Q Amerikaanse bontwereld haar fantasie werken laat VAN VROUW TOT VROUW ~ütoun)cn'pacjina DE GEMEENTE IS TE ARM 10 PROVINCIALE Z E E UW B E COURANT ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 nae OPLEVING IN FASCINERENDE INDUSTRIE Vossen in pasteltinten, lamsvachten in alle kleuren van de regenboog... Gedurende vry lange tijd is dc bontwereld tamelijk statisch geweest. Men legde zich op een beperkt aantal soorten toe, vooral op soorten, die als een barometer voor de welstand konden gelden. Persianer en nertz zijn daar door aan de top komen te staan en hebben een zekere verlamming veroor zaakt in dit fascinerende bedrijf. Kon men deze dnre mantels niet be talen, dan maar liever geen bontmatei! In de Verenigde Staten, het bontdragende land bij uitnemendheid, is men nu eindelijk wakker geworden. Men is een oneindige reeks van mogelijk, heden gaan zien, welke lange jaren onbenut waren gebleven. Met ruim zeventig soorten pelsdieren, waarvan de meesten voorkomen in allerlei variëteiten, en met technische procedé's als scheren, bleken, vervormen en verven, was het aantal variaties in feite onbeperkt. Waarom, zo redeneerde men, elkaar beconcurreren op het smalle pad der populaire bontsoorten, wanneer er werk kan worden geschap en voor ieders fantasie, wanneer men door minder propaganda voor minder bekende soorten en nieuwe producten de modieuze vrouw in de gelegenheid kan stellen, zich te onderscheiden door originele creaties bovendien is er alt üd de jonge vrouw, dc studente, die in de ogen van de Amerikaanse kledingindustrie niet alleen belangrijk is als de cliënte van vandaag, maar evenzeer als do beter gesitueerde) koopster van morgen. Went zij nu aan het dragen van bont, dan zal z(j het later een natuurlyke zaak vinden. Zoals dat vaak in Amerika gaat, heeft men niet getalmd, maar de hoof. den by elkaar gestoken, en een grote combinatie van ,,bontbex*eiders", bont werkers en bontwinkeliers is aan het werk getogen. Het resulaat mag er zijn! In de eerste plaats is men afge stapt van de traditionele kleuren. Ve le bontsoorten moeten vrijwel altijd gevefrd worden, omdat de natuurlijke kleur oneffen is of te vaal, zoals by Persianer. Waarom dan geen vrolijke kleuren, die goed in het huidige mo debeeld passen? Nylon, Orlon en Dy- nel worden voorts verwerkt tot stof fen die bedricgelijk veel op allerlei bontsoorten lijken; Teddy-jassen wor den gemaakt van geschoren haren en beconcurreren het bont al evenzeer, zowel als buitenstof als in de vorm van voeringen. Momenteel worden dan ook in Amerika vossen gelanceerd, die azuurblauw, geel, bronskleurig, oud-rose en champagne geverfd zyn. Lamsvachten worden gedra gen in alle kleuren van de regen boog. Bever is populair in caramel kleur en in ivoor. Minder mooië nertzvellen worden zwart of gun- metal geverfd. Bisam en wasbeer worden als helder-witte bontsoor ten in de handel gebracht en de vliegende eekhoorn is plotseling champagnekleurlg geworden Maar daarnaast zijn allerlei bont soorten naar voren gekomen, waar van vele sinds jaren op de achter grond waren geraakt zoals Indisch lam, geschoren vos, kalf, zwarte bi sam, skunk, pony, opussum, civetkat, lynx en Noorse blauwvos. Verschil lende hiervan kunnen tegen zeer rede. lyke prijzen worden geleverd, waar door weer een groter publiek tot het. dragen van bont kan worden ge bracht.. Hierbij wordt, in overeenstemming met het modebeeld, sterk de nadruk gelegd op de kleinere kledingstukken; sweatei's, mouwloze vesten, stola's, korte jasjes, en bontgarneringen. Een van de beste bewijzen voor de liefde van het publiek voor bont is wel het enoime succes van bontgarneringen. Sedert de haute couture veel bontgar neringen heeft gelanceerd deze zomer, is er zoveel -bont gebruikt, dat er van sommige soorten een tekort is ontstaan. Vooral de kleine garnerin gen, die voor velen betaalbaar bleken, hebben een enorme opgang gemaakt, zodat bijvoorbeeld de vrouwelijke nertzhuidjes vrijwel uitverkocht zijn, terwijl er van de manlijke, wat grotere huidjes, nog slechts een minimale voorraad is. Verreweg de meeste variaties heeft men gebracht in lamsbont, dat, als goedkope en sterke bontsoort, de aan gewezen dracht is voor meisjes en jonge vi'ouwen. De helder gekleurde jasjes, sweaters