KA PP IE EN DE VERZONKEN STAD Terug in de samenleving langs verschillende wegen F— SPORT--i SPORT EN WEDSTRIJDEN TRIESTE ERVARINGEN VAN NED. SPOORWEGARBEIDERS BATERDAG 4 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 REVALIDATIE IN ENGELAND (l) Zestien trainingscentra (Van een speciale verslaggever). Revalidatie, rehabilitatie begrippen, waarover men de laatste jaren steeds vaker hoort. Zij omvatten, in de ruimste zin des woords „het terugleiden tot de maatschappij van mensen die om enige reden, als ziekte, ongeval, langdurige werkloosheid of geestelijke moeilijkheden ter züde van de maatschappij kwamen te staan". Het is niet alleen het menselijk aspect, dat hier in het geding is, er zitten ook maatschap pelijke en economische kanten aan. Met revalidatie voorkomt men de vorming van a-sociale elementen in een tijd van volledige werkgelegenheid, zoals verschillende Weste lijke landen die op het ogenblik doormaken, versterkt men er het corps van werkers mee. Het is dan ook geen wonder, dat het eerste „indu striële rehabilitatie-centrum" in Engeland in het heetst van de oorlog werd opgericht, in 1943 in Egham in Surrey. Op het ogenblik zijn er in En geland zestien van deze training centra, die gelegenheid bieden om gelijktijdig vijftienhonderd geval len te „behandelen", ongeacht de zorg van deze aard, die in het leven is geroepen voor oud-militairen. Bij een bezoek aan een dergelijk rehabilitatie-centrum, in Wadden bij Croydon, valt het op, hoe uit eenlopend de gevallen zijn, die men hier krijgt toegestuurd. Er zijn man nen en vrouwen, die in de eenvou dige werkplaatsen niet verder ko men dan het lichtste werk, en er zijn mannen en vrouwen, die met een zekere verbetenheid aan de ar beid tijgen en wie men het aanziet, dat zij hun plaats willen heroveren. Sommigen komen niet verder dan het knippen van onbedrukte stuk ken uit grote vellen plastic, anderen zijn verwoed bezig met meten, met passen rekenen, timmeren, smeden en tyi i. Als men spreekt met de mensen, dan stoot men onmiddel lijk op hetzelfde onderscheid. Er is een categorie, die zich in deze om geving werkelijk rehabiliteert, in een verrassend korte tijd vaak, er is ook een categorie maar zij is veel kleiner die „er niet héle maal uitkomt", en die trouwens veelal ook geen achtergrond heeft, waar men op voort kan bouwen. Zes tot acht weken. De periode, die de mensen in de ze rehabilitatie-centra doorbrengen, is zes tot acht weken, in een uit zonderingsgeval verlengd tot twaalf. Al die tijd worden zij nauw lettend in de gaten gehouden door een team, dat bestaat uit een me dicus, een geschoolde industriële psycholoog, een geschoolde sociale werker, een getrainde instructeur voor lichamelijke oefening voor al van belang voor hen, die van geboorte af of door een ongeval ge- rekkig zijn en een ambtenaar voor de herplaatsing. In de verschil lende werkplaatsen zijn er dan nog vaklieden, die aan het hoofd staan, leiding geven bij het werk en van iedere verrichting aantekeningen houden. Op deze wijze heeft men na die zes, acht, twaalf weken wel een inzicht verworven in iemands aanleg, ambitie en mogelijkheden. Aan beroepsopleiding wordt in dit stadium dus niet gedaan, het gaat er om, in de eerste plaats de men sen in een rustige omgeving weer aan het werk te krijgen, zonder ge- jaag en spottende of medelijdende opmerkingen van hun collega's. En in de tweede plaats om hun moge lijkheden te leren kennen. Uitgebreide zorg. Er wordt voor deze rehabilitatie geen „lesgeld" geheven, integen deel. Zij die een dergelijke „cursus" volgen, krijgen toelagen voor hen zelf en hun gezin, die iets hoger liggen dan de normale uitkeringen bij ziekte of werkloosheid. Zij gaan naar deze centra op advies van de Ïilaatselijke bureaux van het minis erie van arbeid, die alle een spe ciale ambtenaar hebben, die in