te bewaren, hetgeen niet anders dan een bgzondcr knappe prestatie genaamd kan worden! Maar zo er al eens twijfel ont staat in kinderharten, dan is het toch veelal op dergelijke ogenblikken teraard zowel voor de ouders als voor de middenstanders onaangename ge volgen kan hebben. MOOI WERK De militairen van de vliegbases Woensdrecht en Twente hebben ter gelegenheid van Sint Nicolaas de han den eens extra uit de mouwen gesto ken en him vrije uurtjes besteed aan het vervaardigen van speelgoederen voor de kinderen, respectievelijk te Nieuwerkerk en Ouwerkerk! De werkstukjes werden dezer dagen aan de kinderen ter hand gesteld. WITTE MUS Onder de zeldzame waarnemingen, welke af en toe in de lucht worden gedaan, mag zeker ook de witte mus worden gerangschikt, welke herhaal delijk in de omgeving van de*Noord- dijk te Bruinisse worden waargeno men. Daar blijft het trouwens niet bijer is ook nog een mus in dezelfde omgeving, welke zich heeft getooid in de kleuren van een kanarie! INSTUIF AVOND Onder flinke belangstelling van de jeugd werden in de Noordkerk en het Verenigingsgebouw te Nieuwerkerk de eerste instuifavonden gehouden, waardoor in een langgevoelae behoef te is voorzien. Immers, het plan om de opgroeiende jeugd gezellig bezig te houden, wordt hier in daden omgezet. Een keur van spelen is aanwezig, zo dat er voor elk wat wils is. AMBULANCE-AUTO Dezer dagen arriveerde op liet el- land Tholen een nieuwe ambulance auto ten behoeve van het Thoolse Ro de Kruis. Deze auto is heel wat beter ingericht dan de vorige en zonder enig bezwaar kunnen dan ook de ernstig ste patiënten worden vervoerd. Het vervoermiddel kan twee liggende pa tiënten tegelijk meenemen. De Thool se artsen zullen, waar nodig, deze prachtige wagen met een veiliger ge voel laten voorrijden. GOUDEN FEEST De heer en mevrouw J. Leune-Suur- land te Stavenisse vieren Donderdag 9 December a.s. hun 50-jarige echt vereniging. Fruitteelt in de Quarlespolder. Aan een vijftal telers werden perce len toegewezen in de Quarles(Sloe)- polder, zo meldt het Zeeuws Fruitte- lersblad. Dit geschiedde in het kader van de sanering van de herverkave- lmgsgebieden. De gegadigden, wonend in de inundatiegebieden, moeten een zekere oppervlakte grond tegen ta xatiewaarde inleveren voor de sa neringspot. De grootte van de in de Quarlespolder toegewezen percelen varieert van 5 tot 7 ha. Ze worden in erfpacht gegeven. Er wordt zowel voor een woning als v.oor een bedrijfsge bouw gezorgd; hiervoor wordt huur gerekend. Of de andere percelen, die oorspron kelijk voor fruitteelt bestemd waren en nog niet uitgegeven zijn, in de toe komst via „vrije' inschrijving toe gewezen zullen worden, is nog niet bekend. Nu echter definitief tot uit gifte van fruitbedrijven is overge gaan, is wel te verwachten, dat men er een tamelijk groot complex van zal maken. Telefooncel te Anna Jacobapolder. Aan het veer te A. J. Polder zal binnenkort een telefooncel worden ge plaatst. Voor bootpassagiers, die om" een of andere reden hier moeten wachten, zal deze P.T.T.-service on getwijfeld in een grote behoefte gaan voorzien. Interessante brochure verschenen Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een interessante en keurig ver zorgde brochure over het agrarisch herstel van de door de watersnood 1953 getroffen gebieden uitgegeven. „Agrarisch herstel" is dit handige boekske getiteld, dat, verlucht met een aantal fraaie foto's en duidcly- ke grafieken en kaarten, een over zicht geeft van het bereikte en toe komstige herstel en van de herver kaveling. Voor velen met name buiten de rampgebieden zal dit overzicht verrassend zijn, daar zoals in de in leiding wordt opgemerkt, na de ramp velen hebben getwijfeld aan de mogelijkheid van algeheel herstel. „De feiten spreken evenwel een eigen taal. In dit geval hebben zij reeds nu nog geen twee jaar la ter het ongeloof in de wederop bouw van de geteisterde gebieden gelogenstraft". Voor de meeste Zeeuwen bekende feiten, maar