en vesten in dit ma teriaal hebben dan ook 'n enoim suc ces geboekt. Het tweede soort bont, dat in deze successen deelt, is konijn. Wanneer ergens gezïnsvermeerdering wordt verwacht, grijpen alle vrouwelijke familieleden en kennissen enthousiast naar de breipennen om de garderobe van het wicht zo groot en zo uitgebreid mo gelijk te maken. Bij het woordje „baby- kleding" wordt nu eenmaal meteen aan wol gedacht. Een practisch materiaal is echter ook een goede, zachte badstof. Dit materiaal mits van werkelijk goede kwaliteit is heerlijk zacht en warm, terwijl het een groot vochtopnemend ver mogen heeft. Allerhande kleertjes kunnen er van gemaakt worden: pyamaatjes en kruippakjes, schoentjes, jasjes, slabbetjes en broekjes. Daarnaast ook washandjes, omslagdoeken voor na het bad, draagdoe- ken, speelgoedbeesten en trappelzakken. Successen voor onze confectie In het Dorchester Hotel te Lon den hebben Nederlandse confectie fabrieken een modeshow gehouden, waar confectie-kleding van Neder lands fabrikaat, bestemd voor de „gemiddelde huisvrouw", werd ge toond. Zes vooraanstaande Neder landse mannequins waren met deze collectie naar Engeland gereisd, waar zy de kledij toonden in samen werking met zes bekende Engelse mannequins. De show wei'd een suc ces; het oordeel over de Nederlandse confectie was bijzonder gunstig, en zowel kijkers als kopers waren en thousiast. Op bijstaande foto ziet men links de Nederlandse mannequin Georget te Gutlich in een avondjapon van rode tule. Haar collega op de rech terhelft van de foto is Maria van Amstel, die een zwart-met-wit zijden japon met plissérok en laag uitge sneden halsopening draagt. Voor emigrerende vrouwen. De Stichting huishoudelijke voor lichting ten plattelande, die sinds enige tijd een mapje met vouwbla den uitgeeft betreffende de voeding in Canada, heeft nu ook voor huis- vrouwen die naar Australië en Nleuw-Zeeland emigreren, een der gelijk boekje samengesteld. In dit werkje worden (in Nedei'lands en Engels) diverse onderwerpen be handeld, zoals: voedingsvoorschrif ten, maten en gewichten, boodschap pen doen, het kopen van groenten, fruit en vleeswaren in het nieuwe land. Een bijzonder handige uitga ve, waarvan de huisvrouw, die naar verre landen gaat emigreren, Daarom leggen Canadese vrouwen haar eigen trottoirs aan (Van onze Canadese correspondent) In Brocklands, het kleinste voor stadje van de Canadese stad Winni peg, hebben twaalf huisvrouwen de onvrouwelijke taak op zich geno men, trottoirs aan te leggen in de straat waar zij wonen. Vrouwen, die trotoirs aanleggen? Maar zorgt de gemeente daar dan niet voorNeen dat is het juist: daar is de gemeente eenvoudig te arm voor. huisvrouwen wonen in de veel gemak kan hebben! Het boekje Bannatvne Avenue is te koop bij het kantoor van bo- I"Iffien St zonder trottoirs eem alleen genoegen met het beste Neem alleen genoegen mee het allerbeste als het gaat om de verzorging van Uw huid. Probeef niet lukraak, maar kies en blijf bij een beproefde metbode, die gebaseerd is op medische ervaring. Kies dus voor Uw schoonheidsverzorging de cosmetica, bereid volgens recepten van Dr P. H. v. d. Hoog (huidarts), want die gezond voor Uw huid, afgestemd op het Nederlandse klimaat en dus ook voor U de ideale cosmetica! Huidverzorging AMHRHOOi; op medische basis Uit een lapje stof en een knotje wol koop bij het kantoor van bo vengenoemde Stichting, Koninginne gracht 42, 's Gravenhage. een ergernis voor de bewoners, Het regende en de bus was afgeladen vol. De enige zit~ plaats was, natuurlijk, die met net volle gezicht op het publiek. En die aanblik was niet één van de vrolijkste. De regen, die wij toch in de loop der eeuwen wel als huis vriend hebben leren beschou wen, verleidt ons nu niet be paald tot het etaleren van onze fraaiste garderobe. De regen jas is wel het onbehaaglijkste en meest vormeloze kledingstuk dat wij in omloop brengen, en het wordt daarenboven met verachtelijke nonchalance be handeld. Het schijnt zo'n soort stil- zwijgende afspraak te zijn: Re gent het Ziet de wereld er van nature al grijs en moedeloos en triest uit? Weet je wat dan zullen wy er van onze kant nog eens een flink schepje bovenop doen. Wy gaan lekker allemaal in grjsgele hobbezakken rond