f KLANKBORD Deltaplan komt volgend jaar in het parlement Meningen over religieuze films blijken verdeeld te zijn TRAGE REACTIE PERSONEEL VAN VLIEGVELD SHANNON ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEGROTING VERKEER EN WATERSTAAT Afsluiting Westerschelde voorshands niet aan de orde (Van onze parlementaire redacteur). Er stak ironie in de mededeling: van de minister van Verkeer en Water staat, mr. Algera, waarmede hij Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer zijn antwoord aan allen die over zijn begroting het woord hadden gevoerd, be gon. „Ik moet de heer Zegering Hadders (VVD) teleurstellen", zeide h\j. „Hy heeft gevraagd of ik kan bevorderen, dat de vuurtoren op Ameland toegankelijk wordt gesteld voor bezoekers. De heer Zegering Hadders moet daarvoor niet bij my zijn, maar bij het departement van Marine". Wereldschokkend was deze openbaring niet. Wel kwalificeerde zy fijn tjes het niveau, waarop sommige redevoeringen zich hadden bewogen. De heer Zegering Hadders en de anderen behoefden zich er evenwel niet veel van aan te trekken, want de minister volgde hun voorbeeld en liet min of meer noodgedwongen eveneens alle kleine kwesties de revue passeren. De Staatkundig Gereformeerde ir. Van Dis krijgt zijn verbod van alle openbaar vervoer op Zondag niet, want de minister ziet geen enkele re- ^en om een ander standpunt in te ne- ®en dan tot dusver. Teneinde de moeilijkheden met de personeelsvoor ziening bij de rijkswaterstaat tech nische ambtenaren lopen weg en nieuwe zijn moeilijk te krijgen enigszins het hoofd te bieden, heeft hij reeds bepaalde stappen gedaan, waar toe ook behoren de verbetering van de salariëring. In het eerste kwar taal van het volgend jaar hoopt de bewindsman het wetsontwerp over 't Deltaplan aan de Kamer aan te bie den. Wester schelde De afsluiting van de Westerschelde wordt voorshands niet aan' de orde gesteld. Wel vindt versterking van de dijken langs deze waterweg regelma tig voortgang. In het algemeen trou wens is Rijkswaterstaat bezig met de versterking van de zwakke plekken in onze dijken, zodat een «nrote mate van veiligheid zal worden bereikt. Aan de belangen van de visserij, die zo zeer van de uitvoering van de wa terstaatkundige werken afhankelijk zijn, zal in de visserijwet, waarvoor een ontwerp kan worden verwacht, ruimschoots aandacht worden ge schonken. Gezocht wordt voorts, al dus de minister naar een oplossing, die voor de oester- en mosselcultuur zo weinig mogelijk bezwaren oplevert. Zeeweringen Aandacht genieten ook doorlopend de zeeweringen in het Noorden des lands en met name op de Wadden eilanden. Op een vraag over voorzie ningen aan de sluis in Harlingen ant woordde minister Algera, dat deze sluis in onderhoud is bij de gemeente, doch dat overleg tussen Harlingen en het rijk gaande is. Over verbetering van de buitenha ven in Scheveningen wilde hij zich niet uitlaten, in_ afwachting van een onderhoud op eèn brief van het ge meentebestuur van Den Haag. Er wordt gestreefd naar een spoedige op lossing voor de waterverontreiniging, die vooral in het Oosten des lands om verbetering schreeuwt. De minister vërklaarde zich bereid financiële hulp te verlenen. Hij zal eveneens streven naar de opheffing van de watertollen in de Noordelijke provincies. Over het kanaal Veendam-Wildervank zal hij spoedig een beslissing nemen, na de ontvangst van een rapport daarover van de adviesraad voor de waterstaat. Op korte termijn ziet hij dit advies te gemoet. De bevaarbaarmaking van de Gel derse IJssel is niet los te maken van andere watei-staatkundige belangen. Niettemin zegde mr. Algera toe te streven naar een spoedige die aan de eisen voldoet. oplossing, Inpoldering Dollart Een belangrijke inpoldering van de Dollart zou volgens de bewindsman de waterwegen in dit gebied minder