het bijzonder voor de „disabled per sons" men zou haast zeggen „de buiten gevecht gestelden" zorgt. Deze ambtenaren helpen in al de ze gevallen, waarvan uiteraard het grootste deel niet in de trainings centra belandt, omdat zij, hoewel gehandicapt door een aangeboren gebrek of de gevolgen van ziekte of ongeval, de bekwaamheid en de lust om te werken niet missen. Steun vindt hij daarbij in een wet van 1944, die voorschrijft, dat alle werkgevers, die meer dan twintig personen in dienst hebben, een be paald aantal „disabled persons" (meestal drie procent) in dienst moeten nemen. Er waren in Enge land in Januari van het vorige jaar als „disable" geregistreerd 868.413 personen, van wie naar schatting 850.000 capabel waren te werken; van hen waren er 6,5 procent zon der werk. De meeste rehabilitatie-centra zijn aan trainingscentra verbonden, een soort van rijkswerkplaatsen, waar vakopleidingen worden gege ven. De „disabled persons", die het rehabilitatie-centrum met goed ge volg zijn gepasseerd, worden nu in staat gesteld een cursus als metaal bewerker, schilder, horlogemaker, schoenmaker of wat dan ook te vol len. De ongeschoolde arbeider heeft lus de kans als geschoold vakman terug te komen in de maatschappij. En ook bestaat voor iemand, die bijvoorbeeld na een ongeval ge dwongen is een ander beroep dan z'n oude uit te oefenen, de gelegen heid zich in deze centra om te scho len. Die ambtenaren voor de her plaatsing van „disabled persons" re gelen voorts de opleidingen op spe ciale instituten, voor blinden en doofstommen bijvoorbeeld, of ver dere opleidingen op onderwiis-in- stellingen. Ieder jaar worden zo een vierduizend mensen, die op de een of andere wijze gehandicapt zijn, met de hulp van de overheid voor het een of andere vak ge schoold en geplaatst. Remploy Ltd. Daarmee is het verhaal nog niet uit, want er blijft altijd een per centage over, dat men niet in de vrije maatschappij onder dak kan brengen. Om deze mensen toch aan werk te helpen, heeft het Britse gouvernement een maatschappij op gericht, de Remploy Ltd., die een negentigtal werkplaatsen voor deze mensen heeft opgericht, waar zij eenvoudig en voor hen geschikt werk kunnen verrichten. Over het hele land zijn voorts een zeventig werkplaatsen voor blinden, waarin 4.500 personen werk vinden en ge traind worden. TURNEN Jubilcumontmoeiing van 4 steden op 11 Februari De datum voor de jaarlijkse drie- stedcn-ontmoeting tussen de turn- ■oloegen van Vlissingen, Goes en Breda is thans vastgesteld op Zater dag 11 Februari. Het wordt echter ditmaal een vlerstedenontmoeting- want ook Bergen op Zoom zal een ploeg afvaardigen. De inzet van deze ontmoeting is de wisselbeker, geschonken door wijlen burgemeester Van Woelderen van Vlissingen. Oorspronkelijk ging het tussen de steden Vlissingen, Middelburg en Goes. Enkele jaren geleden echter moest Middelburg af vallen, omdat het geen herenploeg meer op de been kon brengen. De plaats van de Zeeuwse hoofdstad werd toen ingenomen door Breda. Op 11 Februari wordt het een ju bileumwedstrijd, want het is de tien de ontmoeting. Nu het aantal steden tot vier is uitgebreid, heeft men zich genood zaakt gezien de ploegen van zes op vijf man te brengen, terwijl ook het aantal nummers van zes tot vqf werd teruggebracht. Niettemin zijn voor de acht ploegen (elke stad met een dames- en herenploeg) van vyf in totaal nog 200 nummers nodig. Vlissingen won de ontmoeting het vorig jaar. Om die reden speelt de strijd zich op 11 Februari in de Scheldestad af. Een groot deel van het programma wordt 's middags in de gymnastiekzaal aan de Grote Markt afgewerkt. De meest specta culaire nummers komen 's avonds in het Concertgebouw aan de beurt. Volleybalprogramma. Het volleybalprogramma voor van daag luidt: EVVC II-Marahton; MV C II-UOC II; VCU-Michiel de Ruyter II; EVVC H-MVC H; UOC II-VCU; M VC H-Hoa Moa; Marathon-Miciel de Ruyter H. Voetbalprogramma Eerste klasse A: Flamingo's-Storm vogels. Longa-Zwolse Boys. Veendam -Leeuwarden. Amsterdam ,-NAC. Em- ma-DOS. Go Ahead-Roda Sport. Ex- celsior-MW. Eerste klasse B: Rigtersbleek-Bra- bantia. Fortuna '54-Heracles. Elinkw. Utrecht-Wageningen. DWS-Willem II Heerenveen-SW. EDO-Sitterdia. Sparta-ADO. Eerste klasse C: Vitesse-Haarlem. Rapid J.C.