lopen en steken daarboven graag nog een druipende zwarte paddestoel de lucht in Maar wij houden maar moed: er schijnt een begin van kente ring in die grauwe uniformiteit door te breken. Er wandelt hier en daar al een optimiste in glanzend rood of groen rond en wie weet wat ons nog in vro~ lijke nylon parapluutjes boven het hoofd hangt Het zou tijd worden. Maar tot zolang moeten wij nog maar aankijken tegen een bus vol stopverfkleurige lelijk heid, en proberen de troosteloze miezerigheid weg te vagen met opgewekte bespiegelingen. Die zijn gelukkig tolvrij en op élk ogenblik te ontbieden weer of geen weer. Terwijl wij dus met een be hoorlijk vaartje voortdreunden, in bocht op bocht over smalle landwegen, dwars door geselen de plensbuien, liet ik het bus volk gelaten staren en keerde mij om naar de enige mens die zich om geen regenjas behoefde te bekommeren. Hij zat daar, vierkant en zelfbewust, achter zijn stuur en staarde onafge broken naar de natte gladde weg in het witte licht van zijn koplampen. Het was een buitengewoon smalle en uitgezocht naargees tige teeg, die zelfs in het ver glijdend licht iets geniepigs had.. Zo van die sarrende stre ken als op het onverwachtst een omgevallen boom of een opge- ser Het was natuurlijk pu re onzin, maar verbeelding is erger dan derdendaagse koorts, en opeens begon de situatie mij onbehaaglijk voor te komen. Daar vlogen we, in een geslo ten celwagen, veertig man sterk, met een stevige vaart langs een onbetrouwbare en schaars verlichte weg, midden in een verlaten polderland, waar alleen wijd in de verte de gele ruiten van hofsteden pink- ten. En heel onze veiligheid, ons lijfsbehoud en leven hing af van de vakkennis, de oplettend heid, de reactiesnelheid en het verantwoordelijkheidsgevoel van die ene schemerige schim daar in de cabine: de chauffeur. Als hij ook maar een onder deel van een seconde zat te soe- ~öóü>eeniïe waatieziitg.' .r zen bij een bocht, te piekeren bij een wegkruising, te dagdro men bij een overweg Er was maar één oogknipperen lang nalatigheid voldoende om die bus tot een verwrongen en versplinterd brok metaal en glas, en die veertig doezelige mensen tot kreunende of bewe gingloze bagage voor een rij brancards te maken. Hoeveel maal zou men kunnen oogknip peren op een route van dertig kilometer? En een chauffeur is, dat zou men bij zijn efficiënt manoeuvreren bijna vergeten, een mens zoals u en ik. Een man die ergens, buiten deze route misschien, een huis bezit, compleet met vrouw en kinde ren, of een meisje met alle gril len en kurtjes aan dat mensen soort eigen, of alleen maar een ouderpaar of een hospita. Maar de vrouw kan die mor gen gedreigd hebben weg te lo pen, één van de kinderen kan met diphtheritis in eer. barak liggen, het meisje kan hem met de morgenpost een krabbeltje der inzien toch maar van die trouwerij afziet, de moeder kan met angina pectoris gestrajt zijn en de hospita simpelweg een doezelige zielepoot zyn, die altijd vergeet naar de kachel te kijken. Dat alles, eventueel vermeer derd en gepeperd met een kna gende kiespijn, een opkomende verkoudheid, een onbetaalde huurkooptermijn, een onver diende schrobbering of een al gemeen menselijke weerzin te gen het routinebaantje kan meeryzen op de motorkap, kan spoken achter de ogen die op de klinkers turen, kan grijnzen in de spiegeling van het weg dek. Hoeveel zelfbeheersing is er nodig om zich die kwelgees ten van het lijf te houden tot aan het eindpunt, waar einde lijk de opluchting van de eerste sigaret, het eerste hartige woord wacht Ik begon iets van respect te gevoelen voor de onbewogen rug achter dat glazen schot, voor de kalme routine van die handen op het stuurrad. Van zulke onbekende en onbereken bare factoren hangt ons wel varen af. Dag aan dag doen wij vanzelfsprekend een beroep op de integriteit, het vermogen om zichzelf volledig uit te schake len van louter vreemden. Wij stappen in een bus en re kenen op de chauffeur, wij in stalleren ons in een coupé en la ten het verder over aan de treinbestuurder, wy accepteren enkel plichtsbetrachting van de brugwachter, de tranmconduc- teur, de postbode, de wegwer ker, de seinwachtcr en de boe renarbeider, of het om onze vei ligheid, onze gezondheid of ons comfort gaat: dagelijks