bevaarbaar maken. VLEES. Meneer Frank McRoberts in Towson zat op zwart zaad. Omdat hg al zijn huisraad al naar de lom merd had gebracht, bleef hem niets anders over dan zijn laatste bezittin gen te verkopen: zijn dochter en zijn stiefdochter, twee kinderen van om en nabij de duizend weken. Voor zijn dochter verlangde hij tweehonderd dollar, en voor de stiefdochter maar 75. Toen de rechter naar- de oorzaak van het prijsverschil informeerde, sprak meneer McRoberts: „Dat spreekt toch vanzelf; mijn dochter is nog altijd vlees van mijn vlees VLO. De deftige Londense „Times' wijdt een serieus artikel aande vlo. Wanneer een erfvijand ter aarde geworpen is, zo schrijft het blad, ma tigen onze gevoelens zich ten opzich te van hem: de haat maakt plaats voor het medelijden. Ons bevangt by- na een soort droefheid als we lezen, dat een eminent Weens geleerde ver klaard heeft, dat de mensenvlo bezig is uit te sterven. Zij is zelfs op de Balkan zeldzaam geworden en in vroeger dagen vormden de Balkan- landen toch het „paradijs der vlooi- ENGEL. „Papa, wat is een engel?" Een voetgangerdie te laat op zij gesprongen is." GASTEN. Het volgende gesprek tussen twee vreemdelingen ontspon zich op een bijeenkomst. „Langdradige avond, vindt u niet?" „Ja, verschrikkelijk." „Laten we er van door gaan." „Kan niet. Ik ben de gastheer." MOMENTJE. Een huwelijk mis lukt zelden, aldus een bekend schrij ver, als man en vrouw iets hebben, waarom zij samen kunnen lachen. Bij voorbeeld de foto's van de troi par ty Wel zeer dankbaar moet de heer V. d. Zaal, die geklaagd had over de onhoudbare toestand van het veer Zy- pe-Anna Jacobapolder, zich gevoeld hebben met de mededeling, dat er in vergelijking met het oude veer al heel wat is verbeterd Voor de drooglegging van het Tjeu- kemeer was de bewindsman niet ent housiast. Men kan er in geen geval toe besluiten merkte hij op, voordat nauwkeurig de waterstaatkundige evolgen van de droogmaling voor 'riesland zijn nagegaan. De aanleg van waterwegen in Westelijk Noord- Brabant noemde hij een zeer moeilijk probleem. Het is in dit verband van belang, dat spoedig een beslissing wordt ge nomen over het rapport Van Cauwe- laert-Steenberghe over de Schelde- Rijnverbinding. Er zijn besprekingen hierover begonnen. Dat neemt niet weg, concludeerde de minister, dat de zaak onafhankelijk hiervan dient te worden bekeken. LUCHTHAVEN. Voor een tweede intercontinentale luchthaven is naar het oordeel van de regering geen plaats in ons land. Eni- 'e leden hadden de vrees uitgespro- :en over de achteruitgang van Schip hol in vergelijking met andere lucht havens. De bewindsman deelde die vrees niet. In de concurrentiestrijd staat Schiphol nog altgd in de voerste rij, zeide hij. Aan de modernisering en de uitbreiding wordt voortdurend ge werkt. De uiteindelijke menstelling voor het beheer van Schiphol staat nog niet vast. In elk geval achtte mr. Algera het minder juist de K.L.M. in het bestuur op te nemen, omdat ook door haar concur renten van het vliegveld wordt ge bruik gemaakt. Wel was hij bereid voor de K.L.M. een plaats in het col lege van advies in te ruimen. Tenslotte behandelde de minister enkele internationale zaken waarby hg o.m. opmerkte, dat de bespreking met Duitsland over de Rijnvaart geen resultaat heeft opgeleverd. De rege ring houdt vast aan het Rnnvaart- regiem, de acte van Mannheim blijft haar uitgangspunt. Veel waar hebben de Kamerleden niet voor hun geld gekregen. De mi nister was uitvoerig genoeg, maar het bleef bij overwegen, aandacht schenken aan, en streven naar Positief heeft hij de dames en de he ren niets geboden. De harten blijven vol verwachting kloppen, want Dins dag a.s. zal hij zijn rede besluiten met het geven van zijn visie op enige be langrijke zaken, die door de afge vaardigden Vrijdag spraken er voordat