-Feyenoord. Hermes DVS- GVAV. PSV-Blaauw Wit. Ensched. Boys-EBOH. Noad-Limburgia. Alk maar '54-NEC. Eerste klasse D: DFC-AGOVV. RB C-Xerxes. Sportclub VW '03-BVV. Volewijckers-Ajax. Be Quick-En- schede. VS V-Eindhoven. HVC-De Graafschap. Zuid I 2 B: Rood Wit-Dosko. Goes- Alliance. Baronie-TSC. RAC-Roosen- daal. Middelburg-Vlissingen. Derde klasse C: Virtus-Dongen. RWB-WVO. VES '35-Odio. Hero-BS DHV-Baardwijk.' Derde klasse D: Axel-Nw. Borg- vliet. Biervliet-Corn Boys. Meto-RCS. RKFC-Terneuzen. Vierde klasse F: RKWU-Steenber- en. SC Gastel-Kaaise Boys. NSV- 5C '28. Grenswachters-Zundert. De Schutters-Burgh. Halsteren-RSV. Vierde klasse G: Sluiskil-Oostburg. Yerseke-Koewacht. Steen-Hoofdplaat. Luctor-Clinge. RIA-EMM. Reserve eerste klasse: Taxandria n-psv n. noad h-bw n. Reserve tweede klasse C: Zeelan- dia H-Breskens n. Vlissingen H-Goes n. Com Boys II-Axel H. Hontenisse- De Zeeuwen IL Een Jdas van het trainingscentrum in Wadden bij Croydon. Tekenaars wor den opgeleid. Degenendie aan deze cursus deelnemen zijn „disabled per sons", die een revalidatie-tijd achter de rug hebben, disabled persons", die een ander vak moeten kiezen door de gevolgen van ziekte of onge val en jongelui, die hier, evenals op de rijkswerkplaatsen in Nederland, een scholing of herscholing vólgen. Flamingo's zoeken naar een nieuwe naam De moeilijkheden, ontstaan bij de fusie van de profclubs „Den Haag" en „Rotterdam" zijn tot een oplossing gebracht. Besloten is dat 19 spelers lid van de „Flamingo's" de nieuwe naam van de gefusionneerde clubs zullen blij ven, t.w. 7 van Den Haag en 12 van Rotterdam. Alle overigen zullen, in dien dat geregeld kan worden, naar hun oude K.N.V.B.-vereniging terug keren of bij een andere voormalige N. B.V.B.-club worden ondergebracht. De besturen van beide clubs zijn sa mengevoegd. Als oefenmeester zal de Oostenrijker Fuchs optreden. Er zal in groen shirt, zwarte broek en groen witte kousen worden gespeeld. De thuiswedstrijden worden voorlopig op „Duinhorst" te Wassenaar gespeeld. Gezocht wordt nu nog naar een an dere naam voor de nieuwe vereniging. HOOFDKLASSE Na dit seizoen zal de KNVB een hoofdklasse instellen van twee afdelingen, ieder bestaan de uit 18 verenigingen. Deze aantallen zijn nogal groot. Thans wordt gespeeld i7i afde lingen van lJf clubs, hetgeen dus 26 wedstryden voor ieder oplevert. Ook dat is al veel en duurt lang, maar de omstan digheden dwongen er toe. Maar 18 clubs ia nog erger! Eet be tekent 3Jf wedstrijden per club en dat in Nederland, waar het klimaat bijna nooit gedoogt, dat de competitie op tijd klaar komt en waar men bovendien zo snel is met 't afkeuren van de vel den. Interlandwedstrijden nemen ook nog enkele weekenden van het beschikbare aantal af, zo dat een competitie van 2 afde lingen van 18 clubs wel bijzon der lang zal duren. Bovendien schijnt men het voornemen te koesteren de in het seizoen 19561957 in te stellen enkele hoofdklasse uit niet minder dan 20 clubs te doen bestaan! Wij zouden wel eens willen weten, hoe zo'n competitie naar beho ren uitgespeeld dient te worden. Of heeft men soms het plan re gelmatig twee z drie wedstrij den per week vast te stel len? Het zou wellicht verstan dig zijn de dubbele hoofdklasse uit niet meer dan 2 X lit clubs te vormen en de enkele hoofd klasse daarna uit lit clubs. Dit lijkt ons een aanvaardbaar maximum. Het is te begrijpen, dat de eerste klasse clubs