toch is het ook voor hen interessant nog eens kennis te nemen van wat tot dusver.reeds werd bereikt. In enkele cijfers wordt de omvang van de ramp en de schade weerge geven, terwijl een grafiek aangeeft, hoe in de komende jaren nog op mindere opbrengsten in de agrari sche sector gerekend moet worden. Op bevattelijke wijze wordt een in druk gegeven van het ontziltings- proces op de geïnundeerde gronden, de gevaren van structuurverval en de hiertegen genomen maatregelen door gipsverstrekking. Duidelijk geven foto's ook de em- gtige gevolgen van zandafzetting aan. Aan het herstel van deze gron den werd in 1953 .reeds rond 41 mil- lioen gulden uitgegeven. Voorts is een afzonderlijk hoofdstuk gewijd aan het bouwplan voor de landbouw en de landbouwvoorlichting in het rampgebied. Uitkering huisraadschade. Daar de door de watersnood 1953 getroffenen, aan wie een vergoeding is toegekend voor geleden huisraad- schade, over het algemeen ruim schoots in de gelegenheid zijn ge weest om gebruik te maken van de bevoegdheid om tegen de toegekende vergoeding in beroep te komen, heeft het nationaal rampenfonds gemeend een uiterste datum te moeten vast stellen vóór welke het beroep moet zyn aangetekend. Deze datum is definitief bepaald op 1 Januari 1955. Na die datum inge diende bezwaarschriften kunnen dus niet meer in behandeling worden ge nomen. Voor hen, die de slotuitkering nog niet mochten hebben ontvangen is bo venbedoelde datum vastgesteld op de dag, drie maanden na de datum, waarop de slotuitkering is ontvangen. NA TIEN JAAR Oponthoud voor verkeer achter de rug. Vanmiddag om drie uur zal dc nieu we Bonzij-brug over het Kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge, voor het verkeer worden opengesteld. Hoe wel deze ïngebruiksneming zonder enig officieel vertoon zal geschieden, zal iiet voor de Wemeldingenaren toch een blij moment zijn. Immer» meer dan 10 jaar heeft men het zonder de ze verbinding moeten stellen. In September 1944 werd de brug door de Duitsers vernield en sindsdien moest men met wagens en auto's een omweg van bijna vier kilometer over de Postbrug maken om aan de Oost zijde van het kanaal te komen. Vooral voor de landbouwers en fruit kwekers, die in Wemeldinge-West wo nen en hun gronden aan de overzijde van het kanaal hebben, leverde liet ontbreken van de brug veel ongerief op, om van de extra tija en kosten nog maar niet te spreken. Ook voor de landbouw-coöperatie, welke met haar magazijnen aan de Oostzijde van het kanaal is gelegen, kostte de omweg jaarlijks een aardig bedrag extra aan vervoerskosten. Verschillende verzoeken heeft het gemeentebestuur van Wemeldinge in de loop der jaren gedaan om de orug terug te krijgen. Telkens werden toe zeggingen ontvangen, doch herhaalde lijk werd de herbouw weer een laar uitgesteld. De bevolking van Wemel dinge is er wel eens kregelig om ge worden, doch gelukkig is het thans zover. Nadat deze zomer de pijler was hersteld werd enkele maanden geleden de nieuwe ruim veertig meter lange draaibrug op haar plaats gebracht. De laatste loodjes hebben zwaar ge wogen, daar de afwerking wel iets meer tijd vergde, dan wel vermoed werd. Wemeldinge heeft thans echter pen solide, moderne brug, die boven- Een bijdrage van de afd. boerde rijen geeft een overzicht van de aan boerderijen toegebrachte water- snoodschade en van hetgeen tot dus ver reeds werd hersteld- De brochure besluit met een kort exposé over de bij de hei-verkave ling te volgen procedure. De totale kosten van de herverkaveling in de rampgebieden worden op rond 130 millioen gulden geschat, te verdelen over zes jaar. „Hasewint" liep aan de grond. De Raad voor de Scheepvaart heeft dezer dagen behandeld het aan de grond lopen van het motorschip „Ha sewint" in het Sloe bij de Ritthemse dijk. Dit gebeurde op 20 Februari '54. De raad kwam tot de conclusie, dat het aan de grond lopen een gevolg was van een minder zorgvuldige na vigatie van kapitein en loods. Hij was van