mr. Algera aan het woord kwam, nog vier aan de orde zijn gesteld. Begische schoolstrijd spitst zich toe Moeilijkheden in Senaat Van onderhandelingen tussen de linkse Belgische regering en de ka tholieke leiders over net bijleggen van de schooloorlog blijkt tot nu toe nog niet veel. Integendeel, het Alge meen Christelijke (Katholieke) vak verbond is druk bezig de mars op Brussel te organiseren, die op 13 Ja nuari zal worden gehouden uit pro test tegen de maatregelen die de re gering tegen het katholieke onder wijs heeft genomen en het heeft bij de burgemeester van Brussel het ver zoek ingediend op genoemde dag in de hoofdstad twee grote protestbeto gingen te mogen houden. ONDERZOEK TRITON-RAMP Samenwerking ontbrak Het onderzoek naar de ramp met het K.L.M.-vlicgtuig „Triton" is gis teren te Dublin voortgezet. Als ge tuige werd o.a. gehoord de dertigjari ge Tomas Kearney, douane-beambte van het vliegveld Shannon, die Don derdag verteld had, hoe hij bij het opstijgen van de „Triton" naar het platform was gelopen, omdat het toe stel volgens hem geen hoogte kreeg. Bij het begin van de vijfde dag van dit openbaar onderzoek heeft hij zich trachten te verdedigen tegen alle vra gen, die drie advocaten in het kruis verhoor op hem afvuurden. Kearney verklaarde tijdens het ver hoor, dat volgens hem de uitlaatvlam- men van de „Triton" een andere kleur hadden dan normaal. Zij waren zeer lang en wit van kleur, terwijl de nor male kleur blauwachtig is. Na Kearney werd diens chef, de heer Fisher, gehoord. Deze bevestigde dat Kearney hem op de start van de „Triton" opmerkzaam had gemaakt, doch zeide zelf niets vreemds aan het opstijgen te hebben kunnen zien. Door een complex van omstandig heden, die overigens nog niet alle dui delijk zijn geworden, maar in de ko mende dagen ter sprake zullen ko men, en door een ietwat trage reactie (zc mag men het toch zeker kwalifice ren) van een aantal leden van het dienstdoende personeel op het vlieg veld, lag daar op Zondagochtend 5 September de neergestorte „Triton" achter het vliegveld twee uur lang in de brede rivier, zonder dat iemand het wist. In het jeugdgebouw van Scharendijke de vroegere school wordt hard aan het interieur gewerkt. Gemeente leden helpen in de avonduren een handje mee om het jeugdcentrum voor de openingsdatum op 17 of SO December gereed te hebben. (Foto P.Z.C.) Zeker een, maar misschien nog een tweede passagier zouden kunnen zijn gered, indien de amphibie-vaartuigen die nu het wrak vele uren later be reikten, eerder waren uitgevaren. De verkeerstoren en de radioposten hebben gedurende de eerste twee uren na de ramp evenmin de reddingsploe gen in het brandweergebouw op de hoogte gesteld. Men zocht in de ver keerstoren naar de verdwenen „Tri ton", maar liet na, voorzorgsmaatre gelen te nemen voor het geval mocht blijken, dat er een ongeluk was ge beurd. Men liet de veiligheidsdienst en de brandweer onkundig. Zuivelfonds strooit met surprises Het bestuur van het bedrijfschap zuivel heeft besloten in deze Sinter klaastijd een bedrag: uit het zuivel fonds V van ongeveer 37.5 millioen gulden terug te betalen. De gelukki gen zijn die, aan wie in het melkjaar November 1953/'54 de heffing van het zuivelfonds werd opgelegd. De eerste categorie dezer met deze surprise bedachten betreft twintig cent per percent vet per 100 kilogram over door zuivelfabrieken en stan- daardisatiebedrijven van veehouders ontvangen melk of room. Op door boerenkaas-producenten be reide kaas wordt 6.60 per 100 kg te rug betaald. Tenslotte zal over iedere honderd liter volle melk, welke door melkvee houders rechtstreeks of via slijters in consumptie gebracht werd, drié kwar tjes worden teruggestort. -X- De door de combinatie Den Haag Rotterdam vrijgegeven oud-internatio naal Piet Kraak is door Elinkwijk Utrecht