graag allemaal in de hoofdklasse wil len. Maar aan dat verlangen be hoort niet te worden voldaan door verregaande en onverstan dige concessies ten aanzien van de grootte der hoofdklassen. Laten de clubs er liever voor spelen! Pas dein krijgen wij een echte hoofdklasse, waarin zich met recht de sterksten bevin den. TRADITIE GEHANDHAAFD De Canadese ijshockeysport laat zich niet „kisten" door Rusland. Zoals bekend, verloor Canada in de afgelopen winter tijdens de wereldkampioen schappen in Stockholm de titel, die het reeds vele jaren bezat, aan de Russen. Volgend jaar zal men trachten de hoogste lauweren te heroveren, daar door het zwaar geschokte pres tige van Canada's nationale sport herstellend. Nu zou wen verwachten, dat de ijshockey- botid een team samenstelt van de beste spelers uit het gehele land, onverschillig voor welke club zy uitkomen. Maar het te gendeel is waar: één club, de kampioen, zal Canada verte genwoordigen. En waaromf Wel, om de traditie te handha ven Toch meent men hier mee te kunnen aantonen, dat Canada nog steeds het sterkste ijshockeyland van de wereld is. Canada's voornaamste tegen stander, Rusland duszendt een team, waarin vele leden van de Dynamo's zijn opgenomen. Het gehele jaar door heeft deze ploeg getraindeerst athletiek en daarna op het ijs. Want de Russen onderschatten de Cana dezen geenszins. En als 't laat ste land werkelijk zijn traditie kaleidoscoop blijft handhaven is het niet on mogelijk, dat de Canadezen weer het onderspit delven! RLJKSSPELEN? Er is kans, dat de toekomst voor het koninkrijk der Ne derlanden nieuwe stijl" z.g. Ryksspelen brengt, een evene ment dus, zoals Engeland en zijn dominionsdat kent onder de naam ^Empire Games". Het is de heer M. Maduro, voorzit ter van de Curagaose Voetbal bond en van het Nederlands- Antiüiaans Olympisch Comité, die dit denkbeeld propageert. In Nederland heeft hij onlangs be sprekingen terzake gevoerd met het N.O.C. De spelen zou den één maal per vier jaar ge houden moeten worden. Eén van de doeleinden, die men er mee beoogt, is de sport in Su riname en ae Antillen een sti mulans te geven. Bovendien gaat wen van het idee uit, dat Ryksspelen de band tussen Ne derland, Suriname en de Antil len nauwer kunnen doen aan halen. Suriname en de Antillen nemen uiteraard deel aan het soprtleven in Zuid- en Midden- Amerika. Zo heeft men daar de pan-Amerikaanse spelen, de centraal-Amerikaanse Spelen en de Caraibische Spelen, die elk ook regelmatig worden ge houden, de eerste om de vier jaar en de andere twee even eens, maar dan in hetzelfde jaar. Een druk programma dus tcaarby dan nog de Olympische Spelen komen. Zodoende heb ben de sportlieden in Suriname en Curasao nog slechts één jaar vrij. In dat jaar, het jaar na elk Olympisch jaar, wil de heer Ma- duro de Ryksspelen projecte ren. Op het programma staan de sporten, die ook op de O.S. worden beoefend: voetbal, ath- lethiek, zwemmen, boksen, schermen, schieten, waterpolo gewichtheffen, enz. Het is te hopen, dat de heer Maduro zo- toei in Nederland als in Suri name de nodige medexeerking zal verkrijgen om dit prijzens waardige initiatief van Suri naamse z\jde te verwezenlijken. OLYMPISCHE PROBLEMEN 83 landen zyn uitgenodigd om deel te nemen aan ie Olympi sche Spelen in Melbourne in 1956. Verwacht wordt, dat 70 landen hieraan gevolg zullen geven en dat er in totaal 5000 sportmensen naar Australië zullen komen. De voorbereiden de werkzaamheden vorderen flink en het Olympisch dorp is reeds gedeeltelijk gereed. Maar er doen zich enkele problemen voor. Het eerste is wat myste rieus. Het betreft het werk aan het stadion, dat thans opgehou den heeft. De betrokken firma beschikte de ene dag na de an dere over steeds minder werk krachten. Hun aantal was aan vankelijk 70 en na verloop van tyd nog maar 17. Hoe komt dit f Niemand weet deze .