oordeel, dat de kapitein mede schuldig was aan het vastlopen, voor al, omdat hy geen kaart by de hand had, waardoor hij de loods niet kon controleren. De kapitein werd ge straft met een berisping. Brand in drooginstallatie te Terneuzen. Zaterdagmorgen omstreeks half ze ven brak brand uit in de magazijnen van de Coöp. Aankoopvereniging „Zeeuwsch Vlaanderen" aan het Noor derdolt te Terneuzen. Aan de droog installatie, waarin zlcli circa vyf ton mais bevond, ontstond aanzienlijke schade, welke door verzekering wordt gedekt. Er deed zich een ontploffing voor in de oliestookinrichting van de drooginstallatie, nadat deze door een arbeider was ontstoken. Aanvankelijk brandde de oliestookinrichting nor maal door, maar weldra constateerde de arbeider een brandlucht. Het bleek dat er brand was ontstaan in de drooginrichting. De gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse. Het vuur werd met twee stralen be streden en omstreeks acht uur was men de vlammen meester en kon aan de nablussing begonnen worden. De brand is vermoedelijk te wijten aan een onvoorzichtigheid bij het ont steken van de oliestookinrichting. Op het terrein van de brand was o. a. aanwezig de burgemeester van Ter neuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen. Jonge vrouw viel uit rijdende trein. Dodelijk ongeval onder Lewedorp. Nabij het station Lewedorp, ter hoogte van wachtpost 52, is Zaterdag middag omstreeks vijf minuten voor drie, de 26 jarige mej. J. Boter uit Goes, uit een rijdende dieseltrein ge vallen en op slag gedood. Mej. B., ambtenaresse ter secreta rie van Kloetinge, was op weg naar Arnemuiden om, zoals zij vaak deed, daar het weekeinde door te brengen in het gezin van haar zwager, de bur- femeester van die gemeente. In een er coupé's had zy van Goes af sa- mengereisd met een andere dame uit Goes. Nabij Lewedorp moet mej. B. in de veronderstelling hebben verkeerd, dat de trein bijna Arnemuiden had be reikt. Zy nam althans afscheid en be gaf zich naar een der portieren. Een ogenblik later bemerkten passagiers, dat er iemand uit de rijdende trein viel. Nadat de trein tot stilstand was gekomen en een onderzoek werd inge steld, trof men het reeds ontzielde lichaam van mej. B. langs de spoor baan aan. Het slachtoffer had zware verwondingen aan het hoofd beko men. Dokter Gelderblom kon slechts de dood constateren. Het stoffelijk overschot is per zie kenauto naar Middelburg overge bracht. Over de juiste toedracht van het ongeval verkeert men nog in onzeker heid. De groepscommandant van de Rijkspolitie te 's Heer Arendskerke (tel. K 1106210) verzoekt daarom personen die getuige waren van dit ongeval, zich met hem in verbinding te willen stellen voor het geven van inlichtingen. Het is niet onmogelijk, dat het slot van het portier vroegtijdig is geopend, waarna de zware stormwind de deur Ben kinderkoortje zong op de melodie van Sari Marijs een toe passelijk lied over de oude en de nieu we bnig, waarna mr. Bolkestein van de 11-jarige Sientje Overwijk een schaar kreeg, die het lint brak. In ge zelschap van wethouders, raadsleden, vertegenwoordigers van gemeente werken en het bestuur der buurtver eniging wandelde de burgemeester vervolgens over de brug. De inge bruiknemingsplechtigheid werd be sloten met bet spelen van het Zeeuws Volkslied door het Middelburgs Mu ziekkorps. dat inmiddels op de mu ziektent had plaatsgenomen. RECEPTIE „De Vlissingse Brug" bood de ge nodigden daarna in een lokaliteit aan de Teerpakhuizen, die versierd was met een groot schilderij, waarop de oude brug stond afgebeeld, een re ceptie aan. Hier sprak allereerst de wethouder van openbare werken L. J. van 't Westende woorden van waarde ring aan het adres van de organisato ren. De heer L. Balcx, lid van de firma Heykamp H, die het werk uitvoerde, vestigde er de aandacht op, dat deze brug van voorgespannen beton is ver vaardigd, waarna de directeur van ge meentewerken A. J. W. Matthyssen, betoogde, dat de oude brug, die