overgenomen. Kraak zal aan staande Zondag in de thuiswedstrijd te gen Wageningen het doel van zijn nieuwe club verdedigen. Vermoedelijk doordat bij afbraak- en opgravingswerkzaamheden voor een nieuwe bioscoop in de Rue de VAle te Lausanne, de fundamenten van een naast het bouwterrein staand woon huis werden ondergraven en bescha digd, stortte dit pand onverwacht met groot geraas als een kaartenhuis volkomen ineen. Kapitein „Spanker" maakte onjuiste manoeuvre Bij het begin van de Vrijdagmid dag gehouden zitting van de Raad voor de Scheepvaart neeft de presi dent het oordeel van de raad uitge sproken over de op 17 November j.l. behandelde stranding van de „Span ker", die, zoals men zich zal herin neren, de 7e. Augustus j.l. op de piei van Hoek van Holland is gestrand er daarna vergaan. Deze stranding, aldus luidt het oor deel van de raad, is het gevolg ge weest van onjuiste navigatie door de gezagvoerder. Deze heeft klaarblijke lijk zijn aandacht geconcentreerd ge houden op een piér, tevergeefs ge zocht naar het licht dat enige uren tevoren was uitgewaaid en tenslotte heeft verzuimd zijn aandacht te rich ten op de geleidelichten, zoals van hem mocht worden verwacht. STEMMEN UIT DE KERKEN De Bijbelse boodschap leent zich niet voor verfilming „De Mantel", „Tot U zal spreken„Maarten Luther", het zijn titels van films die op het ogenblik in de circulatie zijn en die niet alleen gezien, maar ook besproken worden. Besproken ook in die zin, dat de meningen verdeeld blijken te zijn en sommigen warm vóór, anderen fel tegen, pleiten of aanklagen. Het zijn zo goed als enkel religieuze films, die deze verdeeld heid oproepen. Ook over andere films kunnen de meningen verdeeld zijn, maar dan is die verdeeldheid nooit zo fel, dan is het meer een kwestie van „mooi" of „onbeduidend". Films waartegen uit morele of uit politieke over wegingen een storm van protesten zou ontstaan, vangt de censuur meestal wel op. Religieuze films worden nimmer afgekeurd omdat zij een religieus gegeven als onderwerp hebben, en dan staat de weg open naar een warm vóór of een fel tegen. De film is een nieuw en machtig in strument om iets uit te beelden, dus om ook bepaalde ideeën vorm te ge ven, waarmee men kan pogen de men sen te beïnvloeden. De Christelijke Kerk heeft een bepaalde boodschap: het is dus geen wonder dat in ver schillende kerkelijke kringen de vraag opgekomen is, of het middel van de film hiervoor ook niet kon worden ge bruikt. De film is tegelijk ook een mo gelijke kunstuiting, evenzeer als de muziek, de schilderkunst, de dicht kunst en het toneel. In al deze kun sten zijn zowel echte kunst als na maak ontstaan, allicht dat dit ook met de film het geval werd. Bij al de ze kunsten is er sprake geweest (en nóg), van een contact met het geloof. Op twee manieren: hetzij dat men de ze kunsten opzettelijk in dienst wilde stellen van het uitdragen van het ge loof, hetzij dat de kunstenaar een ge- lovige.was op wiens kunstwerk zijn ge loof vanzelf invloed had, of hg het wilde of niet. Beide dingen zijn ook bij de film het geval. Er zijn films die be wust in dienst staan van het brengen van de Christelijke boodschap. De gro te Engelse filmdirecteur Arthur J. Rank heeft een warme liefde voor de Zondagsschool en heeft vele films la ten vervaardigen, die niet als grote speelfilms in de circulatie komen, maar die gebruikt kunnen worden in het kader van de kerkelijke verkondi ging. Soms beelden ze gelijkkenissen uit of andere delen van de Bijbel, soms geven ze enkel maar een beeld van het Heilige Land en de omgeving, die de achtergrond van de Bijbel vormt In Amerika zijn films maakt, die ook in het minst niet doelen met de speelfilms te concurre ren, maar eenvoudig op een of andere wijze iets van de Christelijke bood schap te verkondigen. Graag laten de ze films