^taking" te verklaren en thans toordt er niet gewerktHet tweede Cbleem is dat van de roei- n. Deze mo:st plotseling op een andere plaats worden ge maakt, daar het oorspronkelij ke plan te kostbaar v:as. De baan komt nu in een meer, dat niet zoals het vorige eerst uitgebaggerd moet worden. Volgens deskundigen ligt dit weer echter zo open, dat er bij harde wind geen sprake van roeien zal kunnen zijn HOCKEY Middelburg dient van Zwart-Wit II te winnen Het hockey-programma voor Zon dag vermeldt in de 2e klasse A he ren de ontmoeting Middelburg Zwart-Wit H. Hiermee komt Mid delburg tegenover een niet te onder schatten tegenstander te staan. De thuisclub zal dienen te winnen, om wat uit de gevaarlijke zóne van de ranglijst te raken. Zulks is dan ook niet onmogelijk. De Cadetten kra gen Breda op bezoek. De gasten zul len waarschijnlijk een kleine zege behalen. Were Di trekt naar Zwart- Wit IH en zal daar de volle buit wei weghalen. Push HWarande zal een spannend duel worden. Een puntenverdeling is het meest waar schijnlijk. Voor de dames 3e klasse worden gespeeld de wedstrijden 's Herto genbosch nTilburg Hf en Liber tyDES. Middelburg is vrij. In de „onderbond" spelen de he ren van Middelburg n thuis tegen Rapide H. Zij kunnen dit duel win nen. Het programma vermeldt hier verder Breda IVPush V en Cadet- tenH—Breda JU. De jeugdcompetitie wordt voort gezet met de ontmoetingen Breda AWarande, PelikaanBreda B en Push BPush A. Middelburg heeft een vrije Zondag. •a- Onderhandelingen over een wedstrijd tussen een elftal van de London combina tion waartoe alle Londense prof-clubs behoren en een Nederlands elftal zijn geslaagd. De ontmoeting zal ln Maart as. op een nader aan te wijzen terrein wor den gespeeld. Het ligt in de bedoeling teneinde de competitie niet te storen, om deze wedstrijd op een Woensdag vast te stellen. Onafhankelijkheid erkend. Verklaring van Bonn over Oostenrijk. De Westduitse regering heeft een verldaring uitgegeven, waarin z\j de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van Oostenryk officieel erkent. De regering beschouwt de „ansch- luss" van Oostenryk als opgeheven, aldus de verklaring. ONTGOOCHELD TERUG UIT ZUID-AFRIKA Zingen verplicht onder leiding van Duitse professor.... Met de „Waterman" zijn gisteren vyftien Nederlanders uit Zuid-Afrika teruggekeerd, die een verbintenis van zeven jaar hadden aangegaan by de Zuid afrikaan se spoorwegen, maar zoals ze zeiden ontgoocheld terugkeer den, omdat beloften niet waren nagekomen. Slechts aan de Zuidalrikaanse pers hadden zij het te danken, dat ze weer heelhuids op Nederlandse bodera stonden. A. H. Cusell uit Amsterdam, die voornamelgk woordvoerder was, ver telde, dat ze in Mei jL in Kaapstad aankwamen. Er wachtte hun toen nog een treinreis van 44 uur naar Kroonstad. Echter, hun eten onder weg moesten ze zelf betalen, evenals de huur van dekens en kussens. Men kwam daarop wel met een voorschot van 5.over de brug, maar dit be drag werd op het eerste loon inge houden. Dit eerste loon, dat ze na een maand ontvingen, viel bitter te gen. Ieder kreeg maar 13 pond ster- Haagse dame veroorzaakte dodelijk ongeval Zoals gemeld is Zaterdagavond mej. Y. W. met de auto van haar pa troon in een van de Haagse grachten gereden, tengevolge waarvan zij jam merlijk verdronk. Het Ongeluk werd toegeschreven aan de grote snelheid, waarmee het slachtoffer de bocht nam en tengevolge waarvan zij de macht over het stuur verloren zou hebben. Thans heeft de politie proces-ver- baal opgemaakt tegen de 54-jarige mevrouw A. J. H.-van de H. Deze was reeds als getuige gehoord, maar heeft thans meegedeeld dat zij op die bewuste avond bij het achteruit ra den met haar auto in aanraking is gekomen met de verongelukte wa gen. Waarschijnlijk is mej. W. door ae tik, die haar wagen kreeg de koers kwijt geraakt, gezien haar ta melijk grote snelheid. 