be weegbaar was. toch in zijn tijd ook een fraai werkstuk is geweest. De heer A, J. Schieman, voorzitter van „De Vlissingse Brug", dankte voor het ge sprokene en bood de burgemeester tenslotte een fraaie foto van de oude brug aan, die in het stadhuis 'een plaats krygt, alsmede de schaar, waarmee de eerste burger het lint doorknipte. Ondanks de harde wind vierde de buurt het verdere deel van de dag op gewekt feest. Het Middelburgs Mu ziekkorps concerteerde 's middags en 's avonds. Het laatste concert vond echter ontijdig een einde tengevolge van het slechte weer. Met de andere attracties, zoals een draaimolen, schiet- en werptent en een danstent heeft men zich goed vermaakt. Zeeuwse Fruitteeltdag. De afdeling Zeeland van de Ncd. Fruittelers Organisatie houdt Vrij dag 7 Januari a.s. weer haar jaar lijkse ontwïkkelingsdag in „de Prins van Oranje" te Goes. Dr. ir. G. de Bakker, inspecteur van het Tuinbouwkundig Onderzoek, zal spreken over de betekenis van het onderzoek in de fruitteelt. Als tweede spreker is uitgenodigd dr. ir. A. Soenen uit België om een en an der mede te delen over zijn ervarin gen met de meeldauwbestrijding. Zeeuws telefoonnet (Slot van pag. 1). Tholen, De automatisering van het eiland Tholen hangt ten dele af van het ge reedkomen van een nieuw gebouw te Bergen op Zoom. De stad Tholen krngt een eenvoudige knooppuntcen trale, terwyl er voorts centrales te Poortvliet, St. Maartensdijk-Scherpc- nisse, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer komen. Medio 1957 hoopt men een en ander gereed te hebben. Tenslotte resten nog de niet-geau- tomatiseerde gedeelten van Zeeuwsch Vlaanderen, met name het Westelijk deel.en het gebied rondom Hulst. Daar ook de P.T.T. voor bouwwer ken van meer dan een ton aan beper kingen onderhevig is, moet de auto matisering van Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen op een wat eigenaardige manier geschieden. In Januari of Fe bruari a.s. zal de bouw van de diverse telefoonhuisjes voor de plaatselijke eindcentrales worden aanbesteed. Met enige moeite hoopt men dan de auto matische locale netten eind 1955 ge reed te hebben. Voor de interlocale gesprekken zal men dan echter voor lopig aangewezen blijven op de hand centrale te Oostburg. Voor het onderbrengen van de knooppiuitapparatuur moet namelijk in Oostburg een vrij omvangrijk ge bouw worden gesticht, waarvan de kosten meer dan een ton zullen bedra gen, zodat men hierbij ook onder de beperkende bepalingen van Wederop bouw valt. De algehele automatise ring van Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- derën zal daarom wel tot begin 1959 moeten wachten. Tegelijk met de bouw van de tele foonhuisjes in de sector Oostburg, zal ook een dergelijk huisje in Biervliet worden gebouwd, welk net echter op de centrale Terneuzen is aangesloten. In het gebied Hulst is men thans ook begonnen met het leggen van de kabels voor het automatische net. On der het net Hulst komen ook St. Jan steen, Heikant, Clinge, Terhole en tij delijk Kijkuit. Voorts komen er de netten Koewacht, Stoppeldijk, Kloos- terzande met Hengstdijk, Ossenisse en Walsoorden, Lamswaarde met Kui taart, Graauw met Kruispolderhaven en Nieuw-Namen met Clinge haven. Al deze netten zullen aangesloten zijn op de knooppuntcentrale Hulst. Mo gelijk zal hier de automatisering in de eerste helft van 1957 een feit kunnen zjjn. Het jaar 1957 belooft dus voor de Zeeuwse telefoonabonné's zeer be langrijk te worden! dien nu ook electrisch bediend wordt. UOUi zodat het oponthoud voor het verkeer I verder heeft opengerukt, waarbij mej. nog verder kan worden beperkt. B. is meegesleurd. Middelburg Electro: „Anna", (14 jr.). 19 en 21.15 u.; Schouwburg: „De twee straatjongens van Parijs", (14 jr.), 20 Vlisslngen Alhambra; „De terugkeer van Don Camillo", (a.l.), 19 en 21 uur: Luxor: „Het uur voor midder nacht", (18 jr.), 20 uur. is Grand: „Bittere rijst", (18 Jr.),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2