zien wat men noemt „Gods openbaring in de natuur": de camera laat dan de wonderwerken van de schepping zien, en de stem vertelt er bij dat het God is, die al deze dingen gemaakt heeft. Maar met speelfilms is het een an der gevaL Soms is de regisseur een kunstenaar, die met zijn film een kunstwerk probeert te scheppen, heel vaak krijgen we de indruk dat het en kel maar het filmbedrijf is, wat er achter staat, en dat de film eenvoudig bedoeld is om er zoveel mogelijk mee t6 erdienen. De film moet dus onder werpen brengen, die de mensen graag zien. Niet zo lang geleden heeft een filmmagnaat dit eens heel cynisch uitgedrukt: de mensen willen een beetje „sex" en een beetje religie, dét tvelil! Voigens dit recept worden dan films gemaakt als „Simson en Delila", „Da vid en Bathseba", „Salome" e.d. Ze trekken inderdaad. Men maakt geen film over „David en Jonathan"! Het Bijbelse gegeven is louter een middel om mee te verdienen, het wordt dan ook met alle nonchalance behandeld: het gaat niet om de waarheid, maar om de ontsluiering van Rita Hay- worth. Als derde element komt dan de sensatie, die de film altijd weer aantrekkelijk maakt voor tallozen daarvoor vindt men wel een gelegen heid Wanneer in een film nu de elemen ten van „sex" en sensatie ontbreken, gaat men zich toch wel afvragen of hier niet eens van iets anders sprake Icon zgn, van een kunstwerk, gedra gen door een geloofsovertuiging, het zij van de maker van de füm, hetzij van de schrijver van een boek, dat als grondslag van de film diende en de regisseur inspireerde. In de film „De Mantel" ontbreekt het element van sensatie niet geheel, dat van de „sex" wordt niet uitgebuit. Men krijgt de indruk, dat het beken de boek de maker van een film in spireerde tot het maken van een werk dat wellicht niet de naam van „kunst werk" verdienen mag. maar toch bo ven vele andere Amerikaanse produc ten uit komt. Maar dan komt de Het Wereldgebeuren Angst Een groep parlementsleden van de Britse Labourpartij ia enige tijd geleden op bezoek geweest in Moskou. Ze waren toen in de gelegen heid nogal openhartig t- praten met verscheidene hoofdfiguren uit Sowjet- Rusland. Naar verluidt moet toen de heer Bevan, die nogal sterk togen de herbewapening van Duitsland gekant is aan Malenkow gevraagd hebben of Rusland nu werkelijk zoveel bezwaar had tegen het opstellen van een aan tal Duitse divisies. Daarop zou de heer Malenkow heb ben geantwoord, dat die paar divisies meer hem niet zo heel veel konden schelen. Tenslotte beschikte Rusland met zijn satellieten wel over midde- ler om die Duitse divisies te weer staan, zo meende Malenkow. Het ls mogelijk, dat de heer Ma lenkow dit over het hoofd van Bevan heen gezegd heeft tot sommige Duitsers, die op het ogen blik menen, dat het nieuwe Duitse le ger zo ongeveer de reddingsplank van geheel West-Europa zal zijn. In het lijfblad van bondskanselier Adenauer „Rheinische Merkur" ver scheen dezer dagen een artikel van luitenant-kolonel Mischke waarin openlijk werd beweerd, dat Duitsland „de belangrijkste macht moet worden van het anti-communistische verzet in Europa". Dit werd gezegd nadat kort tevo ren een leidende figuur uit de Roer- industrie directeur Von Dewall van de Hibernia-mijnen had verklaard: „Duitsland moet een leger hebben, op dat het niet door de Fransen en an deren voorbij gestreefd zal worden als het gaat om de bezetting van Oost- Europa nadat het communistische re gime in Sowjet-Rusland en de satel- liet-staten zal zijn omver geworpen". Uit deze enkele citaten blijkt wel, dat sommige Duitsers rondlopen met de idee als zou Duitsland de hoofdrol kunnen spelen in een komend militair conflict met de IJzeren Gordijn-lan den- Daarbij verwijzen deze Duitsers de andere West-Europese landen thans naar een tweede plaats. Behalve denigrerend voor die