23. De avond viel, toen zij op de Kraak terugkeerden. Onder het genot van een kop warme koffie, die Ah Sing heil direct voorzette, vertelde Kappie, wat hen in de verzonken stad was overkomen. Van het ge heimzinnige bordje met .Verboden Toegang" en van de deur, die op zo'n raadselachtige wijze ach ter hen was gesloten, zo dat zij niet meer uit het ge bouw konden, waarin zij voor een haai waren ge vlucht. „Er gebeuren rare dingen in die verzonken stad", zei de Meester, „ik ben een poetsdot als ik er iets van snap!" „Het spookt erl" riep de vlaat, „we moeten weg van hier. of er komt ellende van!" „Praat geen onzin, klont, „zei Kappie korzelig „spo ken bestaan niet en zo is het maar net. Al weten we niet, hoe die deur zo op eens dicht kwam, daarom I over spoken te wauwelen". Rivaldi nam niet aan dit geheel verdiept ve niet meteen sprek deel, hij was het boek, dat hij uit de diepte had meegenomen. Het schrift was in onbegrijpelijke lettertekens, die bijna geheel verbleekt waren. Maar er was een plaat bij. die vrij goed behouden was gebleven en die hem machtig interesseerde. Ook Kappie werd direct belangstellend, toen Rivaldi hem deze plaat toonde. Het was een afbeelding van zee lieden, die ivoor, kostbare vazen en andere sch ten in een gebouw droegen. „Deksels!" riep Kappie, „dat is hetzelfde gi bouw. waarin we opgesloten waren. Daarin zijn du. schatten opgeborgen. Geen wonder, dat alle ramer getralied waren!" ling in handen, terwijl men in Zuid- Afrika, gezien de levensstandaard daar, wel 60 pond nodig heeft. Voor het vertrek uit Nederland had ieder een groen boekje gekregen. Daarin stond b.v. te lezen, dat men zou worden ondergebracht in een hostel met goede accommodatie, ra dio, tennisbanen enz. In feite zijn de jongemannen echter in een kaal kamp terechtgekomen. Een tweede bepaling in dat boekje luidde, dat wanneer de betrekking te genviel, er mogelijkheid was tot ver andering. Maar in de practgk bleek die mogelijkheid niet aanwezig. Inte- fendeel, toen men een andere betrek- ing wenste, werd er gedreigd met een boete van 130 pond. Dan was er nog een derde bepa>- ling, n.l. dat verloofde of vrouw later voor rekening van de Zuidafrikaanse spoorwegen Iconden overkomen. Een maal in Zuidafrika bleek de Neder landers, dat hier niets van kon ko men. Ten vierde: er zou bij aankomst uniforme kleding worden verstrekt. Ook dit is niet gebeurd. Allen hebben vier maanden lang moeten werken in hun eigen pakje. Na vier maanden kregen alleen de rangeerders een stropdas. Onder de terugkerenden bevindt zich ook de conducteur A. Vreyen- hoek uit Dordrecht, die als leerling- rangeerder tewerk werd gesteld. La ter werd hem zelfs medegedeeld, dat hij in aanmerking kwam om opgeleid te worden voor het rangeerdersexa- men. Toen vond hij het genoeg en heeft hij gezegd: dat doe ik niet. Verplicht. Fit het algemeen gesprek bleek dat iedereen, die in het hostel of kamp verbleef, verplicht was naar de bioscoop te gaan. Ook was er ver plicht zingen, onder leiding van de Duitse professor Beine. Toen de Ne derlandse jongens „daar niets voor voelden, zei Herr Professor: „Sie sol len singen". Hieruit is hun eerste staking voort gekomen: ze wilden niet zingen op commando. Het enige dat tenslotte overbleef, was de Zuidafrikaanse pers inschakelen. Hele kolommen versche nen er toen in de couranten, die de zijde van de Nederlanders kozen. Dank zij die persactie hebben de Zuidafrikaanse spoorwegen van de boete afgezien en de kosten voor de terugreis betaald. De financiële perspectieven, zo be sloot het onderhoud, waren aller minst rooskleurig. Een hunner was getrouwd, mdar had al die maanden nog geen gulden naar huis kunnen sturen. Thans bracht hij ais resultaat van zijn. arbeid 60.mee naar huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9