rukt een leger naamloos voetvolk op dat geen seconde verstek mag laten gaan. De verpleegster met een trei terende brieft, in haar schortzak mag zich niet vergissen bij het toedienen van druppels. De agent met een hoofd vol zorg hééft maar in de gracht te springen voor een waaghals van een kwajongen. De man in het eenzame postkantoortje is het maar geraden de kas te redden met de loop van een re volver voor zijn ogen. Waarderen wij dat menselijk surplus aan toewijding wel vol doende Of achten wij alles af gedaan met een loonzakje vooral wanneer in het voorjaar de sneeuw gaat smelten. En naarmate de tyd verstreek zonder dat iets er op wees, dat de gemeente van plan was trottoirs aan te leggen, werd die ergernis steeds groter. De ondememendsten schreven bo ze ingezonden stukken aan de kran ten of deden hun beklag bij de ge meenteraad. Maar niets hielp en zo vatte bij enkele sraatbewoners de overtuiging post, dat er niets anders op zat dan het zelf te doen! De organisatrice van de actie was mevrouw Bessie Mascal, een vrien delijke, maar zakelijke huisvrouw. Zij verspreidde haar Ideeën en wierf aanhangsters. Nu heeft zy er elf bij elkaar en deze vrouwen hebben een collecte gehouden om het karwei te bekostigen. Het zal ongeveer vijf' honderd dollar kosten en het geld is al bijna bijeen. Iedere huisvrouw be taalt voor haar eigen stuk trottoir. Nog vóór al het geld er was, zjjn me vrouw Mascal en de elf andere vrou wen aan 't werk gegaan. 't Is niet voor 't eerst, dat de be woners van Brocklands zelf trottoirs gaan leggen, maar wel, dat uitslui tend vrouwen dit gaan doen. Brock lands is inderdaad een arme gemeen te en van gemeentewege zyn nog pas drie- straten van trottoirs voor zien. Het kwam allemaal doordat Brocklands zich in de crisisja ren afscheidde van de gemeente Rosser met de bedoeling, te ryke Winnipeg. Brocklands dacht, dat het zich als deel van de grote stad, tot een mooie woonwijk zou kunnen ontwikke len. Maar de annexatie vond nooit plaats Winnipeg voelde er niets voor en deelde de bewoners van Brocklands mee, dat ze veel beter allemaal naar Winnipeg konden verhuizen. Het zou evenveel kosten Brocklands van rio lering te voorzien, als het hele dorp naar de stad te doen verhuizen. Maar daar voelde men in Brocklands weer niets voor. En zo is Brocklands al die tijd een arm dorp gebleven, zonder riolering, zonder trottoirs en zelfs zonder volledige waterleiding: byna de helft van de bewoners moet wa ter halen uit pompen op 'de hoek van de straat. Door het gebrek aan gemeentediensten heeft Brocklands ook geen industrie aangetrokken en niet veel huizenbouwers, en dus heeft het gemeentebestuur een burgemeester en vier x-aadsleden niet veel meer te doen dan klachten aan te horen en het stof uit de lege gemeentekas te blazen Zo komt het ook, dat die twaalf huisvrouwen nu gestoken in lange broek, werkblouse en korte leren jas ijverig aan het wei*k zijn om hun trottoir gereed te hebben voor de eei-ste sneeuw valt! Van een knotje wol en 90 cm. wol len stof, ribfluweel of peau de pêche van 80 cm. breedte, maakt u zo'n fijne warme blouse, een prachtca- deau voor een robbedoes van een jaar of tien De jongensblouse knipt u volgens het hier gegeven patroon. U sluit de zijschouders- en mouwnaden en zet de mouwen, over de kop even inge houden. met de naad 3 cm. voor de zynaad in het armsgat. Dan breit u 2 recht 2 averecht een tailleboord van 70 cm. lengte en 6 cm. breedte en naait deze aan de onderkant van de blouse, waarbij u het breiwerk even rekt. De mouwboordjes worden 16 cm. lang en 5 um. x-beeijdw 16 cm. lang en 5 cm. breed. Het 30 cm. lange halsboordje maakt u 8 cm. breed. In het voor pand knipt u een split van 15 cm. lengte, u vouwt het halsboordje dub bel, zodat het 4 cm. breed wordt en naait de halsrand ertussen. Onder het split stikt u een ritssluiting. De hals van de meisjesblouse knipt u volgens het stippellijntje en de halsboord breit u volgens het pa troontje. U moogt deze blouse ook genist voor een jongen maken en het meiske een rolkraag geven, zoals u het zelf het aardigst vindt. ELLA BEZEMER Een zomers costuum met bijpassende mantel, vervaardigd uit een glanzen de katoenen fantasiestof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6