ande re landen zijn deze Duitse uitlatingen ook in het algemeen zeer ontactisch. Immers men leest en hoort die Duit se opmerkingen ook in Moskou en tiekt daar conclusies uit. Malenkow heeft dat in het gesprek met Bevan nadrukkelijk gedaan, toen hij zei, dat het voor hem niet zozeer om de Duitse divisies ging als wel om bet oorlogsgevaar, dat uit de West- Duitse herbewapening zou ontstaan. Voor de Russen is het van groot belang, dat de huidige Oost- Europese grenzen worden ge handhaafd, waarbij men dan nog wel bereid is Oost-Duitsland wanneer dit gedemilitariseerd blijft in de Duitse staat te laten opgaan, maar verder geen enkele territoriale con cessie wil doen. Ziedaar het probleem, waarover de Russen deze week met de satelliet staten Roemenië, Polen, Tsjecho-Slo- wakije, Bulgarije, Albanië, Hongarije en Oost-Duitsland hebben gesproken op de Moskouse „Europa-conferentie". Veel is er niet bekend geworden over de besluiten van deze conferentie. üit een communiqué blijkt, dat men indien de West-Duitse herbewape ning doorgaat een gemeenschappe lijk opper-commando zal instellen en de strijdkrachten van de diverse com munistische landen wil integreren. Dat komt dus zo ongeveer neer op het scheppen van een soortgelijke ver dedigingsorganisatie als thans de West-Europese N.A.V.O. is. Over de instelling van dat opper commando zal men zich echter nog nader beraden, want ook al weer blijkens het communiqué heeft men nog altijd hoop, dat de West-Duitse herbewapening niet zal doorgaan. Zo op het eerste gezicht lijken' de besluiten van de Moskouse con ferentie niet van veel betekenis. Men zal er in de eerste plaats een po ging in moeten zien om op het laatste ogenblik de West-Duitse herbewape ning nog te verhinderen. Maar daar naast spreekt er toch ook een grote angst uit voor het .verbreken van de sfatus-quo in Oost-Europa en dus voor oorlog. Hetgeen overigens Malenkow reeds heeft laten blijken in zijn gesprek met Bevan. Wellicht zou het in dit ver band aantrekkelijk zijn, wanneer in de komende maanden in de West- Europese landen eens wat meer ge wezen werd op de uiterst bescheiden rol. welke Duitsland speelt en spe len zal in het West-Europese defen sie-systeem. Dat zou niet alleen zeke re Duitse kringen tot kalmte brengen, rraar ook de werkelijke betekenis van de strijdmachten der andere Wester se Unie-landen in het juiste licht stel len!! vraag, in hoeverre het mogelijk iS en toelaatbaar, dat de film in beeld brengt was voor het geloof heilig is. In „De Mantel" wordt de intocht van Jezus in Jeruzalem verfilmd, vooral Golgotha. Kan het geloof dit aan vaarden Voor Rooms Katholieken moet dit gemakkelijker zijn dan voor Protes tanten. De Room Katholieken zijn vertrouwd met de uitbeelding van het heilige. In kerken en huiskamers kan dit, zowel door echte kunst als door foedkope namaak, worden uitgebeeld e passiespelen komen uit R.K. kring voort. Protestanten zijn veel terug houdender in dit opzicht. In het over wegend Protestantse Amerika moet ook de film wel met deze inzichten rekenen. Vandaar dat er. stilzwijgend, een zekere grens is gesteld: het gelaat van Jezus krijgt men in de film niet te zien, in de film „Tot U zal spre ken" krijgt men de stem van God niet te horen. Het is natuurlijk de vraag of deze grens voor iedereen aanvaardbaar is: hier blijken juist de opvattin gen uiteen te lopen en krygt de waardering een zo persoonlijk ka rakter, dat er moeilijk meer objec tief over te spreken is. Schrijver dezes neigt naar de opvatting, dat het stellen van een dergelijke grens op zichzelf vrij weinig waar de heeft, maar dat net eerder de vraag is, wat de film als geheel nu eigenlijk wil zijn. Een kunstwerk, waarbij een innerlijke drang het onontkoombaar maakte dat ook (Vervolg op pag. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3